EIIAIIDEfl-IIIEmi/S Fa. G. Buth Zn SPAARBANK ffinltjj^ttBpIaat A. J. G. van Rossum P. in 't Veld A. C. Hotting VISBEEN Veel inspanningen leiden tot lagere milieubelasting inkomensdaling in 1995 in agrarisch sector gezegende JCerstdagen voorspoedig JSfieuwjaar toe Stichting Ontmoeting Kammeraad's timmerbedrijf Doe-het-zelf Fa. D. Kievit Zn. Mevr. J. M. Kampen Administratiekantoor De NMS, de bank die u kent Ondanks herstel in varkens- en leghennenhouderij \^^J^HH>ft^H CLG Vos Assurantiën- Administraties H. M. Meijer Aardappelhandel Garage Van der Wende 9e Blad VRUDAG 22 DECEMBER 1995 No. 6463 Jaarlijkse monitoring van LEI-DLO: De afgelopen jaren heeft de Neder landse land- en tuinbouw circa 1,1 miljard gulden in milieu-maatrege- len geïnvesteerd. Daarnaast wer den nog investeringen verricht die bedrijfseconomisch rendabel wor den geacht (zoals energiebesparing in de glastuinbouw) en ook bij droegen aan een beter milieu. Op een aantal punten zijn de milieu prestaties van de agrarische sektor dan ook duidelijk verbeterd. Met name ten aanzien van de mestpro blematiek (zowel fosfaat als ni traat) is echter nog een fors ver schil tussen de huidige situatie en het door de overheid geformuleer de doel. Dit blijkt uit een recente publikatie van het Landbouw-Eco- nomisch Instituut (te bestellen door overschrijving van 69,- op postbank 412235 van LEI-DLO te Den Haag, onder vermelding van TR 68-93'). Ammoniak-emissie sterk gereduceerd De ammoniak-emissies zijn tussen 1980 en 1994 met 26% verminderd, vooral door het direkt onderwerken van mest. Het voor 1995 gestelde doel van maxi maal 164 miljoen kg emissie werd in 1994 al behaald. Het mineralenprobleem daarentegen nam toe in 1994. Door ver laging van de gebruiksnormen en door een hoog mineralengehalte daarentegen nam toe in 1994. Door verlaging van de gebruiksnormen en door een hoog mine ralengehalte in het ruwvoer nam het aan bod op de mestmarkt in 1993 toe van 15 naar bijna 17 miljoen ton mest. Door een kleine inkrimping van de veestapel nam de mestproduktie in 1994 weliswaar af, maar door een nieuwe aanscherping van de gebruiksnorm voor snijmais steeg het mestoverschot nog iets verder. In de vee houderij liepen de mestkosten de afgelo pen jaren sterk op. Sinds 1986 is het stikstof-overschot op graasdierbedrijven met 18% verminderd tot 400 kg per hectare. Het fosfor-over- schot bedroeg in 1993/94 gemiddeld in de akkerbouw en veehouderij 30 kg P per ha. Dit komt overeen met 69 kg fos faat. Op de Nederlandse mineralenbalans wordt stikstof vooral aangevoerd in de vorm van veevoeder (grondstoffen). Ex port van stikstof is er vooral in de vorm van Nederland met aardgas geproduceer de stikstofkunstmest en doorvoer van veevoeder. Tien procent van de geëxporteerde stik stofmineralen verlaat ons land in de vorm van vlees en nog eens bijna 10% in de vorm van zuivel en eieren. Gewasbeschermingsmiddelen De in het Meerjarenplan Gewasbescher ming (MJG-P) voor 1995 geformuleerde doelstelling voor de reduktie van het nematicidengebruik werd al in 1993 ge haald. Het gebruik van andere middelen ligt ech ter nog boven het niveau van de referen tieperiode. Uit een tweetal door LEI- DLO uitgevoerde enquêtes op vakten toonstellingen blijkt dat de kennis over het gewasbeschermingsmiddelengebruik nog te beperkt is. Energie Het energiegebruik op de land- en tuin bouwbedrijven is in 1993 met bijna 7% gestegen. Deels is dit veroorzaakt door het weer. Bij bloembollenbedrij ven en legkippenbedrijven is sprake van een strukturele stijging; bij legkippen is dit het gevolg van het zelf drogen van de mest. In de glastuinbouw nadert de effi ciency van het energiegebruik het voor 1995 gestelde doel. Agribusiness: energie en water De voedings- en genotmiddelenindustrie neemt ongeveer 10% van het industriële energiegebruik voor zijn rekening. Dat is minder dan het aandeel in de werkgele genheid en de toegevoegde waarde, zo dat gesproken kan worden van een ener gie-extensieve bedrijfstak. De