EHAIJDEII-IIIEüWa Wintergroen kleurt november Goede prestaties van de Gooye Asielzoekers boot in Oostflaldtee Prachtige zangavond in Herhien ENECO St. Nicolaasmiddag in Oude Tonge Staver Champions League 1995 Schakelklub Stellendam B3 hypotheek op maat... Makelaar Tamboer Friedensstimme start jaarlijkse kerstgroetaktie Tuin en groen. Er is altijd wat moois te doen Opbrengst verkoping 3e Blad VRIJDAG 24 NOVEMBER 1995 No. 6455 (ingezonden) De commotie die is ontstaan omtrent het afmeren van een Asielzoekersboot in de Galatheese haven - wel of niet terecht - is m.i. voor een deel te wijten aan een late en naar mijn mening onzorgvuldige wijze van presenteren naar de bevolking toe. De vind het niet juist dat de gemeente de bevolking pas informeert: na goedkeuring door het College van Burgemeester en Wethouders; na een vastgelegd concept-bestuursover eenkomst en pas na behandeling in de commissie Alge mene Zaken en pas na goedkeuring van de Gemeenteraad. Naar mijn mening zou het verstandiger zijn geweest eerst eens te inventariseren hoe er door de bevolking over wordt ge dacht en aan de hand van argumenten mede te bepalen, op welke wijze een zo groot mogelijke maatschappelijke meer derheid te vinden is. Hiermede had de gemeente weUicht vele vóór-oordelen kunnen voorkomen. Nu leven er bij de bevolking vele vragen zoals: - Hoe is dit allemaal te financieren? - Waar blijven en hoe worden deze gelden besteed? - Op welke wijze denkt de gemeente de asielzoekers op te vangen? Allemaal vragen die van belang kunnen zijn om een beter inzicht te krijgen in de problematiek en door meer openheid in deze te verschaffen, waardoor wellicht meer positieve reakties binnen hadden kunnen komen. Veel gehoorde uitlatingen t.o.v. de Ge meente, zoals: „Die zullen wel voor zijn, want daar verdienen ze aan"; „het zal de Gemeente een zorg zijn hoe de bevol king er over denkt"; „Ze geven wel geld uit aan allerlei mogelijkheden voor Asielzoekers, maar ons laten ze barsten", zijn niet bevorderlijk voor het kweken van toleranties, maar geven juist aanlei ding tot het innemen van standpunten, die daarop mede zijn gebaseerd. Nu dit alles anders is gelopen, hebben wij nu te maken met akties, zoals brieven en pamfletten. Over de inhoud hiervan wil ik kwijt, dat ik deze nogal tendentieus en niet passend vind. Een aantal aspekten in deze schrijvens zijn beslist waar, maar tevens ook zo cliché-matig, dat ik daar eigenlijk niet mee uit de voeten kan. Wij praten over mensen in nood. Of deze mensen in nood zijn is niet aan ons om dat te beoordelen, daar zijn be voegde instanties voor. Maar veroordelen is iets dat ons hele maal niet past. Zij moeten minstens een kans krijgen en ik vind dat het onze taak is daar te hel pen waar nodig. Van deze categorie mensen moeten wij uit blijven gaan. Mensen die daar echt van overtuigd zijn zullen m.i. nooit een brief ondertekenen van een comité, die met alle geijkte vooroordelen naar buiten treedt. Met alle respekt voor een andere mening, maar laat in woord en geschrift ook ruimte over voor een ander. Veel praktischer zou het zijn als wij eens bedenken hoe we met die 'knel-vraag- stukken' omgaan. De denk dat het goed zou zijn een basis gedachte te hanteren die uitgaat van de gemiddelde mens, te weten: Humani taire