Verlate boomplantdag op 't Kompas Licht NIEUWE BOEKEN Kerstbingo Start gezamenlijk bodemonderzoek op Goeree-Overflakkee Meisjes Al Intermezzo wint met 3-1 Taaipraatje Gevonden voorwerpen op Goeree-Overflakkee in november 1995 Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 5 DECEMBER 1995 In de afgelopen periode zijn veel bedrijven op Goeree-Overflakkee door de Stichting BSB en de Vereniging van Bedrgven Goeree-Overflakkee (VBGO) opgeroepen om gezamenlijk bodemonderzoek op hun bedrijfs terrein te laten verrichten. De Stichting BSB biedt deelnemende bedrij ven aan deze 'clusteraanpak' gratis vakkundige begeleiding en daarnaast besparen de bedrijven op kosten die zij in de toekomst toch zullen moeten maken. Inmiddels hebben al ruim 30 bedryven besloten om mee te doen aan dit gezamenlgke bodemonderzoek. Medio december zal het deflnitie- ve aantal deelnemers worden vastgesteld. Voor bedrgven die nu nog vi'il- len 'aanhaken' is dus haast geboden. De Stichting BSB Ondernemers hebben hun handen vol aan het goed laten draaien van hun be drijf. Bodemonderzoek op hun eigen be drijfsterrein heeft daarbij geen hoge prio riteit. Daaromis door de ondernemersor ganisaties en de samenwerkende Kamers van Koophandel de Stichting BSB op gericht. BSB is een ondememersinitiatief dat bedrijven gratis ondersteuning biedt op het moment dat zij te maken krijgen met bodemonderzoek. Voor wie is BSB? BSB richt zich op alle, niet agrarische, bedrijven die nu of in de toekomst te maken krijgen met bodemonderzoek. Hierbij valt te denken aan bedrijven die onderzoek moetpn uitvoeren in het kader van: - de Wet bodembescherming en het Besluit verplicht bodemonderzoek; - de bouwvergunning (de 'schone grondverklaring'); - de milieuvergunning (de vroegere hin derwetvergunning, het 'nulsituatie- onderzoek'); - het opruimen en/of onderzoeken van f ondergrondse tanks; - aan -/verkoop van bedrijfsterreinen. Daarnaast richt BSB zich op bedrijven die in het verleden al bodemonderzoek op hun terrein hebben laten uitvoeren. Door registratie van deze onderzoeken voorkomt het bedrijf namelijk dat het in een later stadium in het kader van de Wet Bodembescherming wordt verplicht dit onderzoek nog eens opnieuw uit te laten voeren. Voorwaarde bij registratie is wel dat het onderzoek alle verdachte plekken op het terrein omvat en dat de bedrijven inge schreven staan in het Handelsregister. Wat doet BSB op Goeree-Overflakkee? In de afgelopen maand zijn door BSB Zuid-Holland de bedrijven benaderd die in het kader van het Besluit verplicht bo demonderzoek een onderzoek zullen moeten uitvoeren. De ervaring leert dat er grote kosten- en tijdbesparingen te behalen zijn bij een gemeenschappelijke aanpak van bodemonderzoek; een clus ter. In samenwerking met het VBGO is daar om besloten dat de BSB - samen met het VBGO - een projekt opzet voor een ge clusterde aanpak van bodemonderzoek op Goeree-Overflakkee. Alle bedrijven die konkreet te maken krijgen met bodem onderzoek hebben daarom in de afgelo pen weken één of meerder brieven van de BSB ontvangen waarin zij worden opgeroepen om mee te doen in het clus- terprojekt. De kostenbesparing bij de ge meenschappelijke aanpak van bodemon derzoek kan namelijk oplopen tot meer dan 30%. Gefaseerde aanpak Het clusterprojekt vindt plaats in twee stappen. De eerste stap bestaat uit het laten opstellen van een Basisdocument. Dit omvat een gedegen historisch onder zoek dat een bedrijf inzicht geeft in de risico's die worden gelopen als het gaat om bodemverontreiniging. Het bedrijf