EIIAI1DEI1-I1IEUW5 NIEUWS uit de kerken Stichting Vrienden Woonvoorzieningen gaat aan het werlc Zingen en musiceren meer dan alleen maar een hobby Wet Openluchtrecreatie bevestigt gelijl^ van Sticliting Vrije Recreatie Weer nieuwe VW-geschenkbon verpakkingen HET ,glJkVENSTER Nederlands schoolkoor te gast in Eisenberg 4e Blad VRIJDAG 3 NOVEMBER 1995 No. 6449 Blik op kerk "yp en samenleving tj - Kerknieuws in de kranten - De kerk een randverschijnsel - Verklarende toelichtingen De kerk moet een supermarkt zijn, waar in mensen hun individuele religieuze be hoeften kunnen bevredigen. Tegelijker tijd moet zij de bedding blijven - zolang het nog nodig is - voor de groep die nog traditioneel gelooft. Kranten moeten dus hun verslaggevers niet langer naar sy node-vergaderingen sturen, maar liever ingaan op zingevingsvragen achter het nieuws in Bosnië. Er moet wel meer levensbeschouwing in kranten. Maar dat wil niet zeggen dat er over pausen en syndodes moet worden geschreven. De kerkpagina's zijn alleen maar een restant van de verzuiling. Be richtgeving over de traditionele kerken is evenveel waard als nieuws over de kana- riefokvereniging. Mijn trouwe lezers hebben al begrepen dat bovenstaande regels geen stellingen van mij zijn. Ze werden, aldus Trouw van dinsdag 31 oktober, uitgesproken door de godsdienstsocioloog Meerten ter Borg op een bijeenkomst in Leiden met afgestudeerde theologen. Overigens ble ven deze opmerkingen niet onweerspro ken. Zowel de hoofdredakteur van Trouw, Jan Greven, als H. Smeets van NRC/Handelsblad gaven behoorlijk te gengas. We laten dat nu verder maar bui ten beschouwing. Toch zijn uitlatingen als deze symptoma tisch. Ze geven ons een impressie hoe er in de breedte van de samenleving wordt gedacht over de kerk. De kerk is niet meer interessant, althans niet wanneer er niet iets bijzonders gebeurt. De media hebben alleen nog belangstel ling voor schandaaltjes, die helaas ook aan het kerkelijk leven niet vreemd zijn. Maar het gewone reilen en zeilen van de kerk, de normale gang van het kerkelijk leven heeft voor de grote massa afge daan. De kerk is een randverschijnsel in de samenleving geworden. Het dagblad Trouw was na de oorlog be roemd om z'n kerkpagina. Jarenlang was dat pagina twee, maar nu alweer geruime tijd geleden is het kerknieuws verhuisd naar het midden van de krant. Dat kerk nieuws is overigens veel breder gewor den. De aandacht voor het gewone kerkelijk leven is bijna marginaal, terwijl een grote plaats is ingeruimd voor allerlei le vens- en wereldbeschouwingen. Wat mij mateloos irriteert is dat de kerk- redaktie meent voortdurend verklarend bezig te moeten zijn door allerlei kerke lijke begrippen toe te lichten. Wanneer bijvoorbeeld het woord 'moderamen' wordt gebruikt, dan staat daar meteen tussen haakjes achter: 'dagelijks be stuur'. Wordt er gesproken over 'clas ses', dan wordt er dadelijk aan toege voegd: 'regionale kerkvergaderingen'. 'De Afscheiding' heet onveranderlijk: 'De eerste uittocht van orthodoxen uit de Ned. Herv. Kerk'. 'De Doleantie' krijgt steeds de toevoe ging: 'De tweede uittocht van ortho doxen'. En als 'S amen-op-Weg' aan de orde komt, gegarandeerd staat erbij: 'Het eenwordingsproces van Hervormden, Gereformeerden en Luthersen' Ik verdenk de redaktie ervan dat zij een lijstje op het bureau heeft liggen waarop van al die vreemde woorden en begrip pen een verklaring wordt gegeven en dat iedere keer bij voorkomende gelegenhe den weer wordt geraadpleegd. Maar ik vind het eigenlijk een belediging aan het adres van de lezers, alsof die steeds moe ten worden 'beleerd'. Stel je toch voor dat men zo te werk ging als het politieke verslaggeving betrof. Het parlement: de volksvertegenwoordi ging. De minister; een dienaar der kroon. Gedeputeerde Staten: het dagelijks be stuur van de Provincie. Ik denk dat het ingezonden stukken zou regenen van le zers die