EIIIVI1DEI1-I1IEIJW5 :z/ Hobby-Kreatiefbeurs Middelharnis Schaken in Stellendam Toogdag 1995 hervormde mannenbond op G.G. De situatie in liet cliristelijk onderwijs Langer plezier van bloemen HET KIJKVENSTER Alarmerende ontwikkelingen Waarom draait provinciaal bestuur van Zeeland rond positie ziekenhuis Dirksland? Winterse maaltijd in Oude Tonge Vrouwenver. 'Martha' Winterse maaltijd in Ooitgensplaat hypotheek W op maat... Makelaar Tamboer Aktie Zuinig Stoken 94/95 trekt 160.000 deelnemers in Zuid-Holland Oliebollen De Hoop 3e Blad VRIJDAG 13 OKTOBER 1995 No. 6443 Blik op kerk en samenlevin - Een Gereformeerde federatie? - Weinig verwachting Het is alweer een poosje geleden dat Prof. Dr. W. van 't Spijker, sinds kort emeritus-hoogleraar van de Theologische Universiteit van de Christelijke Gerefor meerde Kerken, het idee opperde dat de kerken die de naam 'Gereformeerd' in hun vaandel voeren, een soort federatie zouden aangaan. Ik heb de letterlijke tekst van zijn uitspraak niet (meer) bij de hand, maar in de kerkelijke pers heeft zijn voorstel voldoende de ronde gedaan om een beetje te kunnen begrijpen wat hij bedoelde. Waarschijnlijk heeft hij een poging willen doen om de krachten in de Gereformeerde Gezindte te bundelen als een soort tegenhanger van Samen-op- Weg. Het was, denk ik, een proefballonne tje om eens te peilen hoe sterk de begeer te naar eenheid is binnen die Gezindte. Nu is Van 't Spijker - oneerbiedig ge zegd - ook niet van gisteren, en bepaald geen vreemdeling in het kerkelijk Jeru zalem van Nederland. Met andere woor den: hij kan wel weten hoe zo'n voorstel zal worden ontvangen in de kringen waarvoor het bedoeld is. De Gerefor meerde Kerken, zo de uitnodiging al voor hen bestemd mocht zijn, vallen meteen al uit de boot omdat zij 'trouw plannen' hebben met de Nederlandse Hervormde Kerk. De Vrijgemaakte Ker ken, hoewel een deel daarvan niet meer zo star vasthoudt aan het principe dat zij alleen de ware kerk zijn, met uitsluiting van alle anderen, zie ik nog niet zomaar een federatie aangaan met zusterkerken die zich tooien met de naam 'Gerefor meerd'. De Christelijke Gereformeerde Kerken voeren al jaren moeizame ge sprekken met Vrijgemaakten en Neder lands Gereformeerden. Zouden ze onder een nog grotere paraplu toeschietelijker zijn...? Van de Gereformeerde Gemeen ten hebben we in dit opzicht zeker niets te verwachten. Ze zijn zelf inmiddels in drie denominaties uiteengevallen en tus sen deze drie is geen enkel kontakt. Ten slotte de Gereformeerde Bond. Die is of ficieel niet in staat om samen met ande ren een federatie te vormen, want die vormt een deel van de Hervormde Kerk. Het hele scala overziende is er weinig reden tot optimisme. Het is naar de mens gesproken onmogelijk bij elkaar te voe gen wat historisch zo uiteengegroeid is. Ook al wordt er dan niet eens aan een fu sie, maar slechts aan een federatie ge dacht. Mij werd toegezonden een nummer van 'Bij de Tijd', Gereformeerd (lees: Vrij gemaakt) magazine voor opinievorming. Daarin laat Dr. L. Wierenga zijn licht schijnen over de pogingen tot verzoening en eenheid. Het is een lang en pittig artikel waaruit ik de volgende regels citeer: „Het maken van één kerk, daar zijn we niet sterk in. Ook het herstellen van een breuk ligt kennelijk buiten onze macht. En wellicht zelfs buiten onze opdracht Theologische kwesties zijn natuurlijk interessant, en soms belangrijk genoeg om flink over te polemiseren. Gezond voer voor