Waterschapsbelastingen 't Volk van Oostflakkee wijst asielboot als inhumaan van de hand SIEMENS Mijterfestival bij uw Echte Bakker Dirkslands schrijfster Lydia Vroegop-Zandberg schreef haar 6e roman Regionale koren zingen voor Ziekenhuis in Haïti Gezamenlijke SGP bijeenkomst Dierenopvang Goeree-Overflakkee (vervolg van voorpagina) *Gemeenteraad beslist op 14 december Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 Ekonomische waarde Tot vorig jaar werden woningen en ande re gebouwen aangeslagen naar een oude heffingsmaatstaf: de belastbare op brengst gebouwd, zoals die werd vastge steld voor de heffing van de voormalige grondbelasting. Deze grondbelasting is al lang geleden vervallen, maar de water schappen moesten nog steeds volgens de oude methoden van een eeuw geleden schatten. Voor een bepaald bedrag aan belastbare opbrengst gebouwd moest hetzelfde tarief worden betaald als voor een hectare grond. In de belastbare opbrengst was de ondergrond, tuin en dergelijke niet begrepen. Hiervoor moest dus apart omslag-ongebouwd betaald worden. Vanaf 1995 moeten de aanslagen voor woningen en andere gebouwen geba seerd zijn op de ekonomische waarde. Dat is de waarde die de gemeenten heb ben vastgesteld voor de onroerende zaak belastingen (voorheen de onroerend goed belastingen). Deze waarde is door de gemeenten ook vastgesteld voor gebou wen die vrijgesteld zijn voor onroerende zaakbelastingen, maar niet voor de waterschapsbelastingen. Ook de rijksbe lastingdienst gaat binnenkort van deze waarde gebruik' maken. In deze ekono mische waarde is de ondergrond, tuin, en dergelijke wél begrepen, zodat daarover niet meer apart betaald hoeft te worden. Verder is er geen relatie meer met het tarief voor losse grond. Tussen de belastbare opbrengst gebouwd en de ekonomische waarde ligt geen enkel verband. Een hogere belastbare opbrengst gebouwd betekent niet per definitie een hogere ekonomische waar de. Tenslotte: de belastbare opbrengst ge bouwd werd eenmalig vastgesteld en wijzigde alleen als het gebouw wijzigde. De ekonomische waarde wordt elke paar jaar opnieuw vastgestelfl door de ge meente. 'Als liefde van twee kanten komt' Positieve reakties op haar eerste vijf boe ken waren voor haar een stimulans om door te gaan evenals een bericht van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen dat haar aantal lezers de honderdduizend per jaar heeft bereikt. Dit laatste boek is een familieroman die zowel jongere als oudere lezers zal aan spreken. De inhoud is ook deze keer ak- tueel. Willem-Jan Bergers gaat met een vriend naar de wintersport. Ze genieten van de zon, de sneeuw en het skiën. Op weg naar huis komt Willem-Jan in kontakt met een meisje dat hulp nodig heeft. De sympathie komt van twee kanten. In hun woonboot beleven ze geluk en ver driet. Wordt hun dochtertje ooit weer zoals haar leeftijdgenootjes? Dit boek wordt, net zoals de andere boe ken, in eigen beheer uitgegeven. De grootste afnemer is de Nederlandse Bi bliotheek Dienst die de romans door heel Nederland plaatst. Verschillen per waterschap Elke gemeente en elke provincie heeft eigen belastingtarieven. Dat geldt ook voor de waterschappen. Elk waterschap heeft zijn eigen tarieven. De tarieven hangen uiteraard af van de kosten. De taken van de waterschappen zijn ver schillend. Zij kunnen één of meer van de volgende hoofdtaken hebben: waterkeringsbeheer (duinen, dijken en kades) waterkwantiteitsbeheer (gemalen, watergangen en dergelijke) waterkwaliteitsbeheer (afvalwaterzui vering, kwaliteit van het oppervlakte water) Daarnaast kan een waterschap het weg- beheer buiten de bebouwde kom hebben. De kosten hangen dus onder andere af van welke taken een waterschap heeft. Maar ook van de ligging van het gebied, de wijze van taakuitoefening en de inten siteit van de te beheren infrastruktuur. Om een voorbeeld te noemen: het water schap