EIIIVIIDEfl-niEIJWS Oostflakkee leeft op te grote voet NIEUWS Kaarsenversierwedstrijd bij kaarsenmakerij/kadowinkel Het Ambacht uit de kerken Hervormingsherdenking Winterse maaltijd in Oude Tonge Drastische maatregelen voor 1996 Opvanghuis voor VBOK VERVOLGVERHAAL DINSDAG 17 OKTOBER 1995 No. 6444 Donderdag de 26e november, de dag waarop de begroting 1996 behandeld zal worden, wordt voor de gemeenteraad van Oostflakkee vast geen vrolijke dag. De raad krijgt een hele boodschappenlijst met dringend aanbevolen bezuini gingen ter goedkeuring aangebo den. „Want struktureel leven we op te grote voet", zo heeft het colle ge de raad laten weten. Waarmee het college zeker niet zeggen wil dat de Oostflakkeese bestuurderen het maar over de balk hebben gegooid, het is onder andere de door het rijk toe gepaste decentralisatie die zijn tol gaat eisen. De kortingen die het rijk toepaste zijn plaatselijk niet volledig doorbere kend in het voorzieningenniveau van de gemeente. Het college ziet de financiële toekomst 'niet erg optimistisch' tege moet. Met uitgaven voor het onderhoud van rioleringen en gebouwen is onvol doende rekening gehouden (waarom een beheersplan wordt opgesteld) en dan zijn er nog de 'enorme' tekorten van het werkvoorzieningschap 'Binnenhof'. Als kostenverhogende faktor word't ook gezien het feit dat de gemeente uit meer dere kernen bestaat waarvan elke kern prijs stelt op een eigen gelijkwaardig voorzieningenniveau. „Er gaapt een gat van 2,1 miljoen en als we het tij niet keren, komen we in de gevarenzone terecht", zo waarschuwt het college om als gevolg daarvan te worden beperkt in autonome bevoegdheden. Er zal derhalve fors bezuinigd en omgebo gen moeten worden, ook op het welzijns- programma wat zeker als een pijnlijke ingreep zal worden ervaren. Uit de alge mene reserve zal 360.000 worden aan gewend; ƒ300.000 daarvan bestaat uit rente. Er resteert een post Onvoorziene a ƒ70.000. Het college spreekt over 'moei lijke afwegingen'. Voorgesteld wordt de belastingen met niet meer dan 2% te ver hogen, alleen de begraafrechten stijgen met 10%. De ozb (onroerende zaak belasting), de hondenbelasting, de woon- forensenbelasting en de toeristenbelas ting zullen met 2% stijgen, voor de reini gingsrechten en de rioolrechten zal nog een apart voorstel worden gedaan. Op 31 oktober wordt te Rotterdam, in de Prinsekerk (hoek Statensingel/Schepen- straat, nabij Walenburgerweg) een her vormingsherdenking gehouden. Op deze avond, die om 20.00 uur begint, zullen spreken prof. dr. W. H. Velema en dr. A. Noordegraaf. Ds. L. J. Geluk, herv. pre dikant te Rotterdam-Centrum zal de ope ning en sluiting van de avond verzorgen. Muziekale medewerking wordt verleend door het Chr. Geref. Zangkoor 'Sursum Corda' te Sliedrecht onder leiding van Everhard Zwart. De samenzang zal door Everhard Zwart worden begeleid op het fraaie orgel van de Prinsekerk. De toegang is vrij. Overige maatregelen De gemeente zal in overleg met de ondernemers de deelname in de wel- komstdienst beëindigen. De budgetten van de brandweer worden bevroren op het niveau 1995. Het oorspronkelijk geraamde budget voor de vervanging van een brandweer auto voor de blusgroep Den Bommel is teruggebracht van ƒ350.000 naar ƒ300.000. Ondanks het feit dat de indicatie uit het voorlopige beheersplan onderhoud we gen een hoger budget vergt (ca 375.000 meer dan nu opgenomen) is volstaan met de lijn die vastgelegd is in de meerjaren raming, daarom ƒ50.000 meer dan in 1995. De subsidie aan het godsdienst- en vor mingsonderwijs wordt vanaf augustus 1996 beëindigd. De subsidie aan het zwembad in Oolt- gensplaat alsmede de subsidie voor het diplomazwemmen wordt met ingang van 1996 beëindigd. De subsidie voor de maaltijdvoorziening aan ouderen wordt beëindigd. De ver goeding wordt ten laste van het budget bijzondere bijstand gebracht. Taakstellende bezuiniging welzijnspro- gramma 70.000. Het budget voor het onderhoud van rio len wordt met 520.000 verhoogd ten opzichte van 