'Wendakker Project' moet meerdere akkerbouwers nieuwe kansen tonen POLITIE SGP kiesvereniging Bruinisse Jubileum-Gala-Concerten Marinierskapel der Koninklijke marine in Rotterdamse Doelen Denksportgala 1995 POTERMAALTIJD Open brief aan College van B W Oostflakkee Uitslag viswedstrijd Fietsdiefstal? Dat pikken we niet langer! Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes..! Opbrengst Nationale Kollekte voor mensen met een verstandelijke handicap Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS nïNSDAG 24 OKTOBER 199S Ook de vier - akkerbouwende - leden van de 'Wendakker Project groep' kennen dat smadelijke -, ongepaste grapje dat de agrariër vergelijkt met een geit die met de bek vól eten nóg klaaglijk durft te mekkeren. Inderdaad, ze kennen het, maar ze worden er niet meer warm of koud van. Toch zijn ze gespannen en geplaagd door de herhaalde aanslagen op hun inte griteit en op hun bestaan waarvoor ze nog immer willen knokken, maar een sterke sektor weten ze zich niet meer. Wie niet sterk is moet slim zijn..., als dat geen boe renwijsheid is? Het Wendakker Project gaat het uitproberen. Het water staat de akkerbouwers al jaren aan de krampachtig samengeperste lip pen. Gert Franzen, een van de leden van de vorenbedoelde projectgroep maakt de verarming van de akkerbouwsektor dui delijk wanneer hij aantallen noemt. Een kwart eeuw geleden telde Flakkee nog zeker zeshonderd georganiseerde akker bouwers, alle met een redelijk bestaan. Maar dat aantal is tot zo'n 250 terugge lopen en nog is het einde niet want nog zijn er afvallers; slachtoffers van steeds weer scherpere voorschriften en zakken de prijzen. In een reeks van jaren is het slechts twee keer goed gegaan, van 1994 is dat duide lijk en van 1995 wordt het gehoopt. De aardappelprijzen zijn redelijk, maar de agrariërs hebben de baten nog niet in de knip. „Als het lukt, als het een goed jaar wordt, dan heeft het weer ons ten twee den male geholpen, maar de basis werd niet beter", zeggen de Projectgroep-leden met de zekerheid van het 'slechte' jaar 1993 nog vers in het geheugen. In dat jaar en in meerdere jaren daarvoor kwa men van elke geïnvesteerde gulden maar drie kwartjes terug. Toen de nood zó hoog liep, hebben de standsorganisaties de alarmbel geluid. In dat jaar vond in 'Dorpstienden' te Ouddorp een bijeenkomst plaats waarp aanwezig waren de gemeentebesturen, de standsorganisaties, de Kamer van Koop handel, de Rabobank en zelfs de Com missaris van de Koningin, mr. Patijn. Die was mens genoeg om met de agra riërs mee te denken en politikus genoeg om zich niet aan harde toezeggingen te binden, maar toch wekte hij wat ver wachtingen, die na twee jaar overigens nog niet waren gehonoreerd. Een van de akkerbouwers had op die bijeenkomst de labiele situatie van z'n bedrijf laten zien, duidelijk gemaakt dat het niet langer zo kon voortgaan en wéér is toen aan de bel getrokken en is de provincie geraad pleegd. De Commissaris van toen was reeds burgemeester van Amsterdam, maar de provincie heeft zich toch niet onbetuigd gelaten. Zoals Commissaris Patijn had voorgesteld werd door en uit de akkerbouwers een platform ingesteld. Daarin hebben onder andere zitting de eilandelijke burgemeesters, de Rabo bank, de Kamer van Koophandel, de pro vincie en de WLTO. De provincie stelde geld beschbaar om het funktioneren van dat platform en het nemen van volgende stappen financieel mogelijk te maken. Wat de Projectgroep wilde was in Gro ningen al gepraktiseerd door het NAI (Noordelijk Agrarisch Informatiecen trum) en bij dat NAI is de WLTO te rade gegaan. Ongeveer een half jaar is dat