krijgt duidelijkheid of het een bodemon derzoek moet uitvoeren en wat dat zou gaan kosten. Aan het eind van deze stap beslist hel bedrijf zelf of het overgaat tot het daadwerkelijk uitvoeren van het veldwerk zoals beschreven in het Basis document. Indien ook deze stap weer gezamenlijk wordt gezet, zal bij verschillende onder zoeksbureaus worden gevraagd om een kortingspercentage te verstrekken op de in de Basisdocumenten genoemde prij zen. Het bureau met het hoogste kor tingspercentage zal dan voor alle deelne mende bedrijven het veldwerk uitvoeren. BSB Zuid-Holland begeleidt het projekt en zorgt gedurende het totale trajekt voor de coördinatie en de kwaliteitsbewaking. Kosten De kosten voor het opstellen van een Ba sisdocument zijn 450,- per bedrijfster rein. De kosten voor het uitvoeren van het veldwerk zijn per bedrijfsterrein ver schillend en zijn sterk afhankelijk van het aantal 'verdachte' plekken dat hierop wordt aangetroffen. Coördinatie en begeleiding door BSB Zuid-Holland is gratis. Meer informatie? Indien u meer informatie wenst over be geleiding bij bodemonderzoek of de geclusterde aanpak, kunt u kontakt opne men met de heer E. B. Lichtenberg, advi seur BSB Zuid-Holland, tel. (010) 4139600. Na een flinke wachttijd in de sporthal speelde het meisjes junioren Al volley balteam van Intermezzo een leuke wed strijd tegen het plaatselijke Volley Voome. De eerste twee sets werden met overtui gend klasseverschil gewonnen. In de derde set moesten de meisjes van coach Jaap Kransse er tegenaan, en dat viel even niet mee. Intermezzo wist langszij te komen na een achterstand, maar had even geen energie om de set af te maken. Aldus profiteerde de thuisploeg. In de vierde set viel de beslissing maar net in het voordeel van Intermezzo. Invalster Pamela Domselaar van het BI-team speelde een prima wedstrijd. Uitslagen Ervea 9 - Dames 30-3 Kangoeroes 1 -Meisjes Cl0-3 Kangoeroes 1 -Jongens Cl0-3 Volley Voome 1 -Meisjes Al1-3 Volley Quick 1 -Dames 21-3 Ditmaal een taaipraatje over de stem, eigenlijk het geluid dat wordt voortge bracht door de stemorganen in het strot tenhoofd, door de stembanden. Dat geluid wordt verkregen door het met enige kracht persen van lucht door die stembanden. Mensen en dieren hebben een stem, vissen missen die mogelijk heid. Vandaar zich zo stom houden als een vis, zwijgen in alle talen. Men onderscheidt hoge en lage stem men, al naar gelang het timbre of toon- kleur, in de zangkunst aangeduid door sopraan, mezzo-sopraan en alt bij de vrouwen; tenor, bariton en bas bij de mannen. Vandaar 'stem hebben' voor zingen. Vaak wordt stem in één adem genoemd met snaar, zoals in Psalm 42: 'Hoe ik onder stem en snaren, feest hield met Gods blijde scharen'. Ook in negatieve betekenis: in het geheel geen stem hebben, niet (zuiver) kunnen zingen. Men kan een bepaalde klank in een stem leggen. Hij sprak met luider stem. In 1 Samuel 19 vers 4 staat: 'en de koning riep met luider stemme, mijn zoon Absalom'. Louis Couperus in Eline Vere: 'Eline kon zo iets gevoelvols-medelijdens in haar stem leggen, dat Jeanne er onwille keurig door werd getroffen'. Vergelijk: een stem die klinkt als een klok. Soms gezegd als vergelijking met vogels 'je hebt een stem als een lijster'. Tegenover zijn stem verliezen staat zijn stem verheffen, zich laten horen, dik wijls als waarschuwing bedoeld. Vandaar 'een stem des roependen in de woestijn'. Een waarschuwing waarom niemand zich bekommert. Afkomstig van het verhaal van Johannes de Doper in Mattheüs 3 vers 3: 'Bekeert u want het Koninkrijk der hemelen is nabij geko men, bereidt de weg des Heeren, maakt Zijn paden recht. Heel Judea en de Jordaanstreek liet zich dopen in de Jordaan onder belijdenis van hun zon den'. Opmerkelijk is dat toen dat roepen dus juist niet in de wind werd geslagen, in tegenstelling tot de betekenis die er later aan werd gegeven. In de Bijbel wordt bij herhaling gespro ken van 'de stem des Heeren'. Psalm 29: 'De stem des Heeren is op de wateren, de God der heerlijkheid doet de donder weerklinken'. 