EIIAtlDEtl-lilEUWS VBO ^^©EM Sommelsdijk Ouders/verzorgers Stagebieders 10e Blad VRUDAG 22 DECEMBER 1995 No. 6463 Jan Gorshaes was een stroaper in hart en nieren. Daer stong 'n op 't durp bie jong en oud voor bekend en oak de pelisie wist mar al te goed, dat d'r voor Jan geen haes vielig was. Zeker al mêêr dan hon derd keer hadde Frans Snorre en Piet Bon, de rykspelisie d'r nacht rust opgeofferd om Jan te snappe, mar 't was ze nog noait gelukt. „'t Is een gladde veugel, dat mok eêrluk bekenne", zei Frans openhartig op de koaie. „'k Hao d'r al rimmetiek van op- geloape, deur dat 'k bie nacht en ontieje op die smerugge vent geloerd hao. Je mot het niet uutpoese, as je een ure op je buuk in 't deumatte gras leit of in 't pik donker over een stikje land mot kuiere, dat pas op de winterveure leit. En Piet Bon raekt dien droagen hollen hoest noait meer kwiet. Dat heit 'n oak an Jan Gorshaes te danke. Mar m'n houwe vol, dat hoa m'n saeme ofgesproke. Opgeve, nee, dat noait. Eens gaet 'n d'r an, dat staet zo vast as een huus. Over een paer jaer is d'r geen haes meer in de héle pol der te vinden, en wie kriegt dan de schuld? Netuurluk de pelisie. Mar ze mte op 't durp es wete hoeveul kou we neu zen en zweêtdroppels het ons al gekost heit. En daerom zeg ik nog es: Hie gaet der an, vroeg of laete, d'r mot een ende ankommeü 't Was te begriepe, dat Frans Snorre en Piet Bon uut d'r humeur warre. Ieder oalgenblik kwamme d'r klachten bie de burgemeester over Jan. Verlee weeke stienge Kees Kribbe en Kreel van de 'Dolle Pee' op 't gemeêntehuus d'r harte te luchte. Vooral Kreel was wild van drift. ,,Zeit Burgemeester, begon 'n. „Mot dat noe mar dag in dag uut onge straft deurgaen, dat die niksnutter, die wildroaver, die brutaolen dief, heel de jacht uren in den omrek doad stroapt. Vannacht liep die smeerlap weer mit de lichtbak tot vlak bie de stee toe. Vier keer hoarde 'k een schot valle en gloaf mar gerust, dat d'r weer vier haezen min der in de polder zitte. Want misschiete doet die vent noait, iedere petroane briengt z'n geld op. Dienk je, dat Kees en ik voor de lol een groate jachtakte be- taele? Wiele hoa oak es graeg een boutje in de panne. Wat hoa m'n an een jacht akte zonder haezen? D'r is toch zeker pe lisie op 't durp, of durreve die helden 's nachts niet van honk? En 't is de leste keer dak hier mit klachten komme, want as 't noe niet hellept, dan gaet d'r een brief naer de officier van justitie!" Toen Kees en Kreel vertrokke warre, krauwde de burgemeêsteres an z'n kruune en hie uutte een verwensing an 't adres van Jan Gorshaes. Sjonge, sjonge, wat bezurgde die ellendeling 'm toch een St. En wat kon 'n d'r an doe we. 't Eênige was, om mar weer es Frans Snorre en Piet Bon op te porre. Dat was zeker al twintig keer gebeurd en wat had 't oait gehollepe? Affijn - de twee pelisie krege dien eigen dag een briefje, om op 't ge meêntehuus te verschiene. „Das vast weer voor Jan Gorshaes", zei Frans al van te voren tegen Piet, „'t is of ik het al ruke". „'k Heb weer onaangenaam nieuws", be gon de burgemeester, toen ze goed en wel binnen warre. „Jan Gorshaes heeft verschenen nacht weer met de lichtbak gelopen en nu heb ik Kees en Kreel weer op visite gehad. De rest begrijp