BAKKER Saldi van akkerbouwgewassen lopen uiteen Voeten ivioeten in ons leven geiviiddeld iviéér dan 100.000 kivi hun diensten bewijzen De meest voorkomende voetklachten Speciale aandacht voor de voeten van... K Taaipraatje TE KOOP EEN Kerstviering 'Het Spectmm' Kerstfeestviering Prins IVIauritsscliool NIEUWBOUW, reeds 3 verkocht! OUDDORP, Alexanderstraat Nog één object te koop! Koopsom: 445.000 - vrij op naam Een mens loopt heel wat af in zijn leven. Zonder er bij stil te staan gemiddeld meer dan 100.000 kilometer. Dat de voeten gedurende die lange reis een cruciale rol vervullen en ons volle lichaamsgewicht moeten torsen, vinden we meestal vanzelfsprekend. Zo vanzelfsprekend dat de voeten in de meeste gevallen maar bitter weinig aandacht krijgen. Maar ze verdienen beter. Zeker als we van plan zijn om de eindstreep van onze lange voettocht te halen. Wedden? In de ban van de voet Voorkomen is beter dan genezen Nek-, rug- en schouderklachten De voetverzorger adviseert Een glimlach komt van de voeten Professionele voetverzorging Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 19 DECEMBER 1995 Zeer bekend en altijd nog dikwijls ge hoord is de uitdrukking 'Het is voor de bakker' in de betekenis van het is voor elkaar, de zaak is rond en weer gelukt. Een tegenstelling tot dat gelukken vormt de zegswijze 'Bakker-aan zijn'. Dat wil zeggen: hij is erin gelopen en moet het gelag betalen. Waarschijnlijk afkomstig van bakkers, die bekeurd werden omdat ze zich niet aan de tijden hadden gehou den waarop hun winkel open mocht zijn. Grappig is de zeispreuk 'Dat heeft geen zwarigheid, zei de bakker en hij had zijn brood te licht gebakken'. De bakker is trouwens dikwijls het mik punt van flauwe grapjes, zoals blijkt uit het wat afgezaagde 'Daar heeft de bakker zijn vrouw door gejaagd' als het brood door te sterk gisten ongewenste gaten vertoont. Een andere keer komt hij er veel beter af, waarvan de uitdrukking getuigt 'Je kunt beter naar de bakker gaan dan naar de apotheker'. Een aan sporing gezond en goed te eten. Datzelfde thema snijden de Vlamingen aan in de zegswijze 'Het is beter de bak kers te peerd dan de dokters'. Men kan beter zijn geld te paard naar de bakker brengen, dan ziek te bed liggen in afwachting van een bezoek van de dok ter. In het bijbelverhaal uit Genesis 40 vers 21 en 22 kwam de bakker er eveneens slecht af. De farao geloofde de droomuit leg van Jozef en gaf aan de schenker zijn ambt terug, maar liet de bakker ophan gen. Vandaar een grappige opmerking die een vrolijk gezelschap richt tot de schenker van de (overvloedige) drankjes: 'De bak ker werd gehangen, maar de schenker kwam vrij'. Zeer bekend is de Vlaamse uitdrukking 'Bak intijds ontleent geen brood'. Let terlijk wie tijdig heeft gebakken behoeft geen brood bij een andere bakker te lenen. Met andere woorden, wie op tijd klaar is, heeft een ander niet nodig. Dit geldt uiteraard niet voor de koude bak ker, die niet zelf bakt, maar alleen als slijter optreedt voor de warme bakker. Voor hem bestonden reeds zeer lange arbeidsvoorwaarden en aparte arbeidstij den. Dat blijkt uit het oude Utrechtse Placaatboek, anno 1624 'De backers zul len 's sondags moghen backen tot vier uren 's morgens'. Aan arbeidstijdverkor ting had men toen een broertje dood. Grappig is de oude zegswijze 'Die jof- ferhanden heeft en moet met gheen matrozen klap-in-d'hand spelen en die een hooft van boter heeft, met gheen backer worden'. Opmerkelijk is dat de eigennaam Bakker en De