Staatssecretaris Van de Vondervoort dendert door Ons commentaar misverstaan Krentenbrood voor de scan Halve eeuw lid van de ANWB Kerstconcert PlëfLITIE 21LL donderdag 21 december koopavond .College") Kerstzangavond Vergoeding behandeling klassiek homeopaat Wetsvoorstel voor overgang van Goeree-Overflakkee naar Zeeland wordt voorbereid 68e Jaargang POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 DINSDAG 19 DECEMBER 1995 No. 6462 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.0LI08 Wie gereageerd heeft op het concept-voorontwerp van wet voor provin ciale herindeling van Goeree-Overflakkee, heeft afgelopen week van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken bericht ontvangen dat het over leg met de beide betrokken provincies en de bestudering van de binnen gekomen reacties geen wijziging hebben gebracht in haar voornemen tot indeling van Goeree-Overflakkee bij de provincie Zeeland. Dat betekent dat nu een wetsvoorstel zal worden voorbereid. Alleen als provincie Rotterdam er komt De staatssecretaris (PvdA) gaat er nog steeds van uit dat de provincie Rotter dam per 1 januari 1997 tot stand zal zijn gekomen. Daarom wil zij Goeree-Over flakkee per 1 januari 1997 bij Zeeland ingedeeld hebben. Als de instelling van de provincie Rot terdam niet doorgaat, aldus de staats secretaris in haar nota van beantwoor ding op de reacties van provincies, gemeenten, maatschappelijke instellin gen en partikulieren, is er onvoldoen de directe reden meer voor de wijzi ging van de provinciale indeling van Goeree-Overflakkee. In dat geval zal zij de procedure stopzetten. In de memorie van toelichting bij het wets voorstel tot provinciale herindeling van Goeree-Overflakkee zal mevrouw Van de Vondervoort deze voorwaarde opnemen. Over deze voorwaarde waren de vier gemeenteraden van Goeree-Overflakkee unaniem in hun reacties op het voorne men van de staatssecretaris om Goeree- Overflakkee in te delen bij Zeeland. Gemeenten kunnen frictiekosten zelf betalen Op het punt van de reorganisatiekosten tengevolge van een provinciale herinde ling hebben Goedereede, Dirksland en Oostflakkee zich op het standpunt ge steld dat die kosten niet voor rekening van de gemeenten mogen komen. Mid delhamis heeft die voorwaarde niet ge steld, merkt de staatssecretaris op. Ook in veel reacties van maatschappelij ke instellingen en partikulieren is tot uiting gekomen dat men zich op Goeree- Overflakkee zorgen maakt over de finan ciële konsekwenties die een provinciale herindeling voor de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee heeft. Zo hebben regionale culturele instellin gen de vrees uitgesproken dat de herin- delingskosten de gemeentelijke subsidies negatief zullen beïnvloeden. De staatssecretaris is met het gemeen tebestuur van Middelharnis van oor deel d^t de frictiekosten voor wat betreft het in- en uittreden bij gemeen schappelijke regelingen niet of nauwe lijks aanwezig zullen zijn. „Ik ben van mening dat de frictiekosten vermoede lijk van een zodanige omvang zullen zijn dat de gemeenten in staat zijn die zelf te dragen. De financiële span kracht van de gemeenten zal daardoor niet worden aangetast. Ik zie dan ook geen reden voor de vrees die door diverse respondenten is verwoord, dat de provinciale herindeling zal leiden tot een beperking van de subsidiemo gelijkheden bij de gemeenten", schrijft mevrouw Van de Vondervoort in haar nota van beantwoording. Korte metten Argumenten tegen indeling