kmm es ipmUo§(B fm§tim§(BW m mm VAN ZIELST Qezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1996 Telefoon (0187) 489050 Inkomens melkveehouders begin jaren negentig vergelijkbaar met buitenland birektie en medewerkers 0^ Loonbedrijf wenst al zijn cliënten Burgem. Overdorpstraat 1 NIEUWE TONGE Kantoor: Oudelandsedijk 65-67 MIDDELHARNIS Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 22 DECEMBER 1995 Elke dag opnieuw lessen miljoenen mensen in bijna 200 landen hun dorst met Coca-Cola. Hoe is het mogelijk dat zo'n bruin drankje zo immens popu lair is geworden? 'Have a Nice Day! Meer dan 100 jaar Coca-Cola geschie denis' is de titel van een expositie in de Amsterdamse Beurs van Berlage die de mythe probeert te ontrafelen rond de meest geïmiteerde, maar nim mer geëvenaarde frisdrank. Een machtig wapen in de strijd tegen alle imita ties die Coca-Cola op zijn lange weg door de geschiedenis inmiddels heeft ontmoet, was zonder twijfel de contourfles. Het is tachtig jaar geleden, 1915, dat deze verpakking officieel werd geregistreerd. De 'soda-fountain' bar Het beroemde contour flesje NIEUWE TONGE D.V. zaterdag 23 december Kerstzangavond in Ned. Herv. Kerk Chr. Gemengcj koor 'Advendo', Jeugdkoor 'Bid en Zing' o.l.v. Peter Wildeman Dirksland Mannenkoor o.l.v. Dinant Struyk Organist: Micinel de Wit Aanvang 19.30 uur. Toegang vrij Overal te krijgen De reclamecampagnes De Tweede Wereldoorlog American Way of Life Coca-Cola in Nederland Een vergelijking van de uitkom sten in Nederland met die in ande re lidstaten van de EU leert dat het gezinsinkomen uit het bedrijf op de Nederlandse melkveebedrijven tot de betere in Europa behoort. Ook in België en het Verenigd Ko ninkrijk liggen de inkomens rela tief gunstig. In Frankrijk, België en het Verenigd Koninkryk beha len relatief veel bedrijven een hoge marge per 100 gulden opbrengsten. Nederland is licht ondervertegen- vfoordigd in de groep gespeciali seerde melkveehouders die de hoogste marge realiseert. De Duitse melk wordt daarentegen relatief duur geproduceerd. De Nederland se bedrijven zijn de kapitaal-inten siefste in de EU. Uitgaande van een modelberekening op basis van op brengsten en kosten onder genor maliseerde omstandigheden en zonder de lasten van extra over heidsmaatregelen op het terrein van milieu, heeft 70% van de Ne derlandse melkveebedrijven de ko mende jaren een goede financiële draagkracht. Ongeveer 10% scoort slecht. Dit blijkt uit drie onlangs gepubliceerde rapporten van het Landbouw-Economisch Instituut (LEI-DLO). In de akkerbouw zijn de verschillen in niveau en ontwikkeling van inkomens tussen de EU-landen groot. Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk realiseren hoge geldopbrengsten per hectare tarwe. In de suikerbietenteelt scoren de Nederlandse en Duitse bedrijven relatief hoog. De hervorming van het Gemeenschappe lijk Landbouwbeleid (GLB) heeft per saldo voor de grootschalige graanpro ducenten tot een inkomensdaling geleid. De kleinere producenten werden meer dan volledig gecompenseerd door de Mac Shan7-premies. De effekten van de hervorming waren in de verschillende lidstaten sterk uiteenlopend. Op basis van opbrengsten en kosten onder genormaliseerde omstandigheden heeft 60% van de Nederlandse akker bouwbedrijven de komende jaren een goede financiële draagkracht. In Nederland en Spanje is de varkens houderij relatief sterk gespecialiseerd. In de Deense varkenshouderij zijn de tech nische resultaten de afgelopen jaren sterk verbeterd. De inkomens van de Neder landse zeugenhouders liggen over een langere periode gemeten op het niveau van België en Denemarken. Het inkomen van de vleesvarkenshouders is lager dan dat van hun Belgische en Italiaanse col lega's. Zonder rekening te houden met toekom stige extra milieulasten en onder genor maliseerde omstandigheden bezit bijna de helft van de varkensbedrijven een goede financiële draagkracht. Het rapport 'Bedrijfsuitkomsten En Fi nanciële positief (BEF)', waarin dit on derzoek is gepubliceerd, bevat verder een uitgebreide analyse van de bedrijfs uitkomsten op Nederlandse landbouwbe drijven in 1993/94. Tevens verschenen twee bijbehorende rapporten met statisti sche gegevens over de bedrijfsuitkom sten en de financiering van de Neder landse landbouw. ieiViicncfcdjk 'DEBQED Nieuwe Jonge - Tel. (0187) 6518 