eiüvhdeii-iiieuws Wenen, een indrukwekkende stad NIEUWS Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Buiten is het koud.,. JL u \ir M' I ...maar van deze prijzen kry- uit de kerken Kerstzangdienst Kerstfeest, zo ingewikkeld? Ledenvergadering KSV 'Scliuttevaer' in de 'Grutterswei' Kinderkerstvakantieweek Een duure hiele! Kerstconcert Den Bommel Het afprijzen gaat stenig 4^door hij College Style. En al is het buiten nog zo houd, van de lage prijzen die je nu in de gezellige winkeltjes aantreji, krijg je het lekker warm. Kom snel even kijken... 6e Blad VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 No. 6463 door John de Rijke Londen en Parijs hebben de naam. Niets ten nadele daarvan overigens, maar als u de sfeer in Wenen een maal geproefd hebt luidt tien tegen één de konklusie: 'Wien bleibt Wien' en daar is geen woord Frans bij. Immer wordt een bezoek aan de met romantiek over goten keizerstad aan de Donau ervaren als verrukke lijk. In 1996 zou een vakantie in Wenen wel eens de kroon kunnen spannen. Heel Oostenrijk staat dan in het teken van het duizendjarig bestaan, laat staan de hoofdstad die trouwens al eeuwen het middelpunt van Europa was. Wenen is echt oud, maar tegelijkertijd nieuw en gracieus. Een klinkende stad en niet in het minst vanwege de unieke muziek traditie. Beethoven schreef er zijn grote symphonieën, aan Mozart wordt voor de tiende keer een festival gewijd in het Konzerthaus, terwijl in de maanden mei en juni de Wiener Festwochen worden gehouden in historische ambiance. Composities van alom geprezen musici zoals Schubert, Strauss, Haydn, Brahms, Bruckner, Schönberg en Mahler wor den avond aan avond voor uitverkochte zalen ten gehore ge bracht. Ook werken van Antonio Vivaldi, die in Wenen vanuit het armenhuis werd begraven en derhalve nooit de eer heeft gekregen die hem toekwam. Een eenvoudige gedenkplaat op een gevel aan de Karlsplatz waar ooit de begraafplaats was, is de enige herinnering. Zelfs bij het samenstellen van de VVV- gidsen heeft men zijn naam over het hoofd gezien. Imperiale pracht Waar u overigens niet omheen kunt is de St. Karl-kerk met zijn twee kolossale obelisk-achtige torens^ Een indrukwekkend bouwwerk, totaal anders dan bijvoorbeeld de Dominikaner- kerk, de Votivkerk of de St. Peter om maar enkele te noemen van de twee-en-tachtig over de hele stad verspreide godshui zen, met als symbool van imperiale pracht de overwegend gotische Stephansdom. Als u er een klim van 343 treden voor over hebt is het best eens leuk om vanuit de torenwachterska- mer op 73 meter hoogte de wandelgangen van de toeristen-in- miniatuur na te gaan. Het fraaie uitzicht over Wenen en omge ving krijgt u op de koop toe. Eenmaal beneden zult u opnieuw onder de indruk zijn, maar dan van het schitterend Wiener Neustadter Altar en de 15e eeuwse preekstoel van doinbouwmeester Anton Pilgram. Om alle andere bezienswaardigheden te ontdekken is het han teren van een stadsplattegrond wel zo handig. Uw touropera tor, dan wel het Oostenrijks Toeristenburo in Amsterdam (tel. 020-6129444) kan u er ongetwijfeld aan helpen. Door tevens gebruik te maken van de 'Wien-Karte' geniet u een aanzienlij ke korting op bus, tram en metro en u hebt bovendien voordeel op diverse entreebewijzen en in een aantal winkels. Zo'n kaart heeft een geldigheidsduur van 72 uur en is in elk hotel