EHAIJDEIi-lilEüWS r//^ Het mooiste kado voor ons i^ 25-jarig jubileum Cees Verspuy neemt vishandel over Nieuw bemanningsverblijf en bergplaats voor KNRM station Stellendam Uitslag 'Viscromte' Bijdrage Juliana Welzijn Fonds voor Stichting Dorpsgemeenschap Postduiven in bet ver-gebouw 't Centrum te Ooitgensplaat yiSflANDlL Ringsteken op Manege Ouddorp Lampionnen- en fakkeloptocht Amnesty International Afscheid ds. Bruining 17 december 1995 2e Blad DINSDAG 5 DECEMBER 1995 No. 6458 fry /-~x 1/ Met25.000 extra leden is bouw MOKJV^ VBOK-opvanghuis een feit Een opvanghuis voor vrouwen die door hun zwangerschap in een noodsituatie verkeren en dringend onderdak en begeleiding nodig hebben. Dat is de wens van de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind, de VBOK. De vereniging bestaat in maart 1996 25 jaar. „Het zou een fantastisch jubileumge schenk zijn als de bouw van het opvang huis volgend voorjaar van start kan gaan", zegt direkteur Mirjam den Boer- Neele. „Maar we moeten wel eerst 25.000 nieuwe leden vinden die ons financieel willen steunen". De in Amersfoort gevestigde VBOK is in 1971 opgericht. De vereniging staat met haar professionele hulpverleners en enthousiaste vrijwilligers dag èn nacht klaar om aanstaande moeders en soms ook vaders bij te staan. Samen met de kliënt wordt er gezocht naar mogelijkheden voor hulpverlening. Hulp die uiteindelijk moet leiden tot een zelftewust moederschap. Uitgangspunt daarbij is de keuze voor het leven en de eigen verantwoordelijkheid van de vrouw. Soms is een goed gesprek voldoende, maar meestal is er meer nodig. Zo kan het gewenst zijn dat een vrouw elders onderdak en begeleiding krijgt. Direkteur Den Boer-Neele: „Denk bij voorbeeld aan vrouwen die te klein be huisd zijn of vrouwen die - omdat ze zwanger zijn - uit huis gezet dreigen te worden door hun partner of ouders. Ver der zijn er vrouwen die in de war zijn, omdat ze niet weten hoe ze met een kind moeten omgaan of ze zijn nog zo jong, dat hun persoonlijkheid onvoldoende is ontwikkeld om een kind te kunnen op voeden". Een thuis voor moeder èn kind Het VBOK-huis is bedoeld voor de op vang van 6 tot 8 vrouwen, zonodig met hun reeds geboren kinderen. Samen met vrouwen die in dezelfde situatie verke ren, kunnen zij zich in het opvanghuis voorbereiden op het zelfstandig wonen met hun kind(eren). De vrouwen krijgen professionele hulp van beroepskrachten en alle noodzakelijke ondersteuning van een team van geschoolde vrijwilligers. Voorlopig is het opvanghuis bedoeld voor vrouwen ouder dan 18 jaar. Ook zal er altijd een plaats worden opengehou den voor krisisopvang. Het opvanghuis zal zo mogelijk centraal in het land wor den gevestigd. 25.000 nieuwe leden De kosten voor het opvanghuis moeten worden opgebracht uit de inkomsten die de VBOK krijgt uit kontributies van leden, bijdragen van donateurs en giften. „We hebben nu zo'n 100.000 leden die allemaal hun steentje bijdragen", vertelt de campagneleider de heer Wil Kok. „Maar willen we onze droom werkelijk heid laten worden, dan zijn er de komen de maanden 25.000 nieuwe leden nodig. Alleen dan hebben we voldoende midde len om zonder problemen de bouw en de exploitatie van het huis te kunnen finan cieren. Ik weet zeker dat het gaat lukken. Die nieuwe leden gaan er ook echt komen". De kosten voor het lidmaatschap van de VBOK bedragen 20 gulden per jaar, junioren toten met 18 jaar en senioren vanaf 65 jaar betalen slechts 10 gulden. Landelijke hulpverlening De VBOK biedt hulp aan moeder èn kind, ongeacht