88 en personeel Coca-Cola: vaak geïmiteerd nimmer geëvenaard Waar ook ter wereld hetzelfde pro- dukt, hetzelfde merkbeeld, dezelf de boodschap, dezelfde doelgroe pen, dezelfde strategie. Zie daar de fundamenten waarop het succes van Coca-Cola als bekendste merk ter wereld rust. Al meer dan hon derd jaar een frisdrank, een levens stijl, een symbool. Wie de uitingen van Coca-Cola chronologisch aan zich voorbij ziel trekken, krijgt tegelijkertijd een beeld van 'het leven van alledag' door de jaren heen. John Styth Peniberton stond als samensteller van Coca-Cola aan de wieg van deze ongeëvenaarde formule. Toen hij op de morgen van de achtste mei in 1886 een klant bij zijn soda fountain bar het eerste glas voorhield, kon hij onmogelijk bevroeden dat ruim een eeuw later dagelijks bijna 80() miljoen glazen Coca-Cola in dor stige kelen verdwijnen. Het bestaan van Coca-Cola is toe te schrijven aan Peniberton, maar dat wat het nu is aan Asa G. Cand ler. Hij verkocht al zijn andere bedrijven om zich volledig te kun nen wijden aan de promotie van het produkt waarin hij een grenze- Eén i loos vertrouwen had. Op 29 januari derg 1892 stichtte hij een nieuw bedrijf dat nog altijd bestaat: The Coca- Cola Company. In zijn visie school het succes van Coca- Cola in de constante kwaliteit. Toen mensen in zijn omgeving het idee lan ceerden om Coca-Cola in flesjes te ver kopen, was Candler niet te vermurwen. Hij zwoer bij de verkoop via de soda- fountains, de populaire limonade-buffets die in de Verenigde Staten als paddestoe len uit de grond scholen. De tentoonstelling geeft een impressie van de eerste jaren van Coca-Cola aan de hand van historische foto's en adverten tiemateriaal uil de archieven van The uil de recUimeposlers uit di' jaren vijfliii- Tal vein lijke posiers zijn Ie zien op de lemoonslellin^. Coca-Cola Coinpany in Atlanta. De sfeer van de sixla-fountain herleeft in objecten als een originele Coca-Cola stroophou- der. sierlijke glaasjes, spuitwaterflessen en reclaniemaleriaal waar de stxla-foun- tain in de vorige eeuw werd gedecoreerd. Gelukkig hadden zich creatieve geesten om Candler verzameld die ook waren bevangen door de aantrekkingskracht van Coca-Cola. Zo ook de twee advoca ten Benjamin F. Thomas en Joseph Brown Whitehead. Zij wisten zeker dat Coca-Cola in een (lesje de verkoop spec taculair zou doen stijgen. Voor het sym bolische bedrag van één dollar kocht het ondernemende duo in 1899 het alleenrecht om Coca- Cola overal in flesjes te mogen bottelen. In het contract was opgenomen dat The Coca-Cola Company niet zou meebetalen aan het bot telen. Verder mochten Thomas en Whitehead uitsluitend de siroop van Coca-Cola gebrui ken. In ruil daarvoor kwamen alle noodzakelijk geachte recla me-activiteiten voor rekening van The Coca-Cola Company. Zo ontstond min of meer bij toeval het franchise-systeem. Thomas en Whitehead waren ook degenen die enkele glasfa brikanten opdracht gaven een lies te ontwerpen die zou afre kenen met de vele imitaties en tegelijkertijd het imago ver sterkte. CS. Root uit Tene Haute in de staat Indiana was één van de fabrikanten die hier voor een uitnodiging kregen. De ontwerpafdeling van dit bedrijf liet zich inspireren door een afbeelding van een cacaoboon in de Encyclopaedia Brittanica die men er in de plaatselijke biblio theek op na had geslagen. Twee jaar na de registratie waren alle oude. rechte flessen verdwenen, Veertig jaar lang betaalde The Coca-Cola Com pany royalties aan Root, te weten 5 cent voor elke gros flessen. Op 24 maart 1937 verwierf The Coca-Cola Company een patent op het omwerp van de contour- fles. De registratie als handelsmerk, slechts zelden aan een verpakking toege kend, volgde op 12 april 1960. Volgens Reyer Kras. conservator van het Stedelijk Museum in Amsterdam en design historicus, is het te danken aan de vasthoudendheid van Coca-Cola dat het Op de vraag waardoor hij gefascineerd was geraakt door Coca-Cola. heeft Andy Warhol ooit eens geantwoord: „Omdat het een prtxlukt is dat geen onderscheid maakt tussen rassen en standen. De pre sident drinkt Coca-Cola. maar ook de man in de straat." Cixa-Cola kom je praktisch overal ter wereld tegen. Jong en oud drinken het, beroemd of onbekend. John F. Kennedy zette het flesje aan z'n mond, maar ook Fidel Castro en de Beatles. Zij onder streepten