EHIVI1DEI1-l1IEmi/5 ^Geliefde kerstklanken op tweede kerstdag NIEUWE BOEKEN #V^ a Christmas Carols: nu reeds traditie Medaille voor de bowling-kluppers DUIVELANDS MEUBELHUIS B.V. Bezoek onze slaapkamerafdeling met 1500 m^ X Y Y. Y, Bariton, panfluit en orgel Kerstconcert te Delft Kerstconcert te Rotterdam Bijzondere kerst-kerkdiensten Geref. kerk Den Bommel Kerststukjes maken Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y 7 "Y .^^^.<J>'^^ .00^^ BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM Y Y. Y, y. Y. Y. f o opstellingen, 30 tienerkame 3e Blad DINSDAG 19 DECEMBER 1995 No. 6462 Op D.V. dinsdag 26 december, tweede kerstdag, wordt er in de Ned. Herv. Kerk van Sommelsdijk een kerstconcert geor ganiseerd. Aan dit concert werken mee ds. G. Mulder, bariton Karel Bogerd, panfluitist Cor v.d. Velde en organist Jaap Hollaar. De bariton, Karel Bogerd, brengt op dit concert bekende kerstliederen ten geho re. Onder andere staan op het programma 'Stille Nacht', 'Nu daagt het in het oos ten', 'Een rose fris ontloken' en Psalm 98. De bariton ontving zijn opleiding bij dr. Pieter Vis in Houten. Karel Bogerd verleende zijn medewerking aan een groot aantal cd-opnames en werkt regel matig mee aan koor- en samenzangavon- den in den lande. De panfluitist Cor v.d. Velde zal op dit concert de panfluit in al zijn facetten laten horen. De nog steeds groeiende belangstelling voor de panfluit vindt zijn oorsprong in de veelzijdige mogelijkhe den die dit 21 pijpen tellende instrument te beiden heeft. De organist Jaap Hollaar zal de bariton en de panfluit op inspirerende wijze begeleiden door middel van gevoelvol orgelspel en tevens enkele orgelimprovi saties ten gehore brengen. Een en ander zal worden afgewisseld door samenzang van kerstliederen en kerstpsalmen. Ds. G. Mulder, Neder lands Hervormd predikant te Sommels dijk, zal het concert openen en sluiten. Toegang 5,-// 2,50. Aanvang 15.30 uur. Een concert met een boeiend en afwisse lend programma. Een kerstconcert wat van harte bij u wordt aanbevolen. Nu de jaarwisseling nadert, komen ook de nieuwe dagboeken weer van de per sen. Uitgeverij J. J. Groen en Zn. te Leiden stuurde ons er enkele ter aankon diging toe. Allereerst het bekende Bijbels Dagboek 'Voor hart en huis'. Dit jaar verschijnt het voor de 29ste keer - wederom in paperback-uitvoering. Het boekje is traditiegetrouw geïllustreerd met afbeeldingen van verscheidene kerk interieurs. Eerlijk is eerlijk: de opnamen van de historische Nederlandse Her vormde kerkgebouwen maken toch ook nu weer de meeste indruk... De mede werkers aan dit dagboek zijn de predi kanten D. J. Budding en G. S. A. de Knegt (beiden Ned. Hervormd), A. van Heteren (Chr. Geref.) en J. B. Zippro (Ger. Gem.). Dit boekje wordt veel gebruikt. De opla ge is daardoor groot en de prijs laag: 12,70. Wie het dagboek voor uitdeling bestelt, ontvangt nog een verdere prijsre ductie. - O - Nog veel ouder is (zoals hij genoemd wordt) de Gereformeerde scheurkalen- der 'Honigdroppels'. Dit keer is jaargang 113 verschenen. Er zijn twee wijzen van uitvoering: de boekvorm - een miniboekje, overigens niet qua dikte, en het blok-en-schild. De achterzijde van elk dagblaadje wordt gevuld met een versje of een verhaaltje. Kennelijk een ijzersterke formule! Tot die formule behoort ook sinds mensen heugenis al dat de naam van de auteur(s) niet wordt bekend gemaakt. Een uitdrukkelijke aanbeveling van deze kalender lijkt overbodig. Prijs ƒ17,70. De kleurige illustratie op het schild is van Rino Visser. - O - F. van Holten, Handboekje voor de bijbellezer. Uitgevery J. J. Groen en Zn., Leiden. Paperback. 