NIEUWE BOEKEN 'i. CARPOOLEN verkeersveiligheid gebaat bij minder massaal autogebruik Werkgevers bevoordelen samenrijders Samen rijden, maar met wie? Luxe vakantie? Iets nieuws in huis? Verdien het met carpoolen 'S. y V VAN DER BOOM WV-Kerstsokken-wedstrijd Regionale instellingen voor cultuur schrijven staatssecretaris Zitplaat^elden Herv. Kerk Ook WH' portemonnee en het milieu varen er wel bij Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 24 NOVEMBER 1995 Claudia Guderian, Waar kom ik eigenlijk vandaan? Uitgeverij Kok Lyra te Kampen. Paperback. 183 pag. Prijs 34,50. Claudia Guderian, een in Duitsland bekend schrijfster die al veel boeken op haar naam heeft staan, geeft in dit boek iets over haar eigen leven weer. Jarenlang was het haar onbekend dat ze een adoptief-kind was. Ze gaat op zoek naar haar echte ouders. Ze geeft in deze ego-documentaire haar ervaringen weer - eigenlijk op zoek naar zichzelf. Enna Pertim, Verder leven na het afscheid. Uitgeverij Kok Lyra te Kampen. Paperback. 154 pag. Prijs ƒ29,90. Dertien vrouwen vertellen over de dood van hun partner en over hun leven na het afscheid-nemen. Zowel van dit als van het hiervóór genoemde boek geldt dat het een vertaling uit het Duits is. Ton Valkenburg, De rollen omge keerd. Uitgeverij Kok Voorhoeve te Kampen. Paperback. 92 pag. Prijs 16,50. Dit boekje maakt onderdeel uit van de serie '55-plus' - kleine, goed ver zorgde uitgaafjes die, aldus de ondertitel, 'een positieve kijk op het ouder worden' willen bevorderen. Dit boekje is met name gewijd aan het zorgen voor hulp behoevende ouders. Een praktisch boek je met veel goede tips. W,Schippers, Klavervier. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Gebonden. 159 pag. Prijs 24,90. Het is vooral de oudere generatie die herin neringen heeft aan de boeken van Schippers. De 'schippertjes' waren enke le tientallen jaren geleden een begrip. Schippers (overl.1954) was één van de meest produktieve volksschrijvers van Nederland. Zijn genre kenmerkte zich door een eenvoudige verteltrant en dui delijke karaktertekeningen. Natuurlijk waren zijn boeken (te) moralistisch - daar staat tegenover dat velen zich in zijn typen herkenden. Ontspanningslectuur uit de oude doos die nog leesbaar is. Zo ook Klavervier. In de serie Horizon verscheen bij Kok Voorhoeve te Kampen een drietal kin derboekjes: Coby Bos-Goedhart, Met de krant in je hand. Illustraties Ria Groen. 48 pag. Prijs 9,90. Al heel veel boekjes voor kinderen schreef Coby Bos. De kleine Mark helpt zijn grote vriend Tom elke morgen met het bezorgen van de kranten. Maar op een dag is Mark er niet... Een boekje voor de beginnende lezertjes. Mies Vreugdenhil, Een fijne verjaar dag. Illustraties Margreet Jonker. 39 pag. Prijs 9,90. Ook Mies Vreugden hil heeft een naam gevestigd als schrijf ster voor kinderen en jonge mensen. Als Henk jarig is, mag hij een hondje uitzoe ken. Hij doet een andere keus dan de bedoeling was. Met Dolly heeft hij veel plezier. De kinderen die al wat geoefend zijn, kunnen dit boekje zelf lezen. Hans van Holten, Een kat in de boom. Illustraties Margreet Jonker. 39 pag. Prijs 9,90. Ook dit is een spannend boekje. Midas de poes is in het topje van de boom geklommen. Er moet heel wat aan te pas komen, om ze eruit te krijgen. Ria Harmsen, Een buil op m^n hoofd. 36 kleuterliedjes met spelbeschrijvin- gen. Uitgeverij Kok Voorhoeve. Paperback. 78 pag. Prys 17,90. Een boekje uit de praktijk en voor de prak tijk. Ria Harmsen is lerares aan een basisschool. De kleuterliedjes, gericht op kinderen vanaf 4 jaar, voerde ze zelf uit. De liedjes zijn naar moeilijkheidsgraad gerangschikt. Evert Kuijt, Joshua. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Illu straties Jaap Kramer. Gebonden. 