Gemengde gevoelens in raad Dirksland over begroting 'Binnenliof Ouddorp wint Flakl(eese brandweerwedstrijd Recordopbrengst Bazar Samaritaan EJIandelIjke WD verzoekt herindelingsprocedure te stoppen Hennepkwekerij in Middelharnis opgerold ié/L 13> Benoemd bij I.Z.B. Commentaar op bericht m.b.t. arbeidsvoorziening Brandweer voorkwam erger Verlies 1994 Meerjarenbegroting vereist Ingezonden: De uitslag COMBi Ouderen- en alleenstaandenmiddag Op initiatief van raadslid L. X. den Hollander te Goedereede hebben de WD-frakties van de vier gemeenteraden op Goeree- Overflakkee aan de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken een gezamenlijke brief gestuurd waarin zij de staatssecretaris verzoeken de door haar in gang gezette procedure voor indeling van Goeree-Overflakkee bij Zee land te stoppen. 68e Jaargang DINSDAG 3 OKTOBER 1995 No. 6440 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 3392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middeihamis, rek.no. 34.20.01.108 In de raadsvergadering van 28 sep tember j.I. kreeg de raad van Dirksland gelegenheid zijn gevoe lens uit te spreken over de reke ning 1994 en de concept-begroting 1996 van het Werkvoorzienings schap 'Binnenhof'. Gemengde ge voelens waren het die door de raadsfrakties werden geventileerd, variërend van heel erg bezorgd tot een beetje hoopvol. Het verlies over 1994 bedraagt 3,2 mil joen en bleef binnen het bedrag dat in de begroting voor 1994 was geraamd. Dankzij een extra donatie van het rijk van bijna één miljoen. In 1994 werden twee leningen (totaal 10 miljoen) omgezet in een nieuwe lening met een hoger rentepercentage met een uitgestelde aflossing, teneinde voor een periode van 10 jaar over extra werkkapi taal te kunnen beschikken. In de raad vond men dat een onnodige lastenverhoging en men vond het een nadeel dat op die manier de problemen worden vooruitgeschoven. De heer Leeflang (RPF) en de heer Sandee (CDA) met name spraken hun zorg uit over het omzetten van de lenin gen. De heer Van Prooijen (Gemeentebelan gen) verklaarde ervan overtuigd te zijn dat er hard gewerkt is om het 'Binnen hof' weer op de rails te krijgen en hij was enigszins hoopvol voor de toekomst. De verliezen lijken af te nemen. Iedere .gemeenteraad ziet zich gesteld voor de vraag: Hoeveel gaan we nog extra bijdra gen in de verliezen?, stelde de heer Van Prooijen. Hij zou graag zien dat de gemeenten daarover een gemeen schappelijk standpunt gaan innemen. „Dat geeft duidelijkheid naar het bestuur van het 'Binnenhof en geeft misschien de mogelijkheid de hele affaire boven de politiek uit te tillen", aldus Van Prooijen en wat hem betreft komt er een eilande- lijke Raad van Toezicht om het bestuur van het 'Binnenhof' bij te staan. De heer Robijn (PvdA) had geen behoef te op de jaarrekening 1994 in te gaan. Daar was toch niets meer aan te doen. Hij beperkte zich tot de begroting voor 1996, waarvoor hij geen goed woord over had. Hij noemde de begroting een tlutpapiertje waaraan geen enkele visie ten grondslag ligt. Hij had in de begro ting geen lijn naar de toekomst kunnen ontdekken, bij bestuur noch direktie. „We kunnen het als gemeente tegenover onze burgers niet maken met deze begro ting in te stemmen", zei de heer Robijn. De heer Koningswoud (SGP) vroeg wie er verantwoordelijk is voor de begroting 1996. Wethouder Van Houwelingen (Gemeentebelangen) legde uit dat het algemeen bestuur van het 'Binnenhof' verantwoordelijk is voor de begroting. „Het algemeen bestuur legt geen verant woording af aan de gemeenteraden, dat gebeurt door de individuele vertegen woordigers van de gemeenteraden." Formeel is het zo dat er geen sprake is van goed- of afkeuren van de begroting door de gemeenteraden. Het algemeen bestuur stelt de begroting vast en de gemeenteraden kunnen hun gevoelens kenbaar maken. De wethouder stelde voor de notulen van de raadsvergadering mee te sturen aan het algemeen bestuur van het 'Binnenhof'. De algemene kritiek dat er (nog) geen meerjarenbegroting bij de financiële stukken zat, werd door het college van burgemeester jn wethouders onderschre ven. De heer Sandee waarschuwde dat het huidige bestuur van het 'Binnenhof' niet in de fou en van het vorige bestuur moet vervalle i en