Kinderdienst in Ouddorp UW SHELL-LEVERANCIER VOOR: - GASOLIE - DIESELOLIE - PETROLEUM - SMEERMIDDELEN 01 Zangavond in De Samaritaan Hhtonech etraatmeubüalr'm Middelharnieo) Geheugensteuntje Joods religieus leven Uitslag viswedstrijd Warnaar - Looman - van den Ban b.v. oliehandel de juiste taxatie... Makelaar Tamboer Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 8 DECEMBER 1995 Op zondag 10 december a.s. wordt er in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp een 'kinderdienst' georganiseerd. In deze eredienst zal er speciaal aandacht zijn voor de kinderen. Dat zal bijvoorbeeld te merken zijn aan de liederen die gezon gen worden. Ook de preek zal deze keer meer op kinderen gericht zijn. En ver schillende kinderen zullen hun steentje bijdragen aan deze dienst. Zo zal de 'Wuppie-club' twee mooie liedjes zin gen! In deze dienst hoopt ds. J. Koster het een en ander te vertellen over het onderwerp 'De Goede Herder'. Iedereen - jong en Ver. 'De Christenvrouw' afd. Dirksland D.V. woensdag 13 december is onze Kerstviering in 'Onder de Wiek*. Thema: 'Want Hij is onze vrede*. Meditatie: Ds. A. Schaap uit Herkingen. Zang en muziek: Kinderkoor o.l.v. Wanda van Manen en Henk van Putten. We beginnen 19.45 uur. Leden, maar ook gasten hartelijk welkom. oud - wordt van harte uitgenodigd voor deze dienst, die om 10.00 uur zal begin nen. Maar kom gerust wat eerder want voor het begin van de dienst zullen we ook al zingen! Een liturgie is aanwezig en er is oppas voor de allerkleinsten. Jij/u komt toch ook? Voor meer informatie: 683431 Woensdag 13 december organiseert de welzijnszorg van het Verpleeghuis De Samaritaan in Sommelsdijk een zang avond in de Lukaskapel. Aan deze zangavond wordt medewer king verleend door de Chr. Zangvereni ging De Lofstem uit Ouddorp o.l.v. de heer H. Breukhoven. De orgelbegelei ding is van de heer J. Hoek. Deze koor en samenzangavond staat voor iedereen open die van zingen houdt. De entree is gratis. Het gehele programma zal ongeveer een uur duren en wordt gehouden in de Lu kaskapel van het verpleeghuis. Aanvang half acht. Een ieder is van harte welkom. Straatmeubilair vormt naast de beplanting en de bebouwing een belangryk element van de aankle ding van een bepaalde omgeving. Zo heeft iedere ruimte een kenmer kende sfeer, waarin het aanwezige straatmeubilair een essentiële rol speelt. Zo zouden antieke lan taarns totaal misstaan in een nieuwbouwwgk, evenals moderne kunst en nieuwbouw in een histori sche kern van een dorp als beeld- verstorend wordt ervaren. Straatmeubilair is niet van vandaag of van gisteren. Het vormt al eeuwen - vooral in steden - een sfeerbepalend aspect van de aankleding van de openba re ruimte. In dorpen, zoals Middelhamis, nam straatmeubilair een minder promi nente plaats in. Straatmeubilair is vaak klein van smk, maar dat wil niet zeggen, dat dergelijke objecten geen monumenta le status kunnen vertegenwoordigen. Ik denk dan bijvoorbeeld aan de pomp hal verwege de Voorstraat en de visbank op de Kaai. Beide voorbeelden waren niet alleen beeldbepalende elementen in het dorpsbeeld, maar vertegenwoordigden tevens een importante sociale status: hier ontmoette men elkaar en werden nieuw tjes uitgewisseld. Onder straatmeubilair kunnen we ook plaatsen van ontspanning en bezinning rekenen, zoals een muziek- tent respectievelijk een gedenkteken. Zo zien we dat straatmeubilair meer is dan zomaar een voorwerp. Het heeft vaak een geschiedenis, zoals bijvoorbeeld de grenspaal Holland-Zeeland. Deze paal haalde in 1994 zelfs de voorpagina van het Algemeen Dagblad Als we een rondwandeling maken door oud-Middelhamis constateren we, dat er nog weinig rest van het "historisch straatmeubilair"; de tijd heeft veel doen verdwijnen. Toch kunnen we aan de hand van oude foto's en het archief toch nog het een en ander reconsüiieren. We moeten niet op zoek gaan naar uitbundig versierde voorwerpen, zoals