m Afscheid van de ideologie? hiubref^ttse Drank, drags, mishandelingen en dat op Flakltee...! Politie waarschuwt tegen levensgevaarlijk vuurwerk O MobilD WM[AS 379.- VUURWERK S MUZIEKINSTALLATIE! voor alle léherhèldi Off. Hendriks had z'n laatste zitting Kerstconcert Middelhamis Rally Formula Garage Knöps B.V. 'Rejoice in the Lamb' Ramoco b.v. 68e Jaargang VRIJDAG 15 DECEMBER 1995 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0/JAARABONNEMENT ƒ56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 We schrijven 1973. Het kabinet Den Uyl treedt aan. De formatie heeft lang ge duurd, maar het is gelukt. Informateur mr. J. Burger wist in te breken bij de Katholieke Volkspartij en de Anti Revo lutionaire Partij. Zij leveren toch minis ters aan dit rode kabinet van PvdA, D'66, PPR - nu deel van Groen Links - en AR. Het was de tijd dat het gedachtengoed van de roerige jaren zestig omgezet zou worden in politieke daden. Binnen de PvdA had de beweging Nieuw Links een flink deel van het heft in handen geno men. Democratisering en emancipatie waren sleutelwoorden. Emancipatie, het zich losmaken van knellende banden. De knellende banden van de strukturen van een voorbije maatschappij met wetten en regels die hun (christelijke) tijd hadden gehad. De radicaalsten hadden hün zin niet ge kregen. De strukturen knellen, weg er mee, een 'bom' eronder, was hun leus. Voor Nederlandse begrippen was dat net een programma te ver. Dan maar een koevoet eronder en wrikken; veranderen zal het. Keerpunt '72, het radicale partij programma van de PvdA werd het werk document van de regering. Het stond bol van de socialistische ideeën. Met recht een ideologisch stuk. En dat alles in de context van de politie ke polarisatie. Geen compromissen, geen concensuspolitiek, nee zwart tegenover wit. Op de achtergrond speelde het con gres van de PvdA als waakhond. Wat wil je ook als je er heilig van overtuigd bent dat de samenleving maakbaar is. De staat als vadertje albedil. We bezien, met recht, het huidige kabi net met argusogen. Wat zal 'paars' ons brengen op het gebied van het immate riële? Maar wat dat betreft was het rode kabinet Den Uyl met het rose randje minstens zo paars. Een klein voorbeeld je* de bede verdween uit de Troonrede. Veelbetekenend. Ideologisch getint. We hebben weleens de neiging te zeggen dat ook die tijd zijn tegentijd had. Sa menleving bleek niet maakbaar. Het op timistische geloof in de goedheid van de mens werd geloochenstraft. Juist een verzorgingsstaat heeft (veel) geld nodig. Nederland moest leren bezuinigen. En De sfeermaker van de FEESTDAGEN Keuze uit meer dan 40 komplete sets van gerenomeerde merken. Vanaf toen dat een beetje lukte, ging het no- nonsens verder. Wat bleef, was het nieuwe denken over het gezin, over het individu, over de plaats van de religie in het openbare leven en dus in de politiek. Wat bleef waren de geëmancipeerde opvattingen over kinderen voorkomen, nemen, weg laten nemen en de wens zelf te bepalen waimeer het leven genoeg is. Wat bleef was de droom over de gekozen magistra ten - dat woord mag natuurlijk eigenlijk niet genoemd worden - en het referen dum als uiting van de volkswil. Kortom de ideologie werkte door. De huidige minister-president W. Kok was geen toeschouwer. Als vakbonds man heeft hij jarenlang een deel van de samenleving vertegenwoordigd. Hij was een socialist en hij wilde het weten. Deze week zette hij het ideologische ver leden "art zijn partij bij in de geschiede nis en zette de koers uit voor de toe komst. De samenleving maakbaar? In ieder ge val niet via eenrichtingverkeer. Het op komen voor het 'volk', het bouwen van de verzorgingsstaat had ook gevolgen voor de politieke partijen. Scholing en beloning leiden tot andere belangen. Zitting Politierechter Sommelsdijk: Eén, dat was een verongelukte verdachte, heeft woensdagmorgen op de zitting van de Rotterdamse Rechtbank te Sommelsdijk uit balorigheid een knal op de wand gegeven, boos om de boete die hij kreeg opgelegd; een ander heeft de Officier van Justitie mr. W. Hendriks met een 'onge traind politiepaard' vergeleken, een dat steeds naar de demonstranten heeft gebeten en geschopt. Het was de Politierechter Mr. Schoonaard die zich dat vergelyk permitteerde. 