EIIAI1DEI1-I1IEUW5 VERKOPING Dameskoor 'De Lof stem' ENECO Kunst cadeau in de Kunstuitleen Tentoonstelling P.V. De Trekvogels Demonstratie 'Kreatief met Perkamentpapier' N.P.C. dressuurwedstrijd Moi^enavond groot instrumentaal concert' O m.m.Y. oi^ei, liarp, liobo, panfluit en strijkers Oud-Sommelsdijker doctor In de Technische Wetenschappen HET ,KIJkVENSTER 2e Blad VRIJDAG 24 NOVEMBER 1995 No. 6455 Blik op kerk "yy en samenleving tj - Reakties - De gouden handdruk - Onder één noemer? 'Wie schrijft, die blijft', zegt het spreek woord. Dat is ook de ondervinding van ieder die regelmatig z'n gedachten aan het papier toevertrouwt. Gesproken woorden hebben iets vluchtigs en wor den gauw vergeten, maar wat zwart op wit staat, heeft iets bestendigs en blijft langer hangen. 'Wie aan de weg timmert heeft bekijks'. Dat is een ander spreekwoord dat ook van toepassing is op mensen die in het openbaar hun visie ten beste geven. Je mag soms weleens twijfelen of je pen- nevruchten ook gelezen worden, maar zodra er een onderwerp aan de orde is gesteld dat een beetje gevoelig ligt, dan blijkt wel degelijk dat je vaste afnemers hebt. En in dat geval komen er ook reak ties. Nu ben ik de stadhouder Pontius Pilatus niet, die op het cruciale moment de over- priesters toevoegde: 'Quod scripsi, scrip- si' (Wat ik geschreven heb, dat heb ik geschreven), üitegendeel, mijn mening is maar zeer betrekkelijk en als ik van mijn ongelijk overtuigd word, dan herroep ik graag. Terzake. Ik ontving twee brieven naar aanleiding van mijn overpeinzingen over de gouden handdruk van Winnie Sorg- drager aan de procureur-generaal Van Randwijk. De eerste, nogal geestige brief, kwam uit Ouddorp. Mijn corres pondent merkt op dat hij me al eens eer der heeft geschreven omdat hij meende dat mijn bril toen beslagen was of dat het raam van dit venster nodig gezeemd moest worden. Gezien het schrijven dat hij me nu deed toekomen zou dat op nieuw het geval kunnen zijn, al laat hij dat in het midden. Mijn briefschrijver vraagt zich af hoe Mevrouw Sorgdrager tegenover serieuze belastingbetalers moet uitleggen dat zij een falende élite-ambtenaar een dergelij ke vut-regeling aanbood. Als je maar zes jaar lagere school hebt gehad, zo schrijft hij, dan loop je daaraan vast, want in zo'n geval ging je met een 5 of een 6 naar huis. Nu ja, dat was het probleem. Ik merkte op dat ik die vijf ton ook wel aan de roy ale kant vond, maar ik stelde daar tegen over dat vele anderen ook worden weg gepromoveerd met zo'n gouden hand druk, en dat daarover nimmer tam-tam wordt gemaakt. Dat is toch een beetje meten met twee maten? De tweede brief kwam uit Klein-Parijs, en dan weten alle eilanders wel wat ik bedoel. Deze mevrouw vatte de zaak minder humoristisch op en liet me weten 'behoorlijk kwaad' te zijn, en ze hoopt daarbij dat velen die boosheid delen. Ze eist eigenlijk van me dat ik in het open baar schuld zal belijden, althans dat ik mijn bewering zal herroepen. Ik zou aan deze schrijfster willen vragen: Is uw toorn billijk ontstoken? Zij be weert namelijk dat ik ontwikkelingshulp en sociale uitkeringen op één noemer heb gezet met gouden handdrukken. Eer lijkheidshalve moet ik zeggen, dat ik die gelijkstelling er niet in kan lezen. Ik heb alleen gezegd dat er niet op miljoenen gekeken wordt als het gaat om moderne kunst, dat