155 pag. Prijs ƒ27,50. De heer F. van Holten is een breed ge oriënteerd man. Veel jaren was hij secre taris van de Spaans Evangelische Zen ding. Tevens is hij een kenner van de Engelse en Schotse kerkgeschiedenis; daarover publiceert hij regelmatig in dag- en kerkbladen. Nu is van zijn hand een handzaam werkje verschenen dat aan de bijbellezer enige hulp wil bieden. Het is een boekje dat ik iedereen die zich tot de regelmatige bijbellezers rekent, zou willen aanbevelen. Een wie dat niet is, omdat hij of zij de inhoud van de Bijbel te moeilijk vindt, kan hier in het bijzon der terecht om de weg in de Bijbel te vinden. Het boek telt vier onderdelen. Na de inleiding waarin iets wordt verteld over de structuur en enkele achtergron den van de Bijbel, gaat een volgend hoofdstuk in op de inhoud van de bijbel boeken. Hoofdstuk drie is gewijd aan de methoden van bijbelstudie. Hierin is het leesschema van MacCheyne opgenomen; door middel van dit rooster kan men het oude testament in één jaar doorlezen en het nieuwe testament alsmede de Psal men twee keer. Tot slot zijn achttien bij lagen opgenomen waarin allerlei wetens waardigheden worden geboden. Als voorbeelden noem ik: een harmonie van de vier evangeliën en overzichten van de gelijkenissen en wonderen van de Heere Jezus. Ik citeer tenslotte uit het Woord vooraf: 'Het is de wens van de schrijver dat door dit boekje velen gebracht zul len worden tot een werkelijk graven in de diepe en onuitputtelijke goudmijn van het Woord, opdat ze daardoor de God van het Woord zouden vinden - Hem Die te kennen het eeuwige leven - O - Dr. W. H. Veiema, Verwachtend uitzien. Dagboek voor de adventstijd en de kerstweek. Uitgevery J. J. Groen en Zn., Leiden. Paperback. 79 pag. Prys ƒ14,95. Misschien las u eerder dit jaar het bun deltje "Stilstaan bij kruis en opstanding' - een dagboekje voor de lijdens- en paas tijd. Het is van de hand van prof. dr. W. H. Veiema. In vergelijkbare uitvoering en opzet verscheen nu iets dergelijks voor de advents- en kersttijd. Zoals de titel aangeeft, bewegen de overdenkin gen zich rond het thema 'verwachten'. De meditator geeft aandacht aan Psalmwoorden alsmede aan enkele typen van de Heere Jezus in het Oude Testament. De lezer vindt hier voor vijf weken een overdenking voor elke dag. Elke meditatie eindigt met een vraag die wil heenleiden naar het persoonlijk gebed. Aanbevolen! - O - Dr. D. Martyn Lloyd-Jones, Uw hart worde niet ontroerd. Uitgevery J. J. Groen en Zn., Leiden. Paperback. 111 pag. Prijs ƒ19,95. Aan de stroom van vertalingen van de preken van dr. Lloyd-Jones lijkt geen eind te komen. Kennelijk is er ook in ons Op donderdag 21 december a.s. zal er een kerstconcert worden gegeven in de Waalse Kerk te Delft. Het zijn de orga nisten Jan J. van den Berg en Dirk Jansz. Zwart die om beurten het schitterende orgel van deze kerk zullen bespelen. Zij brengen bewerkingen van kerstzangen ten gehore van J. S. Bach, Clérambault, Van den Berg en Jan Zwart (uit diens Suite Kerstfeest), alsmede de Toccata van A. Renaud. De aanvang is om 20.15 uur. In de pauze wordt koffie geschonken. De toegang bedraagt 7,50. Op zaterdag 23 december a.s. zal er een kerstconcert worden gegeven in de Gere formeerde Kerk aan de Simonstraat te Rotterdam-Centrum. Er zal koorzang ten gehore worden gebracht door het 'Ge meentekoor' van