1995. Dit betekent ca 350.000 meer dan het concept-beheers plan (ca 170.000) al aangeeft. Een lichtpuntje voor hen voor wie het belastingtarief gaat knellen; vanaf 1996 worden alle belastingen op één aanslag biljet verenigd en krijgt men de gelegen heid in vijf termijnen te betalen. GOEDERÉED Zaterdagavond 21 oktober is bij 'de Open Deur' de stichting 'Kinderwerk Ti- motheus' te gast. Van de vele nood die er is heeft zij zich vooral het lot van de kinderen aangetrokken. Door middel van een Dia-voorstelling krijgen we er zicht op wat 'een druppel op de gloeiende plaat' veel kan zijn en kan betekenen! Vanaf 19.45 uur zijn alle 15-i-ers van Goedereede en omstreken weer welkom in 'de Ark'. Tot ziens! En vergeet niet je vrienden en vriendin nen mee te brengen, zonder liegen dan wordt het echt gezellig! NED. HERV. KERK Beroepen te Barneveld (wijk3) J. Maasland te Kootwijk. Aangenomen naar Nijkerkerveen H. J. Stoutjesdijk te Dordrecht; naar Woerden (toez.) R. W. van Mourik te Nieuwkoop; naar Tub- bergen Y. J. Hulstein, kandidaat te Maassluis. Bedankt voor Barneveld (wijk 1) A. van Vuuren te Zoetermeer; voor Hollandscheveld (buitengew. wijkgem.) G. S. A. de Knegt te Barneveld; voor 't Harde J. A. de Koeijer te Baam (buitengew. wijkgem.); voor Harskamp W. J. op 't Hof te Neder- hemert; voor Op en Neder Andel A. van Herk te Hasselt; voor Amemuiden J. van Dijk te Tholen; voor Sliedrecht (wijk 3) G. D. Kamphuis te Apeldoorn (bw). Beroepen te Ter Aar W. van Domselaar, kandidaat te Ter Aar; te Meeden (part-time) drs. J. van Veen, kandidaat te Oude Pekela, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling drs. J. van Veen, kandidaat te Oude Pekela. W. van Domselaar, Oost Kanaalkade 3, 2461 GA Ter Aar. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Lemele-Lemelerveld D. M. Boersma, kandidaat te Kampen; te Steenwijk J. J. C. Dee, 1.1. hervormd predikant, wonene de te Bunschoten; te Ureterp S. de Vries te Haren (Gr.); te Rotterdam-Zuid en te De Lier J. H. Smit, kandidaat te Kam pen; te Leens T. C. Zwarts te Zuidbroek. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Oegstgeest J. Horsman te Dordrecht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-Zuid: J. van Dijken te Lisse en J. van Mulligen te Lelystad. Beroepen te Doesburg, te Doetinchem en te Nijmegen D. Dunsbergen te Biezelinge; te Maassluis J. W. Schoonderwoerd te Soest. Aangenomen naar Spijkenisse H. Peet te Klundert. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Meliskerke P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwatering; te Gorin- chem W. Harinck te Kapelle-Biezelinge; te Goudswaard en te Genemuiden G. M. de Leeuw te Barneveld, die bedankte voor Tholen; te Nieuwerkerk (Zld) en te Uddel M. Mondria te Waardehburg; te Hoogvliet i.c.m. Spijkenisse J. Driessen te Woerden; te Sprang Capelle A. F. Honkoop te Wageningen; te Terwolde- De Vecht en te Leerdam A. Bac te Bo degraven; te Westkapelle J. Karels te Oudemirdum. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Stavenisse T. Klok te Kinderdijk. MIDDELHARNIS - Binnenkort bestaat kaarsenma kerij/kadowinkel Het Ambacht in Middelharnis één jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt speciaal voor de bevolking van Goeree-Overflakkee een originele kaarsenversierwedstrijd georganiseerd. Aan deze wedstrijd zijn leuke geldprijzen verbonden en boven dien worden de 50 mooiste kaarsen tentoongesteld in de gemeenschapsbibliotheek. Het is alweer bijna een jaar geleden dat kaarsenmakerij/kado- shop Het Ambacht aan de Eendrachtstraat 47 in Middelharnis haar deuren heeft geopend. Destijds werd het een uniek projekt genoemd omdat de medewerkers van de winkel mensen met een verstandelijke handicap zijn. Intussen is uit de vele belang stelling en alle leuke reakties gebleken dat de bevolking van Flakkee hier heel enthousiast op heeft gereageerd! De mede werkers hebben daarom besloten dat het 1-jarig bestaan niet onopgemerkt voorbij mag gaan. Integendeel, zij willen het 1- jarig