138 pag. Prijs 17,50. Joshua is de jonge vriend van Simon, de leerling van Jezus - althans in dit gefingeerde verhaal. Evert Kuijt wil in dit mooie kinderboek de sfeer van het leven in de tijd van het Nieuwe Testament weergeven. Dat lukt hem wel. Anderzijds blijkt hier en daar dat het riskant is zo'n eigen verhaal in de bijbelse geschiedenissen in te vlechten. Vooral kinderen zullen maar moeilijk het één van het ander kunnen onderscheiden. Henk van Mussendorp, De wonder dokters van Amersfoort. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Illu straties Jaap Kramer. Gebonden. 96 pag. Prijs 14,90. Dit verhaal speelt in de tachtigjarige oorlog. Frans is niet zomaar een wonderdokter. Hij is eigen lijk spion voor het leger van prins Maurits. Dat levert natuurlijk heel wat avonturen op. D. J. Douwes, De dief van Kolosse. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Gebonden. 78 pag. Prijs ƒ12,90. Dit boek verscheen eerder in 1952. Het vertelt het bekende verhaal van Onesimus, de slaaf van Filemon. Na zijn vlucht en na veel omzwervingen ontmoet Paulus van Tarsen hem. Dat wordt de vluchteling tot heil. Met een brief op zak gaat hij naar Kolosse terug... Jelle Tjalsma, Een Germaanse jongen in Galilea. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Gebonden. Illustraties Will Berg. 107 pag. Prijs ƒ14,90. Ook dit kinderboek (11-14 jaar) speelt in oude tijden. De twaalfjarige Germaanse Seerp valt onbedoeld in han den van een Romeinse officier. Het wordt de aanleiding tot een grote levens verandering bij Seerp. letje Liebeek-Hoving, Josje van Santen. Uitgeverij Kok Voorhoeve te Kampen. Gebonden. 114 pag. Prijs ƒ17,90. Josje van veertien mag de vakantie doorbrengen bij een tante die aan zee woont. Daar is ook nog een andere logé: Kor, een jongen van zeven tien. Het wordt wat tussen die twee. Maar uiteindelijk toch weer niet. Via het dagboek van Josje beleven we haar gevoelens mee. Raymond van den Berg, Gevaarlijk spel. Uitgeverij Kok Voorhoeve te Kampen. Gebonden. Illustraties Ma- riska Baan. 197 pagina's. Een jeugd boek in de taal van de jeugd. Veel van de verhaalde gebeurtenissen berusten op waar gebeurde feiten. Bas, een leerling van de middelbare school, komt met zijn vrienden in occulte sferen terecht. Het is een gevaarlijk spel dat ze spelen. Johan Hidding, Liefde in het oude landschap. Uitgeverij De Groot Gou driaan te Kampen. Gebonden. Met stofomslag. 210 pag. Prijs 24,90. Kent u de historische streekromans van Johan Hidding? Heel wat jaren geleden verschenen ze; de eerste druk van dit boek dat in het Drentse land speelt, ver scheen in 1946. Toch is het nog goed leesbaar. Het vertelt het oude thema: een verboden liefde die niet geheim kan blij ven. Een gave roman. Sibe van Aangium, Sjouk van Holdinge. Uitgeverij De Groot Gou driaan te Kampen. Gebonden. Met stofomslag. 160 pag. Prys 24,90. Ook Sibe van Aangium is een bekend schrij ver van een vorige generatie. Maar ook zijn boeken behoeven niet vergeten te worden. Deze roman brengt de lezer in de tijd van de Tachtigjarige Oorlog. Een tijd met veel tegenstellingen: ketters en papen, geuzen en hoge heren. Daar tus sendoor speelt ook hier een onmogelijke liefde. Een keuze maken is niet moeilijk! Kom eens vrijblijvend binnen l<ijl<en! Voorstraat 41 Sommelsdijk Tel. (0187)48 26 14 'b\ 'b\ Sipke van der Land, Een ogenblik stil te. Uitgeverij Kok Voorhoeve te Kampen. Paperback. 72 pag. Prijs ƒ14,90. Persoonlijke en gemeenschappe lijke gebeden. Daarnaast korte uitspraken over het geheimenis van het bidden tot God. Catherien Jansen, Een huis binnen gaan. Méméboek. Uitgevery Kok Lyra te Kampen. Geïllustreerd. 