3^6" Landbouwschap aan infuus Plaatwerk Het wordt goed wonen in 't plan 'Westvoorn' te Ouddorp ^JS^^SH^^ Van de Goeree-Overflakkee kalenden vóór de Scan kievit warmte Zuid-Holland naar de rechter om schorsing van het besluit tot indeling van Goeree-Overflakkee bij RBA Zeeland Weer brief aan B W Oostf lakkee over asielboot Hervormingsdienst alle merken Garage Knöps B.V. Ramoco b.v. 68e Jaa(^ VRIJDAG 27 OKTOBER 1995 No. 6447 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Landbouwpraatje De tijdbom onder het Landbouw schap tikt nog. Boeren zijn bepaald niet in een rouwstemming. Voor hen lijkt de operatie geslaagd, maar is de patiënt wel dood. Als de emoties weggeëbd zijn is het verlies pas voelbaar op de boerderij. De land- en tuinbouw wordt te gemakke lijk als verzamelnaam gehanteerd. Toch is de wereld van de varkensboer gans anders dan die van de rozenkweker. De graanteler heeft andere zaken aan zijn hoofd dan de stierenmester. Het is duide lijk dat de land- en tuinbouw een smelt kroes is van verscheidene produkties. In de agrarische volière zingt elk 'vogeltje' zijn eigen liedje. Tot voor kort wist de agrarische sektor als een eenheid naar buiten op te treden. De spreekbuis en regelaar voor de land en tuinbouw was het Landbouwschap. Het instituut had een wettelijk funda ment en mocht - in het algemeen èn agrarisch belang - regels opleggen. Het Landbouwschap heeft in feite altijd over- heidstrekjes gehad. Individuele boeren en tuinders keken daarbij wel eens sikke neurig, maar zodra het kollektieve be lang in het geding is kunnen individuen wel eens mokken. Boeren hebben altijd een haat-liefde ver houding tot het Landbouwschap gehad. Hun liefde had te maken met de vele goede zaken die het schap regelde. Hun haat sproot voort uit de jaarlijkse hef fingsplicht omdat alle aktiviteiten van het Landbouwschap een prijskaartje ken nen. Een onzichtbare meerwaarde Hoewel de goede kanten van het Land bouwschap niet altijd even duidelijk voor het licht zijn gebracht, worden die pas voelbaar zodra het belangenbeharti- gend instituut ter ziele dreigt te gaan. Het schap stuurt vele aktiviteiten aan en financiert zaken die de land- en tuin bouw rechtstreeks ten goede komen. In het algemeen gaat het om beïnvloeding van ruimtelijke ordening, milieu, markt- verbetering, kwaliteit van arbeid en pro- duktie, onderzoek en voorlichting. Het schap financiert voor een belangrijk deel de gezondheidszorg van agrarische ar beid, van gewas en dier. Het instituut stuurt en financiert land bouwkundig onderzoek en beïnvloedt het beleid van voorlichting. Het schap maakt namens de agrarische sektor afspraken over energiegebruik en gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. Het Landbouwschap heeft een deskundig secretariaat dat uitstekend lobbyt en tij dig insteekt voordat beleidsmakers hun plannen etaleren. Jammer genoeg is het succes van alle schapsaktiviteiten niet exact meetbaar. Individuele, maar hoe wel ze vaak onzichtbaar zijn, werpen ze toch vruchten af. Nu het Landbouwschap zijn einde nadert blijkt menigeen te ver zuchten dat het verlies van belangenbe hartiging vele malen groter is dan de direkte besparing van de Landbouw schapsheffingen. Wrevel leidt tot niets De 'haatgevoelens' jegens het Land bouwschap lijken aan de winnende hand. Boeren worden jaarlijks opgezadeld met een heffingsaanslag. Men moet betalen terwijl men onvoldoende zicht heeft op de 'waar voor dat geld'. Onvrede is er vaak over de besluitvorming die vooraf gaat aan regelarij met prijskaartjes. Er gaan zo'n slordige 170 miljoen gulden om via het Landbouwschap. Dat geld gaat rechtstreeks naar de agrarische sek toren en is bedoeld voor veeverbetering, kwaliteitsaanpak, onderzoek en wat al niet meer. Het blijken stuk voor stuk goede doelen die miljoenen kosten. Heel veel boeren en tuinders zouden dat ook beseffen en beamen als ze volledig op de hoogte waren van het waarom en hoe. Het Landbouwschap lijkt zijn einde te naderen omdat de onvrede in het boeren land het produkt van communicatieman co's is. Bestuurders besluiten, maar laten hun achterbannen in het ongewisse. In