of toe risten-informatiecentrum verkrijgbaar voor 180 öS. Wondertijk Als u zich met het openbaar vervoer van hier naar daar begeeft kunt u so-wie-so meer tijd besteden aan het bezichtigen van de vele cultuurschatten in een van de 150 musea. Uiteindelijk kunt u ze niet allemaal aflopen, ofschoon natuurlijk elk muse um iets specifieks heeft. Zonder afbreuk te doen aan het uit 1626 daterende Palais Harrach, het Kunsthistorisch Museum aan één van de belangrijkste schilderijenkollekties ter wereld (waaronder de grootste verzameling Breughels) en de Nationale Bibliotheek met zijn prachtige historische leeszaal, is het de moeite waard een bezoek te brengen aan het Oostenrijks'Museum voor Aan gepaste Kunst (MAK). Om niets anders te doen dan curiositeit te bewonderen, van gotiek tot renaissance en van barok tot ju- gendstill, afgewisseld met fantasierijke biedermeier voorwer pen en meubelen. Een fascinerende stijlverscheidenheid, welke overal tot uiting komt en naast vele facetten ook wonderlijke faeaden laat zien. Rond dit thema hoopt de Gereformeerde Kerk van Melissant-Dirksland-Herkingen een Kerstnachtdienst te hou den op zondag 24 december 1995 om 22.30 uur. Vanaf 22.15 uur worden er gezamenlijk kerstliederen gezon gen. In deze dienst gaat dhr. J. Seele uit Nieuwerkerk a/d IJssel voor. Het koor 'Rejoice' luistert deze kerstnachtdienst op met kerstzang. Iedereen is van harte welkom. Heel opmerkelijk is in dit verband het Hundertwasserhaus. Zonder twijfel het meest typische wooncomplex annex mu seum dat u ooit bent tegen gekomen. Niet alleen dat in het KunstHausWien afwisselend werk wordt geëxposeerd van Friedensreich Hundertwasser en andere kunstenaars, er is ook een winkel in ondergebracht met uitsluitend door Hundertwas ser ontworpen, dan wel door hem gedecoreerde (souvenir) ar tikelen. De golvende vloer is stellig niet het enige dat u zal verbazen. De sfeer die hij in het geïntegreerde restaurant wist te creëren door gebruik te maken van duizend hangplanten boven een honderdtal verschillende Thonetstoelen, is net zo bijzonder. Veilige stad Op de keper beschouwd raakt u nooit uitgekeken op de won derschone residentie van de Habsburgers. Het ene paleis mag dan misschien mooier zijn dan het andere, elk bouwwerk ademt grandeur. Met name het in de 17e eeuw door de barok- architect Johann Bemhard Fischer von Erlach ontworpen slot Schönbrunn, waar het hele jaar door concerten worden gege ven met medewerking van de Weense, in historische kledij ge stoken dameskapel. Voor een life-optreden van de 'Wiener Sangerknaben' kunt u terecht in de Burgkapel van de Hofburg, alsook in het Konzerthaus alwaar zij u in een gevarieerd pro gramma van oude meesters doen genieten van hun heerlijk stemgeluid. Om zeker te zijn van een plaats kunt u thuis al reserveren via het in Laren gevestigde bespreekbureau Exclu sive Events (tel. 035-5382858). Desnoods bij Holland International als u daar toch bent om uw reis te boeken. Ook als u een tafel wilt in een van de vele restaurants moet u tevoren reserveren. Gewoonlijk is het een feest om kennis te maken met de culinaire geneugten die Oostenrijk biedt, doch in dit herdenkingsjaar overtreft de Wiener Küche '96 zichzelf. Elke maand staat een speciaal menu op de kaart. Tegen de ver wachting in geen Wiener Schnitzel. Die moet u dan maar apart bestellen. Een feit is