Plaatwerk kievit warmte VERKOPING Politiemensen voor protestmeeting naar Rotterdam Ie paal voor windturbinepark 'Deltawind' liandmatig geslagen Staten behandelen herindeling Goeree-Overflakkee ^bbi> Christelijke organisaties betuigen meeleven met Israël na moord op Rabin Leveüsgevaarlijk vuurwerk 100 jaar Röntgen A.S. woensdag verkoop in 't Winkeltje S'dijk alle merken Garage Knöps B.V. Ramoco b.v. 68e Jaargang VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 No. 6451 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 DRIEBERGEN - „Verbijsterd en terneergeslagen betuigen we onze innige deelneming met het overlij den van de minister-president van Israël, Yitzhak Rabin. Onder moei lijke omstandigheden heeft hij de weg van vrede willen gaan, de weg van gesprek met de vijanden van Israël, die ook Menachem Begin en Yitzhak Shamir gingen. Wij hopen en bidden dat Israël de weg van vrede zal vervolgen en dat de een heid onder de Israëli's mag toene men". Aldus de tekst van het tele gram dat de vereniging Christenen voor Israël zond aan de Israëlische president Ezer Weizmann als re- aktie op de moordaanslag op Ra bin. Ook de Israëlische regering en de ambassade van Israël in Neder land ontvingen een telegram. Grote impact Ook andere Israël-organisaties hebben hun meeleven betuigd. De Near East Mi nistry uit Voorthuizen en Stichting Is raël en de Bijbel uit Oude water zonden meteen een telegram aan de Israëlische ambassade. De Internationale Christe lijke Ambassade in Jeruzalem betuigde haar medeleven aan de regering en de familie van Rabin met een brief waarin Rabin wordt gememoreerd als een 'leider met een grote impact op de geschiedenis van de moderne staat Israël' en 'een per soonlijke vriend van de christelijke am bassade'. In oktober sprak Rabin nog op een christelijke bijeenkomst in het kader van het Feest van de Tabernakels waar 4000 christenen uit meer dan honderd landen bijeen waren. Er werd op die bij eenkomst voor Rabin en voor Israël ge beden. Zoals ieder jaar, houdt de Remonstrantse Kerk te Sommelsdijk ook dit jaar weer haar traditionele verkoop en rommel markt "t Winkeltje' op woensdag 15 november a.s. in de kerk, Voorstraat 35 te Sommelsdijk, van half 10 tot om streeks 3 uur. Op onze gezellige najaarsmarkt vindt u o.a. handwerken, kerstcadeautjes, gebak, jams, kruukplaetjes, enz. enz. Zoals altijd veel koopjes in de rommelhoek! Graag tot ziens op woensdag 15 novem ber. Vredesproces De vier belangrijkste Israël-organisaties in evangelsiche hoek zijn weliswaar una niem in hun meeleven na de moord op Rabin, de meningen over het door Rabin gevoerde vredesproces lopen echter uit een. Pee Koelewijn van Christenen voor Israël vraagt zich af waarom veel christe nen zich achter de vredespolitiek van de Arbeiderspartij scharen. Messiasbelij- dende Joden (medechristenen dus) zijn juist van mening dat geen enkele centi meter van het Beloofde Land aan de Ara bieren mag worden teruggegeven. Daar komt nog bij dat de PLO nog steeds de vernietiging van de staat Israël in haar handvest heeft staan en de bevolking van Israël hopeloos verdeeld is over het vre desproces. Koelewijn: „Ik hoop dat de gelederen worden gesloten. De land- voor-vrede-politiek zal vroeg of laat stuklopen op Jeruzalem, waarvan ook Rabin gezegd heeft dat het de enige en ondeelbare hoofdstad van Israël is". Verdeeldheid onder de Israëli's zelf vormt volgens hem het grootste gevaar voor de vrede. Bidstond Herman Goudzwaard van de NEM ziet ook het gevaar van verdeeldheid, maar is positief over het vredesproces. Elke stap in de goede richting is immers winst. Hij hoopt dat de schok van de moord op Rabin de kloof tussen voor- en tegen standers van 'land voor vrede' zal dich ten. „Laten we bidden voor gerechtig heid en verzoening tussen Joden en Ara bieren", benadrukt Goudzwaard. De NEM heeft vlak voor de begrafenis van Rabin een speciale bidstond ingelast. Ook worden de condoleanceregisters op de Israëlische ambassade getekend. De politie heeft in Dirksland zeer ge vaarlijk vuurwerk aangetroffen. Uit recent onderzoek van het Explo-sief Opruimings Commando is gebleken dat dit vuurwerk levensgevaarlijk is. Het vuurwerk, een staaf met een lengte van 15 cm en 4 cm. diameter is zwart van kleur. Op de top is een rode plastic dop bevestigd en op het zwarte omhulsel staat een doodskop. Mocht iemand dit vuurwerk aantreffen of in zijn bezit hebben, dan wordt u ver zocht kontakt op te nemen met de politie in Middelhamis, tel. (0187) 488777 (24 uur