Asielboot htdbreéMse Woningbezit Ooltgensplaat met 14 huurwoningen aangevuld Plaatwerk Ex kievit warmte MUZIEKINSTALLATIE! positie schetseii en sGhïidêryen van Israël Adventsviering Rem. vrouwencontact vooraOeiékerh^dï 488777 Ramoco b.v. Zeeland op film/video alle merken Garage Knöps B.V. sm Bejaardenmiddag CVB 68e Jaargang VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 No. 6459 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 26 29. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 (II) Geachte redaktie, Na het ingezonden stuk van dhr. de Berg uit Dirksland in Eilanden Nieuws van dinsdag 5 december 1995 te hebben ge lezen is mij opgevallen, hoe gemakkelijk en op welke manier sommige mensen over een probleem kunnen schrijven, waar men in feite niets mee te maken heeft en dat ver van hun huis ligt. Een meerderheid van de bevolking van Ooltgensplaat en Achthuizen heeft zich middels een handtekeningenaktie uitge sproken tegen het aftneren van een boot te Sluishaven met daarop minstens 200 asielzoekers. Er is een aktiecomité in het leven geroe pen die de belangen van de tegenstanders verdedigt tegenover de gemeente Oost- flakkee. Vervolgens worden alle handtekeningen overhandigd aan de burgemeester van Oostflakkee. Tot zover alles korrekt en op demokrati- sche wijze van de zijde van het aktieco mité. Begrijpelijk is het dat de bevolking van Ooltgensplaat en Achthuizen na de erva ringen die men in 's-Gravendeel en Hel- levoetsluis heeft opgedaan met asielzoe kers, niet reikhalzend zit uit te kijken naar bovengenoemde boot te Sluishaven. Ik wil nu niet verder op de voors en tegens ingaan, als wel op de manier waarop voorstanders van de asielboot hun mening over de tegenstanders in in gezonden stukken kenbaar maken. In het stuk van dhr. de Berg lees ik alles over hen die het niet met hem ééns zijn,'maar niets over de oplossing van het pro bleem. In het stuk van dhr. de Berg lees ik dat: veel mensen uit Herkingen in de oorlogs- De sfeermaker van de FEESTDAGEN jaren aan de verkeerde kant stonden, en of dat de Telegraaf wel de juiste infor matiebron is vanwege de opstelling van die krant in de oorlogsjaren. Vervolgens nog iets over links en rechts denken van de mens. Buiten het feit dat ik het een belediging vind voor de bevolking van Herkingen ontgaat mij de bijdrage van deze feiten aan de oplossing van het probleem. Ik denk eerder dat dit stuk iets zegt over de schrijver dan over het geschrevene. Het zou verstandiger zijn de dingen in de juiste proporties te zien en zeker niet op te blazen door middel van kreten als ras senhaat, jodenvervolging en lessen uit de In het I.A.C. Middelhamis In de galerie van het International Art Centre exposeert Suzan van den Bosch- Offereins van 9 t/m 23 december reisimpressies van een eerder met de Exodusge- meente gemaakte reis naar Israël. De schetsen en olieverven laten vooral de verschil lende culturen zien die in Israël proberen samen te leven zoals de orthodoxe joden, de chassidiem met slaaplokken en bontmutsen, de Russiche orthodoxe geestelijken, de islamieten, de christenen en de berbervolken die nog steeds hun kuddes schapen hoe den in de woestijn. Suzan kreeg na haar opleiding bekendheid als portretschilder tijdens een expositie in 1985 in het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Zij portretteerde veel verschillende nationaliteiten en kreeg opdrachten, voor o.a. het vervaardigen van ambassadeurspor tretten in olieverf (van de ambassadeurs van China, U.S.A., Noorwegen, Koeweit, Kaap Verdische Eilanden). Daarna volgden vele opdrachten van particulieren en bedrijven. Onlangs voltooide zij in opdracht van paviljoen de Aak (Hemesseroord) 43 grote schetsportretten in acryl- verf van de bewoners. Daarnaast is zij werkzaam als docente tekenen/schilderen en boetseren en geeft leiding aan het International Art Centre. De opening vindt plaats zaterdag 9 december om 15.00 uur. Er is een muzikale opluistering met liedjes door Menno de Bree en Sjoukje Wolters. Geïnteresseerden zijn ook dan van harte welkom. 