geleden en zo'n twee maanden geleden is de Projectgroep opgericht, met als leden Gert Franzen, Myrna van Nieu- wenhuyzen. Koos de Wit, Jan Boeter, Cornelis van Eek, André Koese, Leo Jacobs en Janet van den Broek. Dezer dagen zullen door de Projectgroep alle agrarische bedrijven op Goeree- Overflakkee tot bijwoning van een bij eenkomst op 9 november in 'De Scha kel' worden genodigd. De belangstellen den zullen in groepen van ca. 10 perso nen worden opgedeeld, elk met een gespreksleider (die vervolgens door het NAI zal worden geïnstrueerd) en dan wordt het praten mét en luisteren naar elkaar want om ideeën om het bedrijf - of een deel daarvan - op een geheel andere leest te schoeien, is het dan te doen. Geïnteresseerden met eenzelfde idee en eenzelfde interesse zullen elkaar aldus gemakkelijk vinden. Op 16 novem ber en op 23 november volgt nog een bij eenkomst en een feestelijke slotavond staat voor volgend jaar 11 april op het program. Eén van de agendapunten is de presentatie van de eerste resultaten die uit de aangedragen ideeën zichtbaar zijn geworden. Het NAI kan - in Groningen - bogen op mooie resultaten. De een begon een windmolenpark, de ander begon biologi sche teelten en zo zou het ook op Flak kee moeten gaan. „Het is nodig dat er plannen komen en dat er weer 'es wat lukt", zegt de Projectgroep bijna eenpa rig. Men zou overigens al tevreden zijn als een paar bedreigde akkerbouwers geholpen zouden kunnen worden, „dan is het al de moeite waard geweest". Als Wendakker Project gaat het project van start. De naam werd bedacht door Cornelis van Eek. Op een wendakker, het voorhoofd' wordt gekeerd, omge draaid, en dat zou voor d' een en d' ander door het project werkelijkheid kunnen worden, want wie niet (meer) sterk is moet slim zijn en daar is soms een opzetje voor nodig. De project groep gaat energiek aan de slag. „Zelf doen, maar niet alleen", is het motto waaronder de krachten worden gebun deld. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) GEMEENTE MIDDELHARNIS Vernielingen Op 19 of 20 oktober werd op het Oost Voorgors te Middelharnis een personen auto beschadigd. De voorruit was uit de sponning gewrikt, er waren enkele kras sen op de lak aangebracht en met een spuitbus was een smerige substantie op de lak gespoten. Op 20 oktober werden in Middelharnis een straatnaambord en twee objectwij zers van de Korfbal en Hockeyvereni- ging vernield. Ook werden er op diverse plaatsen drie schampblokken uit het straatwerk gereden. In Nieuwe Tongc werden drie straatnaamborden vernield. In alle gevallen is er geen dader bekend. Verlaten plaats ongeval Op 20 oktober werd bij sportcomplex 'de Staver' te Sommelsdijk een vlaggemast omver gereden. De dader reed door. Evt. getuige(n) worden verzocht kontakt op te nemen met de politie. Winkeldiefstal in vereniging Op 20 oktober deed een getuige op het buro melding van het feit dat hij een tweetal verdachte personen had gezien in het winkelcentrum van Middelharnis. Tijdens het onderzoek konden hierdoor twee inwoners van Den Haag worden aangehouden. In hun auto werden gesto len spullen aangetroffen. Lopende het onderzoek werden de verdachten inge sloten. Diefstal Op 20 oktober werd uit een winkel te Middelharnis een groene telefoon ter waarde van ong. 600,- gestolen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Rijden tijdens ontzegging Op 20 oktober werd op de Rijksweg 59 te Ooltgensplaat een inwoner van Rot terdam een rijverbod opgelegd in ver band met gekonstateerd alcoholgebruik. Kort hierna werd hij aangehouden omdat hij toch was gaan rijden. Op het buro werd een ademanalyse