bereikbaar). Op 11 november a.s. is het 100 jaar ge leden dat de heer W. C. Röntgen zijn on derzoeken deed waardoor we thans zo genaamde röntgenfoto's kunnen maken. Een techniek die een doorbraak beteken de voor de medische techniek. Reden genoeg om daar uitgebreid bij stil te staan. In veel ziekenhuizen wordt dit gevierd door een open dag te organise ren. In het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis zien we daar op dit moment van af, om dat we door verbouwingsperikelen u niet goed kunnen ontvangen. Medio augustus a.s. is dat wel het geval en dan willen we u graag de vernieuwde röntgenafdeling laten zien. Wij organiseren dan een open dag waar voor we u zullen uitnodigen. GOEDEREEDE D.V. woensdag 15 november hopen wij onze jaarlijkse verkoping te houden in het verenigingsgebouw 'de Ark'. De openingstijden zijn van 's middags 14.30 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 20.30 uur. Er is weer van alles te koop: Prachtige handwerken, boodschappen, bloemen, boeken en heerlijke oliebollen. Mooie prijsjes voor de kinderen en ook is er weer een grabbelton. Kom in ieder geval een kopje koffie drinken met een heerlijke speculaas erbij. De opbrengst is voor het kerkdak en de schoolbus en voor hulp aan onze naaste dichtbij en veraf. We hopen u allen weer te ontmoeten. Tot ziens. Het bestuur Het zich verplaatsen van politiemensen associëren we met snelle surveillancewagens, maar woensdag morgen was er wat anders aan de hand. Toen lieten veertien flakkeese dienaren in 't blauw zich bedie nen door het Openbaar vervoer, richting Rotterdam gingen ze, in eigen tijd en op eigen kosten. In de Maasstad werd door de politiebonden aktie ontketend en daar wilden ze bij zijn, de flakkeese collega's, want ook zij zijn ontevreden over de voorgestelde loonmaatregelen en arbeidsvoorwaarden voor het komend jaar, een half pro- cents ver'hoging' terwijl de werkdruk zeker niet af zal nemen. Kortom, de bonden voorzien een 'onaangename ver slechtering' van de rechtspositie. Dus waren ze erbij, de 14 van Flakkee die we bij de bushalte aan de Sommelsdijkse Dorpsweg aantroffen. In het Luxor Theater werd verzameld vanwaar het in optocht naar burgemeester Peper ging aan wie, als korpsbeheerder, een petitie werd aangeboden. De ploeg gereed voor het werk, links dhr. Mol. Trouw aan hun principe waar mogelijk gebruik te maken van duurzame energie hebben de bestuurders van de Coöp. Ver. 'Deltawind' woensdagmiddag de Ie paal voor het te stichten windturbinepark in de Battenoordsepolder bij Nieuwe Tonge geheel hand matig geslagen. Op de bouwplaats, vlak langs de weg naar de Grevelingendam klonk ditmaal niet het geluid van de diesel-kop, maar scan deerde 'heibaas' D. Mol het 'hoog die hei...' wanneer de vers gerecruteerde heiploeg verondersteld werd het heiblok hoog te hijsen. Aldus werd van de nood een deugd gemaakt. Pas de avond tevoren was meegedeeld dat de hei-installatie met pech te kampen had en dat de installatie, zomin als de palen, niet op tijd in Nieuwe Tonge zouden zijn. Het idee dan maar de man nen (en één vrouw!) aan 't werk te zetten was snel geboren en een houten driepoot was gauw gekonstrueerd zodat de geno digden tóch van een paalslag getuige konden zijn, al ging de 'paal' 't formaat van een balkje niet echt te boven. Het gaat de Coöp. Ver. uitstekend, zo kon uit de mond van de voorz. Ir. D. A. la Fleur beluisterd worden. Met de a.s. inge bruikname van het windturbinepark zal het aandeel van 'Del tawind' in de opwekking van schone energie op Goeree-Over- flakkee stijgen van 4 naar 40%. Alle turbines samen, inclusief die van bedrijven en particulieren op het eiland zullen staks een opbrengst geven van 12.5 Mw/Megawatt 12.500 kWh) en dat is meer dan Goeree-Overflakkee op een zomerdag nodig heeft. Het teveel wordt via Klaaswaal naar Dordt geëx porteerd. Maximaal behoeft Goeree-Overflakkee 25 a 30 Mwatt. De oud-secretaris van de Ver. dhr. D. Mol verheugde zich zichtbaar in het succes van de Vereniging die als eerste parti culiere ver. in den lande een windenergiepark gaat exploiteren. Dhr. Mol vindt dat daarmee een mooie, samen bereikte presta tie wordt neergezet. Straks zal het park, waarin 7 turbines wor den geplaatst, 25% van de stroombehoefte van de Flakkeese gezinnen op gaan wekken en al worden er initiatieven van zonne-energie ontwikkeld die, zo voorzag dhr. Mol, een zeer voorname rol zal gaan spelen. Hij dacht 'Deltawind' zeker een voortrekkersrol toe in het exploiteren van duurzame energie