Bakker veel voorkomt als familie naam. Waarschijnlijk een onbewezen afleiding van Jan de Bakker, de marte laar, eigenlijk Johannes Pistorius, gebo ren in 1498 in Utrecht. Aanvankelijk priester, werd hij aanhanger van de refor matorische denkbeelden. Daarom werd hij in Woerden gevangengenomen en na een kort verblijf in de Haagse Gevan genpoort in september 1525 op de brand stapel verbrand. Het verkleinwoord bakkertje kreeg in sommige gezinnen de bijzondere beteke nis van een slaapmuts voor een zeer klei ne jongen. Het was eigenlijk de verkor ting van het woord bakkersmuts. In Vlaanderen kreeg de vrouw dikwijls de schuld als de pannekoeken niet lekker smaakten, omdat ze in reuzel (varkensvet of smout) waren gebakken. Vandaar ook 'Het is haar schuld, ze moet eten wat ze heeft gebakken'. Van de samenstellingen noemen we alleen de denigrerende naam huisbakker. In vroeger tijden de aanduiding voor sommige ondeskundige bakkersknechts, die zich verhuurden bij bakkersweduwen of bij zieke meesters, aldus het oude Handvest van Amsterdam. Hoewel de kg-opbrengsten van de meeste akkerbouwgewas sen stijgen, dalen de saldi per hectare van veel gewassen. Begin jaren negentig waren de saldi van aardappelen lager dan begin jaren tachtig. De hogere prijzen in 1994/1995 zul len dit beeld echter corrigeren. Zaaiuien vertonen een dui delijke stijging; bij suikerbieten is deze stijging geringer. De saldi van granen stabiliseren zich. Dit blijkt uit een rapport van het Landbouw-Economisch Instituut (LEI-DLO) dat onlangs is gepubliceerd (te bestellen door overschrijving van 47,- op postbank 412235 van LEI-DLO te Den Haag, onder vermelding van 'PR 10-93'). Hierin zijn de saldi op genomen over de periode 1978/79 - 1993/94. De gegevens zijn afkomstig uit het Bedrijven-Informatienet van LEI- DLO, waarin ongeveer 270 akkerbouwbedrijven opgeno men zijn. Saldi zijn voor akkerbouwers belangrijke gegevens bij de vaststelling van het bouwplan. Saldi per hectare akkerbouwgewas worden verkre gen door de opbrengsten te verminderen met de toegerekende kosten van zaaizaad, pootgoed, meststoffen, gewasbeschermingsmiddelen en (eventueel) werk door derden. Naast traditionele akkerbouwgewassen zoals granen, aardappelen en conserven peulvruchten zijn ook gegevens van voUegrondsgroenten (winterpeen, waspeen, witlofwortelen, knolselderij en spruitkool) op genomen. Nieuw in deze Periodieke Rapportage zijn de saldi van acht pootaardappelrassen en zes consumptie-aardappelrassen. De poot- aardapjjelrassen Bintje, Spunta en Agria scoren de laatste jaren boven het gemiddelde. Hetzelfde geldt bij de consumptie-aardappelen voor de Doré, Irene en Bildstar. Omdat saldi per hectare gewas jaarlijks schommelen, zijn naast de werkelijke gerealiseerde saldi van de afzonderlijke jaren ook vijfjaar lijkse voortschrijdende gemiddelden berekend. Zowel landelijke als regionale saldi zijn in het rapport opgenomen. VOORGEVEL Op een unieke lokatie ligt het bouwperceel Alexanderstraat/ Geleedststraat. Dit perceel is rustig gelegen tussen bestaande bouw op slechts 1 km. afstand van het strand en 1 km van de dorpskom. Op deze lokatie wordt thans de bouw van vier vrijstaande semi- bungalows gerealiseerd. Drie van deze woningen zijn reeds verkocht. U wordt nu nog in de gelegenheid gesteld eigenaar te worden van het enige op dit perceel nog te koop zijnde schitterende object. De bouw hiervan heeft reeds aangevangen. Toch bestaat nog de mogelijkheid uw specifieke wensen te realiseren in diverse opties. U kunt dus verzekerd zijn van een snelle oplevering doch ook van maatwerk. Volgens het bouwplan ziet de Indeling als volgt eruit Begane grond: Hal met toilet, meterkast en trap, woonkamer met eet- en zithoek, keuken met hoekopstelling, slaapkamer, badkamer met bad, douche, toilet en dubbele wastafel, berging en garage. 