dat u ze nergens lekkerder eet dan in Res taurant Figlmüller, bij de dom. Over de grootte kunnen we kort zijn: de maximale afmeting! Niet voor niets claimt de kok de maker te zijn van 's werelds grootste schnitzels. Echt, u kunt er het Guinness Book of Records op naslaan. De traditionele Weense keuken vindt u meer in kleine eethui zen. („Bei sel") Ook culinaire verscheidenheid is dus wat dat betreft optimaal aanwezig. Daarenboven is Wenen een betrek kelijk veilige stad, wat wel zo prettig is als u na het souper naar het hotel wilt wandelen. Londen en Parijs mogen dan droomsteden zijn, Wenen roept dromen op, dromen van luxe en romantiek, muziek en kunst. Wenen is zo betoverend dat u wel wakker moét blijven om niets te hoeven missen. Wellicht is dat ook de reden waarom Austrian Airlines de eerste vlucht in de vroege ochtend uit voert. Immers, elk uur is er één in deze magische stad. Dus tot goed begrip: in 1996 naar feestelijk Wenen, want „das gibt nur einmal und kommt nicht wieder. GOEREE-OVERFLAKKEE - De 99ste ledenvergadering van de afdeling Goe- ree-Overflakkee van de Koninklijke Schippersvereniging 'Schuttevaer' zal gehouden worden woensdag 27 decem ber 1995 om 14.30 uur in de 'Grutters- wei', Willemstraat 14 te Oude Tonge. In de vergadering voor de pauze worden de diverse verslagen uitgebracht, waar onder ook het verslag van de landelijke Jaarvergadering op 11 en 12 mei jl. ge houden te Rotterdam. Van het bestuur zijn aftredend en her kiesbaar, de heren L. J. Bouwens en J. L. Keijzer. Na de pauze komt het onder werp Biimenvaart Nederland aan de orde en worden de voorstellen voor de Lan delijke jaarvergadering, die in mei 1996 te Delfzijl wordt gehouden ingediend en van de nodige toelichting voorzien. De afgevaardigden naar het congres te Delfzijl zullen worden gekozen. Voor het regionaal overleg Zeeland kunnen ook voorstellen worden kenbaar ge maakt. Net zoals in de zomervakantie organi seert Buurtvereniging 'West' uit Dirks- land ook in de kerstvakantie een kinder vakantieweek. Ook dit jaar zal er door een groot aantal vrijwilligers weer een mooi programma worden uitgevoerd. Van woensdag 27 tot en met vrijdag 29 december zullen elke middag de deuren van de Victoriahal om 13.30 uur open gaan. Het programma voor deze midda gen ziet er als volgt uit: woensdag 27 december nieuwjaarskaarten en surprises maken voor de bewoners van de Wemerflat en de Beatrixflat. donderdag 28 december surprises aanbieden bij de bewoners van de flats. Spelmiddag met onder andere sjoelen, bingo, bibberspiraal en nog veel meer... Deze avond zullen de deelne- mertjes van een gezamenlijke kerstmaal tijd kuimen genieten met aansluitend een fantastische feestavond met onder andere een optreden van André van Duin. vrijdag 29 december deze middag houden we op veler ver zoek opnieuw een Flippe Ruilmiddag. De laatste keer dat dit georganiseerd werd, was de Victoriahal haast te klein. Dus maak dat je erbij komt om je verza meling flippo's kompleet te maken. De entreeprijs voor de gehele kinder kerstvakantieweek bedraagt voor leden ƒ2,50 en voor niet-leden 5,-. Graag tot ziens bij Buurtvereniging 'West'. NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk (wijkgemeente 3) J. P. Nap te Bameveld; te Zetten en Andelst J. W. van Estrik te Moerkapelle. Aangenomen naar Goes (buitengew. wijkgem.) H. van Ginkel te Tiendeveen-Nieuw-Balinge. Bedankt voor IJsselmuiden-Grafhorst G. D. Kamphuis te Apeldoorn (bw). Beroepen te Poortugaal L. J. Scholten, kandidaat te Noordeloos, die dit beroep heeft aange nomen. Beroepbaarstelling R. H. Knijff, Kerkstraat 13, 9771 BD Sauwerd, tel. (050) 3061236; A. J. J. Troost-Oprel, Molenomloop 41, 2807 EH Gouda, tel. (0182) 516679. