EIÜVIiDEI1-i1IEÜW5 Raad Oostflakkee oog in oog met aktiegroep '200 is teveel' P^LITIE^^ Kerstconcert 'Hart en Stem' Reünie De Hoop 2e Blad DINSDAG 19 DECEMBER 1995 No. 6462 De man die donderdagavond Oostflakkees' gemeentebestuurders een bizar scheldwoord toevoegde noemde ze niet apen'ootjes'. De tweede let tergreep die we omwUle van 't fatsoen maar ongesclireven laten had een heel andere klank. „Stelletje angeklede aepen...kers", schold de man, één van de tientallen die zich van de publieke tribune in de raadzaal terug trokken toen duidelijk werd dat het onderwerp 'asielboot' van de agenda was afgevoerd en derhalve niet in bespreking zou komen. Aan 't begin van de vergadering had de raadsvoorz. burg. Van Pelt dat keurig meegedeeld, van de asielboot is afge zien, maar 't was met zóveel bezoek wat rumoerig in de zaal. „Ze hoa t'r niet over", konstateerde ten slotte een van hen en dat was het signaal luidruchtig op te stappen: „We komme wel terug", beloofden ze, „want je flikt het niet wat je van plan bent, stelletje an geklede aepen..." „Het optreden van de aktiegroep '200 is teveel' die zich tegen de komst van een grote(re) hoeveelheid asielzoekers verzet bereikt bedenkelijke tendenzen. Een van de raadsleden had het meegebracht, het pamflet dat hij in z'n brievenbus getrof fen had: „We worden belazerd", liet de aktiegroep daarin weten, „nu geen boot maar een verzoek tot plaatsing van een asielzoekerscentrum, 4 h 500 worden misschien uw buren. Burger slaap niet in want het einde is nog niet in zicht", zo wordt op het vlugschrift gewaarschuwd. In de kring van opposanten circuleert al de naam van een lokatie in Oude Tonge..., maar het College weet van niks. De raad zette zich voorts aan de behan deling van de agenda. Dhr. J. v. d. Mast was de enige die deze avond, i.v.mi de gevolgen van een poliklinische ingreep, niet aanwezig kon zijn, hij had vast graag gewild. Van het spreekrecht werd geen gebruik gemaakt, de aktiegroep '200 is teveel' had z'n zegje toch al gedaan. Mevr. Van Rossum (CDA) attendeerde op de toestand rondom het zwembadter rein. Het bad dat definitief is gesloten staat half vol water en is, omdat het hek werk meer en meer verdwijnt voor ieder bereikbaar en dat bergt zeker gevaar in zich. De Stichting zwembad is nog huurder van het terrein. Weth. Maliepaard zegde toe die te benaderen. Begroting Maatschappelijk Werk Tijdens eilandelijk overleg met de wet houders Soc. zaken/Welzijn moet de direkteur van de gefuseerde Stichting hebben beweerd dat de kerken zich-, en daarmee hun bijdrage van 1,60 per doeplid terugtrokken. Ook Oostflakkees' raad vond die informatie in de toelich ting bij het voorstel de subsidie voor '96 op 102.064,- vast te stellen. De fusie tussen Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging is tot stand geko men, ze zitten ook onder één dak, maar dat de kerken zich nu terugtrekken vond dhr. V. d. Ree (VVD) heel jammer, te meer omdat de vraag naar zorg niet min der geworden is. Dhr. Van Gurp verbaasde zich hogelijk want hij wist dat de kerken daar zelfs niet over benaderd zijn. Ook mevr. Van Rossum had die informatie. Weth. Maliepaard echter veronderstelde dat het de direkteur zelf is die de deelna me van de kerken 'niet meer zo zag zit ten'. Dhr. Maliepaard bevestigde de ontken ning van Van Gurp en mevr. Van Ros sum dat het niet de kerken zelf zijn ge weest die besloten te stoppen. Het zal zo zijn dat sommige van de kerken hebben begrepen dat hun bijdrage niet meer hoeft. De wethouders sociale zaken hebben de Stichting gevraagd hen inzicht te geven in de diensten die de Stichting te bieden heeft zodat de gemeenten kunnen beslis sen van welke diensten ze tegen welke prijs gebruik