theologen. Maar de kerk zelf wordt er niet gezonder van". Waarnemer De Bond van Nederlandse Hervormde Mannenverenigingen op Gerefor meerde Grondslag hoopt dit jaar de toogdag te houden op D.V. zaterdag 28 oktober a.s. in de grote zaal van het Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht (Jaarbeursplein, achter het Centraal Station). De morgenverga dering begint om 10.00 uur, de middagvergadering om 14.00 uur. Het thema voor deze dag is: 'Openbaring en ervaring'. Prof. Dr. A. de Reuver te Delft spreekt in de morgenvergadering over 'De Schrift, openbarings- en ervaringsbron'. In de middagvergadering spreekt ds. H. Veldhuizen te Zoetermeer over 'Op zoek naar ervaring'. Wij willen iedereen van harte opwekken die dag in grote getale naar Utrecht te komen. Wanneer u per auto komt kunt u tegenover het gebouw uw auto parkeren. Ook per trein is het heel goed bereikbaar. Met een paar minuten lopen (hoofdzakelijk overdekt) bent u er. In de middagpauze is er een koffietafel. De prijs is 21,50 per persoon. U kunt zich voor deze koffietafel opgeven bij het secretariaat van de regelingscommissie: Dhr. N.C. Simons, Dominicushof 41, 4133 AM Vianen. Telefoon (0347) 3758 57. Er zullen ook geluidsopnamen van de toogdag gemaakt worden. Dit gebeurt op een set van 3 cassettebandjes. U kunt deze bestellen door overmaking van 25,- op giro- rek.nr. 2279684 t.n.v. dhr. M. Spelt te Elspeet. Tot ziens in Utrecht op D.V. zaterdag 28 oktober a.s.! Van het christelijk onderwijsblad BEZINNING verscheen een num mer waarin uitvoerig aandacht be steed wordt aan de situatie in het christelijk onderwijs. Meer dan tweederde van de scholen voor christelijk voortgezet onderwijs gebruikt thans voor het vak gods dienst methoden waarin van de be trouwbaarheid van de Bijbel niets overblijft. De meest gebruikte godsdienstmethode is de zeer bijbelkritische methode 'Van Horen Zeggen'. De schrijvers ervan ont kennen dat heilsfeiten als de maagdelijke geboorte, de opstanding en de hemel vaart van Jezus Christus plaatsgevonden hebben. De wonderen die Jezus Christus deed, worden niet historisch geacht, om dat ze naar menselijke maatstaven niet mogelijk zijn. Toch wordt deze methode gebruikt op een derde van alle christelijke scholen voor voortgezet onderwijs. Goede twee de is de methode LEVENDE GODS DIENST, waarin de niet-christelijke godsdiensten worden gelijkgesteld met het christelijk geloof. Dit zijn enkele van de resultaten van een onderzoek naar de positie van het vak godsdienst en de voor dat vak gebruikte methoden op christelijke scholen voor voortgezet onderwijs. De uitkomsten werden gepubliceerd in het september nummer 1995 van blad VOORWERK, een uitgave van de Unie voor Christelijk Onderwijs. De genoemde cijfers geven een schok kend beeld te zien van de uitholling van de identiteit van het christelijk onder wijs. De twee meest onaanvaardbare metho den voor godsdienst blijken verreweg de meest gebruikte methoden te zijn. 