1 e etage: Overloop, 4 slaapkamers, tweede badkamer met douche, toilet en wastafel. Ruim L-vormig balkon. 2e etage: bergzolder. Overige details: De bouw wordt op traditionele wijze uitgevoerd en er wordt gebruik gemaakt van onderhoudsarme materialen die tevens voldoen aan de tegenwoordige isolatienormen. Perceelgrootte: 446 m^ eigen grond. Gegadigden dienen inwoner te zijn van of economisctie binding te hebben met de Gemeente Goedereede. ONROEREND GOED BEMIDDELING Mr. Iman Caustraat 17, 3251 AP STELIENDAM Tel. (0187) 49 23 84 Fax (0187) 49 14 11 Bestek en tekeningen zijn op ons kantoor ter inzage aanwezig. STELLENDAM Leerlingen en personeel van 'Het Spec trum' te Stellendam (nevenvestiging van c.s.g. 'Prins Maurits' te Middelhamis) hopen vrijdag 22 december samen met ouders en andere belangstellenden het kerstfeest te vieren. De bijeenkomst is in de aula van het schoolgebouw en begint om 10.00 uur. Het thema 'Wie ben jy?' wordt ingeleid door een van de leraren. De leerlingen en andere aanwezigen zul len met instrumentale muziek, koor- en samenzang en in de lezing van diverse bijbelgedeelten aktief aan de viering deelnemen. Aan de uitgang zal een kollekte worden gehouden t.b.v. een zendingsprojekt in Tanzania. Met de ZWN is de afspraak gemaakt dat zij voor voldoende vervoerscapaciteit zullen zorgen (op de normale bustijden). De leerlingen en het personeel hopen dat DIRKSLAND Op D.V. donderdag 21 december vindt de kerstfeestviering van de Prins Mauritsschool plaats. We hopen dit te doen in de kerk van de Ger. Gem. De aanvang is onl 19.00 uur en de kerk is om 18.30 uur open. De avond heeft als thema: Stad van de vrede. Vredevorst. Er zijn deklamaties, vertellingen en zang. Dit jaar is er ook veel samenzang. U bent allen hartelijk welkom. Het programma wordt ook uitgezonden via de kerktelefoons van de beide plaat selijke kerken. De kerktelefoonluiste raars ontvangen een programmaboekje. Komt allen! zij weer velen mogen verwelkomen bij dit jaarlijkse hoogtepunt in het schoolle ven van 'Het Spectrum'. Goede voetverzorging is vaak een bittere noodzaak Een normale voet is erop gebouwd om een fors gewicht ie dragen /onder beschadigingen op te lopen. Dat komt omdat hij van nature uiterst tlexibel is en in allerlei richtingen beweeglijk. Staan, lopen, rennen, springen en draaien: de voet past de bewegin gen die hij hierbij moet maken moeiteloos aan de veranderingen aan. Het is een uiterst ingenieus orgaan. Maar dal is niel zo ver wonderlijk als we bedenken dal hel ook bedoeld is om ons mee voort te kunnen bewegen. "De voel is het meest krachtige, dynamische en boeiende onder deel van ons lichaam'", luidt de definitie van Lida de Kok. Zij spreekt uil ervaring, wanl zij is al 20 jaar praktiserend voetverzor- ger. Haar praktijk weerspiegelt haar toewijding en vakmanschap. De ruimte is groot, schoon, goed geoutilleerd en huiselijk tegelijk. Een zeer eigentijdse behandelstoel staat naast een antieke secretaire. De geur van ontsmettingsmidde len vermengt zich met die van koffie en bloemen. En er hangen veel foto's. Van de voelen van cliënten vóór en na de behande ling. Van Lida aan het werk of zelf in de behandelstoel. En van de t.v.