Raad Goedereede sluit in arbeidsovereenkomst andere dan liuwelijkse partners uit Fotoboek over Middelharnis KERSTAVOND 14 jeugdinzenders op podium bij Nut en Genoegen Voorstraat 15 - tel. (0166) 65 2490 - wo.mid. gesloten tm Bibliotheek Tben Haëzer' Kerstzangavond Nieuwe Tonge Tweede Kerstdag oigelimprovisaties en samenzang in de Grote Kerlc te Dordrecht Kerstzangavond Kerstfeest van de Prins Johan Frisoschool te Herkingen Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 19 DECEMBER 1995 Hoe verscheiden ze toch zijn, de gemeentebesturen op Goeree- Overflakkee. Niet één woord heeft bijvoorbeeld Oostflakkees gemeen teraad gewijd aan het voorstel tot vaststelling van de CAR/UWO (Collectieve Arbeids Overeen komst en de Uitwerkings Overeen komst tussen VNG en de vakcen trales voor overheidspersoneel), maar hoe anders ging dat in Goe- rees' gemeenteraad. Donderdagmiddag was dat voorstel in Goerees' raad zéker geen hamerstuk. Dat kwam omdat in de overeenkomst („een goede stroomlijning van alle losse rege lingen in één bedding"), prees dhr. Van Oosterom andere samenlevingsvormen juridisch gelijk worden gesteld aan de huwelijkse samenleving en dat ging een deel van de CDA-fraktie te ver. Ook dhr. G. Moerkerk (RPF) betreurde het dat het christelijk levenspatroon meer en meer wordt verdrongen door het modernistisch denken van het individu, alhoewel dhr. Moerkerk tot z'n vreugd ook wat lichtpuntjes zag nu het gezin weer meer in de belangstelling komt en het gezin, zo is sprekers overtuiging, is de beste remedie tegen het uiteenvallen van de maatschappij. De hoge waarde ring voor de mooie, unieke door God gegeven verhouding tussen man en vrouw en voor het gezin was ook voor dhr. Moerkerk een belangrijk stuk princi piële christelijke politiek. Dhr. A. Lokker (SGP) verklaarde daar met zijn fraktie geheel achter te staan, maar dhr. Van Dongen (PvdA) waar schuwde, niet tegen die overtuiging, maar tegen het tomen aan de landelijk geregel de overeenkomst. Het was voor dhr. Van Dongen duidelijk dat christelijke waarden en normen niet alleen via het huwelijk kunnen worden veilig gesteld. Wethouder Klepper dacht daar anders over. Hij vindt dat andere samenlevings vormen dan het huwelijk strijdig zijn met Gods inzettingen en dat derhalve de acceptatie daarvan niet Zijn zegen mag verwachten. Dhr. Klepper herinnerde de raadsmeerderheid er aan in 1992 te hebben besloten alternatieve samenlevingsvormen niet te erkennen en dat wilde hij nu gestand zien gedaan. Averechts Wethouder Visser plaatste zijn overtuiging daar vierkant tegenover. Zeker vindt hij het huwelijk 'verschrikkelijk mooi', maar anderzijds wilde hij het nuchter bekijken en aanvaarden dat anderen er anders over denken. Dhr. Visser zag het burgerlijk huwelijk waarvan er steeds meer stuklopen niet altijd als heilig en van God gegeven. Het is Napoleon die dat heeft ingesteld, vond dhr. Visser. Spreker zal het zeker niet aanmoedigen, maar soms lijkt het hem beter dat jongelui eerst samenwonen dan een niet-solide huwelijk sluiten met alle misère die daarop blijkt te kunnen volgen. Heilig en onverbrekelijk vindt dhr. Visser wél de huwelijken die kerkelijk bevestigd worden en waarop Gods zegen wordt gevraagd. Met z'n sermoen bedoelde hij te zeggen dat ook respect dient opgebracht voor hen die een ander samenlevings verband prefereren, dat ware beter, dacht de wethouder dan die anders denkenden met minder zekere arbeidsvoorwaarden te confronteren. Zo dacht ook dhr. Van Dongen. Hij zou het een treurige en een zeer slechte zaak vinden wanneer de raad van Goedereede om deze reden anderen een wil op zou willen leggen. „Want dan zou je zo'n beleid dóór moeten trekken", vond dhr. C. Noorthoek, „tot zelfs bij verkcx>p van bouwgrond toe." Er werd door de SGP-fraktie hoofdelijke stemming verlangd. Het meerderheidsvoorstel van het college de Collectieve Arbeidsvoor waardenregeling vast te stellen, inclusief hoofdstuk 21 waarin