Stichting Protestants Christelijke Woonvoonieningen op Goeres-Overflaldiee LITIE Raad Goedereede gekonfronteerd met 'energieprestatïenorm' van een wonder spreeld Open lessen in Middelharnis bij de SVE 'Aan Zet' HH amm&moH Bloemschikcursus Landbouwbedrijf verdwijnt uit Mr. Iman Caustraat Stellendam Kinderevangelisatiewerkers welkom bij 'De Windroos' 68e Jaargang POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 4833 92. FAX (0187) 485736 DINSDAG 17 OKTOBER 1995 No. 6444 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelharnis, rek.no. 34.20.01.108 Gehandicapte kinderen worden - door Stichting en 's nachts thuis verzorgd Donderdag 26 oktober a.s. wordt een bijzondere dag voor onze Stichting Protestants Christelijke Woonvoorzieningen op Goeree- Overflakkee. Drs. P. H. B. Penne- kamp, directeur-generaal Welzijn van het ministerie van V.W.S., zal dan samen met Marcel, Leandra en René P\jl, het gezinshuis Eben- Haëzer aan de Jongkoenstraat 78 in Goedereede openen. Jongkoenstraat 78 is het ouderlijk huis van deze drie meervoudig gehandicapte kinderen, die volgens de geldende regels, opgenomen zouden moeten worden in het intramurale circuit. Daarvoor waren ook mogelijkheden, maar de wens van de ouders was, dat de kinderen bij elkaar zouden kunnen blij ven en dan het liefst wonen in hun eigen ouderlijke woning, met een verzorging en begeleiding vanuit een Christelijke signatuur. 's avonds In ons land gelden echter regels. Eén van deze regels is dat de circuits van intramurale zorg (inrichtingen) en semi- murale zorg (woonvoorzieningen), streng gescheiden zijn. Ze kennen beide een aparte geldstroom. Overheveling van het ene circuit naar het andere was ondenkbaar. Samen met de ouders en Stichting Phila delphia Voorzieningen Nunspeet, met wie de Stichting Prot. Chr. Woonvoor zieningen op Goeree-Overflakkee een ju- ridisch-economisch samenwerkings overeenkomst heeft, is zij aan het werk gegaan te zoeken naar een mogelijkheid de zorgvraag van de ouders uit te voeren. Bovendien wilden de ouders hun kinde ren alleen plaatsen in een identiteitsge bonden organisatie. Bijna een jaar is intensief overlegd om de wens van de ouders te vervullen. De Stichting denkt dat het voor het eerst is, dat het is gelukt de schotten tussen, intramurale en semimurale zorg op te heffen. Daarmee is bewezen, dat er op het gebied van de gehandicaptenzorg in ons land, heel wat mogelijkheden zijn. Als een Stichting inventief is, zorgver- nieuwend bezig wil zijn en met een on derbouwd plan weet te komen, zijn zo wel overheid als zorgverzekeraar bereid om mee te werken. Immers de klant is koning. Hij stelt de zorgvraag. Van de organisatie wordt verwacht dat zij daarop inspeelt. Samen met SPV Nunspeet blijkt de Stichting Prot. Christelijke Woonvoor- Natuurlijk heeft u al eens eerder gehoord van de Stichting Volwassenen Educatie 'Aan Zet'. Deze school staat al weer jarenlang aan de Kastanjelaan 3 te Middelharnis. De school voor volwasse nen 'Aan Zet' werd ruim 10 jaar geleden de nieuwe bewoner van dit pand, dat voordien bewoond werd door de openba re kleuterschool. Het gebouw was voor 'jong' en is nu voor 'oud', want op de 'Aan Zet' school zitten alleen volwasse nen. Alle volwassenen vanaf 18 jaar en woon achtig op Goeree-Overflakkee kunnen bij ons kursussen volgen. De meeste kur- sussen zijn voor volwassenen die vroe ger door omstandigheden niet hebben doorgeleerd. Zij willen nu hun oude ken nis ophalen en/of hun kennis uitbreiden. In de volgende vakken wordt lesgege ven: Nederlands, Engels, rekenen en maatschappelijke kennis en maatschap pelijke vaardigheden. Door het houden