levens-beschouwing of land van herkomst. Jaarlijks melden zich steeds meer vrouwen aan bij de VBOK. In het afgelopen jaar waren dat er ruim 2.300. De VBOK werkt met professionele hulp verleners en beschikt over een diensten centrum in Amersfoort, een dependance in Maastricht en hulpposten in Amster dam, Eindhoven, Den Haag en Rotter dam. Daarnaast zijn er landelijk ruim 1.600 goed geschoolde vrijwilligers werkzaam. Dit jaar in samenwerking met basisscholen MTODELHARNIS - Op 10 decem ber a.s. is de dag van de rechten van de mens. Daarom zal de groep van Amnesty International op Goeree-Overflakkee vrgdag 8 de cember a.s. haar jaarl^kse fakkel optocht op 'D'n Diek' houden. Dit jaar wordt er samengewerkt met de groepen 7 en 8 van de basisscholen. Er zal door hen een lampionnenoptocht gehouden worden. Amnesty International is een soort brandweer van de wereld. Als er ergens brand uitbreekt (rechten worden ge schonden) probeert Amnesty Interna tional daar iets aan te doen. Ook probeert AI door voorlichting en akties brand te voorkomen. Ook al breekt er steeds weer brand uit, is dat juist geen reden om AI ,op te heffen, want het helpt wel. U kunt deze vergelijking aan de orde stellen met de vraag: „Moeten we de brandweer opheffen omdat er steeds weer brand uitbreekt?" De konklusie zal zijn dat Amnesty International wel degelijk helpt, ook al is dat niet precies in gevallen vast te leg gen, of te bewijzen. Help ook mee aan het werk van Amnesty International en loop mee met de lam pionnen- en fakkeloptocht op vrijdag avond 8 december van Amnesty Inter national. De optocht start op 'D'n Diek' bij de stand van AI. Deze stand staat tegenover Saers. De optocht gaat om 19.00 uur lopen. Iedereen is hartelijk welkom. Op zaterdag 9 december 1995, om 11.30 uur, zal de nieuwe bergplaats met bemanningsverblijf van KNRM- station Stellendam, gelegen aan de buitenhaven van Stellendam, oflScieel geopend wordea De plechtige openingshandeling zal wor den verricht door mevrouw J. van der Eist-Pol. Mevrouw Van der Eist schonk de Konin klijke Nederlandse Redding Maatschap pij het geld waarmee het bemaimingsver- blijf en de bergplaats konden worden gebouwd, respectievelijk gerenoveerd. Een door de bemaiming van KNRM-sta- tion Stellendam heel lang gekoesterde wens gaat hiermee in vervulling. De mateiralen en onderdelen kunnen nu goed opgeborgen worden. Bovendien kon een drooginstallatie voor de overle- vingspakken worden geïnstalleerd. Maar minstens zo belangrijk is de realisatie van het bemanningsverblijf. Een plek waar de bemanning na een reddingaktie kan napraten en op gezette tijden instruk- tie kan krijgen. De 'huis-architekt' van de Redding Maatschappij, de heer J. Timmerman, die deel uitmaakt van de plaatselijke commissie van reddingstation Callants- oog, is er uitstekend in geslaagd de uit breiding van het bestaande gebouwtje zo te ontwerpen dat het prima past in de omgeving. Een belangrijk deel van de werkzaamhe den voor de nieuwbouw en verbouw werd gedaan door de bemanningsleden van reddingstation Stellendam, waardoor een aanzienlijk bedrag kon worden be spaard. Dat het fraaie en funktionele gebouw op deze dag in gebruik kan wor den genomen, is mede te danken aan hun grote inzet. De optimale inzetbaarheid van de red- dingboot is met de ingebruikname van de bergplaats en het bemanningsverblijf tot in lengte van jaren gewaarborgd. De feestelijke dag vangt aan om 11.00 uur. Om 11.30 uur zal mevrouw Van der Eist de naam van de werkplaats annex bemanningsverblijf onthullen. Hierna zal de