Hulp kent geen grenzen. Als we het hier over eens zijn en vanuit die gedachten oplossingen bedenken die ook werkelijk gebaseerd zijn op humani taire hulp, zullen wij ontdekken dat er in alle creativiteit best iets positiefs is te ontdekken. Ik hoop en verwacht van de gemeente een eerlijke en rechtvaardige beslissing over het wel of niet stationeren van de Asielzoekersboot. Verder lijkt het mij raadzaam de bevol king op een juiste, volledige en tijdige wijze te informeren over de argumentatie van hun beslissing. Ooltgensplaat, Maitien van Bergen \,m9f Aanstaande zaterdag hopen we weer klub te houden in De Schuur. Er zal die avond met marsepein gewerkt gaan wor den. Heb je zin om iets leuks er van te maken, kom dan naar de Schakelklub. Tot ziens in de Schuur om half acht. De deur is om zeven uur al open. (ingezonden) We schrijven 18 november 1995, een donkere najaarsavond, als we op weg zijn naar Herkingen. Zoon Jan heeft ons opgehaald om ons af te leveren bij de Herv. Kerk te Herkingen, waar een koor- en samenzang(dienst) zal plaatsvinden. We naderen de molen waar we het bord lezen: HERKINGEN, gem. DIRKS- LAND... Ja, sinds 1 januari 1966 is Herkingen zijn zelfstandigheid verloren. Je kunt het merken als je bij de molen komt, daar treffen we een snelheidsbe- perker aan. Hoe mooi was het oude Meu- lehein en wat een 'lastpost' is dat nieuwe ding. Maar laat ik nu niet gaan uithalen naar onze overheid, dat mag niet hé? We gaan verder en dan gaan er flarden van gedachten naar zeker 55-60 jaar terug. Ik hoor in mijn gedachten zin gen... wat een volume, enorm, en wat zingen ze en waar komt het vandaan? Ja uit zaal Kaashoek... dat was een ruimte gemaakt op de dorsvloer van de schuur waar nu aan de Stoofweg Cees Huizer zijn bedrijf heeft in agf. Daar woonde een rustend boer(tje) Kaashoek en die verhuurde die zgn. zaal aan zang en verenigingen. Ja zelfs werd er kerk in gehouden door de Oud Ger. Gem. (dit kan een verhaal apart worden). Nu be doel ik de zang ZANGLUST? Bekende zangers waren o.a. Es Slis, Aren Huizer, Logmans, P. van Mourik, T. van Mourik. En nog veel meer. Ze zongen naast psal men ook de oude Hazeu-liederen. Er wordt beweerd dat twee mannen sa men zongen op een uitvoering in de kerk en dat ze zo'n volume naar voren brach ten dat ze de lamp uitzongen (petroleum- lamp)? We horen in gedachten lied no. 29 'Herfstlied': de herfst blaast door de dreven die zachte schaduw geven. Werpt vruchten op den grond. Zij treedt langs berg en dalen. Die alles binnen halen wat nog te rijpen stond. Wat nog te rijpen stond. Maar ik blijf in het verleden en moet snel aar het heden, naar de zangavond van het jongerenkoor Con Amore o.l.v. W. A. den Hertog (junior) en orgel: Ron van Ommen, met de algehele leiding ds. Schaap. Het Chr. jongerenkoor is nog jong (jan. '95) en telt ruim 80 leden tus sen 16 en 30 jaar. De overvolle kerk in Herkingen vult zich nu met het INTRO-lied... Nader mijn God bij U, werkelijk om stil van te wor den van dat begin.zacht alsof het van ver kwam, klonk het begin en werd ster ker nadat de rest van de koorleden zich bij de stemmen van inleidende dames stemmen voegde. Ook ds. Schaap was dit opgevallen en hij greep in zijn openingswoord hierop terug. Nader mij God bij U, ook voor deze avond is Gods nabijheid