bestaan samen met de Flakkeese bevolking vieren. Dit doen zij door middel van een originele kaarsenversierwed strijd. Iedereen wordt namelijk uitgenodigd om vanaf dinsdag 17 oktober een gratis kaars in Het Ambacht af te halen en deze voor 15 november versierd weer in te leveren. Kaarsen kunnen op een heel kreatieve wijze versierd worden met allerlei soor ten stof en papier, maar ook is heel veel mogelijk met verf, gedroogd fruit, touw, riet, gedroogde bloemen, fimoklei, zoet beleg e.d. Op 17 november vindt de verkiezing plaats van de mooiste kaarsen. Omdat vooral ook kinderen worden aangemoedigd om mee te doen zijn er twee categorieën deelnemers: tot 12 jaar en 12 jaar en ouder. De verkiezing gebeurt door een bekende vakkundige jury, namelijk Jaap Reedijk van de Galerie en Suzan van het Art Centre. In beide categorieën zijn drie prijswinnaars die allen een geldprijs van ƒ100,-, ƒ75,- of ƒ50,- zullen winnen. Omdat de werknemers van Het Ambacht ervan overtuigd zijn dat er-heel kreatieve mensen zijn, die erg hun best zullen doen om een kaars mooi te versieren, is besloten dat de vijftig mooi ste kaarsen een aantal weken in de gemeenschapsbibliotheek tentoongesteld zullen worden. Zodoende wordt iedereen in de gelegenheid gesteld de meest artistieke resultaten te bekijken. Dus alle kreatieve mensen onder ons: kom snel bij Het Ambacht een gratis kaars afhalen, versier hem mooi en lever hem vóór 15 november weer in. Wie weet wordt uw kaars wel uitgeroepen tot de mooist versierde kaars van Flakkee! Kaarsenmakerij/kadowinkel Het Ambacht bevindt zich aan de Eendrachtstraat 47 in Middelharnis en is van dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 -17.00 uur geopend. De Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) wil in Amers foort een opvanghuis beginnen voor ongewenst zwangere vrouwen die ner gens anders terecht kunnen. Gedacht wordt aan een tehuis waar zes tot acht vrouwen uit het hele land maximaal een jaar kunnen verblijven. Die vrouwen kunnen zich daar in een beschermde woonvorm voorbereiden op het zelfstan dig wonen met hun kind(eren). Beroepskrachten en vrijwilligers zullen hierbij samenwerken. Een echtpaar-in de-buurt zal er zijn voor de kontinuïteit, terwijl opgeleide vrijwilligers als gast vrouw zullen optreden. De kliënten zul len begeleid worden door maatschappe lijk werksters van het dienstencentrum van de VBOK. Om dit alles te kunnen bekostigen is de VBOK de campagne 'VBOK 25.000' gestart. Het is de bedoeling het aantal leden van 100.000 naar 125.000 te bren gen. De werkgroep Goeree-Overflakkee zal zich de komende tijd ook inzetten voor de bekostiging van het opvanghuis. Bouwt u ook mee aan de toekomst van moeder en kind? Meldt u dan aan als lid! De kontributie bedraagt minimaal ƒ20,- per jaar. Als dank voor uw steun ont vangt u gratis 'kostbare voetjes' in goud of de fotoreportage over de ontwikkeling van het menselijk leven. Voor lidmaatschap en informatie: tel. 486795. We rekenen op uw hulp! Op dinsdag 24 oktober organiseert Stich ting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oost flakkee' weer een gezamenlijke winterse maaltijd voor 55-plussers, in het Infocen- trum aan de Bernhardstraat 27. Op het menu staat: andijvie stamppot met een bal gehakt en een heerlijk zelf gemaakt toetje. Aanvang maaltijd 12.00 uur, prijs ƒ5,- per persoon. U kunt zich opgeven bij de SWOO, te lefoonnummer 641344 tot en met vrijdag 20 oktober a.s. „Ja zeker, mijn broeder, wil ik dat!" ,,Zou u bij mij op de wagen willen komen?" „Héél graag!" En zo zien we Filippus op de renwagen klimmen. De paarden staan rustig onder het beheer van de bestuurder. Het is de Moorman aan te zien, dat hij blij is met zijn onverwachte vriend. Onder zijn zwarte huid klopte een warm hart voor de eeuwige waarheid. En het dorstte ook naar het water des levens". „Oma, wat is dat, dorst hebben naar het water des levens?" ,,Mijn jongen, het is goed dat je het vraagt. Het is dorst van het zondaarshart naar de