'De stem des Heeren breekt ceders, klieft de vuurvlammen, ontschorst wouden'. Zo kent men eveneens de uitdrukking 'de stem des bleeds' in de betekenis van bloedverwantschap, de natuuriijke fami liebetrekking. Genesis 4 vers 10: 'Kaïn, nadat hij zijn broer Abel had gedood zei: „Ben ik mijns broeders hoeder?". God vroeg hem: „Wat hebt gij gedaan? Het bloed van uw broeder roept tot Mij." Conscience: 'Had hij niet zijn zuster, Margarethe van Bretagne, door de Franse koning laten bevechten? Had hij de stem des bloeds niet miskend?' Soms laat men de stem der wapens spre ken. Conscience: 'het gebulder van kanon nen, de ontzaglijke stem die de Yserberg onder onze voeten deed sidderen.' DEN BOMMEL - Kennelijk bij gebrek aan daarvoor geschikte lokaties heeft de gemeente Oostflakkee dit jaar afge zien van deelname aan de nationale boomplantdag, maar het onderwijsteam van de bijzondere basisschool 't Kompas in Den Bommel heeft daar niet onverdienstelijk op ingespeeld. Of het voor het schoolplein toch nog wat groen kon lij den, wat boompjes en wat planten, hebben ze de gemeente gevraagd en er natuurlijk bij verteld dat het de gemeente in 't voorjaar niks gekost had. Donderdagmiddag vierde 't Kompas daarvoor z'n eigen boomplantdag met plantmateriaal dat door de gemeente beschikbaar werd gesteld. Graag werd op de Bommelse zelfwerkzaamheid ingehaakt. Volgend voorjaar zal de omgeving van de school weer keurig in 't groen staan. Vaak wordt de stem genoemd bij snaar- en muziekinstrumenten. De klare tonen van harp en luit, viool en van orgelmu ziek. Starink: 'de feestklok van de stem der orgels roept het juichend volk tot Hem die uitkomst gaf.' Een andere betekenis van stemmen is: zijn stem uitbreken. De Grondwet van 1922 meldt: 'iedere kiezer brengt slechts één stem uit'. Verder in de Kieswet van hetzelfde jaar: 'terstond nadat alle stem biljetten zijn geopend maakt de voorzit ter het aantal op de kandidaten uitge brachte stemmen bekend van het stem bureau'. Bij verenigingen kan iemand gekozen worden met algemene stemmen of bij meerderheid van stemmen. Vandaar de uitdrukking de meeste stemmen gelden. Als het aantal precies gelijk is, noemt men dat: de stemmen staken, afkomstig van het werkwoord steken, niet verder kunnen. Belangrijk daarbij is dat de gemeenteraad altijd uit een oneven aantal leden bestaat en de burgemeester geen stem heeft bij het aannemen of verwer pen van de voorstellen. 'Hij heeft geen (of een) stem in het kapittel'. Afkomstig van het kapittel van kanunniken, de domheren, de priesters van een domkerk. Figuurlijke betekenis: hij heeft in een zaak een (geen) stem, hij heeft er iets of niets in te zeggen. Van de vele samenstellingen noemde we reeds stemband, stemorgaan, stembiljet en stembureau. Verder stemverheffing. Jan de Hartog in Sjofelen: 'zij las hem steeds de krant voor en maakte de situ aties duidelijk met stijging van verkla rende stemverheffing'. We besluiten met een uitspraak van de Fransman Jean de la Bruyere: 'een schoon aangezicht is het mooiste van alle