schreven: u hoeft ons niet voort durend een lesje te geven. Maar wanneer het het kerkelijk leven betreft schijnt dat allemaal heel gewoon te zijn. Of is het opnieuw een symptoom van het feit dat de kerk zo ver bij de massa vandaan staat? Waarnemer GOEDEREEDE Speciaal voor feestelijke gelegenheden is de VVV-Geschenkbon in een kleurige enveloppe gestoken die precies aansluit bij de gelegenheid. Leuke teksten en illu straties onderstrepen het gebaar waarmee de VVV-Geschenkbon kado wordt ge daan. Nieuw zijn de enveloppen speciaal voor een etentje, een uitstapje, een boek of CD of.met de wens 'Prettige Feest dagen'. Samen met de reeds bestaande tien soor ten speciale geschenkenveloppen is er nu een assortiment, waarin voor iedere per soonlijke smaak wat te vinden is. De WV-Geschenkbon is altijd een kado naar eigen wens. Graag geaccepteerd door meer dan 35.000 winkel- en groot winkelbedrijven, attraktieparken, horeca- igelegenheden, boeken- en platenzaken. Dat maakt dat de ontvanger van de VVV-Geschenkbon een keuze kan maken naar eigen wens. Daarmee is de OUDDORP OPHALEN OUD PAPIER D.V. zaterdag 4 november komen wij van de Koningin Beatrix basisschool weer langs. Zet uw oud papier goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat. Let op: géén karton. De opbrengst vorige keer is nog niet bekend. SOMMELSDIJK OPHALEN OUD PAPIER Zaterdagmorgen 4 november komen de leden van het Mannenkoor 'Ons Koor' weer bij u langs, vanaf 9 uur. Wilt u het gebundeld langs de straat zetten? VW-Geschenkbon de meest gewilde en meest gegeven verrassing. Ook omdat de bon beschikbaar is in uiteenlopende cou pures tussen de 10,00 en 100,00. De slogan 'Een kado naar eigen wens 1,00. Verkrijgbaar bij VVV/ANWB Over- flakkee. Kade 9, Middelharnis, tel. (0187) 484870 en VVV Ouddorp, Bos weg 2, Ouddorp, tel. (0187) 681789. Morgenavond, zaterdag 4 november staan de deuren van de Ark te Goede- reede weer open. Iedereen vanaf 15 jaar is van harte welkom vanaf 19.30 uur. Dit keer houden we een open avond. We hebben dus nu geen programma, maar we hopen toch op een gezellige avond met elkaar. We kunnen zingen uit onze nieuwe Open Deurbundel, tafeltennissen, biljarten, spelletjes doen, of gewoon gezellig met elkaar kletsen. Je kunt ook meedoen aan het hoedenspel. Wat dat inhoudt, zie je zaterdag wel! Tot ziens! 18 november gaan we bowlen. Je kunt je hiervoor alvast opgeven via tel. 493688 of 493164. NED. HERV. KERK Benoemd te Bourtange als vicaris, drs. W. G. van den Boogert, kandidaat aldaar, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Alblasserdam dr. P. Vermeer te Hui zen; te Noorden J. A. W. Verhoeven, 1.1. zendingspredikant te Guatemala, wo nende te Putten. Aangenomen naar Huizen H. Veldhuizen te Zoeter- meer. Bedankt voor Usselmuiden-Grafhorst (wijkgem. 2) P. van der Kraan te Bleskensgraaf; voor Oude Tonge J. P. Nap te Bameveld; voor de benoeming door het bestuur van de IZB tot predikant-direkteur J. het Lam te Dirksland. Toegelaten tot de evangeliebediening J. G. van den Boogaard-Bongers, Den nenlaan 19,7461 XC Rijssen. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar A. Gilles, Sloterweg 85, 1171 CH Bad- hoevedorp; C. M. Schreuder, Warande 162, 3705 ZM Zeist; G. Wessel, Dr. M. L. Kinglaan 6, 6431 VM Hoensbroek; W. de Boer, Timorstraat 44-B, 9715 LH Groningen; C. Verduijn, Gijsingstraat 82-C, 3026 RP Rotterdam. Beroepbaar ds. P. P. Saraber, eervol ontheven predi kant (predikant Nederlandse gemeente te Zwitserland), 7, Les Chaux 01220 Di- vinne-Les-bains, Frankrijk. GEREF. KERKEN Benoemd tot pastoraal assistent te Oostburg en tot pastoraal werker in het Antoniuszieken- huis en het verpleeghuis De Stelle te Oostburg J. Riesebos, pastoraal assistent te Wijk bij Duurstede, die deze benoe mingen heeft aangenomen. Beroepen te Voorburg drs. W. H. G. Sienot te Zwolle; te Anjum drs. A. J. Bouwknegt te De Krim; te Pijnacker en