je wel. Jongens, daar moet een eind aan komen, die toestand wordt zo langzamerhand onhoudbaar. Zien jullie nu toch heus geen kans om dat heerschap eens in een hinderlaag te lokken, of op heetterdaad te betrappen, 't Is mij onbegrijpelijk, twee zuUce flinke kerels, en dat laat zich keer op keer bedotten door zo'n domme boereiJcinkel!" „Dom! Dom! Burgemeester", riep Frans driftig, „d'r is op de heêle waereld geen ouwe rotte zo slim as die Jan Gorshaes. Of die vent 't ruukt of voelt, ik weet 't niet, mar as wielle in een droage sloat op 't veurhoad op de loer legge, en hie komt mit z'n lichtbak recht op ons af, dan dienk je: ziezo Jantje, je zit in de valle, je bint d'r gloeiend bie! Mar mis hoor - ineens gaet de lampe uut, je hoart of ziet niks meer, en waer je oak zoekt. Jan is gevloge. Zo gebeurt dat niet eens, mar wel honderd keer. 't Is een gladde ael. Burgemeester, en de polisie die Jan kan pakke, die mot nog gehore worre". „Enfin, ik heb m'n plicht wer gedaan", zei de Burgemeester, „en jullie weet, wat je te doen staat - als ik jullie was, dan pakte ik dat zaakje eens met dubbele energie aan. Komaan, waag er nog maar eens een paar nachtjes aan, en als het jul lie lukt, de wilddief te grijpen, dan zal je niet weinig stijgen in de achting van de collega's en de autoriteiten. Dus aan 't werk, begrepen!" „Ziezo, Piet!" zei Frans toen ze van 't gemeêntehuus kwamme, „noe zette m'n alles op 't spel om Jantje te vange. Ik doewe vanaevend twee flaimelle hemden en twee borstrokken an op m'n bloate lief, op m'n borst en op m'n rik leg ik een paer dubbele kranten tegen 't kou- vatten. Vanaevend om ellef ure gaen m'n op pad. Ofgesproke!" „D'r zal niks aores opzitte", zuchtte Piet, ,,mar as ik 't voor 't zegge had, dan kroop ik vannacht liever naest groatje onder een vracht dekes. Daer is 't allicht beter dan op die toaie schiemen kwaeje klei. In as 'k zo es naer de locht kieke, zal 't weer geen baentje weze vannacht mit die scherpe noordoaster snuver. 'k Zal straks bie voorbaet alvast mar om een flesse hoestdrank gaen bie den dok ter - nog beter was 't as 'k der een nae- ker vol van in zou slaen, want dat zal wel noadig weze. Frans en Piet gienge naer huus en maek- ten daedeluk alles klaer voor de jacht op de stroaper.. Deze nacht most en zouhet dan gebeure: hie zou in d'r handen valle. Juust den aevend dervoor stieng Jan op de koaie en zoas 't allied gieng had 'n een flienke kroo om z'n heen. „Jan", begon Joap van Teune, „'k hoa vanmiddeg een haes gezieje an de groene sliengerweg, net bie den tweeden droai, je weet wel, waer dat meêtje klaovers leit - zo waer as ik hier stae, een monster, zeker van een pond of tiene. Is 't wat voor je?" „Allicht", zei Jan, „ik kan alles gebruke, en vooral een haezeboutje slae 'k niet of. Dan gae 'k daer es kieke, misschien kom 'k d'r vannacht al. Verlee jaere hao 'k daer op dezelfde plekke vier moaie beês- jes geknipt, 'k hoare tot m'n genoegen dat ze daer nog niet uutgesturreve binne". „Ik kan d'r mit mien verstand niet bie hoe joe 's nachts in 't stikdonker zo'n haes kan vinde en nog veul minder hoe je zo'n beest bie z'n kladden kriegt. 