Asielboot uitdaging! PLU 6e Omloop Goeree-Overflakkee bracht 100.000,- voor de scan op! VERKOPING Wo^ Mes in de borst Shaare Zedek koor Aardappelziekte 'bruinrof geen negatieve invloed op Gonsumptiekwaliteit Ook lidbedrijven NVOB Goeree-Oveif lakkee introduceren bouwgarantie voor particuliere opdraclitgever Zuiveringsschap wil Goeree-Overflakkee bij Zuid-Holland houden Bestuur zuiveringsschap laat heffing ongemoeid Studiedag Fanfare-orkest 'Vooniit' Foutparkeerder Ingezonden 9j Herdenkingsconcert 60 jaar Deo Cantemus' 68e Jaargang DINSDAG 31 OKTOBER 1995 No. 6448 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25/JAARABONNEMENT/55- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De ingezonden brief tegen de asielzoekersboot in Eilanden- Nieuws van 26 oktober 1995 getuigt van een koele afstandelijk heid. Weer blijkt dat voor elke lokatie geldt dat er altijd wel een groep mensen is die haarfijn weet uit te leggen waarom het daar nu net niet kan. De drijfveer van die mensen is meestal niets anders dan puur opportunisme. De vermoed dat geen van de briefschrijvers zich echt verdiept heeft in de redenen waarom veel asielzoekers hier zijn. Natuurlijk, we kennen allemaal het globale verhaal via de media. Maar het per soonlijke verhaal achter elke asielzoeker kennen we niet. Waar schijnlijk zou zo'n verhaal ons vervullen met mededogen. We zou den de verteller graag een poosje in onze gemeenschap opnemen. Het afwijzen van die ene zou ons zelfs uiterst harteloos voorko men. Maar ja, er komen er ineens 300 en dat gaat ons te hard. We moe ten dan echter niet vergeten dat we er niet 300 afwijzen, maar mis schien wel driehonder maal die ene. Ik zou niet weten of het al of niet goed is om zo'n boot in de Galathese haven af te meren. Anderzijds zijn die mensen nu een maal binnen onze landsgrenzen en moeten ze tijdelijk ergens ver blijven. Driehonderd is misschien te veel voor ons, maar nul is het andere uiterste. We kunnen het ook als een uitdaging zien om er iets van te maken. T&ker de kerkgenootschappen krijgen hier een schitterende kans om het niet bij woorden alleen te laten. Ooitgensplaat, C. Poldervaart Zaterdagnacht werd in een café te Mid delhamis een 41-jarige inwoner uit Som melsdijk met een mes in de borst gesto ken. De 61-jarige dader, ook afkomstig uit Sommelsdijk, kon direkt na zijn daad door de politie worden aangehouden. Problemen in de relatiesfeer waren de oorzaak. Het slachtoffer werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis te Dirksland en is inmiddels buiten levens gevaar. De dader is door de politie ingesloten en zal in de loop van de week worden voor geleid voor de Officier van Justitie te Rotterdam. Het koor wat o.l.v. ds. E. F. Vergunst in 1997 naar Israël een zangreis hoopt te gaan maken, begint met haar repetities in de regio Middelhamis op dinsdagavond 31 oktober. Samen met het chr. gemengd koor 'Advendo' wordt er gerepeteerd in Herv. verenigingsgebouw 'Elim', Zuiddijk 19 te Nieuwe Tonge. Aanvang 20.00 uur. Allen hartelijk welkom, bifo tel. 651563 of 652329. OUDDORP DEN HAAG - Onlangs is de ziekte bruinrot in Nederlandse aardappe len gesignaleerd. Nederlandse con sumenten kunnen echter met een gerust hart aardappelen eten. De plantenziekte heeft namelijk geen negatieve invloed op de consump- ^i«»kw«»li< ra!i aardappelen die in de winkel te koop zijn. De kans dat een consument een tafel- aardappel aantreft met de ziekte is nihil. Alle partijen consumptie- en pootaardap- pelen die mogelijk besmet kuimen zijn, worden op de zieke bruinrot gecontro leerd, voordat ze mogen worden ver kocht. De strenge controle is uitsluitend nodig om de plantenziekte zo snel moge lijk te elimineren. De ziekte komt normaal voor in (sub)tro- pische gebieden in de gehele wereld. Door de warme zomers van de laatste jaren komt de ziekte nu ook op een klein aantal bedrijven in Nederland voor. Sinds kort is in ons land de bouvc- garantie van kracht. De garantie regeling is bestemd voor particulie re opdrachtgevers, die voor 25 gul den een garantie kunnen krijgen op hun verbouw- en onderhouds werk. Hiermee is de eerste garan tieregeling voor particulieren