van Goeree- Overflakkee bij Zeeland worden door de staatssecretaris vlot weggewerkt. Vol gens Van de Vondervoort heeft overgang van het gebied naar Zeeland op geen enkel gebied nadelige gevolgen. Dit op grond van veronderstellingen en vermoe dens. Bezwaren in verband met veiligheid, hulpverlening en gezondheidszorg schat de staatssecretaris gering. Over de politie: „De vertegenwoordiger van Zeeland heeft aangegeven dat Zee- laiid zich sterk wil maken voor handha ving van de sterkte van de basiseenheid op Goeree-Overflakkee." Over de hulpverlening: „Tevens zal het uitgangspunt dienen te zijn dat in princi pe de hulpverlening ten aanzien van de brandweer die op Goeree-Overflakkee aanwezig is, gehandhaafd blijft." Ook over het ambulancevervoer onder Zeeuwse regeling verwacht de staatsse cretaris geen nadelige gevolgen voor Goeree-Overflakkee. Van de Vondervoort zegt verder dat be paalde gezondheidsvoorzieningen, zoals het ziekenhuis in Dirksland, geen relatie hebben met de wijziging van de provin ciale indeling van Goeree-Overflakkee. Ten aanzien van de Riagg-voorzieningen heeft de provincie geen bevoegdheden, maar het provinciaal bestuur van Zeeland heeft te kennen gegeven dat voor hand having van de Riagg-voorziening op Goeree-Overflakkee een inspanningsver plichting van Zeeland mag worden aan genomen. Waterschap Het argument van het Waterschap Goe ree-Overflakkee dat een goede taakuitoe fening slechts mogelijk is bij een be heersgebied van bepaalde omvang en gedifferentieerdheid, acht de staatssecre taris kennelijk niet relevant. Ze wijst erop dat de vertegenwoordiger van de provincie Z^^^Iand in het overleg van juli 1994 te kennen heeft gegeven dat bij toe voegen van Goeree-Overflakkee aan Zeeland de waterschapsconstellatie te gelegener tijd opnieuw zal worden bezien. Het opgaan van het Waterschap Goe ree-Overflakkee In een nieuw gevorm de all-in waterschap van de Zeeuwse Eilanden zal, naar de staatssecretaris aanneemt, soepel kunnen verlopen. Ze betwijfelt of daarbij sprake zou zin van rigoreuze verandering op korte termijn. „Zeker indien het veranderings proces gepaard kan gaan met deugdelijke voorlichting en informatie, zal het op gelijkmatige wijze zijn beslag kunnen krijgen en op meer dan voldoende draag vlak kunnen rekenen." Grevelingenschap Het dagelijks bestuur van het Natuur- en Recreatieschap 'De Grevelingen' heeft de staatssecretaris te kermen gegeven dat de bestuurlijke en financiële aspekten van de noodzakelijke verregaande aan passing van deze gemeenschappelijke regeling als 'raamwerk' in het wetsvoor stel moeten worden opgenomen. De Zuid-Hollandse bijdrage in het Grevelin genschap, te weten 25% van het nadelig saldo, kan worden beschouwd als lopen de verplichting in de zin van de Wet Arhi en gaat zonder nadere voorziening over naar de provincie Zeeland, consta teert mevrouw Van de Vondervoort. Daarom vindt zij het niet nodig een bij zondere voorziening op te nemen in haar wetsvoorstel. De provincie Zuid-Holland stelt thans om niet een ambtelijk secretaris ter beschikking aan het bestuur van het natuur- en recreatieschap. Het gaat de staatssecretaris te ver wettelijk te bepalen dat de provincie Zeeland ook om niet een ambtelijk secretaris ter beschikking dient te stellen. Het is volgens mevrouw Van de Vondervoort aan de provincie Zeeland om daarover beslissingen te nemen. Op dit moment geen gemeentelijke herindeling Ook een gemeentelijke herindeling van Goeree-Overflakkee