Goeree-Overflakkee heeft voor de landbouw een zoetwatervoorziening, het geen van invloed is op de opbrengst van de grond. Dit brengt wel kosten met zich mee die een waterschap zonder zoetwa tervoorziening niet heeft, zoals op Schouwen-Duiveland. Een ander voor beeld is de wegdichtheid van een gebied: het aantal meters weg per vierkante kilo meter. Een vergelijking van de kosten is dus moeilijk te maken. Toch vindt er sedert een aantal jaren een cijfermatige verge lijking plaats, de zogenoemde vergelij kende budgetanalyse. Waterschappen worden gegroepeerd in clusters van ver gelijkbare waterschappen. Hieruit blijkt dat het waterschap Goeree-Overflakkee verhoudingsgewijs goedkoop werkt. Dit is géén kwaliteitsvergelijking. Als je goedkoop bent, wil dat nog niet zeggen dat je het ook goed doet. Het waterschap Goeree-Overflakkee meent echter dat zijn kwaliteitesniveau behoorlijk is. Het tarief hangt uiteraard niet alleen van de kosten af. Het is ook van belang hoe- Op zaterdag 25 november 1995 organi seert het comité van Woord Daad te Schouwen-Duiveland een zangavond in de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de Zevengetijstraat 11 te Zierikzee. Aan deze zangavond geven de volgende koren hun medewerking: Het Christelijk Gemengd koor 'Adven- do' te Nieuwe Tonge werd opgericht in 1980. Momenteel telt het koor ruim hon derd leden en het groeit nog steeds. Het repertoire van het koor bestaat in hoofd zaak uit psalmen, gezangen, geestelijke en vaderiandse liederen. Het koor werkte reeds mee aan diverse CD-opnamen en tal van zangavonden. Na Martin Mans is in 1993 Peter Wildeman benoemd als vaste dirigent van het koor. Het Christelijk Jeugdkoor 'Bid en Zing' komt ook uit Nieuwe Tonge en is opge richt in 1986. Het koor telt momenteel ongeveer 60 leden, in de leeftijd van zes tot vijftien jaar. Sinds 1993 staat het koor ook onder leiding van Peter Wildeman uit Lisse. Het koor verieent jaarlijks haar De Grote Letter Bibliotheek geeft de boeken uit voor slechtzienden in zowel Nederland als België. Voor blinden zijn de boeken ingesproken en in braille gedrukt. Al eerder verschenen van deze schrijf ster: 'Verborgen Waarheid', 'Geen tijd voor tranen', 'Eiland van rust en ruimte', 'Leren aanvaarden' en 'Kind zonder moeder'. Verkrijgbaar 27,90 in de boekenhan- del en bij Uitgeverij C. Vrocgop, Gelder- sedijk 23 te Dirksland, tel. (0187) 6033 70. 'Als liefde van twee kanten komt' is evenals de vorige boeken gedrukt bij Gebr. De Waal te Sommelsdijk. Illustra tie omslag: Fred Bulten. veel belastingplichtigen die kosten moe ten opbrengen (na aftrek van rijkssubsi dies en dergelijke). Goeree-Overflakkee is een gebied met een lage bevolkings dichtheid en een lage bebouwingsdicht heid. Dat is voor de kwaliteit van het wonen in dit gebied prettig, maar voor de belastingtarieven van het waterschap niet. Er zijn immers relatief weinig belastingplichtigen om de kosten te dra gen. Getracht is een beetje duidelijkheid te verschaffen over één van de gevolgen van een politieke diskussie, die al in de zestiger jaren is begonnen. Het waterschap gaat er van uit dat al wat hiervoor is geschreven bij het publiek behoorlijk ingewikkeld overkomt. Het is niet eenvoudig om dit uit te leggen zon der te veel in details te treden. Tarieven voor volgend jaar De ontwerp-begroting en de belastingta rieven voor volgend jaar zullen op 28 november a..s (15.30 uur) door de com missie Financiën, Personeel en Organisatie worden behandeld en op 15 december a.s. (14.00 uur) door de Verenigde Vergadering (het algemeen bestuur). Beide vergaderingen zijn open baar en worden gehouden in het water- schapshuis, Dwarsweg 40 te Middelharnis. In de ontwerp-begroting 1996 is uitgegaan van een tariefstijging van rond 2%. De tarieven worden dan: ingezetenen 111 per huishouden (nu/109) ongebouwd 186 per ha (nu 182) gebouwd 5,97 per ƒ5.000 