schouwspelen en de zachtste harmonie is de stem der geliefde'. Vamvond voor het eerst kon ik weer zingen voorbij de diepten van dit tranendal. Juist door die diepten zag ik grootse dingen - Qods zorg voor mij die is en blijven zal. Qods liefde die er was in bange dagen maar die ik door mijn pijn toen niet meer zag. Qeen antwoord was er. ik kwam om in vragen, er was geen licht, maar enkel zwarte nacht. Nu IS het nacht, maar ik kan Qod weer danken, zelfs voor de angst, het leed. de pijn. Er is gesnoeid, en er zijn ranken die zullen bloeien, rijk en rein! N.a.v. letje Liebeek-Hoving, De nacht tot dag verklaard. Gedichten. Uitgeverij Kok, Kampen. Paperback. 60 pag. Prijs 17,90. 126048 tas met kleding te Ouddorp; 126137 fietstas met portemonnee te Ouddorp; 126475 rekenmachine te Stel- lendam; 125703 sjaal te Middelhamis; 125808 ring met inscriptie te Middelhar- nis; 124426 baal shag te Sommelsdijk; 126047 twee tassen te Middelhamis; 126037 handschoen zwart te Sommels dijk. Diverse bankbiljetten zijn er gevonden, alsook diverse sleutels, die op het bureau tussen 8.00 en 18.00 uur te zien zijn. A.A.Egas (red.), Tot een Heilige Tempel. Bijbels Dagboek voor het Christelijke Gezin. Samengesteld door Christelijke Gereformeerde predikan ten. 400 pag. Prys 29,50. Wanneer het gebeurt dat op initiatief van een kerke- raad een boekwerk verschijnt, beü-eft dat veelal een gedenkboek wegens het zoveel-jarig bestaan van die desbe treffende kerk. In de kerkeraad van de Christelijke Gereformeerde kerk van Werkendam was vorig jaar de situatie anders. Daar werd niet zozeer teruggeke ken - maar de blik was vooral vooruit: een nieuw kerkgebouw met aanhorighe- den moest er komen. Toen het idee ont stond een boek te laten verschijnen - mede om daarmee wat extra financiën te vergaderen - werd dat geen gedenk- maar een dagboek, een meditatief dag boek. Een 'Bijbels dagboek voor het christelijke gezin'. Initiator en stimulator van dit project was diaken mr.A.A.Egas - nimmer arbcidens moede. Enige tijd geleden verscheen dit dagboek - een keurig uitgevoerd en kloek ogend boekwerk. Met medewerking van uitge verij Groen te Leiden op de markt gebracht. Dat staat voor kwaliteit! Zoals gezegd is de opbrengst bestemd voor de kerk-nieuwbouw. Desondanks is de prijs, gelet op wat geboden wordt, uitzonder lijk laag! De schrijvers zijn alle afkomstig - het kan bijna niet anders - uit de Christelijke Gereformeerde Kerken. Dat het titelblad van 'predikanten' spreekt, is niet geheel correct. Tot de zestien medewerkers behoort ook de bekende evangelist H. Bor die in het Vlaamse Gent zijn werk gebied heeft. De medewerkers zijn min of meer te typeren als behorend bij de kring rond het kerkelijk blad 'Bewaar het Pand'. Enkele namen: ds. P. den Butter, ds. K. Hoefnagel, ds. M. Vlietstra, ds. J. Veenendaal, ds. A. van Heteren, ds. M. C. Tanis, ds. A. Baars, e.a. De opzet is, zoals gebruikelijk voor der gelijke boeken: voor elke dag een over denking n.a.v. een bepaald Schriftge deelte; verder de aanduiding van een Bijbelgedeelte om te lezen en een Psalmvers om te zingen. Wat dit dag boek heel bruikbaar doet zijn, is dat elke auteur een aansluitend Schriftgedeelte behandelt. Zo komt bijv. aan de orde: de woestijnreis van Israël, Paulus' laatste zendingsreis, de vruchten van de Heilige Geest, het leven van Hizkia, Psalm 119, etc. Deze keus voorkomt het fragmenta risch lezen van Gods Woord. Tevens kan een zekere verdieping van de stof wor den verkregen. Aan het slot van het boek zijn meditaties opgenomen voor de ker kelijke feestdagen alsmede voor bijzon dere gelegenheden als Doop- en Avondmaalsbediening, Bid- en Dank- dag. De inhoud van het gebodene is goede kost. Natuuriijk zingt elk vogeltje zoals het gebekt is - dat geldt ook van dag boekschrijvers. Hoe dan ook: aanbevo len. Een goede keus voor het komende jaar! Dr. M. Lloyd-Jones, Onuitsprekelijke vreugde. Over het werk van de Heilige Geest. Met Woord vooraf van ds. Joz. A. de Koeijer. Uitgeverij De Banier, Utrecht. Gebonden. Met tekstregister. 