eens te meer hoe wijd verbreid en s(x'iaal geaccepteerd het drinken van Coca-Cola is. De verkrijgbaarheid 'op elke hoek van de straat' is eveneens belangrijk geweest in de ontwikkeling van Coca-Cola lot wereldmerk. Binnen handbereik als je er trek in hebt en koel "eserveerd Het kraampje van Coca-Cola tijdens de Olympische Spelen van 1928 in Amster dam. fle.sje door de jaren herkenbaar is geble ven. „Met het tlesje laat Coca-Cola zien dat hel een geschiedenis heeft en dus ook kwaliteit." Al meteen vanaf het begin hebben de reclamecampagnes slechts één belofte overgebracht op de consument: een glas ijskoude Coca-Cola is heerlijk en verfris send. De doorbraak van Coca-Cola is voor een belangrijk deel te danken aan de vriendschap lussen reclameman Archie Loney Lee en Bob Woodruff, na Pemberlon en Candler de derde man die een markante rol heeft gespeeld in de geschiedenis van de onderneming. Na de benoeming van Woodruff als pre sident-directeur in 1923, introduceerde hel duo een totaal nieuwe manier van promotie. Coca-Cola moest iets bijzon der worden. Geen ordinaire frisdrank, maar een verfrissing die in alle lagen van de bevolking zijn weg zou vinden en deel moest gaan uitmaken van de 'Ame rican way of life". Onder het fiiotto 'Dorst kent geen seizoe nen' deden Woodruff en Lee via grote advertenties in diverse tijdschriften een aanval op de drinkgewexinten van de Amerikaan die alleen in de zomer gewend was een 'cool coke' te drinken. De strategie werkte, want na verloop van tijd dronk men in december evenveel Coca-Cola als in de zomermaand augus tus. De expositie toont een veelheid aan reclamemateriaal waarvan Coca-Cola zich in de loop der tijd heeft bediend. Eniaille gevelborden, dienbladen, kalen ders. Bijzondere aandacht krijgen de olieverfschilderijen die top-illustratoren in de jaren dertig, veertig en vijftig maakten voor de vervaardiging van pos ters. Tijdens de Tweede Wereldoorlog von den meer dan .'S miljard flesjes Coca- Cola hun weg naar de geallieerde strijd krachten. „Wij zullen ervoor zorgen dat iedereen in uniform voor vijf cent een flesje Coca-Cola kan krijgen, waar men zich ook bevindt en wat dat ook kost." Met deze woorden gaf president direc teur Bob Woodruff het historische bevel om de frisdrank als symbolisch wapen in te zetten. In de oorlogsjaren verscheepte Coca-Cola een groot aantal installaties om de flesjes vlak bij het front te kunnen vullen. De machines kwamen op tal van plaatsen in de wereld terecht. In de naoorlogse jaren vormden deze mobiele installaties het basisnetwerk van de Cixa-Cola produklie op wereldwijde schaal. De reclame-inspanningen van Coca-Cola misten hun uitwerking niet. De frisdrank ging onderdeel uitmaken van de 'Ameri can way of life'. Door deze rol verwierf Coca-Cola tegelijkertijd een plaats in de pop art. Vele beroemde en minder bekende beeldend kunstenaars vonden in de Amerikaanse mentaliteit een belang rijke inspiratiebron. Kunstwerken van onder meer Mei Ramos, Andy Waihol. Edward Kienholz en Joseph Beuys bevatten het logo, de fles of een verkoopautomaat van Coca- Cola. De zijdezeefdruk '210 Coca-Cola flessen' van Warhol, gemaakt in 1962, wisselde dertig jaar later bij Chri.stie's in New York voor ruim 3,8 miljoen gulden van eigenaar. De rol van Coca-Cola in de moderne cul tuur komt tot uitdrukking in de aanwe zigheid van kunstwerken en film- en lite ratuurfragmenten Tijdens de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam kwam Coca-Cola naar Nederland. Voor het eerst raakte Coca- Cola betrokken bij het grootste sporteve nement ter wereld. Het ruim van de boot, waarmee de Ameri kaanse atleten naar Amsterdam werden vervoerd, lag volge stouwd met kratjes Coca-Cola. Het eer ste verkooppunt was een kraampje op een braakliggend stuk terrein nabij het Olympisch Stadion. In 1930 wordt de NV Nederlandse Coca-Cola Maat schappij opgericht. Uit de eerste jaren van Coca-Cola in Nederiand zijn aan doenlijke fotorepor tages bewaard gebleven, met pitto reske beelden uit Volendam, Marken en Amsterdam. Met behulp van ver woede verzamelaars is ook Nederlands reclamemateriaal vanaf de jaren dertig boven water gehaald. C<H a-Cola probeerde na vestiging in,1930 z.o snel mogelijk onderdeel uil ie maken van het dagelijkse leven in Nederland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 34