zullen maken. „Het kan niet zó zijn dat de gemeente alle zorg op z'n schouders neemt", vond weth. Ma liepaard, verwijzend ook naar de AWBZ. Overigens acht weth. Maliepaard de ge meentelijke zorg een kostbaar ding te zijn, maar er hangt nu eenmaal een prijs kaartje aan, dat opgebracht moet worden. Door Maatschappelijk Werk wordt daar om gewerkt aan de notitie die door de eilandelijke wethouders is gevraagd. Welzijnsnota De raad kreeg de 'Algemene Subsidie verordening 1996' ter vaststelling voor gelegd. Eerder al, bij de vaststelling van de begroting '96, heeft de raad al met een taakstellende bezuiniging op Wel zijn van 70.000,- ingestemd. Het was, op z'n mooist gezegd, mevr. Camphens (V.L.O.) 'wat bang te moede'. „Het College is hard bezig de bevolking onder druk te zetten waardoor die niet anders dan met belastingverho gingen wordt gekonfronteerd: „alsof het College de portemonnee van de burger als bron heeft aangeboord", verweet ze, en ze benadrukte dat die bron geen onuitputtelijke is. Mevr. Camphens vreesde dat sommige Verenigingen zó gekort worden dat ze in hun voortbestaan wordt bedreigd. Weth. Maliepaard kon niet anders dan OUDDORP De Chr. Gem. Zangvereniging 'Hart en Stem' uit Ouddorp heeft haar kerstcon cert op D.V. zaterdag 23 december in het M.F.G. 'De Dorpstienden' te Ouddorp. Als gastkoor hebben ze het Ger. Kerk koor 'Canticum' uit Ouddorp o.l.v. Karin Overweel uitgenodigd. Ook het Kinderkoor 'Jong Begonnen' en het Jeugdkoor 'Van Knop tot Bloem' uit Ouddorp zullen aan deze avond meewerken. De koren worden begeleid door pianis ten en een koperkwartet. Ze zullen o.a. zingen de 'Kerstcantate' van Koos Bons, 'Fallt mit Danken' van J. S. Bach en 'Alzo lief heeft God de wereld gehad' van Palestrina. De algehele leiding is in handen van de dirigent Jan Bezuijen. Deze avond begint om 19.30 uur. De zaal is geopend om 19.00 uur. het toegeven dat de toe te passen korting van 10% op de Welzijnsvoorzieningen het onontkoombare gevolg zal hebben dat de burgers meer zelf moeten bijdra gen, maar de pijn wordt gelijkelijk ver deeld. Bij de Verenigingen heeft de wet houder volgens zeggen een 'redelijk grote mate' van begrip voor de kortings operatie ontmoet. Het wordt begrepen dat de gemeente de buikriem wat aan moet halen. 'De V.L.O. fraktie ging overigens niet met vaststelling van de Welzijnsnota akkoord. „Het rode potlood is rücksicht- los gehanteerd", vond ook dhr. de Vries. Hij vond dat het met de verenigingen onvoldoende doorsproken is. Herverdeling Wegbeheer De raad ging akkoord met overname van wegen van het Waterschap in het kader van de Wet Herverdeling Wegbeheer. Bij dit punt wreekte zich de beknoptheid van het prae advies, want dhr. v. d. Ree vond daarin niet terug welke wegen het betreft, slechts de vermelding dat dat in 1992 al overeen was gekomen. Het leek hem daarom dat de raad slechts wordt verwezen naar de achterkant van het sigarendoosje van de Dijkgraaf. Het gaat om ondergeschikte wegen die na het gereedkomen van de landinrich ting worden gesloten en door de boeren zelf zullen worden beheerd. Dhr. de Vries (V.L.O.) meende toch dat ook zulke wegen belangrijke schakelwe- gen kunnen zijn in het bereiken van toe ristische routes. Het lijkt daarom de V.L.O. dat met de boeren zou moeten worden gesproken over het open houden van die wegen voor fietsers en voetgan gers. Die suggestie zal ook met dhr. de Wit, voorz. van de WLTO worden door gesproken. Na de raadsvergadering heeft de raad nog wat nagepraat over 't bijna voorbije bestuursjaar dat in de staart toch nog wat gif in zich droeg. „Aangeklede aepe...", waren de raadsle den immers genoemd. „Heb ik voor een keer een mooie strop-' das aangedaan en dan krijg je dat!" ver baasde zich weth. Maliepaard. