NAZORG Mobil Thijs de Post gaat er mee stoppen 39i)6i Rally Formula VERKOPING Staatkundig Geref. Studiever. 'Husaf Goedereede Met Natuurmonumenten vogels kijken Ramoco b.v. Bijeenkomst filatelistenver. VOOR DE WINTERAVOND Imabreéhtse AJ. VAN RUMPT UW BMW DEALER Bram was Kommer! OPEN JEUGDWERK Garage Knöps B.V. Sinterklaas in Middelharnis Zangavond t.b.v. de CT-scan 68e Jaargang VRIJDAG 17 NOVEMBER 1995 No. 6453 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De openbare verhoren van de enquête commissie die zich bezighoudt met de opsporingsmethoden bij de politie zijn inmiddels afgerond. De commissie Van Traa fungeerde voor velen wekenlang als spannend tijdsverdrijf. Na een aarzelende start, waarbij weleens gevraagd werd waarom het nodig was alles wat al be kend was uit besloten zittingen nog eens te herhalen, werd het steeds spannender. Hier en daar is nazorg geen overbodige luxe. Spannend heeft hierboven de lading van onthutsend. De praktijk haalde hier de fantasie van menig schrijver in. Het wordt weleens gezegd als iemand veel beleefd heeft: Als je het voor een roman verzonnen had, zou men je niet geloven. In ieder geval heeft deze roman naar het leven geen happy-end. Het kan niet an ders of een aantal hoofdrolspelers voelt zich geblutst en aangeslagen. Anderen zullen onderwijl wel uitkijken naar een andere baan. Weer anderen zullen zich zorgen maken over hun persoonlijke vei ligheid. Politiek heeft deze affaire natuurlijk ook haar sporen nagelaten. Je zult als demis sionair minister - dan ben je toch al niet zo zeker van een jarenlang ambt - aan getrokken worden om daarna af te moe ten treden om iets wat je wel kunt ont- Knuwen, maar wat geheim moet blijven. Je zult als minister van mening zijn dat een hoge ambtenaar - met een overigens onkreukbare staat van dienst - niet lan ger te handhaven is en hem 'uitkopen'. Als je daarna in de Kamer ontkent dat de man zijn gouden handdruk ineens zal uit gekeerd krijgen, terwijl op dat moment minstens een coalitiegenoot weet dat dat niet zo is, is dat vragen om moeilijkhe den. Die zijn er voor minister Sorgdrager dan ook prompt gekomen. Zij heeft het gered, maar deze affaire zal zeker litte kens nalaten. Zo zijn er nog tal van voorbeelden te ge ven van personen die het ongetwijfeld een bezoeking hebben gevonden, dat be zoek aan de commissie. Misschien wel een verzoeking ook, er konden zo nog wat oude vetes uit de weg geruimd wor den. Of, het blazoen kon weer zo opge poetst worden dat je ogen er pijn van doen. Kortom, er viel genoeg te beleven. Dat is tegelijk het bezwaar dat tegen het feno meen openbaar horen van betrokkenen kan worden aangevoerd. Het wordt een vorm van volksvermaak. En dan moeten we bij het woord 'volk' niet alleen den ken aan het criminele circuit. Er is niets op tegen dat het parlement het wapen van de enquête gebruikt om na te gaan of door de politie gehanteerde methoden binnen het door een rechtsstaat geschet- RENAULT-dealer ste kader vallen. Als blijkt dat daar vra gen over zijn, is het logisch dat procedu res tegen het licht gehouden worden. Dat is vragen naar het funktioneren van de erbij betrokken personen. En dat waren in dit geval niet de eersten de beste. Laten we dankbaar zijn dat dat in ons land mogelijk is, zo'n onder ede afgeno men getuigengehoor. Dat getuigt van een hoge opvatting over het ambt van de overheid en de rechten van de onder daan. Wij zijn niet aan willekeur overge leverd en we leven niet in een politie staat. En toch blijft een beeld op het netvlies dat meer lijkt op een rechtzaak dan op een deskundigenverhoor. Er is soms heel 'fanatiek' doorgevraagd, er was veel sprake van geheugenverlies, van zenu wen, van kinne-sinne, van gespeelde on schuld. Sommige opgeroepen getuigen zullen inderdaad het gevoel gehad heb ben dat zij werden 'doorgezaagd'. Maar het is en blijft een parlementaire enquête. De commissie zal nu een eindrapport schrijven en dat haar opdrachtgever, de Kamer presenteren. De verantwoordelij ke ministers, die van biimenlandse zaken en justitie, zullen in de Kamer hun oor deel moeten geven over de conclusies en aanbevelingen. Dan wordt er in wezen pas voor het eerst een oordeel