Rotterdam-Centrum, 0.1.V. Dirk Zwart. Het voert werken uit van Jetse Bremer, George Dyson en John Rutter (Carols). De fluitiste Suzan Zwart verleent medewerking met de uitvoering van composities van Poulenc, Taffanel en Tailleferre. Voorts is er medewerkng van de pianiste Hannie Hordijk. De orga nist Dirk Jansz. Zwart bespeelt het orgel met bewerkingen over Kerstzangen van J. G. Walther, J. S. Bach en Jan Zwart (Suite Kerstfeest). Ook speelt hij uit de vijfde Symphonic van Widor. De aanvang is om 20.00 uur; de toegang bedraagt 7,50. Na afloop (om ongeveer kwart over negen) is er gelegenheid tot koffiedrinken. Op zondag 24 december om 20.00 uur hopen wij in onze gemeente van de Gereformeerde Kerk te Den Bommel een kerstzangdienst te houden. Het thema is: 'Zingend naar Kerst'. Er wordt veel gezongen met muzikale begeleiding van orgel door dhr. B. van Beek en trompet door de heren L. Bree- man en A. v.d. Hoek. Meditatie wordt verzorgd door drs. A. C. Fey. Op eerste kerstdag vieren we het kerst feest met medewerking van kinderen uit de gemeente. Hierbij zijn uitgenodigd 'All Por You' uit Zuidland. Dit zang groepje bestaat uit vier zussen die kerst liederen komen zingen. Voorganger in deze dienst is de heer A. v.d. Schee. Voor beide diensten wordt u allen harte lijk uitgenodigd! Woensdag 20 december is er kerststukjes maken in wijkgebouw 'De Zwaluw' voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Er zijn twee groepen!Eerste groep van half 2 tot half 3; tweede groep van 3 tot 4 uur. De kosten zijn voor leden 2,- en voor niet-leden 2,50. Let op! Deze keer wordt het in oase -i- bakje gemaakt, dus heeft u er lang ple zier van. Kaartverkoop via telefoon bij Marianne, 486758 of bij Willie, 484997. Een keuze maken is niet moeilijk! Kom eens vrijblijvend binnen kijken! Voorstraat 41 Sommelsdijk Tel. (0187) 482614 'j, taalgebied veel vraag naar. Dat is ver heugend. Want de prediker van de Londense Westminster Chapel die in 1981 overleed, heeft nog steeds veel te zeggen. Dit boekje bevat een meditatieve uitleg van een gedeelte uit het 14e hoofdstuk van het Johannesevangelie - de troostwoorden van de Heere Jezus aan Zijn discipelen. Dit boek is op vrijwel gelijke wijze uitgevoerd als het hiervoor genoemde. Een kleinigheid: de pagina aanduiding in de inhoudsopgave klopt niet geheel. - O - Tot slot noem ik een geschrift dat na de recente verschijning al heel wat aandacht heeft getrokken. Het betreft een disserta tie, een wetenschappelijke publicatie dus. Toch beperkt de belangstelling voor dit geschrift zich zeker niet tot die kring. De doel op het proefschrift van dr. J. C. Borst, dat getiteld is 'Gij zijt die man!'. Het boek behelst volgens de ondertitel 'een onderzoek naar de pastorale zorg voor incestdaders'. De schrijver is Ne derlands Hervormd predikant in Apel doorn; daarnaast is hij als justitiepredi- kant verbonden aan de gevangenisinrich ting te Zutphen. In zijn studie tracht ds. Borst een antwoord te vinden op met name twee vragen: 'Wat zijn dat voor mannen - die incestdaders?' en 'Op welke wijze dienen zij pastorale zorg te ontvangen?'