suiker- en zetmeelindustrie gebruiken relatief veel energie. Het transport van landbouwpro- dukten en voedingsmiddelen gaat vrijwel volledig over de weg. Een op de drie ton-kilometers wordt voor de agrarische sector ge-maakt. Twaalf procent van het energie-gebruik in het biimenlands ver voer is toe te rekenen aan de agrarische sector. Er zit maar weinig groei in de getransporteerde hoeveelheden; wel wor den er meer kilometers gemaakt door concentratie van inzamelingspunten en het op afroep leveren van verse produk- ten aan de detailhandel. De voedings- en genotmiddelenindustrie is een belangrijk gebruiker van schaars water; deze industrie gebruikt bijna een kwart van het industriële watergebruik, maar levert slechts 15% van de toege voegde waarde en werkgelegenheid in deze sector. Daarbij wordt veel grond water gebruikt, ook voor koeling. Naast de zetmeelindustrie zijn vooral de zui velindustrie en de slachterijen verant woordelijk voor het hoge watergebruik. De rol van de consument bij de milieu problematiek neemt toe. Toch hebben voedingsmiddelen met een ECO-keur- merk een marktaandeel van minder dan 2%, wat fors lager is dan het beoogde aandeel van 5 a 10% aan het eind van deze eeuw. Gemiddeld voor de gehele agrari sche sector zal er in 1995 sprake zijn van een lichte inkomensdaling. De produktie is iets groter dan voorgaand jaar, maar wordt tegen lagere prijzen afgerekend. Dit betekent een daling van de produk- tiewaarde met 1,5%. Het totaal resterende inkomen voor de agrarische gezinshuishoudingen loopt daardoor terug naar 7,14 miljard gulden. Per bedrijf daalt de koopkracht van het bedrijfsinkomen met 5,5%. De melkvee houderij, de glastuinbouw, de champig- nonbedrijven, de akkerbouw en de vlees- kuikenhouderij hebben allen te maken met inkomensdalingen. Voor de varkens houderij is daarentegen sprake van een verdere verbetering en de leghennenhou- derijg herstelt zich van de zeer slechte resultaten in 1994. Dit meldt het Land bouw Economisch Instituut (LEI-DLO) bij de presentatie van zijn jaarlijks over zicht van de actuele inkomensontwikke ling. Melkveehouderij lagere opbrengsten De melkveebedrijven worden in het boekjaar 1995/96 geconfronteerd met lagere bedrijfsresultaten. Opnieuw daalt de melkprijs (-2,5%), mede onder iiivloed van de lagere zuivelwaarde en laigere vet- en ei\yitgehalten in de melk. De veeprijzen zijn de afgelopen zomer fors gedaald, zodat de omzet en aanwas per koe sterk terug zal vallen (-17%). De weersomstandigheden hebben, ondanks de droogte, geleid tot een gunstiger ruw- voedervoorziening dan voorgaand jaar. Bovendien zijn de krachvoerprijzen iets gedaald. De lagere opbrenstprijzen wor den niet volledig door produktiviteitsver- betering gecompenseerd. Een en ander betekent dat slechts 79 gulden aan opbrengsten per 100 gulden kosten zal worden gerealiseerd (1994/95: 82 gul den). Het bijbehorend gezinsinkomen uit bedrijf daatl naar verwachting met 9.000 gulden naar 49.000 gulden per onderne mer. De besparingen zullen op 12.000 gulden per bedrijf uitkomen. Varkenshouderij: betere opbrengsten, lagere kostprijs Hoewel de prijsontwikkeling voor de eerste maanden van volgend jaar nog onzeker is, ziet het er naar uit dat de bedrijfsresultaten in de varkenshouderij in het lopend boekjaar zullen herstellen. Het aanbod van varkens neemt iets af, waardoor voor 1995/96 3% hogere var- kensprijzen en 7% hogere biggenprijzen worden voorzien. Opvallend is verder dat de afgelopen jaren een duidelijke verlaging van de kostprijs is gereali seerd. Naast lagere voerprijzen dragen ook betere technische resultaten hier aan bij. Doordat de opbrengstprijs en de kostprijs weer dichter bij elkaar komen, verbetert de arbeidsopbrengst. Per zeug per jaar zal de arbeidsopbrengst toene men van 200 naar 330 gulden. In de vleesvarkenshouderij stijgt de arbeidsop brengst van 20 naar 35 gulden per vlees varken per jaar. Bij dit niveau kunnen de besparingen weer bijdragen aan de vor ming van eigen