van twee open lessen wil 'Aan Zet' belangstellenden de gele genheid geven kennis te maken met deze school voor volwassenen. Op maandag avond 13 november 1995 van 19.30 tot 21.30 uur en op donderdagochtend 16 november 1995 van 9.30 tot 11.30 uur bent u van harte welkom bij 'Aan Zet', Kastanjelaan 3 te Middelharnis. Bent u verhinderd, maar u hebt behoefte aan meer informatie over de Stichting Volwassenen Educatie 'Aan Zet', dan kunt u schrijven of bellen naar de Stichting Aan Zet, dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur, tel. 48 3927 zieningen op Goeree-Overflakkee, in staat om ook uw hulpvraag te beant woorden. De Stichting is opgericht door de diaco- niën op het eiland Goeree-Overflakkee en wordt gesteund door 4 kerken, te we ten de Ned. Herv. Kerk, de Gerefor meerde Kerk, de Gereformeerde Ge meente en de Christelijke Gereformeer de Kerk. Al deze kerken zijn in het bestuur van de Stichting vertegenwoordigd. Wij staan dan ook voor identiteitsgebon den zorg aan de gehandicapten. Wij exploiteren 3 woonvoorzieningen met 63 bewoners. Daarnaast bieden wij ook logeermogelijkheden. Wij bieden thuiszorg en begeleiden B.Z.W. projekten (Begeleid Zelfstandig Wonen). De opening van dit gezinshuis is voor onze Stichting een nieuwe fase, een uit daging om zorg te geven aan deze kinde ren, die ook zo op onze zorg zijn aange wezen. Zowel de ouders als wij zelf beschouwen het als een wonder, dat we dit projekt hebben kunnen realiseren. Wij mogen dat samen zien als een gave uit Gods Hand. Daarnaast zijn wij dank verschuldigd aan allen die hebben mee gewerkt aan de Zorgverzekeraar, die po sitief heeft meegedacht, aan SPV, met name de heer Bert Vedder, projectleider zorgplanning, die steeds naar nieuwe mogelijkheden zocht, als we waren vast gelopen in het circuit van regelgeving en niet in de laatste plaats dank aan de dia conie van de Ned. Herv. gemeente van Goedereede, die dit projekt financieel steunt. Wij zijn blij met de ouders van deze kin deren, die op een zo bewonderenswaar dige wijze zoveel jaren hun kinderen zelf hebben verzorgd, dat de kinderen nu kunnen blijven wonen in hun eigen om geving. De ouders hebben een huurwoning el ders in het dorp Goedereede betrokken en kunnen op elk gewenst tijdstip hun kinderen bezoeken. Wat onze Stichting betreft wordt de zorg gecoördineerd vanuit de woonvoorzie ning Salem in Dirksland. Wij hebben daarvoor extra personeel aangetrokken, dat bevoegd is om de kin deren te verzorgen en te begeleiden. Overdag bezoeken de kinderen het K.D.C. de Regenboog in Middelharnis. De aanstelling van de medewerkers die werken in dit gezinshuis, heeft plaats gevonden in nauw overleg met de ouders. Wij zijn blij met de blijden. Bij alle negatieve geluiden die men vaak hoort over een paarse regering, is het goed om vast te stellen, dat Christelijke zorg kansen heeft, als het gebruik maakt van de mogelijkheden, die duidelijk aan wezig zijn. Zijn wij als christenen nog bereid tijd en energie te stoppen om de mogelijkheden te onderzoeken en er gebruik van te ma ken. Of hebben we ons neergelegd bij de gangbare mening, dat wij als christenen in Nederland naar de rand van de samen leving worden verdrongen? Zijn wij verzand in een negatief denken over alle ontwikkelingen die plaatsvin den. God wil Zijn Zegen geven aan allen die het van Hem verwachten. Die niet uit gaan van een menselijke visie, maar die geloven, dat wat bij mensen onmogelijk is, mogelijk is bij God. Christelijke zorg ook in deze tijd. Hoe willen wij dat verder gestalte ge ven? U zult binnenkort meer van ons horen! Een historisch moment: 26 oktober 1995, Opening