J ^7 Kerst- en Nieuwjaarsgroeten ROGOS Hf&tori&oh Btmatmeubilair \n hAlddelharr\iB{2) HDG bis omroep flakkee verhuizingen b.v. Opbrengst voor Stichting Dorpsgemeenschap Nieuwe Tonge Texaco Service Stations Carwashcentra Jac. de Gast Abonneert U op Eilanden-Nieuws m\ Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 15 DECEMBER 1995 In de duistere (late) Middeleeuwen was het 's nachts aardedonker. Eerst in de tweede helft van de zeventiende eeuw ging men er hier en daar toe over om een stad syste matisch te voorzien van straatver lichting. We moeten ons hier niet teveel van voorstellen. De lan taarns werden eerst op een houten paal geplaatst, later werden deze palen vervangen door een ijzeren exemplaar of soms ook door hard steen. In onze tyden wordt ook wel beton of aluminium toegepast. In de eerste lantaarns brandde een kaars. Jan van der Heijden (o.m. de uitvinder van de brandspuit) ontwikkelde in het midden van de zeventiende eeuw een nieuw type verlichting, namelijk op raapolie. Naast straatverlichting was licht ook een baken voor de scheeps vaart. Verschillende van dergelijke lichtbakens of vuurtorens hebben nabij de Middelharnisse haven gestaan. Lichtbakens Op 14 februari 1682 verschenen de stuurlieden en vissers van Middelhamis ten raadhuize om te spreken over de nodicheijt ontrent het wederopregten van 't vervalle vierbaecken ende dat daerbij nogh een tweede vereijste Het gemeentebestuur zegde toe om het ver vallen vuurbaken op kosten van de plaat selijke visafslag te repareren. Het nieuwe (tweede) lichtbaken kwam te staan op de Oostdijk en moest worden betaald door de stuurlieden en vissers, alsmede bij deselve een off twee persoonen gestelt te werden omme 't ligt in beijde vierbaeckens te ontsteken Verder werd bepaald, dat het dorpsbestuur de kosten van de verlichting op zich zou nemen, plus de helft van de onderhouds kosten. Als tegenprestatie deden de vis sers afstand van hun recht op de twee tonnen bier. De pachter van de visafslag was volgens oud gebruik namelijk ver plicht, dat hij op de dag van de verhuring van de afslag de vissers moest lae- ten consumeren eene tonne pharo Pharo was een soort Vlaams bier (later was deze ene ton niet genoeg voor de dorstige visserskeien en moesten er twee tonnen worden aangevoerd). De vissers moesten het dus voortaan zonder dit gra tis bier doen, maar ze hadden dan ook geen omkijken meer naar de vuurbakens. Het drinkgelag werd echter in 1701 weer in ere hersteld. Door de verlenging van de haven in 1759 werd dit baken overbo dig, waarna het dan ook niet meer in stand diende te worden gehouden. Het is nog wel te zien op "Het Laantje van Middelhamis". Naderhand werden er lichtbakens op het havenhoofd opgericht. Hierover is weinig bekend. Lantaarns langs haven Op het verzoek van de meeste vissers en stuuriieden van Middelhamis werden in Oorlogsmonument geflankeerd door paddestoelen. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Twee stephanotisplanten zijn mooi uit gelopen, maar bloeien? Ho maar. De bladeren worden geel en vallen af. Ik sluit een paar blaadjes bij. Ze staan voor een raam op het noorden, boven de ver warming. Wat doe ik verkeerd? Antwoord: Van de stephanotis is be kend dat de bladeren kunnen vergelen tengevolge van fysiologische afwijkin gen, dat wil zeggen dat het evenwicht tussen voedingsstoffen, temperatuur, licht en lucht is verstoord. Van belang is bijvoorbeeld de regelmatige watergift die aangepast moet zijn aan het groeistadium