't Was in de staart van de zitting, voor Mr. Hendriks z'n laatste, omdat hij pen sioengerechtigd werd. Goede wensen waren er en herinneringen aan een ze venjarige goede samenwerking die eigenlijk geen samenwerking heten mocht, want beider taken - zelfs hun ta fels - zijn gescheiden, maar toch, Off. en Politierechter hadden, wist mr. Schoon aard, een 'onvervangbare ploeg' ge vormd. Dat 'team' rekende woensdag morgen af met een reeks flakkeeërs van wie meerderen de regels van wellevend heid soms héél verre overschreden had- Mishandelingen Wat de mensen zich hadden kunnen be sparen. Had'ie zich maar niet tezeer op gewonden, de jongeman die zich door een Duitse automobilist gehinderd voel de. De een was uitgestapt, de ander ook en die had wat uit z'n kofferbak gepakt. Iets om van zich af te slaan, had verdach te gedacht, maar de man zocht slechts z'n camera. Verd. had 'm vervolgens van de sokken gereden wat hem kwam te staan op een poging iemand zwaar licha melijk letsel toe te brengen. Dat was niet verdachte's opzet geweest, liet hij weten, maar de Duitser was tegen z'n benen en z'n heup geraakt en was eigenlijk maar blij dat'ie 't nog na vertel- lenkon^ De schade aan z'n auto bedroeg 1.484,- want verd. had een deuk in z'n deur geschopt en een spiegel gemold. De Sommelsdijkse auto had er ook een 'Spiegel bij ingeboet en had wat lakscha- 'de, ook een schade van zevenhonderd gulden. „Hij haalde me twee keer in waar dat niet kon" mopperde verdachte, maar toch was 't niet é&la dat het was misgegaan. zette mr. Schoonaard recht, „'t Ging pas fout toen u bent uitgestapt en hem op z'n rijgedrag aansprak, daar hebben we de politie voor". De Off. van Justitie verwees de verdach te twee weken naar 't gevang en wees de civiele vordering toe. „'t Neemt hand over hand toe dat mensen in het verkeer eigen rechter gaan spelen", bromde de Officier. „U hebt de kans op escalatie en het risico hem te raken volop voor uw rekening genomen", legde ook de Politie rechter verdachte voor. Mr. Schoonaard sprak de gevangenisstraf voorwaardelijk uit; verd. zal ook de schade dienen te ver goeden. Twee elkaar naderende auto's raakten bij 't passeren op een krappe dijk allebei hun liiücer spiegel kwijt. De één was doorge reden, de ander was gekeerd en had de doorrijder achterhaald. Altijd heeft ver dachte een mes in z'n zak en daarmee had'ie in de buik van de ander gestoken toen die zich dreigend tot hem had ge keerd. „Een vent van twee meter in het vier kant", zo zag verd. op het gebeurde terug, hij wilde me aanvallen en ik heb hem toen afgeweerd, zonder mes had'ie het nooit van die 'klerenkast' kunnen winnen". Ook nu weer schudde mr. Schoonaard z'n grijze hoofd; had dat nou niet anders gekund, vroeg hij verd. af. „Als je je be dreigd voelt is het enige juiste je terug te trekken", raadde de Politierechter de ver dachte, maar die had z'n mes getrokken, „uit noodweer", vulde z'n raadsman aan, maar daar wensten noch de Off. noch de Politierechter in te geloven. (vervolg op binnenzijde van dit blad) Mondigheid vraagt om ontvoogding. Ge volg was dat het electoraat - de kiezers van links en rechts opschoven naar het midden. Daar kan het 'winkelen' of zwe ven. Partijgetrouw is voor een groot deel verleden tijd. Het CDA was vanouds sterk in het midden - het boog niet naar rechts, het boog niet naar links, het be paalde zelf de koers. Dat is voorbij. Vol gens sommigen werd het afgestraft, maar beter is te zeggen dat de zelf opgeroepen mondigheid en emancipatie van de bur ger de partij in de staart beet. Dat is bij anderen niet anders gegaan, alleen