EiüvriDEii-niEmi/s Raad Dirksland niet ontevreden over begroting 1996 Suzuki blijft het voordeligst LITIE Wie schrijft er mee van en over Flakkee Het Richtsnoer Potermarkt in IVliddelharnis Bietenkoppen Maritieme avond in Oostdam Venilveren vakantiebonnen 4e Blad VRUDAG 27 OKTOBER 1995 No. 6447 Misschien had de begroting 1996 wat sprankelender mogen zijn, dat vindt althans de CDA fraktie uit Dirkslands raad, maar anderzijds is het CDA niet ontevreden over het begrotingsresultaat 207.000,- voor nieuw beleid en een Onvoor ziene van 78.000,-) en vindt ze zelfs dat het College, waaruit het CDA verdwenen is, goed op de winkel heeft gepast. De begroting wordt 'voorzichtig positief' ge noemd. Alleen de rioolrechten wer den met 30,- verhoogd, de overi ge tarieven met 3%. Van het College wordt trouwens een be leid verwacht dat van durf getuigt, want, zegt de CDA fraktie in zijn beschouwing: „er is nog genoeg te doen om Dirksland een gemeente te laten zijn die een uitstra ling heeft, ook naar zijn omgeving. Alhoewel de financiële positie van de gemeente nog goed wordt genoemd, kent het CDA z'n zorgen, over o.a. de struk- turele tekorten van het 'Binnenhof'; het lijkt dat niet ongelimiteerd door kan wor den gegaan in de tekorten bij te passen wanneer de gereserveerde 2 miljoen zal zijn opgesoupeerd. „Zeer voorzichtig" wil de CDA fraktie ook zijn ten opzichte van het ISGO, aan gegane verplichtingen zouden over een paar jaar vervelende gevolgen kunnen hebben. De brandweerorganisatie wordt voor zichtig beschouwd en de vraag wordt gesteld of de gemeente met 3 korpsen door moet blijven gaan. Een stalvaardig beleid wordt van het College verwacht wat de vestigingsmo- gelijkheid voor bedrijven betreft. Verbazing spreekt de fraktie uit over hoe het College omgaat met het verlangde multi-funktionele gebouw te Herkingen, dat is op een burgeravond in Herkingen gepresenteerd terwijl de raad niet op de hoogte was, maar het exploitatieverlies wordt op 50.000,- per jaar berekend zodat de raad er nog wel aan te pas zal moeten komen. Het lijkt allemaal even vredig in de gemeente maar, zo waarschuwt het CDA: „vandalisme viert hoogtij in de donkere hoek tussen 'Melishof' en de Sporthal te Melissant. Voor de RPF fraktie zijn de 'Binnenhof' tekorten een heet hangijzer. „Hoe gaan we verder als onze spaarpot van 2 mil joen leeg is?" vraagt dhr. Leeflang. Een van de volgende aandachtspunten in de beschouwing is de noodzaak tot verbete ring van de verbinding Dirksland-Her- kingen. Die dient een hoge urgentie te krijgen omdat verhoging van de veilig heid voor fietsers, onder wie veel school jeugd, nadrukkelijk geboden is. Zeer ingenomen is dhr. Leeflang over de plannen tot ontwikkeling van een bedrij venterrein bij de Watertoren. Ontwikke ling en uitbreiding van bedrijventerrei nen dienen de volle aandacht te hebben. De fraktie heeft in de begroting meeval lers gekonstateerd m.b.t. de kosten ge meentereiniging en de afvalverwerking, welke meevallers hij graag aan de burger ten goede zou laten komen. Dhr. Leeflang besluit z'n beschouwing waaruit we wat sprokkels weergaven met de wens dat Gods onmisbare zegen de bestuurderen zal vergezellen opdat er vrede en welvaart heerse. Een zodanige wens wordt ook in de be schouwing van de SGP fraktie tot uit drukking gebracht: ,,Aan 's Heeren zegen is 't al gelegen" zo wordt bena drukt. Met de verbouw van het gemeentehuis zou de SGP fraktie liever wachten tot er meer duidelijkheid is over de Prov. her indeling: niemand weet nog welke taken, in welke opzichten dan ook, er dan van ons