ekonomi sche waarde (nu ƒ5,85). Kwijtschelding Voor de ingezetenenomslag is er een mogelijkheid om kwijtschelding te krij gen. Daarvoor is een kwijtscheldingsre geling vastgesteld, welke overeenkomt met de kwijtscheldingsregelingen van het zuiveringsschap, de gemeenten en de rijksbelastingdienst. Voor de omslag- ongebouwd en omslag-gebouwd geldt géén kwijtscheldingsregeling. Voor verdere informatie kan men te allen tijde terecht op het Waterschapshuis, Dwarsweg 40 te Middelharnis, telefoon 48 88 88. medewerking aan verschillende zang avonden in kerken en verzorgingstehui zen etc. De beide koren, 'Advendo' en 'Bid en Zing' worden op het orgel bege leid door Michel de Wit. Het Christelijk Gereformeerd koor 'De Lofstem' uit Zierikzee geeft ook haar medewerking aan deze zangavond. Dit bekende koor uit de regio is opgericht in 1966 en in januari 1996 zal zij haar 30- jarig bestaan vieren. Het koor heeft mo menteel ongeveer 50 leden. Het heeft in de afgleopen jaren haar medewerking ge geven aan verschillende zangavonden en uitvoeringen in kerken en allerlei ver zorgingstehuizen. Dit koor staat onder leiding van dirigent Jaap Schouls en op het orgel wordt het begeleid door Mar griet Schot. Verder zal ds. J. Oosterbroek van de Christelijke Gereformeerde Kerk te Zie rikzee een meditatie (inclusief appèl woord) verzorgen. Tijdens de zangavond zal er een kollekte gehouden worden voor een ziekenhuis in Haïti. Aan dit projekt wordt door ver schillende comité's van Woord Daad in Zeeland gewerkt. We hopen dat ook deze avond een steentje zal bijdragen om de mensen in Haïti te helpen in hun vaak bizarre levensomstandigheden waarin zij leven. Ook zijn er verkooptafels aanwe zig, waarvan de opbrengst ook ten goede zal komen aan bovengenoemd projekt. De aanvang van deze zangavond is 19.30 uur en de toegang is vrij. De SGP Jongerengroep Flakkee en de SGP kiesvereniging 'Baruch' te Dirksland houden a.s. vrijdagavond gezamenlijk een thema-avond over 'De media'. De avond begint om acht uur en wordt gehouden in het verenigingsgebouw 'Rehoboth' van de Gcr. Gem. aan de Geldersedijk te Dirksland. Inleider zal zijn oud-wethouder J. H. Koppelaar te Middelharnis. Hij is landbouwer van origine, Koos de Wit, en toen hij gisteravond sprak was dat als voorz. van de W.L.T.O. namens de daarin georganiseer de land- en tuinbouwers. Hij houdt het wel veertien dagen vol op een ple zierboot, legde hij uit, tenminste, als er een goeie kok aan boord is, maar stop hem niet zes maanden lang met 219 anderen in ledigheid op een schuit in het modderige haventje van de Galathee omgeven door water en polderland. 'Heel indringend' heeft hij het gemeentebestuur van Oost flakkee dan ook gevraagd dat ook 'asielzoekers in procedure' niet aan te doen. 't Is overigens zeer de vraag of het Col lege en in hun navolging de gemeente raad bij wie op 14 december de beslis sing tenslotte ligt, (nog) in zullen gaan op het verzoek van de COA (Centr. Op vang Asielzoekers) de boot 'Casa Ma rina' in de Galathese haven af te meren en er 220 asielzoekers op te huisvesten. Gisteravond stroomde het gemeentekan toor vol met burgers ter bijwoning van de Commissievergadering Algemene Za ken waar het verzoek op de agenda stond. 'Inhumaan', zo luidde de teneur van het gegeven commentaar. Het was zeker geen volksopstand tegen de komst van en de hulp aan asielzoekers, al eer der heeft Oostflakkee zich daar niet wars van getoond maar dit, een boot in N.B. de Galatheese haven, ver van enige infra struktuur, dit vond het volk te gek voor woorden. Ook trouwens had het hoofd politie- basiseenheid Goeree-Overflakkee dhr. Van Dam z'n bedenkingen. Hoezeer hem dat ook speet, hij heeft ze zonder reser ves kenbaar gemaakt. Nooit eerder had dhr. Van Dam de afgelegen Galathese haven aanschouwd, maar een oriëntatie aldaar bracht hem tot de overtuiging dat er, vanuit