Venvondering bij ingebruikname gezinshuis 'Eben Haëzer' Expositie Wiidevuur en Bijleer in de Parterre PREDIKBEURTEN Interessant voor brandweeriui Mogelijk geworden wat ondenkbaar was In memoriam Coraelis Pieter Hokke Gouden ringen gestolen Aan onze abonnees, ->4 Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 20 OKTOBER 1995 GOEDEREEDE - In Israël, tussen Mizpa en Sen (1 Samuel 7:12) werd in de oudtestamentisch tijd ter gedachtenis een steen opgericht; 'Eben Haëzer' werd die genoemd, want de Heere had geholpen. In Goedereede staat precies zo'n steen, een opgeviste kei waarop die naam is aange bracht. Ook die steen dient als monument van dankbaarheid en verwon dering want ook hier heeft de Heere geholpen. De woning Jongkoenstraat 78 van de fam. G. Pijl, het huis van 'Goris en Geertje' en hun kinderen is met die naam gesierd. Heel bewust is die gekozen. „Als belij denis van verwondering, verootmoedi ging en van dankbaarheid", zei donder dagmiddag ds. F. Hoek, tot voor kort Herv. predikant van Goedereede. Hij durfde het wel zeggen dat de verzorging van hun drie gehandicapte kinderen het echtpaar Pijl een te zware taak geworden was, al zouden ze dat nooit zélf hebben gezegd. Die zorg is hen goeddeels uit handen genomen; wonderlijk hoe dét gebeuren kon. Plaatsing in een thuis, murale zorg, 't zou het meest voor de hand gelegen heb ben, 't Had ook gekund, maar de ouders van het drietal wensten hun kinderen bij zich en dat kon nauwelijks nog, want 'zeer intensief' moest hun verzorging zijn. 't Werd donderdagmiddag gerele veerd, in verenigingsgebouw 'Oostdam', want daar waren ze, de ouders Pijl, de kinderen en de grootouders. Ook het be stuur van de Stichting Protestants Chris telijke Woonvoorzieningen op Goeree- Overflakkee, de direkteur-generaal van het ministerie van VWS, dhr. Hoven- kamp van de Stichting Philadelphia, ds. Hoek, de burgemeester en dhr. Besuyen, manager van de gezinsvervangende tehuizen 'Sjaloom' en 'Salem'. Er is in Goedereede iets landelijk unieks tot stand gekomen, daarom ook die steen en de naam 'Eben Haëzer'. Was het in 1 Samuel dat de Heere de Filistijnen ver schrikte met een grote donder, in Goedereede gebruikte Hij andere midde len om een mogelijkheid te scheppen waar die verre leek. Als was het inmiddels de gewoonste zaak van de wereld, maar altijd waren er die schotten, sprak dhr. H. R. de Kreij (voorzitter van de Stichting Protestants Christelijke Woonvoorzieningen) nu over een 'totale verandering van de tradi tionele zorg' en kon je nu de direkteur- generaal van het ministerie van VWS horen zeggen dat het vcx)rtaan niet meer zal gaan om regeltjes toe te passen (en die waren en zijn er vele) maar om tcx;- gesneden hulp te bieden waar die ncxlig is. 'Diepe bewondering' verklaarde dhr. Pennekamp te hebben vcx)r de ouders die hun verantwoordelijkheid beleefden en hebben doorgezet zcxJat nu in Gcx;deree- de, als landelijk novum, een gezinshuis staat waar de kinderen in hun eigen om geving kunnen verblijven. Ook dhr. De Kreij heeft dat concept 'ontzettend hel der' in gedachten gehad en nu het er staat nu meende dhr. Pennekamp dat een monument te zijn. „Een huis als een vertrouwde schelp dat Samen met de k. .jl heeft dhr. Pennekamp voor hel gezinshuis de steen met de naam onthuld. aan z'n bewoners al z'n liefde biedt", vond ook dhr. Hovenkamp van de Stich ting 'Philadelphia', verbaasd maar zeer verblijd over het feit dat de zorgverle ning in snel tempo verandert en wordt aangepast, want na dat van de fam. Pijl zijn er in den lande dertig vergelijkbare initiatieven in behandeling. De kinderen worden daags naar het dagverblijf gebracht en 's avonds, 's nachts en in de weekends zijn er de verzorgenden. De ouders wonen in een andere woning maar zijn dikwijls in het gezinshuis te vinden. Zo'n konstruktie is de ouders Pijl een hartewens geweest, wist dhr. Besuyen, een thuis voor de kinderen, in eigen identiteit. Hij wist van nabij hoezeer het 'bid en werk' bewaarheid is geworden. Een 'fijn, gemotiveerd' team staat klaar voor de zorg aan de kinderen. Goris Pijl heeft zelf een dankwoord ge sproken, een waarin hij de gehandicapte met een schilderij vergeleek waar om heen een passe-partout is aangebracht. Daarop weet dhr. Pijl al die namen van hen die geholpen heben. Hij roemde zeker niet z'n eigen rol want hij verze kerde zelf, zowel als z'n echtgenote kracht daar voor gekregen te hebben. Dankbaar was hij ook hen van