laat de staatssecre taris aan het oordeel van de provincie Zeeland over. Zij gaat niet in op het voorstel van de gemeente Middelhamis om in het kader van de provinciale herin delingsprocedure ook aandacht te schen ken aan een gemeentelijke herindelings procedure voor Goeree-Overflakkee. „Door mij wordt geen initiatief genomen tot gemeentelijke herindeling van Goeree-Overflakkee bij de procedure tot indeling van dat gebied bij Zeeland." Oriëntatie De staatssecretaris erkent dat de be volking van Goeree-Overflakkee geo riënteerd is op het noorden. Volgens mevrouw Van de Vondervoort heeft je hoeft je DV niet te veivelen, want dan Bij het bericht over het uitblijven van de asielboot in Oostflakkee (de krant van 12 december) permitteerden we ons een kort commentaar dat, geluk kig maar, door een enkeling, totaal is misverstaan. We namen het het college wat kwa lijk de lokatie Sluishaven, zó ver weg van de bewoning, zó koud, zó guur en in wintertijd zó onherbergzaam, serieus te hebben willen nemen, alsof je een gast niet in je huis, maar in 't schuurtje in de achtertuin te slapen legt, dat bedoelden we toen we schre ven dat het ook gênant zou zijn geweest je naasten daar te herbergen. Maar een enkeling heeft het anders uitgelegd, ook toen we hoopten dat B en W niet wéér met zo'n prutslokatie zouden komen want dan wordt onder het mom van bereidheid tot herberg- zaamheid wéér een loze kreet ge slaakt. Onbegrijpelijk dat iemand onze oproep tot die ware herbergzaamheid zó heeft misverstaan dat we werden gerekend tot hen die zich de vreem deling niet storen. Mattheüs 25 heeft ons dat anders geleerd. A.J.G. Op alle mogelijke manieren heeft Goe ree-Overflakkee geld ingezameld tot aanschaf van de CT scan voor het zie kenhuis te Dirksland. Zelfs is er een af mattende loop voor gehouden, maar heel wat comfortabeler is de manier die leer lingen van het MBO College te Oude Tonge hebben bedacht. Woensdag en donderdag gaan zij de flak- keese dorpen door om voor het vorenge noemde goede doel huis-aan-huis koek jes en krentenbrood te verkopen. Prachtig dat de leerlingen die het voort bestaan van hun school aan een zijden draadje hebben zien hangen, zich ook om andere zaken bekommeren. Ze verdienen aller sympathie en een grote afname van wat ze te bieden heb ben. een wijziging van de provinciale herin deling weinig of geen gevolgend voor de bestaande economische en sociale oriëntatiepatronen. De nota van beantwoording van de staatssecretaris leidt tot de conclusie dat Goeree-Overflakkee in elk opzicht op het noorden gericht kan blijven, maar alleen in bestuurlijk opzicht bij het zuiden moet gaan horen. Van de Vondervoort verwacht overigens dat de bevolking van Goeree-Overflak kee en die van Zeeland wel naar elkaar toe zullen groeien. „De infrastmctuur en de ontsluiting van Zeeland zijn inmid dels van dien aard, dat nu moeilijk kan worden volgehouden dat Zeeland op de een of andere manier nog steeds geïso leerd is. Ook vanuit dit perspectief is er reden om te veronderstellen dat cultuur- en mentaliteitsverschillen steeds meer zullen verdwijnen." tt u r Haastwerk De haastige spoed waarmee mevrouw Van de Vondervoort Goeree-Overflakkee bij Zeeland wil voegen heeft haar in de nota van beantwoording parten ge speeld; oppervlakkigheid en slordigheid kan de nota niet worden ontzegd. Het standpunt van de staatssecretaris over de meerwaarde van een indeling van Goeree-Overflakkee bij Zeeland vanwe ge een eventueel isolement van Goeree- Overflakkee na vorming van een provin cie Rotterdam, is dusdanig verward dat de zinsnede daarover zich niet leent voor publicatie. MIDDELHARNIS - Wek in 't diepst van de nacht mevr. Gerda van den Boogert-de Vrij, fluister slechts het woord ANWB en u veroorzaakt op zelfs dat merkwaardig uur een spraakwaterval die zich nog moeilijk stiüten laat, ze is een gedreven representatri- ce van de toeristenbond, vandaar. Mevr. van den Boogert is dir. van de V.V.V.