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Uithuizermeeden L. S. K. Hoogen- doom te Waddinxveen. Flakkee was in mien jonge jaeren behoorlijk op 'n eige óór, dat kwam omdat h't een eiland was, in eigelijk nog is. Zo kwam h't oak, dat elk durp z'n eige geweun- te's had. As je in de Plaete was in je kwam uut Ouddurp, dan keeke ze naer je of je van de maene kwm, verzichtig in achterdochtig; zo was 't oak aoresom óór, elk duip was een gemeenschap appart, in azze d'r frollies (meisjes) in 't spel waere, was 't oak wel us vechte óór. Noe mo'k waerlijk zegge, 't schient in ons te zitte, dat vechte. Soms bin 'k verbaesd as 'k jonge kinders zieje loapen, zwarte vegen op d'r snuut, een groen gevlekt gevechtspak an, helm op in een speulgoed geweertje, niet altied zelf gemaekt, mar gekocht, das netuurlijk moaier! Ze voere dan oorlogje in h't pas angeleide bos, over de kreeke, ten westen van Dirksland. 'k Schodde m'n hoad mar us, 'k dienke mar zo, ze wete niet beter, één weekje Bosnië in ze warre geneze, tenmisten as de vaoder in moeder meegienge. Mar in mien jonge jaeren was dat oak al zo, een pasjes nae d'n oorlog, zo ongeveer '48 of '49 is 't ouwe Egypte gebombardeerd, jae! earlijk waer ook. 'k Za j't vertelle. M'n broer in m'n neef hadde h't plan om een kenon te maeken, eantje waer ze ste- anen mee konne ofvuure. Ze gienge naer de garage van A-Jeetje, dat was Arjaon van Dongen, in de Kattewacht,. daer had tie z'n schuure, om een ouwe autoband. As je d'r netjes om vroeg, kreeg je die wel, as 'n tied had oor. H't was zo'n ijverig baesje, ik dienke dat dat de sleutel is geweest van het transportbedrief Van Dongen, ijverige maansen, zeker! Mar affijn, ze krege die band mee, daer hao ze thuus reapen van geknipt. Noe nog een mikke, dat was zo'n gaffel waer ze de stele van de zeise in liete ruste, dat dieng gebruukte vaoder as hie de zeise haerde op de haerpinne. Ze hao die mikke in de grond gestoke, elustieken an mekaore geknoapt in ik kreeg opdracht „Stenen zoeke". Niet van die grintjes oor, nee, van die moppen, 'k Zie h't nog gebeure, de earste stean wier verzichtig in 't elustiek geleid. „Achteruut loape man", riep m'n neef; dat dee m'n broer oak. „Loslaete!" klonk noe 't bevel. H't resultaat was verbluffend; zeker 50 tot 75 meter vaore plofte de earste moppe op een dek in 't ouwe Egypte, de Wemerlaan hiete dat in 't echt. Hoe ze an de naem Egypte gekomme binne, weet ik niet; 'k weet wel dat 't niet bie eane moppe bleef, 't Gieng prachtig, geweldig, wat een klappen! Mar daer wier een pauze ingelast. „Ete!", riep moeder „in je vlaarkes wasse!" Noe was 't zo, dat je mar beter kon luustere, want aores ging je lelijk deur de kedons. We hadde pas geslacht, een best vaarke, zo'n 400 pond mo je mar dien ke, dus 't zal wel een hiele of een stik van de snuut geweest hao, saeme mit eige- gemaekt zuurkoale, dienk 'k, mar dat doet t'r niet toe. We zatte te ete toen d'r op de deure gebonst wier. „Gae us kieke!" geboo moeder, die kon zelf niet, die