Raad Middelharnis stelde begroting '96 vast In een laag dekkende struktuurverf Positief begrotingsresultaat wat gechargeerd Kollektieve verontwaardiging over stank varkensmester ij en Nieuw op de Nederlandse markt Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 't Was dinsdag geen zonnige dag geweest, toen Middelharnis' gemeente raad de begroting 1996 vaststelde en al evenmin mocht de begroting 'zon nig' heten. Zo werd het althans door de CDA fraktie opgemerkt: „niet zo'n zonnig beeld", liet de CDA beschouwing weten. Weliswaar sluit de begroting met een voordelig saldo van ruim 7 ton, maar dat resultaat is nogal gechargeerd; het werd bereikt door investeringen vooruit te schui ven en 129.000,- uit de reserve aan te wenden. In de beschouwingen, tevoren ingediend en door het College schriftelijk beant woord, de bekende reeks vragen en - kri tische - bemerkingen. „Er gebeurt na tuurlijk ook veel in onze gemeente en we hopen dat het ook zo blijft", laat de VVD beschouwing weten. Met veel ambitie hebben de frakties (en aan dat laatste wil elk van de frakties z'n bijdrage leveren), daarom hun kruit richting College ver schoten. Lijst VDB deed dat kort en als was het met dichtgeknepen neus: „Wat te doen aan de aanhoudende stroom van klachten over stankoverl^t van de varkenshoude rijen", vroeg VDB: „Op welke wijze wil het College enerzijds de klachten laten registreren (meldpunt) en op welk wijze worden anderzijds de bepalingen uit de milieuwet getoetst aan de geregistreerde klachten waardoor de burgers zich, meer dan nu het geval is, serieus genomen voelen?" Steevast ook aandacht voor het 'Binnen hof' verbaal waarvan de lasten, zo zegt de SGP/RPF beschouwing „onze draag kracht en inspanningen weldra te boven zullen gaan". Het moeten nemen van verdergaande maatregelen lijkt de SGP/ RPF noodzakelijk te kunnen worden. Ook de PvdA fraktie voorziet dat de Emgo-reserve er helemaal aan op zal gaan. Klachten waren er over het onderhoud van wegen en trottoirs: „erbarmelijk" zegt de fraktie Hoogzand. Die pleit ook, evenals het CDA voor een nieuwe ont sluitingsweg voor de Oostplaat, ter ont lasting van de Molenweg en de Rotten- burgseweg. Het CDA is erg tevreden over het voor nemen „over enkele jaren" zo'n nieuwe route aan te leggen. Ook de SGP/RPF fraktie klaagt over de kwaliteit van het onderhoud van straten en trottoirs en komt zelfs tot de veron derstelling dat het College de verkeers veiligheid niet zo hoog in het vaandel heeft... De Westplaat en het uitblijven van enige ontwikkeling, nu de Raad van State een schorsing heeft uitgesproken, baart elk van de frakties zorgen omdat er geen bouwgrond meer beschikbaar is. Overigens verklaart de PvdA fraktie zich daarover niet somber gestemd. Ze heeft goede hoop dat binnen afzienbare tijd in de Everdinapolder („bijzonder jammer", vindt dat de SGP/RPF fraktie) met de voorbereidingen voor de bouw zal kun nen worden gestart. Beantwoording Op al die vragen, veel meer waren er dan wij konden verhalen, heeft het College een antwoord gegeven en niet altijd was dat tot tevredenheid want wat te doen met het antwoord op de vraag over het uitblijven van bouwaktiviteit in de West plaat: „Momenteel wordt gewacht op het ambtsbericht van de Adviseur van de Raad van State. De inhoud van dat - bin nen enkele weken te verwachten - ambtsbericht zal veel duidelijk maken over de richting waarin de uitspraak zal gaan, zo veronderstelt het College. Ook door het College wordt het betreurd dat er momenteel geen bouwlokaties zijn, ook niet in Stad en Nieuwe Tonge. De Planvorming voor een nieuw bestem mingsplan in Nieuwe Tonge verkeert in een eindfase, voor Stad wordt gedacht aan een uitbreiding achter de koelcellen aan de Molendijk. Hondenoverlast