EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Twee verkeersdrempels in Korteweegje Dirksland Studiedag christelijke school in veranderende tijd Bijbeltekst als visitekaartje 50-jarig jubileum clir. gem. zangver. 'Soli Deo Gloria' te Stellendam Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde Part. initiatief gemeenschapshuis Herkingen? 2e Blad DINSDAG 28 NOVEMBER 1995 No. 6456 Het heeft Dirkslands gemeenteraad donderdagavond heel wat tijd gekost het eens te worden over de aanleg van twee verkeersdrempels in het Korteweegje die er voor moeten zorgen dat het passerend verkeer terwil- le van de veiligheid van de omwonenden wat gas terug neemt. Het ging de raad niet zozeer om de knik kers, ze kosten samen honderdduizend gulden waarin 20.000,-- wordt gesubsi dieerd, maar het ging de raad duidelijk om het spel. Verkeersdrempels zijn uiter mate hinderlijk en eigenlijk zijn ze uit de tijd, zo werd geoordeeld. Mevr. Tuinstra (VVD) opende daarover de discussie: "er zit een rammeltje in het voorstel, een zelfde rammeltje als de auto's laten horen die over die drempels mogen denderen", met welke uitdruk king ze kennelijk bedoelde dat het erop verkeersdrempels soms hardhandig toe gaat. Daarom voorzag ze nu al dat de bewoners van de percelen 9 en 53 straks over de overlast zullen klagen en schade zullen claimen. Sinds 1 november mag langs het Korteweegje, aan beide zijden zelfs, worden geparkeerd, maar dat heeft, zo constateert het college al op 14 nov. niet tot snelheidsvermindering geleid, "een te snelle conclusie", vond mevr. Tuinstra. Ook dhr. J. H. Kalle (SGP) ontpopte zich als fervent drempelbevechter. Er wordt daar tamelijk hard gereden, gaf hij toe, zodat er op de invalsweg van het dorp "best wat" moet gebeuren, maar ver keersdrempels lijken dhr. Kalle uit den boze, een asverschuiving lijkt hem heel wat beter en daarvoor pleitte hij dan ook. Géén versmalling, want we zitten hier in' het modernste landbouwgebied van West-Europa. Het landbouwverkeer heeft overal de beschikking over paralel- wegen. Behalve dat in Dirksland, mop perde dhr. Kalle. Een versmalling en drempels achtte hij volstrekt ongewenst. "Welke andere mogelijkheid zou er zijn het verkeer af te remmen" vroeg dhr. Robijn zich af en hij vroeg de raad om een consequent beleid, óf een goede oplossing te bieden óf niks te doen en de bewoners dat ook dan te laten weten. Drempels veroorzaken voornamelijk tril lingen en geluidsoverlast, werd ook door dhr. Leeflang (RPF) overwogen en ook hij voelde daarom niks voor drempelaan leg in het Korteweegje. •Perplex Wethouder Eshuis verklaarde perplex te staan over de nu gehoorde kritiek nadat in de commissiebesprekingen zoveel eenstemmigheid had geleken, aanleg van de drempels leek geaccepteerd. Het wor den geen korte drempels maar wegverho gingen over een lengte van 28,5 meter, in combinatie met een asverlegging. Dhr. Eshuis begreep, en het leek dat ook de commissie dat moet hebben begrepen, dat meerdere veiligheid niet te realiseren is zonder klachten van anderen, maar hij deed een "ernstig beroep" op de raad in dezen de juiste ^weging te maken. "Het is een illusie dat u het hierin ieder naar de zin kan maken", aldus de wethouder. Het "ernstig beroep" zoals door weth. Eshuis gedaan bleef niet onbeantwoord. De P.v.d.A.