EIIIVI1DEI141IEUW5 PRin/IEUR: H GEZOND WEL H Korte metten met vlekken Vrouw en hart- en vaatziekten Rabobank in Middelharnis op zaterdag open Vlieto introduceert strijk-stoomprogramma Verkoping Dirksland Philips spaarlampen opnieuw verkleind C.P.B. afd. 'Goeree' 4e Blad VRIJDAG 13 OKTOBER 1995 No. 6443 Rabobank Middelharnis heeft voor het kantoor aan de Langeweg 54 in Middelharnis de openingstijden aangepast, tegelijk met invoering van de nieuwe bank-CAO. Uit marktonderzoek is ondermeer gebleken dat een groot aantal cliënten een openstelling op zater dag op prijs zou stellen, hieraan is dan ook gehoor gegeven. De zaterdag-openstelling is vanaf 7 okto ber nieuw. De bank is vanaf die datum van 10.00 tot 12.00 uur open voor advieszaken, zoals hypotheken, lenen, verzekeren en sparen. Daarnaast is de reisadviseuze aanwezig om uw vakantie naar uw gewenste bestemming te verzorgen. Om de eerste cliënt op zaterdag 7 okto ber 'in het zonnetje te zetten', was er een ontvangst van de eerste cliënt, de heer Troost, door de heer Coremans (direk- teur) en de heer De Jager (commercieel manager), waarbij een heerlijke taart aan de heer Troost is overhandigd. Telefonisch advieslijn Om nog meer in te spelen op de wensen van cliënten, is vanaf 1 oktober de tele fonische bereikbaarheid van de Rabo bank Middelharnis vergroot door op maandag t/m vrijdag van 08.00 uur 's morgens tot 's avonds 21.00 uur telefo nisch bereikbaar te zijn voor informatie over alle bankzaken of het maken van afspraken (ook buiten openingsuren). Hiertoe is de bank bereikbaar op het nummer (0187) 48 3000. Tijdens de creatiefbeurs op 14 oktober in De Staver te Middelharnis introduceert Vlieto het nieuwe Lewenstein strijk- stoomprogramma, dat bestaat uit 3 ver schillende stoomstrijkijzers en 2 strijk planken. De 3 stoomstrijkijzers zijn voorzien van een roestvrijstalen zool met een speciaal labyrint voor een konstante stoomdruk en temperatuur. Ze zijn bestand tegen corrosie en kalkaanslag, zodat gewoon kraanwater gebruikt kan worden en heb ben een superstoomprogramma met variabele stoomregeling van O tot 50g/ minuut. Lewenstein heeft samen met Brabantia een nieuwe strijkplank ontwikkeld met een steviger onderstel dat gemakkelijk in hoogte verstelbaar is en een breder werk vlak heeft, verder bieden zij een strijkta- fel aan met een verwanpd bovenblad met stoomafzuiging. Kom kijken op 14 oktober tijdens de crea tiefbeurs in De Staver waar doorlopend gedemonstreerd wordt. Verder laat Vlieto de meest uitgebreide naaimachine demonstreren. De Husqvarna Orchidea type 1250 de naai- en borduurmachine uit Zweden.- Die niet alleen alle nuttige steken heeft, volautomatische knoopsgaten, zijwaards- transport, en een zelfregelende boven- spanning, maar waar je ook een borduur- unit op aan kan sluiten die ongekende mogelijkheden biedt. De Husqvarna type 1250 is nu ook zon der de borduurunit leverbaar waardoor de naaimachine 1 (K)0,- lager in prijs aan geboden wordt. De borduurunit kan al tijd nog later aangeschaft worden. Ver der laten wij zien hoe mooi en makkelijk een lockmachine werkt. Bij een aankoop tijdens de creatiefbeurs geeft Vlieto gratis stoffenbonnen. De toegangskaarten kosten 5,- voor volwassenen en 1,- voor kinderen. Voorverkoop bij VLIETO, Westdijk 42, Middelharnis. De Ned. Herv. Handwerkkring hoopt weer D.V. woensdag 18 oktober haar jaarlijkse verkoping te houden, vanaf 2 uur in 'Onder de Wiek'. Met vele handwerken, koek, fruit, bloe men en advokaat en natuurlijk ook de bekende kruudplaetjes en appelflappen, kaas van de kaasboerderij, niet te ver smaden. Ook aan de kinderen is gedacht en verder de lekkere koffie met cake; voortreffelijk. U komt toch allen. Tot ziens in 'Onder de Wiek'. Tljdrede SGP Bruïnisse Op D.V. vrijdag 20 oktober 1995 hoopt de heer D. Nieuwenhuis uit Hoofddorp, algemeen secretaris Hoofdbestuur SGP een tijdrede te houden in het kerkgebouw van de Ger. Gem. in Ned., Schoolstraat 13 te