Waterschapsbelastingen PWLITIE Oliebollen!!! Consistoriekamer oi i I ir\ I Herv. kerk na renovatie: o L IJ IV UI 3203 6 Herinnering streeicbijeenkomst Extra Icericciiensten GerefGemeenten Uitnodiging SGP- jongerengFoep +16 distriktsavond distriict Flaldiee 7^^'-^- Onderscheiding voor pres. kerkvoogd G. K. Timmerman sm 68e Jaargang 'S^/On»' DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 No. 6454 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 MTODELHARNIS - Eind oktober vielen op heel Goeree-Overflakkee de aanslagen van het waterschap Goeree-Overflakkee in de bus. Het waterschap had rekening gehou den met veel telefonische en schrif telijke reakties. Deze zullen zo goed mogeiyk beantwoord worden. Uit enkele ingezonden stukken in de pers blijkt, dat een aantal aan slagen dit jaar nogal afwijkt van voorgaande jaren. De bijsluiter geeft; niet op alle vragen antwoord. Daarom is het goed om via dit arti kel nog wat uitgebreider informa tie te gefven. Er is in waterschapsland veel veranderd de laatste jaren. Eén van de oorzaken daarvan is de Waterschapswet. Zo is het kiesrecht gewijzigd en ook de samenstel ling van het waterschapsbestuur. Velen zullen zich de verkiezingen van mei dit jaar herinneren. Ook op belastinggebied is het nodige veranderd. Dat moest uiterlijk in 1995 ingaan. Dit heeft voor menigeen gevol gen gehad. Nieuwe belastingplichtigen Bijna 16.500 nieuwe belastingplichtigen zijn er bij gekomen: de ingezetenen. En nog eens enkele tientallen eigenaren van onroerende zaken die nu voor het eerst onder het belastingsregime van het waterschap vallen. Zoals de buitendijkse gronden, die nu ook worden belast voor het wegbeheer. En eigenaren van recre atiewoningen in het duingebied op de kop van Goeree. Dit als gevolg van wij zigingen van het belastingplichtig gebied van het waterschap. Vervallen van kortingen Bij de samenvoeging van de eilandelijkc waterschappen in 1981 is geregeld, dat voor enkele gebieden een gewenningsre- geling zou gelden. Dit omdat er een behoorlijk verschil in belastingtarief was. Dit betreft de voormalige polder .Goeree en de Kroningspolder met omlig gende polders. Deze kortingen zouden tot 2005 afgebouwd worden. Door de •nieuwe Waterschapswet was een derge lijke kortingsregeling volgens de provin cie niet meer mogelijk. Het waterschap heet daarom alle toekomstige kortingen in 1994 in één keer in mindering gebracht op de aanslag. In het deel Goeree was de aanslag daarom in 1994 heel laag. In de Kroningspolder e.o. was er zelfs sprake van een negatieve aan slag. In het Ouddorpse West-Nieuwland gold zelfs nog een apart beheer. De grondei genaren kregen elk jaar een uitkering uit inkomsten van bepaalde bezittingen. Deze uitkering was jaarlijks vele malen hoger dan de aanslag. Ook deze toekom stige inkomsten zijn in 1994 door het waterschap in één keer afgekocht. Voor het gebied Flakkee was een reserve opgebouwd om het tariefverschil met eerdergenoemde gebieden te 'verzach ten'. De laatste 'korting' uit deze reserve werd in 1993 uitbetaald. Vanaf 1995 betaalt iedereen dus hetzelfde tarief. Vergelijken met voorgaande jaren gaat dus niet, vanwege de toen geldende kor tingen en dergelijke. Extra inkomsten? Een vaker gehoorde opmerking is: het waterschap heeft nu zeker veel meer inkomsten?! Het antwoord is: nee. De begroting voor 1995 is ongeveer 4,5% hoger dan de begroting voor 1994. Dit is zeker niet bovenmatig te noemen, gezien de vele noodzakelijke investeringen. De begrote uitgaven worden volgens een bepaalde verdeelsleutel verdeeld over de drie categorieën: ongebouwd, gebouwd en ingezetenen. Dit is vastgelegd in de kostentoedelinsverordening, die om de paar jaar opnieuw bekeken moet worden. Uit deze totaalbedragen volgt het tarief per categorie, door de bedragen te delen door het aantal eenheden. Dus door het aantal belastbare hectares, door het aan tal eenheden van ƒ5.000 ekonomische waarde c.q. door het aantal ingezetenen (één ingezetene per huishouden). De inkomsten uit de