-fractie gaf hem het voordeel van de twijfel en daarin volgde ook de VVD-fractie waaruit mevr. Tuinstra aan vankelijk stevige oppositie had gevoerd. Alleen de heren Kalle en Leeflang ble ven zich verzetten, zij stemden tegen. Anders parkeren Dét werd duidelijk dat de bewoners Inders zouden moeten parkeren. Nu par keren ze hun auto's kort langs hun woningen en daardoor op het voetgan gerspad, maar ze zouden gewoon rechts op de rijbaan moeten parkeren. Dat zou het verkeer nopen snelheid terug te nemen. Voorbereidingsbe sluit Heel wat is er, in commissieverband, te doen geweest over de vraag of vestiging van een winkelbedrijf, een groenten- en fruitzaak in dit geval, toe te staan in het v.m. postkantoor aan de Burg. Zaaijer- laan. Het ligt nét buiten het bestem mingsplan Dirksland-Dorpsgebied waar in vestiging van detailhandel is toege staan. De raad werd voorgesteld de vestiging via het nemen van een voorbereidingsbe- sluit toch mogelijk te maken. De a.s. ondernemer dhr. P. Struik acht de loca tie, aan parkeerterrein de Kattewacht, prima geschikt en wat de raad betreft kreeg hij zijn zin, al was het voor de raad wel de vraag welke consequenties het besluit heeft wanneer meerdere verzoe ken zouden volgen. Dat lijkt overigens niet het geval te zullen zijn, temeer omdat er geen ruimtes beschikbaar zijn. Gemeenschapshuis Herkingen Voor de bouw van 6 woningen én een nieuw gemeenschapshuis onder aan de Kaaidijk te Herkingen is door B.B.B, ontwikkeling een plan gemaakt. De raad werd voorgesteld voor het betreffende perceel een voorbereidingsbesluit te nemen zodat de bouw t.z.t. ook planolo gisch mogelijk wordt. Dhr. van Prooijen was blij met de voor tekenen die er op duiden dat er "zeer waarschijnlijk" wat betaalbaars kan wor den gerealiseerd, een ontwikkeling die een zegen voor de bevolking kan zijn, alhoewel het plan nog niet verder dan de onderhandelingsfase is, zo liet weth. Eshuis weten. Dhr. Kalle liet weten, overigens zonder details en zonder grote stelligheid, dat "een aantal mensen op Herkingen" de mogelijkheid zien een voorziening te stichten waarvoor dat voor de gemeente niet meer zo "dringend noodzakelijk" lijkt. Het particulier plan ziet er, volgens dhr. Kalle, wel "een tikkeltje anders" uit dan het college dat bedoelt. Het wordt afgewacht en natuurlijk wil weth. van Houwelingen daarover graag kontakt. De gemeente heeft voor een gemeenschapsvoorziening 7,5 ton uitge trokken, maar als het particulier initiatief er voor zorgt zal de gemeente niet in concurrentie gaan en het geld graag in de knip houden. Ook over "de Schakel" in Dirksland gaat een gerucht. Ouderen die er gebruik van maken hebben dhr. Robijn al gevraagd of het waar is dat het wordt afgebroken, maar daar is nog geen sprake van. De gemeente heeft, zo verklaarde weth. van Houwelingen, geen plannen. Wel is de gemeente door een Stichting een idee gepresenteerd, een idee dat door de gemeente niet op voorhand is afgewezen. Als dat ooit werkelijkheid wordt zal "de Schakel" inderdaad z'n functie verliezen, maar voorshands is daar geen sprake van. Voor slachtojfers Een gift van 7500,- (één gulden per inwoner) wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van de slachtoffers van de ork aan die op de Antillen grote schade heeft aangericht. Op 21 november j.l. hield de Chris telijke Scholengemeenschap Prins Maurits een studiedag voor docen ten en bestuursleden. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer De Krey, opende de vergadering met het lezen van enkele verzen van Psalm 78, daar na ging hij voor in gebed. In zijn openingswoord ging hij in op 'de christelijke school in een veranderende wereld'. Er ontstaat een totaal ander besef van normen en waarden, waardoor aan de volgende generaties normen worden overgedragen, die steeds verder van de Bijbel af komen te staan. De vraag: wat vindt de mens ervan, gaat steeds meer opgeld doen. Naast de Bijbel ontstaan er ook andere inspiratiebroimen. Hoe geef je als chris telijke school gestalte aan je identiteit in de praktijk van elke dag? Spreker onder streepte het belang van het benoemen van docenten, die voluit achter de uit