Bruinisse. Aanvang 19.30 uur. De meest gangare typen elektroni sche spaarlampen van Philips zijn opnieuvk' verkleind en het assorti ment is uitgebreid. Philips heeft nu voor vrijwel ieder vermogen de kleinste spaarlamp. Door het klein- re formaat en de grotere keus zijn de spaarlampen in vrijvt'el elk ar matuur toe te passen. De 9W- en 11 W-uitvoeringen van de elektronische spaarlampen zijn een stuk korter dan hun voorgangers. Verder is de serie uitgebreid met een 5W-serie, die in lichtopbrengst te vergelijken is met een gloeilamp van 25W. Alle drie de versies hebben tegelijkertijd een nieuw en mo derner uiterlijk gekregen door de witte kunststof lampvoet. Nieuw is ook dat alle drie de uitvoeringen leverbaar zijn voor zowel grote als kleine fittingen. Consumentenaktie Hoe kleiner'de spaarlamp, hoe groter het aantal toepassingen. Philips werkt daar om voortdurend aan de miniaturisatie van de elektronica in de spaarlamp. De spaarlamp van 9W is bijvoorbeeld in acht jaar tijd vijf centimeter korter ge worden en heeft nu vrijwel hetzelfde for maat als een gloeilamp. Spaarlampen gaan net zo lang mee als tien gloeilampen en gebruiken tachtig procent minder energie. Over de levens duur van bijvoorbeeld de elektronische 15W spaarlamp wordt circa ƒ140,- aan stroomkosten bespaard (Uitgaande van een kWh-prijs van ƒ0,25, een aanschaf prijs van 2,- voor een gloeilamp en ƒ30,- voor een spaarlamp, en een ge middelde levensduur van 1000 uur voor de gloeilamp en 10.000 uur voor de spaariamp). Nu de spaarlampen nog klei ner zijn, is de overstap van gloeilampen naar spaariampen nog eenvoudiger. Philips zal de vernieuwde serie spaar lampen onder de aandacht van het publiek brengen met een brede consu mentenaktie. Door een naam te verzin nen voor de kleinste spaarlamp van Phi lips, maakt de consument kans op één van de honderd CD-i spelers. Philips spaarlampen zijn inmiddels ge test door de Consumentenbond. Deze heeft de elektronische Philips spaarlam pen vanwege zijn prestaties beoordeeld als 'beste koop' (Consumentengids, juli 1995). Van der Heijden Dirksland: De stoomreiniger 'Robby' waar mee Van der Heijden Dirksland morgen, zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur in z'n zaak demonstreert maakt korte metten met vlekken. De 'Robby' Stoomreiniger maakt met stoom van 140 a 150 graden en 4,5 bar druk korte metten met vlekken als vet, wijn, koffie en kalk of wat voor vuil ook. Karweitjes als ramen lappen, bankstel schoonmaken, tapijt reinigen of toilet en bad schoonmaken, bekleding van uw auto kunnen niet alleen sneller gedaan worden maar het resultaat is ook ver bluffend. Alle vuil, vet en kalk, enzo voort lost op door de hete stoom en met behulp van de hulpstukken die er stan daard bijzitten, wordt dit opgenomen. Tevens verdwijnen alle geurtjes als si garettenrook. Door de hitte van de stoom worden alle bacteriën, micro-organis men, kiemen en ongedierte gedood. Hierdoor is het ook fantastisch regelma tig de matrassen van uw bedden schoon te maken, omdat de mijt wordt gedood. Hulpstukken Standaard treft u bij elke 'Robby' Stoomreiniger een speciale borstel voor tapijt, parket en tegels, een speciale trek ker voor ramen en spiegels, een hoge druk spuit, een dry-cleaning borstel, een miniborstel voor onder andere het schoonmaken van de oven, buizen, een trechter en een doek die om de borstels geklemd kan worden. Het enige wat wordt gebruikt is leidingwater. Schoonmaakmiddelen zijn niet meer nodig. Ovens, magnetrons en koelkasten maakt u niet alleen veel gemakkelijker schoon, maar worden tevens ontgeurd. Vuil en kalkaanslag op muurtegels, pla- Toen de strenge vorstperiode van de winter 1939 op 1940 - die heel wat records had gebroken - goed en wel voorbij was, kwam Stad aan 't Haringvliet voor een groot pro bleem te staan. Eén van de records van deze winter was namelijk het dichtvriezen van een groot gedeelte van het Haringvliet, waardoor dat jaar voor het eerst