ontwikkelingssamenwerking jarenlang een bodemloze put was en dat er niet mocht worden getornd aan de so ciale uitkeringen, terwijl daarmee werd gefraudeerd. In dat licht gezien vond ik al die tam-tam over dat halve miljoen aan Van Randwijk een beetje hypocriet. Meer heb ik niet willen beweren. En wanneer mensen het daar niet mee eens zijn, wat mij betreft, even goede vrien den. Waarnemer OUDDORP Evenals voorgaande jaren organiseert P.V. De Trekvogels weer haar jaariijkse postduivententoonstelling in het m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp. Deze zal worden gehouden op 24 en 25 november 1995. Er zijn zowel bevlogen als onbevlogen duiven te bezichtigen in diverse klassen en er is een viertallenshow welke meetelt voor de ZEEBRASHOW competitie. In deze competitie showen de liefhebbers met de mooiste onbevlogen duiven. Vrijdagavond wordt de grote verloting getrokken. Zaterdagavond vindt de prijsuitreiking plaats en worden een aantal bonnen ver kocht van de beste liefhebbers uit de streek. Ook zijn er natuurlijk weer mooie prij zen te winnen op het Rad van Avontuur. Verder kunt u een levend varken winnen door het juiste gewicht te raden, de uit slag wie de winnaar hiervan is wordt zaterdagavond bekend gemaakt. Wij nodigen hierbij iedereen uit om onze tentoonstelling te bezoeken, de toegang is gratis. SOMMELSDIJK De vrouwenvereniging 'Liefde vindt werk' hoopt D.V. woensdag 29 novem ber de jaarlijkse verkoping te houden van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 19.00 uur in 'Vita Nova', van Aerssen- straat 5. Er is ook dit jaar weer van alles te doen en te koop, er zijn zoals gebruikelijk kruukplaetjes, slaatjes en warme panne- koeken enz. Gezellig een kopje koffie of thee (met iets lekkers erbij) drinken kan ook, voor de kinderen is er limonade. We hopen op een goede dag, komt u ook een kijkje nemen? Graag tot ziens in Vita Nova! De zaal is open op vrijdag van 19.00 tot 22.30 uur en zaterdag van 15.00 tot 22.00 uur. Bent u geïnteresseerd in de duivensport en u wilt er eens iets meer van weten, neem dan gerust kontakt op met een van de aanwezige leden. Graag tot ziens op onze tentoonstelling. De commissie Op zaterdag 9 december, van 10.00 tot 12.00 uur zal erkend 'Pergama- no'-docente Lian Qualm in de Ge meenschapsbibliotheek Middelhar- nis een demonstratie 'Kreatief met Perkamentpapier' verzorgen. De hobby 'Kreatief met Perkamentpa pier' is afkomstig uit Colombia en al en kele jaren bekend in Nederland. Het speciale perkamentpapier bezit een aantal bijzondere eigenschappen die het maken van verschillende bewerkings technieken, zoals overtrekken, schilde ren, perforeren en knippen mogelijk maakt. Door de vele technieken en de verschei denheid aan onderwerpen (b.v. verjaar dag, huwelijk, geboorte en zeker niet te vergeten kerst- en nieuwjaar) blijft deze hobby telkens weer een uitdaging met een hoeveelheid aan mogelijkheden. Belangstellenden kunnen tussen 10.00 en 12.00 uur een bezoek brengen aan de bi bliotheek om het werk van Lian Qualm te bewonderen en te zien hoe dit tot stand komt. Om erachter te komen of onze service mis schien op puntjes en komma's hapert, is onze vraag: hoe zou het doen. Dus, hebt u een tip of zomaar een idee rond de energievoorzie ning bij u thuis, belt u ons dan even: 06-0515 (gratis). UITSLAG van de op zaterdag 11 no vember 1995 gehouden N.P.C, dressuur wedstrijd voor pony's. Wedstrijd-organi satie: R.V. 