was in de alg. beschou wingen nogal eens ter sprake gekomen. Het College wijt die overiast echter niet aan de honden-, maar aan hun bezitters. Bij een gehouden controle op het bezit van een hond bleken in de gemeente 230 honden niet te zijn geregistreerd, een extra opbrengst van 20.000,- zal dat betekenen. Per 1 januari wordt de hon denbelasting met 10% verhoogd. Het College is voornemens de opbrengst van de hondenbelasting aan de bestrij ding van de hondepoepoverlast te beste den; diverse mogelijkheden daartoe wor den onderzocht. Zeer zorgelijk Ook het College noemt de resultaten van het Werkvoorzieningsschap 'Binnenhof' zeer zorgelijk; er wordt nauwelijks enige vooruitgang geboekt ondanks dat alles in het werk wordt gesteld het tij te keren. Het College beaamt meerderer opmer king dat de lasten Middelharnis' draag kracht weldra te boven zullen gaan. In 1998 lijken de reserves aangewend te zullen zijn en zullen er derhalve andere maatregelen nodig zijn. Aan faillietver klaring van de werkplaats wordt niet ge dacht, het zou ook onmogelijk zijn omdat de gemeenten verantwoordelijk zijn en blijven. In een intergemeentelijk overleg zal over doorgaan in afgeslankte vorm worden gesproken. De stankoverlast van varkenshouderijen is het College bekend. Sinds juni is bij het ISGO een gestage stroom klachten over stankoverlast ontvangen. Door het ISGO zijn met de bedrijfsleiders afspra ken gemaakt de bedrijfsvoering aan te passen van welke maatregelen een posi tieve invloed zal uitgaan, zo verwacht het College. Overigens zijn de bedrijven op voldoende afstand van de bebouwing gelegen om, formeel gezien, geen stank overlast te geven. In de beschouwingen waren ook vragen gesteld over de opvang van asielzoekers/ statushouders. In besprekingen is over een gekomen dat de Wbv. Middelharnis twintig sociale huurwoningen aan de Sperwer bouwt, voor asielzoekers bestemt in plaats van hen te huisvesten m Bij aankoop van een sieraad van minimaal f 100,-. krijgt U f 25.-. korting 5ij aankoop van een nieuwe bril geven wij U 10 korting op montuur en glazen. (oogmcüng graüs). Bij aankoop van een nieuwe klok geven wij F 50,-. terug voor Uw oude klok (geldt voor een achtdaags uutTPerk. met slag). in eerder bedoelde semi-permanente huisvesting. Tariefsverhogingen De raad stemde in met de door het Colle ge voorgelegde tariefsverhogingen. De hondenbelasting wordt verhoogd met 10%, de rioolretributie met 12%, de marktgelden met 4%, de secretarieleges met 5%, de bouwleges met 14% en de OZB met 2%. De SGP/RPF fraktie heeft zich tegen een aantal subsidieposten uitgesproken, o.a. tegen een subsidie van 69.114,- tegen de Ver. Europese Gemeenten, ƒ202.479,- voor het Godsdienstonderwijs, 1.531170,- (de kapitaalslasten) voor het Recr. cen trum 'De Staver' en ƒ51.477,- subsidie aan Jailhouse. De SGP-leden van de gecombineerde fraktie verklaarden zich tegen subsidie aan Badminton Sommid 76.500,-), MSV Hakkee 76.500,-). Hockeyclub Goeree-Overflakkee (ƒ76.500,-). Kunst en Cultuur (ƒ8.740.-), Stichting Service-buro (ƒ407.264,-). Kinderopvang 188.278,-) en Peuterweik (ƒ58.553,-). Om half zeven kwam de raad dinsdag avond bijeen voor wat de raadsvoorz. burg. mevr. Sleuring „de belangrijkste vergadering van het jaar" noemde. Gelijk had de raad een kennelijke trek in behandeling van het concept Welzijns- programma. Voor 'Sempre' en 'Apollo' werd door mevr. v. d. Nieuwendijk meer begrip gevraagd, maar de overige raads leden dachten daar wat genuanceerder over. Beide muziekverenigingen hebben, zo begreep de raad, en zo verklaarde ook weth. Tiggelman, „de hoogst mogelijke subsidie". Het is niet aan het College-, maar aan de raad daar verandering in aan te brengen. Grote twijfels over subsidiëring van ver