wie steeds een hartelijke steun is ontvangen, hij hcxipt dat dat zo zal blijven want wél een deel van de zorg -, maar niet de verant woordelijkheid hebben ze uit handen willen geven. Van 5 oktober tot en met 4 novem ber heeft Galerie De Parterre in Middelharnis een expositie van twee kunstenaressen. Maya Wilde- vuur exposeert haar schilderijen en Marianne Bijker toont kera miek. Maya Wiidevuur is inmiddels een beken de naam binnen de kunstwereld. In de eerste plaats door haar werk. Een nim mer aflatende produktiviteit heeft Maya Wiidevuur een grote naam bezorgd. Vele exposities verzorgde zij in binnen- en buitenland en is inmiddels een veelbe sproken kunstenares geworden. Het waren in de jaren '60 de wanddeko- raties en de zijdecoUages die haar natio nale bekendheid bezorgden. Het schilde ren boeide haar echter meer en geïnspi reerd door de bonte natuur om haar heen begon zij aan een nieuw hoofdstuk in haar kreatieve leven; de bloemen en die renschilderijen. Gerenomeerde galeries in binnen- en buitenland hebben inmid dels de naam Wiidevuur de allure gege ven die de kunstenares verdient; een hardwerkende vrouw met een eigen her kenbare en vooral aan.sprekende stijl. Maya Wiidevuur heeft een intense be langstelling voor alles wat leeft. Bloe men, dieren, landschappen en mensen vormen voor haar een continue inspira tiebron. Stoelend op een eerlijke waarne ming geeft ze haar visie op de dingen weer. Gebruik makend van korte thema's en verschillende technieken voert ze een vernieuwing door via onderzoek van vorm en stijl. Ze werkt het liefst in sterke kleuraccenten die, intuïtief gecombi neerd, de natuur lijken te evenaren. Het 'Wildevuurblauw' komt veelvuldig voor in de grote olieverfd(x;ken. De grote velden met klaprozen zijn de Flakkeese klaprozen. Ongestoord legde zij dit boeiende kleurenspel van cilande- lijke bodem vast om tenslotte in grote emmers haar atelier te sieren. Een stukje Flakkee in Groningen dat later in de vorm van olieverfschilderijen naar ons terug komt. De kunst blijft bij haar in beweging en blijft alleen daardoor al boeien, los van het bijzondere kleurgebruik, de flamboy ante en meeslepende stijl, de dekoratieve aspekten en de technische vaardigheid. Maya Wiidevuur heeft in de loop van haar carrière kunst voortgebracht die blijft boeien door de veranderingen die zich onophoudelijk manifesteren. De veranderingen volgen elkaar logisch op en bieden de garantie dat het werk er rij ker uit tev(X)rschijn komt. Maya Wiidevuur is intussen 51 jaar en een kunstenares van deze tijd die met haar kunstwerken een optimistische le venshouding vertolkt welke is gebouwd op een gerijpt talent en een zuivere na tuurlijkheid. Haar levensvisie en haar kunst was voor de NCRV de reden om haar uitvoerig te belichten in het televi sieprogramma 'De Stoel'. Wandelend door haar grote kasteel en haar boeiende landgoed in Groningen vertelde zij over haar leven en vooral hoe de kunst haar leven bepaalde. De zelfgemaakte en be schilderde kist in haar atelier maakt dan ook evenveel indruk als de reden waar om ze deze permanent in haar grote ate lier heeft staan. Maya Wiidevuur is een bijzondere en vooral sterke vrouw die ook met deze sfeervolle expositie weer aantoont alles aan te kunnen. Haar olieverfschilderijen en zeefdrukken sieren de wanden van De Parterre. De gewassen pentekeningen van de die ren die haar op haar landgoed omringen zijn te zien in de theetuin De Bongerd in Herkingen. Marianne Bijker vormt een schril con trast met Maya Wiidevuur. Zo uitbundig Zondag 29 oktober 1995 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. J. G. van Loon. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. G. van Loon en 18.30 uur ds. R. Veldman. Woensdag 1 no vember, Dorpskerk: 19.30 uur ds. J. G. van Loon, herdenking kerkher vorming - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. J. F. Ezinga - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. Kooien, Usselstein en 18.30 uur ds. J. Veldhuijzen, Putten. Dinsdag 31 oktober: 19.30 uur her- vormingsdienst, ds. J. Maas, Oud- Beijerland. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Zethof, Kockengen en 18.00 uur ds. D. J. van Eckeveld, St. Philipsland - Ger. Kerk 10.00 uur leesdienst en 17.00 uur ds. J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom, v.m. Refor matieherdenking - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. T. Hamstra, Wijk bij Duurstede - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam en 18.00 uur ds. M. J. Paul - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst en 15.30 uur ds. C. Hogchem. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Schaap en 18.00 uur kand. G. A. van Ginkel, Maartensdijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. T. Cazander en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur kand. T. J. Korten en 15.30 uur Samenzangdienst - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. L. J. Lijzen - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. H. Visser, Rotterdam. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur kand. S. J. Verheij, Oud-Alblas en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk lO.CK) en 17.00 uur ds. J. G. Arensman, 's-Gra- venzande - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 en 16.45 uur ds. J. B. de Rijke - Christengemeente Vrienden van de Bijbel, Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur br. H. ten Voorde. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Beens, Urk - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur (H.D.) ds. C. Hogchem. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. Westland en 18.00 uur ds. J. A. Brussaard, Wijngaarden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 16.00 uur ds. P. Melis, Nieuw- Beijerland - Ger. Kerk 10.00 uur drs. G. den Hartogh, Werkendam en 18.00 uur drs. I. J. Bijlsma, Zuidland. Woensdag 1 november: 19.00 uur ds. A. S. Rienstra (dankstond). DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur drs. A. Kagchelland, Kamerik, herdenking reformatie en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger, Kerk 10.00 uur ds. Tj. Ausma en 18.00 uur drs. A. C. Fe ij. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur drs. P. Buitelaar, Rotterdam en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. A. C. Feij en 18.30 uur ds. J. G. Arensman, 's-Gra- venzande. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. Roskam, 's-Graven- hage. SINT MAARTENSDUK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartogh - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. als de kleuren van Wiidevuur zijn, zo in getogen is het werk van Bijker. Kera miek dat terug grijpt op de oude natuur en kuituur. Vooral door die oude kuitu ren die nog in harmonie met de aarde leven wordt deze kunstenares geïnspi reerd. Met haar mummies en sarcofaag- jes van soms bijna uitgestorven dieren zet zij zich af tegen de wegwerpmaat schappij (de Fran.se spreekwoorden en teksten spreken voor zich). Hiermee wil ze de waarde van het leven benadrukken. Vazen en schalen waarvan de funktie ondergeschikt is zijn vaak geïnspireerd d(X)r oude volkeren. De 'geheimbewaar- ders' van Bijker lijken zo ontstaan te zijn in de tijd van de Inca's. Het geheim in het deksel zal dan ook altijd een geheim blijven. Marianne Bijker kreeg landelijke be kendheid toen ze voor kasteel Ameron- gen de adelaars maakte die als wachters het leven op het ka.stcel bewaken. Naast de verschillende tentoonstellingen werkt Bijker als docente keramische werkvor men in Zeist. De expositie van Maya Wiidevuur en Marianne Bijker is te zien in Galerie De Parterre, Voorsü-aat 31 te Middelharnis. Openingstijden: donderdag van 14.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Buiten deze tijden is de galerie altijd te bezoeken na tel. afspraak (0187) 48 35 23. De morgen, zaterdag, te houden wed strijd door de N.V.B. (Nederlandse Vereniging Bedrijfshulpverlening) bij het bedrijf van Kenbri Valve, Delta Industrieweg 15 te Stellendam, aan vang 10.00 uur, heeft ook bezoekende brandweerlui iets heel interessants te bieden. Een van de hulpverleners die een met rook gevulde ruimte binnen gaat en daar een redding zal verrichten draagt een helm met ingebouwde camera, 's Mans verrichtingen kunnen elders worden gevolgd. Het is voor het eerst dat deze mogelijkheid in Nederland wordt gedemonstreerd. OOLTGENSPLAAT Donderdagmorgen 26 oktober 1995 is in zyn woning Molendyk 3 te Ooltgensplaat op de leeftyd van 90 jaar plotseling overleden, de heer Cornelis Pieter Hokke C.zn. Sinds 30 juni 1994 weduwnaar van mevrouw Annetje van Gent. De heer Hokke was een man die voor zijn geboorte- en woonplaats Ooltgens plaat en ook daarbuiten van grote beteke nis is geweest, speciaal op het gebied van land- en tuinbouw. Hij was een der voorlopers op het eiland met de teelt van witlofwortelen