'Oostmoerse Ruiters'. Wed- strijd-lokatie: Manege Oostmoer te Stad aan 't Haringvliet. Jury: mw. S. Balk. Bil 1. Susanne Kloet, Domino157 pnt. 2. Judith Tanis, Sancho149 pnt. B12 1. Susanne Kloet, Domino153 pnt. 2. Judith Tanis, Sancho152 pnt. L17 1. Linda Verschoor, Nanka159 pnt. 2. Robert Boers, Grey Joy158 pnt. 3. Jessica Sjouw, Cita146 pnt. L18 1. Linda Verschoor, Nanka156 pnt. 2. Robert Boers, Grey Joy149 pnt. 3. Jessica Sjouw, Cita149 pnt. M23 1. Simone Zegers, Michael161 pnt. M24 1. Simone Zegers, Michael164 pnt. M29 1. Nathalie Degenaar, Durga141 pnt. M30 1Nathalie Degenaar, Durga148 pnt. Z54 1. Ilona van Woensel, Urbi172 pnt. 2. Esther Tamems, Melle Romeo167 pnt. M55 1. Bona van Woensel, Urbi186 pnt. 2. Esther Tamems, Melle Romeo .183 pnt. Morgenavond, 25 november, is er in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk een instru mentaal concert m.m.v. Anja v. d. Maten, hobo; Liselotte Fennema, panfluit, Anke Anderson, harp. Dub de Vries, orgel. Reeds eerder gaven zij concerten in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Op veler verzoek geven zij nogmaals een concert. Speciaal voor deze avond is de samenstelling van het team uitgebreid met strijkers. De virtuoze muzikanten spelen samen bewerkingen van psalmen, geestelijke liederen en van beroemde klassieke melodieën. Tevens wordt door hen een aantal zeer speciale improvisaties uitgevoerd met aanslui tend samenzang. Ook het mooie Meere-orgel is in al zijn facetten te beluisteren. De organist zal het orgel op een gevoelvolle wijze bespelen. Het bovengenoemd team werkte mee aan diverse CD's, o.a. de CD's 'Muziek voor iedereen' en aan de Terdege-concerten. Recent verscheen van hen een CD met uitslui tend psalmen. Voor deze avond is een boeiend en afwisselend programma samengesteld zodat u ongetwijfeld zult genieten van hun muzikaliteit én hen tevens van dichtbij hun instru ment kunt zien bespelen. Aanvang 20.00 tot 21.30 uur. Toegang 5,- 2,50. Het is uniek om zoveel instmmenten: het orgel, de harp, de hobo, de strijkers en de panfluit, in één concert te kunnen beluisteren. Dit concert wordt dan ook yan harte bij u aanbevolen. Het dameskoor 'De Lofstem' o.l.v. dhr. F. Wessels geeft op D.V. 15 december a.s. een kerstconcert in de Ned. Herv. Kerk te Den Bommel. Met medewerking van ds. A. Vos en het gemengd koor 'Sursum Corda' uit Dirksland. Aanvang 19.30 uur. Na het concert bent u van harte welkom in het gebouw 'bij de Bron' waar u een kopje koffie kunt gebruiken. Van 25 november t.m 23 december a.s. organiseert Kunstuitleen Helle- voetsluis de aktie Kunst cadeau in de Kunstuitleen. Iedereen kan klei ne kunstwerken (zoals sieraden, zeefdrukken, aquarelletjes, schil derijtjes), gemaakt door professio nele kunstenaars kopen vanaf hon derd gulden per stuk. Veel leden van de Kunstuitleen kunnen in de decembermaand dankzij hun aan koopkorting nu wel héél voordelig - misschien gratis - iets héél moois bemachtigen, een kunstwerk als dierbaar cadeautje... Als u geen lid bent kunt u nu voordeel halen. Wie zich tijdens de aktie 'Kunst cadeau' (vanaf 25 november a.s.) als nieuw lid van de Kunstuitleen laat in schrijven, heeft de decembermaand gra tis een kunstwerk in huis. Een nieuw lid betaalt alleen