dergelijke wazige situaties is één vonk voldoende voor een explosie die het Landbouwschap het leven kan kosten. Tot overmaat van ramp is de vonk ge legd in een slepen cao-konflikt waarbij één van de sociale partners (de werkne mersbonden) bij een ultimatum het Land bouwschap in de waagschaal heeft ge legd. Als de dreiging werkelijkheid wordt zullen de spaarders van de explo sie nog jarenlang voelbaar zijn in de land- en tuinbouw. Het is een onverant woord experiment om het kind met het badwater weg te gooien. B.Schouwing De verkoop van de editie '96 van de Goeree-Overflakkee kalender heeft een prima verloop gehad, in de gehouden aktieweek gingen alle 2100 exemplaren vlot vande hand. In elk van de dorpen hebben verkopers zich welgemoed met de verkoop bezig gehouden. Het allerlaatste exemplaar werd dinsdagavond aangeboden aan dhr. Piet van Zielst te Middelhamis in zijn kwaliteit van voorzitter van de VEMA (Verwerving en Exploitatie Medische Apparatuur) die zich dit jaar heeft ingezet om het ziekenhuis te Dirksland aan een Scan te helpen die het ziekenhuis niet uit eigen middelen betalen kan. Bijzonder sympathiek en vindingrijke akties zijn vanuit de bevolking gehouden. Zo werd besloten van elke verkochte Goeree-Overflakkee kalender een rijksdaalder aan de aktie voor de Scan af te staan. Dinsdagavond kreeg voorz. Van Zielst het resultaat daarvan aangeboden, inclusief giften een bedrag van 5.600,-. Aanbieders waren (links) de illustrator Jaap van der Slik die de twaalf sfeervolle afbeeldingen heeft geschilderd en (midden) Leonard de Visser die de verkoopaktie heeft gecoördineerd. Geachte volksvertegenwoordigers. Als bewoners van de kernen, lintbebou wing en buitengebieden van Oostflak- kee, doen wij een klemmend beroep op u, de door ons gekozen volksvertegen woordiging, een afwijzend standpunt in te nemen betreffende het verzoek van het COA een asielzoekersboot af te meren in de Galathese werkhaven. Wij hebben op 23 oktober uit een door u toegezonden persbericht vernomen dat het COA voor het afmeren van een asiel zoekersboot een technisch geschikte lo- katie heeft aangetroffen in de vorm van de Galathese werkhaven, zoals in het persbericht verwoord: „er zijn geen tech nische belemmeringen". Het COA gaat hiermee volledig voorbij aan de sociale belemmeringen voor zowel de asielzoe kers als de bevolking. In datzelfde persbericht wordt aangege ven dat de gemeente volgende week met het COA gaat onderhandelen over de voorwaarden. Met name deze zinsnede geeft bij ons de indruk dat u binnenska mers al een positief besluit hebt geno men, omdat er anders gesteld zou wor den dat u eerst het sociale draagvlak voor het afmeren zou overwegen. Overwegende dat u als de door ons ver kozen volksvertegenwoordiging dient te waken over het algemeen sociaal wel bevinden van de plaatselijke bevolking, richten wij ons tot u. Wij wijzen het col lege alsmede de raad op het afnemende vertrouwen dat het electoraat van de ge meente in haar algemeenheid heeft ten opzichte van de politiek, welke in het bijzonder t.o.v. de plaatselijke politiek zal worden versterkt als er zonder meer, dan wel zonder afdoende voorzorgsmaat regelen ter behoud van het sociaal wel bevinden van dit electoraat, een besluit wordt genomen met een dergelijk sociaal destruktief gevolg, door een aanzienlijk aantal van 250 tot 300 asielzoekers (al lochtonen) in het buitengebied onder te brengen welke wordt bewoond door ±2100 autochtonen. Een verwijzing naar een parallelisatie met het ontbreken van een sociaal draag vlak in andere kernen betreffende een dergelijk onderwerp, is wellicht op haar plaats. Daarnaast zal het sociaal welbevinden van de asielzoeker die in 'the middle- of nowhere' wordt gedumpt zal niet verbe teren. Een asielzoeker die in een woon- kem van grotere gemeenten wordt onder gebracht zal zich prettiger voelen dan een asielzoeker die in een saai, donker, ongastvrij buitengebied wordt onderge bracht. De asielzoeker zal zoals elk nor maal mens reageren vanuit zijn beleving van tevredenheid. Stel dat u wordt on dergebracht op een plek en wijze die niet strookt met