Plaatwerk Extra waarde aan natuuigebied 'de Kouden hoek' toegevoegd LI Tl E Onredelijke waterschapslasten Liggeldregeling STfloniimmaii Shaare Zedek koor 3^é)b fi Goese jeugdbende opgerold Landschappen en Dorpsgezichten door Co Schellevis Inkrimping ambtelijke oi^anisatie 'Binnenhof De Grevelingen in 1996 van kracht kievit warmte ENECO alle merken Garage Knöps B.V. Ramoco b.v. Prima samenwerking tussen reeks ambtelijke instanties VRUDAG 24 NOVEMBER 1995 No. 6455 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De afgelopen 6 weken heeft de poli tie onderzoek gedaan naar een serie afpersingen, bedreigingen, zware mishandelingen en diefstal len die het afgelopen anderhalf jaar in Goes e.o. zijn gepleegd. Daarbij zijn 13 verdachten aange houden. De politie bereikte al enige tijd signalen dat met name scholieren werden afge perst. Aangifte werd echter nooit gedaan; naar nu blijkt uit angst voor represailles. De politie heeft veel moeite moeten doen om de benadeelden te bewegen aangifte te doen. Zeventien benadeelden deden aangifte omdat ze waren afgeperst, bedreigd of zwaar mishandeld. Ln een aantal gevallen werd door de verdachten gebruik ge maakt van een vlindermes waarmee het slachtoffer werd gestoken. Het slachtoffer kwam er vanaf met een EHBO-behandeling in het ziekenhuis. Anderen kregen, als zij niet meewerkten, slaag of werden bedreigd. De angst bij de slachtoffers zat er na enige tijd goed in. De verdachten hoef den maar te vragen en kregen geld en soms kregen zij het in natura in de vorm van drugs. De politie heeft bij het onderzoek 3 nep- vuurwapens en 1 vlindermes bij verdach ten aangetroffen en in beslag genomen. Alles bij elkaar hebben de verdachten voor duizenden guldens afgeperst, de be dragen liepen per geval uiteen van een rijksdaalder tot wel vijfhonderd gulden. Het geld werd besteed aan gokken, uit gaan, drugs en kleding. Sommige verdachten was het puur om geld te doen, voor anderen wa de moti vatie het meedoen met de club of de zucht naar avontuur. De onderlinge relatie van de 13 kwam tot stand door dat de verdachten elkaar regelmatig zagen en spraken op ontmoe tingspunten in Goes. Van de 13 verdachten, in leeftijd varië rend van 14 tot 19 jaar, zijn er twaalf uit Goes afkomstig en 1 uit Reimerswaal. Twee verdachten in deze zaak, een 14- en 19-jarige verdachte uit Goes, zitten in gevangenhouding. Tegen alle verdachten is proces-verbaal opgemaakt. Zij zullen zich t.z.t. moeten verantwoorden voor de rechter. Van 1 december 1995 tot en met 4 januari 1996 zal in de Vroonlande (Staakweg 5 te Dirksland) weer een expositie te bewonderen zijn van een regionale kunstenaar. Deze keer be treft het werk van de inmiddels al bi jvelen bekend geworden kunstschilder Co Schellevis uit Middelharnis. Bekend is hij geworden door tal van ex posities: o.a. De Vloeiplanke in Goede- reede, 't Centrum in Oostvoome, De Par terre en de Bibliotheek in Middelhamis, De Bongerd in Herkingen. Nu dan de expositie in De Vroonlande te Dirksland. 'Van Oud naar Nieuw' slaat in dit jaar getijde niet alleen op de overgang van 1995 naar 1996, maar is evenzeer van toepassing op het werk van deze profes sionele 'amateur'. ledere liefhebber van de schilderkunst kan zich daarvan in de Vroonlande ge nietend van gaan overtuigen. (De expositie is geopend van maandag t/m zaterdag tussen 10 en 16 uur) Ie en 2e Kerstdag, Oud- en Nieuwjaarsdag ge sloten). (ingezonden) Geachte redaktie. Wederom verzoek ik u vriendelijk tot opname van het navolgende in uw krant, aangezien met het artikel over dit onder werp in uw krant van dinsdag 21 novem ber jl. geen duidelijkheid is geschapen, waardoor het aantal vragen alleen maar toeneemt. Waarschijnlijk zullen vele lezers ook tot deze konklusie zijn geko men. Bij voorbaat wederom dank voor plaat sing. Voor alle duidelijkheid dient allereerst opgemerkt, dat bedoeld artikel geen re- daktioneel artikel is, maar een inbreng van het waterschap, hoewel onderteke ning ontbreekt. Op enkele onderdelen van het artikel wil ik ingaan. - Het waterschap zou volgens het arti kel nauwelijks meer inkomsten heb ben dan vorig jaar. Dat is vreemd wanneer je zoals