verwacht worden". Over het ISGO wordt met waardering gesproken, zeker waar de verkeerstaken behartigd worden. Dankzij een motie van de SGP Statenfraktie wordt Goeree-Over- flakkee tot speerpuntgebied verklaard, belangrijk gezien het grote aantal kinde ren dat zich dagelijks per fiets in het ver keer begeeft om in Middelharnis naar school te gaan. Bij het College werd er op aangedrongen „eens een keer" wat voortvarendheid te tonen in het scheppen van mogelijkhe den voor bedrijven op de bedrijventerrei nen: „ze zitten er om te springen maar het College doet ondertussen helemaal niets", zo luidde de klacht. Gehoopt wordt dat het gebied bij de Watertoren metterdaad ontwikkeld zal worden. Gepleit wordt ook voor het creëeren van woningbouwmogelijkheden te Herkin gen nu het uitbreidingsplannetje aldaar is volgebouwd. De SGP fraktie wenst dat het voor de burger merkbaar wordt dat de AVR lage re verwerkingskosten in rekening brengt; het zou per huisgezin plm. 45,- kunnen schelen. Spijtig vindt de fraktie het dat de inzamelaar die jarenlang op Goeree- Overflakkee het huisvuil ophaalde zich niet kon handhaven op het eiland, met als gevolg dat hier wonende personeels leden hun werk kwijtraken. De fraktie verklaart voorts tegen de sub sidies voetbalver. Dirksland, Tennisclub Melissant en VVV Overflakkee te zijn, de clubs spelen op zondag en de VVV neemt deel aan beurzen die op zondag gehouden worden. Het jaarlijks tekort op het zwembad is voor de SGP fraktie „beslist niet" accep tabel, het wordt een geldversUndend ob- jekt genoemd. Ze verklaart zich dan ook tegen de begrotingspost omdat bij het College niet de bereidheid aanwezig is om de zwembadtekorten te beperken. Er moet aangedrongen blijven worden op verbetering van de verbindingsweg Herkingen-rest van de wereld en waar de SGP fraktie het over de haven heeft wordt gezegd dat de havenpier te Herkingen „zeer beslist" niet afgebroken mag worden, zoals de Watersportver. zou willen, omdat het karakter van de oude haven dan totaal verloren zou gaan. Drastische maatregelen worden hoog no dig geacht voor 'Binnenhof' dat naar het lijkt in '96 op een tekort van 5 miljoen afkoerst. De fraktie meent dat het huidi ge bestuur van Biimenhof niet berekend is op de taak om Binnenhof te redden. Gelukkig De fraktie Gemeentebelang zegt zich in zijn beschouwing gelukkig te prijzen met de wijze waarop het huidige College is ontstaan en - als vastberaden trio - funk- tioneert; het is een combinatie van kwali teit, capaciteit en integriteit. Het doet de fraktie - drie dorpen, één be lang - deugd te konstateren dat de be lastingmaatregelen minder ver gaan dan in het verleden. Het lijkt een eerste stap naar een verdergaande noodzakelijke sta bilisering van de lasten voor de burger. Het ISGO funktioneert naar behoren maar het lijkt de fraktie Gemeentebelan gen niet gewenst ze, gezien de mogelijke Prov. herindeling, nog een veelheid van nieuwe taken op te dragen. Na een veelheid van onderwerpen kort te hebben belicht, stuit ook de fraktie Ge meentebelangen op het Binnenhof. In de jaren '96-'99 schat het College de tekor ten op 12,5 miljoen en dat spreekt duide lijke taal. Het probleem is klaarblijkelijk te groot voor de afzonderlijke gemeenten, mede gezien het machteloze politieke gespartel in de vier gemeenteraden. Het lijkt de fraktie dat in het belang van de werkne mers en de burgers moet worden opge houden met de politieke schijngevechten De Consumentenbond heeft de Suzuki AJto GA voor de derde keer op rij aangemerkt als goedkoopste auto in het dagelijks gebruik. Ook de