EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Nationale Proefdagen bij de Echte Balilcers Feest roomboter stelletje jgg Kerstexpositie in theetuin 'De Bongerd' Schakelklub Stellendam Kerstzangavond in Ooitgensplaat NATIONALE PROEFDAGEN BIJ UW ECHTE BAKKER Feestelijke uitreiking van een fiets bij de SPAR Open avond met armworsteltoernooi Onze relaties kunnen altijd bij ons aankloppen. Schorn Plug HET, ,^IJKVENSTER Advent-zangdienst in Stellendam Speciaal voor een feestweekend in de aanbieding: Kerstbingo 'de Zwaluw' Winterse maaltijden in Oude Tongeen Den Bommel Kerstviering C.P.B. 'Goeree' AMEV en BOVAG stimuleren onderhoud caravans 3e Blad VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 No. 6459 Blik op kerk "yP en samenleving ij - De vryheid van onderwas - Een gevoelig onderwerp - Houdt wat gij hebt Nu en dan Worden er door ministers of andere regeringspersonen uitspraken gedaan, waarvan ze kennelijk de draag wijdte niet hebben overzien. Of - maar dat is een slechte gedachte! - ze gooien eens een proefballonnetje op om te zien hoe de samenleving erop reageert. Ik denk aan de uitspraak die minister Dijkstal deed over de vrijheid van onder wijs. Volgens hem mag Artikel 23, waar in die vrijheid wordt gegarandeerd, wel uit de Grondwet worden geschrapt. Niet omdat hij die vrijheid zou willen beknot ten, maar omdat die toch goed genoeg in de samenleving is verankerd. En moch ten er desondanks problemen ontstaan, dan kan altijd nog de rechter worden in geschakeld. Nu, dat heeft Dijkstal geweten! Heel po litiek Nederland is zowat over hem heen- gevallen. En deze week zal hij zich in de Kamer moeten verantwoorden over zijn onbedachte uitspraak. Kennelijk ligt een onderwerp als de vrij heid van onderwijs in ons land toch nog gevoelig. Geen wonder, het is een recht waarvoor de voorgeslachten tientallen jaren hebben moeten knokken. In de vo rige eeuw was er de openbare school, die, zoals de liberale machthebbers be weerden, toegankelijk was voor alle ge zindten. Wie christelijk onderwijs voor z'n kinderen wenste, moest dat maar zelf bekostigen. Het moet gezegd worden dat gezinnen er vaak krom voor gelegen hebben om hun kinderen onderwijs te laten geven dat gegrond was op het Woord van God. En tegelijk heeft men een niet-aflatende strijd gevoerd om dat onderwijs van regeringswege erkend en gesubsidieerd te krijgen. Dat laatste is gebeurd in 1917) toen openbaar en bij zonder onderwijs voor de wet gelijk ge steld werden. Mits het onderwijs voldoet aan de kwaliteitseisen wordt het door het rijk bekostigd. Verder kan elke gods dienst of levensbeschouwing een eigen school oprichten, uiteraard wanneer daarvoor voldoende leerlingen zijn. Het is geen wonder dat de voorstanders van het bijzonder onderwijs op hun ach terste benen staan Wanneer gedreigd wordt dat hun dat recht ontnomen zou kunnen worden. Niet minder dan 70 pro cent van alle onderwijs is immers bijzon der onderwijs. En de situatie dat dat on derwijs van regeringswege bekostigd wordt, is een unieke. Nog steeds moeten in vele landen voorstanders van bijzon der onderwijs dat zelf betalen. Het zal dan ook voor minister Dijkstal een zware dobber worden, wanneer hij het bewuste artikel uit de Grondwet zou willen heb ben. We laten nu maar in het midden dat een deel van het christelijk onderwijs in ons land erg verwaterd is. Zó zelfs dat de vraag gewettigd is of het nog de naam van 'christelijk' verdient. Al roept het (al te gemakkelijk) stichten van Reformato rische scholen vragen op, we kunnen niet ontkennen dat ze in een hoefte voorzien in die gevallen dat het aanwezige chr. onderwijs faalt of geheel ontbreekt. Met vrijheid van onderwijs op zichzelf is dus niet alles gezegd. Ook voor het christelijk onderwijs geldt: „Houdt wat gij hebt..." Waarnemer Voor het derde achtereenvolgende jaar houden de amhachtelijke bak kers, verenigd in het Echte Bak- kersgilde, in 600 Echte Bakkers- winkels