ik een ruim 57% hogere aanslag heb ontvangen. (En uit ontvangen reakties bleek mij dat er nog veel ergere gevallen zijn, zelfs tot 350% toe). Dat zou dan betekenen dat anderen aanzienlijk lagere aanslagen hebben ontvangen. (Overigens ik heb geen enkele reaktie in die richting ver nomen). Zou het waterschap zich dan ook al met inkomstennivellering bezig houden? - Wanneer het waterschap verder spreekt over bijna 16.500 nieuwe belastingplichtigen (dus ingezetenen 109,- per jaar), dan tekent dit alleen al daardoor een extra opbrengst van bijna 1,8 miljoen. Dat houdt dus in - nog steeds uitgaande van het door het waterschap aangevoerde argument dat de inkomsten nauwelijks zijn toegeno men - dat de verhoudingen voor de 'oude' belastingplichtigen nog sche ver zijn komen te liggen. - Het waterschap zou volgens het kran tenartikel goedkoop werken. Uit een vergelijk van de tarieven met Zeeland, door de heer Bosma eerder in deze krant zo prachtig weergegeven, blijkt het tegendeel. Het waterschap treft een vergelijk met Schouwen-Duive- land, doch daar zijn de tarieven voor dit jaar zelfs nog lager dan de heer Bosma heeft genoemd, omdat Schou- wen-Duiveland voor dit jaar nog niet is aangesloten bij de gefuseerde Zeeuwse waterschappen. - De lage bevolkingsdichtheid van ons eiland zou volgens het waterschap oorzaak zijn dat de tarieven hoger moeten zijn dan in Zeeland. (Nog even ter herinnering: onze tarieven voor de drie grondslagen zijn resp. ongeveer 52, 63 en 56% hoger). Men gaat voor het gemak voorbij aan het feit dat 2^eland eveneens tot de minst dichtbevolkte gebieden behoort. - Er wordt verder gesproken over tarief verzachting voor een deel van het eiland in het verleden. Maar waarom is thans geen hardheidsclausule inge bouwd voor buitensporige aanslagver hogingen? - En als klap op de vuurpijl worden de opnieuw verhoogde tarieven voor vol gend jaar alvast maar aangekondigd; meen gaat dus onveranderd verder met het op deze wijze geld uit de zak ken kloppen van een deel van de eilandbewoners. Dit zijn zo maar enkele reakties mijner zijds op het wollige en zeker geen duide lijkheid verschaffende artikel van het waterschap. Voor verdere informatie kan men vol gens het artikel terecht bij het water schapspaleis aan de Dwarsweg. Gelet op de inhoud van het artikel lijkt me dat geen zin te hebben. Voelt u zich ook be nadeeld, geachte lezer, zorg dan dat u tij dig een bezwaarschrift inzendt en houdt u dan de termijn die daarvoor staat in de gaten, anders verspeelt u uw rechten. Mijn hoop is overigens gevestigd op het gezonde verstand van de door ons geko zen vertegenwoordigers in het bestuur, althans op die kwalificatie heb ik ze ge kozen. H. F. van Putten Doetinchemsestraat 16 3241 AA Middelharnis De financiële positie van werkvoorzie ningsschap Binnenhof blijft moeilijk. Door alle bij het Binnenhof betrokkenen wordt hard gewerkt om het funktioneren van Binnenhof te verbeteren, maar posi tieve resultaten zullen, door de aard van de problemen, nog enige tijd op zich laten wachten. De direktie heeft op 20 oktober jl. een re organisatieplan met een daarbij behorend sociaal plan voorgelegd aan de Onderne mingsraad en de vakbonden. Het reorga nisatieplan behelst een aanmerkelijke Tikrimping van de ambtelijke organisa tie. Voor een goede begeleiding van deze personeelsmaatregelen is er een sociaal plan opgesteld. De formatie van de SW-medewerkers staat niet ter discussie. Op 11 december neemt het Algemeen Bestuur, mede op grond van de adviezen van de Ondernemingsraad en de vakbon den een beslissing over het reorganisatie plan en het sociaal plan. Naast ingrijpen in de ambtelijke forma tie, welke binnen enkele jaren moet lei den tot een besparing van ƒ1.000.000 per jaar, wordt thans overlegd over een sanering van de schulden van Binnenhof en de kosten van bovengenoemde reor ganisatie. De deelnemende gemeenten en het Alge meen Bestuur van Binnenhof doen geza menlijk een beroep op de Minister van SoZaWe om een bijdrage in de kosten van deze sanering. De provincie Zuid- Holland is eveneens gevraagd om een bijdrage en om ondersteuning van het verzoek bij de Minister van