het eiland Tien Gemeten te voet van Goeree-Over- flakkee af te bereiken was. Dit was zelfs in de zeer strenge winter van 1890 niet mogelijk geweest. Het Haringvliet ondervond nog sterk de invloed van eb en vloed, zodat het al heel hard en langdurig moest vriezen, wilde de ter plaatse twee kilometer brede rivier geheel te voet begaanbaar zijn. Met het invallen van de dooi was echter ook deze ijsvloer tussen beide eilanden bezweken. Onafzienbare ijsschotsen dre ven met eb naar zee, om echter zes uur later bij opkomend water weer terug te stromen. Dit met flinke snelheid heen en weer bewegen van het ijs was funest, ledere uitstekende punt, iedere zand- of slibplaat vormde een obstakel, waarop het ijs zich vastzette. Met oorverdovend gekraak beukten de ijsschotsen op en over elkaar. Gevaar voor de vorming van ijsdammen was hier niet, omdat het wa ter daarvoor te breed en de stroom te sterk was, althans zo dacht men, totdat er vóór de haven van Stad aan 't Haring vliet een ijsberg opdoemde. Het begon vrijdag 23 februari 1940 met de vorming van een klein ijsbergje, die weldra gestaag ging groeien. Grotere schotsen dreven aan, stapelden zich op en gingen - mede door de grote snel heid, waarmee het water het ijs met zich voerde - een flinke ijsberg vormen. Op de Zeedijk verschenen steeds meer toeschouwers om dit natuurgeweld gade te slaan. Binnen een half uur was de berg gegroeid tot een hoogte van bijna twintig meter! Niemand liep gevaar, maar het ergste was, dat deze berg de gehele haven vers perde. Niet, dat er zoveel scheepvaart was. Reeds wekenlang lag deze geheel stil. Maar drie polders, de 'Nieuwe Stad', de 'Oude Stad' en de 'Lieve Vrou wepolder' loosden hun boezemwater uit op de haven. De ijsberg verhinderde dus de afvoer van het polderwater, juist op een tijdstip, dat de afvoer zo dringend noodzakelijk was. De sneeuw, die we kenlang de bodem bedekte, was gesmol ten. Het land was doorweekt en wanneer het water niet snel werd afgevoerd, dreigde de pasgezaaide tarwe geheel te verrotten. Onze tweede bijeenkomst van dit sei zoen hopen we te houden op D.V. don derdag 26 oktober. Aanvang 20.00 uur in 'Dorpstienden' te Ouddorp. Deze avond is mw. Vermaat uit Maas sluis in ons midden. Zij hoopt een lezing te houden over 'Eenzaamheid, gave en opgave'. We hopen u allemaal weer te morgen ontmoeten. U kunt zich ook nog opgeven voor het Doelenconcert op 19 december. vuizen, bad en toilet worden weer op een eenvoudige manier schoon. Bespaar honderden guldens per jaar Onderzoeken hebben uitgewezen dat we in Nederland zo'n drie tot vijf gulden per dag kwijt zijn aan warm water, zeep, schoonmaakmiddelen en chemicaliën. Met de 'Robby' Stoomreiniger bespaart u per jaar 1.200,-1 Er zijn verschillende uitvoeringen, van 1,5 liter tot en met 4 liter. De 'Robby' Stoomreiniger voldoet aan de internatio nale E.G. veiligheidsnormen. Voor meer informatie en demonstartie kunt u terecht bij: VAN DER HEIJDEN, Dirksland, Schelpenpad 26, telefoon 601236 I De 7e explosie sloeg eer. De brokken sprongen meer dan 200 meier Het water in de slote steeg onrustbarend. Op verschillende plaatsen liepen zelfs al kelders onder. Het grootste gevaar vorm de echter de gasleiding! De gasleiding, die door de dijk liep, voorzag de inwo ners van lichtgas door vertakkingen, die op verschillende plaatsen boven de slo ten liepen. Het ijs, dat door het stijgende water naar boven geperst werd, drukte van onderen tegen de gasbuizen, zodat de gasleidingen op springen stonden. Burgemeester Nieborg zag het gevaar in en belde nog die avond het departement van Defensie in Den Haag op, en ver zocht om assistentie van technisch mili tair personeel, dat de berg zou kunnen doen opblazen. Zaterdagmiddag om twee uur verschenen daarop de reserve-kapitein Den Engel sen, de sergeant-schipper eerste klasse P. Riemens en een viertal torpedisten, die dadelijk aan het werk togen en diezelfde middag de ijsberg verkenden. De hoge