Ouderendag 1995, druk.gezellig.aktief UW SHELL-LEVERANCIER VOOR ifll 11 It - GASOLIE - DIESELOLIE - PETROLEUM - SMEERMIDDELEN Stel, het is je eigen vel... Jaarlijkse recordwedstrijd vlinderslag Z.C. de Schotejil Aart Bergwerff Herv. Kerk te concerteert in Middelharnis Goed zichtbare kinderjacks Warnaar - Looman - van den Ban b.v. oliehandel Landelijke kollekte Ned. Brandwonden Stichting 29 oktober - 4 november Een concertavond gered... DINSDAG 24 OKTOBER 1995 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 Dolle pret bij De 25-jarige stichting Bejaardenwerk en de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen kunnen tevreden zijn over de door hen georganiseerde aktivi- teitendag voor 50-plussers in rekreatiecentrum 'De Staver' van afgelopen donderdag 19 oktober. Meer dan 500 ouder wordende mensen hebben deze dag de Hobby- en Oude Ambachtenmarkt bezocht en deelgenomen aan Meer Bewegen voor Ouderen: zwemaktiviteiten, sport en spel, volksdansen, en andere aktiviteiten. Mensen vanaf 50 lentes tot ver in de 80 lentes waren in alle tussenliggende generaties ruim vertegenwoordigd. Vooral de wereld- en televisiespelen vielen in de smaak. Daar bezigen deelnemers zich met het 'muizenslaan' waarbij erg veel gelachen is. Maar ook de bowlingbanen, de jeux de boule- banen, stokkenvangen, de ballengooitent, spijkerhengelen enzovoort, enzovoort, waren de gehele dag volop in gebruik. Het volksdansfestijn waar MBvO-groepen uit zes verschillen de plaatsen hun kunsten lieten zien, was een groot succes. Tussendoor vermaakten 'De Folklore Briengers' uit Middel burg het publiek met haar klederdrachtenquiz, liedjes uit de oude doos en de klepperdans. de muizenval. De organisatoren wisten zich gesteund door een 50-tal vrijwil lige medewerkers, door een deskundig horeca-team uit 'De Staver', door de technische medewerkers Jan Smit en assisten ten en geluidsfreak Gerard de Gooyer. De lunchmaaltijd van oud-HoIIandse kwaliteit met 300 mensen verliep gesmeerd en was van beste kwaliteit. De manager van 'De Staver', de heer Leen Jordaan, liep voortdurend tussen het publiek en meldde: „Als dit niet meer kan zo af en toe, dan moesten wij d'r maar mee stoppen. Wat is dit een gezellige dag." Veel gemeente raadsleden zijn op deze dag gesignaleerd om eens even kennis te nemen van wat er deze dag allemaal plaatsvond. Gep van Middelkoop, verantwoordelijk voor de organisatie, bedankt al die enthousiaste medewerkers, alle sponsors aan de aktiviteitenpot, alle gratis verleende diensten van diverse orga nen en is vooral is hij dankbaar vtx)r het feit dat deze dag er een zonder narigheid en juist met heel veel vreugde is geweest. Middelhamis is hierin wel een beetje uniek. Diverse mensen uit andere gemeenten verklaarden jaloers te zijn op zo'n dag. Kon dit maar bij ons ook gebeuren. De stichting heeft haar jubileum-aktiviteit gehad. Santé S.B. W. Geen house-muziek. maar oude liedjes: ..Daar lui.s laal.st een meisje loos" Johan Kom Korteweegje 40 3244 AL Nieuwe Tonge Telefoon: 0187-651536 Jaap Kievit St. Elisabethstraat 15 3249 BC Herkingen Telefoon: 0187-669648 W.L.B. b.v. Staalstraat 2 2984 AJ Ridderkerk Telefoon: 0180-420856 Kollekteweek en brandpreventieweek Ook dit jaar organiseert de Nederlandse Brandwonden Stichting weer haar lande lijke kollekte. De kollekteweek valt samen met de Nationale Brandpreventie Week, die wordt georganiseerd door de Nederlandse Brandwonden Stichting, de Nederlandse Brandweer Federatie, het Verbond van Verzekeraars, het ministe rie van Binnenlandse Zaken en de Stich ting Consument en