afgenomen. De uitslag was 650 ug/1 3x de toegestane hoeveelheid). Ook bleek hij niet in het bezit van een rijbewijs. Doorrijden na een aanrijding Op 21 oktober omstreeks 20.50 uur vond er een aanrijding plaats op de kruising van de Langstraat en de Beatrixstraat, tussen een auto en een brommer. De be stuurder van de bromfiets reed na de aan rijding door. Eventuele getuigen worden gevraagd zich met de politie in verbin ding te stellen. GEMEENTE GOEDEREEDE Pogingen inbraak Op 19 of 20 oktober werd in de Delta straat te Steliendam een poging tot in braak in een woning gedaan. Men maak te alleen braakschade aan de woning. Op 20 of 21 oktober werd in de West straat te Ouddorp een poging tot inbraak in een winkel gedaan. Er werd alleen schade aan het sluitwerk toegebracht. Vernieling Op 19 of 20 oktober werden in Stellen- dam bij een garagebedrijf de motorkap pen van vijf personenauto's bekrast. Bestuurder onder invloed Bij een ongeval op de Kelderweg in Ouddorp op 21 oktober bleek een van de bestuurders teveel alcohol te hebben ge dronken. Tegen hem wordt proces-ver baal opgemaakt. GEMEENTE DIRKSLAND Illegale afvalstort Op 21 oktober werden op de slikken van Flakkee te Melissant enkele plastic zak ken gevuld met afval, zoals behangres- ten, verfemmers, poetslappen e.d. aange troffen. Na enig zoeken kon de verant woordelijke persoon opgespoord worden en proces-verbaal aangezegd worden. OUDDORP Verkoping 'Dorkas' Iedereen wordt bij deze hartelijk uitgeno digd om een kijkje te komen nemen op onze kleine verkoping die gehouden zal worden op woensdag 25 oktober 1995 van 13.30 tot 17.30 uur. Op deze verko ping kunnen ook de kerst- en nieuwjaars kaarten worden gekocht. Komt u deze middag ook eens gezellig een kopje koffie bij ons drinken? De Plaatselijke Commissie van de Stich ting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oost- flakkee' organi.seert op donderdag 2 no vember a.s. een POTERMAALTIJD voor 55-plussers in Fort Prins Frederik, Havendijk 10 in Ooltgensplaat. Aanvang 17.00 uur. De kosten voor deze potermaaltijd bedragen 7,50. Na afloop van de maaltijd wordt een verloting ge houden. De loten kosten 1,- per 4 stuks. U kunt zich aanmelden voor 27 oktober bij mevr. Huijer, tel. 631676. Onderwerp: Asielboot Tot mijn stomme verbazing heb ik uw mededeling gelezen betreffende uw voornemen het verzoek van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) in overweging te nemen een asielboot af te meren voor een periode van tenminste 1 en ten hoogste 2 jaar in de Galatheseha- ven (plaatselijk bekend als Sluishaven) en dat over verdere voorwaarden onder handeld zal worden. Als bewoner van een pand in de onmid dellijke nabijheid zou ik u het volgende in overweging willen geven: Volgens uitspraken van de regering zou de instroom van asielzoekers dit en volgende jaren flink afnemen als gevolg van de aangescherpte maatre gelen t.a.v. het toelatingsbeleid. Hoe moet ik dan het verzoek van COA aan de gemeente Oostflakkee rijmen om een ligplaats ter beschikking te stellen en hoe hard is de toezegging van COA dat dit maar 'lijdelijk' is? Een asielboot herbergt zo'n 300-400 mensen. Vindt u dit aantal niet buiten sporig h(K)g t.o.v. het aantal inwoners in de direkte omgeving. Langstraat en Achthuizen? Gaat t.b.v. de mobiliteit (aan- en afvoer) van een zorg voor de asielzoekers het verkeer over de spaarzame toevoerwegen niet enorm toenemen en is de capaciteit hier wel op berekend? Wat te denken van de gemoedsrust van de bevolking? Hoe denkt u de asielzoekers bezig te houden? Er zijn hier nog minder mogelijkheden tot vertier dan in