28 pag. Prijs 19,90. Een boek in groot formaat, in spiraalband en duidelijk geïllustreerd. De Méméreeks is een serie boeken over verschillende onderwerpen, bestemd voor dementerenden en verstandelijk gehandicapten. Aan de hand van de illus traties kan door anderen getracht worden contact met hen te leggen. In dit boek gaan de 'lezers' een huis binnen. Lenze L. Bouwers, Gefeliciteerd met de baby. Uitgevery Kok Voorhoeve te Kampen. Gebonden. Klein formaat. Prijs 14,90. Een weggeef-boekje bij de geboorte. Gedichten en illustraties. Sipke van der Land, De Bijbel in 100 verhalen. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. 190 pag. Prijs 24,50. Dominee Sipke van der Land is een geboren verteller. Dat blijkt ook weer uit dit boek met honderd bijbelse verhalen. Hij stelde deze bundel overigens niet slechts voor de kinderen samen. Er is een keus gemaakt uit zowel het Oude als het Nieuwe Testament. De bewoordingen zijn van deze tijd maar niet gewild popu lair. JMJ K Ook dit jaar organiseert VVV Ouddorp voor jong en oud weer een kerstwed strijd. Dit jaar staat de kerstsok centraal. Een mooi versierde kerstsok mag wor den ingeleverd in alle denkbare vormen en maten en mag worden gemaakt van allerlei materialen. Maak een tekening of knap een oude sok op. Tekenen, breien, borduren, figuurzagen, knippen, aquarel- leren, kleien, technieken genoeg! Een kerstsok kan gevuld worden met ca deautjes en dat zal VVV Ouddorp dan ook na afloop van de wedstrijd doen met de kerstsokken van de deelnemers t/m 12 jaar, die krijgen altijd een presentje! Bo vendien maken ze kans op een VVV-ge- schenkbon van 50,- (o.a. te besteden bij een speelgoedwinkel). Deelnemers vanaf 13 jaar maken ook kans op een VVV-geschenkbon van ƒ50,-. De deskundige leden van de jury zijn Gretha Koek van Textielhuis Mo dem en Leny Hoek van PlusKlus uit Oud dorp. De kerstsokken (voorzien van naam, adres, leeftijd en ophangsysteem) kun nen worden ingeleverd t/m 21, december a.s. Liefst zo snel mogelijk, zodat rond om de 3 meter hoge kerstboom, die weer in 't Blaeuwe Huus te bezichtigen zal zijn, een mooie verzameling kerstsokken tentoongesteld kan worden. Zaterdag 23 december worden de prijswinnaars be kend gemaakt en kan iedere deelnemer zijn kerstsok ophalen! Zonder een politiek standpunt te willen innemen hebben regionale instellingen voor cultuur op Goe- ree-Overflakkee zich tot de staats secretaris van Binnenlandse Zaken gericht met het verzoek een pro vinciale herindeling van Goeree- Overflakkee slechts dan door te zetten wanneer het de gemeenten niets kost. De besturen van de diverse culturele or ganisaties als het Streekmuseum Goeree- Overflakkee, Stichting Kerkconcerten, de Muziekschool Goeree-Overflakkee, het Museum Ouddorps Raad- en Polder huis, Genealogisch Centrum Goeree- Overflakkee en Stichting voor Regionale Cultuur De Heul vrezen de financiële ge volgen van de door de staatssecretaris gewenste provinciale herindeling. Gezien de heersende bezuinigingstrend bij de gemeenten en de moeite die ver enigingen en stichtingen nu al moeten doen om met de huidige subsidies hun doelstellingen te realiseren, vinden brief schrijvers het niet juist dat de gemeenten extra worden belast met de kosten van een provinciale herindeling. Zij stellen dat het altijd de culturele sektor is die het eerst in beeld komt wanneer gemeenten moeten bezuinigen. Met hun verzoek aan de staatssecretaris ondersteunen de betreffende instellingen het standpunt van de vier gemeenten dat het Rijk de kosten voor zijn rekening dient te nemen van een regeling waarom- de gemeenten zelf niet hebben gevraagd en die door het rijk wordt gewenst en in procedure is gebracht. HERKINGEN De kerkvoogden van de Hervormde Ge meente te Herkingen zijn voornemens op zaterdag 25 november a.s. de jaarlijkse zitting te