gangspunten van de school staan. Zij bepalen voor een groot deel het gezicht van de school. Hoe is de omgang met elkaar binnen de school? Hoe wordt er les gegeven, welke methoden worden gebruikt? Wat is de betrokkenheid van de ouders bij de school? Verwachten zij alleen goede resultaten? Ook de positie van het bestuur is moei lijk. Er is een steeds groter tijdsbeslag. Het wordt steeds moeilijker om bestuur ders te krijgen, die behalve over tijd ook over kennis en inzicht beschikken. Wij zullen ons als christelijke school hoe lan ger hoe meer moeten profileren. Wat is een christelijke school? Toon mij uw geloof uit uw werken, zegt Jakobus. De christelijke school Vervolgens hield drs. G. van Leijenhorst, oud-staatssecretaris van onderwijs en oud-senator, een lezing over 'De christe lijke school'. Hij wees op de vrijheid van onderwijs, verankerd in de grondwet. De overheid mag geen invloed uitoefenen op de levensbeschouwing van de school. Overheid houdt alleen toezicht op de kwaliteit van het onderwijs. Wat betreft de inrichting van het onder wijs heeft de school geen absolute vrij heid. De minister kan invloed uitoefe nen. Het onderwijs moet dienen tot maatschappijvemieuwing. Spreker wees ook op een delegatie van bevoegdheden naar gemeenten en pro vincie. Gemeenten mogen niet heersen over bijzonder onderwijs. Hij wees ook op het ontstaan van samenwerkingsscho len. Van de identiteit komt dan nauwe lijks iets meer terecht. Er is een tendens naar grotere scholen. Kleine scholen zijn moeilijk meer overeind te houden. Pleeg geen fusie zonder noodzaak. Er is ook een streven om alle lerarenop leidingen samen te voegen. Dat is voor onze identiteit geen goede zaak. Basis onderwijs en voortgezet onderwijs moe ten meer invloed kunnen uitoefenen op pabo's. De overheid trekt zich niet echt terug als het gaat om de regelgeving. Stichting Het Bijbelwoord uit Drieber gen vindt evangeliseren met bijbeltek sten zo gek nog niet. Daarom heeft ze een setje van 24 verschillende tekstkaart jes ter grootte van een visitekaartje samengesteld. De teksten spreken van belofte, hulp, schuldvergeving, waar schuwing en verzoening en kunnen mak kelijk in een jaszak of tas worden meege dragen. Het is de bedoeling dat ze wille keurig aan onbekenden worden wegge geven. Bijvoorbeeld bij het inkopen doen aan de man of vrouw achter de toonbank, aan een medepassagier in bus, trein of vliegtuig, aan de kelner die bedient. Kortom: bij allerlei toevallige ontmoetin gen, al biddend dat de Heilige Geest het juiste woord in de hand geeft en ermee verder werkt. Dit alles vanuit de overtui ging dat Gods Woord niet ledig zal wederkeren. Stichting Het Bijbelwoord stelt de setjes met bijbelteksten gratis ter beschikking. Op de achterzijde kunnen desgewenst naam en adres van de eigen gemeente worden gestempeld. Van Leijenhorst wees er ook op dat een school geen bedrijf is. Niet alles moet worden opgehangen aan het manage ment. Bestuurders moeten wel professio nals zijn, maar zeker ook betrokken. Wat bepaalt dat een christelijke school een echt christelijke school is? Naast doel stelling en grondslag noemde hij het kli maat binnen de school. Je samen betrok ken weten. Het benoemingsbeleid is cruciaal. De docenten brengen immers de bijbelse normen en waarden over. Oog voor jongeren Hierna hield de heer Belo, directeur van de HGJB, een lezing met als titel 'Oog voor jongeren'. Waarom oog voor jongeren? Jongeren hebben het moeilijk. De commercie heeft veel oog voor hen. Leraren moeten oog voor hen hebben. U bent toch geen les boer. U moet ze begeleiden, stimuleren tot volwassenheid. Hen aanspreken op hun niveau. Oog hebben voor knelpunten bijvoorbeeld in de gezinssituatie. Samen met hen