257 pag. Prijs 34,50. De uitgever komt dank toe voor het op de markt brengen van dit boek. En dan doel ik niet allereerst op de fraaie lay-out die aan deze uitgaaf is meegegeven - die is prachtig! - maar op het uitgeven als zodanig. De visie van Lloyd-Jones op het werk van de Heilige Geest, met name op de verzegeling met de Heilige Geest, is namelijk niet onomstreden. Maar dat neemt niet weg dat er uit dit geschrift heel veel te leren is. De auteur (overl. 1981) had kennis van de Schriften, hij kende ook het menselijk hart èn hij bezat geestelijke kennis - kennis van de wegen die Gods Geest met zondaren gaat. De meeste boeken van 'the doctor', die als prediker vele jaren verbonden was aan Westminster Chapel te Londen, zijn niet meer dan zijn op schrift gestelde preken. Dat geldt ook van de inhoud van dit boek: een prekenserie over het werk van de Heilige Geest. Uitgangspunt is Joh. 1:26 en 33 - de doop van Jezus door Joh.de Doper. Lloyd-Jones was ervan overtuigd dat de doop met de Heilige Geest een aparte heilsweldaad is. Niet allen die tot het geloof zijn gekomen, delen daarin, vol gens hem. Het is een afzonderiijke erva ring die een bijzondere mate van heilsze kerheid tot gevolg heeft. Terecht wijst ds. De Koeijer er in het Woord vooraf op dat ook wijlen ds. I. Kievit deze gave zag als 'een zeer bijzondere bediening van de Heilige Geest'. De vraag is of met deze visie wordt recht gedaan aan de gege vens van de Heilige Schrift. De waarde van dit boek blijft m.i. echter overeind. Dr. Lloyd Jones kende een har telijk verlangen naar een krachtige door werking van de Heilige Geest in de har ten van zondaren alsmede in het geheel van de christelijke gemeenten. Dat ver langen klinkt in dit boek helder door. En zouden we ons daardoor niet aangespro ken weten? Ds. J. T. Doornenbal, Overpeinzingen van een pelgrim. Gemeentenieuws van Oene in de hervormde Kerkbode in de classis Harderwijk, samengesteld door S. van Dijk en L. Dalhuisen. Uitgeverij De Banier, Utrecht. Gebonden. 428 pag. Prijs 39,50. De Banier is de uit gever van de geschriften van dominee Doomenbal! Wie ooit iets van hem las, zal zich de bijzondere zeggingskracht van deze eenvoudige dorpsdominee (overi. 1975) blijven herinneren. Ik kan me eigenlijk niet voorstellen dat zo iemand niet nog meer van hem zou wil len lezen. In deze aankondiging zal ik niet probe ren zijn stijl te typeren. Eerder trachtte ik dat bij de aankondiging van zijn Pastorale Pennevruchten. De boeken van dominee Doomenbal - vele jaren was hij hervormd predikant in het Veluwse Oene - betreffen vooral een bundeling van zijn wekelijkse artikelen in de Hervormde Kerkbode in de classis Harderwijk. Vanwege de bijzondere originaliteit trok ken ze destijds al allerwegen aandacht. Naast de twee genoemde boeken ver schenen inmiddels Gedachtenis tot zege ning en Ds.Doornenbal op reis. De nu uitgekomen bundel betreft een derde her ziene druk. De artikelen zijn voorzien van de juiste datum van verschijning. Tevens is een aantal foto's geplaatst en is een inhoudsopgave