uw gevoel van tevredenheid. Dan wordt ook u prikkelbaar. Dit wordt nog versterkt met het zicht op een onze kere toekomst. Overwegende - dat het onbehoorlijk is een dergelijke grote groep asielzoekers van 250 tot 300 op een boot te plaatsen in een bui- engebied met een bevolkingsaantal van ±2100 verdeeld over enkele ker nen, lintbebouwing en het buitenge bied; - en dat er geen faciliteiten zijn in de direkte omgeving om de asielzoekers te verpozen; - en dat de infrastruktuur voor dit doel ontoereikend is; - en dat het als goed gastheer, onverlet eventuele infrastmkturele voorzienin gen, ongastvrij is gasten in een derge lijk buitengebied onder te brengen; - en dat de gekozen lokatie een belang rijk onderdeel uitmaakt van de toeris tische ANWB route; - en dat het algemeen sociaal welbevin den van de (buitengebied)bevolking emstig wordt geschaad; - en het gegeven dat door onvoldoende faciliteiten emstig gevreesd moet wor den dat met name de kleine criminali teit in geval van tijdelijke huisvesting van asielzoekers zal toenemen; - en dat de relatie bevolking en haar politieke vertegenwoordigers emstig onder dmk staat en door een positief besluit zeker niet zal verbeteren. Achten wij, als bevolkingsgroep, het on denkbaar dat onze volksvertegenwoordi ging een positief besluit kan nemen in deze. Dit op basis van de voorliggende overwegingen welke samengevat aange ven dat de lokatie wellicht technisch voor het COA wel toelaatbaar, maar voor u sociaal gezien niet sociaal zou zijn en derhalve ongeschikt. Wij gaan ervan uit dat u als volksverte genwoordigers onze belangen tot onze tevredenheid naar het COA zult weten te behartigen, door het COA op het voor- Het poppetje in 't wit in de cabine van de heimachine, dat 's nou de burgemeester van Goedereede, „de grote baas van 't gemeentehuis", zei woensdagoch tend architect Danunes Vroegindeweij. Ditmaal de ge helmde burgemester niet in close-up, maar nou'es de aandacht gericht op de unieke bouwlokatie aan de Ouddorpse WUhelmina-, en Margrietweg. Een rustig, door Ouddorpse hoogten beschut bouwterrein waarop het voor de a.s. bewoners, die Ouddorper én 55-plusser moeten zijn, goed wonen zal worden. Wethouder Klepper heeft daartoe het voorbereidend werk verricht, al lang voor burg. Sinke z'n ambt in Goedereede begon. Het burgemeester schap noemde dhr. Sinke dan ook 'een heerlijke baan' waarin je de vruchten plukt van wat door de anderen is voorbereid; in dit geval was dat wethouder Klepper, maar hij plukte heel be scheiden, de nog nieuwe burgemeester. Weth. Klepper stond al in '93 op de stoep van buro Vroeg indeweij voor architectuur en ruimtelijke ordening te Middel hamis, waar begrepen werd dat aan het plan hoge eisen waren te stellen. De school zou verdwijnen maar een (beschermde) schurveling zou blijven, dat moest voor alles worden aangeno men, maar toch.Dhr. Vroegindeweij noemde het van be stuurlijke moed getuigen dat de schurveling tóch doorbroken mocht worden, terwijl dat anders nooit wordt toegestaan, zelfs duchtig wordt bestraft wanneer dat tóch wel'es gebeurt. De gepleegde doorsteek wordt overigens „vrij behoorlijk ge compenseerd", verzekerde architect Vroegindeweij wiens hol ding als opdrachtgever is opgetreden. De woningen worden gebouwd door aannemingsbedrijf Gebr. Van den Nieuwendijk. Dhr. Vroegindeweij vertrouwt op een voorspoedige bouw: „op de plaats waar de jeugd schoolging zullen straks de ouderen prachtig kunnen wonen", voorzag dhr. Vroegindeweij. De meeste van de a.s. bewoners waren op de bouwplaats en later op een gezellige bijeenkomst in 'Duinzicht' aanwezig, hartelijk verwelkomd ook door burg. Sinke. „Ouddorp is een juweel om in te wonen", wist hij inmiddels en hij wenste de a.s. bewoners toe lang, gelukkig en gezegend in hun nieuwe woning te wonen. „Ons werk zit erop, het is nu aan u om de bouw kritisch te begeleiden", aldus dhr. Sinke. Hij had de paal geslagen, de echt allereerste, onder de woning van dhr. P. Bosland. Dat was overigens niet zo gladjes verlo pen maar dat lag meer aan de machine dan aan de burgemees ter; die wilde wel, maar 't was voor de heimachine