EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Speksteenkachels Kerstconcerten 'One More Voice' Tuin en groen. Er is altijd wat moois te doen NIEUWS uit de kerken Rozenbui^s Mannenkoor zingt in Middelharnis Versiermaand: december 4e Blad VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 No. 6459 WUt u uit zo min mogelijk brandstof een opti- maal rendement halen? En tegelyk genieten van het gezellige vlammenspel? Het milieu niet onnodig belasten? Met de Altech spek steenkachels kan dit allemaal! Speksteen De natuursteensoort speksteen bestaat uit talk en mag nesium. Die combinatie van stoffen blijkt uitzonder lijk hoge warmte-absorberende eigenschappen te be zitten. De natuursteen is, relatief, snel op temperatuur maar blijft urenlang een opvallend aangename warm te afstralen. De straling is op langere afstand voel baar. De Speksteenkachel De speksteenkachel wordt opgebouwd uit speksteen- tegels of blokken. Deze tegels of blokken hebben wat weg van marmer. Speksteen heeft een hoge 'isolerende' werking. Daar door loopt de temperatuur in de kachel hoog op. Dit heeft een komplete verbranding tot gevolg waardoor teer en roetafzetting (creosoot) tot een minimum wordt teruggebracht en het milieu slechts minimaal wordt belast. Temperatuurschommelingen, zoals bij 'gewone' kachels, komen niet voor, bovendien zorgt het spek steen voor een gelijkmatige warmtestraling tot in de verste hoeken van de kamer. In voor- en najaar bijvoorbeeld, wanneer het 's avonds wat kil kan zijn, kunt u heerlijk profiteren van het lange nastra- lingseffekt van uw speksteenkachel. Altech speksteenkachels worden nog steeds stuk voor stuk met de hand ge maakt. Het geoefende oog van de kachel bouwer selekteert de speksteenpanelen op kleur en tekening. Daarna wordt iede re steen zorgvuldig in de kachel ge plaatst. Puur handwerk dus! Vision In de Vision van Altech zijn de nieuwste technieken verwerkt. Niet alleen geeft deze houtkachel een zeer gelijkmatige stralingswarmte af dankzij de unieke combinatie van massief speksteen en degelijk gietijzer, ook de belasting voor het milieu wordt tot het minimum be perkt. De Vision voldoet ruimschoots aan de strengste keuringseisen op dit gebied. Niet alleen aan techniek is gedacht, ten slotte wil het oog ook wat! Daarom heeft de Vision een super-groot glasvenster, zodat men niets van het gezellige vlammenspel hoeft te missen. Dankzij het unieke verbrandings/beluch- tingssysteem blijft de ruit keurig schoon. De Vision is voorzien van een secondai re verbranding en een thermostaat. Hij is verkrijgbaar in maar liefst 5 kleuren giet ijzer en 3 kleuren speksteen. Keus ge noeg! De kachel is voorzien van een duidelijke handleiding en standaard uitgerust met een temperatuurmeter. Hiermede hoopt Altech bij te dragen tot een optimaal en dus milieuvriendelijk gebruik van deze kachel. Fireview Een parel in het klassieke interieur, de Fireview van Altech. Deze sierlijk vorm gegeven kachel stamt uit het einde van de 19e eeuw doch is aangepast en uitge rust voor het gebruik in de 20e eeuw en nog ver daarna. De Fireview is voorzien van dubbelwan dig speksteen. Deze dubbele wand staat, samen met het degelijke gietijzer, garant voor een groot warmte opslagvermogen en daardoor een perfekte gelijkmatige warmte-afgifte met een grote nastraling. Het grote 'Thermopane' glasvenster biedt een uitstekend en blijvend zicht op het vlammenspel. De nieuwste en meest efficiënte naver- brandingstechniek, de katalysator, wordt standaard in de Fireview ingebouwd. Deze katalysator zorgt, samen met de unieke verbrandingstechnieken die in de Fireview zijn verwerkt, voor een nog betere verbranding. Ook