'Van Horen Zeggen' wordt gebruikt op een derde van alle christelijke scholen. LE'VENDE GODSDIENST heeft slechts een iets minder groot aandeel. Daarnaast heeft nog een klein aantal andere scholen andere bijbelkritische methoden inge voerd. Ook uit het basisonderwijs komen zeer alarmerende geluiden over het steeds meer doordringen van bijbelkriti sche en occulte visies in methoden. Deze zaken komen aan de orde in het themanummer van BEZINNING over de situatie in het christelijk onderwijs. Een belangrijk deel van dit nummer is gewijd aan een vraaggesprek met de voorzitter van de Unie voor Christelijk Onderwijs, drs. J. Hoeksema, over de huidige situ atie in het christelijk onderwijs. De Unie kan in de huidige situatie in het christelijk onderwijs echter weinig uit richten om de vervaging van de identiteit van het christelijk onder\yijs tegen te gaan, omdat ze slechts een platform wil zijn waar de zeer uiteenlopende stromin gen in het christelijk onderwijs elkaar ontmoeten. Ouders zullen zelf aan de slag moeten gaan en de besturen wijzen op het feit dat het christelijk onderwijs uitgehold wordt als vergaande kritiek op de betrouwbaarheid van de Bijbel op de school kan worden uitgedragen. In het nummer wordt ook ingegaan op de in vloed van de moderne theologie die een toenemende invloed heeft in de Unie voor Christelijk Onderwijs en ook in haar uitgaven zichtbaar is. De redactie van BEZINNING hoopt met het thema nummer een bijdrage te leveren aan de zeer nodige bezinning op de ernstige si tuatie waarin een belangrijk deel van het christelijk onderwijs verkeert. Het nummer van BEZINNING kan be steld worden door 2,50 over te maken op girorekening 2.974.537 van adm. BEZINNING te Amersfoort o.v.v. situ atie christelijk onderwijs. Het Centrum Voorlichting Christelijk Onderwijs, uitgeefster van BEZINNING, is gaarne bereid op een gemeente-avond een lezing te verzorgen over onderwer pen als New Age, occultisme, de bijbel kritiek, geloofsopvoeding en kerkverla ting, islam en christelijk geloof, de situ atie in het christelijk onderwijs. Inlichtingen bij het secretariaat: tel. (0342) 41 4479. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Programma 9 oktober 1995 Afdeling Al: C. van Prooyen - C. van Welieafg. M. van 't Geloof - H. Koppelman ....O - 2 D. Keuvelaar - J. StolkO - 2 K. de Munck - G. Smits2 - O C. van Prooyen - J. Stolk1 - 1 K. de Munck - C. van Prooyen1 - 1 Afdeling BI: K. de Munck - M. Poortvliet2 - O J. Knops - P. V. d. GroefO - 2 H. de Munck - H. Keuvelaaruitg. A. van Rossum - A. Los2 - O Afdeling 2: J. Vijfhuizen - W. NieuwlandO - 2 J. V. d. Groef-M. Vijfhuizen1 - 1 A. Vijfliuizen - C. v. d. Kroon1 - 1 Schaken: W. de Vos - W. KnopsVi - Vi W. Stolk - W. ZorgeO - 1 Ingezonden: Met bevreemding heb ik kennis genomen van het verslag over de herindeling van Goeree-Overflak- kee bij Zeeland in het Reformato risch Dagblad van zaterdag 7 okto ber jongstleden. Gedeputeerde De Kok van Zeeland zou aan het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verwijten dat Zuid- Holland inspeelt op de vrees van de gemeente Dirksland, die bang is straks het ziekenhuis kwijt te raken. Ik heb alle stukken er nog eens op nage keken: „Bij overgang naar Zeeland staat de toekomst van het ziekenhuis in Dirksland ter discussie" staat er letterlijk in de stukken van GS van Zuid-Holland voor de statenvergadering van 10 no vember. Het staat er zakelijk, niet sentimenteel, niet opvallend, niet uitvergroot, niet uit zijn verband gerukt. Het staat er gewoon - en terecht - als één van de vele argumenten die tegen een overgang van Goeree-Overflakkee naar Zeeland pleiten. Zuid-Holland heeft die stelling over het ziekenhuis overigens niet zelf ver zonnen. Juist het College van Gede puteerde Staten van Zeeland heeft in het formeel overleg, dat in augustus 1994 heeft plaats gehad tussen verte genwoordigers van de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee, vertegen woordigers van het