Asielboot Autobedrijf Leen Mol neemt Auto Klein over Damvereniging 'Denk En Zet' Recordregen bij de Gooye Raad Middelhamis wordt invoer (water)toeristenbelasting vooi^esteld Beperk de fiscale bijtelling! Damkampioenschap Goeree-Overflakkee 1996 Damvereniging 'Ernst Nut en Ontspanning '52' Ingezonden: Gehandicapten en rolstoelers welkom op tentoonstelling 'Nut en Genoegen' Voor beroep bedankt Schilderïjenexposïtie van Tannï Koens bij Stichting PZZ Dressuurwedstrijd Jan van Dijk directeur in Brielle en Spijkenisse Auto van de zaak: Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 5 DECEMBER 1995 Met belangstelling en instemming heb ik het schrijven van de fam. Van Bergen uit Ooltgensplaat gelezen, het is een verademing na alle negatieve uitlatingen van veel mensen, hoewel ik denk dat het dikwijls maar enkele gang makers zijn die kans zien de meute op te stoken. Zelf heb ik enkele jaren een vluchtelingengezin (ouders met 7 kinde ren) in mijn onmiddellijke omgeving gehad en ik kan u verzekeren een zeer nijver gezin, waar veel eilandbewoners een voorbeeld aan kunnen nemen, die niet om een uitkering gingen maar een eigen bedrijfje gingen opzetten. In de gemeente Dirksland hebben wij vorig jaar het nodige meegemaakt toen het gemeentebestuur toestemming gevraagd werd om een groep asielzoe kers tijdelijk onder te brengen in leeg staande vakantiewoningen in Herkingen. De reactie van een gedeelte van de Her- kingse bevolking was benauwend tot in het bedreigende toe. Je vraagt je af: hoe komt dit, als mensen zo reageren? Heeft het te maken met de geschiedenis? Want in de oorlogsjaren van 1940-1945 ston den juist in dit dorpje veel mensen aan de verkeerde kant. De familie Van Bergen citeert enkele malen 'De Telegraaf. Ik twijfel of dit nu wel de juiste brOn is, ik raad de familie Van Bergen aan eens de opstelling van 'De Telegraaf' in de oorlogsjaren te bezien, toen veel kranten (Trouw, Het Vrije Volk, Parool, Vrij Nederiand) in het verzet gingen, koos deze krant een andere richting, toch werd zij na de oor log de grootste krant. Voor mij is het tekenend dat de mens niet links is maar rechts. Daar zijn vele voorbeelden van te noemen, wat rechts denken en handelen is. Ik noem er een: wij hebben hele goede sociale wetten gemaakt en daar wordt op grote schaal misbruik van gemaakt zodat deze bijna niet te handha ven zijn. En als dhr. Bolkestein enkele dagen voor de statenverkiezingen opmer kingen maakt over het asielbeleid en door 'De Telegraaf' breed wordt uitge meten, de VVD een enorme stemmen winst maakt, ik vraag me af of je als par tij daar nu zo gelukkig mee moet zijn. Een ander aardig voorbeeld is dat een halfjaar na het Herkingse drama het gemeentebestuur van Dirksland zonder veel lawaai toestemming gaf om in het dorp Dirksland een leegstaande pastorie te gebruiken voor opvang van asielzoe kers en naar ik weet tot ieders tevreden heid. Dus de oproep van de familie Van Bergen om meer inspraak onderschrijf ik niet, integendeel, we hebben vrij geko zen bestuurders en die moeten beslissen wat er gaat gebeuren. OUDDORP - Mensen die zich wat moeilijk verplaatsen en ook zij die daar voor een rolstoel nodig hebben zijn har telijk welkom op de dierenshow die vrij dag en zaterdag in Ouddorp gehouden worden. Vereniging 'Nut en Genoegen' stelt in 'Dorpstienden' 700 dieren ten toon. Zaterdagmorgen van 10 tot 12.30 uur is speciaal voor bovengenoemde categorie bezoekers bestemd. Ze