op dit gebied een feit. Niet eerder is een dermate grote dekking voor een omvangrijke markt ontwik keld. In de verbouw- en onder- houdsmarkt gaat jaarlijks onge veer 15 miljard gulden om die voor een aanmerkelijk deel door parti culiere opdrachtgevers wordt be steed. Het NVOB, de grootste ondernemersor ganisatie in de bouw, is de initiatiefne mer van de bouwgarantie. De Stichting Bouwgarant is verantwoordelijk voor de uitvoering van de garantie. De aanmel ding bij de Stichting Bouwgarant is vrij willig en diverse leden van de NVOB afdeling Goeree-Overflakkee hebben zich dan ook aangemeld. Al gemime tijd werd vooral op de parti culiere markt een gemis aan een goede garantieregeling gevoeld. Voor de nieuw- bouwsektor bestaat wel een garantierege ling, de zogenaamde GlW-garantie. Voor verbouw- en onderhoudswerk be stond tot op heden noch voor de zakelij ke noch voor de particuli*e opdrachtge ver een garantieregeling. Vooral de par ticuliere opdrachtgever heeft weinig of geen ervaring met bouwwerkzaamheden en wenst bij voorbaat zekerheid over de juiste uitvoering van zijn opdracht. Om op deze ontwikkelingen in te spelen. heeft het NVOB de bouwgarantie in het leven geroepen. Voor de uitvoering van de bouwgarantie is een aparte stichting opgericht, de Stichting Bouwgarant. Uitsluitend NVOB- leden kuimen deelnemer aan de stichting worden. De Stichting verstrekt de garantiecertifi caten en zorgt voor een adekwate afwik keling van eventuele klachten. Irmiiddels hebben minstens 8 van 16 NVOB-leden op Goeree-Overflakkee zich als deel nemer van de stichting en dus als aanbie der van de garantieregeling aangemeld. Alleen deze bedrijven krijgen het recht de bouwgarantieregeling aan hun op drachtgevers aan te bieden. De bouwgarantie geldt voor werken met een aanneemsom van tenminste 3.000 gulden tot maximaal 250.000 gulden. Het overgrote deel van de verbouw- en onderhoudswerkzaamheden valt in deze categorie. Opdrachtgevers die van de re geling gebraik willen maken, kunnen (bij de aangesloten bouwbedrijven) voor 25 gulden per opdracht de volgende zaken gegarandeerd krijgen: Bij gebreken die binnen zes maanden na oplevering bekend worden, herstel van deze gebreken tot maximaal 50.000 gulden. Bij een eventueel faillissement van de aannemer garantie op de afbouw van het werk tot een maximum van 50.000 gulden boven de overeengekomen aanneemsom. Bij fouten in de konstruktie die binnen achttien maanden na oplevering aan de dag treden een herstel van de fou ten tot een maximum van vijftigdui zend gulden. Vertrouwen is goed, een bouwgarantie van een NVOB-lidbedrijf beter. Het zuiveringsschap vindt dat van uit waterschapsbelangen Goeree- Overflakkee bij de provincie Zuid- Holland moet blijven. Het bestuur heeft dit standpunt meegedeeld aan de staatssekretaris van Bin-nenland- se Zaken als reaktie op het concept voorontwerp van wet tot wijziging van de provincialie indeling van Goeree-Overflakkee. De staatsse kretaris geeft er de voorkeur aan Goeree-Overflakkee by de provincie Zeeland te voegen. In Zuid-Holland werken het zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waarden, het waterschap Goeree-Overflakkee en de vijf andere waterschappen samen in een hecht verband, zo schrijft het bestuur aan de staatssekretaris. Deze samenwer king, waarbij ieders zelfstandigheid wordt gerespekteerd, verloopt zo goed dat gedeputeerde staten geen redenen zien om de waterschappen en het zuive ringsschap samen te voegen in één orga nisatie. Dankzij die hechte sanienwer- king is er onder meer gezamenlijke voor bereiding van de verkiezingen voor waterschapsbestuurders, samenwerking in belastingzaken en zeker niet in het minst samenwerking op het gebied van integraal waterbeheer. Het zuiveringsschap, het waterschap Goeree-Overflakkee en vijf andere water schappen in zuidelijk Zuid-Holland wer ken intensief samen aan goed water. Met elkaar hebben zij daarover afspraken vast gelegd in het Integraal Waterbeheersplan Zuid-Holland Zuid. Het betreft afspraken over natuurvriendelijk beheer, biologisch waterbeheer, baggeren, verwijderen van kroos, doorspoelen van watergangen en aanleggen van