voorzitter van de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij, de heer Mr. J. C. van Munster van Heuven en de voorzitter van de plaatselijke commissie van KNRM-station Stellendam, de heer C. Noorthoek, een korte toespraak hou den. Vervolgens is er uitgebreid gelegen heid de nieuwe behuizing te bezichtigen. Uitslag van de zoutwaterviswedstrijd van 'Viscromte' uit Melissant, gehouden op 2 december met 24 deelnemers. Ie A. Schaaf189 cm. 2e P. Zoon135 cm. 3e C. Westdijk132 cm. 4e J. van Lenten..128 cm. 5e P. Kalle123 cm. 6e J. Kalle111 cm. 7e N. Bazen97 cm. 8e Br. Berkenbosch71 cm. 9e P. Gootjes62 cm. 10e L. Breederveld42 cm. Sinds 3 mei 1987 is ds. Sj. Bruining pre dikant van de Hervormde Exodus- gemeente te Middelhamis-Sommelsdijk, die leden heeft op geheel Goeree-Over flakkee. Op 17 december a.s. neemt ds. Bruining afscheid van de Exodusgemeente in een dienst in de Exoduskerk, Dorpsweg 97 te Sommelsdijk, die begint om 10.00 uur. Aan die dienst werken mee: de Exodus- kantorij o.l.v. Aletta Kwant, de kinderen van de kindemevendienst, lektor Jan de Bree, de heren H. Kom en H. Mackloet op de piston en de heer J. Wildemans op het orgel. Mathilde Bhiining zal op de dwarsfluit een sonate ten gehore bren gen, begeleid door Alette Kwant op piano. Ds. Bruining vertrekt naar Driebergen, alwaar hij predikant wordt van de Grote Kerk. Voordat hij naar Middelharnis kwam, was hij achtereenvolgens predi kant van de Hervormde Gemeente Zoutelande en jeugdpredikant van de Hervormde Gemeente Rotterdam-C. NIEUWE TONGE Het Juliana Welzyn Fonds heeft in het kader van zijn Zuid Hollands dorpshuizenprojekt aan Stichting Dorpsgemeenschap Nieuwe Tonge te Nieuwe Tonge een bydrage ge geven van 30.000,- voor het ne men van energiebesparende maat regelen in Ons Dorpshuis. Om de leefbaarheid in de kleine kernen te behouden, is het Juliana Welzijn Fonds in februari 1994 een tweejarige aktie gestart voor de Zuid-Hollandse Dorpshuizen. Het Fonds stelt 1.350.000 beschikbaar om in de provincie Zuid- Holland het voortbestaan van dorpshui zen veilig te stellen. 45 dorpshuizen krij gen bij toepassing van energiebesparen de maatregelen een bijdrage van maxi maal 30.000,-. Het Juliana Welzijn Fonds wil geduren de een aantal jaren extra aandacht geven aan de leefbaarheid op het platteland. Dorpshuizen zijn daarvoor essentiële voorzieningen. Het Fonds vindt het om die reden belangrijk dat de dorpshuizen hun funktie goed kunnen blijven vervul len. Het Fonds heeft echter gekonsta- teerd dat met name de energielasten vaak een flinke post op de begroting vormen. In veel gevallen kunnen deze kosten aan zienlijk verminderd worden door het treffen van energiebesparende maaü-ege- len. Dit geeft dan ruimte in de begroting voor bijvoorbeeld periodiek onderhoud dat er nu nog wel eens bij inschiet. Het Juliana Welzijn Fonds wil de bestu ren van de dorpshuizen nu door middel van het projekt helpen hun accommoda ties energiezuiniger te maken. Een voor deel is ook dat energiebesparende maat regelen gunstig zijn voor het milieu. Het Juliana Welzijn Fonds is een onaf hankelijk fonds dat zijn geld ontvangt uit onder andere de GiroLoterij-Bank- Loterij, de Lotto/toto en de Krasloterij. De Postduivenverenigii^ 'De Zwa luw' houdt weer haar jaarlijkse duivententoonstelling in 't Cen trum, van Weelstraat 10 te Ooit gensplaat, op vrijdag 8 en zaterdag 9 december a.s. Het kan weer een bijzonder leuk en ge zellig weekend worden in Ooitgensplaat met voor elk wat wils. Er zijn weer fantastische prijzen te win nen op