37U^ Staatssekretaris heeft geen valide argumenten voor indeling Goeree-Overflakkee bij Zeeland Mogelijk tijdelijk asielboot in Oostflakkee Inbrekers aangehouden r^^ Scheurvorming Provincie Rotterdam ^^^SE[^^ C^/DDEl_^^ Randgemeenten tonen zich onverzettelijk Verkoping in Melissant 'De Schutse' vraagt uw aandacht! Statencommissie Zuid-Holland unaniem: Jubileumzangavond D.E.V. Stellendam Markt terug naar Voorstraat Sommelsdijk Aantrekkelijk programma Omloopavond Reformatie- herdenkingsdienst 26 oktober Middelhamis Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten 68e Jaargang DINSDAG 24 OKTOBER 1995 No. 6446 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Bij de omliggende gemeenten in de regio Rotterdam bestaat geen en kel draagvlak voor een stadspro vincie met een grote gemeente Rot terdam. De Raad van de Stadsre gio Rotterdam noemt die optie vol strekt onaanvaardbaar. De Raad heeft in grote eensgezindheid - met uitzondering van de Rotterdamse le den - in zijn vergadering van 11 oktober besloten vast te houden aan de uitgangs punten voor de vorming van een stads provincie zoals die op 30 augustus jl. nog door de Raad zijn vastgesteld na consultatie van alle betrokken gemeen ten. Ook het kabinetsvoorstel om Rotterdam in 5 deelgemeenten op te splitsen wordt door de Raad van de Stadsregio Rotter dam afgewezen. Meerdere gemeenten hebben te kennen gegeven dat zij alleen de oorspronkelijke wetsvoorstellen, met Rotterdam in 10 de len, steunen. Grimmig De sfeer in de vergadering van de Raad van de Stadsregio Rotterdam mag grim mig worden genoemd. Een brief en een pleidooi van wethouder Simons van Rot terdam, om ondanks ingrijpende ver schillen in opvatting toch vooral niet de regionale samenwerking te slachtofferen in de emotie van het moment, vond geen weerklank bij de bestuurders van de om liggende gemeenten. Het standpunt van de Raad van de Stads regio Rotterdam is omonwonden kenbaar gemaakt in een brief aan de Tweede Ka mer. De brief is geschreven mede na mens de gemeenten in de regio Rotter dam met uitzondering van de gemeente Rotterdam zelf en geeft aanleiding te veronderstellen dat de stadsprovincie op losse schroeven komt te staan. Tussen de opvattingen van de gemeente Rotterdam en die van de omliggende ge meenten ligt een moeilijk te overbruggen kloof. Wij citeren uit de brief aan de Tweede Kamer: „De bestuurlijke struktuur zoals door Rotterdam nu voorgesteld - zonder enige consistentie met het in de afgelopen jaren in onze regio over de bestuurlijke reorganisatie gevoerde debat, waarin Rotterdam nota bene de hoofdrol vervul de - kan bij de overige gemeenten in deze regio op geen enkel draagvlak reke nen. Aanvaarding van deze voorstellen bete kent naar onze opvatting het einde van het proces van bestuurlijke vernieuwing in dit gebied". Het kabinet heeft jongstleden vrijdag be sloten het voorstel van opdeling van Rot terdam in maximaal 5 gemeenten te handhaven. 'De Schutse' is een landelijke stichting uitgaande van de Ger. Gem. in Ned. Deze stichting heeft een inrichting voor verstandelijk gehandicapten uit de refor matorische gezindte, gevestigd in Kesteren. Er is tevens een dagverblijf voor ouderen en kinderen. Dit dagver blijf moet geheel uit opbrengsten van verkopingen, akties, giften, vrijwillige bijdragen en dergelijk worden gefinan cierd. Een aantal dames op Goeree-Overflak- kee is aktief om 'De Schutse' te steunen. D.V. zaterdag 28 oktober wordt er een verkoping georganiseerd in verenigings gebouw 'De Poort', Voorstraat 14 te Melissant van 10.00 tot 15.30 uur. Onze bekende artikelen bieden wij u aan: olie bollen, boerenkaas, fruit, Goereese toren- koek en krakelingen, zelfgemaakte