de contributie voor 1996 (vanaf 60,- per jaar). Maar wat misschien wel de allerleukste reden is voor een bezoek aan de Kunst uitleen: u kunt een schitterende houtsne de winnen, in opdracht van de Kunstuit leen speciaal vervaardigd door Diana van Hal in een oplage van vijfentwintig exemplaren. Wie er persé één wil heb ben, kan hem kopen (oningelijst) voor 100,- Maar er worden gegarandeerd vijftien exemplaren verloot onder leden. Of u nu al jaren lid bent, of een minuut, de kans om te winnen is even groot. Als u uw uitnodiging of bewijs van inschrij ving toont, kunt u deelnemen aan de loterij. De trekking van de winnende lid- nummers vindt plaats in de Kunstuitleen op zaterdag 23 december a.s. om 16.00 uur (u mag komen kijken), winnaars krij gen schriftelijk bericht thuis. (Vraag naar het Reglement loterij). Het raadsel van de schoonheid in het werk van Diana van Hal (geboren in 1954) laat zich moeilijk in woorden van gen. Ze put inspiratie uit herinneringen aan de waterrijke landschappen uit haar kinderjaren. Haar werk is helder als de spiegelingen van lucht in water, scherp als de lijnen van takken tegen de lucht, lief als de onbevangenheid van een kind. Toch is een houtsnede van Diana van Hal niet kitscherig zoet. Ze verlaagt zich niet tot 'fabricage van decoratiemateri aal'. Er is gelaagdheid in haar werk en ze heeft er succes mee. Sinds 1986 expo seerde ze in allerlei galerieën en musea. Ze is ook bekend dankzij de Grafiek-nu tentoonstellingen in het Singer-museum te Laren en in de Nieuwe Kerk in Am sterdam. Kunst cadeau in de Kunstuitleen loopt van 25 november tot de verloting, op 23 december om 16.00 uur. De Kunstuitleen (Oostzanddijk 3, Hellevoetsluis) is ge opend van woensdag t.m. zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. Van 24 december t/m 2 januari kunt u er niet terecht. Organist Everiiard Zwart geeft orgelconcert in Oud- Beijerlandse Dorpskerk op D.V. zaterdag 25 november a.s. Op uitnodiging van de orgelcom missie 'Concertklanten uit de Dorpskerk van Oud-Beijerland' hoopt de bekende Everhard Zwart, telg uit het beroemde organistenge- slacht Zwart, op D.V. zaterdag 25 november a.s. een orgelconcert in de monumentale Dorpskerk te ver zorgen. Everhard Zwart, geboren op 5 augustus 1958, kreeg al vroeg les van zijn vader Willem Hendrik Zwart. Later studeerde hij bij Feike Asma en aan het conservatorium bij André Ver woerd en Arie Keijzer. Naast organist is hij ook een enthousiast koordirigent. Jaarlijks geeft hij een groot aantal con certen in binnen- en buitenland. Als orga nist en dirigent maakte hij reeds een groot aantal CD's. Op het historische Van Oeckelen-orgel in Oud-Beijerland zal Everhard Zwart muziek van zichzelf, vader Willem Hen drik en zijn legendarische grootvader Jan Zwart spelen. Daarnaast een tweetal wer ken van Feike Asma, één van z'n leer meesters. Van de blinde Zutphense or ganist Com. Bute (1889-1979) speelt hij de Suite in oude stijl. Ook Joh. Seb. Bach is vertegenwoordigd met een fraaie bewerking van een Concerto van An tonio Vivaldi. Tevens bevat het program ma een boeiende Sonata in g-minor van de vrij onbekende componist Rene L. Becker. De aanvang van dit interessante orgel concert is 20.00 uur, de deuren zijn vanaf 19.30 uur geopend. De toegangs prijs voor volwassenen is vastgesteld op ƒ6,50; jeugd t/m 12 jaar, CJP