het rad van avontuur, zoals vlees- schotels in alle soorten, levensmiddelen- njanden, taarten, kerstkransen, enz. dit alles van prima kwaliteit. Wij verkopen nog steeds loten met daar op 2 nummers, dus 2x meer kans. Dit kan alleen maar in Ooitgensplaat en wel op 8 en 9 december. Zaterdagmiddag is er ook weer de gebruikelijke kindermiddag, waarbij na tuurlijk ook de ouderen van harte wel kom zijn. Op deze middag is er zowel biiigo en rad, met ook weer veel mooie prijzen. Zaterdagavond omstreeks 23.00 uur zal de trekking plaatsvinden van de grote verloting. Het zetten van de duiven is vrijdagavond 8 december van 18.30 tot 19.30 uur. Op deze vrijdagavond wordt er een fo rumavond gehouden, deze begint om ongeveer 20.15 uur. De forumleden zijn dr. Mangnus uit Steenbergen, dhr. Jan Polder uit Middelharnis en dhr. D. Lee- werke uit Klaaswaal. MIDDELHARNIS - Vader Gerit (Gerard) Verspuy, grondlegger van muziekcentrum Verspuy te Sommelsdijk, gevolgd door een vestiging in Tholen, heeft zich in leven mogen verheugen in de geboorte van 6 zonen van wie er 3 in het muziekbedrijf terecht zijn gekomen. De nu 25-jarige zoon Cees vond z'n toekomst in een andere branche, het visbedrijf. Het gezin Verspuy kwam, na het overlijden van vader Verspuy in 1985, vanuit Herkingen in Tholen terecht waar Cees zich op z'n zestiende z'n eerste brommer verwierf, al moest daarvoor stevig worden aangepakt. Dat deed hij, en niet eens ongaarne, in de viszaak van Arjan Quist. Cees stak de handen danig uit de mou wen en toonde zich een aanpakker te zijn. Arjan Quist werd z'n werkgever die Cees het beheer gaf over de viszaak in de Nieuwstraat die in april van dit jaar geopend werd, een prima stek voor de nog jeugdige Cees Verspuy die weer veel van z'n vroegere bekenden terugzag en ook dat is hem een genoegen. Toen dhr. Quist liet weten de Middelhamisse zaak af te willen stoten omdat z'n aandacht bij z'n ambulante vishandel in Roosendaal moet zijn heeft Cees Ver spuy z'n kans geroken en hij wordt de nieuwe eigenaar, per 4 december offi cieel, gevolgd door een feestelijke opening op donderdag 7 december. De naam 'Vishandel Cees Verspuy' zal op de gevel worden aangebracht. Het pakket wordt breder, zo neemt de nog jeugdige ondernemer zich voor. Meer en wat exclusievere vissoorten zullen worden aangeboden en in visschotels en -schalen wil Verspuy faam verwerven. Het zal hem zeker lukken. In de pauze van deze forumavond zal er een duivenbonnenverkoop plaatsvinden van onderstaande liefhebbers die een bon hebben geschonken: KI. Sturris, Beijer- Kagchelland, B. van Noord, Jac. van Dam, W. Kamp, L. Hokke, mevr. Stur ris, allen uit Ooitgensplaat. J. van Ekeren uit Lepelstraat, A. de Waal uit Acht-hui- zen, I. Koese en Zn. uit Middelharnis, J. C. Polder uit Middelharnis. U ziet dat er voor elke liefhebber wat te koop is, dus kom vrijdagavond 8 decem ber naar Ooitgensplaat om uw kans te benutten uw hok te versterken. Zaterdagmorgen worden de duiven ge keurd door de heer D. M. Broeders uit Oud-Beijerland. Tijdens de tentoonstelling zal Klaas Stur ris een twintigtal oude en jonge Fond- duiven te koop aanbieden. De tentoonstelling is geopend vrijdag 19.00 uur, zaterdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur en zaterdagavond vanaf 19.00 uur. Toegang is gratis. Voor inlichtingen betreffende deze ten toonstelling kunt u terecht bij P. de Vos, Prunuslaan 27, Ooitgensplaat, tel. (0187) 632364. Voor inlichtingen betreffende de duiven bonnenverkoop kunt u terecht bij L. J. Zwackhalen, tel. (0187) 632221 