EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Raad Oostflakkee durft risico's ontwilciceling Heerenpolder niet aan prachtig boek met aquarellen Duiker in Grevelingen verdronken Reddingboot Griend terug op station Heren 2 Intermezzo geeft winst uit lianden Spelmiddag in Den Bommel Verkoping vrouwenver. 2e Blad DINSDAG 24 OKTOBER 1995 No. 6446 Dat veelbelovende bestemmings plan Heerenpolder te Oude Tonge, met op termijn plaats voor vijfhon derd woningen, de raad heeft het achter zich gelaten, ook al werd er 6 jaar aan gewerkt en zijn er al 4,2 ton kostbare guldens voorberei- dingskosten aan gespendeerd. Voor 5 raadsleden (3 VLO en 2 VVD) was zulks onoverkomenlijk, zij wensten te persisteren bij het bestaande plan dat NB al ter inzage heeft gelegen, maar de 8 overigen hakten de knoop door, waren het eens met de uitleg zoals dhr. v. d. Mast die er aan gaf: „beter ten halve ge keerd dan ten hele te hebben gedwaald". Al in juni had het College z'n zorg om de 'grote financiële risico's' in de mond genomen en aldus de raad wat voorbe reid. Nu beschikte het College over meer cijfermateriaal en dat had de zorg alleen maar verergerd, zodanig dat de raad werd voorgesteld af te zien van het plan en aan te sturen op een kleinschaliger model. Het College spiegelde de raad voor dat wel haast 20 miljoen door de gemeente zou moeten worden voorgefi nancierd (ook tengevolge van de ver plaatsing van het bedrijf van Maliepaard transport), maar daartegenover kan slechts over een gering bouwcontingent worden beschikt, ongeveer de hoeveel heid die nodig is om de groei van de eigen bevolking op te vangen, 45 wonin gen per jaar, te verdelen over de hele gemeente zoals de raad dat ook nu bena drukte. Het College voorzag slechts onzekere faktoren in rente-ontwikkeling en ont wikkelingen op de woningmarkt. Een negatieve ontwikkeling zou de miljoen schuldenlast progressief doen toenemen en dat risico durft het College niet aan. Dhr. V. d. Ree (VVD) kennelijk wel: „een gemeente is een bedrijf en een be drijf neemt nou eenmaal risico's", was zijn filosofie. In z'n algemene beschou wing op de begroting '96, gaat dhr. v. d. Ree daar méér over zeggen, kondigde hij aan, op welke mededeling raadsvoorz. burg. Van Pelt hem stof tot overdenken meegaf: „...beschouw dan óók", zo nodigde hij dhr. V. d. Ree, „of er ondernemers zijn die een onvoorzienbaar risico, tot onge veer de helft van de totale jaaromzet, durven nemen, en zó die er een is doet hij dat met eigen geld maar wij beheren het geld van de gemeenschap en daarmee durven we het risico niet aan", waarmee de voorzitter had gezegd. Eerst had weth. Andries wat hete kastan jes uit het vuur gehaald, want het ging de raad zeer ter harte, 4.2 ton af te moeten schrijven en nóg niet over een bestem mingsplan te beschikken. Mevr. Van Rossum (CDA) die er als eerste haar commentaar op losliet toonde dan wel begrip, gezien de financiële positie van de gemeente achtte ze het risico onver antwoord te zijn, maar graag wilde ze al over een maand een uitgewerkt alterna tief plan. Dhr. P. v. d. Ree nam heel wat meer tijd omte zeggen wat hém beroerde, onder verdeeld zelfs in een drietal punten die duidelijk maakten dat de VVD er niet mee in zou stemmen van het plan af te zien. Niet verder wilde de VVD fraktie gaan dan te zeggen dat het plan Heeren polder 'nog' niet wordt vastgesteld, het zou de raad tijd geven op een kreatieve manier met de problemen om te gaan. „Grote moeite" verklaarde dhr. C. Bree- man met het voorstel te hebben. De noodzaak over een goedgekeurd be stemmingsplan te beschikken achtte hij dringend om in een dorp als Oude Tonge te voorkomen dat het laatste stukje groen aan woningbouw wordt opgeofferd. Dhr. Breeman zag zich 'genoodzaakt' het Collegevoorstel te steunen, in afwach ting van een nieuw, kleiner plan. Dhr. de Vries (VLO) tapte weer uit een geheel ander vaatje; „ontzettend veel moeite" verklaarde hij met het voorstel te hebben, moeite met het feit dat 4.2 ton zomaar over