-vestiging te Middelhamis waarin ook het ANWB-agentschap huisvesting vindt. Vrijdagmorgen stroomde de spraakwaterval rijkelijk toen er mevr. Troost-Hoogzand uit Ouddorp werd ontvangen. Aan mevr. van den Boogert de eer mevr. Troost te complimen teren om haar gouden (50-jarig) lidmaatschap van de ANWB, overigens in 't verleden door haar echtgenoot begonnen. Mevr. Troost maakt een goed gebruik van de diensten van de toeristenbond, zelfs betrok ze er een kaart van Sri Lanka, het land dat ze vorig jaar bezocht en waar ze nog eens terag hoopt te komen. Mevr. van den Boogert kon het haar allemaal zeer aanbevelen, zelf is ze ook een getrouw gebruiker van wat de ANWB de toerist te bieden heeft, want samen met man en kinderenn heeft ze tal van landen bezocht en aldaar zeker niet in eerste klas hotels gelogeerd. Ze weet derhalve van de hoed en de rand en wie informatie vraagt wordt uitvoerig ten dienste gestaan. Mevr. Troost heeft het van harte kunnen beamen; haar werd als dank van de Bond een fraai kerststuk aangeboden. STAD AAN 'T HARINGVLIET Vandaag, woensdag 19 december, wordt de jaarlijkse kerstzangavond gehouden in de Ned. Herv. kerk. Medewerking verlenen het Chr. jonge renkoor 'Psallite Deo' en de Chr. ge mengde zangvereniging 'Soli Deo Gloria', beide onder leiding van Paul Kieviet; orgel Bart-Jaap de Bakker en Kees Villerius. Trompet Jacques van Broekhoven. Meditatie dr. J. Vlaardingerbroek. Opening en sluiting ds. L. D. Burger De avond begint om half acht. Iedereen is van harte welkom. iOA SINT ANNALAND Aanrijding met gewonde Gistermorgen te 08.00 uur vond een aanrijding plaats waarbij een gewonde viel. Een 27-jarige inwoonster uit Sint Annaland was met de bromfiets onderweg over de Zoetwaterweg, uit de richting van Stavenisse. Het was ter plekke zeer mistig. Een 24-jarige inwoonster uit Sint Annaland botste met de personenauto tegen de bromfietster, zij kwam daardoor te vallen, en werd met een been- en hoofd wond afgevoerd naar ziekenhuis Lievensberg. DIRKSLAND Op woensdag 20 december zullen mu ziekvereniging 'Amicitia' en het Ge- inengd koor 'Excelsior' weer hun tradi tionele Kerstconcert in verenigingsge bouw 'De Schakel' geven. 'Amicitia' staat onder leiding van diri gent Piet Kramer uit Hellevoetsluis. 'Ex celsior' zal voor het eerst naar buiten tre den met hun nieuwe dirigent Bas van Houte uit Schiedam. Het belooft een mooie avond te worden in een sfeervol versierde 'Schakel'. 'Excelsior' zal op Eerste Kerstdag 's mor gens een Kerstconcert op de Gran Place van Gran Dorado Port Zélande verzor gen. Medewerking verienen een koperkwartet en een vocalistenkwartet 'Ensemplesant' genaamd. Dit kwartet staat onder leiding van Bas van Houte. Aanvang op Port Zélande 10.30 tot 12.30 uur. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) GEMEENTE MIDDELHARNIS Gevaarlijk rijgedrag met alkohol In de nacht van 14 op 15 december zag de politie dat met een personenauto op een mini-rotonde te Middelhamis links om werd gereden. Hierna zag de bestuur der kennelijk dat de politie achter hem aankwam en maakte zich ijlings uit de voeten. Hij pleegde daarbij diverse over tredingen en negeerde stoptekens. Kort hierna werd met die auto op het Rubens plein tegen de gevel van een woning gereden, toen de politie ter plaatse kwam, was de bestuurder al verdwenen. Kort hierna werd de vedachte bestuurder van zijn bed gelicht. Op het buro bleek bij ademanalyse dat hij teveel alkohol had genuttigd. De auto werd inbeslagge- nomen en voor alle strafbare feiten werd proces-verbaal opgemaakt. Diefstal bankpas Op 15 december werd in het Diekhuus te Middelhamis vanuit een tas een bankpas met pincode en een bedrag van ca 150,- gestolen. Inbraak In de vroege ochtenduren van zaterdag 16 december werd er ingebroken in een horecagelegenheid in Middelharnis. In het pad werden twee speelautomaten opengebroken en werd het geld eruit gehaald. Er werd een flink bedrag aan geld gestolen. Wegrijden na aanrijding De eigenaresse van een auto kreeg afge lopen zaterdag 16 december 1995 op de Voorstraat in Middelhamis toch wel erg de schrik te pakken toen zij, vooroverge bogen in haar auto stond om iets te pak ken, bemerkte dat er een auto tegen het geopende linkervoorportier reed. De ver bazing was nog groter toen zij zag dat deze bestuurder nog wegreed ook en haar achterliet met flinke schade aan haar auto. Eventuele getuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie te Middelhamis. Het concert van 'Amicitia' en 'Excel sior' in 'De Schakel' begint om 19.30 uur. Zaal open 19.00 uur. Toegang gra tis. GEMEENTE GOEDEREEDE Verlaten plaats ongeval Op dinsdag 12 december werd tussen 11.30 en 13.00 uur schade gereden aan een blauwe Peugeot 405 welke gepar keerd stond op het Molenblok te Oud dorp. Waarschijnlijk is met een vrachtau to tegen genoemde personenauto aange reden, met welk voertuig vervolgens werd door-/weggereden zonder de identi teit bekend te maken. Eventuele getui- ge(n) worden verzocht contact op te nemen met de politie. Inbraak In het zwembad van Port Zélande werd zaterdagmiddag 16 december een kle- dingkluis opengebroken. Uit deze kluis werden diverse kledingstukken gestolen die later weer werden teruggevonden. Uit de kledingstukken zijn cheques, geld en sieraden gestolen. GEMEENTE DIRKSLAND Poging inbraak Zaterdagochtend 16 december 1995 bemerkte de bewoonster van een pand aan Deurloo in Dirksland dat er gepro beerd is in de nacht er voor in te breken. Het slot van een deur was geforceerd maar de dieven konden niet naar binnen. Met ingang van 1 januari 1996 gaat de O.Z. verzekering via de aanvullende po lissen, de klassiek homeopaat vergoeden. Dit is een opvallende verandering. De eis dat de praktizerend homeopaat ook arts moet zijn om in aanmerking voor vergoeding te komen, is veranderd. Ook een N.V.K.H.-lid wordt nu vergoed. Dit betekent voor Goeree-OverflaJckee, dat de behandelingen van mevr. M. L. C. Mastenbroek, klassiek homeopaat te Middelharnis, voor vergoeding in aan merking komen per 1 januari 1996. Afspraken kunnen vanaf heden gemaakt worden: (0187) 486459 (van 9.00 tot 9.30 uur). rijdae 22 december normale koopavond BEN.ZANDPAD 3 MIDDELHARNIS (0187)489065 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - «TUD» REPORTAGE - F0TOQRAF1E Bffll^^SICTffil c:3 fzn en en en c^ c=t c^ OUDDORP- Wmstatraat 35 - TtMoon 0187) 6816121 fiw 683734 mntsfxv) HogMRXvn 172 - ratofoon |t)f r fj 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1