EIÜVIIDEII-lilEIJWa MMMm Overdenking uit de Heilige Schrift H.V. 'Krammer' Leerlingenconcert te Stellendam de juiste taxatie... Rozenburgs Mannenkoor in St. Catharijnekerk Schakelklub Stellendam 2e Blad VRIJDAG 27 OKTOBER 1995 No. 6447 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis^ met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. BOUCH OP T 9ÊIIK0N Op ons grote balkon staan flinke kunst stof bakken met dwergconiferen en pal men. Hoe beschutten wij die tegen stren ge vorst? Antwoord: Planten in de tuin hebben uitsluitend te maken met bovengrondse kou, maar in plantenbakken kan ook de temperatuur van de aarde èn van het vocht daarin flink dalen. Voor palmen is dat funest. Ook kunststof bakken kunnen bij strenge vorst kapotvriezen. Bevroren water bereikt bij -4 °C zijn kleinste vo lume, maar het ijs zet uit als de tempera tuur verder daalt. De wanden van de bak zullen gauw barsten, omdat ze niet sterk genoeg zijn. Wij raden u daarom aan, uw plantenbakken tijdig uit de wind te zetten en bij vorstverwachting in te pakken met stro, kranten, oude dekens of ander iso lerend materiaal. Zorg ervoor, dat de pot grond daarin gen die tijd niet te vochtig is. Haal de bakke n bij strenge vorst zo mogelijk binnen, maar zet ze in een koele gang en beslist niet in de verwarm de kamer, anders overleven uw planten die tijdelijke verhuizing niet! vmaüHnN mft uoLa kous Je hoort nu zo vaak van inbraken en overvallen op oude mensen, dat ik mij af vraag waar ik mijn kous vol spaargeld 't beste kan bewaren. Banken worden ook beroofd. Weet u een veiliger plek? Antwoord: Toch naar een grote bank brengen en een spaarrekening openen. Dan krijgt u rente en bovendien wordt 45.000,- door de Nederlandse Bank ge garandeerd als er iets met uw bank mis gaat. En hebt u eens wat nodig, dan kunt u dat bedrag zonder problemen aan het loket opnemen. Een bankrover kan nooit aan uw spaartegoed komen. eaaiNE cvmamfiv Bij zelf gezaaide cyclamen uit een zaad bol krullen nu de bladeren op. Hierbij stuur ik u een paar bruin geworden blaadjes op. Ik bescherm ze toch tegen de zon, geef regelmatig kunstmest en water, maar ik weet niet wat ik er meer aan kan doen. Weet u het? Antwoord: Verkleuringen, zoals die te zien zijn bij uw cyclamen, kunnen wor den veroorzaakt door stikstofgebrek. Mogelijk hebt u voor dit zaaigoed ver keerde grond of uitgeputte aarde ge bruikt. Haal bij uw leverancier een kunstmestsoort die dat stikstofgebrek verhelpt. Voordat u tot toepassing over gaat, is het wel raadzaam zo veel moge lijk van die oude potgrpnd uit de bloem potten te verwijderen en te vervangen door verse potgrond van de bloemist. Doe dat voorzichtig en probeer zo min mogelijk wortels te beschadigen. iociaai nuumfi Wat is nu het telefoonnummer van de sociale verzekering? Antwoord: Dat Voorlichtingscentrum behield het nummer (020) 597.97.97. WGÏ VitMC Graag zou ik van u vernemen wat het pensioen is van een taxateur, en of dat bij diens overlijden overgaat op de we duwe, ook als die dan bijv. al zeventig jaar is. Antwoord: U verstrekt te weinig gege vens, want er bestaan tal van pensioen regelingen en het hangt Jielemaal van de afgesloten polis af, èn of er ook premie wordt betaald voor een uitkering aan de weduwe. Alleen in het laatste geval kan de echtgenote van de verzekerde de vast gelegde uitkering tegemoet zien. Haar leeftijd is in dat geval niet