de balk" zal worden gegooid. „Dat schiet ons in het verkeer de keelgat en dat kunnen we niet ver kroppen", mokte dhr. de Vries. Als het bestemmingsplan niet doorgaat en het bedrijf Maliepaard daar niet ver dwijnt leek hem dat ook konsekwenties te hebben voor de exploitatie van het re- creatieplan aan de andere kant van de haven. De ontwikkelaar daarvan rekent op verplaatsing van dat in die omgeving storende bedrijf. Onhaalbaar Dhr. J. V. d. Mast moest toegeven dat het bestemmingsplan in z'n huidige opzet financieel volstrekt onhaalbaar moet worden geacht; „doorgaan zou desas- Zaterdag j.l. vond omstreeks 14.00 uur een duikongeval plaats in het Grevelin- genmeer in de nabijheid van haven Kloostemol te Scharendijke. Een 51-jari ge inwoner van Otzenhausen was met andere duikers van plan te gaan duiken, maar omdat hij hartklachten had gekre gen leek hij ervan te hebben afgezien. Toen echter een groep duikers onder water was, zagen ze plotseling deze man naar hen toekomen. Enige tijd later werd de man in zorgwek kende toestand aangetroffen. Reanimatie mocht niet meer baten en hij is ter plaat se overleden. Na een grondige renovatie is afgelopen week de reddingboot Griend weer terug gekeerd op het station Ouddorp. Bij de renovatie is men uitgegaan van het huidige Engelse type en de daarbij behorende uitrusting. De boot is uitge rust met twee nieuwe, bij de RNLI (de Engelse reddingmaatschappij) aangepas te Evenrude buitenboord-motoren van 70 pk per stuk. Ook is alle elektra en ver lichting vernieuwd. Tevens is er ook nieuwe apparatuur aangebracht, zoals een 27 MC zend/ontvanger, een digitale dieptemeter en een marifoon. Na een intensieve proefvaart is gebleken dat de reddingboot voldoet aan de daar aan gestelde zware eisen. Tijdens de afwezigheid van de redding boot Griend was op het station Ouddorp de reddingboot Makreel gestationeerd. Met die boot zijn in die periode ongeveer 25 reddingen verricht. treuze gevolgen kunnen hebben", erken de hij. Een 'uitdrukkelijke eis' vond hij het dat zo snel mogelijk over een alter natief plan kan worden beschikt. Dat plan bestaat uit de bouw van 160 woningen, in 3 jaar tijds, binnen de gren zen van het huidige plan. De financiële risico's ervan zijn aanvaardbaar, zo vindt het College. Er dient dan wel een beroep te worden gedaan op het beschikbare contingent tot het jaar 2006. Om exploi- tatieve redenen zal alsdan het merendeel van de nieuwbouwoningen in de ge meente in de Heerenpolder dienen te worden gebouwd, laat het College we ten. Weth. Andries heeft later, in z'n beant woording geprotesteerd tegen het verwijt van dhr. de Vries dat het College het bij een 'vage toezegging' laat. Het College voelt het wel degelijk als z'n plicht zo snel mogelijk een plan gereed te hebben. Over een plan zal ook moeten worden beschikt om met kans op succes bij GS een extra contingent te bepleiten. Dat zou ook dhr. Heintjes welgevallig zijn, want ook Oude Tonge heeft meer inwoners nodig om samen de aanwezige voorzieningen in stand te kunnen hou den. Geen nood trouwens dat het College alleen maar de woningbehoefte in Oude Tonge ter harte gaat. „Het is ons vaste voornemen in het nieuwe voorstel ook de melijkheden in de andere kernen te be schouwen", verzekerde weth. Andries. Ook is met het verlaten van het bestem mingsplan de gemeente nog niet uitge sproken over de verplaatsing van het bedrijf van Maliepaard transport, met z'n infrastrukturele- en z'n milieuproblemen, die laatste omdat het bedrijf op het ter rein van de vroegere gasfabriek geves tigd is. De raad besloot tenslotte van het grote bestemmmingsplan Heerenpolder af te zien. „Een besluit met verstrekkende ge volgen voor de gemeente, z'n burgers en z'n financieën", begreep weth. Andries. Het geroutineerde Heren 2 volleybalteam van Intermezzo, uitkomend in de derde klasse H, heeft j.l. zaterdag ervaren dat er nog van alles kan gebeuren bij een 2-0 voorsprong. In recreatiecentrum 'De Staver' te Sommelsdijk wist tegenstan der Vollido 