-opnames van "Wedden Dal". In dal programma herkende zij de voelen van 40 willekeurige cliënten uit haar bestand dal toen al meer dan 100 telde. Door aan "Wedden Dat" mee ie doen en tal loze kijkers een avond mee te laten genieten van zoveel (overi gens uiterst verzorgde) voelen, betekende voor de acceptatie voor haar vak een grote stap vooruil. Dat was duidelijk te merken aan de vele telefoontjes die collega's in hel hele land en niel in de laat ste plaats haar eigen praktijk, na de uitzending ontvingen. Voetverzorgers kunnen heel wal ongemakken verheipen èn voorko men. In de praktijk verzorgen ze vaak de volgende klachten: EELT Door druk van buitenaf ontslaat er een harde laag om de huid ie beschermen. Bij overmatig eelt kunnen er kloofjes en blaren ont slaan, die pijnlijk zijn. LIKDOORNS Dal is een dikke eellplek met een harde kern, die pijnlijke druk kan uitoefenen op het onderliggende weefsel. SCHIMMELS EN KALKNAGELS Vooral sporters hebben een verhoogde kans om een schimmel op te lopen in de kleedruimtes of douche. Wanneer de voethuid door een .schimmel wordt geïnfecteerd, zijn kloofjes, vervellen en vooral jeuk de belangrijkste symptomen. Als de .schimmel zich in de teennagel nestelt, wordt de nagel dik en gelig van kleur. Zo'n lelijk uitziende kalknagel wordt in 80% van de gevallen door een schimmel veroor zaakt. Schimmels gaan nooit vanzelf over, maar moeten consciëntieus wor den behandeld. INGROEIENDE NAGELS Een teennagel moet recht en niet te kort worden geknipt. Onjuist knippen kan er de oorzaak van zijn dat de nagel in het omliggende weefsel groeit en ontstekingen veroorzaakt. Een ingroeiende nagel kan behoorlijk pijnlijk zijn en moet vakkundig worden begeleid om weer recht te groeien. ZWEETVOETEN Maar liefst een kwart van onze bevolking heeft er last van: overma tig vocht verlies aan de voeten met een onaangename geur als gevolg. Zweetvoeten hebben altijd een oorzaak en dat kan van alles zijn. Lang niet alle middelen hiertegen helpen afdoende. De voetver- zorger kan advies geven en middelen verstrekken. Haar fascinatie voor de voet ont dekte ze eigenlijk bij toeval. Ze vertelt hierover: "In een krant las ik dat er nog enkele plaatsen waren voor een opleiding tot voetverzorger. Tij dens de opleiding raakte ik steeds meer in de ban. Ik leerde niet alleen een vak, maar ook veel over mezelf en mijn eigen lichaam. Toen ik eenmaal aan het werk was en zag dat mensen bij wijze van spreken de deur uithup- pelden, waar ze vaak heel moei zaam lopend door waren binnen gekomen, werd me nog duidelij ker hoe belangrijk het is om aan dacht te besteden aan de conditie en verzorging van de voeten". Als het de voeten betreft, blijken we heel wat meer pijn te verdra gen en te aanvaarden, dan wan neer we bijvoorbeeld hoofdpijn of kiespijn hebben. Het komt niet zelden voor dat men.sen bij thuis komst als eerste hun schoenen uit schoppen. Maar pas als zowat elke stap pijnlijk of moeilijk wordt, komen we op hel idee om eens een vakman of -vrouw te consul teren. "Wat veel men.sen bijvoorbeeld niel welen", zegt Lida de Kok, "is dat nek-, rug- en schouderklach- len, vaak worden veroorzaakt door een verkeerde stand van de voet. Een verkeerde voetstand kan min of meer natuurlijk bepaald zijn. Dal is bijvoorbeeld het geval bij een holle voel, platvoet of knokvoet. Maar ook als de voet pijn doel door overmatig eelt, een ingroei ende nagel of een likdoorn, zetten mensen hun voet onwillekeurig anders (en