kunnen dan de dieren in alle rust bekijken zonder in het gedrang terecht te komen. Leden en bestuurders zullen aanwezig zijn om vragen te beantwoorden. Op 17 januari 1996 gaat het persoonlijk damkampioenschap van Goeree- Overflakkee van start. Dit toernooi wordt voor de 1 Ie keer georganiseerd door de eilandelijke damverenigingen. Een ieder die lid is van een damclub op Goeree-Ovqfflakkee of op dit eiland woonachtig is, kan meedoen. Er wordt ook dit jaar gespeeld volgens het Zwitserse systeem over zeven ronden. Met als slotavond een sneldamtoemooi met prijsuitreiking. Ook als je nog nooit hebt meegedaan, is het leuk om eens je krachten te meten op het dambord. Je moet je hiervoor opge ven en wel zo sptiedig mogelijk bij: Piet Leroy, telefoon 632846. De kosten om mee te doen, zijn 12,50, die op de eerste speelavond moeten wor den betaald. De familie Van Bergen wijst nog op de unieke kans voor christelijke partijen om in zaken als asielbeleid zich waar te maken (naastenliefde), maar ook voor partijen ter linkerzijde (opkomen voor de zwakken) is biereen taak. Tot slot wil ik nog wijzen op de invloed van de streekpcrs die door goede voor lichting veel kan doen. In dit verband verwijs ik naar een artikel in het 'Eiianden-Nieuws' van 1 december j.l. op de voorpagina met foto over een vluchtelingengezin te Melissant. Met dank voor plaatsing. L. B. de Berg Bloemendaal 20 Dirksland OUDE TONGE/OOLTGENSPLAAT Ds. H. Schipaanboord te Waddinxveen heeft voor het beroep naar de hervormde gemeente van Oude Tonge bedankt. Ds. J. van Dijk te Tholen bedankte voor het beroep van de hervormde gemeente te Ooltgensplaat. Gedurende de maand december expo seert Taimi Koens haar schderijen bij de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzienin gen Zeeland aan de Oostmolenweg 101 te Kloetinge. Het werk is gemaakt gedurende de perio de 1985-1995. Lange tijd heeft zij lessen genomen bij een Amsterdamse kunste naar. Hierdoor heeft haar techniek zich ontwikkeld van tamelijk naïef tot een wat beter niveau. In haar beginperiode koos Tanni vaak het 'moederen', bedoeld als metafoor, als onderwerp. Later is het onderwerp 'communicatie' de boventoon gaan voeren. Communica tie in de ruimste zin van het woord. Met dit onderwerp wordt beoogd, de kijker te laten zien wat communicatie feitelijk is, het woord maar ook het beeld. Elk gebied van de mens kent zijn taal, alleen onbekende gebieden niet, want daar is niets over bekend, dus valt er niets over te communiceren. De wereld verstaan/begrijpen zonder enige vorm van taal is onmogelijk, de beschaving begon met taal, iets anders is niet moge lijk. De expositie is te bezichtigen tijdens kantooruren. Eilanden-Nieuws een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Afgelopen zaterdag 2 december 1995 reden een aantal leden van de landelijke rijvereniging 'De Sasruiters' uit Dirks land een dressuurwedstrijd die werd georganiseerd door de Voomse Ruiters te Rockanje. De uitslagen luiden als volgt: L-dressuur Diana de Jong met Lundy155 pnt Astrid Kok met Gratia145 pnt M-dressuur Liesbeth de Jong met Isha156 pnt 3e prijs Wanda Prins met Jean Rhode140 pnt Meer klanten, meer verkochte auto's, grotere drukte in de werk plaats. De klanten van Autobedrgf Leen Mol zijn kennelijk tevreden met deze Honda-dealer. De forse groei is aanleiding voor directeur Jan van Dijk (te Dirksland) om aktief op zoek te gaan naar een extra vestiging in de