4 uit Mijnsherenland toch nog een puntje te ontfutselen van de Fl^keese volley veteranen. Intermezzo 2 begon voortvarend, een goede service van de thuisploeg en slechte stop bij Vollido 4 bracht al snel 8-0 op het scorebord. Deze voorsprong werd goed vastgehouden en het team van scheidend voorzitter Jos Groeneveld won met 15-12. In de tweede set was het spel- beeld veranderd, gelijkopgaand volleybal zorgde voor een spannende set. Tot de stand 12-12 was er geen verschil. Een beslissing van de scheidsrechter viel ech ter verkeerd bij Vollido en de concentra tie was gelijk weg. Intermezzo profiteer de door met 15-12 te winnen. Hierna verzuimde men om de wedstrijd uit te maken. De stop ging niet meer als het hoorde bij Intermezzo, zodat het spel minder goed verzorgd was. Vollido voel de dat er meer in zat dan een verliespar- tij. En inderdaad, Intermezzo werd der mate onder druk gezet dat in beide sets slechts zeven punten werden behaald. Een gelijkspel van 2-2 was dan ook een terechte uitslag. Heren 2 van Intermezzo bestaat uit Piet Bal, Leo Dorresteijn, Jos Groeneveld, Arie-Leen Hobbel, Peter Kagchelland, Lennart de Jonge, Jan Moeken, Durk Visser en Wim Versaevel. Heren 1 van Intermezzo blijft goed spe len, de tweede klasser wist ook haar derde competitie-wedstrijd tot een goed einde te brengen. Berkel 1 zorgde voor flink wat tegenstand en Intermezzo deed Voor wie iets met het boerenpaard heeft, al waren 't alleen maar goede herinneringen - en die zijn er te over onder ons - is een haast bekoorlijk boek ver schenen. Tekenaar/aquarellist Wim Romijn, een man geobsedeerd door de ingetogen gratie van het werk- paard, schilderde een requiem voor het boerenpaard, waarvan het hoefgetrap bijna geheel verklonken is. Hoe mooi het is geweest heeft dhr. Romijn gevat in het schitterende boek 'Het Boerenpaard', de laatste omgang, onwaarschijnlijk mooi en onwaarschijnlijk goedkoop want u koopt deze hommage aan het trou we ros voor slechts 39,95 in de boekhandel. Dhr. Romijn tekent en verwoordt in z'n prachtige boek z'n liefde voor het boerenland, z'n vlucht daarheen, naar de men sen en de levende have, vooral de paarden die rondom de boer derij te vinden waren. Twintig jaar lang heeft hij die laatsten geobserveerd en is hij, door het hele land, met ze opgetrokken, heeft ie ze door het hele land bezig gezien en uitermate knap heeft hij al die tafereeltjes vastgelegd waarmee het boek een echt juweel is geworden voor wie zich (nog) kan inleven in de sfeer van het goede, rustige boerenleven. „Over een lieve, eer lijke eenvoud", schrijft hij dan. Dhr. Romijn is, op z'n motorfiets - en dat twintig jaar lang - door het hele land getrokken om z'n viervoeters te ontmoeten en daar heeft hij ten volle van genoten, al moest hij dikwijls heel vroeg uit de veren, maar eenmaal ter plekke was er altijd het goede gevoel welkom te zijn, was er weer die voelbare wederzijdse genegenheid, warmte en belangstelling. Nu het boek gereed is, nu zegt dhr. Romijn daarin dat ie ze zal mis sen, al die kontakten die er waren, zeker ook de paarden want hij wist dat ze de laatsten zijn. Hij treft op de moderne boerde rijen geen hoefslag meer, maar diepe bandensporen... en dat vedriet hem zeer. Hij heeft ze zo goed gekend, de harde werkers die hij heeft afgebeeld aan 't werk in de vier seizoenen, afgebeeld in alles wat des paards is en hij heeft overal uitleg bij gegeven, over het voetpaard en over het bijdehandse paard. De mens op de boerderij heeft dhr. Romijn zeker niet vergeten, prachtige kop pen heeft hij getekend wanneer hij mens en dier in harmonie bij elkaar bracht. Al waren er, tussen de dieren, ook wel 'es irritaties, ook die heeft dhr. Romijn vastgelegd toen hij zag dat een vos-merrie niks moest hebben van die brutale pink die hem met de lange, ruwe tong over de neus likte, ook zulke details die de ander zullen ontgaan zijn voor dhr. Romijn stof geweest voor meerdere zeer fraaie tekeningen. Een echt schitterend boek, schitterend door z'n