vaak in een verkeerde stand) neer. Zeker bij mensen die veel sporten kan dat nogal wat vervelende consequenties hebben. De keten van gewrichten die erbo ven ligt, kan verkeerd worden belast, waardoor er een disbalans in de wervelkolom ontstaat". Een voetverzorger kan de stand van de voeten controleren door er bijvoorbeeld een blauwdruk van te maken. Hij of zij kan ook advise ren om ander of aangepast schoei sel aan te .schaffen. Maar schoe nen met een goede pasvorm zijn in alle gevallen beter. Ze horen niet te knellen omdat ze te klein of te smal zijn. Maar ook te ruime schoenen zijn niel ideaal, omdat we dan te veel moeite moeten doen om de schoen 'vast te hou den'. Een soepele zool en hak zor gen voor de nodige schokdemping en een sluiting over de wreef geeft de meeste steun en voorkomt 'slippen'. Hoge (dames)hakken kunnen de voorvoel overbelasten. Wie ze af en toe draagt zal geen grote problemen krijgen. Als er daarnaast inaar wel speciale werk schoenen, vrijetijdsschoenen en specifieke sportschoenen zijn en er vaak genoeg van .schoeisel wordt gewisseld. Goede schoenen zijn helaas geen garantie voor gezonde voeten. Zo dragen mannen in de regel betere schoenen dan vrouwen. En toch heeft Lida de Kok al meer dan eens een man letterlijk 'van de straat geplukt' die zichtbaar gebukt ging onder voetklachten. Ze laat zo'n gelegenheid nooit onbenul. "Als ik vermoed dat iemand pijn aan zijn voeten heeft, stap ik erop af en geef mijn kaart je", zegt Lida. "Mensen moeten weten dat een goede voetverzor ging een gespannen gezicht weer kan laten lachen. Het is niet voor niets dal mijn lijfspreuk luidt dal een glimlach van de voeten komt". Inderdaad. Voeten die pijn doen kunnen het humeur danig verpes ten, ledereen kan hier over mee praten. En als we er wel massaal een gewoonte van hebben gemaakt om naar de kapper te gaan en ons haar regelmatig te verzorgen, waarom zouden we een zo belangrijk orgaan als de voet dan verwaarlozen? Een goede voetverzorger vindt u waarschijnlijk al op loopafstand en de kosten voor een consuU bedragen in de regel minder dan een bezoek aan de kapper. Een goede voetverzorging is voor iedereen aan te bevelen, maar in sommige gevallen absoluut noodzakelijk. Sportbeoefenaren letten meestal op hun voeding en werken hard aan hun conditie. En voor goede schoenen wordt niet zelden een kapitaal neerge teld. Bij vrijwel elke tak van sport begint de aan zet van een beweging vanuit de voeten. Door de voet neer ie zetten zoeken we namelijk onbewust naar de juiste lichaamsbalans. Als dat fout gebeurt kunnen er alledei blessures ontstaan. En omdat de voeten tijdens sport vele malen zwaarder belast worden, dan wanneer we gewoon lopen, kan de kleinste likdoorn er al de oorzaak van zijn dat we de voeten verkeerd neerzetten. Sommige ziektes maken de voeten extra kwetsbaar. Bij diabetici en reumapaliënten bijvoorbeeld kan zelfs hel geringste wondje voor ern stige complicaties zorgen. De voeten van deze patiënten moeten daar om optimaal en vakkundig worden verzorgd. Baby's en jonge kinderen moeien de banden en spieren van hun voe ten nog ontwikkelen. Het is belangrijk om de voeten daartoe de gelegenheid te geven door kinderen vaak op blote voeten te laten lopen. In tegenstelling tot wat vaak gedacht wordt, hebben kinderen in de eer ste levensjaren geen schoenen met extra steun Dp VnPtvPrrnroor "°'''^- P^""*^^ ^"'8^ functie van de ue fueiYerzorger j^ ^^g, ,g beschermen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 10