de Nationale Proefdagen op vrijdag 15 en zaterdag 16 december a.s. Aan de hand van een landelijke proevery wordt op een gezellige en ongedwongen wijze een voorproeve gegeven van diver se traditionele kerstlekkernijen. Bovendien kan men kennismaken met de nieuwste creatie: de Kerstboomstol. ledere Echte Bakker presenteert een eigen assortiment en dat kan variëren van kerststollen, timpjes, roomboter- amandelkransen tot feestelijke taarten en kerstgebak. Lekkernijen die de kerstdis zeker zullen sieren. Gratis proeven De Nationale Proefdagen bij de Echte Bakker is dè gelegenheid om ideeën op te doen voor een aangeklede lunch, brun ch of tussendoortjes voor de kerstdagen. Men kan gratis komen proeven. Creati viteit en vakmanschap spelen hoogtij in de bakkerijen van de Echte Bakkers. Niet alleen wordt er een beroep gedaan op vaardigheden en kennis van het am bacht, om een zo gevarieerd mogelijk kerstassortiment te presenteren, maar Op zondag 10 december a.s. wordt er in de Gereformeerde Kerk van Stellendam een advent-zangdienst gehouden. Met elkaar willen we bekende psalmen, gezangen en opwekkingsliederen zingen die in het teken staan van verwachting, hoop en uitzicht! Tussen de liederen door zal ds. J. Koster stilstaan bij het thema 'Advent': Wat betekent deze tijd van advent voor ons? Het koor 'Laet'are' uit Haamstede zal medewerking aan deze dienst verlenen. Zij zingen voor én met de aanwezigen een aantal bekende liederen! Deze zang- dienst begint om 17.00 uur. Een liturgie zal aanwezig zijn en er is oppas voor de kleintjes. Voor een ieder geldt: van harte welkom en neem gerust eens iemand mee! Voor meer informatie: 683431 Aanstaande zaterdag hopen we weer klub te houden in de Schuur. Er zal die avond een spelavond gehouden worden. Heb je zin in een gezellige avond, kom- dan naar de Schakelklub. Tot ziens in de Schuur om half acht. De deur is om ze ven uur al open. Op maandag 18 december a.s. wordt de jaarlijkse kerstzangavond voor 50-plus- sers van Ooitgensplaat gehouden. Deze zal plaatsvinden in 't Centrum, Van Weelstraat 10. De avond begint om 19.30 uur, de zaal is open om 19.00 uur. Deze avond wordt u aangeboden door zangverenigingen Advendo, Jubilate en Jehoshua, de Muziekvereniging UDI en het Burg. W. M. van der Harst Trompet ter Korps, in samenwerking met de Plaatselijke Commissie Ooitgensplaat van de SWOO. Waarin een klein kantoor groot kan zijn... 15 en 16 december In alle Echte Bakkerswinkels in Nederland worden de Nationale Proefdagen gehouden. U bent van harte welkom om een kijkje te komen nemen. Uiteraard kunt u gratis proeven van het uitgebreide kerstassortiment. Een nieuwe specialiteit is de KERSTBOOMSTOL, bereid van een stollendeeg met een vulling van o.a. rozijnen en kaneel. Vers gebakken in eigen bakkerij. Echte da/c/cer Kommer Akershoek - ouddorp Echte Bakkerle&n Bleumink stellendam Echte Bakker ^ap Nagtegaal Melissant ook hoge kunstjes van creativiteit wor den aan de dag gelegd. Het opmaken van kerstkransen, taarten en gebak vergt ken nis en zorgvuldigheid die men in acht moet nemen. Primeur tijdens de proefdagen is de kerstboomstol. Dit produkt is door colle ga Echte Bak-ker Korengoud uit Den Bosch ontwikkeld en de receptuur is inmiddels door alle Echte Bakkers over genomen. De basis van dit nieuwe pro dukt is een stollendeeg van echte room- boter, bloem, eieren, krenten en rozijnen. Hieraan is kaneel toegevoegd en een me lange van fijne noten en diverse stukjes fruit. De kerstboomstol is afgewerkt in de vorm van een denneboom met aan de bovenzijde, een decoratie van zuivere amandelspijs. De naam 'kerstboomstol' is ontleend aan de ingrediënten van de traditionele kerststol maar dan in een andere vorm gegoten, een detmeboom. Mocht u willen weten waar de kerststol vandaan komt, dan is daar een leuke anekdote over. Historisch gezien werden de eerste stol len rond de 14e eeuw gemaakt. Bekend is dat in het plaatsje Naumberg