van de plant. Te veel of te weinig water leidt tot afwijkingen. Bemesting moet zorgen voor voldoende mineralen, een te vochtige lucht leidt tot oedeem en schim mel, te droge lucht tot slechte groei en knopval. Het gaat er nu om, het gewens te evenwicht te herstellen, waarbij kan worden begonnen met nieuwe potgrond; dan de plant inkorten en regelmatig gie ten. Nooit water op het schoteltje laten staan. Vanaf februari eenmaal per maand een beetje mest geven, oppassen voor felle zon en temperatuurschommelingen. mnintuiNG mHM Wanneer of waarmee begon de Moham medaanse jaartelling Antwoord: Met de verhuizing van de profeet Mohammed van zijn geboorte stad Mekka naar Jathirb, later Madinat al-Nabi (stad van de profeet) of kortweg al-Madina (bij ons Medina) genoemd, op 16 juli volgens de Juliaanse kalender, en september volgens later berekening, van het jaar 622 na Chr. MttHMtM VOOa KCflSTtMIi? Waarom stuurt men elkaar nu juist tegen Kerstmis relatiegeschenken en soms komplete pakketten? Wat is de achter grond van die vrijgevigheid bij handela ren en bedrijven? Antwoord: Het geven van geschenken is al zo oud als de mensheid. Eva gaf Adam al een appel. De oudste volkeren boden hun goden offers aan. Een jonge man klopte met iets moois aan bij de ouders van een meisje om hun dochter tot bruid te verkrijgen. U kent de verha len over onze zeevaarders die op hun rei zen naar Afrika spiegeltjes en gekleurde kralen meenamen voor de inlanders. Di plomaten brachten juist erg kostbare ca deaus mee voor de afgevaardigden van de regeringen die zij te vriend wilden houden. Bedrijven pogen hun cliënten met relatiegeschenken gunstig(er) te stemmen, zodat zij klant blijven of (nog) grotere bestellingen gaan doen. Dat zo veel attenties met Kerstmis worden aan geboden, is nog een uitvloeisel van een oud bijgeloof, dat je het nieuwe jaar goed biégint als je dan iets ontvangt, of allerlei nieuwe dingen of een flinke win tervoorraad in huis hebt. Vandaar ook de extra traktaties als oliebollen, appelbeig- nets, duivekater, nieuwjaarsfooien enz. Het verzenden van de grote geschenken is echter vervroegd, omdat de eigen bo den en koeriers uit vroeger tijden zijn vervangen door de posterijen die 't in de laatste week van het jaar zo druk hebben, dat de pakjes te lang né Nieuwjaar arri veerden. En nadat het geven van kerst cadeaus in familieverband uit het buiten land naar ons volkje overwoei, is het re latiegeschenk soms uitgegroeid tot een kompleet kerstpakket. 1708 rond de haven een zestal lantaarns geplaatst: alle stierluyden, ventja gers, marktschippers, gene vaertuygen uytgesondert varende uyt dese haven, mitsgaders allen anderen die aen de hoofden, bermen ende havens deser pla- etse komen te meeren, ofte voor deselvi- ge komen op 't vlodt daerbuijten komen te anckeren, voor de voom(oemde) lan taarns oly, viergelt, het onderhouden van dien ende de verdere onkosten deswegen vallende, sullen moeten betalen 6 stuy- vers ten behoeve van den dorpe van Middelhamis voorn(oemd) jaarlykx, welke 6 stuyvers sullen moeten werden betaelt aen onsen collecteur Gerrit Cornelisz. Koninck was de eerste lan taarnopsteker. Het dorp moest zorgdra gen voor d' oly ende cattoen ofte lemmet Hij was belast met de inning van de voorschreven zes stuivers per schip en moest deselvige lan- teemen ende glasen alle 24 uren schoon maken ende afwissen, dat de glasen hel der ende niet verdooft en sijn, welcke wisserd hij op sijn kosten moet leveren Voor deze