het gaat om, bij overlijden uitkering aan de nabestaande die een niet-huwelijkse partner zou kunnen zijn, werd met 8-6 verworpen. Tegenstemmers waren wethouder Klepper, M. Koese, Moerkerk, v.d. Wende, Van Oosterom, B. Noorthoek, Lokker en 't Mannetje. Pensioen verordening wethouders Eenzelfde discussie als bovenstaande had zich voorgedaan bij het voorstel tot vaststelling van de achtste wijziging Uitkerings- en pen sioenverordening wethouders. Ook dat betrof een meerderheidsvoor stel omdat wethouder Klepper bezwaar maakte tegen toekenning van een nabestaandenpensioen aan de niet-huwelijkse partner. Dhr. A. Lokker vertolkte het standpunt van de SGP-fraktie: „Het is in strijd met Gods Woord en de norm van de Heilige Schrift". Het ver driet de fraktie dat het karakter van het huwelijk meer en meer ontkend wordt. Dhr. Moerkerk (RPR sloot zich hierbij aan. De frakties van SGP en RPF spraken zich dan ook tegen het voorstel uit. Binnenhof Naar aanleiding van de begroting '96 van het werkvoorzieningsschap 'B innen-hof' maakte dhr. Koese (CDA) z'n zorg bekend. Hij twijfelt aan het effect van de aanstaande afvloeiing van zeventien amb tenaren uit het personeelsbestand. Zorg heeft dhr. Koese voorts over de geldle ningen tot een bedrag van 22 miljoen waarvoor jaarlijks 1,8 miljoen rente moet worden betaald. Het leek hem dat een externe accountant de begroting nog eens moet doorspitten en er wellicht een manager moet worden gezocht om de zaak uit het slop te halen, „'n Soort Timmer", begreep wethouder Visser, denkend aan krisismanager Tim mer die Philips goede diensten bewees. Dhr. B. Noorthoek begreep dat een perso nele ingreep onontkoombaar is, maar hij hoopt toch dat zij wier inbreng niet meer kan worden gebruikt, niet de dupe zullen zijn van de fouten die gemaakt zijn. Dhr. Bakelaar, bestuurslid van 'Binnen hof, bevestigde dat terwille van de nodi ge reorganisatie ontslagen zullen moeten vallen. Hij waarschuwde ertegen nu terug te krabbelen terwijl aan de reorganisatie al een tijd wordt gewerkt, al zijn de effec ten daarvan niet gelijk zichtbaar. Dat geldt ook, zo bezag dhr. L. X. den Hollander, voor de hoge rentepost. Ook daarin wordt getracht verbetering te brengen, maar ook dat gaat niet van de ene op de andere dag, daar is het open breken van kontrakten voor nodig. Energiebeleidsplan Er staat de gemeenten op Goeree- Overflakkee een energiebespraringsplan ter beschikking waaruit de eerste ener giebeleidsplannen in de komende jaren kunnen worden opgestart. Er is een eilandelijk coördinator aange steld die de werkgroepen adviseert en begeleidt. De begroting '96 zal niet extra worden belast, maar de raad voorziet voor de komende jaren toch kosten die dhr. Moerkerk graag zou voorkomen. Zijn filosofie was een eenvoudige, zoals 't ook in het gezin gaat allemaal enige inspanning leveren om het energiever bruik te beperken. Wethouder Visser was ook niet erg over tuigd. Hij wist in elk geval geen bespa- ringsmogelijkheden te noemen, 't Was eens eerder geprobeerd, maar 't is toen een maand tobben geweest. Raadsvoorzitter burg. Sinke vond ook dat de zuinigheid de wijsheid niet zal mogen bedriegen. Dokterspraktijk Langs Stellendams Voorstraat zal een dok terspraktijk mogen worden gebouwd. Door de noodzaak van de praktijkruimte week het bouwplan af van de regelen van het bestemmingsplan, maar de raad toonde zich bereid een voorbereidingsbesluit te nemen. Dhr. Koese toonde zich daar wat moppe- rig over want „er is sprake van nogal wat afwijkingen", constateerde hij. Dhr. Koese waarschuwde tegen een ongelijke behandeling, niet zoals in 't Goerees' wordt gezegd dat je wel ver gunning krijgt als je 'een krul méér in de staart' hebt. Het voorbereidingsbesluit werd overigens genomen. Subsidie Muziekschool De subsidie aan muziekschool 'De Hoop' te Stellendam (zo'n 70.000 gul den per jaar) werd beëindigd, aan welk besluit een konfliktueuze bespreking is voorafgegaan. Het