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen 11 december 1995 Competitie: J. Stolk - C. van Welie1 -1 M. van 't Geloof- G. Smits1 -1 J. Stolk - C. van ProoyenO - 2 Beker: M. van 't Geloof - K. de Munck2 - O G. Smits - A. Los2 - O M. Poortvliet - P. v. d. GroefO - 2 H. Keuvelaar - H. de Munck2 - O K. de Jong - A. Los2 - O J. Knops - A. van Rossum2 - O Afdeling 2: W. Stolk - Joh. WolfertO - 2 J. V. d. Groef- A. VijfhuizenO - 2 M. Vijfhuizen - J. Vijfhuizen2 - O C. V. d. Kroon - W. NieuwlandO - 2 Schaken: J. de Jong - W. L. KnopsO -1 W. Zorge - D. WolfertO -1 Beker* W. de Vos - W. Stolk1 - O ^deihffrms m M. T. M. Evenals voorgaande jaren heeft de R.T.M, te Ouddorp een kalender samengesteld met behulp van een dertiental historische foto's van de trams op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. De foto's zijn gekozen uit een tijdsverloop van onge veer 1900 tot en met 1966. Voor de maand februari 1996 is een foto gebruikt van de laatste R.T.M, tram die reed op 14 februari 1966. Nu alweer bijna 30 jaar geleden beëindigde de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij de tramdiensten en ging in zijn vervoersgebied volledig over op de autobus. In de kalender wordt ook aandacht geschonken aan de veerdiensten tussen de eilanden die eveneens door de R.T.M, geëxploiteerd werden. Op de voorpagina is een foto in kleur afgedrukt. De kalender is uitgevoerd in de stijl die de R.T.M, in de vijftiger jaren gebruikte voor de kalender die zij toen jaar lijks uitgaf voor personeel en relaties. Als veertiende bladzijde is een informatieblad toegevoegd met in het kort de geschiedenis van de voormalige R.T.M, en informatie over de huidige R.T.M, en een netkaart van de voormalige tramlijnen en veerdiensten. Dankzij de grote zelfwerkzaamheid van een aantal huidi ge R.T.M, medewerkers en de drukkerij Van Koppen en Kuiper te Ouddorp zijn de produktiekosten van de kalen der uiterst laag gebleven waardoor de kalender slechts 10,- per stuk kost. De opbrengst van de kalender komt geheel ten goede aan het herstel en behoud van het historische trammaterieel van de voormalige Rotterdamsche Tramweg Maatschap pij nu gevestigd te Ouddorp aan de Brouwersdam. De kalender is verkrijgbaar op de volgende adressen: - Remise R.T.M. De Punt West (Brouwersdam). - V.V.V. Ouddorp. - Zouthoek 9, Ouddorp. - Molenblok 26, Ouddorp. - V.V.V. Middelhamis. - Lindelaan 8, Ooltgensplaat. - V.V.V. Oud-Beijeriand. - Modeltreinen A. van Arkel Oud-Beijerland. - Modeltreinen De Posttrein Barendrecht. - Verder bij de garages van de Z.W.N, te Spijkenisse, Oude Tonge, Burgh-Haamstede en Reedijk in de Hoekse Waard. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) GEMEENTE MIDDELHARNIS Ongeval Tijdens een onenigheid heeft een inwo ner uit Middelhamis in de vroege nachte lijke uren van 11 december 1995 met een mes het topje van zijn linkerwijsvinger afgesneden. De man werd naar het zie kenhuis in Dirksland gebracht en kon na behandeling vieer naar huis. Poging inbraak In de nacht van 9 december heeft men geprobeerd in een woning in de Prinses Margrietstraat te Middelhamis in te bre ken. Men is gelukkig niet binnen ge weest. Verlaten plaats ongeval Op 12 december tussen 09.30 en 10.00 uur werd op de Vissersdijk te Middelhar nis tegen een geparkeerde personenauto aangereden door een ander motorvoer tuig waarvan de bestuurder na de aanrij ding door- c.q. wegreed zonder zijn iden titeit of dat van zijn voertuig achter te la ten. Evt. getuigen worden verzocht kon- takt op te nemen met de politie. Vernielingen Namens de gemeente werd aangifte ge daan van vernieling van 17 zgn. ontluch tingen op het dak van een school in