advo- kaat, allerhande textiel, lampekapjes (op bestelling), boeken en kaarten, houten dierfiguren, handbeschilderde tassen, klompen. Uw bezoek wordt zeer op prijs gesteld! »m De statencommissie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken van de provin cie Zuid-Holland behandelde op 20 oktober het concept-voorontwerp van wet voor indeling van Goeree-Overflakkee bij Zeeland. De door Gedepu teerde Staten voorgestelde afwijzende reaktie op het initiatief van staats sekretaris Van de Vondervoort om Goeree-Overflakkee per 1 januari 1997 af te splitsen van Zuid-Holland, werd op hoofdlijnen unaniem gesteund. Nuanceverschil was er slechts ten aanzien van de formulering van het standpunt van GS dat Goeree-Overflakkee vooralsnog bij Zuid- Holland moet blijven en dat de staatssekretaris met Goeree-Overflakkee niet goed bezig is. Aanpak staatssekretaris Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen dat mevrouw Van de Vonder voort met haar aanpak van een provin ciale herindeling van Goeree-Overflak kee geheel voorbij gaat aan wat in maart dit jaar tussen het ministerie van Binnen landse Zaken en de provincie Zuid-Hol land is afgesproken. Zij gaat niet in op door de provincie aangevoerde argumen ten en zij beantwoordt de brieven van Gedeputeerde Staten niet. „In die zin is er strijd met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur", aldus GS. Gedeputeeerde Staten stellen verder dat de staatssekretaris voorbijgaat aan het feit dat er sprake zal zijn van friktiekos- ten, overgaan van provinciaal personeel en optreden van desintegratiekosten. GS vinden de haast van de staatssekretaris niet gepast en vinden die haast ook niet nodig. De staatssekretaris heeft voor afsplitsing van Goeree-Overflakkee de datum 1 januari 1997 gekozen op basis van de veronderstelling dat de provincie Rotterdam dan gerealiseerd zal zijn, maar het is zeer de vraag of die datum haalbaar is, gezien de laatste ontwikke lingen rond Rotterdam. SGP laakt handelwijze Van de Vondervoort De fraktie van D'66 vroeg zich in eerste instantie af of de toon van GS aan het adres van de staatssekretaris niet te schril was. D'66 vond wel dat de staatssekreta ris te hard van stapel loopt en dat bij her indeling de gewone procedures moeten worden gevolgd waarbij de provincie haar taak kan doen. De fraktie was het er niet mee eens dat mevrouw Van de Von dervoort zelf het initiatief heeft genomen tot een herindelingsprocedure. De fraktievoorzitter van de SGP, de heer Houtman, zei dat het goed was dat er wat gezegd werd van de handelwijze van de staatssekretaris, die hij bestuurlijk niet in orde vond. De SGP was het met GS eens dat er op dit moment geen goede argu menten zijn voor overgang van Goeree- Overflakkee naar Zeeland. In tweede termijn erkende woordvoerder Klijnsma van D'66: „Bij deze staatsse kretaris moet je de harde lijn toepassen, dat doet ze zelf ook. Ik weet uit ervaring: met softe middelen kom je er niet." Geen reden tot haast De statencommissie was het er duidelijk over eens dat er zeker op dit moment geen valide argumenten zijn voor een indeling van Goeree-Overflakkee bij Zeeland. Een punt dat in de diskussie naar vo ren kwam, was de vraag of er sprake moest zijn van een koppeling van de positie van Goeree-Overflakkee aan realisering van de provincie Rotter dam. Voor Groen Links bleek blijvende inde ling van Goeree-Overflakkee bij Zuid- Holland geen probleem. Woordvoerder mevrouw Kraak zag geen argumenten voor herindeling en bestempelde de argumenten van mevrouw Van de Von dervoort als 'met de haren erbij ge sleept'. De VVD onderschreef het standpunt van Gedeputeerde Staten dat het onjuist is zo veel haast te betrachten