driedeurs Suzuki Swift 1.0 scoort uitstekend in het onderzoek waaraan 5.500 autobezitters hebben meegewerkt. De resulta ten staan in de Consumentengids van oktober 1995. De Alto GA is als goedkoopste model in de range inmiddels opgevolgd door de vijfdeurs Max, de Swift 1.0 is in diverse uitvoeringen nog steeds in het pro gramma opgenomen. Autorijden is kostbaar. Tot die konklusie komt iedereen, ook zonder onderzoek van de Consumentenbond. Het rapport geeft echter feilloos aan welke aspekten van het autogebruik het zwaarste op de portemoimee drukken. Zo konkludeert de bond dat waardevermindering van de auto de grootste kostenpost vormt. Brandstofkosten komen op de tweede plaats. Het loont dus om behalve een zuinige auto vooral een auto te kiezen die waardevast is. Op beide vlakken scoren Suzuki-modellen zeer goed. De Consumentenbond bekeek de gemiddelde maandelijkse kosten per auto over 2,5 jaar en 40.000 kilometer, vijf jaar en 80.000 kilometer, zes jaar en 95.000 kilometer en zeven en een half jaar en 120.000 kilometer. Over de eerste twee periodes bleek de Alto GA het goedkoopst. De Suzuki Swift 1.0 staat na vijf jaar op de derde plaats om na zes jaar de leiding van zijn kleinere broer over te nemen. Anderhalfjaar later staat de Swift nog steeds op de eerste plaats. De opvolger van de door de Consurtientenbond als voordelig ste betitelde auto is de Suzuki Alto Max. Deze vijfdeurs Suzuki kost 13.995 gulden en is één van de zes leverbare Alto- varianten. De consument heeft het bij Suzuki dus voor het kie zen als het gaat om een auto op maat. De Suzuki Alto Max is uitermate praktisch en kompleet uit gerust. Een rechterbuitenspiegel en getint glas zijn standaard. Evenals een klokje, kaartenvakken in de portieren, een afsluit baar dashboardkastje en een dagteller. Doordat de acherbank in twee gelijke delen neerklapbaar is kan de bagageruimte in een handomdraai worden uitgebreid tot 800 liter. De aandrij ving komt voor rekening van een zuinige, pittige en vooral betrouwbare 796 cm' motor. Suzuki's als de Alto Max danken hun populariteit mede aan hun waardevastheid. De maandelijkse kosten van een nieuwe Suzuki zijn maar een fraktie hoger dan die van een gebruikte. Zeker gezien de Suzuki-garantietermijn (drie jaar of 100.000 kilometer) is het zinvol om goed de voordelen van nieuw en gebruikt tegen elkaar af te wegen. De Consumentenbond raadt aan om een auto te kopen die waardevast is. Dan zitten de kopers van een Suzuki goed. Op de Alto GA wordt in vijfjaar tijd slechts 149 gulden per maand afgeschreven. De Prot. Chr. Vereniging voor werkers in de gezondheidszorg 'Het Richtsnoer', de sektie Gezondheidszorg en Welzijn van de RMU en de Commissie Verzor gende Beroepen van de JBGG beleggen een conferentie op D.V. zaterdag 11 no vember 1995. Plaats: 'De Driestar',PABO-gebouw, Ronsse- weg 492 te Gouda. Aanvang: 09.45 uur met ontvangst met koffie vanaf 09.15 uur voor leden RMU/ Richtsnoer, 10.30 uur met ontvangst met koffie vanaf 10.00 uur voor niet-leden. Thema: Wie beschikt...?! Over zelfbeschikkings recht. juridische aspekten van het thema het thema in het licht van de Bijbel het thema in de praktijk van het werkveld Sprekers: Mw. Mr. E. P. van Dijk, jurist Juridisch Adviesbureau Gezondheidszorg (JAG). Dhr. A. Schreuder, student theologie van de Gereformeerde Gemeente en arts. Dhr. J. J. Pols, psychiatrisch verpleeg kundige, werkzaam bij GLIAGG 'De Poort'. Aanmelding: Administratie van 'Het Richtsnoer', Andante 20, 2925 AB Krimpen a/d Ussel, tel. (0180) 5178 88 tot uiterlijk 4 november. Bij aanmelding