'k Bin al blieje as 'k in den donker de ach- terdeure kan vinde of dat 'k niet in 't sloat- je raeke. Lest nog kwam ik wat laete van schele Piet vandaen, en eerlek waer, ik kon geen hand voor oagen zieje. Op 't gevoel zocht ik naer 't bruggetje dat over de sloat leit. 'k Had de leuning te pakke, mar 'k stapte net an de verkeerde kante, tot an m'n harte in de odeklonje! En daerom snap ik niet hoe joe, in 't aerde- donker, over alle hekken, dammen, grip- pen en kreken, de weg kan vinde, 'k stae d'r versteld van". „Och", lachte Jan, „dat bin ik van jongs of an al gewend, en as je veul in 't donker miert, dan krieg je op den duur katte-oagen. Of je m'n geloaft of niet, as ik mit de lichtbèk over de klu ten stappe, dan zie ik op een meêdlingte de oagen van een haes schittere, en net zo goed hoa 'k daedeluk de kopere knoa- pen van Frans Snorre en Piet Bon in de gaeten. Frans z'n vrouwe doet mien d'r een groat plezier mee dat ze iedere weke zowat een bus Brasso op de knoapen van d'r man uutpoest. Frans kon net zo goed een stik of wat achterlichjes van een fiets op z'n buuk schroeve, dan had 'k 'm misschien nog niet zo gauw in de gaten". „Ik kan me niet voorstelle hoe joe daer noe smaek an heit om bie alle weer en wind op uut te gaen om een stikje soep- vleis te schiete", zei Merien inaens, die oak bie 't krootje stieng. „Ik hoa drie daegen een slechte zin as 'k een ienkele keer 's nachts der uut mot om de katte uut te laete. Man, ik overleefde ut niet, as 'k mit zo'n sniejende kouwe een halve nacht over de vorse winterveure most loape". „Zo zou 't voor mien een straffe weze, as 'k vannacht onder de dekes most bluve, noe 'k wete dat d'r op dat meêtje klo- avers an de Groene Slingerweg een bout je zit. Man, ik dee geen oage dicht! Je weet niet wat 't is, Merien, as je an 't stroapen versloafd bint. 't Zou voor mien een ramp weze, as ze m'n geweer of- namme en ik mocht noait meer een pa- troan ofschiete. Dat was voor mien nog erger as voor joe, as ze je pupe en je doaze tebak ofnamme. Mar daer kan joe niet over oardeêle want je bint nog noait van je leven mit de lichtbak op pad ge weest. Je heit 't nog noait geprebeert, en misschien dat je 't dan oak niet meer laete kan as je eênmal de smaek te pak ken heit. Mar weet je wat, gaet es een nachtje mee, dan kan je tenminste der over mee praete. Vooruut, waeg der es een nachtje an, je zal der niet doad van gaen. En ik belove je, dat, as ik die knaep an de Groen Sliengerweg bie z'n vacht kriege, dan is dat boutje voor joe. Is dat een moai anbod - of niet?" „Jae", zei Merien, en spoog es op de grond, „op haezebout bin ik juust zo dol, en groatje zou d'r een reize voor naer de Noordpool maeke! Sjonge, sjonge. Jan, je heit d'r meraekel slag van om iemand graeg te maeke. Kaerel, stel je voor, zon dag een lekker boutje in de panne, 't Waeter loapt al over m'n tanden. Weet je wat. Jan, ik gae mit je mee op eên voor- waerde, en dat is, dat Kloas oak mee mot gaen. Dat is gezelliger, en dan bin ik veul meer op m'n gemak, dat wee 'k zeker". „Je gloaft toch zeker niet, dat 'k een klap van de meule te pakken hoa!" riep Kloas - „'k Zal daer een halve nacht deur die kwaeje grond gaen baggere en dan joe zeker fijn mit een mals boutje gaen strie- ke. - 'k Zieje ze nog niet vliege, Merien, al dienk je messchien dat 'k onnoazel