de Kastanjelaan te Middelhamis. Het totale schadebedrag is 1.700,-. Aan het Rubensplein werd een bank ver nield ter waarde van 250,-. Aan de Kon. Julianaweg werd een straat naambord ter waarde van 150,- ver nield. GEMEENTE GOEDEREEDE Poging inbraak Tussen 5 en 12 december heeft men op de Oosterweg te Ouddorp geprobeerd om in te breken in een zomerwoning. Het is kennelijk bij een poging gebleven. GEMEENTE DIRKSLAND Vuurwerk In Melissant werd op 13 december een 15-jarige jongen bekeurd terzake het af steken van vuurwerk. De jongen werd doorverwezen naar bureau Halt. Fanfare-orkest De Hoop uit Stellendam hoopt in 1996 haar 100-jarig bestaan te vieren. De officiële receptie zal plaats vinden op zaterdag 10 febmari a.s. Op deze dag zal ook een reünie worden ge houden voor oud-leden van De Hoop. De adressen van verschillende oud-leden van de vereniging konden reeds worden achterhaald, maar vele adressen ontbre ken helaas nog. Vandaar een oproep aan elk oud-lid om zijn of haar adres door te geven (telefonisch of schriftelijk) aan de secretaris. Piet van Lenten, tel. (0187) 492849. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Vernieling Aan de Oranjestraat te Den Bommel werd een achterband van een personen auto lek gestoken. Doorrijden na aanrijding Op zaterdag 9 december 1995 omstreeks 23.00 uur hoorde een bewoner aan de Pieter Biggestraat in Ooltgensplaat een harde klap. Buiten gekomen zag hij dat een andere automobilist tegen zijn auto was gereden en wegreed. Benadeelde heeft een schade van ongeveer 2.000,-. Een onderzoek naar de identiteit van de doorrijder wordt ingesteld. -78- Oom Bart en de jonge Jan zijn wat opge schoten met hun werk. De dagen zijn kort en de Scheveningers zitten op de heert, met Lien uit Rotterdam. Na het melken is het gauw gebeurd. Ze wassen de handen onder de deel- pomp. De lamp hangt boven de tafel. Alle ra men zijn zorgvuldig verduisterd. Geen lichtstraaltje mag de kamer ontglippen. De oudste Scheveningse heeft de hoofdmoot tot de avond be waard als allen samen rond de kachel zitten. HOOFDSTUK 5 Een paar vrouwen zijn begonnen te schelden, als oom Bart hen uitlegt, wat er uit huis gegaan is en dat hij nu niet meer missen kan vandaag. „Zijn we toch de hele dag op sjouw gewest, van de men tot de avond en nog niets opgelopen. „Moet ik dan alles weggeven, zodat ik niets meer heb?" „Je hebt nog wel wat en je geeft ons elk wat tarwe! Onze kinderen hebben honger". Jlet kan niet meer. De moet nu ophouden". „Dus we krijgen niets?" „Nee, er komt een keer een eind aan!" „Aartsleugenaar, gemene ploert. Je wilt niet. Zelf zorg je wel, dat je wat krijgt, maar ons laat je van honger sterven. Wacht maar mannetje, we zullen je adres opschrijven. Na de oorlog spreken we elkaar wel nader". En nog meer moois brallen de vrouwen uit. Oom Bart loopt naar binnen. Hij schudt het hoofd. Hij is moe van het geloop deze dag. En als hij dan ophouden móét, wil hij een beperkte voorraad overhouden, dan gaat dat volk tekeer dat het niet mooi meer is. „De hoop dat het huis vannacht op jou en je zwarte geld in mekaar stort", krijst de oudste. Jan van oom Bart loopt het dorp uit en fietst de laan in. Hé, wat ligt daar aan het eind van de dam? Een paar tassen boordevol eieren en boter en daar naast enkele zakjes koren. Van wie zou dat zijn? Wat ligt dat daar eigenaardig. Enfin, het is er zomaar niet neergewaaid. Er zal wel een eigenaar van zijn. Als hij de werf oprijdt, hoort hij de scheldende vrouwen en ziet zijn vader beduusd de deel oplo pen. „Jullie hebben een goed handeltje daar. Is dat spul allemaal van jullie?" „O!" gillen de vrouwen, „onze eitjes en onze boter", en ze rennen de werf af. „Wat hebben ze voor jou respekt, Jan? Hoe