gevormd, dan pas zal officieel worden vastgelegd wat wel kan en wat niet kan. Dan zal uit gesproken worden waar het misging. Dan pas zal officieel blijken welke maat regels genomen moeten worden. In dit geval 2al het ook wel zijn: welke maatre gelen er al genomen zijn. En toch hebben we allemaal al een beetje het idee dat we precies weten wat er moet gebeuren en wie de 'schuldigen' zijn. We hebben het hele proces gevolgd 'als waren we leden van de jury. Dat kon ook, de media bedienden ons dagelijks op maat. Vrije nieuwsgaring is ook een verworvenheid van de rechtsstaat. Geen kwaad woord erover. Tegelijk dienen we ons gedurig te realiseren dat er ook een gevaarlijke Lf-rit aanzit. Je krijgt altijd een deel van het geheel - en niet het saaiste of meest technische te lezen, horen of te zien. En tussen de regels door wordt toch al een zekere koers aan het beoordelingsproces gegeven. Als we dat voor ogen willen houden, kunnen we wachten. Dan kunnen we ook relativeren. In ieder geval zullen we dan niet veralgemeniseren. Natuurlijk, Het is overbodig om te zeggen, maar wat zich in die harde afdeling van de maatschap pij afspeelt, is geen beeld voor het 'ge wone' leven. Het betekent niet dat uw buurman u ziet als een boef en dat u uw wijkagent een wetschenner acht. Kort om, hele beroepsgroepen - met name de politie - zullen blij zijn als we leren niet ongehoord over een. kam te scheren. De filatelistenvereniging Goeree-Over flakkee houdt op zaterdag 18 november om 13.30 uur in De Staver een bijeen komst voor de jeugd vanaf 10 jaar. Kom - vrijblijvend - kennismaken met een leuke hobby: het verzamelen van postze gels en wat daar allemaal bij komt kij ken. X Rotterdam-Rijnmond 1^ I I It* ''■^^■''ct Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) GEMEENTE DIRKSLAND Naar aanleiding van het aantreffen van het zeer gevaarlijke vuurwerk op 7 no vember heeft de politie van Flakkee een nader onderzoek ingesteld. Mede dankzij de publiciteit die er aan werd gegeven reageerde het publiek direkt. Ook voor de kopers en de verkopers van het vuur werk was dit kennelijk voldoende aanlei ding om zich bij de politie te melden. Daar één van de verkopers het restant vuurwerk in een kanaal had gegooid en de politie geen risico wilde nemen dat iemand dit uit het water zou halen werd het vuurwerk door een duikteam van de pitie boven water gehaald. GEMEENTE MIDDELHARNIS Op 15 november omstreeks 03.00 uur werd in Middelhamis een bestuurder van een personenauto gecontroleerd. Nadat hij een blaastest had afgelegd bleek hij te veel gedronken te hebben. Tegen de be stuurder werd proces-verbaal opgemaakt. Op 14 november werd in Sommelsdijk betaald met een vals briefje van 250,-. De betaler bleek een bekende te zijn van degene die het aangeboden had gekre gen. GEMEENTE GOEDEREEDE Aanrijding met gewonden Op maandag 13 november reed de be stuurder van een personenauto vanaf de Parkkade te Stellendam de Eendrachts- dijk op. Deze bestuurder verleende geen voorrang aan een automobilist die op de Eendrachtsdijk reed. Er ontstond een aanrijding waarbij 2 passagiers (inzitten den van de auto die op de Eendrachtsdijk reed) gewond raakten en naar het zieken huis te Dirksland werden vervoerd. Na behandeling behoefde geen opname plaats te vinden. Alcohol in het verkeer Tijdens een alcoholcontrole op 14 no vember op de Rijkweg 57 te Goedereede werd een automobilist aangehouden die te veel gedronken had. De ademanalyse op het politiebureau gaf een uitslag van 350 ug/1 aan. De automobilist kreeg een bekeuring van 320,-. Tevens werd hem een rijverbod opgelegd. Gestolen aanhangwagen aangetroffen in Heijningen Op 14 november werd in de gemeente Heijningen een aanhangwagen aange troffen die eerder in Achüiuizen gestolen was. Compleet RQQ met boxen v9«l Kommer Akershoek is behalve een gevierd Echte Bakker in Ouddorp ook een minzaam mens. Een die niet furieus reageert als z'n naam wordt verwisseld met die van broer Bram. Dat deden we, en daarin vol hardden we, in het artikel over de successen van collega Echte bakker Bleumink uit Stellendam aan wie Kommer z'n wisseltrofee 'Brood 2000' verloor. Ook dét deed Kommer met een gunnende