Nootdorp, te Vlaardingen (wijk Emmaëus, geref. en wijk Immanuel, herv.) mw. drs. N. A. Kok te Oostzaan; te Giessen-Rijswijk (N-Br.) (part-time)) mw. drs. G. C. de Vries, kandidaat te Gorinchem, die dit beroep heeft aangenomen. Hoewel er nauwelijks tijd overschoot, om de streek en de mensen hier in Ei senberg en omgeving te leren kennen, benutten de Nederlandse leerlingen van het koor 'Nuove Pri- mavera' er elke 'oefen vrije' minuut voor. Een rondleiding door de SchloBkirche, rondkijken op het marktplein en in het Mühl- dal - in jeugdherberg 'Die Froschmühle' hadden ze hun intrek genomen - hoorden er bij. De 'Holzlandbote' begeleidde een klein gedeelte van de groep tijdens een korte wan deling door het SchloBpark - en kwam er nauwelijks aan toe, vragen te stellen. De gas ten waren meestal sneller, want ook zij wilden veel over ons te weten komen - over het heden en over het DDR-verleden. ...hoe bevalt het jullie hier in Eisenberg? „Goed. Landschappelijk gezien is het .hier erg mooi - bergachtig en veel bos. Wij wonen in Middelharnis aan de Ne derlandse kust, daar is alles heel anders. De SchloBkirche maakt diepe indruk. We waren ook al in Thalbürgel!" zo vertelde één van de gasten. Op hun studiereis door Thüringen maak ten ze een rondreis in de voetsporen van De Nederlandse gasten benutten iedere vrije minuut, om onze omgeving te leren kennen. Hier een groepje leerlingen, ouders en leraren bij de rondleiding door het Schlofipark van Eisenberg. Bach, Luther, Goethe en Schütz. Weimar, het Schützhaus in Bad Köstritz, de Dom van Naumburg en de Wartburg in Eisenach waren maar een paar van de plaatsen, die bezocht werden. Zingen of een instrument bespelen is de grote harts tocht van de koor-leerlingen van de Christelijke Scholengemeenschap 'Prins Maurits' en hun dirigent Mar van der Veer. Daar 'offeren' ze graag hun vrije tijd voor op. En daaruit blijkt ook hun succes - veel grote uitvoeringen, ook in het bui tenland en twee opgenomen CD's met kerkmuziek in het Frans. En nu kon voor het eerst het publiek in de SchloBkirche van Eisenberg van hun schitterende muziek genieten. Overigen: ook ik kon tijdens ons korte gesprek weer iets leren - namelijk, dat in Nederland het hoogste cijfer op school een tien is - en ik ben er bijna zeker van, dat ieder van hen dit cijfer op het eind examen voor het keuzevak muziek zal krijgen. (Verslag uit de Holzlandbote d.d. 25 okt.) Dinsdagavond werd door notaris Schuring de oprichtingsakte verleden. Op de foto, v.l.n.r.: zittend: dhr. H. R. de Kreij, M. Tanis, secr. Stichting. Woonvoorzieningen, dhr. M. Peekstok. Staand: dhr. A. J. van Heest, C. Besuijen, H. Klem en A. van Putten. Onlangs werd de 'Stichting Vrienden van de Stichting Protestants Christelijke Woonvoorzieningen op Goe- ree-Overflakkee te Middelharnis' opgericht. De Stichting zal - vanwege de lange naam - de officieuze naam 'Stichting Vrienden Woonvoorzieningen' gaan dragen. Zij zal de reeds bestaande 'Protestants Chris telijke Stichting voor Geestelijke en Sociale Zorg aan Hulpbehoevenden op Goeree-Overflakkee' gaan on dersteunen. Deze doelstelling tracht men te realiseren door het verlenen van materiële steun door onder meer het verwerven van fond sen, het opwekken van belangstelling voor het werk en het ver breiden van kennis van het werk. In 1965 hebben drie kerken op Goeree-Overflakkee elkaar ge vonden in de opdracht een tehuis te stichten waar mensen wonen die dat door hun handicap niet meer thuis-, of zelfstan dig kunnen. De kerken hebben dat als een opdracht gezien, ontleend aan het Goddelijk gebod: Heb uw naaste lief als uzelf. De 'Protes tants Christelijke Stichting voor Geestelijke en Sociale Zorg aan hulpbehoevenden op Goeree-Overflakkee' werd opgericht. De grondslag van deze Stichting is: Het Woord van God naar de opvatting in de drie formulieren van Enigheid. Deze Stich ting is eigenlijk voortgekomen