van belang. Vraag dus bij de werkgever van bedoel de taxateur inlichtingen of de echtgeno ten van de taxateurs medeverzekerd zijn, of laat betrokkene zijn polis er op na slaan. yBMEOEHLauom nhhiien Waarom kregen buitenlandse steden als Londen, Keulen, Berlijn en Parijs Neder landse namen en andere als Zurich, New York, Le Havre, Los Angeles en Costa Rica niet? Antwoord: Omdat onze voorouders in vroeger eeuwen op de klanken afgingen als ze vreemde namen hoorden. Gezien hun handelsroutes kwamen zij vooral in de grote steden. 'Londen' en 'Köln' no teerden zij met een toonloze tweede let tergreep. Doordat de klemtoon bij 'Ber lin' en 'Paris' op de laatste letters viel, werden die plaatsnamen hier aanvanke lijk met een dubbele i geschreven, dus volgens de spelling van destijds met eerst een korte en daarachter een lange i. Maar de uitspraak veranderde in een groot deel van ons land en door die voor loper van onze ij zeggen wij nu Berlijn en Parijs met een ei-klank. New York was vroeger Nieuw-Amsterdam, en heel wat landgenoten spreken nog over Nieuw York. De hoofdstad van China kreeg bij ons wel de naam Peking, maar dat kwam omdat de Europeanen die deze plaats bezochten, of er van hoorden, de Chinese klanken niet goed konden note ren. Beijing komt er dichter bij. Toen er meer kranten en boeken over andere lan den verschenen, namen de schrijvers de buitenlandse plaatsnamen vaker letterlijk over zoals ze daar gespeld werden. mmcuENOE shumpoo Ik krijg alsmaar méér kriebels en pijn van die antiroos shampoo, zelfs van mid delen die op t.v. zo vaak worden aanbe volen. Wat raadt u mij aan? Antwoord: Dat uw hoofdhuid geïrri teerd raakt, is geen wonder. Er wordt (te) veel reclame gemaakt voor shampoos die niet zo best zijn en de huid (kunnen) aan tasten. Sommige fabrikanten hebben blij- kaar te sterk werkende produkten in om loop gebracht. Al meer lezers hebben daarover geklaagd. De Consumentengids van augustus '95 noemde goede en slechte bij name. Uw hoofdhuid kan daaruit toxische substanties hebben op genomen. Ga naar uw huisarts en vraag een verwijsbriefje voor de huidspecialist. Een oplossing voor het probleem? U kent het wel: over borst voeding geven gaan 'allerlei verhalen' rond. Vaak krijgen problemen dan extra de nadruk. Dit kan mede de keuze voor wél of géén borst voeding gaan geven, beïn-vloeden. Wil je hierover met andere (a.s.) moe ders van gedachten wisselen, dan kan dat! Borstvoedingsorganisaties La Leche League houdt hiervoor een informatie avond: te GOEDEREEDE op dinsdag avond 31 oktober om 10.00 uur (Geuzenpad 30). Onderwerp: 'Hoe komen we de nacht door?' te SOMMELSDIJK woensdag avond 1 november om 20.00 uur (Voorstraat 17). Onderwerp: 'Voor elk probleem een oplossing? Hoe bereid je je hier op voor?' Alle (a.s.) moeders (baby mag mee) en andere belangstellenden (misschien jij, als kraamverpleegkundige/verzorgende?) hartelijk welkom! Voor hulp en/of informatie over borst voeding, kun je kontakt opnemen met: Carta van Gils, tel. (0187) 63 1716. Anneke Akershoek, tel. (0187) 492498. Wij verhuren ook de electrische kolf. De uitslag van de zoutwaterviswedstrijd van hengelaarsvereniging Krammer op 14 oktober luidt: le P. Belder174 cm. 2e J. van Lenten137 cm. 3e A. Bruinsma101 cm. 4e R. de Jong69 cm. 5e C. V. d. Welle68 cm. 6e A. V. d. Hoek43 cm. 7e T. V. d. Poel31 cm. 8e A. Both5 cm. De overige deelnemers