de energie uit de rookgassen worden volledig benut. Daardoor krijgt u meer warmte uit de brandstof, minder roetaanslag in de schoorsteen dus... een bijdrage aan een schoner milieu. De Fireview is verkrijgbaar in 3 kleuren speksteen en 5 kleuren gietijzer. Om een optimaal gebruik van de kachel te waar borgen wordt deze geleverd met een dui delijke handleiding en temperatuurmeter. Palladian Veel speksteenkachels hebben een klas siek uiterlijk. De sterk veranderende interieur 'mode' hebben een vraag doen ontstaan naar een speksteenkachel met een modem en strak uiterlijk. Het spreekt voor zich dat eveneens het technische deel van deze kachel moet Voor de leden van het Christelijk Vocaal Ensemble 'One More Voice' en hun dirigent WiUem Chr. Mey- boom breekt een drukke tijd aan. Momenteel wordt er veel gerepe teerd voor de 3 concerten die het koor dit jaar hoopt te geven. Het koor komt dit jaar met een geheel nieuw repertoire. De nadruk van de muziekkeuze ligt niet op de oude kerstmuziek, maar op kerst- muziek van moderne componisten uit de 20e eeuw. De muzikale bege leiding van deze concerten is in handen van organist Andries Stam en paukenist Wilbert Grootenboer. Een bijzonder muziekstuk is 'Rejoice in the Lamb' van Edward Benjamin Brit ten. Dit muziekwerk werd nooit eerder door een koor in deze regio bestudeerd. Reden voor 'One More Voice' dus, om deze uitdaging aan te gaan. Rejoice in the Lamb is gebaseerd op het gedicht van de religieuze Christopher Smart uit de 18e eeuw. Het is een loflied op het Lam Gods: Rejoice in the Lamb. Edward Benjamin Britten maakte er in onze dagen een mooie cantate van. Alles wat adem heeft moet in deze cantate de Heer loven. In het gedicht was Chris topher Smart zo vrij om voorgaande stel ling heel serieus te nemen. Mens en dier zouden samen geroepen worden om God te prijzen, een ieder op zijn eigen manier. Ook al het hout en koper (in de vorm van muziekinstrumenten) worden gebruikt voor deze lofprijzing. De cantate is verdeeld in 10 korte stuk jes. Achtereenvolgens hoort men het thema, de lofprijzing in het Oude Testa ment (Nimrod, Daniël, David, enz.), een geestdriftig Hallelujah, meerdere voor beelden van eenvoud van aanbidding (hoe dieren en planten hun Schepper lo ven), voorbeelden hoe God geloofd wordt ook in problemen en lijden en natuurlijk ook hoe Hij geprezen wordt door middel van de Schrift. Het gehele muziekstuk duurt ongeveer 20 minuten en wordt uitgevoerd door het volledige koor met een aantal solisten (sopraan: Els van Splunder en Petra Koote; alt: Conny van Dam; tenor: Rei nier Kieviet en Leon Boer; bas: Bart Salemink. Evenals bij voorgaande concerten staan ook evangelie-motetten van de bekende cantor-organist Willem Vogel op het programma. Een evangelie-motet is een meerstemmi ge compositie bij een evangelietekst. De meest wezenlijke funktie van het motet is de grote zeggingskracht die het geheel krijgt door deze combinatie. Wat niet onder woorden kan worden gebracht, kan door de muziek eindelijk die nadruk krijgen, dat het lang in onze gedachten zal blijven. Deze vorm van musiceren nam al vroeg een belangrijke plaats in in de eredienst. Bij de motetten van Willem Vogel is er een sterk verband tussen woord en toon. Wanneer men bij het luisteren de Bijbel tekst meeleest, kan men duidelijk de mu zikale illustratie volgen. Het doel van Willem Vogel met deze evangelie-motetten is met een minimum aan middelen een maximum aan muzika le klank en tekstuitdrukking op te roepen bij zowel de mensen die zitten te luiste ren als bij de koorleden die het motet willen zingen. 'One More Voice' zingt tijdens de con certen twee Kerstevangelie-motetten. 