de so ciaal-democraten, liberalen en D'66 had den kennelijk meer aantrekkingskracht op de shoppers en zwevers. Dat is in een seculariserende tijd ook wel begrijpelijk. Het is wijs van Kok dat hij nieuwe wegen zoekt. Hij wil de PvdA profileren als een brede volksbeweging. Let wel, de term is nog de zelfde, maar de inhoud is anders. Volk is hier veel breder dan de lagere sociale klassen, dan de arbeid in de klassieke tegenstelling arbeid en ka pitaal. Gematigdheid en verlies aan leerstellig heid is de leus. Dat past niet in een hoog geschoolde, geëmancipeerde maatschap pij. Ook de maakbaarheidsgedachte wordt afgeschud. Maar, en dat is het zwaartepunt van zijn betoog: de maat schappij is wel beïnvloedbaar. De over heid moet doortastend het beste losma ken bij de mensen, anders lukt het niet het land bewoonbaar en modem te ma ken. De politiek moet de leiding houden, anders wordt het een chaos. Kok ziet dan eigenlijk maar twee grootmachten over blijven, de sociaaldemocratie en libera lisme. Zij ontmoeten elkaar op de grens die aangegeven wordt door de vraag welke behoefte in een individualiserende samenleving bestaat aan het vaststellen van wat gemeenschappelijk dient te bin den. De articulatie (duidelijke spraak) van het publieke belang raakt het hart van de sociaal-democratie. Dat is zo omdat de capaciteit om vrijheid te doen gelden ongelijk verdeeld is. En verder zijn er een aantal zaken die alleen maar door de publieke sector kunnen worden opgelost. Die sector kan immers op ver antwoordelijkheid worden aangesproken, wat niet geldt voor de private sector. Het gaat dus om twee kampen die beiden worstelen met de vraag hoe 'groot' de overheid moet zijn. Duidelijk is dat het sociaaldemocratische kamp daarin verder gaat dan het liberale. Naarmate ze dich ter bij elkaar komen, of naarmate de een domineert over de andere - en dat is een kwestie van stemmen - zullen de gren zen overlappen. Kok noemde het CDA niet meer. D'66 overigens ook niet. Dat zal niet per onge luk gebeurd zijn. Zijn rede is allerwege weergegeven met de opmerking dat hij afscheid nam van de ideologie. Dat is de vraag. Hij heeft afscheid genomen van een bepaalde uitwerking van de socialis tische ideologie. Pragmatisme, of welke niet-levensbeschouwelijke visie dan ook heeft alles te maken met ideologie. De politiek werd grauw door het vervagen van de ideologische grenzen. Historisch is ons land gepokt en gema zeld in de levensbeschouwing als uit gangspunt voor het politieke handelen. De hernieuwde aandacht voor het gezin - hoe dan ook ingevuld - en voor nor men en waarden zijn tekenen van her leefde belangstelling voor achtergronden en uitgangspunten. Het is dus de vraag of Kok goed koos. Het is eveneens de vraag of hij later niet zal moeten zeggen het CDA al te makkelijk afgeschreven te hebben. Het is geen vraag, maar overtuiging, dat een bijbelse 'ideologie' de meest waar devaste is. Of we dat nu willen erkennen of niet. Nu de jaarwisseling nadert en vooral de jeugd zich opmaakt om, knallend met veelsoortig vuurwerk, het nieuwe jaar te be groeten, vrezen andere categorieën uit onze samenleving weer hun duizend vrezen. De politieploeg van Middelhamis bijvoorbeeld, namens welke André Groenendijk de scholen langs is geweest om de jonge lui op 't gevaar van nonchalant vuurwerkgebruik te wijzen. De politieman heeft de jongelui met grote nadruk gevraagd voor zichtig te zijn, niet ouderen of dieren op te schrikken en èf te blijven van gevaarlijk vuurwerk als de verboden doodshoofd strijkers, waarvan er in Dirksland een is aangetroffen en door de politie in beslag is genomen. Het blijkt een levensgevaarlij ke bom te zijn en de politie heeft de jongeren met klem gevraagd haar op de hoogte te stellen wanneer iemand de aan wezigheid en het voornemen tot het onsteken van zulk gevaar lijk vuurwerk bekend is; het dan maar tegen de gewoonte in te verklikken omdat er ernstige