SoZaWe. Het Algemeen Bestuur is ervan over tuigd dat met de thans ingezette akties de werkgelegenheid voor het WSW-perso- neel bij Binnenhof de komende jaren vrijwel zeker is gegarandeerd. RENAULT-dealer Het bestuur van het Natuur- en Recrea tieschap De Grevelingen maakt bekend dat in 1996 een liggeldregeling van kracht zal worden voor de openbare aan- legplaatsen in het Grevelingenmeer. Besloten is dat vanaf 1 april 1996 liggeld zal worden geïnd. Het is mogelijk om een seizoenkaart voor de Grevelingen te kopen van 80,-. Bovendien zal er een 7-dagen kaart te koop zijn van 20,-. Verkooppunten zullen in een later stadi um bekend worden gemaakt. De vaste ligplaatshouders in de jachtha vens in de Grevelingen komen als vaste gebruikers in aanmerking voor een sei zoenkaart met korting. In 1996 zal de regeling gelden van 1 april t/m 31 oktober. De liggeldregeling is gebaseerd op het profijtbeginsel. Alleen degenen die ge bruik maken van de voorziening betalen daarvoor. Bij het gebruik van een aantal grote parkeervoorzieningen rondom de Grevelingen wordt parkeergeld geïnd. Uit oogpunt van rechtsgelijkheid is het billijk dat ook de gebruiers van de aan- legplaatsen meebetalen aan het funktio neren en het in stand houden van de voorzieningen. De bestaande drie-dagen regeling op ba sis van de Algemene Verordening voor de Grevelingen blijft gehandhaafd. De liggeldregeling staat daar los van. Er zijn ongeveer 500 openbare aanleg- plaatsen in de Grevelingen. Simon Èezuyen (l) heeft het informatiebord onthuld en daarmee natuurreservaat 'de Kouden hoek' geopend. Rechts distr. hoofd dhr. M. C. Mol. Van de 200.000 hectares natuur en landschap die Staatsbosbeheer in ons land in beheer heeft liggen 98 hectares in het natuurreservaat 'de Kouden hoek', zuidelijk van de nieuwe Rijksweg tussen gemaal 'de Witte brug' en de Kruuse tussen Goeree en Oud- dorp. Een prachtig gebied, recentelijk een ongerept gezicht gegeven als REGIWA projekt en woensdag morgen wat officieel 'geopend' door Simon Bezuyen, projektleider in dienst van Rijkswaterstaat. De afkorting Regiwa staat voor Regeling Integraal Water beheer, in welk projekt door een reeks instanties is samenge werkt. Hun vlaggen markeerden woensdagmorgen de plaats van handeling vlak aan de Zuiddijk bij de entree, een looppad, naar het Vogelobservatiescherm. Graag zouden ze vrolijk gewapperd hebben, al die vlaggen, van o.a. Staatsbosbeheer, gemeente Goedereede, het Zuive ringsschap, het Waterschap, de Landinrichting en anderen, maar geen aanwakkerend windje deze keer, slechts haast onwerkelijke stilte in het gebied dat in een grijze sluier lag ge huld. Het informatiebord, zoals door dhr. Bezuyen onthuld, laat weten dat het natuurreservaat gelegen is in een van de oudste polders van Goeree, ingedijkt in de 13e eeuw. Uit de Grevelingen dringt zout kwelwater binnen wat het gebied een brak karakter geeft waardoor planten als zilte rus, zeekraal en aardbeiklaver er uitstekend gedijen en brand-, rot- en grauwe ganzen met meerdere soorten weidevogels er een ideaal gebied hebben. Voor weidevogels als kievit, tureluur, grutto's en slob- eend is 'de Kouden hoek' een belangrijk broedgebied. Met een observatiescherm, een watermolentje, een brug en een stuw is het voor de mens extra aantrekkelijk gemaakt, die mens die er in stilte wil genieten van de puurheid van de natuur. De Kouden hoek heeft daar altijd al om bekend gestaan en zou waarschijnlijk nog vele jaren lang onbesproken zijn gebleven als niet Rijkswaterstaat de aanleg van de nieuwe Rijksweg had aangekondigd mét de boodschap wat grond van het natuurge bied nodig te hebben. Dhr. Mol, distriktshoofd van Staatsbos beheer herinnerde zich nog die boodschap van enkele jaren geleden. Voor Staatsbosbeheer een schone gelegenheid van de 'Kouden hoek' één groot afgerond reservaat te maken. Dhr. Mol prees Rijkswaterstaat om het feit begrip voor de verlangens van Staatsbosbeheer te hebben getoond en daar met 1.5 miljoen aan te hebben bijgedragen. De genoemde Simon Bezuyen was projektleider bij de weg aanleg en ook met hem werd bijzonder goed samengewerkt, vandaar aan hem het eervolle verzoek het