en Pas-65 betalen slechts 5,-. Maandag 20 november jl. is ir. J. L. Ver- olme aan de TU Delft gepromoveerd tot doctor in de Technische Wetenschappen. Hij verdedigde met succes zijn proef schrift, getiteld 'The Development of a Design Tool for Fiber Metal Laminate Compression Panels'. Het proefschrift beschrijft, heel kort sa mengevat, een sterkte-onderzoek aan het Vezel Metaal Laminaat 'GLARE', een nieuw vliegtuigmateriaal, opgebouwd uit afwisselend dunne aluminium- en glas vezel-lagen. Koos Verolme heeft basisonderwijs genoten op de JC van Gentschool in Sommelsdijk en voortgezet onderwijs op de Rijks- (nu Reg.) Scholengemeenschap in Middelhamis. Hij nehoort tot de 9% van de aio's die in de daarvoor gereserveerde tijd van 4 jaar promoveert, de rest doet er langer over, of gooit onderweg het bijltje er bij neer. Na Justus (Joost) Verolme, de Sommels- dijkse arts die op 24 december 1694 in Utrecht tot doctor ij) de medicijnen promoveerde op een proefschrift over angina, is Koos Verolme, voor zover be kend, de tweede Verolme die de titel dr. mag voeren. Na bijna 301 jaar werd het hoog tijd! „Onze dominee zou wel zeggen: De kan wel horen dat je nog jong bent. Je hebt er nogal moed op". „Ja, en tóch moet de kerk er zo voor gaan staan. Ze is een zoutend zout. Een stad op een berg gelegen, kan niet ver borgen blijven". „Goedenavond!" groet de heer des hui zes. ,JPapa.papa!" roept de kleine jongen. „Eindelijk ook eens een doortrekker, ja?" „Zeg dat wel man! Ze gaan ons huisje maar voor bij". „Nou ja, ze kunnen wel zien dat hier niet veel te halen is". „En wat heeft meneer Van Zoelen gezegd?" „Dinsdag kun je weer komen, dan heeft hij weer wat". „Fijn Klaas. Dus dinsdag kan ik komen?" „Zo heeft hij gezegd!" Lien van Olmen, geboren Rotterdamse, opge groeid in de grote stad, H.B.S. gelopen, niet zozeer behept met de moderne stadsmentaliteit, toch een stedelinge, maakt hier dieper kennis met het vrolij ke boerenleven van de Veluwe. „Wat zijn dat voor mensen, één boerderij terug op Amersfoort aan?" vraagt Lien na een pauze. „Och, gaat wel. Net die oude vrouw, dat is een tang, maar anders gaat 't wel. Liep ze zo krom?" „Ja precies!" „Heeft die je van de dam gejaagd?" „Nou dat kan ik niet zeggen". „Ja, maar dan heb je net de verkeerde getroffen. De ouwe Tully is niet mis". „Toch heb ik altijd achting voor oude mensen. Het lijkt me zo toe dat ze in dit harde leven veel ge leerd moeten hebben". „Ja, maar de ouwe Tully niet! Die is zo hard als diamant". „Ze boetert tegen de knechts of ze een oude gene raal is", lacht de jonge vrouw, „ja, de oude Tully heeft haar op de tanden". De duif inde kooi boven de deur begint opeens te lachen. „Hoort hem eens", zegt de jonge boer. Hij heeft zijn stoel bij de tafel geschoven. „Kom juffrouw, schik ook maar aan", nodigt de boerin en licht de theedoek van de schotel brood. „Mag ik?" „Mogen? Je móét!" zegt de boer. Lien van Olmen schikt mede aan. Ineens staat daar de maaltijd gereed. Mooi volkoren brood, bolle sneden, belegd met hamspek. Lien vouwt ook de handen en sluit de ogen. ...Welk een weldaden die we dagelijks uit Uw hand ontvangen. Milde gaven, het vette der aarde, kostelijk en goed... .Wij zijn niet beter dan de anderen. Het is Uw goedheid, dat we nog zijn die we zijn. Hoevelen lijden honger en gebrek en ons voorziet Gij van zulk