ongelukken door kunnen worden voorkomen. De politieman heeft al eens afgerukte vingers op straat zien liggen. Z'n waarschuwing lijkt de jeugd te hebben aangespro ken. Voor hen die zich tóch met vuurwerk misdragen wacht bestraffing via het bureau 'Halt' dat de jongelui met hen op te leggen dienstverlening 't verkeerde van hun daden laat gevoe len. De foto maakten we tijdens een voorlichting op de Land bouwschool. A.J. VAN RUMPT UW BMW DEALER Het Zangkoor Avondklanken en de Cantorij van de NH Exodus Gemeente verzorgen samen een Kerstconcert in het Dienstencen trum Middelhamis. De uitvoering zal plaats vinden op woensdagavond 20 december 1995 en begint om 19.30 uur. Komt u op tijd, a.u.b.? De koren worden gedirigeerd door dhr. J. L. Lambert en Mw. A. Quant. De piano-begeleiding wordt verzorgd door mw. M. Tax-van Driel. De zangkoren nemen u deze avond mee op reis naar verschillende Europese landen en zingen Internationale kerstliederen. Uiteraard zal deze avond, rond om 22.00 uur besloten worden met een warme Kersttraditie. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 ^^31^^^^^^ verkrijgbaar 'm diverse kwaliteiten iiveden Sspize; Röit 379,- Origioal Country Wax Lord 199,95 Raf aJvoord9,95 \mrji, tweer De leden van het Christelijk Vocaal En semble 'One More Voice' en hun diri gent Willem Chr. Meyboom nodigen u allen uit voor hun eerste concert op za terdagavond 16 december a.s. in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Ge meente te Ouddorp. Vele repetities gin gen aan de werken voor deze avond vooraf. Vorig jaar, omstreeks deze tijd, werd besloten dat de kerstconcerten van 1995 een bijzonder muziekstuk moesten hebben. Dit komt vooral tot uiting in het werk 'Rejoice in the Lamb' van Ben jamin Britten. Verder ligt de nadruk van de muziekkeu ze niet op de oude kerstmuziek, maar op kerstmuziek van moderne componisten uit de 20e eeuw. De muzikale begeleiding van de kerst concerten is in handen van de organist Andries Stam en paukenist Wilbert Grootenboer. Aanvang concert 20.00 uur. Kerk open 19.30 uur. Toegang vrij. De komende tijd zal er door de politie op Goeree-Overflakkee extra gecontroleerd gaan worden op de overlast en illegale verkoop alsmede het voorhanden hebben van vuurwerk. Een van de redenen om extra te controle ren is de mate van gevaar welke het VERBODEN vuurwerk oplevert. Het blijkt dat de (explosieve) kracht van dit VERBODEN vuurwerk alsmaar groter wordt. Hierdoor is de kans op ernstig li chamelijk letsel bij het afsteken van dit VERBODEN vuurwerk groot. Het is het gehele jaar verboden vuur werk af te steken, behalve tussen zon dag 31 december 1995 10.00 uur en maandag 1 januari 1996 02.00 uur. Het is tevens het gehele jaar verboden vuurwerk in het bezit te hebben behal ve een hoeveelheid van niet meer dan 2 kg. tgdens voornoemde afsteekuren en op 28, 29 en 30 december alleen vanaf het verkooppunt rechtstreeks naar huis. Dit alles geldt alleen voor TOEGE STAAN VUURWERK. Dus niet voor strikers, Chinese rollen, Flowerbeds e.d. Met. dit vuurwerk is alles verboden. Bij overtredingen wordt door de politie direkt proces-verbaal opgemaakt, waar bij voor minderjarigen een zogenaamde ALTERNATIEVE STRAF wordt op gelegd via het bureau HALT. Bij overlast kunt u bellen: Politie Goeree- Overflakkee, telefoonnummer 488777. RENAULT-dealer VINGERLING3 - MIDDELHARNIS-TEL. (0187)482518 Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: (0187) 61 5353 Fax:(0187)612280 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - woao - aruno - ftvoRTMiB - nroOMne OUlOOflP - HtaMMt 35 - raMxM |DT8^ «S»T2 f«r 8837» MNEnC - MiMqp - HcvKOom 172 - raMbon lOn V 482400 Leverbaar in perscMlende kleuren GEERWAN RIDDERKERK (0180) 430574 BENEOEN ZANDPAD 3 MIDDELHARNIS (0187) 489065 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 6116 62 Verkoop na 17.00 uun C. Breen, (0187) 682496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1