reservaat te openen en daarmee het gereedkomen van het projekt te markeren. Voor Rijkswaterstaat was het, zo dacht dhr. Mol, een werk in de marge, voor Staatsbosbeheer was het een 'gigantisch' pro jekt geweest. De planning en organisatie van dhr. Bezuyen („een man uit deze streek") ze zijn door Staatsbosbeheer volop bewonderd en zo bleek, op hoge waarde geschat. Het gezelschap heeft alvorens het reservaat te betreden, uitleg gehad over de hier voorkomende ganzensoorten en weidevo gels. De brandganzenpopulatie, nu 6 700, zal in januari tot 10 15000 zijn toegenomen, ganzen die anders in de land bouwgebieden voedsel zouden zoeken. Het gebied vormt, als gezegd, mede dankzij een extra grond verwerving, een aaneengesloten geheel. Het wordt niet meer doorsneden door een hoofdwatergang, maar die is naar de grens van het gebied, langs Jillesweg, verlegd. Langs de 'natuurvriendelijke' oevers zal binnen enkele jaren een fraaie oevervegetatie ontstaan. De waterkwaliteit in het gebied zal aanmerkelijk verbeteren, zo wordt verondersteld, omdat meer (regen)water zal kunnen worden vastgehouden waardoor het minder noodzakelijk wordt water van buiten het gebied in te laten. Door omstandigheden kan de repetitie avond van D.V. dinsdag 28 november a.s. NIET doorgaan. Daarvoor in de plaats bent u van harte welkom op D.V. zaterdagmorgen 2 december van 10.00 tot 12.00 uur in verenigingsgebouw Elim, Zuiddijk 19, Nieuwe Tonge. Kon u niet i.v.m. eigen kooravond repe teren op dinsdagavond, u bent nu van harte welkom op zaterdagmorgen. Tot ziens. Voor informatie kunt u bellen: 651563 of 652329. PoUtie 24-uurs telefoon: 488777 (bureau Middelhamis) GEMEENTE OOSTFLAKKEE Verlaten plaats ongeval Op 18 november verliet te Oude Tonge een bestuurder met een personenauto de plaats van het ongeval zonder dat hij zijn identiteit of dat van zijn voertuig achter liet. Kort na de melding werd met het zelfde voertuig door een rood verkeers licht gereden, deze verdachte bleek niet de dader van het eerstgenoemde feit te zijn. De 'doorrijder' meldde zich de vol gende dag op het politieburo. Hem werd voor genoemd feit en het rijden zonder rijbewijs proces-verbaal aangezegd. Brandje Op 19 november raakte in een woning te Achthuizen de schoorsteen in brand. De brandweer bluste. De schade bleef beperkt, mede omdat het een afsluitbare kachel betrof GEMEENTE DIRKSLAND Diefstal - Vanaf een bouwterrein aan het Austinplein in Herkingen werd, tussen 17 en 20 november, een grote hoeveelheid gereed-schap gestolen. De totale schade post beloopt in de duizenden guldens. GEMEENTE MIDDELHARNIS Diefstal - Zondagmiddag 19 november werd in het zwembad te Sommelsdijk een afgesloten kluisje geforceerd, meegeno men werd een portemonnee met geld. Brandje - Op 19 november raakte in een woning te Nieuwe Tonge, kort nadat de open haard was aangestoken, de schoorsteen in brand. De brandweer voorkwam erger. Gevonden kluis - Op 20 november werd te Nieuwe Tonge door een passant een opengebroken kluis in een sloot aan getroffen. Naar de herkomst van de kluis wordt gezocht. Inbraak woning - Op 19 of 20 novem ber werd te Som-melsdijk ingebroken in een flat-woning. Gestolen werd o.a. een flink bedrag aan geld. Inbraak in woningen - In de nacht van 21 op 22 november werd ingebroken of werd geprobeerd in te breken, in wonin gen aan het Marietjespad (lx), Pr. Margrietstraat (lx). Berkenhof (3x), Rottenburgseweg (lx). Waarde-volle zaken werden uit de woningen ge-stolen en er werd veel schade aangericht. Bij het energiebedrijf achten we het onze taak om het onze klan ten meer naar de zin te maken. Momenteel zijn we daarom zoveel mogelijk wensen, tips en suggesties aan het verzamelen, zodat we het een en ander kunnen perfectioneren. Had u nog wat? Aarzel dan niet. Bel 06-0515 (gratis). We nemen alle suggesties serieus. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 VOOR BEELD EN GELUID FOTO VnaO - «niD40 - RETCHTAOe FOTOQIWnE ^^^^^J II I IIII II e^ CZ3 l^ OUWOnr-HtatatM 35 - T-aWii» (Dial) Mn>2 Fkr «37» M«W-nMMop-Hog«DI»n)»-raM9<»pri«ff2«» centrale verwarming - sanitair J\ OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1