'Bereidt de weg...' en 'Geboren is u heden een Heiland...' gebaseerd op de teksten: Bereidt de weg des Heeren, maakt recht Zijn paden. Alle kloof zal gevuld worden en alle berg en heu vel zal geslecht worden, en de krom mingen zullen recht en de oneffen wegen vlak worden, en alle vlees zal het heil Gods zien. (Lukas 3:4-6). U is heden de Heiland geboren, namelijk Christus, de Heere, in de stad David. Ere zij God in de hoge, en vrede op aarde bij mensen des welbehagens. (Lukas 2:11 en 14). Verder kunt u luisteren naar o.a. 'Lau- date Dominum' van Albert de Klerk en bekende kerstliederen van Engelse com ponisten. Data en plaats concert: Zaterdag 16 december 1995: Ouddorp, kerkgebouw van de Doops gezinde Gemeente. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 22 december 1995: Nieuwenhom, kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 23 december 1995: Naaldwijk, Oude Kerk van Naaldwijk, aanvang 20.00 uur. Toegang vrij, kollekte ter bestrijding van de onkosten. TVaditie Natuurlijk sluit het koor haar serie kerst concerten ook dit jaar weer af met een koor- en samenzang bijeenkomst op de markt in Goedereede. Deze jaarlijks terugkerende aktiviteit staat gepland voor dinsdag 26 december (2e Kerstdag) om 17.00 uur. 'One More Voice' op het internationaal koorfestival 1995 te Arnhem. voldoen aan o.a. hoog rendement, mini male milieu belasting, gemakkelijk te stoken, schoon glasvenster, etc. Welnu Altech heeft in nauwe samenwer king met de Amerikaanse fabrikant Woodstock een volledig nieuwe verbran dingskamer ontwikkeld. Zaken zoals voorverwarmde verbran- dingslucht, katalysator en uiteraard de kombinatie met speksteen hebben geleid tot een produkt dat zijn weerga niet kent. Daar waar mogelijk is de kachel voor zien van dubbelwandig speksteen. Ook deze kachel heeft een frame van degelijk gietijzer. Het dubbelwandige glasvenster, dit is uniek, blijft langdurig schoon, zelfs aan slag dat bij b.v. het aanmaken van de ka chel is ontstaan zal gedurende het in be drijf zijn van de kachel weer verdwijnen. De Palladian wordt geleverd in 3 kleuren speksteen en 5 kleuren gietijzer. Van zelfsprekend voorzien van een duidelijke handleiding en temperatuurmeter. Milieumaatregelen en keurmerk Aangezien ook in de kachelbranche het milieu de grootste aandacht heeft, is het zeker van belang te vermelden dat er al jaren een goed kontakt bestaat tussen het (milieu)ministerie VROM en de V.H.R., de vereniging van kachelfabrikanten en importeurs. Dit heeft er onder meer toe geleid dat, wanneer alles volgens plan verloopt, er zomer 1996 voor alle nieuw te produce ren kachels een speciaal keurmerk komt. Dit keurmerk nioet de garantie geven dat het betreffende stookapparaat voldoet aan de gestelde milieu en veiligheidsei sen. De bovengenoemde maatregelen gelden echter uitsluitend voor nieuw te produceren kachels. Dit betekent dus dat alle in de markt aanwezige kachels ge woon en zonder herkeuring gebruikt mo gen worden. Het is echter een publiek geheim dat de Nederlandse kachelfabrikanten, dus ook Altech, deze maatregelen lang van te vo ren hebben zien aankomen. Altech pro duceert derhalve al geruime tijd zijn speksteenkachels conform de toekomsti ge eisen. Gezien de stookresultaten, lees milieu- overlast, van de Altech speksteenkachels kunnen we met een gemst hart stellen: SPEKSTEENKACHELS, De kachels van de toekomst! Informatie en voorlichting Esselink presenteert kachels, schouwen en haarden op de showdagen vrijdag 15 en zaterdag 16 december. Openingstijden: vrijdag 15 december9.00-21.00 uur zaterdag 16 december9.00-15.00 uur Esselink Bouwmaterialen B.V. Molenweg 28,3241 LH Middelharnis