een rijke maaltijd... Wees met vader en moeder. Dat ze op U mogen zien. Dat ze op U mogen zien. .Zegen dit gezin en schenk ons alleen Uw gena de... Dan wacht Lien. Met een zucht heeft ook de boer zijn stil gebed beëindigd. „Eet smakelijk", zegt hij. „Eet smakelijk", zegt Lien en glimlacht om de boer die in het teken van de aanval staat. Het is nu goed. Lien van Olmen, zo vreemd uit Rotterdam, zit niet op de deel met een gekregen stuk brood, maar is opgenomen in de kring van dit kleine gezin, en zó eigen is de sfeer dat het is, alsof zij hier altijd is geweest. Hier geen haast, geen jacht in het leven; hier is kalmte en mst, vriendelijkheid en vermaak in de kleine vreugden van het leven. Hier geen branden de kwesties, maar leven uit de hand van God, Wiens is het goud en het zilver, ja het vee op dui zend bergen. Straks kruipt de boer onder zijn koeien en denkt hij na over de preek van 'onze dominee', als hij tenminste daar wat in heeft opgedaan. Alleen dat 'onze' moet hij nog wat afleren, dat staat niet. Maar zo heeft de één dit en de ander dat. „Heb je nu al wat opgedaan op de reis?" vraagt hij Lien. „Hoe bedoelt u ,eten?" ,Ja". „Nee, ik ben nog op de reis naar het reservaat. Dat is in Overijssel, in het dorp Rijssen". „Wat zeg je? Rijssen! Moet je daar nog heen? Moeder, hoor je dat!" „Ja, dat wist ik". „Dat is nogal even uit de buurt. Iets aan deze kant van Almelo". „Ja, dat klopt. In Almelo gaat oom Bart naar de Veemarkt". De geelbonte kat zit te spinnen op de stoel bij de kachel. Dan gaat ze zich wassen. Ze aait hartstoch telijk de poot over haar oren. Het is de kleine jongen opgevallen. „Mama, zie", zegt hij en wijst naar de lapjespoes. „Zie!" „Ja jongen, ik zie het. Poes is zich aan het was sen". „Nog meer volk vanavond", voorziet de boer. Nauwelijks heeft hij het gezegd of er wordt ge klopt. Hij staat op en gaat naar de zijdeur. „Goedenavond baas. Zouden we hier vannacht kunnen slapen?" „Ik zal eerst die fiets eens op de deel zetten", zegt de boer als hij de fiets tegen het schuurtje ziet staan. „Met z'n hoevelen zijn jullie?" vraagt hij en speurt eens rond in het halfduister. „We zijn met z'n vieren, baas". „Ik heb alleen de hooiberg nog beschikbaar", zegt hij. „Zal dat gaan?" „Jofel! Dat zal best gaan, baas". „Daar staat een ladder bij". De jonge boer loopt naar binnen. Hij sluit de deur achter zich. „Een stel van vier", zegt de boer binnenkomend. De huisvrouw schrikt. „En?" „Ik heb gezegd dat ze in het bergje kunnen sla- pen „O ja", verzucht de boerin nu opgelucht. „Dat is wel goed". Lien denkt na over haar bevoorrechte plaats. Wat is het tot hiertoe meegevallen voor haar. Waar ze nu zo ontzettend tegenop heeft gezien, de hongertocht naar Overijssel is tot hiertoe slechts een vreugdetocht geweest. Maar de zorg voor vader en moeder blijft haar ver vullen. Zo spoedig mogelijk moet zij terug. Als ze denkt hoe het brood in Rotterdam meer op gebak ken modder lijkt dan op tarwebrood en er 's mid dags geen gave aardappel op tafel kom, dan krijgt ze haast. En hier is het zo rustig. Zo gezellig is de warme sfeer. Hier is de omgang met mensen niet verbrok keld tot vluchtige begroetingen, neen, hier is band en gemeenschap. Ze zou hier willen blijven. Deze mensen heeft ze lief. Moeder Frieling ruimt de tafel af. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5