. Zijn eerste aandacht gaat dus niet zozeer uit naar de slachtoffers van incest - hoewel ook zij binnen het blikveld komen, maar vooral naar de daders. Hij noemde zijn boek naar de woorden van de profeet Nathan (2 Samuel 12) waarmee deze de koning David verantwoordelijk stelde voor diens moord en overspel. Die titel zegt al heel wat over de inhoud van dit boek. Ook dr.Borst houdt de incestpleger volledig verantwoordelijk voor zijn daden. Het boek bestaat uit drie delen. Aller eerst wordt op het verschijnsel incest ingegaan alsmede op de gezinnen waar binnen incest plaatsvindt. In deel II gaat de auteur in op de bijbelse en pastorale vragen rond incest. Het derde deel geeft de resultaten weer van de gesprekken die de promovendus hield met predikanten - vooral afkomstig uit de orthodox-gere formeerde kerken (Gereformeerde Ge meenten en NH/Gereformeerde Bond). Doctor Borst schreef een aangrijpend boek. De citaten van zijn gesprekken zijn dikwijls heel onthullend. Hoe ver het kwaad van de zonde in het menselijk hart is doorgedrongen, blijkt met name bij een probleem als het hier besprokene. Aangaande de pastorale zorg die de incestdaders ontvangen, trekt dr. Borst uit zijn onderzoek een opmerkelijke con clusie: met name de GG- en GB-predi- kanten tonen een grote trouw in het ver lenen van pastorale (na)zorg. 'Vaste pun ten bij hen zijn vrijwel altijd: het ter sprake brengen van de zonde, het hebben van schuldbesef en het verlangen schuld te belijden, de mogelijkheid van verge ving door Gods mededogen. Daarbij zijn 'Once in royal David's city' (Eens in de stad van Da vid). Van aciiter uit de kerk begint een enkele stem te zingen. Daarna voegen er zich steeds meer stemmen bij. Ko ren schrijden naar voren. Tenslotte mengt zich ook de blazers- groep en de zang van alle aanwezigen in het geheel. Het is het vaste begin van elke 'Cere mony of Christmas Carols'. Het is een kerst-traditie die in Engeland begonnen is en vandaar overge waaid naar het vaste land. Ook in Zierik- zee zijn de 'Carols' als een gemeenschap pelijk gebeuren niet meer weg te denken. Een combinatie van liturgische plechtigheid en schitterende muziek maken de Carols tot een intense gebeur tenis, waar steeds opnieuw veel mensen lang wachten in de kou voor over heb ben. Op vrijdagavond 22 december zul len om 19.30 uur de deuren van de Nieuwe Kerk weer opengaan. Het is een half uur vroeger dan de vorige keren, omdat de plechtigheid voor het eerst om 20.00 uur begint. Na de introïtus begint een mengeling van lezingen en Engelse liederen. De lezin gen beginnen met profetieën uit het Oude Testament en gaan over naar de verhalen van de geboorte van Jezus, ein digend met een samenvattende lezing uit Johannes 1Voor het eerst zullen (ook naar Engelse gewoonte) de aanwezigen bij de laatste lezing gaan staan. De lezin gen worden verzorgd door een aantal inwoners van Schouwen Duiveland en dr. A. Jobsen, die verder de gehele avond als liturg optreedt. Tussen de lezingen, die steeds worden besloten met een 'Dank aan God', klin ken beroemde Engelse kerstliederen, de Carols. Een aantal is volgens gewoonte elk jaar hetzelfde, met name het slot, als de koren weer weggaan, symbolisch op weg naar de stal 'Komt laten wij aan bidden'. De andere liederen wisselen per jaar. Al een aantal maanden is een combinatie van koren, het Gerefor meerd Kerkkoor Zierik- zee, leden van Cantare en een aantal vrijwilliers, intensief bezig met het instuderen van oude en nieuwe Carols. Een kleine groep hieruit, het 'kleinkoor' heeft zich extra voorbereid en hoopt een tweetal veelstemmige Carols in 20e eeuwse Engelse stijl uit te voeren, waaronder een prachtige carillon-achtige bewerking van het lied 'Alleluya, a new work is come on hand'. Andere bijzondere carols die dit jaar worden gezongen zijn het tradi tionele 'The holly and the ivy', 'Away in a manger' en