ingezetenenomslag leiden tot een verlaging van de totaal omslag ongebouwd (land) en de totaal omslag gebouwd (gebouwen). Voor het ongebouwd heeft dit geleid tot een daad werkelijke verlaging van het tarief per hectare. Voor het gebouwd heeft het in totaal ook geleid tot een verlaging, maar dit kan niet vertaald worden tot individu ele gevallen. Dit komt door het volgen de. Vervolg op binnenzü'de POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelhamis) Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaickee GEMEENTE OOSTFLAKKEE Aanrijding met viaduct Op woensdagmiddag reed een bestuurder van een trekker met oplegger geladen met opklapbare containers over die rijks weg 59 te Oude Tonge. Gekomen bij het viaduct over deze weg raakte hij met zijn lading het viaduct, waardoor er schade ontstond aan het viaduct. De lading van de oplegger viel voor een gedeelte van de oplegger. Tevens werd een personen auto geraakt door rondvliegend beton/ Geruime tijd is de rijksweg afgesloten geweeste ten einde de zaak op te ruimen en loszittend beton en uitstekend beton ijzer van het viaduct te verwijderen. Te gen de bestuurder van de trekker met op legger wordt proces-verbaal opgemaakt. Aanrüding politievoertuig Op de Tilsedijk te Zuidzijde was in het begin van de nacht van 16 november 1995 een voertuig van de Koninklijke Marine door pech gestrand. De te hulp gekomen politie-auto stond ter beveili ging achter de gestrande auto. Vanuit Zuidzijde kwam over de Tilsedijk met hoge snelheid een personenauto aanrij den met daarin twee inwoners uit Rot terdam. De bestuurder van deze auto zag te laat de stilstaande auto's en kon on danks het naar links wegsturen een aan rijding met de politie-auto niet meer voorkomen. Ten gevolge van de aanrij ding werd de passagier van deze auto licht gewond en werd ter observatie op genomen in het ziekenhuis in Dirksland. In de politie-auto zag nog een politieme- dewerkster die niet gewond raakte. De politieman en de gestrande militairen konden nog net wegspringen. De schade aan de voertuigen is groot maar gelukkig is het allemaal nog goed afgelopen. I.v.m. de schade moesten de auto's wor den weggetakeld. Aanrijding t.g.v. gladheid Op zaterdagmorgen 18 november raakte t.g.v. de gladheid op de Groeneweg te Den Bommel een personenauto in de slip en vervolgens in de sloot. GEMEENTE MIDDELHARNIS Winkeldiefstal Een inwoner uit Herkingen werd in de avonduren van vrijdag 17 november op heterdaad betrapt bij het stelen van een portemonnee. De man is aangehouden en kreeg in het politiebureau direkt een politietransaktie van 200,- aangebo den. Aanr^dingen t.g.v. gladheid Op zaterdagmorgen 18 november ont stonden t.g.v. de gladheid enkele aanrij dingen op de Molenweg en de mini-ro tonde aldaar. Tevens kwamen op ver schillende plaatsen in het dorp enkele (brom)fietsers te vallen. Een fietster raakte daarbij licht gewond. Diefstal vanaf vaartuig Tussen 4 en 12 november werden vanaf een boot, welke lag in de haven van Bat- tenoord diverse goederen gestolen, zoals tuinstoelen, zwemvesten, regenpakken en wat huisraad. Rijden onder invloed Op zaterdagavond 18 november werd op de Voorstraat te Middelhamis een be stuurder van een personenauto gecontro leerd. Hij bleek alcohol gebruikt te heb ben. De uitslag van de ademanalyse op het buro was 710 ug/1, hetgeen inhield dat tevens zijn rijbewijs ingevorderd werd. GEMEENTE DIRKSLAND Diefstal Uit een in aanbouw zijnde woning in Melissant is in de nacht van 15 op 16 no vember een inductiekookplaat uit de keuken gestolen. De plaat heeft een waarde van ongeveer 6.000,-. \ye herinneren u middels dit korte be richt, nog aan de streekbijeenkomst van de vereniging tot bevordering van de Zondagsrust en de Zondagsheiliging op D.V. donderdag 23 november 1995 om 19.30 uur in het Herv. Centrum 'Elim' te Nieuwe Tonge. Spreker is ds. J. van der Sleen te Scher- penisse. De voorzitter van de vereniging, de heer E. de Groot, zal nog een slot woord spreken. Jong en oud hartelijk uit genodigd deze avond bij te wonen. De zaal is groot genoeg om velen te kunnen ontvangen. Geve de Heere ons in spreken en luiste ren Zijn onmisbare zegen. Deze avond wordt door de kerktelefoons van beide kerken uitgezonden. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Vrijdag 24 november a.s. is er een olie- bollenaktie van de Gereformeerde Kerk. In de garage van Bakker Jaap Bienefelt aan de St. Joris Doelstraat in Sommels dijk worden ze gebakken en daar zijn ze heel de dag te koop: Vanaf 4 uur 's middags kunt u ze, mis schien, aan de deur verwachten. De opbrengst wordt deze keer besteed aan nieuwe gordijnen in de jeugdruimte van de kerk. Eet en helpt u mee? Dank u wel. Het heerlijk avondje is gelcomen... Op dinsdagavond 5 december zal St. Nicolaas opnieuw alle leden van Buurt vereniging 'West' te Dirksland aan huis bezoeken. Sinterklaas zal vergezeld wor den door twee van zijn knechten met wie hij in totaal ongeveer 180 adressen zal aandoen. Ook dit jaar heeft de goede Sint weer een gulle bui en trakteert hij ook deze keer extra royaal. Zo zullen alle kinderen een leuk kadootje ontvangen en voor de ouderen is er een heerlijlce lekkernij. Dus aan alle leden van Buurtvereniging 'West': schrikt u niet als daar op 5 december aan de deur wordt geklopt! GEMEENTE GOEDEREEDE Aanryding Op woensdagmiddag vond er een aanrij ding plaats op de Rijkweg 57 te Goede- reede tussen twee personenauto's. Toe dracht van deze aanrijding was dat de voorste bestuurder remde voor de aldaar staande verkeerslichten. De achter hem rijdende bestuurster bemerkte dit te laat en reed op zijn achterzijde. Aanhouding verdachte In het winkelcentrum Zuidplein werd in de middag van 17 november 1995 een inwoonster uit Fijnaart aangehouden die bij een bedrijf met een Eurocheque wilde betalen. De cassière van het bedrijf kreeg argwaan omdat het plaatsen van de hand tekening op de achterkant van de cheque niet vlekkeloos verliep. De vrouw bleek in het bezit te zijn van o.a. cheques die op 6 november 1995 na inbraak uit een afgesloten auto waren gestolen die stond geparkeerd bij het Noordzeestrand in Ouddorp. Er werden diverse goederen in beslag genomen en tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. DIRKSLAND - dinsdagavond (heden) 7.30 uur ds. J. J. van Eckeveld van Zeist. HERKINGEN - woensdagmiddag 2.00 uur ds. W. Harinck van Kapelle (huwelijksbevestiging van D. Roo en D. J. Kievit). NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Wa- geningen. OUDE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse (bevestiging ambtsdragers). STAD aan 't HARINGVLIET - woensdagavond 7.30 uur ds. G. M. de Leeuw van Barneveld (bediening Heilige Doop). OOLTGENSPLAAT - donderdag avond 7.30 uur ds. P. Melis van Nieuw Beijerland (bediening Heilige Doop). OOLTGENSPLAAT - Het was dins dag 14 november 1995 de bedoeling om met de diverse college's van de Ned. Herv. Kerk te Ool^ensplaat de gerenoveerde consistoriekamer te bezichtigen en met architect en aan nemers dit stijlvolle werk over te dragen en hierover in 'Elthato' een gezellig praatje te houden. Maar er gebeurde meer. De heer G. K. Tim merman was een dezer dagen 25 jaar kerkvoogd, waarvan 20 jaar president kerkvoogd. Het was tevens een gerede aanleiding dit feit op deze zelfde avond te gedenken. Zonder medeweten van de heer en mevrouw Timmerman-Heuvelman werd de huldiging voorbereid. Zij stonden daarom perplex zoveel mensen te ontmoeten. Heren kerkvoogden had den eer van hun werk dat niets van de opzet was uitgelekt. Namens de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. kerk werd de heer Tim merman onderscheiden met de zilve ren insigne voor zijn 25-jarige zit tingsperiode in het college van Ooltgensplaat Stijlvol ingericht Vóór de samenkomst in 'Elthato' werd eerst een bezoek gebracht aan de kerk en speciaal aan de consistoriekamer. Dit gedeelte van het gebouw was zeer in ver val en is nu herschapen in een heel stijl volle ruimte, aangepast aan het geheel van het kerkelijke interieur met het indrakwekkende