fonteinen of gedenktekens. Hiervoor was enerzijds niet het geld aanwezig en anderzijds paste dat niet zo bij onze voorouders. Het historisch straatmeubilair wat wij wel tegenkomen zijn voornamelijk gebruiksvoorwerpen, die op een gegeven moment buiten gebruik raakten en wer den vervangen of zelfs verwijderd. Waarom een pomp handhaven als men de beschikking heeft over waterleiding Zo zijn geleidelijk aan talloze historische elementen uit het dorpsgezicht verdwe nen. In de vooroorlogse periode onderging het straatbeeld in ons land grote verande ringen. Door de snelle ontwikkeling op het gebied van techniek (andere materia len), verkeer (komst van de auto), com municatie (PTT) en nutsvoorzieningen (electriciteit) verschenen in het straat beeld nieuwe objecten, zoals: wegwij zers, verkeersborden, telegraafpalen, postbussen en transformatorhuisjes. De meeste van die voorwerpen zijn inmid dels ook al lang vervangen of totaal in onbruik geraakt. Tegenwoordig zijn de meeste oudere wijken ingericht met modemer varianten van het oorspronke lijke straatmeubilair. In gebieden waar sprake is van een beschermd dorpsge zicht, wordt gezocht naar in de omge ving passend straaüneubilair. Ik wil in de volgende artikelen het straat meubilair van Middelhamis tot ca. I960 behandelen. Ik zal misschien wel iets over het hoofd hebben gezien; sommige objecten vallen nu eenmaal minder op doordat we eraan gewend zijn geraakt, of, omdat ze doelbewust een onopvallen de plaats innamen. Ook heb ik in eerdere publicaties al het een en ander behan deld, zoals gedenktekens op begraaf plaatsen of het thans nog aanwezige en wellicht belangrijkste object uit de cata- gorie "historisch straatmeubilair": de muziektent. Het is ook niet de bedoeling om een onuitputtelijke inventarisatie te maken, daarom heb ik ook het "moderne" straat meubilair, zoals bijvoorbeeld de blauwe D'n Diek-dakjes en de veelkleurige glas bakken buiten beschouwing gelaten. Over de glasbakken wil ik nog het vol gende opmerken. Glasinzameling draagt bij tot een beter milieu, maar om welk begrip "milieu" gaat het hier zeer zeker niet de verbetering van de woonomge ving, want daar zijn ze veel te lelijk voor. Ik ben overigens een voorstander van het inzamelen en scheiden van ver schillende soorten afval. Er worden vaak toepasselijke namen verzonnen voor deze recycle-objecten. Zo is de bak waarin verlopen en afgewerkte olie kan worden gedeponeerd rond van vorm, en heet dus: oliebol. Ik zou daaraan toe wil len voegen, dat het daarin een smerig zootje is. Voor wat betreft dit modeme straatmeu bilair zal ik geen uitspraak doen of het mooi of lelijk is, en ik zal dan ook bij voorbeeld geen oordeel geven over de afschuwelijke cocons op het sfeervolle Vingerling. Desondanks hoop ik dat u een boeiend beeld krijgt voorgeschoteld van verdwenen en nog bestaand "histo risch straatmeubilair" in Middel-hamis. Indien u niet in Middelhamis woont, kijkt u dan eens rond in uw eigen woon omgeving. Zo staan er in de andere dor pen op ons eiland nog verschillende soorten historisch straatmeubilair, dat we in Middelhamis niet (meer) tegenkomen. Ik denk dan bijvoorbeeld aan een travail- le, een dorpspomp, een wagenmakers- steen of een visbank. Wellicht stuit u nog op onverwachte objecten, die bij een sanering de dans hebben ontsprongen. Voorwerpen waar u dagelijks langs rijdt zijn vaak onopvallend opgenomen in het straatbeeld. Wanneer ze echter zouden verdwijnen, gaat men ze pas missen, die kleine monumentjes: residuen uit een ver of soms nog recent verleden. (wordt vervolgd) Middelhamis Jan Both Johan Kom Korteweegje 40 3244 AL Nieuwe Tonge Telefoon: 0187-651536 Jaap Kievit St. Ellsabethstraat 16 3249 BC Herkingen Telefoon: 0187-669648 W.L.B. b.v. Staalstraat 2 2984 AJ Ridderkerk Telefoon: 0180-420856 Op z'n tijd hebben we dit allemaal no dig, en hebben we hier onze manieren voor. Over geheu gensteuntjes m.b.t. gezon de