EIIAtlDEn-niEUWS Kerstconcert 1995 Sommelsdijk Wetjes en Weetjes Visser Visser Ruim 12 miljoen voor sanering vissersvloot Zaterdag 16 december Kerstconcert van 'Oom nu met Sangli' en 'Soli Deo Gloria' in Oude Tonge Mit de 90-plussers an de gepofte poters! Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Kerstzangavond in 'de Vroonlande' te Dirksland Welkom bij 'Ophelia' REGISTERACCOUNTANTS; hypotheek En op maat... Makelaar Tamboer Tussen 1917 en 1985 500.000 met het Chr. Thools Mannenkoor 'Rehoboth' 3e Blad VRIJDAG 15 DECEMBER 1995 No. 6461 Zoals u gewend bent van Mannen koor 'Ons Koor' wordt er ook dit jaar weer een kerstconcert georga niseerd. En wel in de Nederlands Hervormde Kerk te Sonunelsdijk. Het concert begint om 20.00 uur. In voorgaande jaren werd er een concert gegeven in samenwerking met een ander koor, zo ook dit jaar. Dit jaar verleent het 'Voome's Maimen- koor' zijn medewerking. Anderen die hun medewerking verlenen zijn: Els van Splunder Sopraan Laurens Blind Bariton Andries Stam Orgel/Piano In het verleden werd het mannenkoor wel eens verweten te veel buitenlandse Kerstliederen te zingen. Naar aanleiding van die kritiek heeft het bestuur in over leg met de dirigent besloten om dit Kerstconcert veel Nederlandstalige kerst liederen te zingen, zoals: Hoe leit dit Kindeke, De herdertjes lagen bij nachte. Midden in de winternacht en De engelen en de herders. De koren zingen gezamenlijk o.a. Het kerstlied van Bernard Diamant en het Je sus bleibet meine Freude van Johan Se bastian Bach. Binnen dit kerstconcert is er plaats ingeruimd voor de samenzang, onder het zingen van de samenzang 'Hoor de Engelen zingen 'd eer.zal er Aanstaande maandag, 18 december 1995, is er een kerstzangavond in 'De Vroonlande' te Dirksland. Aan deze avond wordt medewerking verleend door ds. Paul, het kinderkoor 'Sursum Corda' o.l.v. dirigent dhr. H. van Putten en het Vroonlande koor o.l.v. de enthousiaste dirigent/pianist Jaap Hollaar. Het programma bevat geliefde kerstlie deren, zoals: 'Nu sijt Wellekome, Stille Nacht, de Lofzang van Maria, Een rose fris ontloken' en vele andere. Tevens is er veel ruimte gemaakt voor het samen zingen van kerstliederen en kerstpsalmen. Ds. Paul, Nederlands Her vormd predikant te Dirksland zal de avond openen/sluiten en een meditatie verzorgen. De aanvang van deze avond is 19.30 uur. Een ieder wordt hartelijk uitgenodigd om deze zangavond te bezoeken. gekollekteerd worden voor de bestrijding van de ONKOSTEN. De leiding van deze avond is in handen van de dirigent van beide koren Willem Chr. Meyboom. De leden en het bestuur van 'Ons Koor' wensen u een prettig kerstconcert toe op maandagavond 18 december. "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aange dragen bij de redactie. In de laatste maand van het jaar is het goed zich te oriënteren op het komen de jaar. In deze en de volgende aflevering van Wetjes en Weetjes (die nog dit jaar zal verschijnen) wordt een aantal aandachtspunten gegeven die voor u van belang kan zijn. Rentevrijstelling De rentevrijstelling voor 1995 is 2.000 voor gehuwden of 1.000 voor ongehuwden. Deze vrijstelling mag met maximaal 2.000 resp. 1.000 worden verhoogd voor rente die valt onder een geblokkeerde spaarregeling. Voor kinderen is de vrijstelling 500 per kind. Bij huwelijk in 1995 is het onder specifieke voorwaarden mogelijk gebruik te maken van een extra ren tevrijstelling. Dividendvrijstelling Voor dividend geldt hetzelfde als beschreven bij de rentevrijstelling, met uit zondering van de vrijstelling van 500 per kind. Laat eventueel uw