zat mit vette handen in een kleverige kwibbe. „Nou, gae noe!" Vaoder, die niks van 't vaarke at, vanwege de piene in z'n hoad, begriepe je?, gieng overaande, deur 't schuurhuus naer de achterdeure. Daer keek ie in een boosaerdig gezicht van de achterbuurman, Stolk, biegestae deur Los. „'k Weet niet of je 't weet, mar ééh.dat gae je 'n haop centen koste!" „Wat centen?" voeg vaoder. Los, bedaerd as ie was zei: „Weet joe niet wat die jong van joe uutgevrete hao? Die hao verschillende pannen op 't dek rotgegooid in bie mien h't dekraem, in dan niet mit een steantje, nee kiek". Hie liet vaoder de moppe zieje die via de kattepult, deur 't dekraem op de zolder gevloge was. „Man, ze zouwe je doad goaie", zei Stolk. Je begriep wel dat de kleur van vaoder d'r niet op vooruut gieng oor, nee, woest liep ie weer in huus. De rest van de zuurkoale was noe echt zuur, in de hiele? Och, die bleef kleverig, begriep je? Mar wat veul maansen nie wete is, dat ur echt een bom gevalle is, nee niet in Egypte, nee, mar daer waer noe de christelijke schoole staet. 'k Kent me nog vaeg heuge, 't was in de oorlog, in ik hao mit m'n broer bie 't gat weze kieke, onvoorstelbaer, wat een gat, in al de huuzen in de omgeving zatte onder de spet ters modder, pannen d'r of in de raemen kepot. Op 't hoekje weunde toen Rebien (op 't Honk), daer waire zowat alle ruuten d'r uut, in an d'aore kante van de weg zatte groate spetters modder tegen de ziemuure in de measte pannen lagge van 't dek. 't Heit een diepe indruk bie m'n achtergelaete, dat begriep je wel. Oorlog, in bommen, nee, niks gedae in as ik dan de jongens zieje speule dienk 'k: 't verstand komt mit de jaeren, alhoewel, zou 't waer weze? Groete uut Dirksland J. Wolfert Op zaterdag 23 december a.s. zal in ver enigingsgebouw 'Bommelstee' een kerstconcert worden gegeven met mu ziek en samenzang, waaraan zal worden deelgenomen door het gospelkoor 'In Touch' uit Middelhamis/Sommelsdijk en het fanfare-orkest 'E.M.M.' uit Den Bommel. Aanvang 19.30 uur. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Urk (Eben-Haëzer) P. den Butter te Driebergen; voor Bunschoten J. Oos-ter- broek te Zierikzee. Beroepen te Arnhem en te Ermelo P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwatering; te Aalburg M. Mondria te Waardenburg; te Rotterdam-IJsselmonde A. F. Hon- koop te Wageningen; te Nieuwerkerk (Zld.) J. Karels te Oudemirdum, die be dankte voor Urk; te Dirksland en te Krimpen aan den IJssel J. J. van Ecke- Zondagmorgen 24 december 10.00 uur v.m. in de Hervormde Exoduskerk te Sommelsdijk In plaats van een gewone zondagoch tenddienst wordt op 24 december in de Hervormde Exoduskerk te Sommelsdijk een kerstzangdienst gehouden. De aan vang is 's morgens om 10.00 uur. De invulling van deze zangdienst zal be staan uit veel zang, ook van bekende kerstliederen, declamatie en meditatie! Medewerking wordt verleend door: Wil Hanegraaffsoprkan. Renske de Haan, hobo. Matthijs Mijnders, orgel. mr. G. Kaai, algehele leiding en meditatie. De Exoduskerk staat aan de Dorpsweg 97 te Sommelsdijk. veld te Zeist; te Genemuiden P. Melis te Nieuw-Beijerland; te Rotterdam-Zuid G. J. van Aalst te Ridderkerk; te Temeuzen W. Harinck te Kapelle-Biezelinge. GEERLAAN RIDDERKERK (0180) 430574 BENEDEN ZANDPAD 3 A/IIDDELHARNIS (0187)489065 GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 21