is het mogelijk een lunch pakket te reserveren voor 5,00. en onverantwoorde kritieken, geuit van achter onze oogkleppen. Ruim 350 werk nemers bungelen aan een politiek draad je wat door ons heen en weer geslingerd wordt. De kreten die worden geslaakt over maximale extra bijdragen en evt. opheffing werden onbarmhartig en kil genoemd. Gemeentebelangen vindt dat er aldus niet humaan en verantwoord met de medemens wordt omgegaan: „We moesten ons schamen!" zo wordt ge- zegd. Waakzaamheid Door de WD fi-aktie wordt de financiële positie van de gemeente op dit moment redelijk genoemd, maar waakzaamheid blijft geboden. In het verloop van de beschouwing wordt gepleit voor inkrim ping van de brandweer. Met de drie blus- groepen zou aarover van gedachten gewisseld moe-ten worden. Niet verant woord acht de VVD fraktie de voorgeno men aanschaf 350.000,- van een nieu we brandweerwagen voor Dirksland. Zeer ingenomen verklaart de fi-aktie zich met a.s. ontwikkelingen van een bedrijfs terrein bij de Watertoren. Verplaatsing van het benzinestation de Gast naar de Watertoren wordt als een goede gedachte gewaardeerd. Ook de PvdA fraktie heeft voor een aan tal zaken aandacht gevraagd. De be schouwingen werden overigens niet voorgelezen maar zijn vroegtijdig aan het College ter hand gesteld. Gewezen wordt ook op het 'Binnenhof' en dat kan niet anders, vindt de fraktie, omdat het 'Binnenhof' de ondergang van de eilandelijke gemeenten dreigt te wor den. Van alle reorganisaties, direkteurs- en bestuurswisselingen wordt nog geen enkele resultaat gezien. Vrijdag 3 november is er een maritieme avond in Partycentrum 'Oostdam' te Goedereede, Jongkoenstraat 1. Wat krijgt u zoal te zien: een videofilm van de reis die de Saartje en de Van Speyk naar maritiem Den Bosch maak ten. Deze reis maakten zij in de week van 16 september. Op deze datum behaalde Hans Grinwis en Rinus Augustein met zanggroep ook de publieksprijs van het zeeliederen songfestival dat daar gehouden werd; van de 12 groepen die daar meededen behaalde zij een achtste plaats. Liedjes die over de zee gingen en zelf geschre ven waren. Deze zanggroep zal tevens deze avond voor u optreden met een aan tal liedjes, grappen en grollen. Verder vertellen de schippers over hun reizen en enkele anekdotes. Verder krijgt u een diaserie te zien over de Grevelin- gen onder water. U krijgt dan een goede kijk wat er onder water zoal te zien is. Getracht zal worden om in samenwer king met radio Flakkee de film Sail Am sterdam 1995 te laten zien. Welke opge nomen werd vanaf de m.slb. 'Saartje'. Indien er dan nog tijd overblijft zullen een aantal dia's van de reis naar Sail Antwerpen getoond worden, een reis die via Limburg, Ardennen, Brussel naar Antwerpen ging. Kortom, het wordt een avond voor de ware liefhebber van water, boten en met een knipoog naar het vrolijke ontspan nende zeemansleven. Kom dus allen naar 'Oostdam', Hans Grinwis heet u daar namens zijn groep van harte welkom. De toegang is gratis maar van tevoren wel even een gratis kaart afhalen in Oostdam. De avond wordt gehouden op 3 novem ber, 19.30 uur. Kom snel, want als de kaarten op zijn is de zaal vol. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenlieid Goeree-Overflaldcee POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) GEMEENTE MIDDELHARNIS Poging inbraak Het afgelopen weekend werd bij de Prins Maurits Scholengemeenschap te Middel harnis geprobeerd in te breken. Er wer den enkele ruiten vernield. Een inwoonster van Delft die op 24 oktober 1995 in Nieuwe Tonge op fami liebezoek was en merkte dat hij in een snackbar haar tas was gestolen, was een dag later weer blij dat haar tas door een eerlijke vinder was gevonden. De tas waar o.a. haar medicijnen in zaten kon weer aan haar worden teruggegeven. Met dank aan de eerlijke vinder. GEMEENTE GOEDEREEDE Inbraak In de nacht van 22 op 23 oktober werd in Stellendam ingebroken bij een garage bedrijf. Er werden diverse autoradio's gestolen. Inbraak woning Tevens werd er in de nacht van 23 op 24 oktober 1995 in Stellendam ingebroken in een woning. Er werd o.a. een lederen jas weggenomen en een stereo-installa tie. Diefstal personenauto In de nacht van 24 op 25 oktober 1995 werd, vanuit de oude dorpskern in Goe dereede een Opel Kadett met het kente ken TK-32-XG. Ook is er diezelfde nacht nog in de oude dorpskern gepro beerd een andere personenauto te stelen waarbij de personenauto werd bescha digd. Zaterdag 4 november is het weer Potermarkt in Middelharnis. Op het Diekhuusplein worden poters en ande re lekkernijen verkocht en is er een markt met allerhande waar. Voor de kinderen is er een draaimolen. De po termarkt is vanaf 10.00 tot 16.00 uur. 's Middags treedt op de Potermarkt op de Zeeuwse Rei met volksmuziek. GEMEENTE DIRKSLAND Poging inbraak In de nacht van 24 oktober 1995 werd te Melissant in een winkel geprobeerd in te breken. De alarminstallatie werd meege nomen. Zeilers vermist en weer in goed gezondheid aangetroffen Twee inwoners van Melissant gingen op 24 oktober 1995 zeilen op de Grevelin- gen. De adspirant-zeilers werden op 25 oktober 1995 omstreeks 08.30 uur door de Reddingboot De Griend aangetroffen op een zandbank nabij de havenmond van Herkingen. De boot was vastgelopen en de mannen hebben de nacht doorge bracht op de zandbank. Om de mannen op te sporen heeft er grote gecombineerde zoekaktie met de Kustwacht plaatsgevonden. Ter gelegenheid van de Potermarkt wordt er weer een Bietenkoppen wed strijd georganiseerd. Gratis bieten zijn af te halen bij Modehuis Buijsse, het Diekhuus, Fabert Konfektie, Formido Bouwmarkt, de Staver en Boekhandel Vroegindeweij. Maak van de biet een mooie kop en le ver hem uiterlijk 4 november vóór 2 uur 's mdidags in. Deelnemers maken kans op kadobonnen ter waarde van ƒ50,-, ƒ25,- en 10,-. De ingelever de bietenkoppen worden tentoonge steld. Het is de bedoeling dat de biet gedeel telijk wordt uigehold, waarna openin gen en versieringen kunnen worden aangebracht. Afhankelijk van de vorm van de biet ontstaan dan prachtige vreemde gezichten of dieren. Met een theelichtje erin ontstaat een bijzonder effekt. De ingeleverde koppen kunnen vanaf vanaf 6 november gedurende een week worden opgehaald bij het Diekhuus. Bouwvakkers: Het verzilveren voor de a.s. feestdagen van R.S.B, vindt plaats woensdag 1 november van 6-9 uur bij M. Driesse, Prinsesselaan 5, 3245 XN Sommelsdijk, tel. (0187) 483065. Van de heer F. die verder niet vernoemd wil worden kregen wij de vol gende brief. Daaruit blijkt weer eens, hoe belangrük een eigen groente tuin en het varken waren voor onze ouders en voorouders, ook hoe het gesteld was met wat we tegenwoordig sociale voorzieningen noemen. Destijds bestond dat woord niet denken we. Meneer F. bedankt voor uw bijdrage. We laten nu meneer F. aan het woord. Redaktie E.N. Ak die stikkies lees over Flakkee van vroeger, dan dienkuk wellus, wat hamun 't noe toch meraekels best. Hoeveul loape dur niet roengd, die nie waarke, evengoed un autootje in mit vekansie as ze wille. Dat was vroeger wel angders. Mun vaoder wèrrekende bie dun boer, voor un klein beetje geld, in vaorder niks in te