van node aldus ds. Luisterden we eerst naar het vier-stem- mig zingen van de Hazeus in gedachten. Nu klonk heden weer een mooie stem verhouding bij de samenzang Ps. 3:1 en 2 en wel met bovenstem, waar dit koor sterk in is aan het worden. Nu werden een 5-tal psalmen en liederen gezongen en ging ds. Schaap over tot het houden van een korte meditatie. Ds. koos hiervoor een zeer passende tekst, nl. ook met het oog op het doel van deze avond, nl. de koUekte voor de Scan voor het zie kenhuis. De tekst vinden we in Lukas 4 de verzen 38-41 de schoonmoeder van Petrus. Als we, zo sprak ds., in het ziekenhuis opgenomen worden en foto's zijn ge maakt of we gaan door de Scan, dan kan het gebeuren dat de dokter spreekt, ja man (vrouw) ik moet het eerlijk zeggen, ik kan niets meer voor je doen. Vreselijk om dit aan te horen niet waar, vroeg ds. Ook aan de schoonmoeder van Simon was menselijkerwijs niets meer te doen... maar toen spraken de mensen om haar heen: Nader mijn God bij U, en baden Hem voor haar. Zo riep ook spre ker op om de middelen waar te nemen maar om dat biddend te doen. Heb je zo ook al eens je vrouw, man of kind of bij God gebracht in gebed? Ds. wenste allen een goede, gezegende zangdienst en de koorleden met hun diri gent en organist veel sterkte. Bovendien beval hij de kollekte hartelijk aan en dat was niet voor niets, ruim 1000 gulden bracht die op. Het wordt te lang om alles te verslaan, maar het ging mij persoonlijk om de jeugd van tegenwoordig. Lezers laten we ze niet over een kam scheren, er zaten er heel veel in de kerk. Ook zullen er nog velen geweest zijn die ook zinvol de zaterdagavond hebben gevuld. Lang niet al de jeugd is discoganger of iets van dien aard. En laten we ons dan ook niet er boven zetten, want al doen velen beter, zijn we beter? Dit waren enkele flarden van gedachten van een Herkenees die in Dirksland woont, u wel bekend als ik teken STOFFEL kritisch selekteren Tel. (0187) 483477 De stichting Friedensstimme uit Gouda organiseert ook dit jaar een kerstgroetaktie. De organisatie doet via allerlei publikaties een op roep om een lektuurpakket of een set kaarten te sturen aan christe nen in de voormalige Sovjet-Unie. Naast particulieren worden ook scholen en gemeenten gevraagd met deze aktie mee te doen. De kerstgroetaktie heeft volgens woord voerder A. de Pater een tweeledig doel. „Allereerst willen we op deze manier christenen in de voormalige Sovjet-Unie bemoedigen. Het leven in dit deel van de wereld is er het afgelopen jaar beslist niet gemakkelijker op geworden. Daar naast kunnen we op deze manier in korte tijd weer een grote hoeveelheid lektuur verspreiden onder de niet-geregistreerde baptistengemeenten in de gehele voor malige Sovjet-Unie. Een dergelijke sprei ding in een periode van ongeveer een maand kun je met een vrachtwagen nooit bereiken". In het lektuurpakket bevindt zich naast een Russisch Nieuw Testa ment, ook een bijbels dagboek van Spur- geon. Het betreft een nieuwe uitgave van de stichting. De organisatie gaat ervan uit dat er ook dit jaar duizenden pakketten zullen wor den verzonden. Volgens de Friedens- stimme-woordvoerder werden er voor gaande jaren gemiddeld zo'n 20.000 lek- tuurpakketten per aktie verzonden. „De drempel om met deze aktie mee te doen is