Herkingen. (Herinnert u zich nog de problemen rond de zomerhuisjes?) Ligt het niet voor de hand dat de asiel zoekers de omgeving gaan 'verken nen' en uit verveling en balorigheid de handen niet kunnen thuishouden met alle risico's van dien voor omwonen den. U zoudt eens informatie moeten inwinnen bij de gemeenten Hellevoet- sluis en 's-Gravendeel. Krijgt de eilandelijke politie verster king en zo ja, krijgen we dan hier een dependance? Momenteel duurt het al zo'n l'/i jaar voordat de politic uit Middelharnis deze uithoek gevonden heeft, vooral als je 's avonds om een uur of 10 belt. De aanwezige beman ning rukt dan niet meer uit omdat oml 1 uur de aflossing plaatsvindt en de nieuwe ploeg dus maar poolshoog te moet gaan nemen. Tenslotte, bent u niet met mij van mening dat dit onderwerp via een referendum aan de bevolking moet worden voorgelegd? Een verontruste inwoner, F. A. Andeweg, Galatheseweg 2, Achthuizen Vrijdagavond j.l. belegde de kies vereniging van de Staatkundig Ge reformeerde Partij te Bruinisse een bijeenkomst in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Ned. aan de Schoolstraat. Spre ker was de heer D. Nieuwenhuis uit Hoofddorp. Aan de hand van 2 Kronieken 33:1-20 bepaalde hij de aanwezigen bij de grote overeenkomsten tussen de tijd waarin wij leven en de toestand van het konink rijk van Juda ten tijde van de regering van de koning Manasse (698-643 voor Chr.). Manasse was de zoon en opvolger van de vrome koning Hizkia. Deze Hizkia had in zijn leven de Heere gediend en gevreesd. Hij was daarmee niet be schaamd uitgekomen. Zowel in zijn per soonlijk leven, waarbij na een ongenee slijke ziekte zijn leven met 15 jaar werd verlengd, als in het volksleven, waarbij in één nacht 185.000 vijandelijke solda ten door een engel Gods werden gedood, heeft God hem verhoord. Toch heeft zijn zoon Manasse die God verlaten en alle mogelijke afgoden gediend. Tot in de tempel te Jeruzalem toe werden afgods beelden geplaatst. Spreker vergeleek dat met de tijd waarin wij leven. Alles kan en alles mag, en de overheid gaat daarin helaas voor. In Manasses dagen was men ogenschijnlijk zeer tolerant, alles kon en alles mocht, maar Gods Woord zegt dat hij veel onschuldig bloed vergoot. Dat betekent: de ware godsdienst werd ver volgd. Hoe is dat in onze dagen? Tole rantie alom, maar wie tegen abortus en/ of euthanasie is, kan bijna niet meer terecht in de gezondheidszorg; wie niet op zondag wil werken, kan steeds moei lijker werk vinden. En als de SGP op grond van Gods Woord meent dat het regeerambt vrouwen niet toekomt, zegt de minister: dat kan niet! Toch, hoewel overheid en onderdanen God, Zijn Woord en Zijn Wet verlieten. God verliet dat volk (nog) niet. De Heere sprak nog tot dat volk, door middel van Zijn knechten de profeten. Zo ook in ons land. Velen, ja verreweg de meesten, willen van God en Zijn Woord niet meer horen. Toch spreekt de Heere nog. Op vele plaatsen staan de kerkdeuren nog open; er is nog zuivere prediking. Ook spreekt de Heere door oordelen als de Tweede Wereldoorlog, de watersnood ramp, het dreigende rivierwater enz. En niet alleen dat, ook onze vertegenwoor digers mogen in de gemeenteraad en op andere plaatsen nog wijzen op het heilza me van Gods geboden. In de tijd van Manasse lette men er niet op. Totdat God met Zijn oordelen kwam. Manasse kwam in de gevangenis van de vijand terecht. En daar is het wonder gebeurd. Daar heeft God hem opgezocht, zijn geweten geopend. Zodat hij ging zien wat hij gedaan had. Hij vernederde zich zeer en de Heere leerde hem bidden. Dat gebed werd verhoord. Manasse werd gered en kwam terug