Middelharnis, voor de politie, van een vrije lange aanrijtijd sprake zou zijn 'en dat baart me wat zorgen', ver klaarde dhr. Van Dam. Hij betrok dat op de veiligheid van de asielzoekers zowel als die van de politie mensen, wat waar één wagen wordt ge vraagd moet snel een tweede aanwezig kunnen zijn. „Ik zet een aantal vraagte kens", liet dhr. Van Dam dan ook weten. Hij had zo goed als het laatste woord op het eind van een vergadering die 2.5 uur in beslag had genomen. Restte de voorz. burg. Van Pelt nog slechts te benadrukken dat er zeker nog geen besluit genomen was, dat alle gehoorde voors- en tegens zouden wor den meegenomen en dat het Oostflak- keese volk zich, behoudens een enkele 'strubbeling' korrckt had gedragen. Net als de Echte Sinterklaas houdt uw Echte Bakker van verwennerij. Daarom nu een feestelijk Mijterfestival met zoete en hartige mijters. Leuk om te geven. Lekker om te krijgen. Het zijn mijters om op te eten. 't Heerlijke avondje begint bij de Echte Bakker. Jaap Nagtegaal, Melissant Kommer Akershoek, Ouddorp Leen Bleumink, Stellendam '^A»»»»»» 7T7T®. Echt.je proeft 't! m De zuinigste 1000- toeren wasautomaat TypeWM51 FlU T 1.400,- Zo was het ook gegaan, de foyer en de cantine, via de geluidsinstallatie en het beeldscherm met elkaar verbonden, wa ren letterlijk volgestroomd met belang stellenden, 'een enorme belangstelling' noemde het burg. Van Pelt, o.a. leden van het comité '200 is teveel' dat 1100 handtekeningen 'tegen' had verzameld, voorts een tiental burgers die gevraagd hadden van het spreekrecht gebruik te mogen maken en, aan de vergadertafel, de commissieleden en de heren van de C.O.A. Ongerustheid Het merendeel van de sprekers liet er geen twijfel over bestaan 'ongerust' te zijn. „De asielzoekers zullen vanaf de Sluishaven de omgeving gaan verkennen en sommigen komen uit culturen waar het verschil tussen mijn en dijn onbe kend is", vreesde de een, maar de ander, een mevrouw uit Ooltgensplaat vond de schrijverij van het 'Comité 200 is teveel' suggestief. Zij benadrukte dat het ieder geboden is z'n medemens in nood te hel pen, een zuivere discussie, wilde ze daar om, maar boeh geroep was haar loon en dat had ze zeker niet verdiend. De 'Casa Manna' heeft in Hellevoetsluis z'n domicilie gehad en daar moet het, volgens een verontruste inwoner nogal'es mis zijn gegaan. Behalve de konflikten op het schip zouden er dief stallen zijn geweest in het winkelcen trum 'de Struytse Hoek'. Daarbij vergeleek hij dat Hellevoetsluis 35.000 inwoners heeft tegen Ooltgens plaat maar 2500, „een veel te zware belasting" vond hij dan ook en dat 'te veel' was in heel wat commentaren hoor baar. „Hier is onvoldoende draagvlak nu 80% van de bevolking zich middels een handtekening tegen heeft verklaard". Dhr. G. W. J. Poortvliet, hij sprak met overtuiging dat mensen die gevaar lopen in Nederland en in Oostflakkee welkom zijn, maar de plaats voor de boot achtte ook hij 'bijzonder slecht', zelfs 'de meest slechte, weinig humane' oplos sing. Mensen, vluchtelingen zo te huis vesten op een eiland dat pretendeert rust en ruimte in overvloed te hebben achtte hij te getuigen van weinig respekt voor die medemens. Een andere oplossing staat dhr. Poortvliet dan ook voor, wis- selwoningen b.v. „Mensen die toch al onder een enorme spanning leven achter in een polder te plaatsen, het leidt tot frustraties", voor spelde dhr. de Wit. Dat zal weer tot over last aanleiding geven, voorzag hij, en dat terwijl het politietoezicht toch al zeer, zeer matig is. Er is in Oostflakkee, na het bekend wor den van het asielbootverhaal, 'iets' ver anderd, verzekerde een Ooltgensplaatse mevrouw en dat 'iets' is het gevoel vrij en veilig in een dorp te wonen, het is veranderd in een gevoel van angst en onveiligheid: „het hangt als een zeer donkere wolk boven ons hoofd". „Wij zijn ons gevoel van veiligheid kwijt geraakt