Veiligheid. Doelstelling van de kollekteweek is het aantal doden en gewonden door brand en brandwonden verder terug te dringen. Doel kollekte De opbrengst van de kollekte wordt besteed aan brandwondpreventie, verbe tering van de zorg voor brandwondpa tiënten, ondersteuning van het weten schappelijk onderzoek en het beheer van de Nationale Huidbank. Om al deze akti viteiten in Nederland op hoog peil te houden en waar meiijk verder te verbete ren, is geld nodig van partikulieren. De Nederland.se overheid verstrekt hiervoor geen subsidies. De consulenten van de Nederlandse Brandwonden Stichting bereiken per jaar zo'n 70.000 mensen met hun voorlich tingspresentaties. Tijdens deze presenta ties staat centraal hoe brandwonden te v(x)rkomen zijn en wat er moet gebeuren als er t(x:h iets misgaat ('Eerst water, de rest komt later'). Uiteraard kan ook schriftelijke informatie worden opge vraagd (0251 275555). De medische verzorging van brandwond- patiënten m(x;t nog steeds verder worden verbeterd. De stichting stelt veel geld beschikbaar voor wetenschappelijk onderzoek. Want hoe beter de zorg voor een brandwondpatiënt is, des te groter is de kans op goed herstel. Eenmaal per jaar een uurtje maar De Nederlandse Brandwonden Stichting is volledig afhankelijk van vrijwillige bijdragen zoals kollektegiften. Met de hulp van veel enthousiaste vrijwilligers werd vorig jaar tijdens de kollekte ruim 3,3 miljoen gulden opgehaald. Inmiddels is het aantal kollektanten sterk gegroeid: van ca. 30.000 naar ruim 35.000. Daarmee komt dit jaar voor het eerst een kollekte-opbrengst van 4 mil joen gulden in zicht. Nieuwe kollektanten zijn altijd welom bij onze kontaktpcrsoon: mevr. Snijders, tel. 486489 Zwemclub 'De Schotejil' heeft za terdag j.l. de jaarlijkse recordwed- strijden vlinderslag gezwommen. Ongeveer 75 zwemmers hebben ieder in hun eigen leeftijdscategorie en op hun eigen afstand vlinderslag gezwommen. De wcdstrijdzwem- mers hebben bovendien nog wissel slag gezwommen. Dit om inzicht te verkrijgen wat de richttijden voor de diverse zwemmers zijn. Zoals op een recordwedstrijd mag wor den verwacht, werd inderdaad een viertal clubrecords verbeterd. Bij de jongens onder de 12 jaar was het Lccndert Joppe, die een clübrecord op de 100 meter wis selslag in 1.26.7 realiseerde. Even later was het Leander Noordijk die bij jongens onder 14 jaar z'n eigen clübrecord op 2(X) meter wisselslag verbeterde en op 2.49.3 bracht. Bij de meisjes onder de 10 jaar was het Rianne Noordijk, die zelfs twee clubrecords verbeterde, nl. op de 50 meter vlinderslag in 0.48.3 en op de 100 meter wisselslag in 1.43.1. Jammer gcncx^g greeep Thijs Tromppcr bij de jon gens onder de 8 jaar op de 25 meter vlin derslag net mis. Hij benaderde met een tijd 0.27.3 het clübrecord tot op 0.1 .seconde. Naast records en bijna-records zijn er nog de volgende vermeldenswaardige resul ten. Bij de meisjes onder 8 jaar won Annemiek Veltman de 25 meter vlinder slag in 0.27.4. Rianne N(x>rdijk werd zoals gezegd eer ste op zowel de 50 meter vlinderslag als de 100 meter wisselslag bij meisjes onder 10 jaar. Dorija Trommel werd tweede op beide slagen. De 50 meter vlinderslag in 1.00.6 en de 100 meter wisselslag in 1.50.9. Irene van Mourik werd derde op de 50 meter vlinderslag in 1.01.6. Bij de meisjes onder 12 jaar was het Jolanda Welleman, die op de 50 meter vlinderslag als eerste aantikte in 0.43.0, gevolgd door Miranda Verduijn in 0.43.7 als tweede en Danielle Hagoort in 0.44.4 als derde. Op de 100 meter wisselslag lagen bij deze meisjes de kaarten weer anders, nl. Danielle