op de troon. Wat toen nodig was, waarachtige bekering, is het nu ook! Persoonlijk en als land en volk. En het is een wonder dat het niet alleen nodig, maar dat het nu ook nog mogelijk is. Ieder jaar worden in Nederland zo'n 900.000 fietsen gestolen. Voor het Ministerie van Justitie was dat reden om een onderzoek te doen naar de werkwijze van de fietsen dief. De stichting ART (Aanbevo len Risicobeperker voor Tweewie- Iers) heeft de resultaten van dat onderzoek omgezet in een aantal tips, waarmee u de kans dat uw fiets gestolen wordt aanzienlijk kunt verkleinen. In de brochure 'Fietsdiefstal? Dat pikken we niet langer!' wordt aangeraden alleen fietssloten met het ART-keurmerk te ge bruiken. Dit kwaliteitsmerk komt toe aan sloten die uitvoerig door het onafhanke lijke keuringsinstituut TNO zijn getest. In Nederland zijn ruim vijftig sloten voorzien van het ART-keurmerk. Deze tip geeft ART, een samenwerkings verband van ANWB, RAI-Vereniging en verzekeraars, niet voor niets. Uit onder zoek is gebleken dat veel fietsendieven moeite hebben met een ringslot dat door TNO is getest. Maar een ringslot alleen is niet genoeg. Met een extra beugel- of kettingslot wordt de kans op diefstal nog kleiner. In de brochure staat hoe u zo'n extra slot het beste kunt gebruiken. Mocht de fiets ondanks alle voorzorgen toch gestolen worden, dan blijkt dat gegraveerde fietsen aanzienlijk vaker worden teruggevonden. De fictsenvak- handelaar kan de fiets eenvoudig voor zien van postcode en huisnummer. Ook wordt het leed van de diefstal verzacht als de fiets is verzekerd. Dat is altijd nog stukken goedkoper dan de aanschaf van een nieuwe fiets. De brochure 'Fietsdiefstal? Dat pikken we niet langer!is gratis verkrijgbaar bij ruim 3000 fietsenvakhandelaren in Ne derland. 28 november: viering 330 jaar Korps Mariniers, solist: Jacob Slagter, hoorn 29 november: viering 50 jaar Marinierskapel solist: Sigmond Groven, mondharmomka Ter gelegenheid van de 330e verjaardag van het Korps Mariniers en het 50-jarig bestaan van de Marinierskapel der Koninklijke marine, verzorgt het jubi lerend orkest onder leiding van majoor Gert D. Buitenhuis, op 28 en 29 novem ber 1995 haar jaarlijkse concerten in De Doelen in Rotterdam. Het programma voor dinsdag 28 november staat in het teken van 330 jaar Korps Ma riniers. Gastheer generaal-majoor der mariniers R. Spiekerman van Weezelenburg, commandant van het Korps Mariniers, ontvangt een groot aantal hooggeplaatste gasten. Dirigent, majoor Gert Buitenhuis, program meert originele werken, waaronder Symphonic Ouverture van James Barnes, de première van Poseidon, een werk voor hoorn en orkest van de Limburgse componist Hardy Mertens, en The Year of the Dra-gon van de Engelse com ponist Philip Sparke. Deelname van de Tamboers en Pijpers en de Steelband van het Korps Mariniers aan de muzikale show na de pauze is vanzelfsprekend. Hoog van de toren blazen...? Mag 't als je 50 wordt! Op woensdag 29 november be-paalt het 50- jarig bestaan van de Marinierskapel de sfeer van de avond. Gekozen is voor een heel bijzonder programma, waarbij het publiek kennis kan maken met alle facetten van het orkest. Alle registers zullen worden belicht. Het wordt een avond vol verrassingen, van de entree in de hal tot aan het eind van het pro gramma. Gert Buitenhuis koos voor deze avond o.a. de Feest-ouverture van Dimitri Shostakovich, Holocaust van Morton Gould en zijn eigen bewerking van de Symphonic Dances uit West Side Story. De Noorse mond- harmonika-bespeler Sigmund Groven is op speciaal verzoek van Gert Buitenhuis de bijzondere solist tijdens dit concert. Na