met de procedure tot herindeling van Goeree-Overflakkee, zeker nu de komst van de stadsprovincie Rotterdam per 1 januari 1997 onzeker is. Woordvoerder Van Duin waarschuwde voor een absolute koppeling van de toe komst van Goeree-Overflakkee aan het wel of niet doorgaan van de provincie Rotterdam. De heer Van Yperen van het CDA ver klaarde dat er so wie so geen haast is met herindeling van Goeree-Overflakkee. De positie van Goeree-Overflakkee moet meegenomen worden in het totale plaatje van bestuurlijke verandering in Zuid- Holland. Niet alleen de ontwikkelingen rond de stadsprovincie Rotterdam moe ten worden afgewacht, ook de uitkomst van de plannen voor de provincie Haag- i^"'^^"- Totaalplaatje Ook de Partij van de Arbeid stemde in met het standpunt van GS en verklaarde bij monde van mevrouw Pels-Rijcken dat herindeling van Goeree-Overflakkee niet gekoppeld moet worden aan Rotter dam, maar moet worden bezien in het totaalbeeld van bestuurlijke vernieuwin gen in Zuid-Holland. Voor de AOV-Ouderen-Unie 55+ kwam afsplitsing van Goeree-Overflakkee niet eens in vraag. Fraktievoorzitter Smits vermoedde dat de meerderheid van de bewoners van Goeree-Overflakkee bij Zuid-Holland wil blijven en: „Wij zijn vóór het blijven van Goeree-Overflakkee bij Zuid-Holland. Een herindeling komt bij ons niet ter sprake." D'66 wilde op voorhand geen mogelijk heden voor Goeree-Overflakkee uitslui ten, maar vond dat overdracht van Goe ree-Overflakkee naar Zeeland alleen kan worden gerechtvaardigd bij realisering van de provincie Rotterdam. Als de door de staatssekretaris gestelde datum van 1 januari 1997 voor Rotterdam niet kan worden gehaald, vervalt daarmee de grond slag voor een herindeling van Goeree- Overflakkee door de staatssekretaris en kan de provincie gewoon haar werk doen. Geen der statenfrakties voelde er voor Goeree-Overflakkee naar Zeeland te laten gaan vóórdat er klaarheid is in de bestuurlijke woelingen van dit mo ment. Misleidend? Mevrouw Kraak van Groen Links vroeg de portefeuillehouder gedeputeerde Van der Goot (VVD) hoe het zat met het ver wijt van twee Zeeuwse gedeputeerden aan het adres van de provincie Zuid-Hol land over het verspreiden van misleiden de informatie. Ze had daarover krasse taal in de krant gelezen. „De ben mij van geen misleidende infor matie bewust", zei de heer Van der Goot. Zuid-Holland had in een notitie over de herindeling onder meer de positie van het streekziekenhuis in Dirksland als punt van diskussie genoemd. Van der Goot vond het ziekenhuis in Dirksland belangrijk genoeg om er over te praten bij een provinciale herindeling. Voorts was door Zuid-Holland opgemerkt dat de friktiekosten in Zeeland nog niet bekend waren. Waarom zou dat niet gekonsta- teerd mogen worden? Mevrouw Kraak wilde weten of vanwege het college van GS al op de Zeeuwse be schuldigingen was gereageerd. „Ik zal zeker kontakt met GS van Zee land opnemen teneinde geen diskussie via de pers te krijgen", verzekerde de heer Van der Goot. Als beton Gedeputeerde Van der Goot was de com missie dankbaar voor de ondersteuning van het standpunt van GS inzake herin deling van Goeree-Overflakkee en zei de suggestie van de statenfrakties voor een nog verder uitgebalanceerde formulering te zullen verwerken in het definitieve voorstel voor de statenvergadering van 10 november. De 'Casa Marina' ligt momenteel voor een opknapbeurt in de Deltahaven te Stellendam. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) heeft de gemeente Oostflakkee gevraagd een boot voor de opvang van asielzoekers te mogen afmeren in de Galathese Haven in Ooltgensplaat. Het COA heeft de gemeente benaderd omdat er een groot tekort is aan opvang van asielzoekers. Het is de bedoeling dat de boot tenminste een jaar en ten hoogste twee jaar blijft liggen. De bewoners van de boot zijn asielzoekers voor wie de procedure tot toelating als vluchteling nog loopt. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten het verzoek in overweging te nemen. Vervolgens heeft het COA onderzocht of de haveningang groot genoeg was om de boot door te laten. Er bleken geen technische belemmeringen te zijn om in de Galathese Haven af te meren. Volgende week onderhandelt de gemeente met het COA over de voorwaarden voor verblijf van de asielzoekersboot in Oostflakkee. Dit overleg zal duidelijk moeten maken waar de verantwoordelijkheden liggen en wat de consequenties zijn van medewerking aan dit verzoek. De afspraken zullen worden vastgelegd in een concept-bestuursovereenkomst. Na goedkeu ring door het college van burgemeester en wethouders zal deze overeenkomst worden behandeld in de commissie Algemene Zaken en vervolgens aan de gemeenteraad ter goedkeuring worden aangeboden. Deze vergaderingen worden tijdig aange kondigd. De bevolking is gisteren al over de mogelijke komst van de boot geïnformeerd. Op woensdag 11 oktober werden bij het benzinestation OK te Oude Tonge twee mannen aangehouden, wonende te Breda en Rotterdam, die reden in een gestolen auto, merk BMW. De auto was in Baren- drecht bij een woninginbraak ontvreemd. De auto was inmiddels voorzien van valse Duitse kentekenplaten. Tijdens het onderzoek in samenwerking met de poli tie Goes, kwam naar voren dat de man nen zich onder andere schuldig hadden gemaakt aan woninginbraken en auto diefstallen op Goeree-Overflakkee en diverse andere plaatsen in Nederiand. In alle gevallen werden de ontvreemde auto's door de politie opgespoord. Verdachten zijn voorgeleid voor de offi cier van justitie en blijven voorlopig in hechtenis. Beide verdachten verklaarden de diefstallen te hebben gepleegd omdat zij verslaafd zijn aan hard drugs. Het onderzoek wordt voortgezet. Om het vijfjarig bestaan te vieren van het Chr. mannenkoor D.E.VC. zal er D.V. op zaterdag 28 oktober om 19.30 uur een zangavond ge houden worden in de Ned. Herv. Kerk te SteUendam. Aan deze avond wordt medewerking ver leend door het Chr. mannenkoor D.E.V. o.l.v. Johan van Broekhoven, Geref. kerk koor 'Canticum' o.l.v. Karin Overweel; de organisten André Keyzer uit Oud Beijerland; Martin Kolff uit Ouddorp; Marian van Oostenbrugge uit Stellen dam; de trompettisten Kees Jansen en Leon Klink uit Stellendam. Het geheel staat onder leiding van Johan van Broekhoven. Iedereen is van harte welkom, de toe gang is gratis maar er wordt wel een kol- lekte gehouden. Omdat het hoogst ongebruikelijk is dat het rijk zelf een herindelingsproce dure ter hand neemt, heeft het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland geen vergelijkingsmateriaal. „We zitten in een unieke situatie", aldus de heer Van der Goot. De mogelijkheden om staatsrechtelijke stappen te onderne men willen Gedeputeerde Staten dui delijk boven tafel houden. Op dit moment zijn we daar nog niet aan toe. Of het zover komt? Van der Goot hoopt van niet, maar had ervaren dat de standpunten van de staatssekretaris zo nu en dan als beton zijn. 1 november 1995 is het zover: dan is de Sommelsdijkse weekmarkt terug op haar oude stek: de monumentale Voor straat van Sommelsdijk. Gedurende een half jaar moest vanwege allerhan de werkzaamheden worden uitgewe ken naar de Koninginnelaan. Een tijde lijke oplossing, die goed heeft gefunk- tioneerd. Dat neemt niet weg dat een ieder het er over eens is: de markt hoort op de Voorstraat. En daarom zal de terugkeer met veel feestelijkheden worden omkleed. Om te beginnen vindt