dat het moet zorgen voor een meerjarenbegroting. De heer Koningswoui! zei: „De meerjarenbegro ting moet er omen" en dat vond ook de heer Van P loijen, evenals de heer t^eetiang. De lieer Robijn was helemaal niet te spreken over het ontbreken van een meerjarenbegroting. Hij was zeer somber over het geheel. Vervolg binnenzijde van dit blad DIRKSLAND Ds. J. het Lam, sinds 6 jaar als predikant verbonden aan de Herv. Gemeente alhier, heeft de gemeente jl. zondag be kend gemaakt met zijn benoeming tot predikant-direkteur van de I.Z.B. (In wendige Zendings Bond). Ds. het Lam houdt tot 24 oktober in be raad of hij de benoeming zal accepteren. Geachte redaktie. Naar aanleiding van het bericht 'Ge meenten Goeree-Overflakkee per 1 janu ari 1996 voor arbeidsvoorziening inge deeld bij Zeeland' op de voorpagina van Eilanden-Nieuws editie 29 september jl. wil ik graag één en ander verduidelijken. Uw konklusie, dat werkzoekenden zich voortaan eerst en vooral op de provincie Zeeland moeten gaan richten, is immers wat te voorbarig. De officiële herindeling van 28 naar 18 RBS's in Nederland zal inderdaad per 1 januari 1996 worden uitgevoerd. Het Ar beidsbureau Middelharnis zal vanaf dat moment haar dienstverlening onder ver antwoordelijkheid van het RBA Zeeland uitvoeren. Het is op dit moirjent nog niet duidelijk of het arbeidsbureau op Goeree-Over flakkee de aansluiting behoudt op de computer van hel RBA Rijnmond en of daarmee dus alle vacatures van de regio Rijnmond ook voor werkzoekenden op het eiland beschikbaar zullen blijven. Het overleg tussen beide RBA's is nog in volle gang. Pas in een later stadium zal daarom duidelijkheid gegeven kunnen worden in hoeverre de huidige dienst verlening (waaronder bijvoorbeeld de Rijnmond-vacatures op teletekst en ver spreiding van De Banenkrant), verande ringen zal ondergaan. Rest mij nog te benadrukken, dat de me dewerkers van het Arbeidsbureau Mid delharnis zich vanzelfsprekend onder alle omstandigheden zullen blijven in spannen voor alle werkzoekenden en werkgevers op Goeree-Overflakkee. mevr. M. van Eek, direkteur Vestigingen DEN BOMMEL Zondagmorgen 1 oktober moest de brandweer van Den Bommel uitrukken naar een woning aan de Schoolstraat voor een zolderbrand. De brand was door de buren gemeld, de bewoners van het pand waren niet thuis. De brandweer moest zich toegang tot het pand verschaffen via een raam. De brand bleek te zijn ontstaan bij de CV-ketel op de zolderverdieping. Omdat de brandweer in een vroeg sta dium in heeft kunnen grijpen is de scha de meegevallen, en beperkt gebleven tot rookschade en de verbrande CV-ketel. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Mevr. Stien v. d. Sluijs-Groen vervulde een rol bij de ojficiële Ze bood vanuit haar rolstoel aan econ. dir. drs. I. v. d. Boogert een fles Toen zaterdagavond de eerste bezoekers het verpleeghuis De Samaritaan binnen stapten was er weinig meer te merken van de grote bazar die gedurende twee dagen had plaatsgevonden. Een groot gejuich en applaus gaf echter aan dat er weer een krachtstaaltje was uitgehaald. Opnieuw een recordopbrengst, t.w. 65.664,65. Duizenden bezoekers hebben kunnen zien hoe hard er door alle betrokkenen is gewerkt om deze bazar weer te doen sla gen. De affiches kondigden aan dat het dit jaar 'met de Franse slag' zou gaan. Het resultaat was een bonte vertoning van gezellige aktiviteiten die deze bazar tot een goed geoliede machine opening van de bazar zoals die donderdagmiddag plaatsvond. wijn aan, volgens het etiket een Vin de la niaison Samaritaine, Flacqué. maakte. Alles werkte en draaide op volle toeren. De rommel markt bleef aanslepen en de boekenafdeling had nooit eerder zoveel mensen binnen gehad. Er was ook heel veel te zien. Natuuriijk blijft het leuk om naar al die bont geklede vrijwilligers te kijken maar ook van de kra men had men weer iets bijzonders gemaakt. De binnenkomer in de hal gaf eigenlijk de gehele bazar al aan: sfeervol, uitbundig maar tot in de laatste puntjes uitgewerkt. Zaterdagavond was er geen papiertje, geen strooitje meer te zien, alleen een groot bord in de hal met een welgemeend be dankje aan alle medewerkers, kopers en sponsors voor dit ge weldige bedrag 65.664,65. Een van de