college meende dat de muziekschool toegankelijk moest zijn voor leerlingen uit de hele gemeente, maar 'De Hoop' bleek dat anders te interpreteren. Vorig jaar zegde het bestuur van 'De Hoop' toe naar één muziekschool voor alle verenigingen te streven, maar ook daarin bracht 'De Hoop' weer nuances aan, zodanig dat de andere verenigingen hun vertrouwen in 'De Hoop' opzegden. Aan de stichting van een nieuwe vereni ging bleek 'De Hoop' niet mee te willen werken, waarom het college thans voor stelde de extra subsidie te beëindigen en een nieuwe gezamenlijke opleiding een kans te geven. „Heel jammer dat dit zó afloopt", be- ü-eurde dhr. Moerkerk en dat bleek meer- derer gevoelen. OUDDORP In verband met de kerstfeestviering van de zondagsschool, donderdag 21 decem ber, zal de bibliotheek geopend zijn op vrijdag 22 december van 18.30 tot 20.30 uur. Op donderdag 28 december willen we de abonnementen weer vernieuwen. Om de grote drukte 's avonds wat te ver minderen willen we met ingang van D.V. 4 januari 1996 ook op donderdagmiddag een uur openen en wel van 15.30 tot 16.30 uur. Wij hopen op deze wijze de gelegenheid te geven om rustig boeken uit te zoeken. Nieuwe lezers zijn natuurlijk ook van harte welkom. D.V. 23 december willen we met elkaar een kerstavond houden. Deze avond is iets anders dan anders! Het programma is als volgt: 18.30 uur: Kerstmaaltijd 20.00 uur: Opening met als thema Kerst 21.15 uur: Film: Love note Zoals je ziet beginnen we al vroeg, wees dus op tijd! Voor de kerstmaaltijd is het nodig dat je jezelf (en je vrienden en vriendinnen) opgeeft bij Joop (tel. 487582). Dit kan tot vrijdagavond. Kun je niet bij de maaltijd aanwezig zijn, dan ben je natuuriijk ook welkom om 20.00 uur. Tijdens de opening zullen we met elkaar kerstliederen zingen en nadenken over wat het Kerstfeest ons te zeggen heeft. Daarna draaien we de film 'Love note'. Dit is het verhaal van een meisje dat ern stig ziek wordt en een jongen die zich haar lot aantrekt. Een aangrijpende film, waar we heel wat van kunnen leren. De kosten voor deze avond zijn 10,- inclusief maaltijd (zonder maaltijd ƒ2,50). We hopen vee! oude bekenden, maar ook onbekenden te kunnen begroeten! Vorige week al meldden we dat dhr. C. J. Hameeteman een fotoboek samenstelt over de nog tastbare geschiedenis van Middelharnis. 'Middelharnis, een eeuw in foto's en herirmeringen' gaat het heten en volgend jaar mei zal het gereed zijn, flink van for maat en informatief door de geschreven tekst en de 180 oude en dikwijls unieke foto's die worden opgenomen, een pracht boek wordt het, zeker omdat dhr. Hameete man in de samenstelling ervan bedreven is. Eerder dit jaar maakte hij een vergelijk baar boek over z'n geboorteplaats Ouddorp waarvan de eerste druk snel was uitver kocht. Boekhandel Vroegindeweij wordt leverancier van het boek dat in een drietal uitvoe ringen op de markt komt, een standaarduitvoering, een luxe uitvoering en een verza- meleditie. Voorintekening is mogelijk, voordelig en aan te raden. De standaarduitvoering kost bij voorintekening 49,90; na 1 januari is het een tientje duurder, 59,90 dus. Bij intekening is men ook zeker van een exemplaar. 14 van de inmiddels 17 jeugdleden zon den in op de clubtentoonstelling van Nut en Genoegen te Ouddorp. „De toekomst van onze vereniging", memoreerde voorzitter G. J. de Vos. Allen kregen een herinnering mee aan het inzenden naar deze fraaie tentoon stelling, onder hen waren ook de drie jeugdkampioenen, te weten Jeroen Ha meeteman met een Thuringer bij de Ko- Op D.V. zaterdag 23 december zal er een kerstzangavond worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Hieraan werken mee het chr. gemengd koor 'Advendo' en jeugdkoor 'Bid en zing', beide onder lei ding van Peter Wildeman en het Dirkslands Mannenkoor onder lei ding van Dinant Struik. Organist op deze avond is Michel de Wit. De avond begint om 19.30 uur en de toegang is vrij. De te houden kollekte