terwijl we op veiligheid toch aanspraak mogen maken", stelde mevr. wat verbijsterd vast. Als er dan extra geld beschikbaar komt voor de allochtonen, dan vroeg zij voor de autochtonen extra geld voor extra me dicatie, extra sloten en bezoeken aan het Riagg. „De rest van de wereld lacht zich kapot om Nederland dat nu niet overspoeld wordt door water maar dat zich door vreemdelingen laat overspoelen". ,U hebt uw zorg in den brede uitgesproken" Een jaar geleden kocht hij, gekomen uit het Rotterdamse, om rustig en veilig te wonen, een huis in de Langstraat, de man die zich 'tegen' de komst van de boot verklaarde. Hij vond het spijtig dat een burgemeester wordt benoemd, en niet wordt gekozen, want het zou er voor burg. Van Pelt de volgende keer niet goed uitzien, nu 80% van de bevolking zich 'tegen' heeft verklaard. Aldus voer de bespreking voort, met veel tegens en een heel enkele voorstander, maar vrijwel unaniem was de mening dat dét niet kan, een boot met 220 mensen in een ver afgelegen haventje. Niet ideaal Dat de plaats weinig ideaal is werd zelfs door de C.O.A.-vertegenwoordigers toe gegeven. Het is daarom dat het verblijf tot 6 maanden beperkt is. Bij de commissieleden bleek al evenmin veel waardering. Niet in elk geval bij dhr. P. Heintjes, hij is voornemens weer naar zijn kiezers te luisteren, noch bij mevr. Van Rossum. Zij dacht dat een verblijf op een boot in de Sluissehaven, zover weg van de samenleving, voor de asielzoekers verschrikkelijk moet zijn. Ook dhr. Breeman, hoewel hij de her- bergzaamheid zeker wil betrachten, vindt een concentratie van 220 vluchtelingen een te grote. Ook dhr. v. d. Mast vond de plaats 'bijzonder ongelukkig". Alleen dhr. v. d. Ree keurde de accomo- datie niet direkt geheel af, al had ook hij z'n vragen. Spijtig vond hij het dat er qua voorlichting aan het publiek iets mis is gegaan. Terwijl Oostflakkee sinds zeven jaar een aktief en geslaagd asielzoekersbeleid heeft gevoerd had dhr. v. d. Ree nu, en dat tot z'n schrik geluiden van intoleran tie bespeurd en dat speet hem zeer. In zijn beantwoording gaf ook burg. Van Pelt toe dat de plaats 'zeer slecht' geko zen is, maar waar is de betere? vroeg hij de aanwezigen af. Met zo'n plaats ge noegen te moeten nemen duidt z.i. aan hoe hoog de nood bij het C.O.A. geste gen is. Spreiding over een aantal plaatsen, zoals door de aanwezigen werd gesuggereerd wordt door het C.O.A., voor asielzoekers in procedure, niet aanbevolen. Wanneer sprake van een concentratie is kan daar ook voldoende geschoold en ter zake kundige begeleiding bij aanwezig zijn. De vertegenwoordiger van het C.O.A. nam ook stelling tegen het voorwendsel dat onder asielzoekers de criminaliteit hoog zou zijn: „het zijn allemaal mensen en natuurlijk komt ook onder hen crimi naliteit voor, maar de meesten zijn voor het behoud van lijf en leden moeten vluchten, met achterlating van hun bezit en hun verwanten". „De ervaring leert dat de ontmoeting met asielzoekers in de eerste maanden soms wat stroef verloopt, maar dikwijls bete kent hun aanwezigheid voor de gemeen schap een verrijking", verzekerde de man van het C.O.A., maar niet iedereen kon dat nog geloven. Met spanning zal het voorstel van het College aan de raad, en vervolgens de raadsbeslissing worden afgewacht. Tel. (0187)651887 GEVONDEN te Dirksland: Jonge kat, cypers rood, geen witte aftekening. Draagt een rood bandje. De Siamees die 4 november gevonden is in Stellendam is nog niet terug bij zijn baas. Wie mist hem? Zeer lage verbruikswaarden door de modernste 3D- wastechnlek en Fuzzy Control. Voor meer mformatie: Siemens Infocentrum 070-333 2930/333 2670 Siemens. Thuis in uw huis. Uw Siemens dealer y SATCLUET SYSTEMEN MMMOM nADIO-TELEVlSIE-WASAUTOMATEN VERKOOP EN REPARATIE VAN ALLE MERKEN Doa»w«0 37a.Tel. (0187)661618. 3253 AQ Ouddorp

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2