regio. Met de recente overname van Honda-dealer Auto Klein in Spijkenisse kan de drukte worden opgevangen en zal de dienstverlening aan de klanten optimaal blijven. De naam van de nieuwe vestiging: Autobedrijf Jan van Dijk Spijkenisse BV. Huidige relaties en potentiële klanten van Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland zijn vanaf nu van harte weikóm op indastrieterrein Halfweg 2 in Spykenisse zowel als in de vesti ging in Brielle. Vertrouwde gezichten De vertrouwde en door de klanten in Brielle zo gewaardeerde service en klant vriendelijkheid gaan ongetwijfeld ook in Spijkenisse ontstaan. Op beide lokaties Autobedrijf Jan van Dijk Spijkenisse BV is gevestigd aan de Kelvinweg 13. Een uitstekend bereikbare lokatie op industrieterrein Haljweg 2. zal men eveneens vertrouwde gezichten ontmoeten want de medewerkers zullen tussen beide vestigingen rouleren. Belangstellenden zijn over en weer wel kom om even bij te praten, een kop kof fie, advies, aankoop, onderhoud en repa ratie. Klanten uit Spijkenisse en Brielle kunnen nu tus-sen beide vestigingen kie zen met als mogelijk voordeel dat men minder ver hoeft te rijden. De dealer komt als het ware naar de klant toe! Twee jaar garantie Jan van Dijk en z'n team van 18 mede werkers hebben jarenlange ervaring met het kwaliteitsprodukt Honda. Hierin heeft men zoveel vertrouwen dat de garantie-periode twee jaar bedraagt; zowel op nieuwe als gebruikte Honda's! Nieuwste aanwinst in het leveringspro gramma is de zojuist geïntroduceerde driedeurs Civic. De zesde generatie alweer. Hoe succesvol dit model is, blijkt uit het feit dat er inmiddels ruim tien miljoen van de band zijn gerold. Behalve in Japan worden ook in de Verenigde Staten, Canada en in Engeland Civics gebouwd. Model-varianten zijn drie- en vijfdeurs, sedan, coupé en CRX. De Civic-lijn is ongetwijfeld een belangrijke pijler bij de verdere uitbouw van de .autobedrijven van Jan van Dijk. Jan van Dijk De basis voor de huidige organisatie wordt al in 1974 gelegd. In dat jaar wordt Leen Mol immers tot officieel Honda-dealer benoemd. Nadat Jan van Dijk binnen het bedrijf diverse funktics had bekleed, neemt hij het bedrijf in 1989 van Leen Mol over. Voor een gro tere (naams)herkenning zijn de ontwik kelingen nu aanleiding om per 1 januari a.s. de bekende naam van Autobedrijf Leen Mol in Brielle in te ruilen voor een eveneens vertrouwde naam: Autobedrijf Jan van Dijk Brielle BV. Met de recent verworven nieuwe vesti ging in Spijkenisse omvat het rayon thans Goeree-Overflakkee, Schouwen- Duiveland, Voome-Putten, Hoogvliet en Rozenburg. Het adres in Brielle is: Slagveld 19; de vestiging in Spijkenisse is te vinden aan de Kelvinweg 13 op industrieterrein Halfweg 2. Uitslagen van maandag 4 decem ber 1995. Afdeling 1 A. v.d. Veer- L Mackloet0-3 C. Spee - P. Leroy0-3 J. A. Dekker-J. van Hoorn0-3 H. Koese - H. Verolme3-0 Afdeling 2 W. Vroegindeweij - C. Polder1-1 R. Jacobs - A. Verolme0-3 J. Lodder-F. Noordijk1-1 A. Knape-J. Verbiest3-0 A. Krijgsman-J. v.d. Kooij1-1 Afdeling 3 H. Noordijk - H. Schellevis3-0 P. V. Groningen - J. A. Gebuis1-1 T. Staal -J. Holleman0-3 G. Zaaijer - J. K. de Rooij3-0 J, Groenendijk - J. Nipius3-0 Met 22 persoonlijke en 7 clubre- cords was het zonder meer een goede oogst te noemen. Meegedaan werd er aan de ZRO-competitie en de sprintwedstrijden. Bij laatstge noemde wedstrijd blijft de Gooye met wat vraagtekentjes zitten. Een diskwalificatie van Theo Jan Tanis en nogal wat b-, c- en d-tijden, de a-tijd ging vaak naar grotere zwemclubs. De 100 m rug leverde voor Christian Velgersdijk een clubrecord (er) op in 1.10.5. Paul Brinkman en Marco Franzen finishten inresp. 