van ons gezinshuis Eben-Haë- zer (tot hiertoe heeft de Heere ons ge holpen). Dat geeft vertrouwen voor de toekomst bij alle vragen, die in de zorg- sektor op ons afkomen. H. R. de Krey, voorzitter Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflalcl(ee POLITIE 24.UIJRS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) GEIVIEENTE MIDDELHARNIS Vernieling In de Stoofhoek te Sommelsdijk werd een personenauto voorzien van een diepe kras. Op de Zuiddijk te Nieuwe Tonge werd een kunststof paal vernield ter waarde van ƒ150,-. Diefstal Nabij sporthal De Staver werd op 9 okto ber een roodkleurige damesfiets ont vreemd. Autodief aangehouden In de nacht van woensdag 11 op donder dag 12 oktober werd te Stad aan 't Ha ringvliet een persoon aangehouden. Deze persoon bleek te rijden in een te Rotter dam ontvreemde personenauto. De poli tie was door een oplettende inwoner van Den Bommel direkt telefonisch gewaar schuwd, omdat hij het gedrag van de bestuurder niet vertrouwde. Aanrijding Op 12 oktober vond op het Zandpad een aanrijding plaats tussen twee auto's. Een van de bestuurders hield te weinig afstand om tijdig te remmen en reed ach ter op de andere auto. Vernieling Te Stad aan 't Haringvliet werd tussen 11 en 12 oktober een gat in de omhei ning van de jachthaven geknipt. Beschadiging auto's In de nacht van 14 op 15 oktober werden drie auto's die op het Spuiplein te Mid delharnis stonden geparkeerd, bescha digd. GEMEENTE GOEDEREEDE Diefstal Tussen vrijdag 13 en zaterdag 14 oktober werd er ingebroken bij een bedrijf aan de Mr. Snijderweg te Stellendam. Uit het bedrijf werden wat geld en goederen gestolen. Diefstal uit auto Op dinsdag 10 oktober werd in de mid daguren uit een personenauto, die gepar keerd stond op een parkeerplaats bij het strand Noord te Ouddorp, een radio ont vreemd. Openbare schennis Bij de politie werd aangifte gedaan van het feit, dat een manspersoon te Stellendam op woensdag 11 en op vrij dag 13 oktober zijn geslachtsdeel toonde aan voorbijrijdende fietsers. De ongeveer 35-jarige man droeg een zware spijker broek en een suede jas. Aanrijding Op vrijdag 13 oktober vond op de N57 te Stellendam een kop-staartbotsing plaats. Een bestuurder van een personenauto bemerkte te laat dat de bestuurder voor hem voor het verkeerslicht stopte. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Diefstal personenauto In de nacht van zaterdag 14 op zondag 15 oktober werd er vanuit de Kennedy- straat te Oude Tonge een personenauto, merk Mercedes 200D, kleur blauw en voorzien van het kenteken YL-82-FK, gestolen. Eenzijdig ongeval motorrijder Op zaterdagavond 14 oktober reed een bestuurder van een motor over de Bosweg te Ooltgensplaat. Aldaar werd door hem te laat geremd en reed door een hekwerk heen. Bestuurder zelf vloog van de motor en belandde over de sloot op het land. Bestuurder is vervoerd naar het ziekenhuis. GEMEENTE DIRKSLAND Doorrijden na door hekwerk te zijn gereden In de nacht van vrijdag op zaterdag werd er door een bestuurder van een auto in de bocht van de Provinciale weg nabij de bocht met de Noorddijk te Melissant door het aldaar aanwezige schrikhek ge reden. De bestuurder heeft deze schade- rijding nog niet bij de politie gemeld. Een onderzoek zal worden ingesteld. Eventuele getuigen worden verzocht kontakt op te nemen met de politie. Toen SGP raadslid A. Lokker don derdagavond in Goerees' raadsver gadering vcat van z'n beroepsken nis uitprobeerde, werd'ie even niet begrepen. Wat moest de raad en wat moest weth. Visser met de term 'energie-prestatienorm', toen het over de bouwverordening ging? Dhr. Lokker, hij is stafmedewerker