op weg zijn. Hen voorleven wat het betekent om chiisten te zijn. De Goede Herder heeft oog voor Zijn schapen. Jezus, de schare ziende, werd met innerlijke ontferming bewogen, omdat het schapen waren zonder herder. Ze zijn aan uw zorgen en leiding toever trouwd. Oog voor jongren hebben is niet observerend bezig zijn. Vluchtig naar ze kijken. Het is zien met je hart met liefde en ontferming. Wat zijn ze vaak net als schapen ver moeid en verstrooid. Zijn wij herder, die hun situatie kent. Jongeren: wegens verbouwing gesloten. Fase van grote veranderingen in hun leven, zowel lichamelijk als psychisch. Er ontstaat onzekerheid. Ze gaan experi menteren. Jongeren zijn ook doe-het-zel- vers. Ze hebben een eigen levensstijl en maken ook hoe langer hoe meer een eigen levenskeus. Ze nemen geen kant- en-klaar bouwpakket af. Ze kijken wat bruikbaar is, wat echt is. Waar heb je wat aan. De opvattingen thuis worden fors getoetst. Kan het de toets der kritiek doorstaan? Uit onderzoeken is gebleken, dat het voorbeeld gedrag van de ouders indrukwekkend scoort. Op school zijn de leraren belangrijke indicatoren. Zij beïnvloeden dè leerling positief en/of negatief. In hun vrije tijd hebben jongeren volop aandacht voor radio, t.v., sport en muziek. Ze schermen zich af. Ze gaan onder in de groep. Je moet erbij horen in kleding en haardracht b.v. In de groep sta je sterk. Ze verdienen geld in bijbaantjes en zijn Muzikaal intermezzo; Van Pretorius: Van W. A. Mozart: Zaterdag 2 december 1995 wordt dit gevierd met een jubileumconcert in de Ned. Herv. Kerk te Stellendam. Aanvang 20.00 uur. Het programma luidt als volgt: Van Buxtehude: Cantate voor driestemmig koor met twee violen en Continuo: vers 1 Wachet auf; vers 2 Zion hort die Wachter singen; vers 3 Gloria sei dir gesungen. J. S. Bach, delen uit de kunst der Fuge. O Culi omnium Videns Dominus Ave Verum. Het koor wordt begeleid door vier strijker en clavecimbel. De algehele leiding is in handen van de dirigent Marco Kalkman. Marco Kalkman genoot zijn opleiding aan het Rotterdams Conservatorium. Hij stu deerde koordirektie bij Barend Schuurman en solozang bij Sylvia Schlüters. Naast dirigent van 'Soli Deo Gloria' is hij ook nog dirigent van drie andere koren. Verder heeft hij de muzikale leiding van een klein opera-gezelschap dat zich voornamelijk richt op kinderen. Hij zong ook mee in opera's als 'Die Zauberflöte', 'Nabuco' en nog vele andere. Het koor heeft in de loop der jaren veel concoursen bezocht en behaalde veel eerste prijzen. Onder leiding van Marco Kalkman is er hard gestudeerd op dit programma. Wij hopen u een mooie muziek- en zangavond aan te bieden. Iedereen is van harte welkom bij dit jubileumconcert. De toegang is vrij. Ter bestrijding van de onkosten zal er een deurkollekte worden gehouden. daarom minder afhankelijk. Ze hebben een zelfingerichte kamer. Ze zijn op zoek naar antwoorden, naar de zingeving van het leven. Niet alles wordt zomaar over genomen. Ze laten zich weinig meer voorschrijven op gezag van de ouders. Onafhankelijkheid is normaal. Door de secularisatie vallen waardenkoepels weg. Ook de kerk en de kerkgang komt ter discussie. Ze winkelen wat. Er treedt steeds meer individualisatie op. Halen - hebben - houden. Hebt u als docent oog voor jon geren, dat wil zeggen een goede relatie met hen? Investeert u daarin? Een goede relatie is niet vanzelfspre kend. Vaak is er een tegenovergestelde situatie. Je krijgt gezag en waardering als je het waard bent. U moet als docent betrouwbaar zijn, eerlijk zijn, niet mani puleren, een echt mens, volwassen met een christelijke uitstraling. Op een grote school wordt dat steeds moeilijker. Leerlingen zijn geen leerma chines dus een goed huiswerkbeleid is noodzakelijk. Leren is meer dan preste ren. Overdracht van diepere waarden. Leven uit de kracht van de Heilige Geest. Het is ook verantwoordelijkheid dragen. Er van uitgaan dat alle mensen voor God gelijkwaardig zijn. Ze de goede weg wij zen: de weg naar het nieuwe Jeruzalem. Na de lezingen was er gelegenheid tot discussie. 