waterstand was echter oorzaak, dat die middag nog niet met de opruimings- werkzaamheden een aanvang kon wor den gemaakt. Men trof daarom de nodige voorbereidingen om de volgende morgen tijdig te kunnen beginnen. Dit gaf in eer ste instantie moeilijkheden in de gerefor meerde kerkeraad, maar toen dijkgraaf A. van den Tol de problemen toelichtte, zagen ook zij in, dat er geen minuut te verliezen was. De burgemeester had intussen nog een viertal burgers ter assistentie van de mili tairen gerecruteerd. Zo toog men zon dagmorgen om half acht reeds aan het werk om de eerste springstoffen aan te brengen. Op vakkundige wijze werd bij wijze van proef viereneenhalf kilogram trotyl in de berg aangebracht en tot ont ploffing gebracht. Het effekt was echter gering. Slechts een kleine uitholling was ontstaann aan de zijde van de rivier. De berg was intussen aangewassen met een lange uitloper, die nu ook de oostelijke havendam barricadeerde. De hoofdmas sa lag echter juist op de westelijke ha vendam. De lantaarn, die vóór deze dam op een stalen stellage stond, werd vrij ernstig beschadigd. Het gerucht van de een flinke bres inde ijsberg. Ier ver weg. De berg geleek haast een vulkaan. l. ijsberg had zich als een lopend vuurtje il over het gehele eiland verspreid en werd ,- natuurlijk voor vele mensen een aanlei- ding om eens een uitstapje naar Stad te I- ondernemen. Alle beschikbare taxi's in Middelharnis hadden druk werk. De opruiming van de berg met behulp van springstof was niet 2 zo eenvoudig. In de eerste plaats kon de 't lading niet te zwaar zijn, daar het dorp op ongeveer tweehonderd meter afstand ligt. Ook mocht de westelijke dam - het 't langste havenhoofd - niet beschadigd worden. Eerst bij de zevende (zwaarde- re) explosie kon men zien, dat er een stukje van de berg was weggeslagen. Zeker vijftig kubieke meter ijs was weg- geslingerd. De gehele Haringvlietzijde van de berg zag zwart door de uitwe- kring van deze explosie. Het geleek eer een kolenmijn dan een ijsberg. Aan deze g zijde gaapte een groot gat, waaronder het g water flink kolkte. De berg had toen nog g een lengte van ongeveer zestig meter, een breedte van veertig meter, terwijl de hoogte nog onveranderd twintig meter g bedroeg. Ook werd getracht het ijs in de haven te breken, waardoor het water druk op de berg kon uitoefenen. In het totaal vonden 37 explosies plaats, waar- bij 1031 kg trotyl de lucht inging. Don- derdag 29 februari 1940 was de Stadse haven weer open. Niet alleen vóór de haven van Stad aan 't Haringvliet lag een ijsberg; overal op het 1 Haringvliet doemden kort na de dooi ijs bergen van vijf tot tien meter hoogte op. - Het heeft nog enige tijd geduurd eer het t Haringvliet weer geheel ijsvrij was. e Dit opzienbarende voorval was niet j alleen voor de inwoners van Stad en de 1 omringende dorpen een attraktie. Het - haalde zelfs de nationale pers, waar- r schijnlijk - zo aan de vooravond van de s Tweede Wereldooriog - om het kunnen e van onze strijdkrachten te tonen. tl Door deze verslaggeving is het evenwel 5 mogelijk om een nauwkeurige weergave - van het gebeurde te schetsen. - Oudere Stadtenaren zullen zich dit ge- 1 beuren waarschijnlijk nog levendig her- j inneren. e Middelharnis Jan Both kJ Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden ki HIn de na-oorlogse jaren was een aandoening van de kransslagaders een ziek- M te die werd voorbehouden aan inannen van middelbare leeftijd met een ver- M Mantwoordelijke positie in de maatschappij. Deze aandoening, de toen ge- noemde 'managers-ziekte', bleek echter achteraf al snel niet zo exclusief als M men eerder dacht. Mannen uit alle lagen van de bevolking bleken - onafhan- J j Vk keiijk van hun maatschappelijke positie - vanaf het vijfenveertigste levens- u M jaar een verhoogde kans hierop te hebben. N Momenteel lijkt het of het recht van gelijkheid tussen mannen en vrouwen U zich ook hierin waar maakt. Vrouwen lijden nu even vaak aan