klan- tenadvlsering zakelijke markt bij de Energiemaatschappij ENECO, legde uit dat het gaat om het straks verplichte duurzaam bouwen met energiebesparen de voorzieningen en het gebruik maken van duurzame energievormen; daar bleek ieder overigens in mee te willen denken en doen. Ook het College gaat er zich in verdiepen. Twee absenten deze avond, dhr. Van Dongen (PvdA) en dhr. v. d. Meer (VVD), beiden wegens vakantie. „Olé...!" riep dhr. L. X. den Hollander en 't was duidelijk dat z'n fraktiegenoot V. d. Meer zich onder de Spaanse zon be vond en aldaar niet zoveel boodschap had aan een energieprestatienorm waar mee de raad werd gekonfronteerd. Geen vergunning Een inwoner van Heerjansdam had me dewerking gevraagd op een perceel aan de Keldcrwcg te Ouddorp een woning te mogen bouwen. Slechts met een absoluut stilzwijgen maakte de raad duidelijk daar niet aan te willen denken; het perceel ligt in het beschermd schurvelingengebied en kan zeker niet als een zgn. 'restperceel' worden aangewezen. Geen medewerking derhalve maar de aanvrager zal daar ook niet op gerekend hebben. Gebr. Moijses De gebr. Moijses zullen hun agrarisch loonwerkbedrijf verplaatsen uit de Mr. Iman Caustraat te Stellendam en aan het Korteweegje een nieuwe bedrijfsvesti ging realiseren, met twee bedrijfsgebou- imO Diefstal De afgelopen week werd aan de Bouw dijk te Melissant een bruinkleurige één- assige aanhangwagen ontvreemd. Vernieling Op woensdag 11 oktober werd in de avonturen aan de Armenweg te Dirks land een kozijn vernield van een op het volkstuincomplex staznde blokhut. Eenzijdig ongeval Op zondagavond reed een bestuurster van een personenauto op de Ovenkeet- weg de sloot in. Zij had te laat opge merkt dat de weg een bocht maakt. De bestuurster raakte niet gewond. De be schadigde auto werd door een takelwa gen uit de sloot gehaald. Het boerderijtje aan de Mr. Iman Caustraat waar, na verplaatsing van het bedrijf, van Goerees' raad geen bedrijfsaktiviteiten meer plaats mogen vinden. wen en een bedrijfswoning. Die staan nu ook aan de Mr. Iman Caustraat. Het College heeft de ondernemers een bijdrage in de verplaatsingskosten van ƒ100.000,- in het vooruitzicht gesteld, maar daar wilde de raad het eerst wel even over he'oben alvorens in de volgen de vergadering met een voorstel daartoe te worden gekonfronteerd. Dhr. Bakelaar (en meerderen met hem) willen aan de gemeentelijke bijdrage de voorwaarde verbonden zien, en dat zien vastgelegd, dat het na verplaatsing, ook gedaan is met bedrijfsaktiviteiten in de Mr. Iman Caustraat. Dhr. Bakelaar had vernomen dat een adspirant koper in de schuren een cara vanstalling wil exploiteren, maar nu al tekende hij daar bezwaar tegen aan. Als 'opslag' wordt toegestaan kunnen het vandaag caravans-, en morgen chemica- lieën zijn en dat leek dhr. Bakelaar niet de bedoeling te zijn van de bijdrage die de gemeente verleent, want ook dat zou later weer, ten koste van veel geld, ver- plac\tst moeten worden. Dhr. Bakelaar bleek het raadsgevoelen voortreffelijk te hebben vertolkt, de frak- ties SGP en RPF gaven hun instemming. Weth. Klepper erkende dat, krachtens het geldende overgangsrecht, het bedrijf ook na verplaatsing voortgezet zou kunnen worden, maar er zal met de gebrs. Moij ses een afspraak/overeenkomst worden gemaakt dat dat, met de ruime gemeente lijke vergoeding, zal worden tegenge- AMERSFOORT - Vanuit het Jeugd- evangelisatiecentrum 'De Wind roos' wordt een landelijke ontmoe- tings- en toerustingsdag georgani seerd voor ieder die op welke manier dan ook betrokken is bij of aktief in kinder(evangelisatie) werk. De dag wordt gehouden op zaterdag 11 november in Ede, in één van de gebouwen van Hoge school 'De Vijverberg'. Het thema van de dag is; „To the point'. 