provinciaal be stuur van Zuid-Holland en het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland, verklaard dat de positie van het zie kenhuis in Dirksland t.z.t. ter discussie komt en zal worden getoetst aan het Zeeuwse provinciale beleid. Dat Zeeland nu verontwaardigd zou zijn over die uitspraak geeft te denken. Als de positie van het ziekenhuis in Dirks land echt niet ter discussie komt in het Zeeuwse spreidingsbeleid voor zieken huizen, wordt het tijd dat Provinciale Staten van Zeeland besluiten een officië le verklaring van het nieuwe Zeeuwse standpunt ten aanzien van het Dirks- landse ziekenhuis toe te sturen aan het bestuur van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis en het gemeentebestuur van Dirksland. Dat is beter voor de geloofwaardigheid van het provinciaal bestuur van Zeeland en zal een grote zorg bij de bewoners van Goeree-Overflakkee wegnemen. Men zou in termen van oud-gedeputeer- de Dijkwel van Zeeland kunnen zeggen dat het een provincie onwaardig is zo lang onduidelijkheid te laten bestaan over een zaak die voor de bevolking van Goeree-Overflakkee van zo'n zwaarwe gend belang is voor gezondheidszorg en werkgelegenheid. Cathy Westdorp Stationsweg 2 3247 BW Dirksland. Op dinsdag 25 oktober organiseert Stich ting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oost- flakkee' weer een gezamenlijke winterse maaltijd voor 55-plussers. Op het menu staat: andijvie stamppot met een bal gehakt en een heerlijk zelf gemaakt toetje. Aanvang maaltijd 12.00 uur, prijs ƒ5,- per persoon. U kunt zich opgeven bij de SWOO, te lefoonnummer 641344 tot en met vrijdag 20 oktober a.s. OOLTGENSPLAAT Onze vrouwenvereniging hoopt D.V. za terdag 14 oktober haar verkoping te hou den in het Hervormd verenigingsgebouw 'Elthato'. Ook deze keer is er weer van alles te koop, zoals: onze zelfgemaakte handwerkspulletjes, ook zijn er mooie droogbloemstukjes, broodjes kroket, koek, snoep enz. De openingstijden zijn 10.00 tot 15.00 uur. Iedereen is van harte welkom in 'Eltha to', Zuid-Achterweg 25. Allemaal tot ziens. De zomer is weer voorbij, de Herfst is begonnen en 's avonds wordt het steeds vroeger donker, wij naderen het winterseizoen. De tijd om 's avonds of overdag, gezellig achter de tafel te kruipen om te hobbyen is weer aangebroken. Zaterdag 14 oktober wordt de zo langzamerhand tra ditie geworden hobby-beurs weer gehouden in Rekreatiecentrum De Sta ven Van 10.00 tot 16.30 uur kunnen we ons weer vergapen aan de zelfge maakte dingen van vele hobbyisten en kunnen we nieuwe ideeën opdoen voor onze eigen hobby. Zaterdag 14 oktober, de eerste zaterdag van de herfstvakantie, een ideale dag, om met het hele gezin de hobby-beurs te gaan bezoeken waar vele technieken te zien zullen zijn voor jong en oud, voor mannen en vrouwen (speciaal voor de kleineren is er een mini-bios ingericht waar de hele dag leuke kinderfilmpjes te zien zijn). Er zijn hier en daar gezellige zitjes ge plaatst waar u uit kunt rusten en in rust even met elkaar kunt praten. Eventueel onder het genot van een kopje koffie of een glaasje fris. Wat er zoal op de beurs te doen zal zijn Allereerst zijn er weer veel hobbyisten die hun eigen gemaakte spullen laten zien en verkopen. Velen laten, door mid del van demonstratie, zien hoe zij hun hobby beoefenen. Je kunt met elkaar pra ten over hoe zij er nu mee omgaan. Om een paar technieken te noemen die er zullen zijn: Poppen en beren maken, kra len, droogbloemstukken, maken