houden voor de betaling van erfpacht- en zitplaatsgelden. Zij hopen daartoe 's morgens van 11 tot 12 uur en 's middags van 2 tot 4 uur aan wezig te zijn in het Hervormd Vereni gingsgebouw, Scharloodijk 35. Carpoolen is sterk in opkomst. Logisch, want er zijn legio voordelen aan verbonden en bijna geen ongemakken. Eigenlijk carpoolen we allemaal wel 'ns. Soms zonder ons dat te realiseren. Denk bijvoorbeeld maar aan het brengen en halen van kinderen naar sportwedstrijden, op familiebezoek gaan of uitgaan. Uit cijfers blijkt dat er in de spits 600.000 mensen samenrijden, terwijl er 300.000 de trein nemen. Carpoolen is handig en verstandig: het scheelt geld, spaart het milieu, vermindert het autoverkeer en bevordert daarmee de verkeersdoorstroming, het is gezelliger dan alleen in de auto zitten en het blijkt ook goed voor de verkeersveiligheid. Lege stoelen Gevaarlijke situaties Gesloten beurzen IWeede auto Veilige mobiliteit Steeds meer werkge vers stimuleren het samenrijden. Want hoe meer perso neel carpoolt, des te minder parkeerruimte is er nodig. Voor bezoekers en andere doelein den zijn dan meer parkeerplaatsen beschikbaar. Steeds meer bedrijven reser veren dichtbij de bedrijfsin- gang parkeer ruimte voor samenrijden- de werkne mers, of laten de carpoolers hun volledige reiskostenvergoe ding behouden. De makkelijkste manier om een meerij-partner te vinden, is via directe collega's, vrienden, kennissen of buren. Lukt het niet om langs deze kanalen snel iemand te vinden, dan is een oproep in het personeelsblad of op het mededelin genbord op het werk of in de buurtsupermarkt vaak effec tief. Uit onderzoek blijkt dat de kans groot is dat er iemand in uw omgeving woont, die dezelfde kant uitgaat. Het prettige van samenrijden is dat het comfort u niets extra's kost. Sterker nog: u verdient eraan! Uw financiële voordeel is flink en wordt groter naarmate u met meer mensen carpoolt of verder van uw werk woont. f\feiligVerkeerNederiand '^^TTa'. Carpoolpiein B B B '.S ^B ^B i^^ 1 «erk, dan /ouden alle files in Nederland /ijn opgelost. Nu is dil door allerlei prak tische redenen onmogelijk, maar het geeft wel aan dat samenrijden de verkeersdrukte ITmk kan beperken Tussen 1987 en 1994 is het autogebruik met zo'n 50 procent toegenomen Met als resultaat steeds meer en langere files, meer vertra ging onderweg, problemen met de bereikbaarheid van kan toren en bedrijven. Ook de komende jaren blijft het weg verkeer groeien. Carpoolen is een goed instrument om het fileprobleem te ver minderen Hoewel in de afgelopen twee jaar het aantal samenrijders in hel w(X)n- werkverkeer al met 10 procent IS toegenomen, tref je in de meeste auto's tijdens de ochtend- en avondspils heel veel lege stoelen aan: naar schatting zo'n zes miljoen! I). Als elke automobilist één dag per week een ander meeneemt naar het Als twee automobilisten gaan samenrijden, scheelt dat één auto op de weg. Bij drie lot vier car- p(X)lers kan dat twee lot drie auto's sche len Ook wie slechts twee keer per week samenrijdt. is al een carpooler Volgens Veilig Verkeer Nederland lei den minder auto's op de weg ertoe dal er minder gevaarlijke situaties ontslaan en er dus minder kans op ongelukken is. Als het verkeer minder massaal wordt, wordt hel dus ook veiliger. Vergeleken met alleenrijders leveren samenrijders iels in op het gebied van individuele vrijheid. Je zit met meer mensen in de auto. Dat betekent afspra ken maken over elkaar ophalen, vertrek tijden, om de beurt rijden, over wel of niet roken onderweg. Dat soort zaken. Daar staat veel tegenover: minder stress, gezelligheid, comfort, kostenbesparing Als elke iiiiKimrihiliM een ilcin per week een uiuler meeneemt niiur het werk. dan zini- den alle files