natuurvriendelijke oevers. Het bestuur van het zuiveringsschap meent dat verandering van de bestuurlij ke struktuur al snel zal leiden tot een kiiik in de kabel in de uitvoering van de afspraken. Het zuiveringsschap wil er dan ook alles aan doen om Goeree-Overflak kee voor Zuid-Holland Zuid te behouden. Bovendien vindt het zuiveringsschap dat zijn verschillende taakonderdelen nu een schaalgrootte hebben waarbinnen het grootste effekt kan worden bereikt voor de waterkwaliteit. Dat pleit ervoor dat de waterkwaliteitstaak zoals die nu is voor het zuiveringsschap behouden blijft. Zorg heeft het zuiveringsschap ook over de financiële gevolgen voor de bewoners van het eiland. Voor de bewoners van het relatief dunbevolkte Goeree-Over flakkee betekent 'vertrek' naar Zeeland dat zij meer zullen moeten gaan betalen voor de zorg van het oppervlaktewater. De kosten zijn namelijk in Zeeland over minder mensen om te slaan dan in het dichter bevolkte gebied van het zuive ringsschap Hollandse Eilanden en Waarden Burg. Boonstra (r) kan het nauwelijks geloven, een ton. Gerrit Poortvliet, voorzitter van de Stichting Omloop Goeree-Overflakkee overdreef zeker niet toen hij het moment van vrijdagavond - in 'Grutterswei' te Oude Tonge - waardeerde als „een moment dat z'n weerga niet kent". En gelijk had'ie, want waar vind je nog zo'n spontaniteit en zó'n gemeenschapszin als rond om het fenomeen 'Omloop Goeree-Overflakkee'? Die euforie was er geweest toen de Omloop, de 6e, op 11 en 12 augustus gehouden werd en vrijdagavond manifesteerde die zich opnieuw toen in Oude Tonge de slotavond werd gehou den, met als absoluut hoogtepunt het bekend maken van het bedrag dat voor de Scan bijeen was gelopen. Nooit hebben we Gerrit Poortvliet zo tevreden en ontspannen zien stralen als toen hij 't bekend maakte: „een ton.honderdduizend gul den!" Daar gingen de handen voor op elkaar en geen artiest heeft ooit zo'n warm en dankbaar applaus ontvangen dan de honderden lopers kregen die het samen, in een warme, afmat tende monstertocht, „in 't zweet huns aanschijns" bij elkaar hebben vergaard. Vergeten waren ze vrijdagavond, de geleden ontberingen, de verbeten pijn en de schrijnende blaren; vrij dagavond was er nog slechts de vreugd om het schitterende resultaat. Samen waren ze sterk geweest. „Het was een eer mee te mogen werken" liet dhr. Poortvliet weten, richting lopers en richting stichting VEMA (Verwer ving en Exploitatie Medische Apparatuur) van welke burg. dr. Boonstra het aanspreekpunt was. Ze waren er trouwens alle 4, de flakkeese burgemeesters, die hadden aangevoeld wat dhr. Poortvliet in majeur vaststelde: De Omloop is een stuk Goeree-Overflakkee geworden!" Een ton! Honderdduizend gulden..., burg. Boonstra was er stil van. Dhr. Poortvliet ziet z'n verbazing vergenoegd aan. „woorden schieten me tekort", liet hij wat stamelend weten, want op zo'n kapitale opbrengst had niemand durven rekenen. Hoop op het slagen van de aktie was er wel geweest. Toen de VEMA-bestuurders die begonnen werd op 't stoutst op een totaal van 2 ton gerekend maar inclusief de ton van de Omloop is nu al de half miljoen gepasseerd. „Ongelooflijk, jullie hebben samen iets fantastisch gedaan", zo komplimenteerde dhr. Boonstra alle betrokkenen. Twee kinderen Boonstra hebben dit jaar aan de Omloop deel genomen en pas dan, bij zo'n direkte betrokkenheid, zo heb ben dhr. en mevr. Boonstra ervaren, krijg je het echte 'Om- loopgevoel', dat gevoel dat de deelnemers en hun verwanten, hun sponsors ook, telkenjaren aktiveert en inspireert om de loop tot een succes te maken. Ook een financieel succes, werd het dit jaar, tot uiterste tevre denheid ook van dhr. Poortvliet en z'n mede-bestuurders. „Ik hoop dat iedereen, ook de sponsors die gaven voor het goede doei, de smaak er nu goed van te pakken hebben". Vorige jaren werden bedragen als 40 en 45.000,- al hoog genoemd, maar dat blijkt, als het doel aanspreekt zelfs tot de honderddui zend gulden te kunnen stijgen! Als gezegd werd het een prachtige avond, met Cathy Westdorp als presentatrice en met de medewerking van gem. koor 'Ad vendo', fanfare-orkest 'De Hoop' en Jeroen Engelen