behaalden geen vangstresultaat. De volgende wedstrijd van de henge laarsvereniging Krammer is een zoutwa terviswedstrijd, deze wordt gehouden op 28 oktober. Wij vissen van 12.30 tot 15.30 uur. Inschrijving kan geschieden bij Onder de Wiek in Stellendam van 11.00 tot 11.30 uur. Nadere informatie over de wedstrijden: C. V. d. Welle, Berkenlaan 4, 3257 XA Ooltgensplaat, telefoon (0187) 632118. Voor lidmaatschappen: S. W. Mol, Vink 1, 3245 TVSomm^ls- dijk, tel. (0187)486168. in het doolhof van prijskaartjes Makelaar Tamboer Tel. (0187)483477 eiOEODRUK UERLÊIGENO Telkens hoor ik, dat abrikozen zo goed zijn om je bloeddruk naar beneden te krijgen. Weet u daar iets meer van? Antwoord: Het is vanouds bekend dat abrikozen een probaat volksmiddel zou den zijn tegen hoge bloeddruk. Volgens de medici is het niet helemaal duidelijk wat precies de werkzame stof is, maar we kunnen er gebruik van maken. Men kan in de zomer verse abrikozen gebrui ken. In de wintermaanden legt men 's avonds enkele gedroogde abrikozen te weken, die men de volgende morgen met het sap op de nuchtere maag kan opeten. (Natuurlijk moeten patiënten met te hoge bloeddruk ook de voorschriften van de arts blijven opvolgen!) Ik geloof de wederopstanding des vleses En Hij zal de laatste over het stof opstaan; En als zij na mijn huid dit doorknaagd zullen hebben, zal ik uit mijn vlees God aanschouwen; Den- welken ik voor mij aanschouwen zal, en mijn ogen zien zullen, en niet een vreemde; mijn nieren verlangen zeer in mijn schoot. (Job I9:25b-27) Na zijn getuigenis dat de Heere zijn Ver losser leeft laat Job ons ook horen van zijn geloof in de wederopstanding van het lichaam. Zittend op de ashoop, verla ten van vrouw en kinderen, aangeklaagd door zijn vrienden belijdt hij: „En Hij zal de laatste over het stof opstaan". Daar mee bedoelt hij te zeggen dat hij op de jongste dag zal opstaan uit het stof. Zijn lichaam zal eenmaal verrijzen. Daarvan is hij vast overtuigd. Dan zal wel zijn lichaam doorknaagd zijn en ontbonden. Maar toch zal hij met een verheerlijkt lichaam zijn God aan schouwen. En wat zal dan blijken? Wel, dat die God geen vreemde voor hem zal zijn. God zal hem kennen, omdat Hij hem hier op aarde ook gekend heeft. Dit woord is een oud-testamentische pro fetie van de wederopstanding van het vlees en van het eeuwige leven. Job spreekt heel gemakkelijk over het graf. En dat is ook wel voor te stellen, wan neer we bedenken dat deze man ook dicht bij de dood en het graf heeft ge leefd. Hij is vel over been en hij weet dat het nog erger zal worden. Straks zal heel zijn lichaam worden doorknaagd. Die werkelijkheid zet hij niet van zich af, maar houdt er terdege rekening mee. En het is de realiteit ook voor ons. We moe ten de dood en het graf maar niet weg denken uit het leven. Want dan bestaat het gevaar dat we niet bereid zijn in ons stervensuur. En dat komt wel, of we eraan willen of niet. En nu ligt het er maar aan of we deze dingen onder ogen kunnen zien, zoals Job het hier doet. Na melijk in het licht van de wederopstan ding ten eeuwigen leven. En dat kan alleen wanneer u Job hebt nagezegd: „Ik weet, mijn Verlosser leeft". Daarom jaagt voor Job nu de dood geen angst meer aan. Want sterven betekent voor hem God aanschouwen. Hem zien. En dat niet zomaar, voor een korte perio de, maar langdurig, voor altijd, zonder enige onderbreking. Straks hoeft hij