briengen as lege briefjes. Astur dan 's winters gêên waark was, wier dur oak gêên loan uutbetaeld, in moste je ouwers mar zien dat ze dur eige reddende. Affijn, ieder huus had wel un eige hoffie, waer allerlei groente, juun in aere- pels geteeld wiere, in daer at mun dan mit ut héle huushouwen van, in van de aerepels in wattur overbleef (dat was mêêst nieveul, wangt mun hadde as kin- ders goeijen hoenger) wier ut vaereke dan gevoerd. Noe week niet of hut vol gend ewaer is, in ik zou dat best us wille hoare van angdere oud- Flakkejenaers: Mien opa, die had op un kêêr twêê vaarkus tegeliek, in noe staet mun bie, dazze dat êne vaarke hut erte-vaarke noemende, in dat zat zo: Opa voerde êén vaarke mit alles wattur mar te eten viel, mat dat angdere vaarke, dat kreeg allêên mar erten, die kweekte mun opa allênig voor dat vaarke, hut ertevaarke. Hie zei assuk ut goed ha, dur is gêên lekkerder spek dan erte-spek. In je mot rekene, die vaarkes van toen, dat waere nie van die maegere bacon-vaarrukjes zo as noe naer lengeland gaen, mar die woge wel effe mêêr, zo'n driehoengderd kilo geloaf ik wel. Affijn. Istur oengder jule nog iemand die kan zage, jae da's waer, da dee mien vaoder oak, of zouwekut van hoare zage ha? De weet ut zaalf niemêêr, ik wor oak un daggie ouwer. In dan istur nog un dieng, as mien opa worst maekende, dan smaekende die worst zo meraekuls lekker, die kajje noe naargus mêêr kriege, in of tat noe in het angdere onbespote voer zat of wat dan oak, 'k h a wel us un endje worst hier of daer gekocht asse zeije dat mojje us prebere, mar die smaek van vroe ger was ter nie mêêr bie. Noe kent oak weze, dammun zo verwend binne in oengze smaek, dammun nie mêêr kenne oengderscheije wattur wel in niet lekkerder is. Vroeger krege mun niet te veul, dus alles zal wel lekkerder geweest weze dan noe. Zo zouw- ut oak kenne zitte. Affijn, wie dur nog aargus un slaeger weet die die ouwer- wesse worst maekt, ik hou me anbevole, in zal ze beslist us haele in proeve in prebere. Maansen dat wassut weer, 't gae je goed, tot wederhoarens. WEER WAT UUT MUN KINDERJAEREN Op mun vorige stikje in de krante boa ik zukke leuke reaksies gehad, dat ik weer mar us prebere wat over vroeger te schrieven! Waer bluve toch die gezellige ouwerwesse winters mit ies in sneeuw. Mun konne soms weken lang schaeserieje op de kerkgracht. Mun opoe weunde op de rienk in daer gienge mun dan êêrst naer toe, dan boengd ze oenze schaesjes an in dan droeg ze ons op de kerkgracht op 't ies. In azze mun dan moe wiere, gienge mun weer naer der toe. Ze had altied un waarme stove mit sloffen (briketten) dur in, dan konne mun oengze voeten waarme. In op de kachel stieng dur un ketel suukeloademelk, groate krauk- plaetjes dur bie, die mit rommelkruud ter in gebakke waere; die zagge dan un beetje road en waere aarg lekker. Mun krege dan oak dikkels iesvrie van schole, daer hoar je noe noait mêêr van! Mar dur birme noe oak niet meier van die strienge winters. In dan had je die gezellige kerstdaegen, in oud in nieuw. Mit nieuwjaer krege mun altied vuuventwintig stuuvers van opoe, dat was un hoap oor! De zieje Joap van der Groef met Saarleer nog mit un douwkarre mit sienusappels in manderijnen deur de sneeuw loape. Dan mochte mun manderijntjes koape, dat was toen un traktaosie oor. In dan had je kerstfeest op de zoengdagschole, ik hoa dur oak opgegaen in dan dee domenee v. d. Wal un kerstvertellieng, moai was dat. Dat was dan in de kaarke, die zat dan boesvol! Tot schriefs van Annie Walraven

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 13