's Morgens wordt het thema uitgewerkt in een Bijbelstudie door jeugdevangelist Henk van Dam. Hoofdspreker van de dag is Prof. W. ter Horst uit Heino. Vanuit zijn deskundigheid en zijn prak tijkervaring heeft hij zich diepgaand be- zig-gehouden met vragen rond geloofs opvoeding. De titel van zijn bijdrage is: „De hand van een kinderwerker heeft vijf vingers". Vanuit dat thema zal hij vijf grondprincipes behandelen voor het omgaan met kinderen en die principes ook doorvertalen naar de praktijk van het kinderevangel isatiewerk. 's Middags zijn er keuzeprogramma's waarin het thema zoals dat 's morgens is uitgewerkt verder wordt doorvertaald naar de praktijk van het werk. Enkele thema's van keuzeprogramma's zijn: Omgaan met ingrijpende ervaringen van kinderen. gaan. Hr is een potentiële koper die er een caravanstalling wil en dat leek weth. Klepper niet bezwaarlijk, in de woon bestemming die het krijgt zou het stallen van caravans gedoogd kunnen worden, leek het hem. Dhr. Bakelaar reageerde wat geschrok ken op die mededeling. Hij maakte dui delijk niks te voelen voor zo'n gedoog beleid, er zelfs een 'absoluut tegenstan der' van te zijn. „Waar ligt dan de grens?" vroeg ook dhr. L. X. den Hollander (VVD) zich af. Alle fraktiewoordvoerders waarschuwden dat bedrijfsmatige exploitatievormen uitge sloten dienen te worden. Weth. Klepper suste de beginnende op stand door een commissiebespreking in het vooruitzicht te stellen („van mij zou het mogen, al zouden het m'n buren zijn"), maar de opposanten raadden de weth. de raadsneuzen te tellen waaruit hij kan begrijpen dat de raadsmeerderheid niet voelt voor enig bedrijfsmatig ge bruik. Dhr. A. V. d. Wende (SGP) zwakte dat weer wat af, want, vond hij, je kunt toch iemand niet verbieden gebruik te maken van z'n .schuren?" „Eén caravan is geen bezwaar, maar met 10 of 20 stuks gaan wg al weer de ver keerde kant op", waarschuwde dhr. L. X. den Hollander. Genoeg gepraat, „er zal met de Gebr. Moijses een duidelijke overeenkomst worden gemaakt", zegde weth. Klepper de raad toe. SOMMELSDIJK Zoals ieder jaar organiseert wijkgroep 'De Zwaluw' weer een cursus bloem- schkken. We doen dit weer in samen werking met 'Bloemsierkunst Bastiaan'. De avonden zijn op dinsdag 31 oktober, 14 en 28 november en beginnen om 20.00 uur. De kosten liggen tussen de 20,- en ƒ25,- inclusief een kopje koffie. Wilt u hieraan deelnemen, dan kunt u zich tot 26 oktober opgeven bij Ellen Breure, tel. 483781 of bij Annemarie Knape, tel. 485945. Doet u dit zo snel mogelijk, want we kunnen maar een beperkt aantal mensen plaatsen. Tot ziens bij 'De Zwaluw', Sperwer 5, Sommelsdijk De betekenis van non-verbale werk vormen in het kinderwerk. De kinderclub als evangelisatie-plek voor het kind. Naast deze programma-onderdelen is er in het programma ruimte voor het zingen van kinderliedjes, voor ontmoeting, be moediging, dankzegging en voorbede. Een aantal kinderwerkorganisaties zal ook met een stand aanwezig zi jn. Kosten voor de dag die van 9.45 tot 16.00 uur duurt bedragen 12,50 per persoon. Voor meer informatie en opgave: 'De Windroos', Johan van Oldenbarnevelt- laan 14, 3818 HB Amersfoort, tel. (033) 4622802. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAOE - FOTOGRAFIE ffuWp^Ey CEO I CZI CZl CZl CZl OUDDORP-Weststraat 3S~Tehfoan 10187) 681612/Fax €83734 RENESSE-Printshop-HogKOom 172-Tohfoon ^111) 462400 SOMMELSDUK - WesIknkMistraat 8 - Talatoon (0187) 486841

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1