2e wereldoorlog, en de meute die wordt opgestookt door enkele gangmakers. (De citeer hier ook een mevrouw uit Zee land uit een ingezonden stuk over de asielboot, enkele weken geleden in Eilanden Nieuws). Feit blijft dat, als de asielboot er komt, en met zich de problemen, dan zijn die voor Ooltgensplaat en Achthuizen en niet voor Klem Parijs. Daarom zou dhr. de Berg, het probleem van afstand be ziend, enige terughoudendheid niet mis staan. Tot slot zou ik tegen een ieder die hier over schrijven wil, willen zeggen: Kom met oplossingen niet met tegenstellin gen, schrijf over het probleem, niet over je tegenstander of jezelf. Met dank voor plaatsing. L. Snaauw, Marijkestraat 49, 3257 AK Ooltgensplaat Rotterdam-Rijnmond POLITIE 24-UURS TELEFOON: (bureau Middelharnis) GEMEENTE MIDDELHARNIS Insluiping woning In de nacht van 4 op 5 december werd er bij de woning van een inwoner in Nieu we Tonge ingeslopen. Omstreeks 04.00 uur was de bewoner wakker geworden. Het bleek dat men de woonkamer door zocht had. De dader was er al met een geldbedrag vandoor. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Vernieling Door een aannemingsbedrijf werd aan gifte gedaan van vernieling en diefstal, gepleegd het afgelopen weekend aan de Tilsedijk te Zuidzijde. Bij wegwerk zaamheden aldaar werden knipperlam pen gestolen en vernield. Schade circa ƒ1.500,-. GEMEENTE DIRKSLAND Vals bankbiljet Op 4 december werd bij een bankfiliaal te Melissant een vals bankbiljet van ƒ100,- aangeboden. Het valse exem plaar zat tussen een aantal echte bankbil jetten. Hoe de aanbieder aan het valse biljet is gekomen is niet bekend. GEMEENTE GOEDEREEDE Waarschuwing bezitters elektrische roldeuren! Verleden week werd er ingebroken bij een bedrijfspand. Het bleek dat op een voudige wijze dit type elektrische rol deur kon worden geopend. De roldeur was niet voorzien van zijdelingse ver grendeling. Een ieder die in het bezit van een roldeur is zonder vergrendeling wordt geadviseerd kontakt op te nemen met zijn leverancier. RENAULT-dealer Ir. Wolf plaatst de eerste steen, Toen, in 1993, uit de Emmastraat en de Wilhelmina straat in Ooltgensplaat 42 verouderde woninkjes wer den weggebroken en er een bijna troosteloos gat was ontstaan, leek het met die omgeving nooit meer wat te zullen worden. Sociale woningbouw leek te duur te zullen zijn en de bouwplek lag er langdurig, kaal en ongebruikt, maar 't verhaal krijgt tóch een happy end... Er staan al bijna 14 woningen, sociale huurwoningen, in aan bouw bij bouwbedrijf Joh. Kroon &Zn. b.v., in opdracht van Woningbouwver. 'Beter Wonen'. Over een aantal maanden zullen ze gereed zijn waarom het tijd werd voor het aanbren gen van een herinneringstegel. Dat deed woensdagmiddag Gedeputeerde J. W. J. Wolf, vorig jaar een klein jaar waarnemend burgemeester en een praktisch mens. De drie graden vrieskou verhinderden hem te metselen maar de steen werd met wat houten spietjes tóch op z'n plaats gezet. In de Donjon van Fort 'Prins Frederik' was het vervolgens heel wat aangenamer toeven dan op de kouwe bouwplek. 'Beter Wonen' voorzitter Marius Troost heeft het daar nog'es uitgelegd hoe 't zat met dat plan dat in 't begin maar niet vlot ten wilde. De Wbv. had een heel wat snellere invulling gewild, zo ook de gemeente, maar er waren externe faktoren die dat verhinder den, de omwonenden bijvoorbeeld die bezwaren maakten maar tenslotte toch, tot door de President van de Rotterdamse Rechtbank, in het ongelijk werden gesteld. De weg was gebaand, er kon worden gebouwd. Nu men om dat markante punt bijeen was, dacht voorz. Troost terug aan de op 10 okto ber overleden hoofdadministrateur van de Wbv. dhr. Gerrit Duim. Te zijner nagedachtenis werd staande een minuut stilte in acht genomen, onder dank voor het vele werk voor de Vereniging en daarmee voor de Volkshuisvesting gedaan. De huur van de 14 woningen is vastgesteld op ƒ650,- per naast hem bouwer Cor Kroon. maand en dat wordt 'betaalbaar' geacht, mogelijk geworden door van een deel van de reserve van de Ver. gebruik te maken en 3 percelen, voor particuliere bouw, langs het Weespad te verkopen. Voorz. Troost nam de gelegenlieid waar de gemeente te zeg gen een eerlijker verrekening voor te staan van de rioolrechten, ze