's Middags was er nog een lezing van de heer De Kool, medewerker van het CPS, met als onderwerp: 'Taakbeleid in het onderwijs'. H. R. de Kreij, voorzitter afdeling Goeree-Overflakkee Maak kennis met de KMTP en wordt abonnee op de Groei en Bloei, een zeer leesbaar blad met informatie over (toe passingen van) planten, bomen, groen ten, tuin-evenementen, noviteiten, enzo voort. U wordt daarmee ook lid van een groep tuinliefhebbers die eilandelijk allerlei groene evenementen organiseren. Ook ontvangt u driemaandelijks de Kleur Fleur, waarin aankondigingen en verslagen (uw eigen artikelen!) van evenementen zijn opgenomen; ons club blad. De evenementenkalender vanaf decem ber: za 2 dec: Marijkeweg 33,9.00 uur snoeidemonstratie loofbomen/struiken di 31 dec: sluitingsdatum fotowedstrijd; thema: planten in potten en kuipen di 9 jan.: plantenkas Voogd, 19.30 uur lezing: Groenten, bekend en onbekend Oogsten en bewaren, zaai-instrukties, bemesting, wat wel of juist niet gedaan moet worden, di 6 febr.: plantenkas Voogd, 19.30 uur fruithout, lezing en demonstratie di 20 febr.: plantenkas Voogd, 19.30 uur lezing over kleinfruit; historie, heden en vervolg. Eind febr.: nadere aankondiging volgt snoeidemonstratie fruitbomen. Verdere informatie: C. Appel, 681105. -12- Als Lien wil helpen zegt ze: „Laat maar, ik ben zo klaar". De jonge boer gaat naar de deel. Er staan drie koeien in de stal, een vaars en een pinkje. Overal zijn de raampjes verduisterd. Als hij in de stal onder de jonge Grietje zit, hoort hij het manvolk in het bergje lachen. Daar zal er een bij zijn die kwinkslagen verkoopt, denkt hij. Lien van Olmen zit met de kleine Helmus op de vloer. De kleine vent heeft het grootste plezier en schatert het uit. „Hoe groot is onze kleine man? Hoe groot is hij?" Het kind steekt de hand in de lucht, zover het halen kan. Buiten stralen de zoeklichten langs de donkere hemel. En zoeken en speuren naar het vijandelijke vliegtuig. Heel in de verte klinkt het dof gerommel van ka nongebulder. Sinds de verschrikkelijke september dagen van 1944 spant het om Arnhem. De grootste helden aller tijden zijn daar gevallen. Zij gaven hun en voor de zaak der vrijheid. Hun bloed heeft de grond gedrenkt en de wateren van de Rijn gekleurd. Ze hebben gestreden en niet gefaald. Ze waren de wegbereiders naar de over winning. Maar zij gingen onder en lieten het leven. Dat is de ernst van de strijd voor waarheid en recht. Meedogenloos en hard! Hoe zijn de helden geval len...! Klaas Frieling staat buiten. Hij heeft de koeien gemolken en de handen gewas sen. Wat een rode gloed, ginds aan de hemel boven Arnhem. Het is het vuur uit de kanonnen. Het verderf moet er met vuur worden uitgebrand. En de huizen val len in elkaar door het geweld der granaten. De schamele inhoud verbrandt door de hitte. En de soldaten aan beide zijden, waartussen de ellende ligt, roken hun eeuwige sigaret, die hun zenuwen kalmeert. De jonge boerin schuifelt over de deel. Klaas is naar buiten. Hij heeft de lantaarn omlaag gedraaid. Ah, daar ziet ze hem staan. Ze loopt naar hem toe. Hij staart naar de horizon, die rood is van vuur en rookdamp. „Klaas", zegt ze en grijpt zijn arm vast, „wat een rode gloed daarginds". „Ja", zegt de jonge boer, „ik keek daar ook zo naar". „Wat zou dat zijn?" „Oorlog, nog steeds! Wat een geluk dat wij nog onze huiselijke haard mogen hebben en dat ik