bijzonder laag. Friedensstimme betaalt de lektuur en het verzendmateriaal. Al leen de portokosten voor de verzending naar de voormalige Sovjet-Unie komen voor rekening van de aanvrager". Volgens Friedensstimme komt zeker 90% van de pakketten aan op de plaats van bestemming. „Hoeveel er exact ver loren gaat, kunnen wij niet beoordelen. Wel zien wij onze lektuur tot in de verste uithoeken van Siberië terug", aldus de Pater. Naast de verzending per post, verzorgt de organisatie ook lektuurtransporten per vrachtwagen naar de landen van de voor malige Sovjet-Unie. Met de kerstgroe taktie hoopt Friedensstimme mensen meer te betrekken bij de nood van chris tenen in dit deel van de wereld. In november is ook het laatste blad van de bomen en struiken gewaaid, de meeste vaste planten zgn onder de grond verdwenen. Wat over blijft zijn de wintergroene of blad- houdende planten. Zij geven tij dens de wintermaanden vorm en kleur aan de tuin, het terras of bal kon. Klimopfiguren Eén van de mooiste planten is klimop (Hedera). Het glanzende blad heeft een diepgroene kleur en met z'n lange ran ken leent klimop zich voor veelzijdig gebruik. Als bodembedekker kan het zelfs in de diepste schaduw worden ge bruikt. Zodra de ranken een verticaal ob stakel tegenkomen groeien ze met behulp van hechtwortels omhoog. Ze hechten zich aan hout, beton en gemet selde muren. Zolang ze een bouwkon- struktie (goten, kozijnen e.d.) beschadi gen zorgen ze voor een decoratieve be groeiing met isolerende eigenschappen. De soepele stengels laten zich ook goed gebruiken om langs draadvormen te lei den. Een spiraal, vogelvorm of piramide kunnen in ee pot een mooi mobiel accent geven. In de tuin kan klimop aan vrij staande klimzuilen worden gebruikt en zo als vertikaal accent dienen. TIP Bij een klimzuil kan een combinatie met bijvoorbeeld kleinbloemige Clematis extra kleur geven in de zomer. Bodembedekkers In tuinen waar een rustige, onderhouds arme onderbegroeiing gewenst is, zijn bodembedekkers ideaal. De beste bodem- bedekkende planten zijn wintergroei en geven een zodanige sluiting, dat onkruid zaden geen kans krijgen om te kiemen. Ze worden 20 a 30 cm. hoog. Klimop leent zich voor bodembedekking, maar er is meer keus. Vooral bij vaste planten die 's winters hun blad behouden. Zeer bruikbaar is kleinbladige maag- denpalm, Vinca minor. De soort bloeit blauw (maart-april), maar er zijn ook witbloeiende vormen zoals 'Getrude Jekyll'. Een bontbladige vorm is er ook. Plant per m^ 7 stuks. Van de grootbladige vorm (Vinca major, groen- of bontbladig) is 5 stuks voldoende. Pachysandra terminalis heeft leer achtig blad, geelgroen van kleur. Per m' geven 9 planten een goede sluiting. Een bekende bodembedekker. Waldsteinia houdt van vochthouden- de, humusrijke grond. Wordt 25 15 cm. hoog, afhankelijk van de soort. Waldsteinia ternata is laag. Het drie delig blad doet denken aan dat van aardbei, maar de bloempjes zijn geel. Bloeit vanaf april. Per m^: 9 planten. Schoenlappersplant, Bergenia, is vrij hoog (30-40 cm) en wat grof. Er zijn mooie cultivars, met rode, roze of witte bloemen (april-mei). Per m^ zijn 7 planten voldoende. Van de grassen is ruimge veldbies, Luzula pilosa, geschikt. Verdraagt diepe schaduw. 