biime. Nee, mannetje, joe kan mee gaen stroape zoveul as je wil, mar ik zal de dekens wel over de krune trekke". „Ho, ho, Kloas, je mot niet zo vlug van staepel loape. As je mee gaet, dan krieg joe Zondag oak een boutje in de panne. Daer zal ik wel voor zurrege", riep Jan. Dus noe hei je mar jae of nee te zegge". „Jae, as de zaeken zo staen, dan veran dert 't", zei Kloas, „dan wil ik oak wel es een kouwe neuze haele. „En wanneer gaen m'n dan?" „Maargenaevend zurge jule mit je beijen mar, dat je om tien ure an d'n tweeden droai van de Groene Sliengerweg bint. Dan bin ik oak present en dat is geliek een moai plekje om te beginne. Ofge- sproke!". Akkoord", riepe Kloas en Merien. Dienk d'r om, doet een extra dikke dasse an en een paer goeie dichte veld- schoenen", zei Jan nog. „'t Heit verlee weke erg veul geregend, en 't is daer toch zo'n natten hoek. De kanten van de grippen staen op sommege plekken blank". Den anderen aevend om kwart voor tiene gienge Kloas en Merien op pad naer de Groene Slingerweg. Ze hadden de krae- gen hoag opgezet, mit kleppen die lekker om d'r oaren slote. Kloas was zo wies geweest, om z'n gummilaerzen an te trekke, waer 'n altied mee gieng sloate. „Dan kom ik vast niet mit natte voeten thuus", zei 'n tegen Merien. Toen ze op de ofgesproke plekke kwam me, was Jan nog nerreges te vinde. Ze krope achter een klampe die in de buurt stieng en die Kloas toevallig wist te staen. Want 't was aerdedonker, en 't was mar goed dat Kloas toevallig hier veul in d'n omtrek had gewerkt, zodoen de lederen dam en hek op 't gevoel kon vinde. Noe stienge ze lekker beschut achter 't stroa geduldig op Jan te wachte. Tien minuten laeter zagge ze ineens een felle lichtstraele over de weg schiene. Dat most Jan weze. Kloas schreeuwde: „Bin joe dat Jan?" „Geen mens anders", riep de stroaper, en kwam al op de klampe of. „'t Wordt beslist een spannende aevend, jongens, want een uurtje gelee zag 'k Piet Bon en Frans Snorre op de koaie staen. Ze stienge zo te smoeze, en 'k had in de gaten dat ze werm ingepakt wazze. Ze keke geregeld mien kante uut en ze dochte zeker dat Jan daer geen erg in had. Die twee slekkestekers binhe vast van plan, om mien vanaevend dwars te zitte. Dus kiek goed uut je oagen, en doet precies wat ik zegge, dan hei je niks te vree ze". „As 'k dat van te voren had gewete, dan was ik achter de kachel gebleve", zei Kloas, en stieng al op z'n bénen te rillen van angst. „Zouwe die kaerels een revol ver bie d'r hoa en zouwe ze durve te schiete, as je wegloapt?" „Kloas, je bint een wezel", zei Jan. „Ten eersten kan Frans Snorre vast niet harder loape as dat stramme karrepaerd van Leen Knol, en Piet Bon bluuft staen voor iedere grippe waer een knieje waeter in staet. Ten tweede heit Frans nog noait een revolver vast gehad, en Piet schiet op een meter ofstand nog een olifant mis. Vertrouw noe mar op mien dan kan je niks gebeure". „Zou je dat dienke", zei Kloas, hie was al aerdig gerustgesteld. Zo onder 't praeten deur had Jan z'n ge weer voor d'n dag gehaeld, dat 'n in twee stikken onder z'n jas droeg mit de rieme om z'n hals. Hie dee d'r twee pe- troanen in en gaf een groate elektrische lantaeren an Merien: „Je m'n niet an- knippe voor ik het zegge", zei