uit het BLO-onderwijs en wordt tegenwoordig financieel gesteund door de Nederlands Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerk, de Gereformeerde Gemeente en de Christelijke Gereformeerde Kerk. Door de overheid wordt ten behoeve van de tehuizen een bud get beschikbaar gesteld, waaruit alle kosten betaald moeten worden. Het zal u bekend zijn dat er in de gezondheidszorg door de overheid behoorlijk is bezuinigd. Het toegemeten bud getbedrag laat dan ook geen ruimte voor extra zorg ten behoe ve van de bewoners. De nieuw opgerichte 'Stichting Vrienden Woonvoorzieningen' zal trachten die uitgaven, die niet uit de exploitatie betaald kunnen worden, te verkrijgen teneinde de bewoners optimaal te verzorgen. De Stichting beheert de volgende tehuizen: 'Sjaloom' d.d. 1967 (24 bewoners), 'Salem' d.d. 1970 (15 bewoners), 'Refu- gium' d.d. 1976 (24 bewoners), 'Eben-Haëzer' d.d. 1995 (3 bewoners). Onder een apart bestuur funktioneert in Middelharnis het dagverblijf voor ouderen. Het bestuur van de Stichting Vrienden Woonvoorzieningen bestaat uit de heren: M. Peekstok (voorzitter); A. van Putten (secretaris-penningmeester); H. Klem; A. J. van Heest en C. Besuijen. Aangenomen naar Oppenhuizen ca. (federatieve ge meente) drs. A. Buijs te Hoogkerk. Beroepbaar Drs. A. Lunshof, 1.1. predikant I.E.R. te Arapoti (Brazilië), Brinkies 13,7863 TM Gees, tel. (0524) 582127. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Hardenberg-Oost C. van den Berg te Amersfoort-Oost; te Wijnjewoude i.c.m. Oosterwolde (Fr.) en te Pretoria (Vrije Gereformeerde Kerk) voor de missionai re dienst in Sushanguve-Zuid D. M. Boersma, kandidaat te Kampen. Aagenomen naar Amersfoort-West G. Gunnink te Hardenberg-Centrum, die bedankte voor Capelle aan den IJssel (wijk Zuid); naar Assen-Noord (wijk Marsdijk) A. de Snoo te Middelburg. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede-Noord J. J. van Es te Urk. Aangenomen naar Dalfsen R. Venderbos, kandidaat te Oegstgeest, die bedankte voor Breda i.cm. Rijsbergen en voor Barendrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Noorscheschut H. van den Heuvel te Dokkum; te Culemborg L. W. van der Meij te Alphen aan den Rijn. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen P. den Butter te Driebergen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuwdorp J. Karels te Oudemirdum, die bedankte voor Hilversum. Bedankt voor Brakel A. Moerkerken te Gouda; voor Meliskerke P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwatering; voor Berkenwoude en voor Terwolde De Vecht A. Bac te Bodegraven; voor Goudswaard G. M. de Leeuw te Bame veld; voor Arnhem en voor Hoogvliet i.c.m. Spijkenisse J. Driessen te Woer den. Uitslagen Damvereniging 'Denic en Zet' Maandag 30 oktober 1995 Afdeling 1: P. Leroy - J. A. van Hoorn3 - O Middelharnis - Gapinge6 - 10 Afdeling 2: F. Noordijk - A. VerolmeO - 3 J. Verbiest-A. Krijgsman1 -1 C. Polder-J. v. d. Kooij3 - O Afdeling 3: J. Nipius - C. V. d. GroefO - 3 H. Noordijk - J. A. Gebuis1 -1 J. Holleman - J. K. de Rooij3 - O P. van Groningen - J. Groenendijk...3 - O T. Staal - H. SchellevisO - 3 MEERKERK - Nogmaals vieren kampeerders en kampeerboeren feest in het jubileumjaar van de Stichting Vrije Recreatie. Jl. woens dag 1 november werd immers de Wet Openluchtrecreatie van kracht, waarmee wederom het gelijk van de SVR wordt bevestigd. In deze wet worden namelijk de tot dan toe geldende (en door de SVR aange vochten) regels voor het kleinscha lig kamperen versoepeld. Onder andere wordt het toegestane aantal kampeerplaatsen ofHcieel uitge breid naar vijftien en is het kam- peerseizoen niet meer aan een be paalde periode gebonden. Boven dien wordt ook de particuliere grondbezitter toegestaan kampeer middelen te plaatsen op zijn ter rein. De SVR is er blij mee. De Stichting Vrije Recreatie (SVR), voorloper van het kamperen bij de boer, zegt weliswaar blij