enigingen, met name sportverenigingen, verklaarde dhr. Doom te hebben. Absurd vond hij het als gemeenschap mee te moeten betalen aan de hobby's die an deren willen praktiseren. Spr. begreep dat er ook kerkelijke verenigingen zijn, maar ook die betrekt hij in z'n bedenkin gen. Hij stelde de krappe subsidie van kerkelijke verenigingen tegenover de royale van b.v. Jailhouse. Een kerkelijke, Hcrv. Ver. uit Sommelsdijk krijgt, zo meent dhr. Doom, zelfs een afstraffing omdat ze 130,- per jaar overhoudt. Maatschappelijk Werk, EHBO, VVV en anderen hebben daarentegen wel de in stemming van dhr. Doom. Onaanvaard baar vindt dhr. Doom het dat de gehele burgerij aan de hobby's van anderen meebetaalt. ,,Toch heeft elke Vereniging in de ge meenschap een grote sociale funktie", zo vatte weth. Tiggelman samen en dhr. Hooyman (PvdA) voegde daar aan toe dat de verenigingen de kwaliteit van de samenleving dienen. Ook dhr. Rijvers voerde een pleit voor de verenigingen, de gemeente heeft een belangrijke taak in het faciliteren daar van want meer mensen dan dhr. Doom denkt maken deel uit van de verenigin gen zonder welke ze helemaal geen tijd en gelegenheid zouden hebben met el kaar in kontakt te komen. Omdat in het Welzijnsprogramma '96 ook organisaties worden gesubsidieerd, waarvan dhr. Doom wel vindt dat ze de gemeenschap dienen verzette ook hij zich niet tegen vaststelling van het Wel- zijnsplan. De raad kreeg vervolgens gelegenheid tot dupliek, weer reageren op een beant woording door het College. Dat deed dhr. V. d. Ketterij (SGP/RPF) op de ver klaring van het College dat geen klach ten meer worden ontvangen over rumoer na de café-sluitingstijden. Hij denkt dat de mensen niet meer klagen omdat ze menen dat het toch niet helpt. Er zou een house-partij in Middelhamis zijn gehouden en dat betreurt dhr. v. d. Ketterij zeer; een verzameling mensen die van uitzinnigheid zichzelf niet meer zijn al denken ze zelf vrij te zijn. Voor dhr. V. d. Ketterij een gruwel en hij vroeg zich af of de burgemeester voor zo'n house-partij vergunning heeft ge geven. Dhr. V. d. Kamp (lijst Hoogzand) was weinig tevreden. „Er is met onze tekst gerommeld", liet hij horen en dat vond hij ontoelaatbaar. Dhr. v. d. Kamp hield staande dat het aan communicatie, het open overleg met de burger, nog schort; wat zijn fraktie betreft zal dat snel dienen te verbeteren. „Dhr. Holleman konstateerde een 'grote onrechtvaardigheid' geen verlaging van de reinigingsrechten voor te stellen nu NB in '94 een overschot van 433.000,- werd geboekt. Inmiddels zijn de AVR- tarieven weer verlaagd, zodat in '96 voor het derde jaar in successie weer een overschot zal ontstaan. Niet korrekt vindt dhr. Holleman het dat B W dermate 'kreatief boekhouden' dat ze ook het schoonhouden van de stra ten aan de reinigingsheffing toerekenen. „Absoluut onaanvaardbaar" vindt de fraktie Hoogzand dat waarom werd voor gesteld dat na te laten, zodat het tarief voor de burgers beperkt zou kunnen wor den tot 336,- voor huisgezinnen en ƒ243,- voor alleenstaanden. Controle op het gebmik van de rotonde aan de Langeweg, ze wordt door dhr. Hutink nog steeds gemist. Hij zou een regelmatige en strenge controle, ook van fietsers en voetgangers zeer toejuichen in de wetenschap dat zo'n controle zeer gewenst is. Controle op- en maatregelen tegen leeg staande panden op d'n Diek zullen er oorzaak van zijn dat Middelharnis als winkelcentrum z'n aantrekkelijkheid gaat veriiezen, vreest dhr. Hutink. Schorsing Na het dupliek werd de vergadering voor drie kwartier geschorst om het College gelegenheid te geven zich over de beant woording van de vragen te beraden. In die beantwoording kwamen weer wat markante punten naar voren. Over de horecasluitingstijden