1.07.4 en 1.17.3. Op de 100 m vlinder was het 4x raak bij de meisjes. Lieske v.d. Polder werd derde in 1.25.2. De tijden 1.39.8, 1.40.4 en 1.49.9 waren voor Annelies Kievit, Jamie Visser en Jacomien de Jong. Op de 100 m vrij waren het Tineke van Altena, Maartje de Jong en Jenny Jongejan die weer wat van hun tijden afhaalden, resp 1.18.6, 1.16.4 en 1.11.5. Bij de jongens was het Ingmar Brinkman die het brons mee nam in 1.03.2. Wietse v.d. Polder verbeterde zijn tijd naar 1.04.6 en Frank v.d. Voordt eindigde na 1.07.9. Op de 100 m school werden er voor Jacomien de Jong, Miriam en Jacqueline Nelisse de volgende tijden genoteerd: 1.34.7, 1.31.6 en 1.28.2. Bij de heren zwom Erik Franzen een persoonlijk record (pr) in 1.22.3 en finishte Peter van Gemert in 1.11.7. Nogmaal een 100 m vrij voor Jenny Jongejan en Ingmar Brinkman en met hun tijden van 1.12.2 en 1.04.2 bewijzen wij hun goede en regelmatige zwemmen. Maaike van Driel 1.30.0 en Marco Franzen 1.03.2, terwijl Paul Brinkman naar een pr zwom in 57.3. De 100 m rug ging voor Margriet Ko ningswoud in 1.32.8, Maartje de Jong 1.32.1 en Jacqueline Nelisse in 1.17.2. Marcel Stolk zwom een pr en wel in 1.15.0, precies dezelfde tijd als Frank v.d. Voordt en wat voor Ingmar en Jenny geldt, geldt ook voor Frank en Christian Velgersdijk 1.11.0. De 50 m school leverde een pr voor Lieske v.d. Polder op in 42.6 en voor broer Wietse eveneens een pr in 40.0. Ingmar Brinkman werd eerst in 36.3; Paul Brinkman deed eer 36.5 over en Jacqueline Nelisse 38.6. Frank v.d. Voordt zwom een pr in 42.4. Een pr voor Christian in 39.0. De 50 m rug veriiep voor Theo Jan Tanis dramatisch. Niet voor Frank want hij zwom een er in 34.4 en werd eerste. Jacqueline tikte na 35.3 sec. aan. Een pr en een derde plaats was er voor Lieske in 37.9. Een tweede plaats en er was er voor Christian in 33.0. Paul verbeterde zijn tijd en tikte in 31.4 aan. De 50 m vrij leverde een er op voor Christian in 28.; een pr voor Frank in 30.9, een d-tijd. Paul Brinkman een er in 26.1. Theo Jan Tanis 24.9 met een c-tijd, de a-tijd was goed voor het zilver. Lieske haalde ruim een seconde van haar tijd af en tikte na 33.9 aan. Wietse tikte na 29.9 sec. aan en Ingmar verbeterde zich naar 29.1. De 50 m vlinder leverde voor Ingmar en Wietse een pr op in 34.2 en 32.8. Wietse nam het brons mee. Jacqueline zwom een pr in 34.3 en Theo Jan Tanis werd eerste in 26.4. MELISSANT Beker A poule J. Looy - H. de Geus2-0 A. het Jonk - M. Wiegel2-0 B. Visbeen - B. Grootenboer2-0 B. v.d. Spaan - C. Visbeen0-2 J. Non is vrij. Beker B poule P. Kom - H. Visbeen0-2 T. Goedegebuur - G. J. v.d. Wal2-0 H. V. Heukelen - A. J. Doom0-2 B. van Engen - mw. T. de Geus2-0 Middelharnis' gemeenteraad zal in de raadsvergadering van a.s. donder dagavond worden voorgesteld zowel een toeristenbelasting als watertoe ristenbelasting in te voeren. De opbrengst van het een wordt op ca ƒ23.000 en van het ander, de watertoeristenbelasting, op 21.000 geschat; „niet te versmaden", vindt het college. Heffing van toeristenbelasting wordt van toepassing op vakantie-onderkomens, niet zijnde mobiele voorzieningen, mobiele voorzieningen, niet beroepsmatig verhuurde ruimten en beroepsmatig verhuurde