te zijn met deze nieu we wet, maar voegt daaraan toe „dat het eigenlijk niets méér is dan een legalise ring van hetgeen de SVR al ruim vijf entwintig jaar biedt: „de mogelijkheid tot kamperen en logeren bij boeren èn particulieren". Hoewel begonnen als een club van echte kampeerboeren voor rust- en ruimte-zoe kende recreanten, meldden zich in de loop der jaren ook veel particuliere grondbezitters aan als 'kampeerboer' van de SVR. Inmiddels telt de SVR ruim 1200 klein schalige (zowel boeren- als particuliere) campings in binnen- en buitenland, waar in het afgelopen zomer-seizoen de 70.000 aangesloten donateurs goed wa ren voor maar liefst anderhalf-miljoen overnachtingen! Te laat De SVR zou de SVR niet zijn, wanneer zij geen kritische noot zou plaatsen bij het van kracht worden van de nieuwe wet: „Veel te laat en eigenlijk achter de feiten aanlopend". En het is waar: elk jaar weer neemt de behoefte aan deze vorm van recreatie toe en steeds meer stoot de recreant zijn neus omdat de kleinschalige camping, ondanks vol doende plaats, volgens de regels van de wet vol is. „Deze wet" zegt de SVR, „bevestigt weliswaar het tekort aan betaalbare kam peerplaatsen in het verleden, maar biedt geen soulaas voor de toekomst. Gesproken wordt immers van een toe te staan aantal van vijftien kampeermidde len per boerenerf, maar beter zou het zijn, wanneer men zou spreken van kam- peer-eenheden of van kamperende gezin nen. Zolang er nog gemeenten zijn die in het toegestane aantal ook het kleine bijzet- tertje van de kinderen als kampeermiddel laten meetellen, is een aantal van vijftien beslist ontoereüvcnd en komt een aantal van twintig of vijfentwintig meer over een met de behoefte zoals die er nu is". Daar waar het erf van de boer begint. Een ander alternatief dat de SVR aan draagt is, dat de overheid aan de boer zelf overlaat hoeveel caravans of tenten hij op zijn erf kan plaatsen (mits per kampeerplaats circa 200 m^ beschikbaar wordt gesteld), eventueel onder auspi ciën van de SVR, die immers al zoveel jaren ervaring heeft met het kleinschalig kamperen. De SVR benadrukt dit met de stelling: „Daar, waar het erf van de boer begint, dient de bemoeienis van de overheid op te houden, mits derden daarvan geen hinder ondervinden!" Meten met twee maten Een andere kritische kanttekening van de SVR is, dat de uitvoering van deze wet geheel wordt overgelaten aan de wille keur van de gemeenten. Zo kan de ene gemeente het kleinschalig kamperen alleen aan de boer toestaan, terwijl de ander in de geest van de wet zal werken en ook particulieren in die gelegenheid zal stellen. „Meten met twee maten" noemt de SVR dit, „pure rechtsongelijk heid. Waarom geen landelijke regeling, die eenduidige regels stelt ten aanzien van aantallen kampeermiddelen en die geen verschil maakt tussen de boer en de particuliere grondbezitter". Kamperen bij particuliere grond bezitters, maar niet in de voortuin Natuurlijk is ook de SVR geen voorstan der van het ongelimiteerd plaatsen van kampeermiddelen op elk stukje grond. „Er mag geen verschil worden gemaakt tussen de boer en de particulier (dat doet de grondwet immers ook niet)" stelt de SVR, „maar het mag ook niet zo wor den, dat iedere burger caravans en/of ten ten in zijn voortuintje gaat plaatsen. Hieraan dient wel een minimum kam- peeroppervlak van een halve tot een hele hectare te worden gekoppeld". Bezitters van een dergelijk stuk recre atief terrein, die dit enigszins rendabel willen maken kunnen bij de SVR alle informatie krijgen over eventuele aan sluiting bij de SVR. Men dient evenwel bereid te zijn zich te houden aan de regels die de SVR hanteert t.a.v. het milieu, de hygiëne en de tarieven. Voor wat dit laatste betreft meldt de SVR nog, dat ook in 1996 de basista rieven van het kamperen bij de SVR- boer gelijk blijven aan die van 1995.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 13