Middelharnis in vroeger tijden, deel 2, een praclit boek NIEUWS Jeugdcontact UW SHELL-LEVERANCIER VOOR: uit de kerken PREDIKBEURTEN - GASOLIE - DIESELOLIE - PETROLEUM - SMEERMIDDELEN I Johannes Gieter Nieuwe videoproduktie Goeree-Overflakkee Warnaar - Looman - van den Ban b.v. oliehandel Zondag 15 oktober 1995 Flip I KRIJN KONING inde leeftijd van 71 jaar. KRIJN KONING LEENDERT BOM Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 13 OKTOBER 1995 Daar hebben we nou echt met groot genoegen in gegrasduind, in het nieuwe boekje 'Middelharnis in vroeger tijden', deel 2. Al direkt voel je aan dat het niet op afstand-, maar met grote betrokkenheid is samengesteld. Weet dat maar zé ker, want de twee die voor de in houd tekenen zijn het gelegen- heidsduo Jan Both en Jaap Rooy, twee hoogst geïnteresseerden in 't Middelharnisse verleden, waarover ze dan ook onderhoudend kunnen vertellen. Dat doen ze in de uitvoerige onderschrif ten waarmee de ruim tachtig foto's wor den begeleid. Wat aan die i<iekjcs opvalt is de vrijwel absolute afwezigheid van auto's die nu in elke straat vrijwel bum per aan bumper geparkeerd staan. De pe riode 1930-1960 die in het boekje wordt behandeld was daar nog van gevrij waard. „Tegenwoordig kunnen we vrij dags en zaterdags onze auto bijna niet kwijt om te gaan winkelen op d'n Diek", zeggen de samenstellers onder de foto op pag. 81 die d.d. 1952 de fietsenparkccr- plaats laat zien met een massa twee- wiclcrs naast het pand van de fa. Ver- maas aan het begin van het Zandpad. Op het Zandpad (boven) was het dan een drukte van belang, vooral de jeugd ont moette elkaar daar, ,,cen huwelijksmarkt voor het hele eiland" was het daar, laten de samenstellers weten. Dan beklaag jc de jeugd van tegenwoordig die dikwijls heel andere gelegenheden zoekt. Het moet daarbij de Schooltrap erg genoeg lijk zijn geweest! De samenstellers beginnen hun boek met een luchtfoto van de oude kern, gent)nien in 1953. Op de foto valt veel te bekijken, maar er is ook veel nog niet op te zien. In de jaren na de Watersnoodramp van 1953 werden er veel huizen bij gebouwd. Op de foto loopt het Marietjespad nog van de Stationsweg tol aan de Rotlen- burgseweg. Terwijl, heel opvallend op deze foto, nog heel veel schuren in de kern van het dorp staan. In de oude kom, zo weten Both en Rooij, stonden in 1946 zelfs nog 48 landbouvv- schurcn. Herinneringen worden in dit boek voor ogen getoverd. Soms liggen bepaalde zaken nog niet zo heel lang achter ons, want wie herinnert zich niet \hD. UliRV. KERK Benoemd door het bestuur van de IZB tot prcdi- kant-dirckteur J. het Lam te Dirksland. Beroepen te Oude Tongc J. P. Nap ic Barncvcld; te Epc (buitengew. vviijkgem. Sionskcrk) J. Maasland te Kootwijk; te IJssclniuiden- Gratliorst (wijkgem. 2) P. van der Kraan te Bleskensgraaf: te Huizen H. Veldhui zen te Zoetermccr. Bedankt voor Goedereede M. A. van den Berg te Groot-Ammers; voor Goes (buitengew. wijkgem.) G. D. Kamphuis te Apeldoorn (buitengew. wijkgem.). l!fi -Jfi GEREF. KERKEN Beroepen te Rcnswoude drs. A. T. Kijzer-van Lin- dcnberg, l.l. predikant te Ecstrum, door de Classis Ho()gevecn. opnieuw beroep- baargestcld en dit beroep heeft aangeno men; te Utrecht als geestelijk verzorger Diaconessenhuis aldaar mevr. drs. C. D. Haytink te Laren (geestelijk verzorger Thcodotion), die dit beroep heeft aange nomen en hier reeds intrede heeft ge daan. Aangenomen naar Baflo T. Deelstra te Dokkum, die bedankte voor Zwartsluis; naar Roosen daal drs. W. Lolkcnia te Drachten; naar Andijk dr. S. Alblas Ic Ten Boer. GEREE. KERKES VRIJGEMAAKT Beroepen te Barendrechi K. 1). Smit, kandidaat te Arnhem; te Amcrsfoori-Wcst G. Gun- nink te Hardenbcrg-Centrum; te Assen- Noord (2c pred. plaats) A. de Snoo te Middelburg. Bedankt voor Axel en voor Stadskanaal (wijk 2) A. Buursema te Almkerk-Werkcndam i.c.m. Breda; voor Katwijk i.c.m. Val kenburg (ZH) P. Groen te Bruchtervcld. CHR. GEREE. KERKEN Beroepen te Rottcrdam-Kralingcn P. den Butter te Driebergen. Beroepbaar drs. H. M. van der Vegt, Dorfstrasse 69, 25813-Simonsberg (Did.), tel. (0049) 4841-6047 (tcl.nr. kontaktadres in Ne derland 050-253465). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rhencn E. Vencma te Elspeet; te Bra- kcl A. Moerkerken te Gouda, die be dankte voor Capelle aan den IJssel- West; te Leerdam A. Bac te Bodegraven; te Arnhem J. Dricsscn te Woerden, die bedankte voor Rottcrdain-Zuidwijk en voor Moerkapelle. Bedankt voor Aalburg, voor Urk, voor Lethbridgc (Canada), voor Sint Annaland en voor Ermelo C. A. van Dieren te Stolwijk; voor 's-Gravenzande W. Visscher te Amersfoort; voor Westzaan J. Karels te Oudemirdum; voor Terncuzen B. van der Heiden te Hardinxvcid-Gicssendam; voor Goes G. J. van Aalst te Ridderkerk. de 'Boom van 1 luc'. genoemd naar de bewoonster van het irapgevelhuisje, we duwe Tine Knjtcnberg. Het trapgevel- huisje werd in 1960 grondig gerestau reerd, maar de boom moest helaas het veld ruimen. Naast prachtige dorpsgezichten en plaat jes van de monumentale panden die Mid delharnis rijk is, is er tevens aandacht voor de inwoners. Zo toont o.a. een win terse foto gemaakt in 1940 hoc de post op het eiland geruime tijd per arreslede werd bezorgd. Juffrouw Joppe. Leen Peeman en de heer Hartman, medewer ker van het postkantoor en de toenmalige direktcur lieten zich graag in de sneeuw vereeuwigen. Aan de haven gunt het boek de lezer een blik op het .schip van beurtschippcr M. Zoon, terwijl óp de wal Klaas Vrocgin- deweij staat die de goederen met paard en wagen op zijn bestemming brengt. Veel inwoners zullen zich ook de brand in de Nederlandse Hervomide Kerk her inneren. De kerk brandde in 194H geheel uit. Soms waren er ook mensen in Mid delharnis, die zonder havengeld te beta len, hun voertuig in de haven 'parkeer den'. Zo beleven we opnieuw dat Cees van der Laan zijn melkslijterswagen langs de kant van de haven had gepar keerd, waarna die onbcmerkt richting kaaimuur reed en uiteindelijk in het water duikelde. Natuurlijk ontbreken in een dergelijke nostalgische uitgave de oude schoolfo- to's van zowel de lagere school als de openbare ULO niet. Verder in dit boek hel koninklijk bezoek, foto's van de mo bilisatie, de geïnundeerde polder, de be vrijding, de installatie van burgemeester P. W. Hordijk, olieman Jan Kievit, ge- mcentebode Jan Vroegindeweij, beter bekend als Jan van Teun of Ome Jan. Toch ook nog een enkele foto van Mid delharnisse vissers, te weten Piet Tam boer en Willem de Wit. Daarnaast pas seren Arij Boogerman en de kleurrijke Piet Verburg de revue. Al met al maakten Jan Both en Jaap Rooij van dit b(x;k een fraai dorps-fami- lie-album, waar menige inwoner van Middelharnis bij het inkijken, goede, dan wel nostalgische herinneringen aan zal beleven. Dit tweede deeltje van 'Middel harnis in vroeger tijden' is tegen 34,90 te koop bij boekhandel Vroegindeweij op de Wcstdijk te Middelharnis. Jongelui, zaterdag 14 oktober is er weer een JcugdContact-avond, wij nodigen jullie uit oin deze avond naar Hben-Haezer te komen. Deze avond hoopt ds. Van Vlastuin uit Ophcusden in ons midden te zijn en te spreken over 'Het doen van belijdenis'. Wat houdt het in en wat betekent het voor ons, kun jc belijdenis doen. Op deze en nog veel meer vragen hopen wc een antwoord te krijgen. Het belooft een zeer leerzame avond te worden. Jullie zijn weer van harte welkom vanaf 19.15 uur, wc hopen te beginnen om 19.45 uur. Tot ziens in Eben-Haczer, Prcckhillaan 3 te Ouddoip. P.S. Op zaterdag 4 november zal dhr. Schinkel een avond verzorgen over het werk van de stichting Fricdcnsstimmc. De JCC Ouddorp OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. P. van Rooijen, Val burg en 18.30 uur ds. R. Veldman. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. R. Veld man en 18.30 uur ds. R. P. van Rooijen. Woensdag 18 oktober, Dorpskerk: 19.30 uur ds. J. G. van Loon - Ger. Gem. 19.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Troel en 18.30 uur ds. A. F. de Oude - Doopsgezinde Gem. 9.30 en I8.30uurds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur kand. J. Tekelenburg, Delft en 17.00 en 18.45 uur kand. F. Maaijen, Hardinxveld-Giessendam. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. B. van den Akker, Nieu- werkerk a/d IJssel en 18.00 uur ds. J. van het Goor, Stolwijk - Ger. Kerk 10.00 uur ds. T. Wijma, Brielle en 17.00 uur Ice.sdicnst. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom, v.m. bedie ning Heilige Doop - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. H. Hoek stra, Arnhem - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willem.sen en 18.00 uur ds. P. L. de Jong, Rotterdain - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdien.st. HERKINGEN - Ilerv. Gem. 10.00 uur ds. W. Meeuse, Sint Annaland en 18.00 uur ds. A. Schaap - Ger. Gcm. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Heij, Krimpen a/d IJs.sel en 18.00 uur ds. F. Hoek, Hendrik Ido Ambacht - Lukaskapel IIDG 10.15 uur ds. M. J. I'aul - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur Prof. E. H. Cossee - Herv. •Exodus' Gem. 10.00 uur ds. W. H. den Ouden, Rotterdam. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. Westland en 18.00 uur ds. L. W, Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur stu dent A. Schreudcr, Nunspcet - Ger. Kerk lO.CK) uur ds. H. Out en 17.00 uur ds. A. Jobsen, Zierikzee - Ger. Kerk (\rijgcmaakt) 9.30 uur lees dienst en 16.45 uur ds. J. B. de Rijke - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur dhr. J. Bcstman. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en I8.(K) uur ds. A. Belder - Woens dag 18 oktober: 14.45 uur ds. A. Belder, huwelijksbevestiging Anton Bongiovanni en Artine Holleman - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. lO.(X) uur Dr. C. A. van der Sluijs, Rotterdam en 18.00 uur ds. J. Nap, Barheveld (beroepen predikant) - Ger. Geni. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10,00 uur ds. L. D. Burger en 18.00 uur ds. H. Zethof, Kockengen - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student A. Schreudcr, Nun spcet - Ger. Kerk 10.00 uur drs. M. van Krimpen en 18.(X) uur drs. P. J. de Buch. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d IJssel en I8.(K) uur ds. W. H. van Koo ien, Nieuwerkerk a/d IJssel - Ger. Kerk 10.00 uur drs. A. C. Feij en IH.OO uur drs. J. Korf, Den Haag. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Smit, Putten en 18.00 uur ds. C. J. v. d. Plas, Zwijndrecht - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 uur ds. 1. J. Bijlsmacn 18.00 uur drs. A. C. Feij. .:l:..;:;.;j;..;;;..;i;..;l:..v..;i:..;l;..;J;.-;»;;i;.;J;..:*;.;;;..;j;..;»;.:f;..;jj.;j^^ jjj Zo gewoon l ■ji:; en toch zo bijzonder ■:i; zo alledaags maar steeds weer een wonder I Met grote vreugde en dankbaar- :i: heid geven wij kennis van de ge- boorte van onze zoon en mijn i broertje We noemen hem jOTCii I II oktober 1995 -■K Peter en Tanja Markwat -jl f Sloestraat 29, 4456 N Lewedorp ij I (0113)613546 ii ;I; Tanja en Jordi rusten van 13.00 .ij jj; tot 15.00 uur. ;l :i;;»;;j;.;»;.;i;;»;;f;..;j;.;j;..:»;.;i;.;i;.;j;.;j;.;i;.;;!;i-..