is bestemd voor de RD-aktie 'Draagt elkanders lasten'. Op tweede kerstdag, dinsdag 26 december, is er de mogelijkheid om met het hele gezin in de Grote Kerk te Dordrecht liederen te zingen en naar orgelimprovisaties te luisteren. Al vele jaren is dit een traditie waarvoor veel belangstelling bestaat. Arie J. Keijzer, de organist van de Grote Kerk, die ook als improvisa tor grote bekendheid geniet in binnen- en buitenland, zal deze avond verzorgen. De Werkrgoep Muziek van de Stichting Behoud Grote Kerk te Dordrecht, hoopt dat ook nu weer velen zullen deelnemen aan dit orgel- en zanguur. De toegang is gratis. Bij de uitgang zal er een kollekte zijn, die in zijn geheel is bestemd voor de instandhouding van de Grote Kerk. Wij beginnen om 8 uur. Bij 'den Engelsman van Driel' ontvangt u nu op de gehele kollektle een aantrekkelijke korting die op kan lopen tot ruim 50^^ Een mooie gelegenheid om uw garderobe op een voordelige manier aan te vullen, maar nu geldt: Wees er snel bij, want weg weg. nijnen; Jeanet Grinwis met een Marmer taling bij de Watervogels en Jaco Akers- hoek bij de Postduiven Vliegklasse. De voorzitter wenste hen allen succes voor de toekomst toe. Bij de Senioren kwamen als kampioen uit de bus: bij de Konijnen dhr. C. Vroegindewey met een Witte Wener; bij de Grote Hoenders dhr. A. Verwijs met een Welsumer, bij de Krielhoenders voor derde achtereenvolgende keer dhr. M. van 't Geloof met een Nederlandse Baardkuifhoen, de heer Van 't Geloof is inmiddels al 50 jaar lid van Nut en Ge noegen, de voorzitter beloofde hem daar op de eerstkomende Jaarvergadering op terug te komen. Zoals al vele jaren kon Nut en Genoegen ook dit jaar weer terugzien op een bij zonder goed geslaagde Tentoonstelling, die door een zeer groot aantal mensen werd bezocht en die door de medewer king van Bloemenhandel M. Grinwis en Zn., de RABO-bank Westflakkee en vele ondernemers weer fraai was 'aange kleed'. Nut en Genoegen dankt een ieder die op welke wijze dan ook heeft meegewerkt aan het doen slagen van deze Tentoon stelling, zeker ook de bevolking van Ouddorp en Omstreken voor de altijd grote belangstelling. Grote verloting 1ste prijs nr. 29105, 2e prijs 29457, 3e prijs_30460, 4e prijs 29184, 5e prijs 29230, 6e prijs 29145, 7e] prijs 29923, 93 prijs 295&1, lUe pnjs 30301, 11e prijs 29899, 12e prijs 30004 en 13e prijs 29790. Kleine verloting 1ste nr. 13, 2e nr. 67, 3e nr. 61; 4e nr. 388; 5e nr. 945, 6e nr 328, 7e nr. 101, 8e nr. 153, 9e nr. 327, 10e nr. 913, 11e nr. 912, 12e nr. 313, 13e nr. 96, 14e nr. 144, 15e nr. 200, 16e nr. 400, 17e nr. 24, 18e nr. 20119e nr. 36120e nr. 279. Prijzen kunnen worden afgehaald bij C. A. Pape, 'Fauna Food', Dorpsweg 35 te Ouddorp. DIRKSLAND Op D.V. 26 december 1995 hopen de drie koren van de Gereformeerde Ge meente te Dirksland hun traditionele kerstzangavond te houden in het kerkge bouw aan de Geldersedijk. Medewerking wordt verleend door: 'Dirkslands Mannenkoor' o.l.v. H. H. D. Struijk, begeleid door M. de Wit; Ge mengd koor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. H. H. D. Struijk, begeleid door R. van Om men; Jeugdkoor 'Juventa' o.l.v. W. A. den Hertog, begeleid door R. van Om men. Aanvang 19.00 uur. Kerk open 18.30 uur. We hopen op uw belangstelling. U bent van harte welkom. Alle ouders van onze leerlingen en ver dere belangtellenden worden uitgeno digd om het kerstfeest van onze school op D V. 22 december a.s. bij te wonen. We hopen om 19.00 uur te beginnen in de Nededands Hervormde Kerk aan de Scharloodijk. Deze bijeenkomst is ook via de kerktelefoon te beluisteren Op deze avond zal er een kollekte wor den gehouden t.b.v. onze adoptiekinde ren van de stichting Woord en Daad. We willen allen bedanken, die deze avond mogelijk hebben gemaakt De huis-aan-huis kollekte van de ouder- T^'n^A^ '""«ie bedrag van 1.455,45 opgebracht. %i. KOOP pnjs :5U4t)U, 4e pnjs 2VJ

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 6