besloten vennootschap nog voor 31 december dividend ter beschikking stellen. Schenkingen Per jaar kan een ouder 7.655 belastingvrij aan een kind schenken. Voor kinderen tussen de 18 en 35 jaar geldt in 1995 een eenmalige extra vrijstel ling van 38.277. De schenking dient wel in 1995 gerealiseerd te zijn, ter wijl de aangifte voor 1 maart 1996 dient te zijn ingediend. Een inkomensoverheveling naar uw kinderen kan plaatsvinden door nog niet lopende inkomsten te schenken. Bijvoorbeeld de huur van 1996 schen ken in december 1995. Feestdaguitkering Per werknemer mag per jaar maximaal 300 als vrijgestelde feestdaguitke ring worden geschonken. Giften Het maximale bedrag aan aftrekbare giften bedraagt 10% van uw onzuiver inkomen. Het drempelbedrag voordat tot aftrek mag worden overgegaan bedraagt 1% van uw onzuiver inkomen met een minimum van 120. Giften kunnen worden gedaan aan algemeen nut beogende instellingen. Hieronder vallen ook kerkelijke instellingen. Het is noodzakelijk bewijsstukken te bewaren. Indien de giften voor 2 jaren in één kalenderjaar worden gedaan, heeft u slechts 1 maal te maken met de drempel. Buitengewone lasten Voordat tot aftrek van buitengewone lasten kan worden overgegaan, dienen de volgende drempels te worden overschreden: Voor ziektekosten bg een onzuiver inkomen - t/m 22.959 ƒ2.801 - tussen 22.960 en 95.615 12,2% van het onzuiver inkomen - boven 95.615 ƒ11.665 Voor studie- en opleidingskosten bij een onzuiver inkomen - t/m 40.000 2% van het onzuiver inkomen - boven 40.000 ƒ800 Leningen Als gevolg van de lage rentestand kan het voor een direkteur-grootaandeel- houder voordelig zijn een rekening-courantschuld met de besloten vennoot schap om te zetten in een langlopende lening. Vergeet niet een leningsover eenkomst inclusief aflossingsschema op te stellen. Volgende ajlevering In de aflevering die over één week zal verschijnen, wordt ingegaan op ven nootschapsbelasting, investeringsaftrek en fiscale eenheid. Tevens zal aan dacht worden besteed aan verwachte wetgeving voor 1996. De rubriek "Wetjes en Weetjes" komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht en Middelhamis. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. De «tbrfek "Wetjes en Weeds' kamt m stand la samesw^rlciög met Visser &:Vis^«r R^gi$teraccp8ötaiill .1» Bwn^eciJt eit MydeltJ»*-., m%. B(»w«l witèïstè xorg 5$ bestekiw.dè Wboüd, ieam^^t de t»-": (Mrtiè geen öi^eJe a^sprékelijldieid voor oövolledigheïd öf onjuisi- beid of voor ifc jgevolgen daarvan. Gehandicapten projekt Ophelia houdt in de week van 18 t/m 22 december open huis op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag in Het Diekhuus, Ben. Zandpad 7, Middelharnis. Tijden: van 9.00 tot 16.30 uur. Tevens verkoop van zelfgemaakte kerst- artikelen! kritisch selekteren Tel. (0187)483477 Het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Visserij heeft maximaal 9 mil joen beschikbaar gesteld voor sanering van de Nederlandse vissersvloot. Boven op dat bedrag komt nog 3 4 miljoen als bijdrage van de Europese Unie. Doel van de saneringsregeling is een vermin dering van het aantal vissersvaartuigen, waardoor er een beter evenwicht komt tussen de vlootcapaciteit en de Neder landse vangstrechten. De regeling wordt opengesteld van 13 tot met 31 december. De moeilijke situatie waarin de visserij verkeert, leidt waarschijnlijk tot grote belangstelling. Omdat de regeling een maximumbedrag kent, is niet uit te slui ten dat de aanvraagperiode moet worden ingekort. Het 'Besluit capaciteitsaanpassing vis sersvloot 1994' maakt het mogelijk een bijdrage