Hem nooit meer uit het oog te verliezen. Mag dat ook uw uitzicht zijn over de doodsjordaan heen. Dan kan er van alles zijn dat u temeerdrukt, dan is er toch uit zicht en hoop en kijkt u anders tegen uw stervensuur aan. Want dan wordt dat een doorgang en een toegang tot de eeuwige vreugde. Die verwachting heeft alleen grond door het geloof in de Heere Jezus Christus. Dat kan alleen wanneer u zich met Hem verbonden mag kennen als uw Heere en God, uw Heiland en Zaligmaker. Als Hij uw Losser is. Die de losprijs heeft be taald, op Golgotha's heuvel, waar Hij Zijn bloed heeft gestort en Zijn leven ge geven. Maar Hij bleef niet in het graf. Het is Pasen geworden. Hij is opgestaan uit de dood. Hij heeft het graf achter zich gelaten. En Hij zegt tot allen, die de toe vlucht tot Hem nemen; „Ik leef en gij zult leven". Welk een troost, wanneer u ziek bent en altijd pijn moet lijden. Als u geh^dicapt bent, of niet meer kunt door de gebreken van de oude dag. Als het zicht minder wordt en u niet meer zo goed kunt lopen. Wat is het dan een troost om te mogen belijden. De geloof in de wederopstanding des vleses en ik ge loof een eeuwig leven. Dan mag u God zien van aangezicht tot aangezicht. Dan gaat het geloof over in aanschouwen. Dan is alle leed voorgoed voorbij en zijn alle sporen van de zonde uitgewist. Dan mag u met een verheerlijkt lichaam Je zus zien in zijn heerlijkheid. Ja nog meer, dan zult u in Christus ook ervaren dat de Heere geen vreemde voor u is, maar u kent en uw zaak ook zal beslech ten. Om aan die zalige verwachting deel te krijgen is het nodig dat de Heere hier geen vreemde voor ons is. Als Hij vreemd voor ons is en blijft zal Hij een maal tot ons zeggen: „Ga weg van Mij, Ik heb u nooit gekend". Als het zo met u is, laat het u dan uitdrijven tot Hem, Die gaarne bereid is om ook uw God te wil len zijn. En wanneer u Hem mag kennen dan mag u heenzien over de dood en het graf naar het moment waarin u ook met uw vlees uw God zult aanschouwen en verzadigd zal worden met zijn goddelijk beeld. Job is nog niet aan het einde van zijn belijden gekomen. Nadat hij een ge tuigenis heeft afgelegd van zijn hoopvol le verwachting vernemen we uit zijn mond ook iets van zijn vurig verlangen om bij de Heere zijn God te mogen zijn. Immers Job zegt: „Mijn nieren verlangen zeer in mijn schoot". Dat verlangen gaat met een sterk heimwee gepaard. Hij ver langt daarnaar vanuit het diepst van zijn ziel. Er is een brandend heimwee in zijn hart om zijn God eenmaal te mogen ont moeten. Zijn vrouw zegt: „Zegen God en sterf' dat is zeg God maar vaarwel en maak er dan een einde aan. Maar Job zegt: „Ik verlang naar Hem met een groot verlan gen". Naar Hem dorst zijn ziel. En die wens wordt zeker vervuld. Eenmaal zal God hem geven waar hij zo sterk naar verlangt. Hij zal zijn Verlosser zien. Hij zal eeuwig wandelen in het vrolijk le venslicht. Want zalig is hij die heimwee heeft naar Huis. Eenmaal komt zo iemand ook zeker Thuis. De hoop van harte dat dat ook zo is met u. Dat ook bij u dat verlangen leeft om eenmaal thuis te komen om voor eeuwig bij de Heere te zijn, verlost van de zonde zelf en de last die ze veroorzaakt. Wat zou de reden zijn, dat er onder ons zo weinig over de toekomst gesproken wordt. Hoe komt het toch dat er onder ons zo weinig wordt uitgezien naar de dag van Christus' wederkomst. Onze oude Heidelberger zegt ervan dat