ruimten. De belastingplicht berust overigens niet bij de in de voorziening verblijvende persoon -, maar bij degene die de gelegenheid tot verblijf biedt en daarvoor een vergoeding vraagt. Voor de wijze van de belastingheffing is uit praktische overwegingen gekozen voor een forfaitaire berekeningswijze, wat er op neer komt dat van een bepaalde voorziening vooraf wordt vastgesteld hoeveel slaapplaatsen deze telt en voorts wordt een schatting gemaakt van het aantal jaarlijkse overnachtingen. Onder beroepsmatig verhuurde ruimten worden verstaan hotels, motels en pen sions. De watertoeristenbelasting zal worden geheven van passanten en van personen op vaartuigen met vast ligplaatsen. Voor passanten wordt het havengeld met I ,- per etmaal verblijf verhoogd. Vaste ligplaatsen worden forfaitair berekend; 3 per sonen voor een vaartuig van ten hoogste 8 meter, 4 personen op vaartuigen van 8 tot 12 meter en 5 personen op vaartuigen langer dan 12 meter. B en W besluiten hun voorstel met de volgende voetnoot: „Het is uiteraard inte ressant om een totale inschatting te maken van een belasting-opbrengst uit de recreatieve hoek op termijn. Dat wil zeggen als daadwerkelijk invulling gegeven is aan plannen als van Inogem en mogelijkerwijs Fogem, Jacobs en een tweede jachthaven. Hiervoor is het nu te prematuur, maar de som van de toeristenbelas ting, watertoeristenbelasting en onroerende zaakbelasting is zeker niet te versma den. Het is van belang u hierbij te wijzen op de landelijke trend om de opbreng sten van de toeristenbelasting en watertoeristenbelasting te bestemmen voor voorzieningen op het gebied van recreatie en toerisme. In ons geval is het raad zaam deze trend te volgen, teneinde de reeds bestaande mogelijkheden in de gemeente Middelhamis te kunnen uitbreiden danwei te kunnen verbeteren en zodoende het toerisme op Goeree-Overflakkee te bevorderen. Wanneer een werkgever aan een werknemer een personenauto ter beschikking stelt, moet de werkne mer in de regel een bedrag by zyn inkomen tellen in verband met het privé-gebruik dat hij wordt veron dersteld van de auto te maken. Hetzelfde geldt in grote lijnen voor het gebruik van een personenauto in het kader van de eigen onderne ming; een deel van de kosten wordt geacht niet ten behoeve van de onderneming te zijn gemaakt en is derhalve niet aftrekbaar. De bijtelling: 20 of 24% De bijtelling bij het inkomen voor privé- gebruik van een in het kader van het ver richten van arbeid ter beschikking staan de, danwei in het kader van een onderne ming gebmikte personenauto bedraagt sinds jaar en dag 20% van de catalogus prijs inclusief BTW en BPM en inclusief accessoires, die af fabriek gemonteerd zijn. Op de bijtelling komen eigen bijdragen voor privé-gebruik in mindering. TIP: In veel gevallen komen bepaalde kosten (bijvoorbeeld benzine- en tolkos- ten tijdens vakanties in het buitenland) ten laste van de werknemer. Wanneer deze kosten toch door de werkgever wor den betaald en aan de werknemer wor den doorberekend in de vorm van een hogere bijdrage voor privé-gebruik, zijn deze kosten daarmee integraal aftrek baar. TIP: Voor een direkteur-groot aandeel houder is het vaak fiscaal aantrekkelijk een zo hoog mogelijke bijdrage voor het privé-gebruik van de zakenauto aan 'zijn' BV te betalen de besparing aan inkomstenbelasting kan oplopen tot 60% (bij een salaris dat ter vermijding van vermogensbelasting op de 'nullijn' wordt