nog thuis kan blijven, Drien!" „Ja Klaas. Wat hebben we nog veel goeds. Wat waarderen we het weinig". Klaas zwijgt. Ja, de mens is ondankbaar. Wat is hij dwaas en vermetel. Terwijl de Heere God zoveel weldaden en goedertierenheden dagelijks betoont. Hier kan Klaas niet anders dan zwijgen. Een zwijgende mond en een sprekend hart. Dan waait er opeens een koude wind om de hoek van het huis. „Kom Drien, we gaan naar binnen". De kerels in het hooibergje slapen. Klaas hoort ze niet meer. De eerste regendruppels vallen. Koud en flets. Hij sluit de achterdeur. De lantaarn blaast hij uit. „Zo, nu hoop ik dat ik hier blijven kan", zegt de jonge boer en schikt zich bij de kachel. „En vertel eens", vervolgt hij tot Lien, „heb je nog broers of zusters?" „Nee, ik heb geen broers en ik heb ook geen zus ters. De ben alleen". „Zo, dat is weinig. Wat doet je vader voor z'n brood?" „Mijn vader is op het kantoor van Van Hasselt aan de Koestraat. Daar is een fabriek aan verbonden. Hij is daar al dertig jaar. Hij heeft een zwak gestel. Toch wilde hij nog op weg om eten te halen". „O juist en toen zei jij, dat knap ik voor je op". „Precies". „En waar kerk je? De geloof dat ik niet mistast als ik denk datje ook naar een kerk gaat". „U tast niet mis. Ik heb altijd met mijn ouders naar de Gereformeerde gemeenten onder 't Kruis ge gaan. Daar staat de oude dominee Jonas. Een hel der maimetje, dat ooit meer dan 3 punten in zijn preek uitwerkt of soms helemaal geen punten. Dominee Jonas kan zo preken dat een jongen van 12 jaar hem volgen kan. Hij doet nooit moeite om voornaam of geleerd te preken. Altijd eenvoudig en toch fris. De bewonder dat oude ventje". „Zeg dat dan wel! Dus de jeugd gaat niet aan het dommelen?" „O nee". Dan... Wat is dat? Zware voetstappen gaan er om het huis. Het zijn de laarzen van Duitse soldaten. Toch zijn er Nederlanders bij. Er klinken bekende woorden. Dan vinden ze de zijdeur. „Open", roept er een. Het is de Nederlander. „O Klaas, zou jij je niet schuil houden", fluistert de jonge vrouw. „Als het soms om de mannen te doen is". „Nee, ik zal gaan kijken", zegt Klaas Frieling zon der vrees. Hij loopt het geutje door en opent de deur. „Wat is er van je orders", vraagt hij. „Er zijn hier onderduikers. We komen een onder zoek instellen. Bent u hier het hoofd van het gezin?" „Krek geraden. Onderduikers heb ik niet. Als ik geen vrouw en kind had, zou ik het niet weten wat ik deed. Maar nu heb ik ze niet". „We zullen het onderzoeken". Vier jongelui stappen binnen. Direkt verspreiden ze zich door het huis. Klaas blijft in het voorhuis. Hij heeft al eens gehoord van diefstal op grote schaal. Wat hij heeft zal hij moeten beschermen. Voor het portret van de Koningin blijft èen jonge N.S.B.'er staan. Zijn uniform zit slordig om het lijf. Met zijn geweerkolf haakt hij het portret van de wand. Vinnig kijkt hij ernaar. Hij beklaagt de mensen die deze vrouw als hun vorstin begeren. De nieuwe orde sluit het Koningshuis uit. Hij scheurt het papier van de lijst en haalt het mooie portret eruit, rolt het op en steekt het zo par does in de kachel. Klaas staat te koken, maar zegt niets. „Wat een helden", denkt hij. Als die iets beters moeten rengen, dan we gehad hebben, dan zullen we er niet op vooruit gaan". Er wordt niets gevonden. Met veel gerucht gaan ze weer naar buiten. Klaas sluit de deur. Doet de grendel er op. Nou laat ik hem dicht, neemt hij zich voor. „Het is nog weer meegevallen! De stond te trillen op m'n benen. Klaas", zegt de boerin. „Ja, allicht! Wat een mensen zijn me dat!" Lien van Olmen zit heel bedaard met de kleine jongen op haar schoot. „Word je al slaperig?" vraagt de boerin haar. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5