we in alle droefenis en vervolging met opgerichten hoofde met verlangen Chris tus uit de hemel verwachten. Wordt die verwachting zo weinig onder ons ge vonden omdat er geen droefenis en ver volging is. Of komt het wellicht dat we het hier wel best hebben. Zozeer dat we volop tevreden zijn met hetgeen er in ons leven is, omdat we geen weet hebben van hemelse en goddelijke zaken. Komt het omdat ons de dingen van het konink rijk van God ons niet interesseren en we onze handen meer dan vol hebben aan het goed dat vergaat. Job is zwaar be proefd. En in die beproeving is hij zwaar bestreden. Hij was wat die dingen betreft niet an ders dan wij. Maar toch is hij er boven uit gekomen. Toch is het rustig en kalm geworden in zijn gemoed. En als u vraagt hoe, dan mag het antwoord heten: Toen hij de Heere als zijn Verlosser mocht zien. Zo wordt het rustig in het hart van een mens als het stormt van bin nen, als de boze ons aanvecht, als er moeiten en zorgen in ons leven zijn. Het wordt rustig in ons hart als we niets meer over houden van onszelf en het moeten hebben van God. Als we op de plaats ko men van de dichter van Psalm 42: „De Heere zal des daags zijn goedertieren heid gebieden en des nachts zal zijn lied bij mij zijn, het gebed tot de God mijns levens. Of nog anders gezegd als u komt op de plaats waar Job eindigde bij de Verlos ser, Christus Jezus de Heere. In Hem vinden we rust, geborgenheid en zegen voor leven en voor sterven. Sommelsdijk JCdT Op D.V. zaterdag 4 november, aan vang 19.30 uur, hopen zo'n 25 or ganisten een orgelbespeling te ver zorgen in het kerkgebouw van de Ned. Hervormde gemeente te Stel lendam. Samen met hun leraar Rinus Verhage hebben ze met veel enthousiasme een programma ingestudeerd wat ze u graag willen laten horen. Op het in 1981 gebouwde Leeflang-orgel zullen ze zich aan u presenteren met korte composities van o.a. Böhm, Bach, Handel, Walther, Sorge, Mendelssohn, Rinck, Lemmens, Zwart en Vogel. Uiteraard musiceert iedereen op zijn eigen niveau en het is duidelijk dat er soms sprake is van een groot verschil tussen de ene en de andere leerling. Leef tijd, inzet, muzikaliteit, aantal jaren les; het zijn allemaal ingrediënten van het muzikale menu dat u voorgeschoteld wordt. Hierbij komt dan nog de veel kleurigheid van de composities uit di verse stijlperioden en de klankrijkdom van het orgel, de koning van de instru menten. Op zaterdag 4 november a.s. geeft het Rozenburgs Mannenkoor haar najaars concert in de St. Catharijnekerk in Brielle. Het uit 140 leden tellend mannenkoor o.l.v. Arjan Breukhoven zal een geva rieerd programma ten gehore brengen, zowel met begeleiding als k capella. Aan dit concert werken mee: Bob Bul- lee, bas; Martin Mans, orgel; Frans Vreugdenhil, trompet en Ben Kramer, vleugel. Het concert begint om 20.00 uur, en de toegangsprijs is 15,-. Verkrijgbaar bij VVV Brielle en tel. (0181) 414693. Belangrijk is het dat musici - dus ook or ganisten in opleiding - regelmatig in het penbaar spelen. Voorspeelmomenten sti muleren enorm en brengen het educatie ve proces in een stroomversnelling. Hopelijk wilt u de speellieden aanmoedi gen met uw aanwezigheid en belangstel ling en het boeiende van orgelspelen op allerlei wijze meebeleven. Wat u aan entreegeld zou willen betalen komt ten goede aan het prachtig geres taureerde kerkgebouw. HERKINGEN OPHALEN OUD PAPIER Op zaterdagmorgen 28 oktober a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hervormde Kerkvoogdij van Herkingen. Het ophalen begint om 9 uur. Wilt u het gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stoppen? Bij voorbaat dank voor uw me dewerking. ^^tet u^in.