van woondecoraties met klei en andere mate rialen, werken met Fimo-klei, Perga- mano, Tiffanie, Gips gieten, figuurzagen, kantklossen, Quilten, Stro vlechten, tex tiel schilderen, stoffen patchwork, eigen gemaakte sieraden, kantwerk, schilderen met demonstratie, houtsnijwerk, fineer, tekeningen, ansichtkaarten, oude tijd schriften, sprookjesfiguren, porselein poppen, poppenkleding, lampen, glas in lood, en nog vele andere technieken. Workshops Gedurende de beurs zullen er verschil lende Workshops gehouden worden waar u aan mee kunt doen. Demonstratie eigen papier maken Er is een demonstratie van de aller nieuwste techniek PAPER-PRESS of ook wel COTTON-PRESS genoemd. Een techniek waarbij papierpulp in een stenen vorm geperst wordt. Na droging ontstaat er een fraaie reliefvorm die b.v. op een kaart geplakt kan worden. Verkiezing Naaldprinses (prins) Er is een wedstrijd in zelfgemaakte kin derkleding uitgeschreven 's Middags om half twee wordt op de hobbybeurs deze kleding geshowd waarna de naald- prinses(prins) gekozen zal worden. Het belooft echt iets leuks te worden en geen enkele moeder met kleine kinderen (of oma met kleinkinderen) mag dit mis sen. Boekentafel Evenals vorig jaar zal er weer een boe kentafel aanwezig zijn waar alle nieuwe boeken op hobbygebied te zien en te koop zullen zijn. De Modelvliegclub De modelvliegtuigclub is aanwezig met grote en kleine vliegtuigjes. Vliegtuigjes alleen voor de sier maar vooral vliegtuig jes waar (radiografisch) mee te vliegen is. De vliegtuigen zijn allemaal zelfge maakt. Een interessante hobby die de moeite van het bekijken waard is en welke na een praatje met één van de leden van de vliegtuigclumisschien wel een hobby voor u kan worden. Demonstratie minigereedschap Vanwege de grote belangstelling vorig jaar zal nu weer een stand aanwezig zijn met MINI GEREEDSCHAP. Gereed schap voor de modelbouwer en de hob byist die toch liever met een machine werkt. Er zullen o.a. een figuurzaag-, lintzaag-, decoupeerzaag-, cirkelzaag-, en bladslijpmachihe te zien zijn alsook div. graveer-, boor- en freesmachines. 60.000 prentbriefkaarten De vereniging van Prentbriefkaarten speelt een belangrijke rol op de hobby- kreatiefbeurs. De heer A. Hoek, hij is verzamelaar van ansichtkaarten, zal zijn gehele kollektie uitstallen. De ansichtkaarten zijn per dorp gebun deld en daardoor blijft de kollektie over zichtelijk. Knipsels vanaf 1900 Daarnaast heeft de heer Hoek allerlei knipsels bewaard van oude Panorama's, Prins, en Spiegels. Vanaf het jaar 1900 is alles bewaard gebleven en netjes in boe ken gebonden. Kom zaterdag 14 oktober tussen 10.00 en 16.30 uur naar De Staver in Middelharnis en geniet van het hobby-gebeuren. Er is te veel om op te noemen en het is zeker de moeite waard om te komen kij ken. Voor de prijs hoeft u het niet te laten, want voor 5,- voor volwas.scncn en een I,- voor een kind kunt u al naar binnen. Hopelijk tot ziens op 14 oktober in de Staver te Middelharnis. In Ooitgensplaat gaan de winterse maal tijden voor 55-plussers ook weer van start. Met medewerking van eethuis 'Mac Old' staat voor dinsdag 17 oktober a.s. erwtensoep en een toetje op het menu. Ook kan gekozen worden voor een broodgarnituur. De maaltijd wordt geserveerd om 12.00 uur in 't Centrum, Van Weelstraat 10. De kosten bedragen 5,- per persoon. U kunt zich aanmelden tot 14 oktober bij mevr. Huijer, tel. 63 1676. kritisch selekteren (m^ Tel. (0187)48 3477 In de afgelopen