7 planten per m^. Ook wintergroene varens zijn mooi. Polystichum rigens wordt 40 cm hoog. Gebruik 9 planten per ml TIP Een groot vak bodembedekkers geeft dankzij de rustige groene kleur een opti maal ruimtelijk effekt. Geur Dwergkwee (Chaenumeles) wordt in de eerste plaats aangeplant als bloemhees- ter. De witte, rode of roze bloemen val- Bij het energiebedrijf hebben we oor voor nieuwe ideeën en wensen. Omdat we u simpelweg telkens beter van dienst willen zijn. Aarzel dus niet en vertel het ons: 06-0515 (gratis). De zwemmers van de Gooye waren aktief in vier verschillende wed strijden. Bij limiet, Speedo, vier kamp en de Zuid-Hollandse kam pioenschappen. En de oogst viel niet tegen, dertig persoonlijke records en zes clubrecords moesten er aan geloven. Op de 50 m school verbeterde Tirza Konings haar tijd en bracht dit op 49.3. Jamie Visser bracht goud mee in 46.4. Ronald Broeders bracht zijn tijd naar 53.6. Het goud op de 50 m vrij was voor Johnny Jongejan in 29.8 en het brons voor Marco Franzen in 28.3. Op de 50 m rug was het zeven keer raak en wel voor Maaike van Driel in 47.5, Jacolien Terlouw 46.0, Margriet Ko ningswoud in 42.5, Tineke van Altena in 41.4, Johan van Driel in 40.8, Gerben de Jong in 40.0 en Kevin Makkes in 39.0. Jenny Jongejan verbeterde haar tijd opd e 50 m vlinder naar 40.2. Wietse v.d. Pol der finishte in 33.8, goed voor het brons en Christian Velgersdijk verbeterde het clubrecord in 32.0 en dit was goed voor het goud. Op de 50 m school was het Erik Franzen en Peter van Gemert die hun tijden ver beterden in resp. 37.8 en 31.3 voor laatstgenoemde betekende het de eerste plaats. De 100 m rug leverde voor Irony Ramalho en Jamie Visser een pr op en wel in 2.04.3 en 1.42.5. Voor Jamie was er zilver. De 200 m rug ging voor Marco Franzen in 2.47.5. Het brons ging naar Johnny Jongejan in 2.39.8 en het goud was voor Christian Velgersdijk in 2.33.3, tevens een clubrecord. De 200 m school ging voor Maartje de Jong in 3.27.7 en voor Jenny Jongejan in 3.20.4 goed voor het brons. Johan van Driel tikte in 3.31.0 aan. Wietse v.d. Polder nam het brons mee in 3.11.9. Ingmar Brinkman verbeterde het clubre cord en bracht dit op 2.54.2, goed voor het goud. Op de 200 m vrij verbeterde Tineke van Altena zich in 3.01.4; nam Marcel Stolk het zilver mee in 2.28.7 en Gerben de Jong het brons in 2.35.3. Goud was er voor Peter van Gemert op de 100 m vlinder in 1.03.9 en een pr. Voor Erik Franzen was er een pr op de 200 m vlinder in 2.48.5. Op de Speedo zwom Leander Jongejan de 100 m school in 2.02.0. Jacomien de Jong bleef een fraktie boven haar tijd op de 100 m vrij, haar tijd was 1.23.7. Annelies Kievit verbeterde zich op deze afstand en finishte in 1.22.2. Lieske v.d. Polder tikte aan na 1.12.7. Op de limietwedstrijden verbeterde Jacqueline Nelisse haar tijd op de 100 m wissel en bracht dit op 1.14.4. De 50 m MIDDELHARNIS OPBRENGST KOLLEKTE De kollekte 'Geef 's voor diabetes' die van 12 tot en met 18 november in Mid- delhamis is gehouden, heeft 2.418,75 opgebracht. Het campagne-thema was diabetes en hart- en vaatziekten. Dit is een mogelijk bijkomende complikatie van het hebben van diabetes. Met de op brengst financiert het Diabetes Fonds Nederland wetenschappelijk onderzoek rond diabetes mellitus (ook wel bekend als suikerziekte en complicaties. school