PIKAART late 'f ubilate Beo' KAPSALON Peter en Marja Kleijn fa. Bloemenlust WAGENAAR Fam. D. en P. Hoek C. VAN KOPPEN B.V. Fam. J. Grinwis-Breen WONINGINRICHTING HAMEETEMAN Mevr. K. Sperling-Verhage Mevr. P. V^tte-Klepper Nederland een van de veiligste landen ter wereld Autorijschool Imk Prettige Kerstdagen voorspoedig en verl<eersveiiig 1996 toe Gezegende Kerstdagen Voorspoedig Nieuwjaar Hans Meijer Qezegende 'Kerstdagen QeCuf^fijg C\(ïeuzi/jaar prettige feestdagen en een voorspoedig 1996 fam. P. ALEMAN Benzinestation 'OUDDORP' Mevr. M. van Koppen-Jordaan Qezegende Xerstdagen en een Qezondl996 Prettige Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar Bakkerij Dam de Chr. Gem. zangver. 'Hart en Stem' het Chr. Jeugdkoor 'Van knop tot bloem' en het Chr. Kinderkoor 'Jong Begonnen' Gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1996 Burgemeester en mevrouw goede Kerstdagen en een voorspoedig 1996 toe Mevr. C. den Eerzamen-Roos 'Prettige Kerstdagen en een QeCui<fy 9^uïijaar Gezegende JCerstdagen en een voorspoedig 1996 ^-^^CULINAIRE SLAGERIJ Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIÏDAG 22 DECEMBER 1995 De leden, de dirigent en het bestuur van het wenst leerlingen, familie en vrienden en een Het adres voor Schakel en Automaat! Theorieles: individueel of in groepsverband (nieuwe cursus 11-01-96) Tevens spoedcursus 17-jarigen. Voor informatie, liefst na 21.00 uur TINY PIKAART De Gracht 7, 3253 EC Ouddorp Tel. (0187) 681769/Autotel. (06) 52734197 Chr. mannenkoor te Ouddorp wenst een ieder gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1996 Nieuwe leden, mannen van 16 jaar en ouder zyn van harte welkom. Al onze geachte clientèle, vrienden, familie en kennissen Prettige Kerstdagen en veel voorspoed en geluk in het nieuwe jaar Familie, vrienden en bekenden en een VUedberglaan 7,3253 VT OUDDORP wensen familie, vrienden en bekenden en een 3253 BW Ouddorp en personeel wenst al zijn clientèle, vrienden en kennissen prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1996 Vloerbedekking, gordijnen, meubelen, zonwering Dorpsweg 1, Ouddorp, Tel. (0187) 68 12 88 wenst clientèle, familie en vrienden Wij hopen u ook het komend jaar weer van dienst te kunnen zijn. Broekweg 4, tel. (0187) 68 18 93 3253 XB Ouddorp wenst familie, vrienden en kennissen Gezegende Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar Vliedberglaan 45 Tel. 681329 Ouddorp (Z.H.) Alle clientèle, vrienden en familie Goede Kerstdagen en een Voorspoedig nieuwjaar Fa. van Poortvliet texaco 3253 XB OUDDORP - Broekweg 25 Telefoon (0187) 68 25 00 Alle familie, vrienden en kennissen Trettige JQ.TStdagm en een geCufi^ 9^uxvjaar Vliedberg, Kamer 012, Ouddorp, tel. (0187) 68 17 23 Bruidsauto-verhuur Familie, vrienden en kennissen 'ij. Vliedberglaan 27, 3253 VT Ouddorp Wij wensen alle toekomstige Bruidsparen fam. J. B. Hakkenbrak en personeel Groothandel in sierteeltprodukten wenst geachte clientèle, familie, vrienden en bekenden prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1996 Julianaweg 16, Telefoon (0187) 68 27 71, OUDDORP wenst al zijn clientèle, vrienden en kennissen in alle opzichten Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1996 Het bestuur van allen te Ouddorp wenst haar dirigent en leden Boek-, Kantoorboekhandel!Uitgeverij annex Rookartikelen en medewerkers Hoenderdyk 19 OUDDORP (Z.H.) pf wmst cdlengoedz !J(erstcCagen en voorspoed in het nieuwe jaar. Sinke en hun kinderen wensen u allen In