winter heeft 11% van alle huishoudens in Zuid-Hol land meegedaan aan de aktie Zui nig Stoken: de landelijk bekende aktie waarbij de deelnemers door het wekelijks noteren van de me- terstanden, een goed overzicht krijgen van het energieverbruik. Dit percentage is gelijk aan dat van het vorige jaar. In totaal gaat het om 160.000 deelnemers in de gehe le provincie. Net als vorige jaren, lag het deelnamepercentage in Zuid-Holland gemiddeld wat lager dan in de rest van Nederland (17%). De cijfers zijn gebaseerd op onderzoek dat Bureau Intomart heeft gedaan na afloop van de ak tie. Opvallend is dat een relatief groot deel van de deelnemers in Zuid-Holland de streefverbruiken voor gas en wekelijks via Teletekst op televisie opzoekt (7%). Landelijk is dit veel minder. Ook met betrekking tot het gebruik van de com puter laten de cijfers uit Zuid-Holland een beeld zien, dat afwijkt van de rest van het land. 10% van de deelnemers in Zuid-Holland houdt de meterstanden op de computer bij. Landelijk is dit slechts 2%. De verkoop van de Energiediskette, die door ENECO R.E.D. wordt verzorgd, loopt beter dan in de rest van het land. Dit najaar wordt de aktie Zuinig Stoken voor de elfde keer gehouden. De deel- nameprocedure is gelijk aan die in vorige jaren. Bij het begin van het stookseizoen valt bij iedereen de meterkaart in de brie venbus. Hierop kunnen de standen van de gas- en de elektriciteitsmeter worden bijgehouden. Van begin november tot eind maart wordt vervolgens in de huis- aan-huisbladen wekelijks een tabel ge publiceerd met de ideale gasverbruiken van de voorgaande week. Op deze ma nier weet de deelnemer meteen of er zui nig is gestookt. De ervaring leert dat door meedoen aan de aktie het energie verbruik met zo'n 5% daalt. Dit jaar gaat de aktie op 29 oktober van start. In het land der blinden is één-oog koning. Ook in het schaakspel is deze uitspraak meer dan eens van toepassing. Hoe vaak gebeurt het niet dat de spelers iets niet zien, dat toch zo voor de hand ligt? In de diagramstelling is een mooi voorbeeld van een koUektief 'over zien' te konstateren. In de partij volgde 1f6 e2 2. fxe7 Ld4 en wit gaf het op. Bij niemand was er een rood lampje gaan branden. Ach en wee, had wit maar goed gekeken, dan had hij zich niet zo gemakkelijk gewon nen gegeven. Zoals een aandachtige toe schouwer opmerkte had wit helemaal niet hoeven op te geven, maar kon hij zich op fraaie wijze redden met 3. Pe3!! om na 3. Lxe3 4. Khl te spelen. De toren van fl blijkt nu ineens gedekt te zijn, zodat we van een fraai geval van röntgendekking kunnen spreken. Je zult je toch zo uit de nesten werken! In de huishoudelijke competitie een zes tal partijen waarvan hieronder een korte impressie. Wim van Rossum versloeg onze dame in het gezelschap met opval lend gemak. In eerdere partijen bood Maya goed tegenstand, maar deze avond wilde de concentratie en de ideeën niet komen. Van Dam had het opvallend gemakkelijk tegen Hameeteman; deze maakte in een Siciliaan een taxatiefout hetgeen een stuk kostte. De rest was een kwestie van techniek. De andere Hameeteman boerde aanvan kelijk in de opening zeer goed tegen de Nooyer; maar deze wist telkens het ge vaar te onderkennen en af te weren; af gebroken in een onduidelijke stand maar zwart heeft de meeste kansen. Bloemen zijn hét cadeau-artikel bij uit stek: het is niet alleen leuk om ze te ge ven, maar ook om ze te krijgen. Natuur lijk wilt u graag dat een mooi boeket zo lang