glimlach, zó'n vent dus die Kommer en een uitnemende Echte Bakker van wiens (bekroon de) roomboterstaven we ter redaktie heerlijk hebben gesnoept; hoge klasse! AJ.G. NIEUWE TONGE Voor D.V. 18 november hebben we een LOTUS-AVOND georganiseerd. Deze avond wordt verzorgd door Jaco Lugten- burg. Hij legt uit, en laat zien, hoe won den nagemaakt worden voor o.a. EHBO- wedstrijden. We hopen dat jullie alle maal weer komen. De zaal is open vanaf 19.30 uur en de avond begint om 20.00 uur. Om 22.00 uur zal dhr. Knöps de avond komen slui ten. Voor 1996 hebben we nog niet veel ideeën van jullie gehoord. Dus je weet het, doe een briefje in de Ideeënbus of zeg het gewoon. Ook nieuwe commissieleden zijn wel kom. Als je vragen hebt, kun je naar één van onderstaande commissieleden bellen. Tot ziens in'Elim'! André Looij tel. 651865 Heleen van Heemst tel. 651759 Middelhamis Telefoon (0187) 482222 Wanneer Frans van Heest nóg'es een boekje schrijft over z'n meest markante stadsgenoten, z'n 3e zou dat zijn, dan zal de man die de stad 35 jaar lang z'n post bezorgde daarin zeker niet ont breken, Thijs de Post, dan wel Thijs de Koekoek. Matthijs Soeteman als 't officieel gezegd moet worden, maar zulke gelegenheden omzeilt Thijs maar het liefst. Zoals hij bij de Luwa modelsoldaat Ie klasser was, zo was hij ook model-besteller, stipt, vlijtig en betrouwbaar en slechts één kon ooit z'n blazoen besmetten, al in de jaren zestig. Toen, op een hete zomerdag heeft Thijs zich verstout de uniformpet over z'n koplamp te hangen: „de postbode was niet gekleed", heeft een hoge PTT'er toen gerapporteerd. Het klinkt als uit een ver verleden. Begin zestiger jaren kwam de bestellersbaan voor Goeree, het Havenhoofd en de Oostdijk, samen zo'n vierhonderd besteladressen, vakant. Anderen spoorden hem aan te sol liciteren, een oom schreef zelfs z'n sollicitatiebrief en Thijs werd aangenomen voor 't werk waar hij geknipt voor was, dat is gebleken en dat zal zeker worden uitge sproken wanneer hij eind deze maand na 35 dienstjaren afscheid neemt. Vervroegd, op z'n 57e, ten gevolge van een reorganisatie, en inderdaad, Thijs zal het missen, het werk dat hem lief was. 's Ochtends om 04.00 uur ging hij daar welgemoed z'n bed voor uit zonder dat dé wekker hoefde gezet en nooit heeft Thijs het verslapen. Sterker nog, mensen vroegen hem soms in 't heel vroege uur op hun huisbel te drukken en dat deed'ie, zoals hij al die andere diensten heeft bewe zen. Voor oude mensen nam hij medicijnen mee uit de apoheek van dokter Bulthuis, zelf zouden ze daar nooit toe zijn gekomen, maar gelukkig was er Thijs de Post die 't voor hen deed, door weer en wind, want vrouw Teuntje heeft menig keer wel een emmer water uit z'n cape gecentrifugeerd. „IJs en weder dienende", dat werd soms letterlijk waar als hij z'n post door 't besneeuwd en beijzelde buitengebied zeulde. Gelukkig was er dan op 't Havenhoofd Leentje van Meutje Miet in wier houten huisje hij even op verhaal kon komen. Een prachtige tijd heeft Thijs de Post in zijn Goeree be leefd. Zó bedreven is hij geworden dat hij aan de naam van de afzender voldoende heeft om te weten waar een brief of kaart verwacht wordt. PTT heeft hem ook in Ouddorp dienst laten doen, ze vond dat Goereese Thijs vervangen moest kunnen worden. Ook in Ouddorp is hij behoorlijk thuis geraakt. Sinds het voorjaar bezorgt hij weer 4 dagen per week in het stadje Goedereede. Niet meer in het buitengebied al zou Thijs dat nog best behappen kunnen. 's Ochtends om half 5 fietst hij over de Hofdijksweg rich ting Ouddorps postkantoor, altijd opgemerkt door een be woonster van de Vliedberg die de slaap niet heeft kunnen vatten. „Wie zou dat weze, die man", heeft ze zich dik wijls afgevraagd; da's m'n voader" heeft Thijs' dochter haar kuimen vertellen. Na 1 december is het met die nachtelijke tochten gedaan en zal Thijs aan een ander ritme moeten wennen. Gelukkig heeft hij z'n hof aan het Doelenweegje. Zo'n Pietje precies is hij altijd geweest dat hij drie fietsen paraat heeft, z'n Postfiets, z'n hoffiets en een reserve. Een dankbaar mens neemt straks afscheid van de post, 't is goed geweest. Hij heeft het vreselijk graag gedaan, dat hebben z'n