Tel. algemeen: (0187) 475400 Tel. showroom: (0187) 475440 Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 4 december 1995 Afdeling Al: J. Stolk- C. van Welieafg. D. Keuvelaar - K. de Munck2 - O H. Koppelman - C. van Prooyen1 -1 M. van 't Geloof - G. Smitsafg. Afdeling BI: H. Keuvelaar- K. de Jongafg. L Knops - M. Poortvliet2 - O P. V. d. Groef- H. de Munck2 - O Afdeling 2: W. Nieuwland - J. VijfhuizenO - 2 M. Vijfhuizen - A. VijfhuizenO - 2 Joh. Wolfert-J. Vijfhuizenuitg. C. V. d. Kroon - J. v. d. GroefO - 2 Schaken: W. Knops - J. C. de Jong1 - O W. de Vos - W. Zorge1 - O Op zondag 17 december a.s. werkt het 'Rozenburgs Mannenkoor' mee in een dienst van de 3e Advent, in de Gerefor meerde Kerk van Middelharnis. In deze dienst zal voorgaan ds. W. van der Kooy uit Epe. Als bijzonderheid is nog te vermelden, dat koor en dominee een zeer hechte en al jarenlang bestaande samenwerking hebben. De aanvang van de dienst is 16.00 uur. Het in 1927 opgerichte 'Rozenburgs Mannenkoor' trekt al sinds jaar en dag volle zalen bij hun concerten. Het reper toire is dan ook veelomvattend te noe men. Niet alleen in ons land maar ook in het buitenland heeft dit koor een grote faam verworven, gegeven de concerten in België, Duitsland en Oostenrijk. In 1992, werd op uitnodiging van de stad Wenen aldaar een aantal concerten gege ven voor een zeer enthousiast publiek. Vorige maand is er een Kerst-CD uitge komen, welke getiteld is 'Kerst met het Rozenburgs Mannenkoor'. De CD is op genomen in de St. Catharijnekerk te Brielle. Naast deze CD zijn er ook muziekcasset- tes te koop. Men kan de CD en cassettes bestellen bij W. van Dam, Dorpsweg 89 te Sommelsdijk, tel. (0187) 485785. Sinds 1991 staat het koor onder leiding van Arjan Breukhoven. Deze nog jonge dirigent behaalde de hoogste diploma's aan het Kon. Haags Conservatorium. Hij is niet alleen een voortreffelijk dirigent maar ook een veel gevraagd begeleider van intemationaal bekende zangers en zangeressen. Ook als organist verzorgt hij concerten in binnen- en buitenland. DIRKSLAND, Europatuin - De cember staat in het teken van ver sieringen, binnen èn buiten. Een verlichte kerstboom in de tuin of op het balkon is een sfeerelement bij uitstek, zo ohtdekken steeds meer mensen. Ook deurkransen zyn geliefd. Het voordeel van ver sieringen buiten is dat natuurlijk materialen wekenlang fris en fleu rig blijven. Zodoende kunnen ze zonder bezwaar al vroeg worden aangeschaft of in elkaar gezet. Er is volop keus aan mooi siergroen. Levende kaarsen Kleine coniferen in de tuin lenen zich prima om als kerstboom dienst te doen. Belangrijk is daarbij dat hun takken ho rizontaal groeien, zodat ze zich lenen voor elektrische kerstboomkaarsjes. De wèl bekende 'kerstboom' (Picea abies) wordt voor de gemiddelde tuin veel te groot. Het is een spar die in de bosbouw wordt gebmikt vanwege z'n snelle groei en grote hoogte. Voor kleine en middel grote tuinen is de Koreaanse zilverspar (Abies koreana) een goede keus. Deze prachtige conifeer groeit langzaam en kegelvormig. De platte naalden staan dicht bij elkaar en de takken staan hori zontaal af van de stam. Ook zonder licht jes is deze conifeer uitzonderlijk mooi, want hij draagt al op jonge leeftijd 'le vende kaarsen'. Boompjes van slechts 60 70 cm hoog kunnen vol paarsblauwe kegels zitten. Dit zijn de vrouwelijke bloeiwijzen. Bij rijping verkleuren ze bmin. Zo'n aan winst voor de tuin kan nu worden ge plant, alleen niét ingeval het vriest. Nieuwe hulsten Met z'n glanzend groene blad en helder rode bessen is hulst (lies aquifolium) NED. HERV. KERK Beroepen te Vreeswijk (Nieuwegein) J. H. Schrij ver te Woerden. Aangenomen