$iinlt^Êi^ Aanstaande zaterdag zal er weer klub gehouden worden in de Schuur. Het plan is om Bingo te spelen. Wil je leuke prij zen winnen, kom dan naar de Schakel klub. Tot ziens in de Schuur om half acht. De deur is om zeven uur al open. Alleen de makke mussen op de erven bij de boeren. Schartelend om een tarwekor rel uit het stro te ontdekken. Ginds stuurt een boerenjongen zijn schouw met koemest door de vliet. Hij heeft zijn rode zakdoek om de hals en rookt een sigaretje van eigen bouw. Lien van Olmen heeft er nog steeds flink de gang in. Zij denkt aan moeder. Hoe zalhar bezig zijn en met haar meereizen. Gevaren duchten en allerlei kwaad vrezen. In zware tijden te geloven dat de Heere God alles bestuurt en dat er geen haar van het hoofd zal gekrenkt worden, zonder Zijn wil, dat gaat niet zo gemakkelijk. Ook zij. Lien, heeft menigmaal op het orgel de geloofsliederen gespeeld en gezongen, maar om het in de praktijk te beoefenen, dat gaat niet zon der de hulp van Boven. Ja, alleen is zij nu. Wel zeer alleen. En als ze ergens in de vreemde, alleen zal slapen zal het wel erg eenzaam zijn. Maar ze moet voort, want het doel is nog niet be reikt. Ze is nog maar aan het begin van de reis. Wat is dat ginds? Een jongen is bezit het wiel van zijn karretje weer aan de as te krijgen. „Lukt het vent?" vraagt Lien. „Och juffrouw, helpt u maar even, astublieft". Lien stapt van haar fiets af en loopt terug. Het jongetje heeft een karretje achter zijn fiets ge bonden. En nu is het ene wiel van het karretje los geraakt. Nu moet er een nieuw spijkertje voor ge daan worden. Liet zet haar fiets tegen een boom. „O", zegt ze, „is 't hem dat". Ze kijkt even rond over de straat. Ja, daar ziet ze wat! Een stevig stuk draad. „Ventje, ik heb al wat". Ze steekt het door het gaatje en buigt het er enkele malen omheen. „Wat denk je daarvan". „Fijn", zegt het jongetje. „Mag ik u bedanken, juf frouw!" „Zó, nu ga ik gauw weer door, vent. Succes hoor!" zegt ze en pakt de fiets weer beet. In de verte hoort ze de jongen fietsen. Het kartetje kleppert vrolijk over de weg. En de jongen zingt warempel ook nog. „Ze zullen het niet hebben. De goden van de tijd". Lien glimlacht om de jongen. Wat hebben ze al te verduren, maar ze geven het niet op. Ze klemmen de tanden op elkaar. Ze heeft er hele verhalen over gehoord van sommige jongens uit de buurt. Hoe ze gezworven hebben met kapotte fietsen in de buurtschappen van Gelderland. Hoe ze gesla pen hebben bij de boeren in het hooi van de schu ren. En nu gaat ze zelf, nog onverwacht, dat avontuur tegemoet. Maar een avontuur mag het niet heten. Het is de bittere noodzaak, die haar uit het huis gedreven heeft naar vreemde streken waar nog koren en brood is. Als ze bedenkt waar ze nu al weken van geleefd hebben, ja, dan hebben ze geleefd, maar om de gezondheid er bij te verliezen. „Wat biedt het leven eigenlijk?" peinst ze. Ja, je hebt je vader en moeder. En nog wel veel andere dingen die je lief zijn. Maar toch, wat is het leven arm aan werkelijke vreugde. En toch, achter het gordijn dat dichtgeschoven is in het jaar 1940, ziet ze, ja toch nog iets