in Duitsland de stol als ruilobjekt voor bakkers diende. In ruil voor extra privileges moest men de bisschop twee gevulde krentenbroden van de beste kwaliteit aanbieden. Daaruit is de kerststol geboren, die sindsdien een ware zegetocht maakte. Dankzij de kruistochten kwam men in aanraking met o.a. nieuwe specerijen zoals sucade, amandelen, sinaasappelsnippers, die in de stollen verwerkt werden. De kerststol is één van de meest geliefde broden in de feestelijke weken rond de kerst geworden. Typerend voor de kerststol is de vorm. De hoge en rijke veredeling van het deeg ligt ten grondslag aan de uitzonderlijke houdbaarheid. Een voordeel voor de bakker is dat hij de stollen van te voren kan maken, wat zelfs de smaak ten goede kan komen. Kortom, voor een gezellig en smakelijk kerstfeest zijn er allerlei geu rige kersttraktaties. De Echte Bakker bewijst er zijn vakmanschap mee. Accountants Bcbt... je proeft 't! 100% amandelspijs ^^^L FEESTPRIJS Zaterdagavond 16 december organiseert wijkgroep 'De Zwaluw' weer de traditio nele Kerstbingo. Zoals altijd draaien we weer 6 bingo ronden, 2 verlotingen en de superverloting. Natuurlijk hebben we weer prachtige prijzen die in het teken van de Kerst staan. De prijs van de bingokaartjes en lootjes zijn slechts 1,-. De avond begint om 20.00 uur. Aangezien onze bingo-avonden erg druk bezocht worden raden wij u aan om niet te laat te komen. De zaal is om 19.15 uur open. Tot ziens bij 'De Zwaluw', Sperwer 5, Sommelsdijk. op dinsdag 12 december is er weer een winterse maaltijd voor 55-plussers in Oude Tonge, in het Infocentrum en een toetje, maar welke, dat is nog een verras sing. U kunt zich aanmelden bij de SWOO, tel. 641344. DEN BOMMEL Op donderdag 14 december is er eeb winterse maaltijd in Den Bommel in 't Westerlicht, Oranjestraat 35a. Op het menu staat erwtensoep en als na gerecht flensjes. U kunt zich aaimielden bij de fam. Zoon, tel. 611574. Beide maaltijden beginnen om 12.00 uur enkosten 5,-p.p. OUDDORP - De Spar is weer aktief. Werd er vorig jaar een reis uitgereikt aan een van de consumenten naar CUBA, dit jaar werd er een fietsenaktie gehouden. Consumenten hebben 8 weken de tijd gehad om mee te doen met een consumenten prijsvraag bij de Spar Supermarkt. Deze werd georganiseerd in samenwerking met de grote chocolade fabrikant Milka. De hoofdprijs was een fiets t.w.v. 750,00. Na een selektie werd de fam. A. de Ronde uit Ouddorp wiimaar. De prijsuitreiking heeft plaats gehad op vrijdag 1 december. De familie werd tevens verrast met de komst van maar liefst 4 Zwarte Pieten, die de fiets meebrachten. Verder kregen Klarina, Lianne, Gerard en Erika een leuke chocoladekalender uit handen van de Zwarte Pieten. De Spar Supermarkt organisatie gaat door met verschillende akties. Zo kunnen de consumenten t/m 31 december sparen voor leuke beren. Ook vblgend jaar komen er diverse prijsakties en zal een nieuw fenomeen 'de begin van de maand krakers' wor den gelanceerd. Ook het Spar-merk speelt een belangrijke rol, uit een landelijk onder zoek is gebleken dat het Sparmerk de hoogste score kreeg en wel het cijfer 9. Zo is de Spar in meer dan 25 landen aktief, met zo'n 21.000 supermarkten. D.V. donderdag 14 december 1995, ho pen we onze jaarlijkse Kerstviering te houden. Aanvang 20.00 uur. Plaats van samenkomst: Ver.geb. 'Oost dam', te Goedereede. Medewerking verlenen: Gemengd koor 'Canticum' o.l.v. Karin Overweel. Leden C.P.B. We hopen u allen te mogen begroeten. Het Bestuur Deze maand starten AMEV en de afdeling caravans van BOVAG een aktie om het onderhoud van cara vans te stimuleren. Zo'n 20.000 ca ravanverzekerden van AMEV ont vangen een kortingsbon ter waarde van 25,-. Wanneer zij een BO VAG onderhoudsbeurt laten uit voeren, kunnen zij deze bon beste den aan caravan-accessoires. Slechts 10% van de caravanbezitters laat regelmatig onderhoud doen aan zijn ca ravan. Góéd onderhoud kan de veiligheid verhogen