naar Amemuiden J. P. J. Voets te Nieu wer Ter Aa die bedankte voor 't Harde en voor Krimpen aan den Ussel (buiten- gew. wijkgem.) (toez.); naar Apeldoorn als predikant voor buitengewone werk zaamheden (ziekenhuispastoraat) G. Toes te Scharnegoutum-Loenga ca.; naar Ederveen K. C. Kos te Westbroek Bedankt voor Epe (buitengew. wijkgem. Sions- kerk) M. A. van den Berg te Groot-Am- mers; voor Oude Tonge H. Schipaan- boord te Waddinxveen; voor Holland- scheveld (buitengew. wijkgem.) G. D. Kamphuis te Apeldoorn (buitengew. wijkgem.); voor Wageningen dr. P. Ver meer te Huizen; voor Sliedrecht G. C. Kunz te Papendrecht. Beroepbaar Ds. R. Drost, eervol ontheven predikant, wonende Weverstraat 34, 6862 DP Oos terbeek. GEREF. KERKEN Beroepbaarstelling G. H. Offringa, Karpersteeg 18, 8261 BL Kampen, tel. (038) 3328715; C. A. Fijn- vandraad-de Ridder, Edelvalk, 30, 3905 RB Veenendaal. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT een bekende en veel gebmikte tuinplant. Hulsten groeien overal, zelfs onder scha duwrijke omstandigheden. In cultuur zijn vele hulstvormen ont staan, waaronder goud- en zilverbladige, geelvmchtige en hulst met bronskleurige bessen en weinig stekels ('Amber'). Tamelijk nieuw zijn de hulsten met blauwgroen blad, die in de Verenigde Staten zijn ontstaan. Deze zgn. Ilex me- serveae-typen zijn zeer winterhard en dicht vertakt en bebladerd. Door hun donkere blad en groeivorm zien ze er anders uit. Mannelijke cultivars zoals 'Blue Boy' dragen geen bessen, vrouwe lijke zoals 'Blue Girl' wèl. KERSTTIP: Er is ook bladverliezende hulst, met tak ken vol rode besjes. Zet afgesneden tak ken altijd op water (even opnieuw af snijden), dan blijven ze lang mooi. Kerstroos In elke tuin een kerstroos (Helleborus), zo'n bloeiende winterverrassing! De Orientalis-typen begiimen al vanaf eind november te bloeien. Tussen het winter groene blad verschijnen witte, lila of purperen bloemen met fijne stipjes. De bloei houdt wekenlang aan. Een wat somber plekje wordt helemaal door zo'n kerstroos opgevrolijkt. Schaduw is geen enkel probleem. KERSTTIP Voor kerstversieringen zijn natuurlijke materialen aktueler dan ooit. Ze lenen zich heel goed voor sfeermakers als guir landes en kransen. Er is volop keus uit groenblijvende bladmaterialen, conife ren-groen, Buxus, Skimmia en Photinia (glansmispel). Tegen zo'n groene onder grond komen met zorg gekozen, natuur lijke, versieringen goed uit: sierappeltjes, denne-appels e.d. Ga eeps ideeën opdoen bij de kerstshows die veel tuincentra or ganiseren. Beroepen te Katwijk i.c.m. Valkenburg R. W. J. van Ommen te Musselkanaal-Valther- mond; te Oldehove H. G. Gunnink te Schildwolde. Aangenomen naar Assen-Zuid voor de missionaire dienst in Curitiba (Brazilië) R. Sietsma te Maceló (Brazilië) uitgezonden door de Canadian Reformed Church te Hamilton. Bedankt voor Axel en voor Hoogezand-Sappe- meer (wijk zuid) G. Zomer te 't Harde; voor Groningen-Zuid P. M. de Wit te Gouda. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Noord (De Hoeksteen) N. Viss, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Enschede-Noord J. J. van Es te Urk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam A. G. Boogaard te Oud- Vossemeer. Bedankt voor Sassenheim M. P. Hofland te Woerden; voor Middelburg H. C. Mijn- ders te Zwolle; voor Soest R. van Beek te Veenendaal (Pniëlkerk). Beroepen te Leerdam en te Rotterdam-Alexander- polder J. Karels te Oudemirdum, die be dankte voor Haarlem; te Wolphaarts- dijk A. F. Honkoop te Wageningen. Bedankt voor Rotterdam-Centrum P. Melis te Nieuw Beijeriand. ïf: GEREF. GEMEENTEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 13