te verlenen voor de definitieve onttrekking van vissersvaartuigen aan de visserij in de wateren van de Europese Unie. De hoogte van de bijdrage is ƒ3.975,- per BT (Bruto-Ton). Met het beschikbare geld kunnen naar verwach ting 12 tot 14 van de ruim 450 vaartui gen uit de vaart worden genomen. De overcapaciteit - volgens de Europese Commissie 75.000 pk - vermindert daar door met 12.000 tot 14.000 pk. De be trokken vissers leveren hun licentie in, maar kunnen hun quotum vrij verhande len. De vaartuigen worden gesloopt of verkocht aan vissers die niet in de Euro pese wateren vissen. De regeling zou aanvankelijk zowel in 1995 als in 1996 worden opengesteld. Omdat de Brusselse toetsingsprocedure veel tijd in beslag nam, is nu gekozen voor één openstelling voor 1995/1996. De beschikbare bedragen zijn daarbij sa mengevoegd. Met de regeling wordt onder meer invulling gegeven aan een meerjarenprogramma van de Europese Unie, dat moet leiden tot vermindering van de visserijdruk in de Europese wa teren. Er is geen direkt verband met de dreigende verlaging van de visquota voor 1996. Nederland probeert de visse rijdruk overigens niet alleen te beperken langs de weg van vermindering van het aantal pk's. Ook beperking van de inzet van de vloot levert een aanzienlijk resul taat. Rusland geeft cijfers over christenvervolging vrij: geestelijken vermoord of gevangen genomen MOSKOU - Voor het eerst heeft de Russische staat cijfers vrijgegeven over de vervolging van christenen, joden en moslims tijdens de periode van het com munisme. Volgens de voorzitter van de Regeringscommissie voor de Rehabili tatie van Slachtoffers van Politieke On derdrukking, Alexander Jakovlev, zijn gedurende het sovjet-tijdperk van 1917 tot 1985, rond de 200.000 geestelijken vermoord. Geschokt Jakovlev verklaarde door deze feiten diep te zijn geschokt. Predikanten en monniken werden aan kerkdeuren ge kruisigd, doodgeschoten, gewurgd of 's winters zolang met water overgoten dat ze een ijszuil werden. Daarnaast werden in totaal 300.000 geestelijken in de ge vangenis gegooid. Vele kerkbezittingen zijn door de communisten in beslag ge nomen. Op voorstel van Jakovlev zal de Russische president Boris Jeltsin deze 500.000 geestelijken binnenkort rehabili teren en hun vervolging als 'crimineel' bestempelen. In haar onderzoek naar de vervolging van joden, christenen en mos lims, kon de regeringscommissie gebruik maken van nog niet eerder vrijgegeven regerings- en andere archiefdocumenten. Boete Volgens Jakovlev blijkt uit de stukken ook dat 40.000 kerken, de helft van alle moskeeën en meer dan de helft van alle synagogen door de communisten zijn verwoest. En niet alleen geestelijken hadden te lijden onder vervolging, ook ettelijke duizenden 'gewone' gelovigen. Jakovlev, die vroeger zelf betrokken was bij het Politbureau en nu deel uitmaakt van de regering van Jeltsin, konstateert dat voor dit deel van de Russische ge schiedenis 'nog geen boete is gedaan'. Zijn bevindingen worden in boekvorm gepubliceerd. OUDE TONGE - In de Hervormde Kerk van Oude Tonge wordt D.V. zaterdag 26 december om 20.00 uur een kerstconcert gegeven. Aan deze muzikale samen komst wordt medewerking verleend door de Chr. ge mengde Zangvereniging 'Com nu met Sangh' uit Oude Tonge onder leiding van Arie van 't Geloof; de Chr. Gem. Zangvereniging 'Soli Deo Gloria' uit Stad aan 't Haringvliet onder leiding van Paul Kieviet en het Chr. Thools Mannenkoor 'Rehoboth' onder lei ding van Rijk J. Rijkse. De solistische medewerking is van hoboïst Aad Post en organist Paul Kieviet. De meditatie wordt