werkzaamheden voor een jaer, te weten van prima Octo ber tot half maert sal genieten voor den dienst voom(oemd) eens een somme van 25,- En wanneer half maart geko men was soo sal hij, met behulp van den boode ende heeren dienaers de lantaarns van de staken moeten afdoen ende brengen op den dorpshuijse Er is niets nieuws onder de zon wordt weleens gezegd, en terecht. We klagen tegenwoordig over vandalisme, maar vroeger ondervond men hiervan even eens de nodige hinder. De lantaarns langs de haven waren nog maar goed en wel geplaatst, of het dorpsbestuur moest constateren, dat verscheijde men- schen soo oude als jonge, door een boose moetwil ende baldadichheijt de glaesen van de lanteemen staande op verscheijde plaatsen op 't hooft ende de haven van de kaije alhier, aldaer geset tot common- diteijt van de binnen- en buijtenvaertuij- gen, komen uijt te smijten Degene die een lantaarn en/of de staak waarop zij stond, beschadigde kon rekenen op een fikse boete van maar liefst 25,- en moest daarenboven voor de reparatiekos- ten opdraaien. Wie hieraan niet binnen 24 uren had voldaan, werd in de gijselka- mer onder het raadhuis op water en brood gezet. In 1778 verliep het aansteken van de lan taarns niet naar wens. Men vond, dat het de ordre en gerijf der goede bur gerij vordert, dat zulks altoos op, een ega- elen voet en ten behoorlijker tijd werd gedaen Hiertoe bepaalde men dat voortaen het aensteeken van alle de voorn(oemde) lantaernen, zoo binnen deezen dorpe als open langs de kaeij en haven, zal moeten worden begonnen met den derden avond na de volle maen en daeremeede aengehouden en gecontinu eerd tot den zesden avond na de nieuwe maen (dienzelfden avond daer nog onder begreepen) en dat des winters van den eersten October tot den 21 maert daaraen- volgende; werdende de resp. lantaema- ensteekers geordoimeerd omme zig hier na preciselijk te reguleeren en gedrae- gen". In 1782 werd de lantaarnopsteker Cornells Kalle wegens ouderdom ver vangen door Jacob Bastiaensz. van Ek. Hij was belast met het aensteeken der lantaernen aen de Voorstraet, kerk- hoff, Kerkenring, op den Westdijk en in de Nieuwstraat Aansluiting gasfabriek In oktober 1880 sloot de gemeente een contract af met Jan Vis Czn, eigenaar van de gasfabriek te Middelhamis, aan gaande de levering van steenkolengas ten dienste van de straatverlichting. Men kwam overeen: "dat de aanbesteding zal geschieden voor den tijd van vijf jaren, dat adressant aanbiedt, om ten behoeve der straatverlichting dezer gemeente te leveren: voor eene vlam van 54 cm oppervlakte 2 cent, 48 cm 1 7/8 cent en Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. Ten bate van de flnanciën van de Stich ting Dorpsgemeenschap te Nieuwe Tonge werd er op zaterdag 9 december een Kerstmarkt georganiseerd door de dames Lenie Mackloet, Atie Bruggeman, Greet Bakker en de leidster Lia Brugge- man. Wat is in weerberichten het verschil tus sen een lichte vorst en een matige vorst? Antwoord: Van lichte vorst spreken weerkundigen als de temperatuur tussen nul en vijf graden Celcius onder nul blijft, en van matige vorst als de thermo meters tussen -5 en -10 °C blijven aan wijzen. Van -10 tot -15 °C wordt het strenge, en bij -15 °C of méér: zeer strenge vorst. KMHiEM OOUEN Omdat veel kaarsen gaan walmen of een onaangename lucht verspreiden als ik ze uitblaas, tussen mijn vingers uitknijp, of met zo'n ouderwetse kaarsendover doof, is mijn vraag of u een betere methode kent. Antwoord: Er zijn