Jan, „noe loape m'n langs deze grippe naer dat stikje kloaver. Een beetje uutkieke, want de kante staet blank van de regen, mar in een paer duum waeter zal je niet verzu- pe. Strakjes za 'k wel vertelle wat je vaorder te doen staet". De tocht begon, voorop Jan, daerachter Merien, daerachter Kloas, die benauwd alle kanten uutkeek. Hie docht niet an ders, of ieder oagenblik zou de pliesie op z'n rik sprienge, en hie had spiet as haer op z'n hoad dat 'n meegegaen was. Ineens voelde Kloas, dat 't waeter veul dieper was dan in 't begin, en op 't eige moment schepte 'n eên van z'n laerzen over. Jan en Merien warre zeker een der tig meter voor, toen Kloas schreêwde: „Wacht es even jonges, licht es even bie Merien, ik durve niet vaorder, as 'k nog een meter loape stae 'k tot m'n naebel in 't waeter. 'k Zal nog es mit juulle mee- gaen - 't is de leste keer dat 'k mit zuk weer gae nachtspoke an de Groene Slin gerweg!" ,,Wat miert de beroerde vent toch?" vroeg Jan. „Gaet es even kieke Merien, 'k gloave dat 't niet goed gaet. Mar zo weinig meugeluk die lantaeren gebruke, anders zit Piet Bon al op de kloavers voordat m'n begonne binne". Merien liep een endje verom, en toen 'n Kloas haorde plonse, knipte 'n even de lantaeren an. Hie schoot in de nacht toen 'n z'n maat zag staen. „Lompe koeie, je loapt midden deur de grippe inplaes van op de kante. Kom deur suffert, hier mot je weze". „As 'k gewete had, dat 'k voor een paer haezeribben éérst een longontsteking en de krampe in m'n been op most loape, dan stierf voor mien part de laesten haes an de vliegende tering. Is dat hier een griebus. Laet'm'n eerst es even op je schoene leune, dan za 'k m'n laerzen es leeggiete en m'n sokke uutvrienge. 'k Had beter een duukerpak an kenne trek ke". Eindeluk had Kloas z'n sokken en laer zen weer an en dat wier meer dan tied, want Jan riep al ongeduldig: „komme jule nog, of wacht je tot 't zunnetje op komt. Vooruut, opschiete, 'k bin niet van plan om mit lege handen thuus te kom me!" „Ziezo, jonges", zei Jan, toen ze einde- luk alle drieë op de kloavers stienge. „Noe draegt Merien de lichtbak, m'n loape een paer meter n^est mekaore de meet of en dan laet je 't licht een meter of twintig voor m'n uut schiene. As je een boutje in 't vizier kriegt, dan hou je de lampe d'r goed op gericht, dan zal 'k 'n wel een paer knikker deur z'n vel jaege, zo noe en dan mot je es wat voar- der voor je uut straele, Merien, om te kieke of Frans Bon en Piet Snorre soms niet in de kloavers an 't graezen binne. As je biegeval soms Frans z'n knoapen ziet blienke, dan doe. je geliek de lampe uut en houw je je doadstille. Dan pak je mien mar bie m'n jasje en loap m'n mar achterop. Goed begrepe, daer gae m'n dan!" Merien knipte de lantaeren an. Jan lei z'n vienger an de trekker, Kloas stak z'n handen in z'n jekker, en 't eerste rondje begon. Kloas kreeg zowaer de smaek te pakken en loerde mit spanning in de groate lichtplekke, zodat z'n oagen d'r op 't leste zeer van deeje. Hie docht zelfs niet meer an 't ende van de meet gekomme en Merien had net gezeid: „Dat 's alvast een rondje voor niks", toen Kloas inééns een haes zag zitte, die verwonderd en nieuwsgierig in 't verbli- nende licht van de lantaeren keek. Op 't zelfde oagenblik had Jan 't geweer al an z'n schoere gezet, en een straele vier boorde deur 't duuster. Kloas hoarde de klap, z'n oaren begonne te suuze, en hie zag den haes een roare sprong maeke en over z'n kop duekkele. 