verzorgd door ds. J. C. den Toom. Chr. Thools Mannenkoor 'Rehoboth' Dat het Chr. Thools Mannenkoor volop in de belangstelling staat ondervond het organiserende koor bij de uitnodiging. On danks de landelijke belangstelling heeft het bestuur van het Chr. Thools Mannenkoor de uitnodiging naar Oude Tonge ge honoreerd. Het Chr. Thools Mannenkoor 'Rehoboth' werd op gericht op 22 september 1973 en bestaat uit ruim 60 enthou siast zingende mannen. Sinds 1977 staat het koor onder leiding van de bekende dirigent Rijk J. Rijkse en wordt het koor be geleid door de vaste organist Bram Bout Wzn. Door de vele uitvoeringen geniet het koor thans een landelijke bekendheid en belangstelling. Het Chr. Thools Mannenkoor verleende veelvuldig haar medewerking aan het totstandkomen van grammofoonplaten, muziekcassette's en CD's. Programma Gezien de verscheidenheid van de koren en hun muziek, be looft deze uitvoering veel afwisseling te geven. De hoboïst Aad Post en de bekende organist Paul Kieviet zullen het pro gramma inleiden op het Deense Frobenius-orgel, waarna ds. J. C. den Toom de opening met gebed en schriftlezing verzorgt. Het Chr. Gem. koor 'Com nu met Sangh' o.l.v. Arie van 't Geloof en het samenwerkende koor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. Paul Kieviet brengen o.a.: Kom tot ons, o kom met macht, O Jezus mijn vreugd, o Jezus mijn kracht en het prachtige 't is geboren het Goddelijk Kind van Joop Schouten. In het gehele programma is veel aandacht voor het publiek gegeven, waarbij alle liederen in het Nederlands worden uitgevoerd. De instrumentale afwisseling is zeker het beluisteren waard, waarbij Paul Kieviet op het bekende Frobenius-orgel en Aad Post op de hobo de sonate in C kleine terts van G. F. HSndel in twee delen zullen laten horen. De liederen van het Chr. Thools Mannenkoor 'Rehoboth' zijn o.a. Troost mijn volk, Vol van pracht en het bekende Stille nacht. De aanvang van de kerstuitvoering is gesteld op 20.00 uur; de kerk gaat open om 19.30 uur; er zal gekollekteerd wor den ter bestnjding van de onkosten, de toegang is vry. Dat klienkt al echt ouwerwes of niet soms? Om een ure of nege ne kom ik in de cantiene van het verzurgiengshuus Geldershof. An een taefel zitte twêê 80-plus- sers voor êên behoarleken hoap potertjes. Ze ontdoewe ze van neuse in oartjes, in kieke geliek of er schootjes op zitte, want die motte der oak of. De koks van Geldershof houwe zo op zun tied van echte ouwerdokse kost. Uut de keuken komt de lucht van gebakke spek je tegen. Het is de be doeling om 's middugs POTERBAL te houwen. Noe jae, dat bal dat is ne- tuurluk mar een uutdrukking van mien, omdat ze vroeger dat zo noem de. Je ziet noe natuurlijk gêên joenge meiden die niet allêên op poters mar oak op de ETERS of kwamrrie. Dien tied is al lange verbie! Haarkenezen (er zitte der noe zevene hier, in wiele) Melesantenaers in oak Dirkslanders kruupe vriendschappe- luk bie mekaore roend de taefels. Een antal vriewilligers(sters) om te Jielpen, Jannie, in Verwijs, hao 't ver schrikkelijk druk om mit de koks alles te regelen, mar 'niet kanne', dat staet niet in d'r woordeboek. Zongder de vriewilligers zou dit echt niet kanne, want der is veul te veul hulp noadig. Het gaet wel modern ouwerwes, want er komme waarmhouwers op taefel, in der is gêên strope. In de plekke hiervan staet er wel één schae- le mit hachee in aerpelsalade in juun. Dan komme de poters binnen, in het uutgebakke spek as den direkteur stil te heit gevroge om te bidden, kan iederéén anvalle. De zit an een taefel mit rechts van m'n een man van (schrik