meubilair. De kleuren van de consistorie in donkerrood en groen komen overeen met de kleuren in het portaal van de hoofdingang. Verder is de oude tafel gerestaureerd, de brand kast is achter deuren geplaatst en een vijftiental leren stoelen in oude stijl maken het geheel tot een waardige kamer. Architect van deze renovatie is ir. A. van der Zwan te Middelhamis. De aannemers zijn Fa. L. C. Dorsman, timmerwerk; Fa. Van der Welle-van Drongelen, metsel werk; J. Neels, schilderwerk; A. Hotting, aanleg elektriciteit en Fa. Van Oostende (Nieuwe Tonge), verwarming en sanitair. Johan van Ree was de opzichter van de kerkvoogdij. Naast de kerkvoogdij, de notabelen en kerkeraad waren ook oud- leden van de kerkvoogdij uitgenodigd, kosters en organist, de administrateurs van de kerk en diakonie. De consulent, ds. W. Westland uit Middelhamis en kand. F. C. Zorge uit Ouderkerk a/d IJssel, toonden belangstellen na de cate- chisatielessen die zij hadden gegeven. Steun van Monumentenzorg President kerkvoogd de heer Timmer man verwelkomde de grote groep aanwe zige heren en ook de dames die talrijk waren opgekomen. Het verheugde hem dat ook 'oudgedienden' niet vergeten waren. Spreker releveerde het ontstaan van de kerk, het oude Godshuis dat in 1847 werd afgebroken en op de funde ring werd de huidige kerk gebouwd. Met de stenen van het oude gebouw werd een consistorie tegen de nu bestaande kerk gebouwd, 150 jaar geleden. Na af en toe de consistorie te hebben 'opgelapt', omreden dat er geen geld beschikbaar was voor een volledig her stel door grote uitgaven aan de kerk en pastorie, bleef een grondige vernieuwing te lang uit. Daar het dak ging lekken werd op 15 november 1993 besloten tot een totale renovatie. Ir. Van der Zwan werd aangetrokken als architect en met medewerking van Monumentenzorg werd besloten de consistorie in oude stijl terug te brengen. Dit waren de voorwaar den voor een subsidie. Onverwacht werd van Monumentenzorg bericht ontvangen dat men wilde bijdra gen aan dit bouwwerk. Van de provincie kreeg men ook subsidie. Op 11 april dit jaar werd opdracht gegeven aan de Firma Dorsman, als hoofdaannemer, het werk te gaan uitvoeren. Geschrokken „Tijdens de afbraak zijn we geschrokken van de slechte staat waarin de consisto riekamer verkeerde", aldus de heer Tim merman. Een grondige vernieuwing was de enige oplossing om een stijlvol geheel te krijgen. De heer Timmerman: „Het resultaat hebben we vanavond gezien, er is een prachtig geheel verkregen waar voor we de architect, de aannemers en de opzichter heel hartelijk bedanken. De De tweede voorzitter van de kerkvoogdij, de heer C. Neels, spelt de insigne van de Vereniging van Kerkvoogdijen op de jas van de eerste voorzitter, de heer G. K. Timmerman. zomer werkte mee voor het werk; alleen de kerkeraad heeft zich weken moeten behelpen in een rommelige kerkeraads kamer. De koster Kees Bogerman pro beerde er zaterdags nog iets van te maken om de erediensten toch onge stoord te kunnen laten doorgaan. Alle mensen worden hiervoor bedankt." Over de eigen bijdrage aan dit werk deel de de heer Timmerman de vergadering mee, dat de kerkvoogdij zelf 40.000 moet opbrengen. De kosten van de inrichting, als gordijnen, stoelen en ander meubilair zijn vanzelf ook voor eigen rekening. Spreker dacht hierbij aan een beroep op het Verjaardagsfonds en deed voorzichtig een aanbeveling in die richting. Ir. Van der Zwan feliciteerde de colle ge's voor hetgeen tot stand gekomen is, bedankte de aannemers voor de prettige samenwerking, de heer Van Ree voor het opzicht en de heer P. Mans voor de diverse inlichtingen de kerk betreffende. Hij bood de kerkvoogdij een kristallen vaas aan. Aannemer René Dorsman bedankte de kerkvoogdij voor de opdracht mede namens de andere aanne mers. De samenwerking met allen is per- fekt geweest. Hij overhandigde namens de groep een envelop ter vrije beschik king. 25 jaar aktiefvoor de kerk Na de pauze richtte de tweede voorzitter van de kerkvoogdij, de heer C. Neels, zich