mensen die de geur van nagloeiende pitten vinden passen bij de sfeer van kerk en kerstfeest, maar anderen verafschuwen die lucht. U kunt dat walmen echter voorkómen door de brandende pit met een stomp voorwerp ineens ónder het gesmolten kaarsvet bo venop die kaars te duwen. Steekt u de kaarsen weer aan, haal dan eerst met de lucifer die pit omhoog. XP or PX1 Op kerkboeken, prenten en in oude ker ken zie je vaak dat monogram van de P die met een lange stok door een X steekt. Je hoort daar verschillende uitleggingen van. Wat betekenen die letters nu werke lijk? Antwoord: De eerste Christenen ge bruikten nog veel Griekse aanduidingen. Denk maar aan ons 'Kyrie eléison' (Heer, erbarm U). Die X is de Griekse hoofdletter voor de g-klank, en wat u voor onze P aanziet, is in feite de Griek se R. Tezamen stonden zij voor CHR, de beginletters van Christus. Maar in Rome, waar latijn gesproken werd, ver taalde men dat monogram als Px en gaf het de betekenis van het latijnse woord pax (- vrede). Het is een goed geslaagde aktie gewor den met een mooi resultaat voor de Stichting. Namens het bestuur willen wij dit comité en alle andere help(st)ers har telijk bedanken voor het slagen van deze Kerstmarkt. Een woord van dank aan de standhoud ster Ria Olthuis, welke de gehele op brengst van die dag aan de Stichting schonk, ook zij vermeld de Rabobank Nieuwe Tonge, voor het mooie bedrag als sponsoring gegeven. Er werd een grote verloting gehouden, waarvan de uitslag als volgt is: Ie prijs no. 1302; 2e prijs no. 1299; 3e prijs no. 1746; 4e prijs no. 1671; 5e prijs no. 1430 en 6e prijs no. 1806. De prijswinnaars hebben inmiddels hun prijs al afgehaald. Het winnende lot voor de boodschappenmand was no. 581. Uitslag kleurplaatwedstrijd: tot 10 jaar Tamara Looy; tot 6 jaar Xena Evers en Vincent Polleman won als 1-jarige ook een prijs. Namens het bestuur van de Stichting Voorzitten H. Brooshoofd. Secretaris: J. L. Th. Huijsen. Korteweegje 41-45, Dirksland Industrieweg 50, Middelhamis Twee moderne TEXACO stations met uniek Carwashcentra bieden hun klanten alles op het gebied van tanken, wassen en shoppen. Alle brandstoffen (ook LPG en Mix) en een 24-uur tankautomaat voor alle passen, ook bank en giro op het station in Middelhamis. Om af te rekenen zonder kontant geld is er de gratis JG-Card die de klant veel voordeel biedt, zoals 42 gulden adminis tratievoordeel per jaar bij automatische incasso. Altijd 10% korting op wastarieven bij betaling met de JG-Card, en kortingen bij een vijftiental andere bedrijven op vertoon van uw JG-Card. Let op: als u tussen 15 en 23 december een gratis JG-Card aanvraagt ontvangt u een heerlijke KERSTSTOL gratis bij bakkerij C. v. d. Spoel in Middelhamis. Vraag voor informatie de aanvraag infor matiefolder en zie kabelkrant Goeree- Overflakkee teletext pagina 376, of bel ons kantoor (0187) 601122. M Gaslamp aan gevel van apotheek Teepe op het Zandpad. Lantaarnpaal op houten paal. 30 cm 1 3/4 cent, alles per uur brandens, daartoe de aanwezige lantaarns kosteloos te gebruiken, doch dat die, benevens de beugels en palen en de later bijkomenden het eigendom zijn en blijven der gemeente en dat het onderhoud daarvan voor rekening van den aannemer zal zijn, tegen vergoeding door de gemeente eener som van 50,- jaarlijks en dat eene geheele vemieuwing dier voorwer pen ten laste der gemeente is, indien die vemieuwing noodig wordt geoordeeld; dat de aannemer wordt vergund het leg gen of vernieuwen van gasbuizen