bijvoorbeeld. Sinds 8 oktober geldt de nieuwe Alg. Plaatse lijke Verordening en pas vorig week-end heeft zich een exces voorgedaan toen een ondernemer z'n gasten moest sommeren z'n pand te verlaten. Op straat hebben zich toen wat ongeregeldheden voorge daan. Baggeren De haven en het havenkanaal van Mid delharnis dienen, ook naar de overtui ging van weth. Slootweg te worden ge baggerd. Het College werkt intensief aan de plan nen en zoekt naar fondsen. Weinig zin vol acht hij het nu een vrij willekeurig bedrag af te zonderen, zoals dat door de VDB werd gesuggereerd. De stankoverlast wordt ook door weth. Slootweg „buitengewoon ergerlijk" er varen. Er wordt zeer regelmatig gecon troleerd of de ondememer zich houdt aan de voorwaarden van zijn milieuvergun ning; dat blijkt steeds het geval. Het ISGO kan bij klachten steeds gebeld worden; wanneer niet bezet kan de Pro vincie worden gebeld op het nummer dat door de beantwoorder bekend wordt ge maakt. Het grof vuil wordt nogal'es als zwerf vuil aangetroffen. Uitermate lastig noemt de wethouder het daders te betrappen. De politie gaat nauwkeurig controleren. Het is niet de bedoeling het grofvuil weer gratis te laten storten. Hem lijkt het juist dat de vervuiler dient te betalen. Het lijkt weth. Slootweg prematuur om nu, zoals lijst Hoogzand dat doet, een voorstel te doen om het tarief reinigings rechten te verlagen. Pas in december zal de Vergadering van Aandeelhouders van de AVR besluiten of een tariefsvermin dering wordt toegepast. Daama zou de raad kunnen beslissen hoe op die beslissing te reageren. Over de oversteek in Nieuwe Tonge, door weth. Tiggelman genoemd, zijn vergevorderde ideeën die naar een oplos sing zullen leiden. Een fiets/voetgangers tunnel, zoals door dhr. v. d. Ketterij gesuggereerd, zou een deeloplossing-, maar geen totale oplossing kunnen be tekenen. De vragen over 'Binnenhof' werden door dhr. Tiggelman beantwoord: „het Colle ge zit er ook behoorlijk mee" verzekerde dhr. Tiggelman. Met het Ministerie zal een sociaal plan worden besproken. Het is de bedoeling van het bestuur met ge meenten en Provincie bij de Minister een extra steunfonds te vragen om de nodige reorganisatie te bewerkstelligen. Van de 102 sociale werkplaatsen in Ne derland verkeren 101 in moeilijkheden, aldus dhr. Tiggelman. „Heel hoge prioriteit" heeft 'Ons Dorps huis' te Nieuwe Tonge. Weth. Tiggel man verklaarde te wachten op een duide lijke uitspraak van het bestuur wat in het voornemen ligt, óf renovatie óf uitbrei ding. Daarover is in het bestuur nog geen duidelijke mening gevormd. De verpaupering van een aantal leeg staande panden op d'n Diek, in handen van één eigenaar, werd door mevr. weth. Van Eek besproken, maar ze kon ook weinig meer in het vooruitzicht stellen dan dat met de eigenaar opnieuw gespro ken zal worden. 't Was inmiddels al na half elf geworden toen het College de beantwoording af rondde en tot de hoofdstuksgewijze be handeling kon worden overgegaan. Gestemd werd over het voorstel van de SGP/RPF fraktie om de middelen be schikbaar te stellen om het verkeerspro bleem kmising Dorpsweg-Kon. Juliana- weg op korte termijn op te lossen. Het College ontraadde het voorstel omdat een definitieve oplossing een ge degen onderzoek behoeft. De raad ver wierp het SGP/RPF voorstel met 13-4 stemmen. Ons Dorpshuis Door dhr. Rijvers werd de suggestie ge daan dat het College het initiatief zou nemen tot vorming van een projektgroep die de mogelijkheden dan wel onmoge lijkheden m.b.t. de verbetering van 'Ons Dorpshuis' gaat onderzoeken. Het kwam niet tot de vorming van een groep, wel zegde weth. Tiggelman toe namens de raad naar het bestuur van 'Ons Dorpshuis' temg te gaan. Ter elfder ure, letterlijk, werd door dhr. Hameeteman