't Dier bleef op 't eige plekje legge. „Das alvast nommer eên", juichte Kloas, en liep op een klusje naer den buit toe. „Wat een monster", riep Merien uutgela- ete, „die zal Zondag best smaeke, voel es Jan, hie heit zowat 't gewicht van een jong bigge, en zo vet as modder. „Me raekel!" „As ik jule was, dan zou 'k es een beetje inbinde, jonges", zei Jan, „jule schreêu- we, dat 't heéle durp d'r w^ker van zou worre. En dan daerbie, je noait geen nae- men noeme, Merien, tenminste as je zo hard brult as demet. Stel je voor dat die twee pliesies hier op de meet zitte, dan kan 'k net zo goed m'n vesitekaertje gaen brienge. Dus oppasse, jonges, een beetje voorzichteger!" „Zou je dienke, dat die twee pliesies hier in de buurt binne?" vroeg Kloas, en keek een beetje benauwd om i'n heen. Hie keek in de pikzwarte nacht, en hoarde de wind deur de kloavers ruse. Hie was in z'n opwinding heêlemael vergete, dat 'n eigenluk an een gevaerluk aevontuur bezeg was, noe drong de angst weer tot z'n deur. Onwillekeurig hiew 'n z'n han den voor z'n uut, om 't gevaer of te houwe, dat ieder oagenblik op z'n of zou kennen sprienge. Jan had ondertussen z'n scheemes ge- trokke en snee van de achterpoaten van den haes de pezen los en kruuste de poaten. „Ziezo, Kloas, joe mag 't boutje draege, dan doe je oak wat. 't Is een vette ram, jonges, van een pond of tiene. 'k Gloave vast, dat z'n vrouwe oak in de buurt zit, en 'k hoa nog patroanen zat, vooruut, 't tweede rondje gaet beginne, voorloapig hoa m 'n gelok". Mar op de klaovers leverde de jacht niks meer op en daerom besloot Jan omz'n geluk op de kaele kluten te beproeve. De tocht over de kaele kluten was voor Merien en Kloas geen pretje. Kloas was al een paer keer gestrukeld en zat van onder tot boven onder de klei. Zo lang- zaemerhand kreeg 'n der genog van en hie wou net vraege of 't nog geen gied was om naer huus te gaen, toen Jan fluus- terde: „Let op, Merien, 'k zieje een paer Het personeel van wenst alle Leerlingen en een lepels boven 't gras bie de grippe". Zo waer, Kloas zag de kop van een haes, die verwonderd in de lampe keek. Weer klonk een schot, en nommer twee lag op z'n doaie rik. „Je zal de vracht kriege, Kloas, want as je 't mien vraegt weegt dit boutje geen load minder as d'n eersten", zei Jan. „'k Was d'r noe voor om thuus om een bakje koffie te gaen", antwoordde Kloas. „'k Bin doadop van dat gejakker, en wil je wel geloave dat op den duur zo'n haes zo zwaer weegt as load. En noe mot ik z'n kammeroad oak nog draege. 'k Hope mar, dat je nommer drie misschiet. Jan, anders kom 'k nog mit een breuke thuus". „Wet je wat je doet", begon Jan, die een inval kreeg; „Leit die haezen zolange erges neer. 