en de schadelast beperken. AMEV schenkt al geruime tijd veel aan dacht aan preventie, omdat het de kans op schade beperkt op een manier die voor verzekeraar èn verzekerde aantrek kelijk is. Eerdere preventie-aktiviteiten hebben het verlies op caravanverzekerin gen kunnen beperken, maar - net als bij veel andere verzekeraars - niet op kun nen heffen. D.V. zaterdagavond 9 december gaan om half acht de deuren van 'de Hoeksteen' weer voor je open! Zeker nu de kou heeft toegeslagen staan we klaar om jou een warm onthaal te geven. Een gewone open avond wordt het ze ker niet. Er wordt deze avond namelijk een armworstel-toernooi gehouden. Dit 'handje drukken' is een uitdaging die jij natum-lijk niet uit de weg wilt gaan. De winnaar en de winnares worden beloond met een leuke prijs. Er is deze avond natuurlijk veel meer te beleven. Het dart-toemooi gaat gewoon door en er is ook gelegenheid om te bil jarten of te tafelteimissen. Heb je alleen maar zin in een rustige avond dan kom je toch ook, om bijvoorbeeld bij te praten met je vrienden. Kortom, dit zijn alle maal ingrediënten om er weer een leuke en gezellige avond van te maken. Ook jij die misschien nog nooit een avond heeft bezocht hopen we morgen te begroeten! Winterperiode zeer gescliikt De winterperiode is een prima tijd om een BOVAG onderhoudsbeurt te laten verrichten. In tegenstelling tot de zomer is het nu relatief rustig. Alle verzekerden ontvangen bij de bon een lijst van deel nemende BOVAG-caravanbedrijven. De onderhoudsaktie loopt tot 1 april 1996. Iedereen heeft weleens gehoord van Ikó- nen: geschilderde bijbelse gebeurtenis sen of portretten van heiligen, die vooral in de Grieks- en Russische-Katholieke kerk te vinden zijn als middelpunt van devotie. Hoewel er ook veel na de middeleeuwen gemaakt zijn, doet de schildertechniek, o.a. door het ontbreken van perspektief, denken aan de illustraties in door mon niken (over)geschreven boeken. Toos Zegers-Koenders, die al in haar kinderjaren een voorliefde had voor bor duren en zich later tot een ware naald kunstenares heeft bekwaamd, is nu reeds 25 jaar bezig dergelijke ikonen in hand werk over te zetten. Zij heeft daarbij haar eigen werkmethode ontwikkeld: op het opgespannen basis-linnen gebruikt zij voor de figuren allerlei soorten stoffen. Alles wordt opgevuld met borduurwerk, waarbij zij gebruik maakt van splitzijde, zijdegaren, goud- of zilverkleurig garen en goudband, pailletten en glasstaafjes. Allerlei handwerktechnieken en soorten steken komen eraan te pas. De meeste voldoening geven haar de grote ikonen, zoals met het gehele Kerstverhaal (1.10 bij 1.60 m, waaraan zij 930 uur gewerkt heeft); „Hoe meer erop te zien is, des te groter is de uitdaging voor mij", bekent zij. De mystieke sfeer, die zo kenmerkend is voor de geschilderde ikonen, heeft zij meesterlijk in haar werk weten te behou den. In haar atelier in Groesbeek werkt zij er na 25 jaar nog steeds dagelijks aan. Theetuin 'de Bongerd' is blij, een selek tie uit haar werk te kunnen tonen in deze tijd van Kerstmis en Nieuwjaar, waarin het zo goed past. Het paviljoen is in zijn geheel qua sfeer aangepast en er zijn voor de bezoekers allerlei gezellige lekkemijtjes bij thee, koffie, chocolademelk en andere dran ken. De expositie is te bezichtigen op Molen dijk 65 te Herkingen van zaterdag 16 december 1995 tot 15 januari 1996 van 10.00 tot 21.00 uur dagelijks, behalve donderdags en eerste Kerstdag. Relaties van Schorn Plug in Middelharnis kunnen altijd rekenen op de persoonlijke service van hun vertrouwde contactpersonen. Voor specialistische vraagstukken kan het kantoor te allen tijde terugvallen op de specialisten binnen de eigen organisatie. Waardoor een brede dienstverlening tegen lage kosten mogelijk is. Spijkenisse Zwijndrecht Utrecht Middelharnis Voorstraat 36, 3241 EG Middelharnis tel. (0187) 48 6444. Fax(0187) 487001

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9