mogelijk blijft staan. Snijbloemen- voedsel is hierbij onmisbaar. Ook snijbloemen hebben namelijk voed sel nodig. Ze nemen water en voedsel via de steel op. De opname gaat via een bui- zensysteem in de steel, de zog. houtva- ten. Door bacteriegroei in het water raken deze houtvaten verstopt. De snij bloemen kunnen dan niet voldoende water en voedsel meer opnemen, waar door ze verwelken. Chrysal ■snijbloemenvoedsel houdt het water schoon, zodat de bloemstelen niet verstopt raken. Daarnaast bevat het voedsel en stoffen die de bacteriegroei in water afremmen. Bloemen blijven hier door gemiddeld tweemaal zo lang mooi. Van Oostenbrugge en Roon maakten er een onduidelijk loopgravengevecht van. Opening merk Catalaans, sterk positie spel in het middenspel van beide kanten, waarna een eindspel ontstond waarin wit een fraktie meer voordeel heeft overge houden. Of het genoeg is voor de winst? Botma vloog Tanis naar de keel vanuit de opening, wat pionwinst opleverde. In plaats van de druk nog meer te verhogen begon wit wat heen en weer te spelen, zodat zwart weer in de wedstrijd kwam. Ook hier afgebroken in een zeer moeilijk te taxeren eindspel. De vorige keer beschreef ik de haardos van Van den Nieuwendijk; Kees was daar niet zo blij mee, en verscheen in de arena met een pet met daarop gedrukt 'een stuk kwaliteit'. Nou Kees die pet kan je de volgende keer maar beter thuis laten. In de partij tegen ondergetekende werd wit helemaal zoekgespeeld; de stuk ken op de onderste drie rijen, en zwart had alles wat zijn hartje maar begeren kon. Wit kon kwaliteitsverlies niet voor komen, maar helaas voor zwart bleek de winst daarmee niet voorkomen, maar he laas voor zwart bleek de winst daarmee niet vergemakkelijkt. Een goed getimed rémise-aanbod, in zwarts tijdnood behoedde Kees voor de eerste nul. Wij zijn benieuwd met wat voor kle dingstuk Van den Nieuwendijk de vol gende keer zijn tegenstander wil intimi deren. Een t-shirt met de opdruk 'Cham pion' misschien? Uitslagen 4e ronde: W. van Rossum-M. Troost1 - O D. Hameeteman - J. van DamO - 1 K. Hameeteman - J. de Nooyerafg. H. van Oostenbrugge - A. Roonafg. D. Botma - K. Tanisafg. K. van den Nieuwendijk - G. J. Zonneveld0.5 - 0.5 Ook begint Schaakvereniging Stellen- dam vanaf 17 oktober a.s. weer met de jeugdopleiding seizoen 1995/1996. De scholen zijn reeds benaderd, maar zijn er kinderen die zin hebben om te komen schaken, jullie zijn van harte welkom! Aanvang 19.00 uur in verenigingsge bouw De Rank te Stellendam, vraag an ders je meester om inlichtingen! Uw schakende verslaggever, G. J. Zonneveld Op dinsdag 17 oktober a.s. houdt Fan fare-orkest De Hoop uit Stellendam weer haar halfjaarlijkse oliebollenaktie, ook deze keer in samenwerking met Bakker Bleumink. Vanaf 13.00 uur kunt u de verkopers aan uw deur verwachten. De opbrengst is - zoals gebruikelijk - bestemd voor het instrumentenfonds. We hopen dat we als vanouds mogen reke nen op de medewerking van iedereen. Bij voorbaat dank. Doe zelf eens een test met Chrysal door de helft van een bos bloemen alleen in water te zetten en de andere helft in een Chrysaloplossing. Voeg aan het vaaswater altijd het gratis Chrysalzakje toe. Let er hierbij op, dat u juist doseert. Vul het vaaswater na enke le dagen bij met Chrysaloplossing. Ge bruik hiervoor vloeibaar Chrysal snij bloemenvoedsel: verkrijgbaar in flessen van 1 liter, 500 ml en 250 ml. 'I^ 'T» 'T»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9