coronairscle- J\ Mrose (vernauwing van de kransslagader) dan mannen. Het is zelfs zo dat er i i nu meer vrouwen overlijden aan hart- en vaatziekten dan mannen. M N Achterstand in (h)erkenning U Hoewel dit feit inmiddels bij velen bekend (gemaakt) is, blijkt begripsvor- j Hming omtrent hart- en vaatziekten bij vrouwen aanzienlijk achter te lopen, ki Op initiatief van de Nededandse Hartstichting werd in 1992 een werkgroep H 'vrouw en hartziekte' ingesteld. Het doel van deze werkgroep was het vin- ki den van antwoorden op vele vragen m.b.t. hartziekten en vrouwen: wat is er f^ Htot nu toe bekend, welke risicofaktoren hebben vrouwen, welke mogelijkhe- m den zijn er om specifiek bij vrouwen de ziekte te kunnen voorkomen? In M 1994 publiceerde de werkgroep haar rapport. i U Risicofaktoren it 1 De risicofaktoren voor het ontstaan van hart- en vaatziekten bij vrouwen i ït blijken niet eens zo veel af te wijken van die van mannen. Wel is het zo dat M het tijdstip waarop de risicofaktoren een invloed uitoefenen bij vrouwen veel H later is. Zo is een vrouw met coronairsclerose gemiddeld zo'n 10 jaar ouder vi dan een man. De helft van sterfte aan een hartinfarct vindt bij vrouwen pas Nvoor het tachtigste levensjaar plaats, terwijl dit bij mannen rond de 70 ligt. ii Roken is een van de voornaamste risicofaktoren. Vrouwen die dagelijks M Nmeer dan 25 sigaretten roken hebben een vijfmaal hoger risico dan niet- ii rooksters. Stopt men met het roken dan daalt het risico vrij snel. alhoewel Neen eenmaal ontstane vernauwing van de aders niet of niet helemaal zal ver- li dwijnen. f\ N Overgewicht is een veel voorkomend probleem in onze Westerse wereld, li Niet alleen de hoeveelheid vet, maar ook de verdeling van dit vet over het f^ N lichaam blijkt van invloed te zijn. De rol van dit overgewicht op het ontstaan k i van hart- en vaatziekten loopt waarschijnlijk via de beïnvloeding van andere M 1 1 risicofaktoren als hoge bloeddruk en een hoog cholesterolgehalte. Afvallen i ïi leidt er meestal toe dat deze risicofaktoren weer kunnen verdwijnen. H NEen hoge bloedruk kan een familiaire oorzaak hebben, maar het zijn zeke i j rook de omgevingsfaktoren die de bloeddruk doen stijgen. Zulke faktoren H Nzijn overgewicht, alcoholgebruik en zoutgebruik. Een verandering van leef- gewoonten is dan ook noodzakelijk. U M Diabetes mellitus (suikerziekte) verhoogt het risico op het ontstaan van ii hart- en vaatziekten, ook al is de bloedsuikerspiegel goed ingesteld. Er moet M dan ook naar gestreefd worden naar een zo goed mogelijk instellen en j N bestrijden van alle andere risicofaktoren. ïi Preventie n HDoor het stoppen met roken kan het risico dus reeds op betrekkelijk korte U termijn aanzienlijk verminderd worden. Om de niveaus van bloeddruk en M N cholesterol tot gunstige waarden te houden of terug te brengen moet worden ii gezocht naar een optimale strategie van betere voeding en lichamelijke akti- Nviteit. Met name bij vrouwen met veel overgewicht en bij vrouwen na de U menopauze is dit een must. f^ Diagnose ii M Uit het onderzoek, gedaan door de werkgroep "vrouw en hartziekte' komt fy Nnaar voren dat huisartsen en cardiologen met name de eerste symptomen ij vaak minder snel herkennen bij vrouwen dan bij mannen. Dit zou zijn oor- H Nzaak kunnen vinden in het anders presenteren van de klachten door vrouwen of in een door de arts te snelle link leggen naar de menopauze. Ii Hoe dan ook, vooriichting en nascholing voor artsen en specialisten ten aan- M Mzien van preventie, diagnose en behandeling bij vrouwen met hart- en vaat- U ziekten is van groot belang op weg naar meer begrip. MG. J. van Beek, cardioloog H Ruwaard van Putten Ziekenhuis Halverwege de bergiop. V.l.n.r. serg. Riemens, burgenieesier Nieborg, kapt. Den Engelsen. Halverwege de bergtop. V.l.n.r. serg. Riemens, burgemeester Nieborg, kapt. Den Engelsen. De Stadse ijsberg

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 13