niet) zeven-in-negentig jaer in lienks zun vrouwe in die is raum een- in-negentug, schuin tegenover ze een vrouwe van negen-in-tachtig en dan een man van, ik gloave 88 jaer. Dan komme de verhaelen al vlug los, oen- dertussen verdwiene er aerdig wat potertjes naer de maeg^n. As je dan zoo zit te luusteren, in of in toe u swat bie spriengt, dan wordt het leuk. Zo van, „joe kom toch oak uut Durp Jae netuurlijk, je ken men toch nog wel. Dan mot je mar es goewd kieke. O jae, noe zie 'k ut, joe bint? Kee ge- loaf ik, dan ha ik vroeger om jutte- peertjes bie jule geweest in omeiers. Ja dat klopt, wiele hadde een boagurt in een hele hoap hoenders, waer mun de eiers van verkochte". Tegen mien, „mar joe ken ik oak oor, jule hadde op Herken een wienkel". Toen zeit die aore man, „ik hao bie je opa bie Sjaen Huizer wel us een brok- ke gejat uut de karre. Juust, juust noe kan ik je nog beter. Kan joe op Haarken Jaop in Willie? De zaage van de Peuterdiek? Juust, dat binne ze, noe die komme welles bie mien". Zoo gaet dat deur, in mar bikkesemente van de juun, salade in poters. In wat dienk je van dat gebakke spek. Der kwibbe gaet blienke van 't lekker. Oak de hachee, dat smaekt er toch echt best bie oor. Op de dikte van hut spek komt wel kommentaer. „Je kan alles wel spek noeme", zeit een negentiger, achter m'n. Most je vroeger us komme, vaarkus van 450, 500 poend die hadde spek as te breedte van je hand, daer liep wel het vet van langs je kwibbe in koanen oor. Der warre der die atte het uutgebakke spek sochens al bie d'r broad. In 't stroopvet niet te vergeten, och man dan heije noe mar biggespek. Er moste oendertussen an verschillen de taefels weer een nieuwe voorraed worre angevoerd, mar er binne der zat. Enkele ouwetjes motte wat ofgeremd worre, aeres komt hut falikant uut vannacht voor de zusters. Ik loape zoo us wat roend, in dan be gint er êên over huusslachte vroeger. Dan wiere, zeit un, de vaarkes niet doad geschote, mar geweun gestoke. Jae zei ik, dat hak dikwels gezieje bie mun ome in neefs op Haarken. De potermaeltied is oendertussen ofgeloape in de heer Verwijs vraagt weer stilte om te kanne danke. Nog wordt er wat naegepraet.zo van jae er was gêên strope... dat ha ik lêêre ete op Herken vroeger, bie mun meis je. Joenge joenge, zeit er un anderen, wat hao mun 't noe best ee, buten vroeger. Noe wordt er mêêr gegete tussen danke in bidde as vroeger den hêêlen dag. Toen had je as kleine joengen wel us echt hoenger oor. Pa tat bestieng niet in snoep oak niet. Ik most om broad bie den bakker in dat vorse broad dat rook toch zo lek ker ee. Jae dan mar even mit je kleine viengertjes een stikj van de korste gepeuterd. Mar dat viel un beetje groat uut, het leek wel of een rotte der an had gevrete. Moeder zag ut, in ik kreeg geliek een faarme draai om m'n oaren. Mar 't was toch lekker ge weest. De zael loapt zo zachtjes an leeg in iedereen gaet moe in voldaen wat ruste. Ik gae naer de wienkel (toko) om nog wat op te tellen op de elektro nische kasse van oud naer nieuw. Zo staen we noe oak weer zowat an 't einde van 1995. De hoop dat dit stikje noe nog in Eilanden Nieuws kan, dan kan ik geliek alle lezers in de redaktie E.N. Gezegende Kerstdagen toewen sen in een gezond voorspoedig 1996. As ik weer wat tied over ha, dan wil ik nog us schrieve over verschillende soppen (jus) zoas eiersop, worstesop in kousensop voor bie de aerpels in broad. Tot schrievens, in bedankt, red. oak naemens Jannie mun vrouw gelokkig Nieuwjaer. STOFFEL Foto: A. van Meel, Halsteren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9