kennelijk nog even wennen op zo'n fraai bouwterrein. Jongerius Makelaardij heeft zich met de verkoop van de woningen bezig gehouden. gaande te wijzen en deze overwegingen met ons te onderschrijven. Mocht u de mening zijn toegedaan toch te bevorderen dat een asielzoekersboot wordt afgemeerd in de Galathese werk haven, zouden wij'grag zien dat uw col lege een officieel sociaal effektrapport zou laten opstellen, waarin tot uitdruk king komen de gevolgen van en relatie tussen, het vergroten van het aantal al lochtone bewoners t.o.v. het aantal autoch tone bewoners, m.b.t. het sociaal en cul tureel acceptatievermogen van de autoch tone bewoners. Dit om te voorkomen dat er onverkwikkelijke situaties als in de kernen met een gering sociaal draagvlak zouden ontstaan. In afwachting op uw gepubliceerde reak- tie verblijven wij met vriendelijke groet, hoogachtend. De belanghebbenden, waaronder de families Jac. van Nieuwenhuyzen, J. J. van Nieuwenhuyzen, H. van Eert, R. L. den Haan, K. Aalders, J. Mosselman, C. T. M. van Oorschot- Hertog en P. J. van Oorschot. N.B. Belanghebbenden zijn zich verder aan het organiseren en zullen u te zijner tijd een lijst doen toekomen van dit standpunt onderschrijvende handtekenin gen. RENAULT-dealer GOEDEREEDE Op D.V. dinsdag 31 oktober wordt in de Ned. Herv. Kerk een hervormingsdienst gehouden; aanvang 19.30 uur. Voorgan ger is ds. J. Maas uit Oud-Beijerland. De kollekte is bestemd voor de Stichting 'In de Rechte Straat. Bij besluit van 13 juli 1995 heeft het Centraal Bureau Arbeidsvoor ziening (CBA) de vier gemeenten van Goeree-Overflakkee per 1 ja nuari 1996 ingedeeld bij het Regio naal Bureau Arbeidsvoorziening (RBA) Zeeland. Daarmee loopt het Centraal Bureau Arbeidsvoorzie ning vooruit op de door de staats secretaris van Binnenlandse Zaken beoogde overgang van Goeree- Overflakkee naar Zeeland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben tegen het besluit van het CBA bezwaar gemaakt en op 13 oktober jl. aan de president van de arrondissements rechtbank in Den Haag gevraagd delen van het besluit te schorsen op grond van de Algemene Wet Bestuursrecht. Nadelig voor Goeree-Overflakkee Volgens GS van Zuid-Holland zijn voor de belanghebbenden de nadelige gevol gen van het besluit onevenredig in ver houding tot de doelen waartoe het besluit dient. Voorts vindt het College van GS dat het besluit van het CBA niet op een deugdelijke motivering berust. In het verzoek van GS aan de president van de Haagse rechtbank zeggen zij on der meer: De gevolgen van de indeling voor de inwoners van de vier gemeenten op het eiland Goeree-Overflakkee, die hun werk vinden in het Rijnmond gebied, zijn ingrijpend. Zij die op de arbeidsmarkt aktief zijn vinden voor meer dan 90% hun werk in de regio Rijnmond. Het gevolg van de bestre den indeling is dat zij zich, bij ontslag, dienen in te schrijven bij een arbeids bureau in Zeeland (bijvoorbeeld Middelburg). Dat is een onacceptabe le situatie. Daarnaast heeft een RBA- indeling ook gevolgen voor vele ande re aktiviteiten welke een RBA verricht, zoals bijvoorbeeld in het kader van de volwasseneneducatie en de scholing van werklozen (centra voor vakoplei ding). De opleidingen die het RBA Zeeland biedt sluiten (logischerwijze) niet aan op de behoefte vanuit het Rijnmondgebied. Ook hier ontbreekt een motivering. Met spoed GS menen dat, gelet op de belangen van de inwoners van Goeree-Overflakkee een schorsing van de in het geding zijnde onderdelen van het besluit vereist is. De uitvoering van het besluit van het CBA is inmiddels begonnen en zal lei den tot een situatie die praktisch niet meer ongedaan kan worden gemaakt. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden dat onaanvaardbaar. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 VOOR BEELD EN GELUID TOTO VIDEO^DIO REPORTAGE - FOTOGBAHE m| BffiBa OUDDORP-Weststraal35- Telefoon (0187) 6B16121 Fax 683734 RENESSE - Printshap - Hoffezoom 172 - Telefoon (071 IJ 462400 SOMMELSDUK- Westkrakeelstraat 8- Telefoon (0187) 48684} centrale verwarming - sanitair „(V_ OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1