in de straten, waarvoor van hem geene vergoe ding zal worden gevorderd; dat bij expi ratie van het contract of opheffing der fabriek de alsdan in de straten aanwezige gasbuizen niet mogen worden uitgebro ken; dat het opbreken van straten, noodig tot het leggen of herstellen van gasbui zen door en voor diens rekening door hem weder zullen worden ingestraat, op de wijze door burgemeester en wethou ders te bepalen en dat de tekort komende plavei alsmede voor rekening van den aannemer is. Overwegende, dat het wen- schelijk is, om in het belang der gemeen te voor eene goede en geregelde straat verlichting, bovenstaand aanbod aan te nemen, vermits daardoor goed licht - dat niet uitwaait - wordt verkregen en alzoo beter is dan met petfoleum en voor wei nig meer kosten". Electrisch licht Na de komst van de Electriciteits Maat-, schappij Goeree-Overflakkee (EMGO) in 1930, ging men langzaamaan over op electrische straatverlichting. Hierdoor kwam de lantaarnopsteker op straat te staan. De vormgeving van deze verlich tingsarmaturen waren nogal trendgevoe lig. In de loop der jaren verschenen diverse soorten lantaarnpalen binnen de gemeente. Tegenwoordig zijn de meeste palen van eenzelfde soort, en zijn de oude palen verdwenen. In de oude kern van het dorp werden in de jaren zeventig "antieke" lantaams geplaatst. In 1956 verrezen een tweetal opmerkelij ke lantaams op het Louis Bouwmeester plein. Het waren twee stenen paddestoe len, die aan de onderzijde waren voor zien van verlichting. Ook op de Sommelsdijkse Wurft werden - na een reconstmctie aan het eind van de jaren vijftig - drie van dergelijke paddestoelen geplaatst. In 1979 werden de twee pad destoelen op het Louis Bouwmeester plein helaas verwijderd. Onlangs heeft de gemeenteraad besloten dat langs een aantal wegen lantaampalen mogen worden voorzien van reclamebor den. Of dit de schoonheid van het dorp ten goede komt; we zullen zien. (wordt vervolgd) Middelhamis Jan Both Ook dit jaar wil RADIO ROGOS, de omroep voor het verzorgingshuis 'De Goede Ree', de bejaardenhuisvesting 'Het Oudeland' en het verpleeghuis 'De Samaritaan', de bevolking van het eiland Goeree-Overflakkee in de gelegenheid stellen een kerst- of nieuwjaarswens aan te bieden. Het is gebleken dat een warm en meele vend gebaar d.m.v. een grammofoonplaat of een wens door onze bewoners bijzon der wordt gewaardeerd. Het is prettig te weten dat ook anderen om ons heen aan onze bewoners denken. Ook kerst- en nieuwjaarswensen voor het personeel zijn van harte welkom. Door onderstaande bon in te vullen en op te sturen naar het verpleeghuis en/of af te geven aan de beide recepties respektlevelijk 'De Goede Ree' of 'De Samaritaan' doet u ook mee aan het welslagen van een fijne radio-uitzending spe ciaal bestemd voor onze bewoners. Of bellen (0187) 488200 of 484986. BON Aanvraag voor mw/dhr: Afdeling/kamemummer: of adres Oudeland Aangevraagd door. Adres: Woonplaats: Eerste keuze: Tweede keuze: De plaat is bestemd voor kerst-/nieuwjaarsuitzendingen, event, kerstwens/nieuwjaarswens Bij voorbaat dank. Graag inleveren of opsturen voor 22 december voor de kerst uitzending of 29 december voor de nieuwjaarsuitzending aan Radio Rogos, Kon. Julianaweg 59,3245 KA Sommelsdijk. =*Jt -_^iw(-'^-*V^ V><BiKBOE Middelhamis Hellevoetsluis Zierlluee Oud-Beijerland VBJHUZBtS Tel (0187)482188 Tel. (0181)320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186)613624

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 6