zouden rechtstreeks bij de vervuiler dienen te worden geïn- casseerd én de gemeente zou zich meer in moeten spannen meer woningbouwcontingent te verkrijgen, beval dhr. Troost, met de aanwezigheid van dhr. Wolf leek hem dat niet moeilijk te zijn. Maar dhr. Wolf waagde zich niet aan toezeggingen; dat zou trouwens onmogelijk zijn omdat daarin ook de Rijksoverheid betrokken is. De laatste signalen van het Ministerie zijn niet al te hoopgevend, omdat de Overheid het landelijk gebied ook landelijk wil houden. Er wordt aan een Volkshuisvestingsplan voor het hele eiland gewerkt. Voor Gedeputeerde Wolf was het de derde maal dat hij 'het probleem van de 39 woningen in Ooltgensplaat tegenkwam. Eerst in z'n kwaliteit van adviseur Bouwfonds Ned. Gemeen ten, vervolgens in z'n wnd. burgemeesterschap en nu als Ge deputeerde, waarom het hem uitermate veel deugd deed dat het plan nu vrijwel afgerond is en de woningen over enkele maan den, tegen een redelijke huur, beschikbaar zullen zijn. De huur achtte hij van het allerlaagste niveau te zijn, nergens in Nederland zal dat nog lukken, waarom Wbv .-bestuur werd gekomplimenteerd 'creatief' te hebben oingegaan met de reserves. Dhr. Wolf zal de mooie ingelijste kleurenfoto van Ooltgens plaat zeker een goeie plek geven, want het zal hem herinneren aan de 'uitermate plezierige' tijd die hij op Goeree-Overflak kee heeft beleefd. Aanvankelijk woonde hij in Goedereede; daar herinnert een carillonklokje aan zijn aanwezigheid en in de Plaat, op het andere eilandpuntje, is het de juist geplaatste gevelsteen die de naam Wolf langdurig in herinnering zal hou den. Op vrijdagmiddag 1 december is de herziene en aangevulde Catalogus Zeelatd in film en video, een inventarisatie van film en video (tot 1970) over Zeeland en de Zeeuwen voor zover aanwezig in Zeeland, gepresenteerd. In 1992 werd de eerste versie van de catalogus ten doop gehouden. De catalogus is een uit gave van de werkgroep Zeeuws Filmarchief, een samenwerkingsverband van instellingen in Zeeland die zich bezighouden met beheer en conservering van film en vertoon van dit materiaal. De belangstelling voor oude films, amateur en professioneel, blijft groot. Het publiek smult van de oude opnamen, maar ook voor studie is het bewegende beeld bui tengewoon boeiend. Juist de amateuropna men geven soms verrassend veel informatie. De catalogus is niet te koop. Wel is hij in te zien bij het Rijksarchief in Zeeland, het Streekarchivariaat Schouwen-Duive-land, de gemeente-archieven in de provincie en het Zeeuws Documentatiecentrum. Men dient rekening te houden dat slechts weinig materi aal beschikbaar is voor uitleen aan particulie ren. Het behoud van informatie staat voorop. Gezocht wordt naar mogelijkheden om het materiaal verantwoord te tonen. De werkgroep gaat verder met het in kaart brengen van filmmateriaal. Graag komt zij in kontakt met particulieren die in het bezit zijn van interessant filmmateriaal. Het Remonstrants vrouwencontact wil op donderdag 14 december 's avonds 19.30 uur weer haar adventsviering hou den. De cantorij verleent hieraan haar mede werking. Voorts wordt er gezamenlijk gezongen en worden er o.a. gedichten voorgedra gen en een kerstverhaal verteld. Wij nodigen iedereen uit om met ons deze avond te vieren in het kerkgebouw. Voorstraat 35 te Sommelsdijk. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK De CVB, afdeling Middelharnis/Som- melsdijk, nodigt u weer uit op woens dagmiddag 13 december, 14.30 uur in 'de Hoeksteen'. Ds. W. Westland hoopt dan de Kerstmeditatie te houden. De dames B. Lokker en C. v. d. Heuvel hopen voor ons te zingen. Heeft u vervoer nodig, dan kunt u nu bellen naar mevr. Kieviet, tel. (0187) 483516. Keuze uit meer dan 40 komplete sets Q7Q^ van gerenomeerde merken. Vanaf Oivr VINGERLING3 - MIDDELHARNIS-TEL. (0187)482518 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 Middelhamis Telefoon (0187) 482222 VOOR BEELD EN GELUID POIO - WMO - «niDW - RCPOIfTMB TOTOOnVK |^^9^QJ9 ■p OUM)O.P-WNMaif »-raMbon |D»^ «Ï0T2 Far 883734 immtm-tVnlil»p-HetÊa<m172-nUl)CllH1IV4IUOO centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1