als caba retier. Volgend jaar wordt de Omloop op 6 en 7 september gehouden. De sponsorgelden zullen dan ten goede komen aan Orbis International, een internationale organisatie die, vanuit een vliegende oogkliniek wereldwijd oogheelkundige hulp verricht en daarmee al velen voor blindheid heeft behoed. DEN BOMMEL D.V. zaterdag 4 november hoopt de handwerkkring van de Ned. Herv. Kerk weer haar jaarlijkse verkoping te houden. Er zijn weer mooie handwerlcen, bloem- stukjes, raadspelletjes en een envelop- penstand met altijd prijs. Ook hebben we eigengemaakte advo- kaat, appelkoeken en ter plaatse gebak ken oliebollen te koop. In ons koffie- hoekje kunt u gezellig een kopje koffie drinken. U bent van harte welkom in gebouw 'Bij de Bron', van 10.00 tot 15.00 uur. Graag tot ziens! De handwerkkring DORDRECHT - Het tarief van de ver ontreinigingsheffing gaat volgend jaar voor de tweede achtereenvolgende keer niet omhoog. De verenigde vergadering van het zuiveringsschap Hollandse Ei landen en Waarden heeft dat donderdag avond besloten bij de vaststelling van de begroting voor 1996. Het tarief blijft het komende jaar 88,32 gulden per vervui- lingseenheid. Het algemeen besmur ging verder una niem ^oord met een verruiming van de mogelijkheid voor burgers om kwijt- Zaterdag 4 november a.s. is er een stu diedag in de mavo in Oude Tonge voor alle leden van het Fanfare-orkest 'Voor uit'; dit ter voorbereiding op het jubi leumconcert op 11 november. De studiedag wordt begonnen om 9 uur o.l.v. Truus Migchielsen-Muizer en Harold Bertrand. Om 16.00 uur is er een openbaar concert wat voor iedereen die belangstelling heeft vrij toegankelijk is. Daarom, opa's en oma's en anderen wor den hierbij uitgenodigd. Ook leden van andere muziekverenigin gen zijn van harte welkom. Op 11 november a.s. zal het Fanfare orkest m.m.v. Benny Wiame, trompettist van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, een concert verzorgen in de Grutterswei t.g.v. het 70-jarig bestaan van 'Vooruit'. Daarbij wordt iedereen uitgenodigd, ook leden die om een of andere reden niet meer aan Vooruit ver bonden zijn. U bent van harte welkom. schelding te krijgen van de jaarlijkse heffing. Daarmee maakt het zuiverings schap gebruik van de grotere beleidsvrij heid die gemeenten en waterschappen op dit punt zullen krijgen van de Tweede Kamer. Het zuiveringsschap reikt op deze manier de hand aan een groeiend aantal huishoudens met financiële pro blemen. Burgemeester Sinke heeft vorige week geboet voor een verkeersover treding in Ouddorp. Daar bezette de burgemeesterlijke voiture ten onrech te een invalidenparkeerplaats. „Dat még niet menheer!", hebben zes jeug dige Ouddorpertjes hem gezegd toen hij uitstapte. Met zesmaal een gulden heeft dhr. Sinke de knaapjes heel wat milder gestemd, want vlakbij bevindt zich de Casper Supermarkt en daar is het boetegeld in snoep omgezet... Het ca. 350 leden tellend Chr. Gem. koor 'Deo Cantemus' uit Rotterdam, o.l.v. di rigent Cor de Haan, geeft op D.V. zater dagavond 11 november 1995 een her denkingsconcert in de Credokerk aan de Slinge 150 te Rotterdam-Zuidwijk in het kader van haar 60-jarig bestaan. Ook wordt dan onze speciale jubileum- CD ter verkoop aangeboden. De avond begint om 19.30 uur. Aan dit speciale concert wordt tevens meegewerkt door Reinata Heemskerk, alt; Martin Mans, orgel en ds. J. Ilin Doom, Herv. predikant te Strijen. De toegang is gratis. .«•-■ Artikett is de top in laminaat- vloerbedel<l<ing vanwege zijn: haróe toplaag naadloos sluilenile panelen warme dessins onderhoudsgemak Artil(ett is bovendien eenvoudig zelf te leggen en is in tal van warme dessins verkrijgbaar bij de gespecialiseerde bouwmarkt en DHZ-winkel. Het is dan ook logisch dat Artikett in de consumentengids als beste koop getest is. Vraag uw DHZ-markt om meer informatie, want: Artikett vloert alles!! Uw dealer: DOE HET ZOF MARKT Hofdijksweg 22, Telefoon (0187) '681092 VOOR BEEIJ3 EN GELUID poravnco - STUCMO n^oRTAoe - porooMnc |^^3^^3^^0 a gg o OMWOHP - MMImOS - r«MMn ff »77 «7012 Fw «3734 PiinlMtKp-HoauoQm'm-Tthtoonlolllneuoo

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1