doe je dat?" „O, heel gewoon. Ginds bij de weg hebben ze een massa eieren en boter liggen en nog wat zakjes koren. Ik vraag naar hun handeltje. Of dat nog al wat oplevert!" „Is 't toch waar! En mij zeggen ze, dat ze de hele dag gesjouwd hebben en nog niets hadden opgelo pen". „Pas maar op! Het zijn een paar gevaarlijke indi viduen. Roven en stelen, als ze de kans krijgen. Ik zag hun tronies!" „De zal maar niet zeggen wat ze mij zeiden, toen ik zei dat ik niets meer missen kon". „Wat zeiden ze, vader?" „Jan, ik zeg het niet! Jij windt je maar op, en wat heb je eraan". „Nou, dan niet". Hij pakt een emmer van het rek en gaat melken. „Ben jij daar, Alida? Heb je de bonte al uit?" „Ja Jan, die is leeg", zegt het meisje. „Ik voel het ook".' Hij stapt over naar een andere. „Wat zijn dat voor gasten uit Scheveningen, ik hoor ze zo kwekken?" „Aardige lui. Die oudste is bijzonder begaafd. Ze kan praten als Bmgman". „Nou, dat is fijn, Alida! Gedachtenrijkdom in woorden uitdmkken, het is ook een gave". „Toch kunnen ze langs de zeekant zich gemakke lijk uitdrukken vind ik", zegt Alida. „Ik heb fami lie in Katwijk aan Zte, maar de vrouwen zijn daar allemaal zeer bespraakt". „Ik heb de vissersvrouwen alleen maar gehoord achter hun viskraam, maar ik vertel je: berg je maar, want je gaat eraan, of je wil of niet". Oom Bart veegt het hooi voor de koeien. Hij is nog beduusd van die vrouwen. „Dat moet je toch meemaken?" Jan zet zich schrap tegen de oude Lies. Het koebeest melkt taai. Hij moet de tepels stevig vastpakken. Niettemin schuimt de melk in de em mer. Als de koeien gemolken zijn, ruimt Alida het melkgerei op. Jan geeft de koeien nog een paar havergarven. „Zo dan, tot morgenvroeg dan maar weer", zegt hij en gaat z'n handen wassen bij de deelpomp. De poes zit voor de hilt tussen de balen stro. Ze is zeer tevreden en spint. Jan droogt zich af aan de blauwe handdoek. Hij draait de grote petroleumlamp heel klein. De deel met de wasemende koeien laat hij in de rust van het schemerende half duister. De beesten zijn tevreden en zeuren niet meer. In de huiskamer rond de schouw is het licht. Lien van Olmen is vermkt over de weelde van het boerschap. Ze zit in een lage stoel bij het vuur en luistert naar de gesprekken van de ouderen. De diepe levenswijsheid die zij hebben! Wat is de jeugd dan onwetend en nuchter. Nuchter in de zin van pas op de wereld. Het liefst wil zij nu onopgemerkt in haar hoekje blijven zitten en luisteren. Luisteren naar hen, wier levenswijsheid opbloeit uit de bezonken grondslag van de ervaringen van het leven. Levenswijsheid staat vér boven aangeleerde ken nis, dat is haar wel duidelijk geworden. Dan begint de oude vissersvrouw haar verhaal. Zij spreekt van haar strijd. Hoe zij gaan moest en niet wilde. Van haar ervaringen op de weg en onder de men sen. En telkens zegt ze tot haar jongere reisgenoot: „Is 't niet zo, Diewertje?" Ja, ze hebben het samen beleefd. Hun bondgenoot schap is gewijd door het leed en de goedheid, sa men genoten. „Wij konden nooit denken dat het er zo diep door moest, maar we hebben het nu beleefd. We hebben ons soms voortgezeuld, gestriemd door regenvla gen, zodat we ten einde raad zijn geweest. Maar de Heere heeft ons bijgestaan. We zijn nu veertien dagen van huis, maar als je te voet moet gaan, dan zijn de afstanden nog wijd en lang. In 't Gelderse was het koren overal op. Dus toen maar verder; de Ussel over. En nu heb ben we een aardig vrachtje. Nu hopen we morgen weer op huis aan te gaan. O, als ik eraan denk hoe ik gaan mocht, toen mij de Heere krachtig voorkwam met dit versje uit Psalm 121: (wordt vervolgd) RTM-kalender 1996

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5