klanten hem trouwens altijd in dank afgeno men en altijd hebben ze hem vertrouwd, ook wanneer hij onderweg A.O.W. uitbetaalde en van een visser van 't Havenhoofd zelfs geld voor een geplaatste nieuwe scheepsmotor meenam. Duizenden guldens had'ie dan op zak, maar gelukkig is'ie nooit een cent tekort gekomen. Alleen de pet over z'n fietslamp, dat is een keer mis gegaan... Inmiddels heeft hij alle kleuren uniformen gedragen en is de postpet al sinds jaren afgeschaft. Morgen, zaterdag 18 november zet Sint Nicolaas om half twee na een jaar van afwezigheid weer voet aan vaste wal in Middelhamis. Terwijl zijn trouwe knechten de kleintjes weer zullen verwennen met pepemoten en ander lekkers, zal Sinterklaas weer muzikaal worden onthaald. Na de ont vangst en de toespraak door de burgemees ter, zal de Sint een rondgang maken over het winkelcentrum D'n Diek. Wie Sinter klaas dan nog graag een handje wil geven kan het beste naar het Dieidiuus gaan. Daar is hij vanaf ongeveer half vijf. De studievereniging belegt een openbare vergadering op D.V. dinsdag 21 novem ber 1995 om 20.00 uur. In deze bijeenkomst hopen de heren Van der Wende en Van de Ketterij te spreken over: 'De samenvoeging van de gemeen ten op Goeree-Overflakkee'. Respektievelijk uit gemeentelijk en pro vinciaal standpunt bezien. OUDDORP De zendingskrans 'Dorcas' te Ouddorp hoopt D.V. 23 november a.s. haar verko ping te houden. Er is weer van alles te koop, o.a. handwerk, cake, koekjes, brokken, schoonmaakartikelen enz. ook is er weer een boekentafel aanwezig. Het verenigingsgebouw 'Eben Haëzer', Preekhillaan 3 is geopend van 's mor gens 9.30 uur tot 's middags 4.30 uur. De opbrengst is t.b.v. de Mbuma-zen- ding. Wilt u ons werk steunen, kom dan deze dag even kijken. We hopen tot ziens. Het bestuur HERKINGEN A.s. zaterdagavond 18 november D.V. zal er om 19.30 uur in de Ned. Herv. Kerk van Herkingen een zangavond ge houden worden t.b.v. de CT-scan voor het Van Weel Bethesda ziekenhuis in Dirksland. Ds. A. Schaap uit Herkingen heeft de leiding over deze avond en het inmiddels ruim 85 leden tellende jonge renkoor 'Con Amore' uit Dirksland o.l.v. Willem-Arie den Hertog zal deze avond een aantal liederen ten gehore brengen. De toegang is vrij maar er zal een koUek- te gehouden worden voor de scan. Het belooft een mooie avond te worden, har telijk welkom! Medewerkers van Natuurmonu menten op Goeree nemen zaterdag 25 november liefhebbers mee naar vogelkijkhut 't Kiekgat en het uit- zichtspunt over de Scheelhoek, waar veel ganzen verblijven. Ze vertrekken om 9.30 uur. De excursie start bij de werkschuur van de vereniging. Meester Snijderweg 44, bij de binnenhaven van Stellendam. Wie mee wil kan van te voren een kaartje kopen by de VVV in Ouddorp. Het is verstandig laarzen aan te trekken. Met een verrekijker is de excursie nog leuker. Ganzen De grauwe gans met zijn peenkleurige snavel is voor velen de bekendste ganze- soort. Op Scheelhoek overwinteren ook de zwart/wit getekende brandganzen. De eersten zijn begin november gearriveerd uit het hoge noorden na een dagenlange vliegreis. Natuurmonumenten beheert de Scheelhoek zodanig dat er veel voedsel aanwezig is voor de ganzen. Hoe meer voedsel en rust ze in het natuurgebied vinden, hoe kleiner de kans is dat ze op land met agrarisch gebruik neerstrijken. Tijdens de excursie vertellen de mede werkers meer over de ganzen en over het beheer van Natuurmonumenten. voor Goeree-Overflakkee Verkoop Servië* (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur C. Braan, (0187) 682496 SONY MINISET TYPE MHC 501 Prachtige miniset met 2 x 30 watt versterkervermogen, elektronische equalizer, dubbeldeok, 1 bit CD- speler, bijpassende 2-weg luid sprekers en afstandsbediening. tNNir oDe zcterheHl VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL 0187 - 482518 Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon .-(0187) 61 53 53 Fax:(0187)612280 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - vmeo - «nmo - RffOfiTAQE - FOTOofunE ^^Q ^^^^^9 iOfij OUOOOHP-WmtMtm 35-Tahfoon (0187) €81612/FëX 683734 'Printihop-HogÊBOom 172-TtMoon (0111) 462'400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1