tot de heer Timmerman en zijn echt genote. „We mogen onze God dankbaar zijn dat Hij u beiden de lust gaf om veel werk in Zijn dienst te verrichten. Vijfentwintig jaren was u kerkvoogd en een groot deel daarvan president. Wij willen u daarvoor hartelijk bedanken en ook God die u daarvoor de kracht gaf', aldus de heer Neels. Spreker deelde vervolgens mede, dat het hoofdbestuur van de Vereniging van Ned. Hervormde Kerkvoogden, bij schrijven van 17 oktober 1995 de heer G. K. Timmerman heeft toegekend de draaginsigne in zilver voor zijn 25-jarige inzet voor de hervormde gemeente van Ooltgensplaat. De heer Neels spelde ver volgens de insigne op en overhandigde een daarbij behorende oorkonde en een schrijven van het hoofdbestuur. Daarin stond dat men God dankbaar moet zijn voor hetgeen de jubilaris in het midden van de kerk heeft mogen doen. Voor mevrouw Timmerman was er een prach tige bos bloemen. Oud-kerkvoogden Oud-kerkvoogd, de heer H. L. Schilper- oort, sprak zijn dank uit dat men de 'oudjes' niet vergeten was. Met de heren J. L. Vetter en A. Mans bemanden zij vroeger het college en dachten daar met dankbaarheid aan terug. De heer Tim merman wist, als dat nodig was, de tegenpolen altijd bij elkaar te krijgen. Namens de kerkeraad voerde diaken C. J. Bos het woord. Hij feliciteerde de heer Timmerman en wees tevens op de prach tige renovatie van de consistoriekamer, waar de kerkeraad toch menig uurtje in door moet brengen. „Wij zijn dankbaar", aldus spreker, „dat de Heere u en ons wil gebruiken om dit werk in Zijn wijngaard te mogen doen." Voor de heer Timmer man was er een boek en voor zijn vrouw weer een boeket bloemen. De heer C. Kreeft bracht de complimen ten over namens het college van notabe len. „Deze onderscheiding komt niet dagelijks voor. Over ons werk voor de kerk hebben wij op het kantoor 'van de Sloop' veel gesproken", aldus de heer Kreeft, die als medewerker verbonden is aan het bedrijf van de heer Timmerman. „De stoffelijke en geestelijke belangen zijn levensbelangen voor ons beiden en we hebben enige talenten gekregen om onze Schepper te dienen in dit deel van Zijn wijngaard", aldus de heer Kreeft. Liefde voor de kerk Voor al de goede woorden bedankte de heer Timmerman de sprekers en allen die belangstelling toonden, tevens zijn echt genote voor haar steun en raadgevingen ook in deze ondervonden. „De liefde voor de kerk moet ons doen uitgaan met dank aan God die ons de krachten gaf in het verleden en we hopen ook voor de toekomst", aldus de heer Timmerman. Tot slot was het de consulent ds. W. Westland die hervormd Ooltgensplaat feliciteerde met de prachtige consistorie kamer; de heer Timmerman met zijn onderscheiding en dankbaar was dat de Heere ons dit heeft gegeven. Hieraan verbond dominee de wens, dat men samen op mocht trekken om het goede voor de gemeente te zoeken, ook in deze tijd van vakature. Deze avond werd door ds. Westland met dankgebed gesloten. Op D.V. vrijdagavond 24 november hoopt de SGP-jongerengroep te diskus- siëren over 'De media'. Als gastspreker is de heer J. H. Koppe laar uitgenodigd. De heer Koppelaar is jarenlang wethouder geweest en raadslid van de SGP in de gemeente Middelhar- nis; verder is hij nauw betrokken bij het Reformatorisch Dagblad. Het belooft een interessante avond te worden waarop het zal gaan over de krant, radio, tv en natuurlijk over de SGP. Iedereen, jong en oud, hartelijk welkom om 20.00 uur in het verenigingsgebouw van de Ger. Gem. te Dirksland. Op D.V. zaterdag 25 november zal er een distriktsbijeenkomst gehouden wor den voor de +16 jeugdverenigingen van Flakkee. Deze avond vindt plaats in het verenigingsgebouw van de Ger. Gem. te Ooltgensplaat. Aanvang half acht. Evangelist Witte zal spreken over 'Israël'. Iedereen, ook belangstellenden, is harte lijk welkom. VOOR BEELD EN GELUID rara - «MO - «nnu MTOKTMii rarooiuK R^g M^ 1=1 1=1 C3 CZI C=l OUOOOKf-WttMwM»- TtM>onf>lt7)ait12IFÊX 03734 172'Ttktom toni] 492400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1