en de be handeling hiervan. In de dertiger jaren contracteerde hij de teelt van witlofwor telen voor de firma Nic. Both te Gouda. Tijdens de oorlog te Warffum (Gr.) begon hij in 1944 zijn zwager, de heer A. Kagchelland met de teelt in eigen beheer. Terug in Ooltgensplaat werd door de firma zelf begonnen met het trekken van lof in een verwarmde loods. Ziekenfonds W.Z.E. Van 1940 tot 1970 was de overledene bode voor het Ziekenfonds W.Z.E. (West Zuidhollandse Eilanden). De heer Hokke was ook enige tijd voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank (Rabobank) te Ooltgensplaat. Hij had geruime tijd zit ting in het bestuur van de Bewonerscom missie H.D.G. (Hervormd Diaconale Ge zondheidszorg) te Sommelsdijk. De heer Hokke heeft veel bestuursfunkties be kleed in plaatselijke en eilandelijke 1950 1995 Op D.V. zaterdag 4 november hopen onze geliefde ouders en grootouders JacoB Orgers en (Dina Orgers-JQijger de dag te gedenken dat zij 45 jaar geleden in het huwelijk zijn getre den. Dat de Heere hen nog lang voor elkaar en voor ons mag sparen is de wens van hun dankbare kinde ren en kleinkinderen. W. Hameeteman K. Hameeteman-Orgers Ronnie en Rini William Dennes Linda J. A. Troost A. Troost-Orgers Marie november 1995 Haveneind 2 3252 LE Goedereede i NIEUWE TONGE Twee mannen die dhr. Huyssen om schrijft als 'mogelijk Joegoslaven' heb ben gistermiddag uit z'n winkel op de Molendijk in Nieuwe Tonge twee gou den damesringen met diamantjes meege nomen. De mannen vroegen dhr. Huyssen wat ringen te laten zien en hoewel dhr. Huyssen best enig wantrouwen had en ze in de gaten hield, bleken ze hem toch nog te slim af te zijn geweest. Toen ze vertrokken waren bleken twee van de etuitjes leeg te zijn, een strop van 450,-. Landbouworganisaties en de Land- en Tuinbouwschool te Sommelsdijk. Onvermeld mogen we niet laten zijn grote kennis van de geschiedenis en de gebeurtenissen van zijn geboortedorp en omstreken. Hij was een vraagbaak voor velen en wist de vraagstellers op velerlei gebied te informeren. Ondanks zijn hoge leeftijd was hij helder van geest. Met de heer C. P. Hokke is een markant persoon heengegaan. Gedurende het bestaan van Eilanden Nieuws werd steeds getracht de kosten zoveel mogelijk te drukken om daarmede het abonne mentsgeld zo laag mogelijk te kunnen houden. Door externe invloe den lukte ons dat maar ten dele. De laatste jaren worden wij gekon- fronteerd met steeds stijgende kosten m.b.t. het innen van de abon nementsgelden. De huidige vorm van betalen per acceptgiro of met losse overschrijving is namelijk erg duur. Deze kosten zouden wij gaarne beperken om zodoende het abonnementsgeld zo laag moge lijk te kunnen houden. U kunt ons daarbij helpen! Door onderstaande bon in te vullen mach tigt u ons tot het automatisch inkasseren van het abonnementsgeld van uw bank- of girorekening. Wij laten dan in de maand voorafgaan de aan de nieuwe periode het betreffende bedrag afschrijven van uw rekening. Erg gemakkelijk voor u dus! Voor ons betekent dit een minimum aan kosten wat indirekt ook u ten goede komt. Wij willen u vriendelijk verzoeken gebruik te maken van deze moge lijkheid. Daar wij met deze vorm van betalen m.i.v. het abonnements jaar 1996 willen starten, willen wij u vragen om, als u van deze moge lijkheid gebruik wilt maken, onderstaande bon volledig ingevuld, vóór 30 november 1995 aan ons te retourneren. Wij zullen dan zorg dra gen dat uw abonnementsgeld wordt afgeschreven. Wilt u nadat wij zijn gemachtigd de afschrijving, om wat voor reden en op welk tijdstip dan ook, ongedaan maken, dan is dat geen pro bleem. U stuurt ons een briefkaartje of een originele intrekkingskaart welke bij uw bank te verkrijgen is. Degenen die geen gebruik willen maken van deze mogelijkheid ont vangen nonnaal een acceptgiro. Machtiging Ondergetekende invullen in hoofdletters Naam en voorletters Adres Postcode en plaats Bankrek.nr. JL Girorek. Postbank JIIIL Ondergetekende verleent hierbij tot wederopzegging machtiging aan B.V. Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws om van zij^^aar bovengenoemde (giro-)rekening bedragen af te schrijven wegens jaarabonnement. Ondergetekende verklaart zich akkoord met de regeling zoals op de machtigingsbon is vermeld. Datum Handtekening Bon in ongefrankeerde (open) enveloppe sturen naar: B.V. Uitg. Eilanden Nieuws, Antwoordnummer 183, 3240 VB Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2