en K. Stun-is, tel. (0187) 632440. U kunt bij Op zaterdagavond 9 december organi seert Manege Ouddorp een avond ring steken voor jong en oud. Nog nooit op een paard gezeten? Geen probleem, want u rijdt mee op de bok van een aangespannen koets. Dus neem gerust vaders en moeders, ooms en tantes, en vrienden mee, voor een leuke sportieve avond uit. Aanvang 19.00 uur en het inschrijfgeld bedraagt/ 10,-per persoon. Inlichtingen en inschrijven voor 2 december bij Manege Ouddorp, tel. (0187)683908. deze personen de duivenbonnen laten inzetten. U ziet, wij hebben niets nagelaten om het u zo gezellig mogelijk te maken maar om dit te laten slagen hangt van u af. Daarom hopen wij dat velen van u op 8 en 9 december aanwezig zullen zijn op onze tentoonstelling, alwaar wij u van harte zullen verwelkomen. Namens de tentoonstellingscommissie, P. de Vos -14- Foei, dat is haar niet meegevallen, al heeft ze al meer zoiets aan de hand ge had. 't Is maar te kort bij, omhet mee te bele ven. Het gevaar is geweken. Lien slaat het zand van haar jas. Ze kijkt eens in de richting van het witte huisje. Ja, de jonge boer staat met z'n vrouw op het wegje te kijken. Enfin, vooruit maar weer. Ze moet toch verder. De officieren doen niks lelijk. Ze krijsen of schreeuwen niet. Ze schijnen zoiets meermalen meegemaakt te hebben. Kalm staan ze erbij te kijken. Proberen nog wat te redden. Maar dan een kleine explosie. Ze springen terug. Een kleine tas met munitie is er ontploft. Lien zet haar voet op de grond. Zal ze er langs gaan? Veilig komt ze er voorbij. Gelukkig! Dat ging goed. Onwillekeurig zet ze er een flinke gang in. Mensen komen naar de weg toelopen. Ze willen het ding zien branden. „Dat ging d'r effetjes op", zegt een boertje tegen haar. „Ja, dat ging 't zeker". Ginds in het weiland zijn al een paar jongens aan het hulzen zoeken. Elk heeft zo zijn eigen ambitie. Lien van Olmen zoekt de richting Apeldoorn. Het gaat om het dorp Rijssen, waar oom Bart woont. Het is het doel van haar reis. Zou ze eigenlijk wel zover behoeven te gaan? Is het niet veel dichterbij te vinden? Maar nee, ze durft niet maar zo bij de mensen om koren te vragen. Ze heeft wel geld bij zich, maar geen ruilmiddelen, zoals kostuumgoed en manu facturen. In haar tas heeft ze nog wel een beurs met zilveren halve guldens. Maar wat zou het worden! Zij kan niet handelen met die vreemde mensen. Dan maar eens flink de gang erin. Oom Bart zal haar wel uit de nood helpen. Een weg zonder bezwaren. Ze zal geen handel behoeven te drijven. Daar zijn de eerste huizen van het mooie dorp Voorthuizen. Het meisje van de kruidenier klopt de matten uit. Ze glimlacht vriendelijk en zegt: „Daaag!" Aardige mensen zijn dat hier, denkt Lien, die altijd zeer gevoelig is geweest voor vriendelijkheid. Ze heeft al eens gehoord dat hier een boerenwagen boven op een Hotel staat. Ze zal eens opletten. Het centrum van het dorp is wel het mooist. En daar staat zowaar ook het bewuste hotel met de vergulde boerenwagen boven op het dak. Ze moet even afstappen. Hoe hebben ze zo'n wagen erop gekregen, vraagt ze zich af. O ja, met stukken en brokken. De wielen, de zijf lanken, het opzet, en dat boven weer in elkaar ge zet. Zo zal het gegaan zijn. „Ha zussie, is het mooi?" vraagt iemand haar. Het is een boerenjongen met een blauwe kiel aan en een rode zakdoek om de nek. Hij heeft het gewaagd zijn mooie fiets nog eens te gebruiken voor een hoogstaodige boodschap in het dorp. Hij kijkt nog eens om. Dat is er één uit Gelders bloed, en meteen denkt Lien aan