voeding gaan we het hebben op onze komende informatie-avonden. Deze avonden worden door leidsters van La Leche League georganiseerd. Speciaal voor zwangere en voedende moeders. Ook andere geïn teresseerden zijn welkom. Ook de baby's en peuters die nog niet zonder hun moe der kunnen. De avonden worden gehouden op dins dag 12 december in Goedereede, Geu- zenpad 30. En in Sommelsdijk, Voorstraat 27 op woensdag 13 decem ber. Ook u bent welkom. Voor hulp en/of verdere informatie kunt u bellen met Anneke Akershoek, tel. 492498 of Carla van Gils, tel. 631716. Wij verhuren ook de elektrische kolf. in het doolhof van prijskaartjes Tel. (0187)48 3477 Cursus door de heer Lody B. van de Kamp, rabbijn van de Joodse Gemeente Rotterdam Op dinsdagavond 12 december a.s., de vierde cursusavond, spreekt de heer Lody B. van de Kamp, rabbij van de Joodse Gemeente Rotterdam (N.I.G.) in gebouw 'De Voorhof', Torenstraat 16 te Numansdorp (naast de Hervormde kerk). Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Koffie wordt geschonken. Er zal een kol- lekte worden gehouden ter dekking van de kosten. Het onderwerp luidt 'De Noachidische geboden (- de zeven eisen die zijn ont wikkeld uit Genesis 9:4-6 t.a.v. de rechtspleging, afgodendienst, godslaste ring, ontucht, moord, roof en het eten van vlees van een niet geslacht maar natuurlijk gestorven dier). Hoe gaan wij daarmee om?' Op deze avond wordt de cursus geëvalu eerd en wordt bekeken of het zinvol is deze in het voorjaar van 1996 voort te zetten. ledere belangstellende is van harte wel kom! De uitslag van de rondviswedstrijd van hengelaarsvereniging Krammer op 25 november 1995 luidt als volgt. Ie R. Zuetenhorst32 cm 2e P. Belder30 cm 3e T. Elschot28 cm De overige deelnemers behaalden geen vangstresultaat. De volgende wedstrijd van de henge laarsvereniging Krammer is een rondvis wedstrijd. Deze wordt gehouden op 9 december. Wij dvissen van 12.00 tot 16.00 uur. Inschrijving kan geschieden bij Onder de Wiek te Stellendam, van 10.00 tot 10.30 uur. Tevens kan men zich opgeven voor de surprisewedstrijd van 16 december tot uiterlijk 12 december. Nadere informatie over de wedstrijden: C. v.d. Welle, Berkenlaan 4, 3257 XA Ooltgensplaat, tel. 632118. Voor lid maatschappen: S. W. Mol, Vink I, 3245 TV Sommelsdijk, tel. 486168 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. iPKftEH TrauN Voor de sport die ik beoefen, heb ik een goed figuur nodig: een beetje gespierd. Ik heb thuis de apparatuur, ben al een halfjaar aan het trainen, maar zie geen zichtbaar resultaat aan mijn spieren. Daar ik gehoord ben dat je spieren ook kwaad kunt doen door iets verkeerd te doen, is mijn vaag hoe ik moet trainen om wat breder te worden en welke voe ding mij daarbij kan helpen. Antwoord: Een bekende uitdrukking zegt: sport staalt spieren. Dit betekent dat men door goede oefeningen metter daad de spieren kan versterken. Dit kunt u mogelijk bereiken met de training die u nu thuis doet. Indien u echter ook de omvang van de spieren duidelijk wilt laten toenemen, dan kunt u beter een sportschool bezoeken die zich (ook) toe legt op het uiterlijk: bodybuilding. Hierbij behoort o.m. een uitgebalan ceerd, eiwitrijk dieet. VOCHT yEHDttllVEN Daar ik wat dikke voeten krijg, moet ik vocht afdrijvende medicijn gebruiken. Ook zou bleekselderij kunnen helpen. Wanneer geeft die het beste resultaat, rauw of gekookt? En hoeveel mag je daarvan per dag gebruiken? Antwoord: Het is inderdaad juist, dat bleekselderij een vochtafdrijvende wer king heeft. Het doet er niet toe, of u het rauw of gekookt eet. De hoeveelheid moet u laten afhangen van de resultaten, die voor iedereen verschillend zijn. Teneinde te voorkómen dat u *s nachts te vaak het bed moet verlaten, doet u er verstandig aan die bleekselderij overdag en niet *s avonds te gebruiken. HET LOOPT UIT OE HIINO Telkens hebben wij last van een (na)zomergriepje. Zijn dat gevolgen van de lange