liefde van Jezus. De honger van het hart, Hem te mogen bezitten. Die al de schuld en zonde verzoend heeft op de heuvel Golgotha. Ook de Moorman was aan zijn zonde ontdekt en dorstte naar verzoening. Het gaat niet zo, dat een mens uit de wereld, die naar God en Zijn gebod niet vraagt, zo maar Jezus aan neemt. Er moet eerst plaats gemaakt worden voor Hem. Terwijl Filippus bezig was de Moorman te spreken van de Heere Jezus, week in het hart van deze man de duistere kilte en kwam de lichtglans van Gods Geest hem beschijnen. Het was hem aan te zien, hoe zijn ogen begonnen groot te Vorden van verwondering. Langzaam kwam Jezus als het geslachte Lam nader tot zijn hart. Hij begon de zoetigheid van Gods vrede te ervaren. Gods liefde in Christus zette zijn hart in vlam. Toen de paarden voldoende uitgerust waren, reden zij weer verder. De Moorman had de boekrol in de kist gelegd en Filippus vervolgde zijn verklaringen van het stuk van de Heilige Doop. Hoe hij dat pre cies gedaan zal hebben, wie zal het zeggen? In de Bijbel wordt er op verschillende plaatsen over gesproken. Daar was de doop van Johannes, die er zelfs zijn bijnaam door ontving. Maar hij doopte de doop der bekering, maar na de Pinksterdag kwam de volle doop, in de Naam van de Vader en van de Zoon en van de Heilige Geest. Nog was Filippus daar niet over uitgesproken of opeens riep de Moorman, terwijl hij met de vinger wees naar een rivier: „Ziedaar water! Wat verhindert mij ge doopt te worden?" Waarop Filippus zei: „Indien gij van ganser harte gelooft, zo mag dit gebeuren". Wat zal dit een heerlijke gang geweest zijn. De be stuurder van de paarden hield de dieren staande en Filippus en de Moorman stegen af. Ik denk zo, dat Filippus wel in zijn hart gebeden heeft: „O Heere, maak dat het waar is in zijn binnenste! Want wie geloofd zal hebben en gedoopt zal zijn, zal zalig worden. Dan zal hij hier en eeuwig gelukkig zijn!" Toen gingen ze beiden tezamen. Ze daalden af naar het water. Nog hoort Filippus van de moriaan het krachtig getuigenis: „Ik geloof dat Jezus Chris tus de Zoon van God is!" Ik denk zo, dat ze tot hun midden het water ingin- <jen en dat toen Filippus de kamerling uit Ethiopië driemaal onderdompelde en dus doopte". „Dus driemaal?" „Ja, dat denk ik zo". „Waarom gebeurt dit nu in de kerk bij het dopen niet meer, oma?" „Omdat het gebruik van een bepaalde hoeveelheid water geen verschil maakt. Het gaat om de beteke nis door een handeling aan te duiden. Of een kind nu gedoopt wordt door onderdompeling of door toediening van water aan het voorhoofd, is hetzelf de. Wij kunnen ervan lezen in het boek van de Handelingen der Apostelen, waar de stokbewaar der en zijn gehele gezin gedoopt worden. Ik ge loof niet dat ze toen in de nacht naar een rivier buiten Filippi gegaan zijn om te dopen, maar dit gebeurde nadat de striemen en wonden van Paulus en Silas gereinigd waren. Maar daar zullen wij geen strijdvraag van maken. Keren wij naar ons verhaal terug. En zo werd de kameriing ge-doopt en was hij de gelukkigste mens van de hele wereld!" „Ja, dat is zo, want blijer kon hij toch niet zijn". „Vol is vol. Hij reisde verder zijn weg met blijd schap. En Filippus was ineens uit zijn gezicht ver dwenen. De Geest des Heeren nam hem weg. Aan God zijn alle natuurkrachten onderworpen. En ook roept Hij de dingen die niet zijn, alsof ze er waren. Filippus werd door God Zelf opgenomen en naar Azote gebracht. Daaruit bleek voor de kamerling, dat de Schriftverklaarder werkelijk een Godsge zant was geweest. Hij zou onmogelijk aan Filip pus de eer kunnen geven. Hij reisde zijn weg met blijdschap en loofde de Heere". „Oma, zou je ook weten waar die stad Azote lag en hoe ver het van de plaats waar Filippus doopte vandaan was?" „Ik meen, dat ik ergens gelezen heb, dat het zo ongeveer 60 km. van Gaza lag en gelegen was aan de Middellandse Zee". „Oma, hoe weetje dat allemaal zo goed?" „Och jongen, ik lees zo graag reisbeschrijvingen van het Heilige Land. Dan kom je daar