-^^^ Op deze pagina ook een artikel over de toepassing van oude an sichten ter illustratie van 't recent verleden van ons eiland, maar hoe prachtig het medium video wat de gelegenheid geeft het nu, mét geluid, te laten zien en voor (veel) later te bfewaren. Cees de Vos van Delta Video-produc tions mag in de videokunst zoctjesaan grootmeester helen aan wie de VVV's het vervaardigen van een tweede videoproduktie 'Goeree-Overflak kee' in handen hebben gegeven. Gistermiddag toonde hij het 55 minu ten durende resultaat. Geen nood wanneer u niet bij de première aanwe zig was, de banden zijn a ƒ24,95 te koop. De VVV's en zo ook de nieuwe vidco-produkiie laten de elementen rust, kust, natuur en ruimte zien als de Flakkeesc aantrekkelijkheden die een verblijf op ons voormalig eiland uiter mate aantrekkelijk maken. Met de prachtigste beelden uit natuurgebie den, van de stranden en van het dor- penschoon wordt die aanbeveling ondersteund; de nieuwe produktie is derhalve een uitstekend wervingsmid dag, óók voor investeerders die op vele ontspanningsmogelijkheden na 't gedane werk worden gewezen, ont spanning vooral te water en ook langs de Grevelingen waar "een stukje Si cilië in Nederland' wordt aangetrof fen. T.V. presentator Koos Postema ver zorgt de ci)mmentaarstem en hij is lij felijk aanwezig op al die prachtige plekjes die worden aangedaan en wor den aanbevolen. „Gocrce-Overtlakkec, leuk voor een dagje uit of voor een langere vakantie, zeker in de zomer, maar ook in voor- en naseizoen", is de boodschap die de videoproduktie achterlaat. Heel bruik baar omdat de ander die er nog niet was dat snel te laten weten! LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00* uur kand. mr. J. P. de Man, Rosma len. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. W. Baan, Dordrecht (H.A.). SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur dhr. N. H. Groen - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. CJem. 3x leesdienst. Geheel onverwacht is van ons heen gegaan mijn lieve vriend, onze lief devolle vader en opa Stad aan 't Haringvliet: Annie Braber Strijcn; Nel en Leen Dubbeld Hamburg (D); Peter en Claudia Strijen; Marion en Ellen Nick 's-Gravendeel: Jacqueline en Bert Hcinenoord: Ron en Ingrid Sander en Tim 12 oktober 1995 Pr. Marijkestraat 4 3241 VJ Middelharnis Gelegenheid tot condoleren: zater dag 14 oktober van 18.30 tot 19.30 uur in de rouwkamer van 'De Sa maritaan', Kon. Julianaweg 59 te Sommelsdijk. De begrafenis is bepaald op maan dag 16 oktober a.s. om 11.00 uur op de algemene begraafplaats 'Vre derust' te Middelharnis vanuit de Lukaskapel van 'De Samaritaan'. U wordt uitgenodigd om 10.30 uur in bovengenoemde kapel aanwezig te zijn om onze geliefde overledene de laatste eer te bewijzen. Zij die geen rouwkaart hebben ont vangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. De levenslustige vriend van onze moeder en oma, die haar, maar ook ons liefde en vreugde gaf, was ook onze beste vriend geworden. Deze fijne vriendschap werd abrupt afgebroken. Hij zal in onze harten altijd die fan tastische vriend blijven. Kees en Willy Braber Iman en Jannie Braber Corcn Ria V. d. Mast René en Karin Diana Eric en Marianne Sabrina en Clirisiy Anita Marco en Claudia Angelique Rien en Ans Goedegebuur Middelharnis, 12 oktober 1995 Na een moeilijke periode, doch met nimmer aflatende steun en zorg omringd door zijn echtgenote, kinderen en allen die hem dierbaar waren, overleed in het Dijkzigt zie kenhuis te Rotterdam, mijn vriend en buurman echtgenoot van L. J. Fase in de leeftijd van 71 jaar. Zijn nagedachtenis zal inij steeds in dierbare herinnering zijn. J. van de Velde Ooltgensplaat, 11 oktober 1995 \VL=1 Johan Kom Korteweegje 40 3244 AL Nieuwe Tonge Telefoon: 0187-651536 Jaap Kievit St. Elisabethstraat 15 3249 BC Herkingen Telefoon: 0187-669648 W.L.B. b.v. Staalstraat 2 2984 AJ Ridderkerk Telefoon: 0180-420855

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2