de pauze zal dit al 50 jaar toonaangevend orkest veel van de werken uitvoeren die Buitenhuis arrangeerde in de meer dan 30 jaar die hij bij 'zijn' orkest heeft gewerkt. Aanvang van beide concerten is 20.15 uur in de Grote Zaal van De Doelen in Rotterdam. Kaarten voor beide avonden zijn vanaf 23 oktober 1995 op werkdagen tij dens kantooruren telefonisch te reserveren via (010) 4539306 en 4539309. Prijzen 25,00, 27,50 en 30,00. Schaakvereniging 'Ontspanning' te Oud dorp nodigt u met genoegen uit voor diverse denksportkampioenschappen van Goeree-Overflakkee, te weten: Snel schaakkampioenschap van G-O 1995; Sneldamkampioenschap van G-O 1995 en Jeugdschaakkampioenschap van G-O 1995. Het Denksportgala 1995 vindt plaats op zaterdag 28 oktober 1995 in de zaaL van multifunctioneel gebouw 'Dorpstien den', Dorpstienden 4 te Ouddorp, tel. (0187)681314. Wij spelen, voor de senioren, 7 ronden Zwitsers met een bedenktijd van 7 minu ten per persoon per partij. De junioren spelen 5 ronden zwitsers met een bedenktijd van 10 minuten per persoon per partij. De senioren spelen in 1 groep (dam en schaak afzonderlijk) en de junioren spe len in 3 leeftijdsklas.sen. Gerechtigd tot spelen zijn bewoners van het eiland Goeree-Overflakkee en leden van een dam- of schaakvereniging op Goeree-Overflakkee Aanmelden kunt u zich door u telefo nisch op te geven aan: Jaap Santifort, tel. (0187) 683198 of Willem-Jan Tanis, tel. (0187) 491617. Uiterste aanmelddatum 27 oktober 1995. De zaal is open vanaf 13.00 uur. Aanvang eerste ronde 14.00 uur. Einde toerncwi: 17.00 uur, waarna aan sluitend de prijsuitreiking plaatsvindt. U wordt vriendelijk verzocht om 13.30 uur aanwezig te zijn. Inlichtingen bij de aanmeldpunten. Tot ziens op 28 oktober a.s. De toernooicommissie Damvereniging 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant Uitslagen van 23 oktober Afdeling 1: H. Visbeen - A. J. Doom1 - 1 C. Visbeen - B. Visbeen1 - I A. het Jonk - T. Goedegebuur1 - 1 J. Looij - B. van Engen2 - O Afdeling 2: J. Non - B. GrootenboerO - 2 P. Kom - G. J. V. d. Wall - 1 Mevr. T. de Geus - M. WiegelO - 2 H. de Geus - H. van HeukelenO - 2 De 36ste Nationale Kollekte, die van 9 t/m 14 oktober jl. gehouden werd, heeft op Goeree-Overflakkee het volgende op gebracht. Tussen haakjes de opbrengst in 1994. Achthuizen 1051,85 1092,80) Ooltgensplaat 1103,10 918,75) Den Bommel 547,00 710,95) OudeTonge 3184,50 3523,45) Nieuwe Tonge 1926,30 1863,40) Stad 1982,15 2103,80) Sommelsdijk 2503,20 2627,20) Middelharnis 4258,40 4369,90) Herkingen 498,45 500,65) Dirksland 1894,85 1672,60) Melissant 1415,15 939,70) Goedereede 1304,80 1286,90) Ouddorp 4677,70 5231,70) Steliendam 2300,00 2186,35) Totaal ƒ28647,45 (ƒ29028,15) Alle geefsters en gevers, alsmede de me- dewerk(st)ers, heel hartelijk dank! Mocht u, om welke reden dan ook, dit jaar de kollekte 'gemist' hebben, dan kunt u uw gift alsnog overmaken op giro 1122222 of bank 70.70.70.333 ten name van de Stichting NKGG te Utrecht. 'Denk daar ook eens aan!' Uitslag van de koppelwcdstrijd van de 'Viscromte' te Melissant. Aantal deelne mers: 47. Ie koppel: Leferink sr. en jr23950 gram 2e koppel: D. Blind en L. Hendrix17700 gram 3e koppel: K.de Boer en G. de Otter16900 gram 4e koppel: E. Visscher en P. van Nimwegen15300 gram 5e koppel: Z. Schikhofen D. Boef14500 gram 6e koppel: G. Legierse en W. Melissant14200 gram 7e koppel: P. Schaaf en M. Aartsen12200 gram 8e koppel: J. Kalle en P- Zoon12050 gram 9e koppel: J. Bruggeman en B. van Vugt11650 gram 10e koppel: F. de Raet en L. Meersman9700 gram

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2