'k Weet een moai plekje. As je hier langs de grippe loapt, dan komje bie een hek. Daer klim je over heen, en daer vlakbie is een schuurtje". „Je bedoelt dat schuurtje van Gerrit Hoe pel, zei Kloas, „dat weet 'k wel". ,,Des te beter, daer vlakbie staet een klampje stroa, en daer douw je die hae zen mar in. M'n jaege langs den Kroaiendiek en dan komme m'n deur de modderdreve terug en pikke geliek 't vrachtje weer op. Begrepe?" „In orde", zei Kloas, 'k binne al lang blieje dat 'k dat vrachtje kwietraeke. Geef mien even die lantaeren, Merien, dan gae 'k den buit bezurge, 'k bin zo verom". Kloas nam de lantaeren, straelde even voor z'n uut en zag het schuurtje op een meter of vuuftig staen. Hie knipte de lan taeren uut en liep op 't gevoel langs de grippe tot 'n bie 't hek was. Hier mos 'n voorzichtig weze, want daer liep een sloat van wel vier meter breed en hie had geen lust om daer in 't donker in te loape. Hie liet even de lantaeren schiene, klom over 't hek en nog tien passen dan was 'n bie 't schuurtje. Mar zoverre kwam Kloas niet. „Staen, Politie!", klonk het plotseling vanachter 't schuurtje. Dat was de stemme van Piet Bon, en tegeliek hoarde Kloas, dat d'r iemand over 't hek klom, vlak achter z'n rik. Dat was zonder twuufel Frans Snorre. 't Zwéêt brak 'n uut, toen 'n be sefte, dat 'n as een muus in de valle zat. Vlak voor z'n stieng Piet, achter naeder- de Frans, en opzieje had je die breéje sloat. Hie was d'r gloeiend bie mit twee pasgeschote haezen in z'n eêne hand en de lichtbak in den aoren, - een groate boete! En geen bout voor de Zondag! Nee - dat noait! Dat zou het roemloze einde weze van z'n stroapersavontuur. Dan liever een leste kans gewaegd, al was die mar klein! En, 't mot gezeit worre, as Kloas in 't nauw zat, dan dee 'n, net as een katte, soms roare sprongen, 't Wier mit recht een roare sprong. Hie liet de tweêe haezen valle an de kante van de dreve, knipte de lantaeren even an, holde de kant van de sloat op, nam in z'n benauwdigheid de groatste spronge van z'n leven, en kwam d'r wonder bo ven wonder goed overheen. Wel kwam 'n nog in 't waeter terecht omdat de kante een halve meter blank stieng, en de spetters vloge om z'n oaren. Hie viel voorover in de blubber, mar kwam as de wind weer overende en holde op goed gelok 't land in. Vlak achter z'n hoarde 'n nog wat geschreêw van Piet en Frans, toen een groate plons, en geroep van „Haalp, haalp!" In eênem aesem vloog Kloas over grip pen en schiemen, en kwam, zonder dat 'n 't wist bie de klampe terecht, waer hie en Merien dien aevend hadde gestaen. Hier most 'n even uutblaeze, want hie kon echt niet meer. De lantaeren had 'n bie z'n sprong over de slaot verspeuld, mar dat was minder, as 'n 't der zelf mar goed ofbrocht, en daer was noe alle kans op. Toch was 'n nog allesbehalve op z'n gemak, en toen 'n goed en wel op de Groene Sliengertweg stieng, besloot 'n om langs een omweg, deur de Kromme Koeiedreve, op huus an te gaen, dan was ter weinig kans om voor de tweede keer de pelisies tegen 't lief te loape. Nae veul gemier in de zwarte nacht had 'n einde- luk den diek bereikt, en stapte net 't grintpaetje voor z'n huus op, toen d'r ineens twee kaerels vanachter 't schuur tje op z'n ofkwamme. Hie beefde van schrik, en docht geliek dat 't Piet Bon en Frans Snorre wazze. Hie wou geliek de kuiten nemen, toen een bekende stemme zei: „Bin joe daer, Kloas?" 