plaats van kaarten tante Cee wenst familie, vrienden en bekenden 'de Vliedberg', kamer 130 Hoge Pad 2, 3253 BJ Ouddorp Wij danken u voor het vertrouwen in het afgelopen jaar. En wensen u allen en medewerkers Weststraat 2a, 3253 AR Ouddorp Telefoon (0187) 68 12 45 Fax (0187) 68 3923 Veel moorden worden door de politie opgelost k ^^^rV ^^^^Af ^^^t^ m^^g^ Onderhoudstimmerwerk Ramen Deuren Kozijnen Bronboring Tuinberegening Pompen (0187) 68 10 85 (06) 63126184 Koolweg 10a, Ouddorp OüDSDXS Zeebrekersweg 25, 3253 VS OUDDORP Telefoon (0187) 68 30 72 (06) 52 73 90 18 3SI8»7 \^^f en personeel Weststraat 14 OUDDORP Telefoon (0187) 681395 Wie dit beweert wordt nauwelijks serieus genomen, want we klagen al jaren over de toenemende criminaliteit in ons land. Maar op het punt van de ernstigste misdrijven scoort Nederland gelukkig wel laag. Misdrijven tegen het leven, dus moord en doodslag, komen bij ons aan zienlijk minder voor dan bijvoorbeeld in de Verenigde Staten en diver se Zuid-Amerikaanse landen. Zelfs vergeleken met andere Europese landen komt Nederiand er goed af. Zelfs in een ordentelijk land als Luxemburg ligt het 'moordcijfer' naar verhouding hoger dan is ons land. Weliswaar is sinds het begin van de jaren tachtig ook in Nederiand het aantal misdrijven tegen het leven toegenomen, maar dat neemt niet weg dat de kans om op gewelddadige wijze om het leven te komen in Nederiand relatief klein is. Moordzaken die veel emoties onder de bevol king veroorzaken zorgen natuuriijk af en toe voor veel onrust. Maar zulke zaken komen in andere landen veel meer voor. Het aantal geweldsdelicten is ook in Nederland de laatste jaren aanzienlijk gestegen. Het gaat hier niet alleen om een veel voorkomend misdrijf als mis handeling, maar ook om geweld dat bij het bedrijven van andere delicten gepaard gaat zoals overvallen en beroving. Maar het zwaarste delict is natuuriijk moord en direct daarop gevolgd doodslag. Ook zware mis handeling, de dood tot gevolg heb bende, valt onder de categorie 'delic ten tegen het leven'. Het verschil tus sen moord en doodslag is, dat bij moord altijd sprake is van voor bedachten rade, terwijl die bij dood slag ontbreekt. Een typisch geval van doodslag is een uit de hand gelopen ruzie In een café, waarbij iemand in een opwelling van heftige emotie iemand ergens mee doodslaat. Van voorbedachten rade is hierbij zelden sprake, al blijft het niettemin een ern stig delict. Op moord staat een hoge re maximumstraf dan op doodslag. Wie een moord heeft gepleegd, kan maximaal een gevangenisstraf krijgen van twintig jaar en in sommige geval len zelfs levenslang. De maximale straf voor doodslag is vijftien jaar. Hoe staat het nou met het aantal levensdelicten dat in Nederiand wordt gepleegd? We baseren ons dan op het aantal delicten dat bij de politie wordt aangegeven. De statistieken bezitten hier een grote mate van betrouwbaarheid, want als er sprake is van een levensdelict wordt de poli tie vrijwel altijd ingelicht. In 1980 wer den er 1521 levensdelicten bij de Nederiandse politie aangegeven, in 1985 was dat aantal gestegen tot 1818 en in 1992 werden 2854 delic ten tegen het leven bij de politie gemeld. Vooral de toeneming van het aantal ievensdelicten in de periode 1985-1992 is niet mis. De politie weet gelukkig een groot deel van deze ern stige misdrijven op te lossen. In 1992 werden er bijvoorbeeld 2223 levens delicten opgelost. VS gewelddadig In ons land worden er jaariijks 23 per sonen per 100.000 inwoners slacht offer van een levensdelict. Het is inte ressant om te zien hoe zich dat ver houdt met het buitenland. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft hierover gegevens gepubliceerd en daaruit blijkt dat als het om ernstige geweldsdelicten als moord en dood slag gaat, West-Europa gunstig af steekt bij sommige andere wereldde len. Nederiand slaat ook ten opzichte van vele andere Europese landen een goed figuur. Naar verhouding komen in Italië en Finland meer men sen door een geweldsdelict om het leven dan bij ons. Buiten Europa komen moord en doodslag het minst voor in Japan en het meest in de Verenigde Staten en Zuid-Amerika. De VS mogen dan vaak moralistisch naar Europa wijzen, ook naar Neder land, Maar in wert^elijkheid is Amerika een van de meest criminele landen ter wereld. De kans om te worden ver moord ligt in Amerika ruim acht keer zo hoog als in Nederiand. Nog erger is het in sommige Midden- en Zuid- Amerikaanse landen zoals Mexico en Colombia. Dat moord en doodslag in Nederiand minder voorkomen heeft niet in de laatste plaats te maken met het feit dat vuunwapens bij ons niet vrij verkocht mogen worden. Bovendien is de Nederiandse politie zeer alert als het gaat om overtredingen van de vuurwapenwet. De illegale handel in vuurwapens wordt streng aangepakt. Wat dat betreft kan menig land een voorbeeld aan ons nemen. Zelden levenslang Bij delicten als moor en doodslag is het opmerkelijk dat in de helft van de gevallen de dader een goede beken de van het slachtoffer is. De echtge noot, familie, een goede kennis of vriend. Aan veel levensdelicten liggen dus relatieproblemen ten grondslag. In twintig procent van alle gevallen is er sprake van een uit de hand gelo pen buren- of caféruzie. Een op de zeven gevallen gaat het om een criminele afrekening, zoals die met name voortkomen in het drugsmilieu. In veertig procent van alle gevallen wordt gebaiik gemaakt van een vuur- of steekwapen en twaalf procent van de moorden vindt plaats door middel van wurging. De hoogste strafmaat is dus levens lang of twintig jaar. Levenslang wordt niet vaak opgelegd. In 1992 gebeur de dat twee keer, in 1993 geen enke le keer, in 1994 vijf keer en dit jaar was wel het bekendste geval Appie H. die tot levenslang werd veroordeeld voor de overval op de Albert Heijn- vestiging in Oostertjeek. Die overval kostte twee mensen het leven en een derde is voor zijn leven invalide. Eerder dit jaar werd een 36-jarige man uit Leidschendam tot levenslang veroordeeld voor de moord op de 9- jarige Felicita Oostdam uit Den Haag. deze man was in 1981 ook al eens veroordeeld voor de moord op een jong meisje. Er zitten in onze gevan genissen verder zo'n 25 personen die werden veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Onder hen de uit Assen afkomstige vrachtwagenchauf feur, die in 1992 werd veroordeeld voor de moord op de 11-jarige Jes sica Laven uit Blokker. Deze man had ook nog twee Duitse jongens ver moord. Een uit Woensdrecht afkom stige man werd in 1994 wegens moord op twee Belgische meisjes eveneens tot twintig jaar veroordeeld. Maar lang niet altijd valt de straf zo hoog uit als in de genoemde gevallen. Bij het bepalen van de straf neemt de rechter alle omstandigheden in aan merking. Ook een eventueel straf rechtelijk verieden van de dader wordt in ogenschouw genomen alsmede zijn psychische gesteldheid ten tijde van het misdrijf. Mr A. Bronsbergen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 30