Hagoort eerste in 1.32.3, Jolanda Welleman tweede in 1.35.9 en Miranda Verduijn derde in 1.36.9. Kleine verschillen dus. Op zaterdag 28 oktober a.s. hoopt de organist Aart Bergwerff een concert te verzorgen op het orgel van de Ned. Herv. Kerk te Middel- harnis. Het programma van deze avond is als het ware een caleido scoop van de laat 19e eeuwse en 20e eeuwse orgelliteratuur. Aan de ene kant de ontwikkeling in Duitsland, met de strenge vormen van de muziek van Johann Nepomuk David; aan de andere kant de ontwikkeling in Frank rijk, waar begrippen als raffinement en kleur vaak belangrijker zijn dan de stren ge vorm. Het programma opent met de Hommage k Dietrich Buxtehude van de Tsjechische componist Petr Eben. Dit stuk werd gecomponeerd ter gelegenheid van het 'Buxtehudejaar 1987', in opdracht van het ministerie van cultuur van de Noord- duitse deelstaat Schleswig-Holstein. Het stuk is een Toccata-fuga in vier delen, gebaseerd op twee citaten uit orgelwer- ken van Buxtehude: het Praeludium in C, en het fuga-thema uit het Praeludium in g. Zoals ook andere werken van Eben is het een zeer motorisch schuk, vol muzi- kanteske wendingen. Het Agnus Dei van de Zwitserse compo nist Frank Martin is een bewerking van het Agnus Dei uit de Mis voor dubbel koor uit 1922. De gerepeteerde akkoor den aan het begin vormen de begeleiding voor het thema Agnus Dei, qui tollis pec- cata mundi (Lam Gods, dat de zopden der wereld wegdraagt...), gespeeld met de grondstemmen van het orgel. Het Geistüches Konzert 'Es sungen drie Engel' van Johann Nepomuk David is geprogrammeerd vanwege het honderd ste geboortejaar van de componist. On der invloed van de Orgelbcwegimg in Duits land ontstaat er een strenge orgelstijl, die teruggrijpt op barokke principes, maar met een eigentijdse invulling van het klankidioom. Het stuk werd gecompo neerd in 1941 en telt drie delen. Na een inleiding verschijnt in het eerste deel de koraalmelodie als Passacaglia- thema in het pedaal, later gecombineerd met de melodie van 'O Haupt voU Blut und Wunden'. Het tweede, langzame middendeel heeft een ABA-vorm, de beide langzame hoekgedeelten worden onderbroken door een scherzo-achtig middendeel. Het derde en laatste deel van het concert vormt een virtuoos be sluit van de compositie. Jehan Alain, de in 1940 gesneuvelde broer van de van de organiste Marie-Claire Alain, componeerde zijn Variations op een thema van een frans chanson van de Renaissance-componist Clement Jane- quin (ca. 1485-1558). In een afwisseling van mineur en majeur wordt het chanson vol kleurschakeringen behandeld in de verschillende variaties. Van César Franck tenslotte het Premier Choral. Met de andere twee koralen van Franck vormt dit werk de zwanezang van de grondlegger van de Franse symfoni sche orgelstijl, gecomponeerd in 1890. Franck geeft met deze werken een nieu we invulling aan het begrip 'koraal', niet meer als kerklied, door de gemeente te zingen, maar als zelfstandig instrumen taal 'Lied ohne Worte'. Na een rijke en majestueuze inleiding verschijnt het koraal zelf. Het thema wordt gevarieerd, wordt ontgwikkeld en eindigt, met het volle orgel gespeeld, stralend in de toon soort E-groot. Aart Bergwerff (1960) studeerde orgel, koordirektie en kerkmuziek aan het Rotterdams Conservatorium bij André Verwoerd en Barend Schuurman. Hij zette zijn orgelstudie voort bij Harald Vogel in Bunde (Duitsland) en bij Ma rie-Claire Alain in Parijs, welke studie hij afsloot met het behalen van de Prix de Virtuosité. Aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag studeerde