ging voor haar in 40.1 en de 50 m vlinder in 35.2. Frank v.d. Voordt werd gediskwalifi ceerd op de 400 m wissel; zijn tijd was 5.39.0. En op de 200 m vrij zwom hij een pr in 2.26.9. Twee clubrecords waren er voor Paul Brinkman en wel op de 50 m vlinder in 30.2 en op de 200 m vrij in 2.05.5. Theo Jan Tanis zwom de 200 m vrij in 2.02.3 en de 200 m rug in 2.13.4. Op de Zuid-Hollandse werd Theo Jan eerste op de 100 m rug in 59.8, tweede op de 100 m vrij in 54.5 en derde op de 100 m vlinder in 1.00.0. Frank v.d. Voordt werd derde op de 100 m rug in 1.14.4, wat tevens een clubre cord betekende. Ingmar Brinkman zwom een pr op de 100 m vrij in 1.05.2 en de 100 m rug ging in 1.14.1. Christian Velgersdijk legde de 100 m school af in 1.24.3. len in maart - vóór de bladgroei - goed op. In het najaar zijn ze uitgegroeid tot geurige vruchten, groenig en behaard. Ze kunnen net zoals kweeën worden ver werkt tot compote. Er is keus uit een groot aantal cultivars, bruikbaar als bo dembedekker (lage vormen zoals 'Nico- line', rood), leiheester ('Nivalis', wit of 'Simonii', rood) of als vrijstaande struik ('Fire Dance', rood). Voor bomen en heesters en vaste planten is de periode november-april uitstekend om te (ver)planten, met uitzondering van vriezend weer. De Plaatselijke Commissie Welzijns werk voor Ouderen te Oude Tonge, orga niseert op woensdag 29 november a.s. een St. Nicolaasmiddag. De middag wordt gehouden in het Infocentrum, Bernhardstraat 27 te Oude Tonge. De kosten bedragen 5,- per persoon. De middag begint om 14.00 uur, de zaal is vanaf 13.30 uur open. Wat de middag brengt is natuurlijk wel een verrassing, maar wel gezellig en misschien nog een presentje. Natuurlijk is er weer koffie en thee met versnapering. Zij die vervoer nodig hebben wordt ver zocht dat gelijktijdig met de opgave door te geven, ook als u suikerpatiënt bent. Graag aanmelden voor een goede organi satie toto met 25 november a.s. op tel.nr. 641344 in de ochtenduren. De middag is toegankelijk voor personen vanaf 55 jaar en ouder, wonend in Oude Tonge. Wij wensen u zeen zeer fijne middag toe. De Plaatselijke Commissie WVO Oude Tonge OUDDORP De door het zendingswinkeltje van mevr. A. Jansen gehouden verkoping heeft op gebracht 3.193,40. Allen, die hieraan meewerkten, heel hartelijk dank. Op 27, 28 en 29 december a.s. wordt het officieuze zaalvoetbalkampioenschap van Goeree-Overflakkee, de Staver Champions League, in de Staver te Som- melsdijk gehouden. Hieronder volgt een overzicht van de aktiviteiten: Woensdag 27 december: 17.00 tot 23.00 uun Zaalvoetbal. 18.00 tot 22.00 uun Gratis vrijzwemmen. Donderdag 28 december: 17.00 tot 23.00 uur: Zaalvoetbal. 18.00 tot 22.00 uur Gratis vrijzwemmen. Vrijdag 29 december: 09.00 tot 20.30 uur Zaalvoetbal. 16.00 tot 22.00 uur Gratis vrijzwemmen. 09.00 tot 24.00 uun Gratis bowlen. 18.00 tot 20.00 uun Verloting t.b.v. jeugdvoetbal G-O, 17.00 en 18.30 en 20.00 uur: Kinderprogramma's van 30 minuten in zwembad. 21.00 uur tot Gratis toegankelijke feestavond met medewerking van Happy Music. (Optreden speciale artiest om 22.00, 23.30 en 0.30 uur). "j«|^: i«,.,iv.v.....;.!-.Mt:t:i^« DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Uiddelhamis Tel. (0187) 482784 NVM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9