gehouden, is de besparing zelfs maxi maal 68%), terwijl de eigen bijdrage bij de BV met 40/35% vennootschapsbelas ting wordt getroffen. Sedert 1 augustus 1990 is de bijtelling 24%, wanneer de afstand tussen woning en onderneming/arbeidsplaats enkele reis meer bedraagt dan 30 kilometer. Is de 24%-bijtelling rechtmatig? In een recent arrest over de bijtelling voor het privé-gebruik van een personen auto heeft de Hoge Raad vraagtekens gezet bij de rechtmatigheid van de ver hoogde bijtelling voor degenen die meer dan 30 kilometer van het werk wonen. Volgens de Hoge Raad is er mogelijk sprake van een - verboden - ongelijk heid in behandeling. Wat is namelijk het geval: wie met een zakenauto per jaar aantoonbaar minder dan 1000 kilometer privé rijdt, krijgt niet te maken met een bijtelling van 20 of 24% van de catalogusprijs: hij of zij dient een bijtelling bij het inkomen te plegen van het aantal privé-kiiometers tegen een reële kilometerprijs. Het is daarbij onverschillig, of de afstand woning-werk minder of meer bedraagt dan 30 kilometer. Rijdt iemand echter 1001 kilometer privé in een zakenauto, dan is ineens wél de afstand woning-werk relevant. Er is dan ook mogelijk sprake van een ongerechtvaardigde ongelijke behande ling van gevallen waarin volgens de wet van het 24%-forfait van toepassing is, ten opzichte van de gevallen waarin de woon-werk-afstand eveneens meer dan 30 kilometer bedraagt, maar de zaken auto voor minder dan 1000 kilometer per jaar privé wordt gebruikt. In het gewezen arrest kwam deze kwes tie niet uitdrukkelijk aan de orde. Ver wacht mag echter worden dat dat in een toekomstige procedure wel het geval zal zijn. Mocht de Hoge Raad dan oordelen dat inderdaad sprake is van een ongelijke behandeling van vergelijkbare gevallen, dan komt hiermee de rechtsgrond aan de verhoogde (24%)-bijtelling te ontvallen en kan deze regeling in zoverre onver bindend worden verklaard. Ons advies: dien een bezwaarschrift in! Teneinde uw rechten zeker te stellen, adviseren wij u om tegen nog niet onher roepelijk vaststaande aanslagen Inkom stenbelasting, waarin een 24%-bijtelling is verwerkt, een bezwaarschrift in te die nen, waarbij wordt verwezen naar de te voeren procedures. In het geheel geen bijtelling: kan dat? De hele discussie over een 20%- of 24%- bijtelling raakt u niet indien u kunt aan tonen dat u voor minder dan 1(X)0 kilo meter per jaar voor privé-doeleinden van de personenauto gebruik maakt. Dit aantonen zal in verreweg de meeste gevallen slechts mogelijk zijn door het bijhouden van een kilometeradministra tie. Het is dus in beginsel niet mogelijk bijtelling te vermijden door bijvoorbeeld simpelweg te wijzen op een eigen twee de auto die voor privé-kilometers wordt gebruikt. In de jurispmdentie zijn meermalen de eisen aan de orde geweest, waaraan een deugdelijke kilometeradministratie moet voldoen. Recent heeft de Staatssecretaris van Financiën die eisen nog eens duide lijk op een rijtje gezet (zie artikel van 20 oktober in Westweek). Het bijhouden van een kilometeradmini stratie lijkt voor velen van u misschien geen aanlokkelijk perspektief. Toch zult u ervaren dat het zeker geen onmogelijke opgave is, wanneer u serieus en konse- kwent te werk gaat. De beloning achteraf vergoedt veel: het kan u vele duizenden guldens belasting geld schelen. Westelijke Accountantskantoren B.V. T. J. A. Koppelman RA

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2