onderhoudende tekst, maar vooral door de meesterlijke aquarellen, waarop we ook nog enkele Ouddorpers tegenkomen. Een boek met een forse zweem nostalgie om wat merkbaar verdwijnt, maar gelukkig is er ook een 'laatste kans', om nog landbouwpaarden te zien op de stageboerderijen in Zeeland, waar ontwikkelings werkers praktische vaardigheden opdoen met paarden. Die sta ges worden gehouden door de Stichting Werkend Trekpaard Zeeland en het is duidelijk dat dhr. Romijn daar grote sympa thie voor heeft (tel. 0113-655248). Het nieuwe boek, een kijk- en leesboek, zal een welkom cadeau zijn voor jong en oud, zeker ook voor oud, want die zullen elke afbeelding en elke situatie en elk paardengedrag herkennen. Een lekker dik boek, gevuld met de meest prachtige aquarel len, ruim tweehonderd pagina's lang. het rustig aan. Setstanden: 15-13, 15-13 en 16-14. Intermezzo staat nu samen met Volley Voome ongeslagen bovenaan. Uitslagen 21 oktober: Dames 1 -Rijnmond 33-0 Dames 3 - Ervea 93-0 Jongens BI -Rijnmond 10-3 Heren 2 - Vollido 42-2 Jongens Cl - Kangoeroes 13-0 Meisjes Al -DeKriekel 13-0 Meisjes B2-Vollido 10-3 Heren 1 -Berkel 13-0 Dames 2 - Alcazar/Er. 20-3 Meisjes BI - Schovocomca 23-0 Meisjes Cl -Blijdorp '95 13-0 De plaatselijke commissie van de SWOO in Den Bommel organiseert op donder dag 2 november a.s. een spelmiddag voor 55-plussers. Deze spelmiddag wordt gehouden in 't Westerlicht, Oranjestraat 35a, aanvang 13.30 uur. Tijdens deze middag kunt u sjoelen, kaarten, rummikub spelen, scrabbelen of u brengt een spel mee dat u zelf leuk vindt. U kunt zich voor deze middag aanmel den bij Ria de Bakker, tel. 611668. De kosten voor deze middag bedragen 1 ,- voor de koffie. HERKINGEN De zendingskrans 'De hand aan de ploeg' hoopt D.V. vrijdag 28 oktober haar najaarverkoping te houden. Er is weer een ruime sortering van handwerk, gebak, oliebollen, appels, slaatjes, advo- kaat. Ook is er weer een boekenstand met oude en nieuwe boeken. Dit alles vindt plaats in het vergaderio- kaal achter de kerk \in de Geref. Ge meente aan het Onderlangs. De openingstijden is van 's morgens om 10.00 uur tot 's avonds 8.00 uur. Alles is ten bate van de zending. Ze loopt naar de kapstok. Voelt in de zakken van haar regenjas. Warempel, de portemonnee is eruit! En haar zakdoek ook. Lien gooit de deur met een klap dicht. Dan moet dat er ook nog bij komen. Di verse bonnen en enige guldens zaten in het portemonneetje. Bij al die misère ook dat nog! Ze neemt zich voor er niets van te zeggen in huis. De narigheid is evenwel al groot genoeg. „Nu", zegt ze, „gaan we dan maar lezen en naar bed?" „Wie was er Lien?" „Een jongetje uit de Kipstraat, moeders, anders niet". Moeder gaat naar het buffet en steekt voorzichtig het pitje aan dat op wat slaolie in een bierglas drijft. Lien trekt de dikke gordijnen toe. Het licht is niet zo fel dat het door deze gordijnen heenschijnt. Ze pakt het Boek uit de kastla en geeft het aan vader. „Ik zou nog een poosje willen praten", oppert moeder, „over de reis. 't Is zo onverwacht!" „Moeder, ik verlang naar bed. De moet kracht ver zamelen voor de lange reis". ,Ja kind, 't is ook waar", zegt ze dan. „Vader lees maar". Vader van Olmen zucht. Hij vat het Boek en legt het voor zich op tafel, vlak onder het licht van het kleine pitje. Hij zoekt even. Dan strijkt hij met de hand over het geopende Boek. Dan leeft hij uit het boek der Koningen, het 17e hoofdstuk, waar gesproken wordt van de profeet Elia bij de weduwe te Zarfath. Langzaam leest hij dit bekende hoofdstuk voor. Hoor, welk een rijke beloften houdt het in. De hand des Heeren is niet verkort. Zo wie maar zijn leven zal; willen verliezen, die zal hetzelve vinden. Het leven verliezen om Zijnentwil. Nooit kan een droevige, donkere tijd dit een mens leren. Alleen als het licht des Heiligen Geestes de ogen opent voor de gave Gods, dan geeft een mens zijn leven over. Lien luistert aandachtig. Al haar luisteren is daarop gericht. De Bijbel heeft zulk een zekere