vermogen. Pluimveehouderij: wisselend beeld In de leghennenhouderij is het vorige boekjaar (1994/95) dramatisch verlopen. Het gemiddelde bedrijf kwam maar liefst een ton te kort om tot enige beloning van de ondememersarbeid te komen. In het lopende boekjaar 1995/96 is er sprake van lagere voerprijzen en door het terug lopende aanbod van eieren in de EU wordt rekening gehouden met aantrek- FIETSRAr96 IN HET TEKEN VAN DE ACTIEVE FIETSER De FietsRAI 96, die van 29 februari tot en met 3 maart gehouden wordt, belooft een evenement te worden waar met name de actieve fietser aan zijn trekken komt. Naast een compleet overzicht van de in Nederland verkrijgbare Oetsen, brom fietsen, Oetskieding en accessoires wordt namelijk veel aandacht besteed aan wielersport en fietsvakanties. Het bijzondere van de FietsRAI 96 is dat bezoekers de tentoongestelde fietsen ook kunnen uitproberen op een speciaal parcours. Voor de jongste testrijdertjes is er trouwens opnieuw de Junior FietsRAI, waar alle kinderfietsen kunnen worden getest. Het groots opgezette wielersportpaviljoen geeft aan dat 1996 in het teken staat van de grote wielersportevenementen, zoals de Olympische Spelen in Atlanta en natuurlijk de Tour de France. Talkshows en ploegen- presentaties vormen voor de sportliefheb bers een echte attractie. Wie meer wil weten over een andere actieve vorm van fietsplezier, de fietsvakanties, kan uitgebreid terecht op de speciale Fiets- vakantiemarkt, waar VVV's, verkeers bureau, touroperators en aanbieders van accommodaties informatie geven over allerlei aantrekkelijke fietsbestemmingen. De FietsRAI 96 is op donderdag 29 februari en vrijdag 1 maart geopend van 11.00 tot 20.00 uur. Op zaterdag 2 en zondag 3 maart is het evenementen open van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 17,50. Voor jongeren van 4 tot 11 jaar (onder begeleiding). Houders Pas 65 en groeps bezoek (mits tevoren aangemeld) geldt een gereduceerd toegangstarief van 12,50. Op de meeste NS-stations is een voordelig Rail Idee verkrijgbaar. Hierin zijn treinreis en toegang inbegrepen, beide met korting. kende eierprijzen. De arbeidsopbrengst per dier per jaar zou daardoor weer posi tief kunnen worden, maar het inkomen blijft uiterst laag. In de vleeskuikenhou- derij worden de gunstige bedrijfsuitkom- sten van voorgaand boekjaar niet besten digd. De lagere opbrengstprijzen, waar van het herstl nog niet in zicht is, leiden tot een daling van de arbeidsopbrengst van 135 naar 40 gulden per 1000 kg afgeleverd gewicht. Akkerbouw: normaal beeld ondanks teruglopende opbrengstprijzen Het boekjaar 1994/95 was een zeer goed aardappeljaar. Het lopende boekjaar 1995/96 kenmerkt zich door een daling van de opbrenstprijzen van diverse akkerbouwgewassen. Deze zakken ech ter niet onder het normale niveau, zodat de inkomens niet veel af zullen wijken van het langjarig gemiddelde. De kilo gram-opbrengsten per hectare liggen fractioneel hoger dan vorig jaar en ook de stijging van de hectaretoeslagen draagt gunstig bij aan de opbrengsten. De kosten van onder andere pootgoed en stikstof liggen duidelijk hoger. Al met al resteert in 1995/96 een inkomensniveau dat weliswaar veel lager is dan in voor gaand jaar, maar waarbij toch opnieuw besparingen ter versterking van het eigen vermogen kunnen worden gerealiseerd. en medewerkers wenst u en een Hobbemastraat 49 - 3241 AC Middelharnis Telefoon (0187) 48 2414 Fax 48 77 26 We willen in dit stukje even uw aandacht vragen voor de Stichting Ontmoeting. In het afgelopen jaar mochten er diverse aktiviteiten plaatsvinden in Nieuwe Tonge t.b.v. Stichting Ontmoeting. We hebben in totaal ongeveer iets meer dan 1.000,- mogen ontvan gen voor Ontmoeting. De bevrij dingszangavond bracht 677,60 op, de lezing van ds. E. van Rooyen ƒ142,25. Verder werd nog een gift voor spon soring van de zangavond ontvangen van 200,-. Door thuisverkoop hebben we ook al 2x 100,- over mogen maken. Voor al deze blijken van medeleven zeg gen wij u