vele andere. Uit het Magnificat van John Rutter wordt op een 15e eeuwse tekst het werk 'Of a rose, a lovely rose' gezongen. Bijna traditioneel is de deelname van het bovenbouw-koor van de Chr. Scholenge meenschap 'Prins Maurits' te Middel- harnis, 'Nuove Primavera'. Dit koor bracht onlangs een concertreis aan Duitsland en gaat zich voorbereiden voor een derde Franstalige cd. In februari werkt een deel van het koor mee aan een uitvoering van de 'Messiah' in leiden. Voor het merendeel van de koorleden is het na jarenlange deelname aan de Ceremony de laatste keer dat men mag meezingen. De meeste leden zullen in mie met een diploma de school verlaten. 'Nuove Primavera' voert onder andere 'There is a flower' en het achtstemmige, dubbelkorige 'In Dulci Jubilo' uit. Ook nu weer werkt een ad hoc blazersgroep mee. Naast begeleiding van de koor- en samenzang zal ook een fraai instrumen taal werk 'Christmas Day' met citaten uit diverse Carols worden vertolkt. Organist is Prosper Sevestre, terwijl de algehele leiding als vanouds in handen is van Mar van der Veer. De toegang is gratis, aan het einde zal een kollekte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. het lezen uit de Bijbel en het bidden eveneens vaste punten in het pastorale gesprek' (266). 'jjc besluit deze aankondiging met een uit spraak van dr. Borst in het opinieblad Koers: "Het gaat natuurlijk vooral om de slachtoffers. Om meisjes die niet gehoord worden, die een groot stil ver driet hebben, die zich geschonden weten en geen relaties durven aan te gaan. Daar zit geweldig veel verdriet en pijn. Om het slachtoffer te kunnen helpen, moetje weten wie de dader is". Het boek telt 314 pagina's en kost ƒ39,90. Onmisbaar voor ieder die in welke hoedanigheid dan ook met de geschetste problematiek te maken heeft! JMJK Zaterdag 18 november j.l. vertrok 's morgens om negen uur een groepje van zes 'bowlingkluppers' met drie begeleiders naar Den Haag. 'De Kluppers' gin gen daar deelnemen aan het landelijk bowling-evene- ment. Deze bowlingwedstrijden waren georganiseerd door de Stichting Sportbelang Geestelijk Gehandicapten in Den Haag. Deze afdeling bestaat dit jaar dertig jaar. Voor de lunch werden de voorronden gespeeld. De deelnemers van 'de bowlingklup' behaalden goede resultaten, 's Middags waren de finalewedstrijden. Tot grote vreugde werd een van 'de kluppers' (Monique v.d. Keur) kampioen met 140 punten. Zij ontving een grote medaille en bovendien een zeer grote kampioensbeker. Ook de andere vijf 'kluppers' ontvingen een medaille. Moe, maar heel blij met het bereikte resultaat, werd om vier uur de terugreis naar Goeree-Overflakkee aanvaard. De bowlingklup is een van de klups van Stichting de Klup, stichting voor vrijetijdsbesteding ten behoeve van mensen met een verstandelijke handicap op Goeree-Overflakkee. De bowlingklup bestaat intus sen zes jaar. Er zijn momenteel 37 deelnemers. De wachtlijst is groot. We zouden graag de wachtlijst wegwerken, maar daar zijn vrijwilligers voor nodig. Wilt u meehelpen de wachtlijst op te lossen, meldt u dan als vrijwilliger. Voor inlichtingen kunt u kontakt opnemen met Connie van Wensen, telefoon 485080. Ook bij de andere klups zijn vrijwilligers van harte welkom, onder andere de wandelklup, de creaklup, de soosklup, de kookklup. Neemt u kontakt op met Jantine de Kuyper, telefoon 485926. Wilgenstraat 1, OOSTERLAND Telefoon (0111) 641213/641506 is'. .<b^ 1S\

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9