't Wazze Me rien en Jan, die mit ongeduld op z'n thuuskomst hadde gewacht. „Gelokkig, binne juulle daer", antwoord de Kloas, „'k schrok m'n eige een hoed je, want ik docht dat die twéé slekkeste kers ineens vanachter 't schuurtje kwam me, sjonge, sjonge, wat een nacht! Dat is eens, mar noait meer!" „Mar noe een ander praetje, begon Me rien, „hoe ze je te pakken gehad, en waer binne de haezen gebleve? Vertel op, 'k brande van ongeduld!" „Nee, jongens, 'k bin den dans netjes ontsprongen", riep Kloas opgewonde en trots, en hie kreeg voor 't éérst lol in 't avontuur. Hie vertelde in 't kort wat er was gebeurd, ,,mar de haezen en de lampe bin ik kwiet", zei 'n op te leste. „'k Had al in de gaeten, dat 't niet goed gieng", zei Jan, „'k hoarde stemmen bo ven de wind uut, en ik meende oak nog „haalp, haalp" te hoare. 'k Docht bie m'n eige, daer gaet Kloas de sloat in, mar omdat ik wist dat je niet alléén was, hoa 'k 't niet gewaegd in je buurt te komme, oak omdat 'k begreep dat Frans en Piet op karwei wazze, dus binne Me rien en ik mar naer 't durp gegaen. Be-ter eéne rotte in de valle dan drieje. Dus Kloas, joe bint niet in de sloat verzeild?" „Nee", zei Kloas, „voel mar, 'k bin nog zo droag as sprot". „Ha, ha", brulde Jan, dan heit Frans of Piet een snoek gevange, die is goed! geénn stroaper, mar een snoek! 't Is toch wat, al is 't niet veul! Mar noe gae 'k éérst om een aore lantaeren, jonges, en dan daedelek kieke of 'k de haezen en de lichtbak nog kan redde. Je kan noait wete, as 'k de spullen vinde, dan kom 'k zo nog even bie je an Kloas om je boutje te brienge, dat hei je wel verdiend! Bluuf mar zo lange wachte Merien, dan kan je oak je bout anpakke, as de dienders ten minste de haezen hoa laete legge, mar ze hoa dienk ik niet meer an haes gedocht, alléén mar an een gloeiende kachel om op te droage!" Merien en Jan gienge in de keuken zitte wachte, en geliek van de schrik bekom- me. Drie kwartier laeter kwam Jan fluitend angekuierd. „Hie loapt te fluiten", zei Merien, „dat 's een goed teken". En wae- rempel, Jan had twee haezen in z'n eéne hand, en de verloren lantaeren in z'n an dere. „Kiek", zei 'n, en haelde een natte polisiepette onder z'n jas vandaen. „Die dreef nog in de sloat, ik leg 'm mar op den tras bie Piet Bon, dan vinde ze 'm merregenochtend wel". 's Zondag's smulde Merien en Kloas van de zuurverdiende haezen, het onderste knoapje van 't veste most derbie open. En boer Kreel stond daegs na 't stroa persavontuur weer bie de burgemeester en brulde: „Noe is 't ofgeloape! Die stro aper is weer an de gang geweest en je had nog zo beloofd, dat 't ofgeloape zou weze! D'r gaet vandaeg nog een brief naer den officier van justiesie, ik gae zelf m'n recht wel zoeke!" Kwaed liep 'n weg. Piet Bon en Frans Snorre krege een ste vig standje. Of ze al beweerde, dat ze zo d'r best gedaen hadde, en Piet zelfs kopje-onder in de sloat was geraekt, de burgemeester zei kort en bondig dat ze geen knip voor de neuze waerd wazze. Frans stampvoette van kwaedheid en Piet kon niks zegge van den leéleken hoest, die 'n mit z'n natte pak had opge- loape. 'k Weet niet of ze laeter Jan Gorshaes nog te pakken gekregen hoa, mar toen ze dien dag naer huus gienge, kon je an de kwaeje koppen wel zieje, dat Jan in de toekomst weinig goeds te wachten stong. I. de Meester

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 37