warme zomer, of van veelvuldi- ger besmetting en betreft het dan soms salmonella-bacteriën of een nieuw virus? Antwoord: Gezien de gegevens in uw brief met een lijstje van het voedsel en de gevallen van kort daarna optredende krampen en buikloop, wijst een en ander wel in de richting van een vaker optre dende voedselvergiftiging. In 20 tot 30% van dergelijke kortstondige ziekten met onpasselijkheid en diarree is er wel een virus in het spel. Die schuilen in de regel niet in één der geleverde levensmidde len, want fabrikanten en handelaren wor den nauwlettend gecontroleerd door keurmeesters van de Inspectie Gezond heidsbescherming (beter bekend als Keuringsdienst van Waren). De narig heid kan ook in eigen huis ontstaan door aanraking met de handen. Menigeen weet namelijk nog niet, dat bijvoorbeeld verkoudheid niet wordt overgebracht door het niezen, maar door het handen schudden, en... doordat het rhinovirus dan ook door iemands handen aan stoe len, trapleuningen, eetgerei en in voedsel terechücomt. Het zal u niet helpen als u niemand meer de handen schudt, want zulke virussen blijven lang in leven en kunnen nog allerlei keukengerei en daar door tal van etenswaren besmetten. Toch vaker de handen wassen dus, vooral als u begint met een maaltijd klaar te maken. En voor élle huisgenoten geldt: handen wassen voor het eten, ook al wordt er alleen maar brood klaar gezet! MEEtt OF mnoEüi Van de één hoor je dat we komend jaar méér huursubsidie krijgen en anderen weten te vertellen dat 't minder wordt. Weet u het al? Antwoord: Dat hangt helemaal af van het inkomen en van de soort woning. De regering heeft plannen om de mensen met flinke spaartegoeden van ca. ƒ60.000 of meer géén huursubsidie meer toe te kennen. Voorts wil zij het huur subsidiepotje rechtvaardiger verdelen, dus een mensenpaar dat in een duur huis woont wat meer geven dat ze nu krijgen, en bijv. grote gezinnen waarvan enige leden een eigen inkomen hebben en die in woningen met relatief lage(re) huur huizen, minder geld toewijzen. Veel bejaarden die op een dure aangepaste woning zijn aangewezen, zullen er - als de plannen in beide Kamers aanvaard worden - op vooruit gaan. iUICHTOFFEfiHaiP Waar zitten degenen die slachtoffers van roofovervallen willen bijstaan met more le en juridische hulp? Antwoord: Voor die 'vergeten groep* zijn er nu de Landelijke Organisatie Slachtofferhulp, Maliesingel 38, 3581 BK Utrecht, tel. (030) 23401 16; de Stichting Medeleven met Gedupeerden tengevolge van Misdrijven, Postbus 97664, 2509 GB Den Haag, tel. (070) 3937962; en het Schadefonds Gewelds misdrijven, Lutherse Burgwal 10, Postbus 20021, 2500 EA Den Haag, tel. (070) 381 3990. Dit fonds is gesticht door het ministerie van justitie. eHOEIMiEFFEKT Is het waar dat het helemaal niet goed is om die inlegkruisjes te dragen waarvoor juist zo veel reklame is gemaakt op de tv? En geldt dit ook voor de luiers, baby- luierbroekjes en maandverbanden? Antwoord: Doordat zoveel méér vrou wen last van blaasontsteking kregen, is er gezocht naar de oorzaak. Er wordt nu met name gewezen op de invloed van de inlegkruisjes. De werking wordt vergele ken met die van een (te) lang op de huid geplakte pleister. Daaronder wordt de huid week. Het plastic laagje erin veroor zaakt een broeikaseffekt, waardoor er op die gevoelige plek een kweekplaats voor allerlei bacteriën ontstaat. En die dringen er gemakkelijk het lichaam binnen. Het ziet er dus naar uit, dat het voor vrouwen veiliger is zo min mogelijk van de ver keerd werkende middelen te gebruiken. Voor de vaker verwisselde luiers en maandverbanden geldt die waarschu wing niet. Babybroekjes mogen ook niet te lang blijven broeien. De muziektem op hei Burgemeester Boumanplem in slechtere tijden. Historisch straatmeubilair op de Kaai: Reclameborden, meerpalen, lantaarnpalen en stoepen met hekjes. \VB NVM uuaAM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 10