allen heel hartelijk dank. We wensen u ieder die dit leest rijk geze gende Kerstdagen toe en des Heeren on- misbaren zegen voor het jaar 1996. Alle bedroefden, beproefden, eenzamen en bejaarden, ook de dak- en thuislozen worden in deze donkere dagen toegebe- den dat het licht van Gods genade op mag gaan in uw leven. Gedenk het werk van de Stichting ook in uw gebed. Wij hopen u ook in het komende jaar van dienst te mogen zijn door de verkoop van diverse artikelen, zoals: CD/MC met niet-ritmische gemeentezang (ook van Datheen), verder ook nog verhalen voor onze kleinen. Ook het mooie boekje Uit de politiepraktijk van L. Prins willen we hartelijk bij u aanbevelen. Ook verkopen wij kaarten met en zonder opschrift. Kom gerust eens langs in de Frank van Borselenstraat 32 in Nieuwe Tonge. Belt u echter voor u kom? Telefoon (0187) 652291. Verder geven we u nog een stukje door uit de Nieuwsbrief van Ont moeting waar boven staat: Oproep. Een van de diensten die wij onze bezoe kers aanbieden, is het geven van tweede- handskleding. Graag zouden we onder staande kledingstukken aangevuld willen hebben: Sokken, heren- en damesondergoed, goede spijkerbroeken, truien, dikke win- terjacks en schoenen (maat 43 en groter). Mocht u iets voor ons hebben, wilt u dit dan schoon en heel klaarzetten en even naar een der kontaktpersonen bellen? (Telefoonnummer zie boven). Tenslotte geven we u voor het komende jaar alvast twee data's door van samen komsten. Op D.V. zaterdag 2 maart is er in de Ned. Hervormde Kerk te Nieuwe Tonge een samenzangavond van bekende Psal men en geestelijke liederen met als or ganist de bekende Pieter Heykoop. Op D.V. donderdag 21 maart hoopt ds. H. Zweistra uit Leerbroek een lezing te houden over 'het huwelijk'. Noteert u het alvast? wenst u prettige kerstdagen en een voorspoedig 1996 Pr. Hendrikstraat 1 - 3257 AV Ooltgensplaat Postbus 28 - 3257 ZG Ooltgensplaat Telefoon (0187) 6314 55 Telefax (0187) 63 2312 Tel. (0187) 63 2017 63 20 04 Voor het in ons gestelde vertrouwen in het afgelopen jaar zeggen wij u hartelijk dank. Wij wensen u (Prettige ü(erstdagen en een QeCuf:^ 9<(ieuzujaar Aad en Lenie Kammeraad Molendijk 17, 3247 AM OOLTGENSPLAAT Landbouw- en Loonbedrijf en personeel Noordzydsedreefl OOLTGENSPLAAT Telefoon (0187) 6318 00 wij wensen u prettige ü(g.Tstdagen en een voorspoedig 1996 Manufacturenhandel Molendük 1, telefoon 631424, OOLTGENSPLAAT Wy ivensen u gezegende %erstdagen en een voorspoedig 1996 en medewerkers Groothandel in Landbouwprodukten Ooltgensplaat - Lindenlaan 15 - Tel. (0187) 631284 wenst familie, vrienden en relaties prettige ^rstdagen en eengeCuk^ nieuzi/jaar Elektro-Installatiebedrijf wenst familie, vrienden en cliënten (Prettige 9(erstdagen en een voorspoedig 1996 Telefoon (0187) 6312 09 Beatrixstraat 16 LANGSTRAAT Wij wensen u Prettige feestdagen en een voorspoedig 1996 Cliënten en medewerkers Bergings-, Taxi- en Garagebedrijf Achthuizen, tel. (0187) 6314 65 6317 77 groothandel in landbouwprodukten Post Achthuizen Tel. (0187) 6313 54 Galatheseweg 26 Tel. (0187) 63 24 84 Fax (0187) 63 2111 Autotelefoon (06) 531177 09 3256 LE ACHTHUIZEN Wij wensen u prettige kerstdagen en een voorspoedig 1996 Fysiotherapeute te Ooltgensplaat wenst u een gdukki^ Oierstjeest en een voorspoedig ^99^ Molendük 91. Telefoon (0187) 632329 Fysiotherapie, zwangerschap-gymnastiek bejaardengym en conditietraining Prettige Kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar 9 Q8 service-station Weespad 50, Tel. (0187) 631331 3257 KK OOLTGENSPLAAT ir beitswerken (binnen en buiten) ■k schilderwerken (binnen en buiten) ■k beglazingen (enkele, figuur- en dubbele beglazing) -k sauswerken (gevels buiten) binnen, wanden en plafonds) Sx^i^s^e^'effe/wen' Voor al uw: -k behangwerken (nieuwbouw en duplexbehang, verschillende soorten vinyl). Julianastraat 26 OOLTGENSPLAAT Tel. (0187) 632732 Wij wensen familie, kennissen, vrienden en relaties Qezegende Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 33