vormen. Met een aantal mede (oud)bestuurders heeft dhr. Mol vervol gens van harte de eerste paal geslagen. Mogelijkheden voor Goeree-Overflakkee open houden Vandaag behandelen Provinciale Staten van Zuid-Holland de bestuurlij ke positie van Goeree-Overflaldsee. Als het aan de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken ligt wordt Goeree- Overflakkee per 1 januari 1997 inge deeld bij Zeeland. Als het aan de pro vincie Zuid-Holland ligt blijft Goeree- Overflakkee vooralsnog bij Zuid- Holland. Overgang naar Zeeland ligt niet voor de hand Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zeggen in hun voordracht aan Provin-ciale Staten dat naar hun mening de banden van Goeree-Overflakkee met Zuid-Holland zo steik zijn - qua weikgelegenheid, cultuur, gezondheidszorg en onderwijs bijvoor beeld-, dat overgang van Goeree-Over flakkee niet voor de hand ligt. Al in maart 1995 hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan de staatssec retaris geschreven dat zij alle mogelijk heden voor Goeree-Overflakkee open willen houden en dat pas na evaluatie van de grenzen van een eventuele pro vincie Rotterdam moet worden bezien welke indeling voor Goeree-Overflakkee uiteindelijk gewenst is. Gedeputeerde Staten konstateren dat de staatssecretaris in haar haast om Goeree- Overflakkee bij Zeeland te voegen, ge heel voorbij gaat aan wat tussen de staatssecretaris en GS van Zuid-Holland is besproken in het overleg van 8 maart 1995 betreffende de toekomst van Goe ree-Overflakkee. GS vinden het onjuist dat de staatssecre taris niet is ingegaan op de argumenten van de provincie Zuid-Holland, dat zij geen open overleg met Zuid-Holland voert en brieven van GS niet beant woordt. In strijd met beginselen van behoorlijk bestuur Door het College van GS wordt gesteld dat de staatssecretaris m.b.t. de door haar gewenste overgang van Goeree-Over flakkee naar Zeeland heeft gehandeld in strijd met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur. Voorts gaat volgens GS de staatssecreta ris geheel voorbij aan het feit dat er ook sprake zal zijn van frictiekosten, het overgaan van provinciaal personeel en het optreden van desintegratiekosten. Tegen de achtergrond van de wet ARHI (Algemene Regels Herindeling) zal Zuid-Holland geen enkele bijdrage in deze kosten hoeven te leveren. De gemeenten op Goeree-Overflakkee komen te staan voor aanzienlijke kosten ten gevolge van een provinciale herinde ling. Voorbarig Zo er al argumenten voor een provinciale herindeling van Goeree-Overflakkee zijn - hetgeen volgens GS niet het geval is - dan nog is het onnodig de herindelings procedure met zo veel haast voort te zet ten, omdat de ontwikkelingen rond de vorming van een provincie Rotterdam er op duiden dat de termijn die de staatssec retaris heeft gesteld praktisch niet haal baar moet worden geacht. Het ontwerpbesluit dat vandaag aan Pro vinciale Staten is voorgelegd luidt: Aan de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken te berichten: a. dat zij ten onrechte voorbij is gegaan aan de bereidheid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland de Wet arhi- SUM procedure te starten en dat de tot dus ver door haar gevolgde procedure strijdig is met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur; b. dat er voor een herindeling van het eiland bij de provincie Zeeland onvol doende valide argumenten zijn; c. dat zij de overgang van Goeree-Over flakkee naar Zeeland ten onrechte koppelt aan de totstandkoming van de stadsprovincie Rotterdam; d. dat er geen noodzaak is om zoveel haast te maken met de procedure tot herindeling van Goeree-Overflakkee. Toelichting Het standpunt van Gedeputeerde Sta ten wordt unaniem gesteund door de Statencommissie voor Personeel, Fi nanciën en Bestuurlijke Aangelegen heden. In een uitgebreide toelichting wordt het standpunt van Gedeputeer de Staten nader onderbouwd. Deze toelichting, waarin alle mogelijkheden voor de bestuurlijke toekomst van Goeree-Overflakkee worden belicht en de konsekwenties van een eventuele indeling bij Zeeland op een rytje wor den gezet, is begin oktober aan de ge meenten op Goeree-Overflakkee toe gestuurd. RENAULT'dealer Middelhamis Telefoon (0187) 482222 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VneO - STUDK) - RVOftTAQE - FOTOQRAne QjQj R^^^^^ -TêhfoonflIBT) 681812/Fax 683734 MNESaff - MiMcvi--HbffMDOffl 172 - r«MMn lOn r; 4524» voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 J

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1