op woensdag 1 november om 10.30 uur een officiële heropeningshandeling plaats door het gemeentebestuur van Middelhamis, in de persoon van burgemeester Sleurink. De marktkooplieden zelf dragen ook hun steentje bij: gedurende 3 weken zal een aantrekkelijke bonnenaktie worden gehouden: voor elke vijf gul den die op de markt wordt besteed, krijgt de klant een bon. Aan weerskan ten van de markt wordt een bus opge steld, waarin de bonnen kunnen wor den gedeponeerd. Na afloop van de aktie worden 10 bonnen uitgeloot: stuk voor stuk goed voor een geheel gratis diner in een vooraanstaande horecage legenheid in Middelhamis! Voorts zullen op 1 november een vijf tal marktkooplieden extra in het zonne tje worden gezet, omdat zij gedurende een periode van 25 jaar of langer op de Sommelsdijkse markt staan. Zeker een huldiging waard. Al met al belooft het op de eerste no vember een feestelijke dag te worden, op een markt die kwaliteit biedt en een bezoek meer dan waard is. Op vrijdag 27 oktober wordt in de sport hal bij de Grutterswei in Oude Tonge de eindavond van de Omloop van Goeree- Overflakkee gehouden. De organisatoren zijn er in geslaagd een gevarieerd programma samen te stellen, waarin onder meer een optreden van zangvereniging 'Advendo' uit Ooltgens plaat en fanfarekorps 'De Hoop' uit Stel lendam. De Amsterdamse artiest Jeroen Engeln zorgt voor verrassende entre-actes/zange- res Fiona Bryant zal optreden met Advendo en als soliste. Op deze avond zal door de notaris bekend worden gemaakt wie zich eige- Op donderdag 26 oktober 1995 wordt er D.V. in het kerkgebouw van de Her vormde gemeente te Middelhamis een interkerkelijke herdenkingssamenkomst van de Reformatie gehouden. De organi satie daarvan berust bij het regionale comité Goeree-Overflakkee van de stich ting 'In de Rechte Straat' en zal begin nen 's avonds om half acht. De opening wordt verzorgd door ds. G. Mulder, predikant van de Herv. gemeen te te Sommelsdijk. Aansluitend zal hij spre ken over het thema 'Geopende ogen'. Ds. A. Baars, predikant van de Chr. Ger. Kerk te Middelhamis, spreekt over het thema 'Geschoeide voeten' en verzorgt de sluiting. Medewerking verleent het Chr. gemeng de zangkoor 'Advendo' uit Nieuwe Ton ge onder leiding van Peter Wildeman en muzikale begeleiding door organist Mi chel de Wit. Het comité hoopt en verwacht dat vele jongeren en ouderen van Goeree-Over flakkee in de herdenkingsdienst aanwe zig zullen zijn! Het regionale comité 'In de Rechte Straat' STAD aan 't HARINGVLIET - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse (voorber. H.A.). OUDE TONGE - woensdagavond 7.00 uur ds. J. Beens van Scherpenisse. OOLTGENSPLAAT - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. naar mag noemen van één van de twee originelen die de schilder en tekenaar Rien Poortvliet ter beschikking heeft gesteld ten bate van de CT-scan voor het Van Weel-Bethesda ziekenhuis. Aan de Stichting VEMA zal door de voorzitter van de Stichting Omloop Goe ree-Overflakkee, de heer Gerrit Poort- vliet, het bedrag worden overhandigd dat de Omloop 1995 voor de CT-scan heeft opgebracht. Tot slot zal het goede doel van de Omloop 1996 worden gepresen teerd. Voor de deelnemers aan de Omloop 1995 is er een leuke verrassing ter herinnering aan de warmste omloop aller tijden. De omloopavond begint om 20.00 uur. De toegang is gratis en belangstellenden zijn van harte welkom vanaf 19.30 uur. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPOnTAOE TOTOORAnE OimoORP-WóststnëtaS-T^toon(0187) 631612/Fax683734 RENESSE-Printahop-Hogumom 172-Tohfoon (0111) 462400 SOMUELSDUK-WmatknkMMnt 8-Tehfoon (0187) 436841

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1