Starings gedicht over dat onderwerp. Staring dacht wel wat hoog van dat Gelderse bloed, maar onder de mensen mag men kaf en koren niet scheiden. Ze lopen allen door elkaar. Nu komt de lange eenzame weg van Voorthuizen naar Apeldoorn. Daar heeft ze de mensen uit Rot terdam wel eens over gehoord. Enfin, als ze eens twee uur rekent voor deze rit, dan zal ze niet ver meer van de Veluwse parel ver wijderd zijn. Apeldoorn, het grote dorp met de schone lanen en plantsoenen. Doch nu is het winter. Straks als de zomer weer in het land is en alles is opgebloeid, dan geuren weer de bossen en glanzen de heidevelden met de groe ne dennen. De zomer is er nog niet. Daar zal eerst nog wat een verdriet en armoede ge leden worden, eer de zomer in het land is, want daar is geen brood en geen stevige kost. Ginds bij die hoeve staan enkele grote Duitse vrachtwagens. En Lien ziet in haar gedachten de soldaten in de huiskamer zitten met rode tronie's, hun brood dik smerend met boter en leverpastei. Zie, daar is er een bezig een grote mand met een fles erin onder tussen de wielen vandaan te wer ken. Die moet ook nog opengebroken worden. Dat is de oude klare, die onontbeerlijk is. Een wilde vlam van haat komt in Lien's biimenste opzetten. Machteloos laat ze de haat groeien. Ze weet heel goed dat ze niet haten mag, maar als ze alleen is vecht ze er niet tegen. Dan laat ze die haat opkomen zoals die diep in haar hart is ontwaakt. Ze zou zomaar een Duitse soldaat willen grijpen en hem wurgen. Maar dan schrikt ze! Dan zou ze toch een moordenaar zijn. Als die dan dood aan haar voeten lag. Nu, dan zou ze hem een schop willen geven. Want in die ene soldaat met z'n opgezette tronie, ziet zij het duivelse regiment dat daar uit de lucht zich stortte op Rotterdam, verenigd. Ja, verenigd ziet zij in hem k\ die gruwelijke me thoden die op de beschaafde wereld zijn losgebro ken. En heerlijk zou zijn zich op dat monster ge wroken hebben. En dat uit liefde voor haar gestor ven vriendin. Haar Corry, met wie zij zo menige zomeravond samen mandoline speelde. Om voldoening te hebben na zóveel ellende en lij den na zoveel zwartgalligheid, terwijl er zoveel liefs had kunnen zijn. Lien van Olmen is waarlijk wat opgewonden. Zij heeft een rode kleur. „'t Is warm", zegt ze en knoopt haar jas open. Zij heeft zich de invloed van de vijand zo sterk gerealiseerd, dat ze de knapste Duitse soldaat niet anders heeft kunnen doen, dan verachten. Daarvoor heet ze: Engelina van Olmen! Voor de moraal van Dominee Jonas moet ze zwichten. Als die de lijdensgang van de Heere Jezus predikt en wat Hij voor doemschuldige zon daren heeft verricht, ja dan bezwijkt de sterke Engelina. De Heere Jezus heeft gebeden toen Hij aan het kruis der schande hing in de felste pijnen: „Vader, vergeef het hun, want ze weten niet wat ze doen!" De Joden en de Romeinen tesamen hebben Chris tus gegrepen omdat Hij met Zijn leven hun daden veroordeelde. Hun daden waren haat en nijd en Hij was de Liefde verenigd in volle openbaring. Hij was de Liefde die zó sterk was, dat de haat zich met de nijd verbond, en ze kruisigden Hem tesa men. Waar de hemelse Liefde zich openbaart daar spant de wereld samen om deze Liefde uit te ban nen. Doch de liefde Gods die in de gelovigen is uitge stort vergeeft de schuldige al zijn misdaden. Al wat van boven komt is goed. Het aardse is in strijd met het hemelse; de duisternis voert krijg tegen het licht en verdraagt de glans van het licht niet. (wordt vervolgd) f

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5