vanzelf achter. Ik heb het ook maar van anderen". „Staan er ook platen in die boeken?" „O ja, heel veel zelfs. Maar ik heb wel een stuk of zes verschillende boeken over deze stof. Als jong meisje las ik reeds 'Helon's Bedevaart naar Jeruzalem' van de Duitse schrijver Straus. Dat is vijf en vijftig jaar geleden en ik weet het nog pre cies alsof ik het gisteren las". Mota gaat vlug aan het rekenen. Oma is nu zeven tig jaar, dus was ze toen vijftien. Hij slaat zijn han den op de knieën. „Maar oma!" „Ja, ja, jij moet niet zo min over die oudjes den ken". ,,Maar oma, dat doe ik toch niet? Dat geloof je toch van me...?" Dan gaat de deur open en stapt moeder binnen. „Zo zo", zegt ze, „zijn jullie het niet eens samen?" Integendeel, wij zijn het best samen eens, he Mota?" „Gelukkig wel, oma!" Moeder Petwas staat bij de tafel en kijkt in de oude Statenbijbel, Jesaja 53, leest ze. Zij weet: dit is het Heilige Boek, het Boek van God. Het heeft gezag voor haar. „Komen jullie bij mij koffie drinken?" vraagt ze. „Wij komen", zegt oma kordaat en meteen rijst ze op. Terwijl ze langs het raam loopt, hoort ze de wind suizen. Storm op til? Maar het huis staat in de laagte en de duinen zijn hoog. Toch denkt ze altijd aan de mannen op zee. Wat heeft de wind op het land te betekenen, als je denkt aan de storm op zee? „Mota", zegt ze, „je moet maar geen zeeman wor den. Het is vaak zo'n hard leven". „Zou ik niet, oma?" „Neen, liever niet". Het is gezellig in de kleine keuken van Klaartje en Arnold en vooral als oma erbij is. De rieten leun stoel is al klaar gezet. „En hoe was het bij oom Willem?" vraagt ze als ze goed en wel gezeten is. „Nou, dat gaat wel, maar hij wordt oud". „Ja hè, ik meen, dat hij negenentachtig is". „Hij zit eerst maar een hele tijd te dummelen. Hij is doof en kan dus het gesprek niet volgen. Eerst kende hij me niet eens. Maar toen ik over vroeger begon, werd hij opeens levendig en begon hij te vertellen over zijn jeugd". „Ja, zo gaat het dan". Oma Petwas weet van zichzelf dat haar geheuaen minder goed is als het gaat over dingen van de laatset tijd. En als je dan negenentachtig bent! Hoe heerlijk en wat een groot voorrecht als je oud mag worden, maar hoe erg als een mens oud is en de vrede des harten niet kent. Maar met de Heere als je deel en eeuwig goed, dan mag er komen wat er wil, dan is het: In de grootste smarten, blijven onze harte, in de Heer' gerust. Mota zit in zijn hoekje bij de kachel. Hij hoort ter nauwernood wat er gesproken wordt, zozeer is hij in gedachten verdiept. Hij peinst nog na over die Moriaan, die kwam van dat verre land naar Jeruza lem om met het volk van Israël in de tempel te aanbidden. Hij was een rijk man, hij kon zich ver oorloven een profetenrol te kopen. Dat kon alleen maar als je veel geld had. De Moriaan had bedien den en knechten en alles wat zijn hart begeerde. Maar dat ene miste hij. Er was een grote schuld, die zijn leven verduisterde en daarom miste hij de vrede met God. Daarnaar zocht hij met zijn hele hart. Zijn ogen waren geopend voor het diep bederf dat in zijn leven was. Hij had een Verlosser nodig. Al deze gedachten doorkruisen Mota's hoofd en hart. Hij kan het niet zo precies formule ren, maar in brokstukken komt het hem voor de aandacht. Oma Petwas kijkt naar hem. En hij kijkt naar haar. Er is een stille verstandhouding tussen hen beiden. Iets wat hij in moeder moest missen, kreeg hij in oma terug. Dat is wel een grote vergoeding geble ken. En hij is er tevreden mee. Als zij opstaat om naar haar eigen kamer te gaan, vergezelt hij haar daarheen. Dan is het: „Welterusten oma!" „Welterusten Mota!" Als hij in de kleine keuken terugkeert, ziet hij dat moeder en vader tegen elkaar geglimlacht hebben. En hij glimlacht ook. Later gaan ze soms gevieren het duinpad af naar zee, in de avond. Wel heel anders dan vroeger, maar nu is er voor allen een wenkende horizon. EINDE 2e Blad GEREF. KERKEN jo«. "-svoissj^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5