hij improvisatie bij Bert Matter en behaalde de Aantekening Improvisatie Orgel. Hij won prijzen op internationale orgelconcoursen in Brug ge (1985), Lausanne (1987) en Gronin gen (1989). In 1990 werd hij benoemd tot cantor organist van de Evangelisch Lutherse Kerk in Den Haag, en werd daarmee de vast bespeler van het beroemde Batz- orgel uit 1762. In maart 1993 gaf hij met Het Brabants Orkest de wereldpremière van het Con certo for Organ and Orchestra van Jo van den Booren, ter gelegenheid van het in gebruik nemen van het orgel in het Mu ziekcentrum Frits Philips te Eindhoven. Aart Bergwerff werd in 1994 benoemd tot docent hoofdvak orgel aan het Rotter dams Conservatorium. Hij is adviseur bij restauratie en nieuwbouw van orgels, in samenwerking met de Orgelcommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk. Voor het label Cygnus maakte hij twee cd's met orgelwerken van J. S. Bach en F. Mendels.sohn. Het concert begint om 20.(X) uur. Toegang 5,- voor volwassenen en 3,- voor scholieren, CJP en 65+ kaart houders. Het zag er naar uit, dat de geplande con certavond in de Dorpskerk te Vierpol- ders op zaterdag 28 oktober a.s. niet door zou gaan! Het 'Rianti Ensemble' dit keer bestaande uit Annelies Breen, hobo; Tineke Poolen, dwarsfluit; Edith Bosnia, cello; Matthijs Mijnders, clavecimbel hebben toegezegd de asvond te zullen invullen met... BAROKMUZIEK Aanvang concert 20.00 uur; kerkzaal open om 19.30 uur. Een boeiend programma is beloofd! 1 Stel hen niet teleur.kom mee genieten. Toegang 5,- (65+ en CJP 3,50). Koffie/thee in de pauze gratis. .\ls uw kind op de fiets naar school gaat, is het belangrijk dat het goed gezien wordt door andere verkeersdeelnemers. Zeker als het regent, donker of mistig is. Daarom zijn de kinderjacks van het label 'Body Guard' voorzien van hoogwaardig reflektiemateriaal. Het 3M-reflektiemateriaal van deze trendy kinderjacks wordt ook gebruikt voor de kleding voor politie en brandweer. De zichtbaarheid is onder alle weersomstandigheden, ook op afstand, uitstekend. Aan de kinderjacks is dan ook het 'Goedmerk van Veilig Verkeer Nederland' toegekend. De jacks zijn te koop bij C&A in de maten 98 t/m 182. De prijs varieert van 79,- tot 119,-. U kunt er ook terecht voor bijpassende accessoires met reflektiemateriaal, zoals wanten, handschoenen en basball-caps. Marjon van Kempen verbeterde haar tijd op de 100 meter vlinderslag bij meisjes onder 16 jaar in 1.18.4. Bij de jongens onder de 12 jaar was het erg spannend. De 50 meter vlinderslag was voor Laurens van der Valk in 0.41.5, Leendert Joppe werd tweede in 0.42.7 en Stephan Knook derde in 0.46.7. Ook hier gaf de 100 meter wisselslag een andere uitslag te zien. Eerste Leendert Joppe in 1.26.7 (clübrecord dus), tweede Laurens van der Valk in 1.27.1 en derde Michiel de Gelder in 1.27.2. Leander Noordijk won bij jongens onder 14 jaar de 100 meter vlinderslag in 1.22.8. Gerwin Grit werd tweede in 1.31.9 en Jasper van Meer derde. De 200 meter wisselslag werd opnieuw gewonnen door Leander Noordijk, met Gerwin Grit in 2.59.3 op een tweede plaats. De 100 meter vlinderslag voor heren, werd gewonnen door Arjan Blok in 1.08.6, gevolgd door Hans Kooijman in 1.12.2 en Peter Kooijman in 1.13.3. Addie Vroegindeweij bleef netjes in de buurt met 1.15.6. Op de 200 meter wisselslag waren het opnieuw dezelfde heren die van zich deden spreken. Ook hier een eerste plaats voor Arjan Blok in 2.37.5, opnieuw Hans Kooijman tweede in 2.38.4 en nu Addie Vroegindeweij derde in 2.40.5. WB

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 6