aan het boek toe gevoegd. Zaterdag 16 december Bingo te Dirks- land. Deze Bingo is speciaal voor de kerst met boodschappenmanden, rolla- de's en verder vele andere mooie prijzen. Vijftien ronde's voor slechts 15,-. Voor de superronde hebben wij weer een mooi dekbed -i- kussen. Wij hebben ons best gedaan voor aparte prijzen. Nu aan u om van deze avond een gezellige bin goavond te maken. Onder de aanwezige leden wordt gratis een mooie klok verloot. En u weet toch: voor slechts 5,- per jaar bent u lid van de kleindierenvereniging. U, die altijd of een enkele keer komt, kom deze avond en breng eens iemand mee, die nog nooit is geweest. Deze avond is zeker de moeite waard. De koffie is vanaf 19.00 uur klaar en natuurlijk gratis. Aanvang bingo 19.30 uur. Dus let op deze keer op zaterdag en om half acht. Dit alles in de EHBO- zaal achter de Victoriahal aan de Phi- HpshooQesweg te Dirksland. Kerkelijke huwelijksbevestiging OOLTGENSPLAAT - D.V. woensdag 6 december 1995 om 14.15 uur zal in de Hervormde kerk te Ooltgensplaat de huwelijksbevestiging plaats hebben van Peter Mans, Weespad 34 en Wilhelmina Teuntje van Gurp, Margrietstraat 23, bei den alhier, door ds. C. J. W. Verboom te Bodegraven. Toekomstig adres: Wees pad 34, 3257 KK Ooltgensplaat. Om u een kleine indruk te geven van de overpeinzingen van deze vrome en zo fijngevoelige man neem ik een enkele bijdrage van zijn hand over. Ik koos het stukje willekeurig; het verscheen op 25 maart 1961. Toch is het dominee Doomenbal helemaal. ALS EEN GENADE Vorige week beleefde ik nog eenmaal het wonder van de Veluwe op mijn tocht naar Uddel. Bomen en bossen stonden strak tegen de avondlucht, en het late licht bescheen ze met bijna onaardse schoonheid. Dan loopt het hart van vreugde en vrede vol. Alle spanning stroomt weg en alles is weer goed. Het zijn momenten die het leven schenkt als een genade, onverwacht en onverdiend. Iets van de volmaaktheid wordt dan weer ondervonden. Nooit heeft Petrus zijn Heiland zo liefgehad dan nadat hij Hem verloochende, maar de Heere hem aan zag en kende, de arm van Zijn zondaars liefde om hem heensloeg, hem het hart brak en heelde tegelijkertijd. Zeker zijn het maar ogenblikken, 'zo genoten, zo vervloten'. Maar ze zijn er en ze hebben hun betekenis. Het leven krijgt weer waarde, zin en doel. Het tijdelijke wordt symbool van hel eeuwige. 'Alles Vergangliche ist nur ein Gleichnis', zegt Goethe in Faust. Al het vergankelijke is alleen maar. gelijkenis. Maar zelfs al zet ten wij het hart te zeer op de dingen der aarde, ze zijn toch bij tijden heenwijzin gen naar onvergankelijke en eeuwige werkelijkheden. Ze vloeien in elkander over. 'Symbolen worden tot cymbalen' (Achterberg). En alle aardse liefde en aardse schoonheid wekken vermoedens van een volmaakte schoonheid en liefde, die onaantastbaar toeven achter de ver schijnselen der zichtbare dingen. En als iets ervan het hart vervult, al is het dan maar bij momenten, dan is het toch vol, volkomen vol, hoe spoedig het ook weer verandert en wegvloeit en weer leeg en alleen laat. Een volheid die doet onder vinden wat de organist zondagmorgen speelde na de dienst: 'Waar is een vreugd, een kalmte, een heil, zo zalig als dit hoogst genot?' Het wordt gekend in de diepte van een hart dat gebroken is door schuldbesef en liefde. Daar vindt het weerklank: 'Een zondaar die Uw voeten kust'. Het doet bitter wenen, als Petrus, van smart en vreugde. 'Toen in mijn zielsellende Uw aangezicht mij kende'. JMJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 6