nog'es over de stank van de varkensmesterijen gesproken. Hij deed de suggestie de milieuvergunning nog eens kritisch te bekijken en evt. aan te scherpen. „Een objektieve rapportage" zou ook door dhr. Rijvers op prijs worden ge steld. Ook weth. Slootweg noemde de stankoverlast een werkelijk groot pro bleem, maar de firmant voldoet aan de milieu-eisen die in de vergunning zijn gesteld. Pas als de milieu-eisen landelijk worden aangepast kan ook Middelhamis de voorwaarden in de vergunning wijzi gen. Wel kan de ondememer met klem wor den gevraagd maatregelen te nemen. Het gebmik van Biofilters zou gewenst zijn maar dat kan de ondememer niet worden opgelegd. Ieder, ook het College baalt ervan, bekende weth. Slootweg. De Collegeleden worden dikwijls ook thuis over de heersende stank opgebeld, alleen al daardoor is hen het probleem heel dui delijk. „Ze voeren ook industrieel afval, 'dat over de datum' is" veronderstelde mevr. v. d. Nieuwendijk de hoofdoorzaak te zijn. De stank komt vnl. wanneer de mest geroerd wordt. Tegen half twaalf kon de begroting zon der hoofdelijke stemming, ongewijzigd worden vastgesteld waarna de voorstel len tot aanpassing, c.q. verhoging van een aantal tarieven snel onder de hamer doorgingen. Muren kunnen natuurlijk een gladde verflaag krijgen. Soms kan het echter ook heel mooi zijn de wand juist een lichte struktuur te geven. Histor introduceert daarom een nieuwe struktuurverf in fraaie kleuren, die ook nog eens in één laag dekt: Monodek struktuur. Met deze introduktie komt Histor tegemoet aan de toenemende vraag naar dekoratieve wandafwerking met struktuurverf. Met deze introduktie is de verflijn Histor Monodek kompleet. De komplete serie bestaat uit muurverf, aflag en - sinds kort - stmktuurverf. Het kleurpalet van de verschillende typen verf is precies op elkaar afgestemd zodat er mooie combi naties mogelijk zijn. De nieuwe stmktuurverf is verkrijgbaar in wit en zes verschillende kleuren, te weten pale en misty Honey, pale en misty Apricot en pale en misty Magnolia. Met deze kleuren kunnen fraaie combinaties worden gemaakt. En omdat ook de Histor Monodek muurverf en aflak in deze en nog vele andere bij passende Monodek-kleuren verkrijgbaar zijn, kunnen diverse onderdelen in het huis dezelfde of goed bij elkaar passende kleuren krijgen. Bij de verfspeciaalzaak is Monodek stmktuur met behulp van de mengmachine in vele andere kleuren te maken. Met Histor Monodek stmktuur zijn ver schillende effekten te bereiken. Met een blokkwast kunnen onregelmatige en meer of minder grove effekten worden bereikt. Ook kunnen bepaalde vormen in de stmktuur worden aangebracht, zoals een recht vertikaal of horizontaal motief, een cirkelvorm, een waaiervorm of een dambordeffekt. Met een vachtroller wordt een wat minder uitgesproken struktuur verkregen. Het effekt wordt wat vlakker terwijl het eindresultaat een dekoratieve regelmatige indruk maakt. Opbrengen met een vachtroller en narol- len met een stmktuurverfroller geeft - afhankelijk van de gekozen rolstmktuur - de verf meer of minder reliëf. Histor Monodek stmktuur is verkrijgbaar in 4-liter verpakking bij verfspeciaalza- ken, bouwmarkten en breedpakket- zaken. De konsumentenprijs voor wit bedraagt 49,50 en voor kleur 55,-. Er is een speciale Monodek stmktuurfolder met praktische informatie en voorbeel den van toepassingen beschikbaar. Voor meer informatie: Sigmas Coatings, Divisie DHZ, tel. (0297) 541911 2Esncfj3BCl 2-4 - 3241 d:: 7>C IVT lc:f ds lha>~j-> Is -dS? alS7->«32Se7 Geldig tot 25 december 1995 Per artikel slechts 1 bon mogelijk. De bovenstaande aanbiedingen uitsluitend bij inlevering van deze advertentie. ...t^^.-^w'^'''-'-'^^"''^"''

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 10