stelligheid; de waarheid staat vast en op een eeuwige rots. Als nu hier in dit huis eens de olie in de fles niet zou gaan ontbreken en het meel in de kruik eens niet ging verminderen, dat zou een groot wonder zijn. Wat zou haar de reis dan gemakkelijk vallen. Vader sluit het Boek. Ze bidden stil. Elk voor zich. De sterren fonkelen aan de lucht, als Lien op haar kamertje komt. Ze hoort moeder praten tegen vader. De zorgende ziel kan er niet overheen, hoewel ze toch ook een geloofswoord sprak over de zes maten gerst van Ruth, de Moabietische. Lien kijkt door het raam van het balkon. Sterren fonkelen er hier en daar aan de hemel. Nacht is het. Nacht in de natuur. Nacht in de geestelijke wereld. Nacht in het leven der volkeren. Nacht over Nederland. Vier jaar reeds bezet door een bitter en vreemd volk wiens spraak zij niet kent. Nacht over haar leven. Maar nu schittert er een grote ster in de nacht van tegenspoed. Morgen zal ze er op uit trekken. Ze zal moedig zijn. Maar de reis is zwaar en ver. En de omstandigheden zijn uitermate moeilijk. Het reizen in een dieseltrein is niet te vergelijken met het reizen op een fiets zonder banden. Dat zal nu moeten. Maar toch, er staat een lichtende ster boven haar bed. Een ster in de nacht. HOOFDSTUK 2 Moeder van Olmen wil Lien al het brood meege ven dat er in huis is. Want wie zal haar zeggen dat zij het onderweg oploopt, ja dan neen? „Ik zou willen, moeder, dat jullie het brood kon den eten, dat ik onderweg zal krijgen", zegt Lien en ze weigert pertinent elk brokje brood dat moe der voor haar op wil zoeken. In het stookhok pakt ze een paar wortels uit de zak en duwt die in haar tas. Enkele kleine zakjes heeft ze achter op haar fiets gebonden. „Nu", zegt ze kordaat, ik hoop dat ik niet te lang zal wegblijven. Reken op veertien dagen!" „O kind, dat houd ik nooit uit", jammert moeder van Olmen. Lien ziet in dat ze de deur uit moet. Ze pakt haar moeder om de hals en kust haar. „Vadertje, hou je taai", zegt ze. „Daaag!" groet ze dan en grijpt haar fiets. Ze fietst de straat al op. Vreselijk, wat gaat zo'n fiets zonder banden te keer. Stevig houdt ze het stuur vast om het denderen wat tegen te gaan. Rotterdam - Nieuwerkerk - Gouda. Gouda - Haastrecht - Oudewater - Montfoort - Utrecht. Dat is het reisplan voor vandaag. Ze huivert. Met een paar rode wortels in de tas, Rotterdam- Utrecht, 't Is veel gevergd! Lien van Olmen is echter vol moed. Als ze maar eenmaal in Utrecht is. Daar woont nog een fami lielid. Dan kan ze daar overnachten. In welke straat ook weer? Was het niet de Albatrosstraat? Ja, Albatrosstraat 612. Verkade heten ze. Het is al druk op de weg. Hoewel 't eigenlijk nog vroeg in de morgen is. Veel mensen gaan omstreeks deze tijd naar het werk en de anderen gaan eenzelfde tocht onderne men als zij. De dag belooft wel mooi te worden. De zon schijnt haar zowaar al warm op de rug. Ginds staan enkele Duitse vrachtwagens langs de weg. De soldaten zitten tegen de bomen op de grond. Als Lien voorbij fietst zegt er één glimlachend: „Befinden sich die ihrigen alle wohl?" Wat zoveel betekent als: Is alles wel bij u thuis? „Dat weten jullie wel", mompelt Lien grimmig voor zich heen. Ze is maar blij als ze de troep gepasseerd is. Dan hoort ze een soldaat roepen: „Wir fahren sch- nell!" „Ja, 't moet nog steeds gebeuren", zegt Lien met ironie in haar stem. Dapper fietst ze door. Gelukkig is het fietspad van betonblokken. Bij elke scheiding waar de blokken elkaar naderen stoot het wiel. Anders gaat het best. Ze heeft er een flink gangetje in. Na een goede twintig minu ten fietsen heeft ze Nieuwerkerk bereikt. Ze laat het dorpje links liggen en stevent de grote weg naar Gouda op. Het is doods en stil op de weilanden. Geen vogels bevolken de lucht. Geen grutto's klapwieken boven de weiden. 't Is in het wintergetij. Alles ligt in de ban van het koude winterweer. Geen vreugdige vogels in de bomen. (wordt vervolgd) Het boerenpaard

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5