in Nederland :iin opiietosi. (wie regelmatig carpoolt, houdt honder den guldens per jaar in /ijn/haar zak), het gemak van een auto-niet-chauffeur in de weken dat u zelf niet rijdt, misschien nog wat werken onderweg, de krant lezen of studeren. Wanneer u met één of meer vaste perso nen samenrijdl. is hel handig om hel gebruik van de auto's af te wisselen. U kunt dan niet gesloten beurzen de kosten verrekenen. Bijkomend voordeel is, dat uw auto zono dig beschikbaar is voor hel thuisfront, voor de weekbood- schappen. het ophalen van de kinderen enzo voort Dat spaart misschien wel die tweede auto uit waaraan u eigen lijk behoefte had. Intussen varen ook het milieu (minder auto's, minder files, min der uitlaatgassen), de economie - door stroming van het verkeer is goed voor de economische bedrijvigheid - en de ver keersveiligheid er wel bij. Veilig Verkeer Nederland verwacht dat als de drukte op de weg afneemt, ook het aantal verkeersongevallen vermindert. Filerijden veroorzaakt namelijk stress en irritatie, wal kan leiden tot een agressie ver rijgedrag. Ook om de tijd in te halen die men in de file verloor, leggen som mige automobilisten een venijniger rijge drag aan de dag dan verstandig is Anderzijds zijn automobilisten in files minder alert. Zij doen allerlei din gen die niets met auto rijden Ie maken hebben: de krant lezen, paperassen dcxjrnemen, aanteke ningen maken enzo voort. Hierdoor kunnen hachelijke situaties ont staan. Veilig Verkeer Nederland streeft naar veilige mobiliteit. Car poolen en andere vormen van bewuster autogebruik helpen mee om de verkeersveiligheid te bevorderen. Sowieso leveren minder auto's op de weg minder conflictsituaties op, ook tegenover zwakkere verkeers- deelnemers. Ook is de werkgever de aangewezen instantie om collega's die willen samen rijden met elkaar in contact te brengen, bijvoorbeeld aan de hand van postcodes. Speciaal voor werkgevers is een brochu re over carpoolen geschreven, aan te vra gen bij de Regionale Directie van Rijks waterstaat in de eigen regio. Carpoolen heeft veel voordelen: minder files, heler voor het milieu en is voor de car poolers financieel aantrekkelijk. Over welke bedragen spreken we? Dat kunt u piekfijn uitrekenen met de car- pool-rekenschuif. Stel, u woont .10 km van uw werk en legt deze afstand alle werkdagen tweemaal af in een 'gewone auto'. Rijdt u samen mei één persoon, dan ver- Goed voor een jaarlijkse skivakantie of drie cd's per maand. Carpoolt u met meer mensen, dan loopt de winst bij deze afstand op tot circa 190 gulden per persoon. Zitten er dagelijks drie passagiers bij u in de auto, dan verdient ieder plus minus 210 gulden per fmm//// maand. Een luxere Naarmate de auto in een dient u maandelijks zo'n 140 gulden per persoon' L' kunt ook een carpool-bureau inschake len, dat voor u op zoek gaal naar iemand die (ongeveer) hetzelfde traject aflegt. hogere prijsklasse ligt en/of het aantal kilometers hoger is, wordt de winst gro ter. Ook als u niet elke werkdag samen- rijdt, heeft u vaak een flinke meevaller. Woont u niet vlak bij elkaar, maar wel op eikaars route, dan kunt u afspreken op een carpoolplein. Er zijn zo'n 320 car poolpleinen langs de Nederlandse wegen, vaak met een overdekt mededelingen bord, telefooncel en fietsenstalling. Wanneer u zich verslaapt, is het verve lend als de ander staat te wachten. Het boodschappenbord of de telefoon stelt hem of haar in staat een bericht achter te laten. Handig voor beide partijen. Veel carpoolpleinen zijn ook per bus bereikbaar. Alle carpoolpleinen met hun voorzieningen staan op de ANWB-route- kaart van Nederland, die verkrijgbaar is via 06-9772. bij de ANWB en bij tank stations.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 14