van die mooie dingen, waarvan vooral haar jeugd vol was. Misère heeft ze toen niet ondervonden. Het leven was vol blijde vreugde en Corry was haar bond genoot met wie ze al het lief graag deelde. En toen, in één dag was het uit. O, als ze daaraan denkt! Nadien heeft ze nooit dat zonnige meer gekend. De tijden werden donkerder. Het leven in de stad met alle bijzondere moeilijkheden. Angst ging ze lezen in de ogen der moeders, wier zonen werden opgepikt en in strafkampen of in fabrieken werden gebracht. Het strijden kwam aan. Het werd een vechten tegen de moeilijkheden van elke dag. En dan te zien hoe de keukens van de Duitsers overliepen van vet en vlees, terwijl vooral in de laatste maanden de mensen begonnen te kreperen van de honger. En nu is ook zij op pad gegaan, niet wetende wat haar allemaal zal te gebeuren staan. Toch is zij innerlijk verheugd dat vader dat hoofd stuk uit Koningen heeft voorgelezen. Daar heeft ze gisteravond op bed een lange tijd over nagedacht. Hoe wonderlijk sprak dat Woord haar aan. Welk een trouw vond Elia in de God des Ver- bonds. Die de Zijnen nooit verlaat. En welk een geloof had die weduwe dat zij al haar meel gebruikte om het in de toebereide koek aan Elia te geven, met het uitzicht met haar zoon te zullen sterven; want het was alles wat zij bezat. Zij gaf haar leven en het leven van de jongen, opdat de man Gods bestaan zou. En daaromwerd haar ge loof niet beschaamd. En daarom werd de olie in de fles niet minder en het meel in de kruik heeft niet ontbroken. Lien ziet het als een geloofsdaad van vader dat hij juist dit merkwaardige hoofdstuk uit de Bijbel voorlas. Hij hield de Heere vast, als ziende de Onzienlijke. Vader is altijd een stille man geweest. Grote woor den heeft hij nooit gesproken. Lien's ouders zijn laat getrouwd. Hoe dat kwam heeft ze nooit gehoord. Dat zijn ook van die din gen die je toevallig eens horen moet. Vader van Olmen is nu zesenvijftig jaar en al een oude man. Voor hem was het niets geweest in deze omstan digheden op pad te gaan. Voor de oorlog was dat heel wat anders. Dan stapte hij in Rotterdam op de trein. Stapte in Zaltbommel over en reisde zo Gel derland in, op de Achterhoek aan. Nog ziet Lien zijn bezorgde blik op haar geslagen toen ze vanmorgen de deur uitging. Hè, wat een drukte! Fietsen, handkarren, kinderwagens. Een grote trailer moest de koers wenden en de chauffeur zag zich genoodzaakt de hele landver huizing af te zetten. „Enfin, 't is de moeite wel weer waard geweest, chauffeur", zegt een opgeschoten jongen. „Be dankt hoor!" De een na de andere fiets daalt van de wagen af. Zo stil als het op de weg was, zo druk is het nu geworden. „Hè, ginds heb je Marius uit de Visserstraat", zegt Lien opeens. „Jongen, ben je ook op stap gegaan, vanmorgen?" vraagt Lien en stapt van haar fiets af. Marius is een broer van Corry die in 1940 om kwam bij het bombardement. „Ja Lien! Zoals je ziet. De ben er al één keer op uit geweest. Maar je gaat zo weer op pad. Als je een maal weg geweest bent, kun je thuis niet meer we zen. Je gaat zo weer d'r op uit". „Dat begrijp ik". Ze stappen op de fiets en praten dan verder. „Hoe heb jij je de reis voorgesteld? Waar ga je heen?" vraagt Marius. (wordt vervolgd) uAi^ 11,/ NVM MAKELUfl. ff DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelhamis Tel. (0187) 482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5