slachtoffers, dhr. Braber uit Oude Tonge, wordt door de ploeg van Ooltgensplaat afgevoerd. De flakkeese brandweerploegen hebben zaterdag samen een fantasti sche brandweerdag beleefd, 't Was maar spel natuurlijk, maar ook een veronderstelde brand-, een uitslaan de nog wel, in de compressorruimte van het vrieshuis en in de ketelruim te in de fabriek van Den Hertog te Melissant sprak zeer tot de verbeel ding van ieder die zaterdag een brandweeruniform of -bluspak droeg. Met verve is er gestreden. In en rond dat object was de opdracht voor het Flakkeese brandweerkampioen schap uitgezet en 't wgs zeker geen ge makkelijke. Evenmin was het gemakkelijk voor de jury om aan het eind van de dag de onbe twiste winnaar aan te wijzen. De hele dag hadden de juryleden streng toegeke ken en kritisch toegeluisterd. Juryvoorz. de Boer liet de manschappen 's avonds, heel wat later dan voorgenomen, horen hoe ze het er af hadden gebracht. Technisch hadden de ploegen zich rede lijk goed geweerd, maar met de 'Lotus' slachtoffers waren ze niet erg zachtzin nig omgesprongen, zelfs 'beestachtig' waren ze mishandeld, hadden dhr. de Boer en z'n mede-juryleden vastgesteld. ,,Zo is het een koud kunstje om een slachtoffer voor z'n leven in een inva liden wagen te krijgen", mopperde dhr. de Boer. Ook op het redden van slacht offers moet nog maar'es goed geoefend worden, raadde hij. Burg. Boonstra leek zo kritsch niet, veel eer bracht hij de manschappen z'n wel gemeende komplimenten voor wat ze presteerden en de tijd die ze ten dienste van de gemeenschap beschikbaar stellen. De 1, 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. uitslag luidde als volgt: Ouddorp Sommelsdijk Dirksland Ooltgensplaat Middelharnis Goedereede Stellendam Stad a/h Haringvliet... Nieuwe Tonge OudeTonge en 12 Herkingen en Den Bommel ..1404 pnt. ,.1378 pnt. ,.1356 pnt. ,.1285 pnt. ,.1215 pnt. ..1192 pnt. ,.1110 pnt. ..1107 pnt. ,.1076 pnt. ,.1068 pnt. .1058 pnt. De succesvolle Ouddorpse bevelvoerder Piet Breur. Op woensdagmorgen 27 september 1995 rolde de politie, na langdurig onderzoek, een hennepkwekerij op. Deze kwekerij was gevestigd in een loods op het indus trieterrein 'Oostplaat' te Middelharnis. Tijdens de aktie kon één van de eigena ren en een werknemer worden aangehou den. Op een later tijdstip kon een mede eigenaar worden aangehouden. De aan gehouden verdachten zijn allen uit Rotterdam afkomstig en variëren in leef tijd van 40 tot 63 jaar. Allen zijn voorge leid aan de officier van justitie" te Rotter dam. In de loods trof de politie een pro fessioneel opgezette hennepkwekerij aan. In totaal werden tussen de 4000 en 5000 planten inbeslaggenomen en ver nietigd. In het kader van de zogenaamde 'Plukze-wetgeving, wordt ook nog een onderzoek gestart naar de mogelijkheid om de door misdrijf verkregen winsten terug te laten vloeien naar de benadeel den. Een van die is de Eneco; de gebruikte elektriciteit werd vóór de elek triciteitsmeter afgetapt. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE [=1 czi trzi czn a W^ OUDDOPP- Wesistraat 35 - Tslefaon 0187} 68I6I2 Fax 663734 RENESSE Prmtshop - Hogezaom 172 - Telefoon (0111) 462400 SOMMELSDUK - Westkralteelsrraat 8 - Telefoon (0187) 486841 OOLTGENSPLAAT Na enkele maanden van vakantie-rust zal de Ouderen- en alleenstaandenmiddag weer gehouden worden op D.V. donder dag 5 oktober a.s. om 2.30 uur in 'El- thato'. Het comité rekent op uw komst en zal u weer graag begroeten. Voor ver voer: familie Mans, tel. 1336. De VVD-raadsleden - L. X. den Hollan der en H. van der Meer van Goedereede, P. van de Ree en C. W. Tekenbroek van Oostflakkee, L. Vroegindeweij en R. Zoomers van Middelharnis, A. W. Drie sprong en N. Tuinstra van Dirksland - stellen in hun brief het volgende: "Indertijd is aan de gemeenteraadsfrak- ties o.a. van de VVD gevraagd om een mening te geven over de toekomstige bestuurlijke positie van Goeree-Over flakkee. Uitgangspunt voor deze beslis sing was dat de Stadsprovincie Rotter damper 1-1-1997 tot stand gekomen zou zijn en dat een wijziging van provinciale herindeling voor Goeree-Overflakkee budgettair neutraal zou verlopen, inklu- sief de friktiekosten. Thans blijkt dat de totstandkoming van de Stadsprovincie Rotterdam en de vorm waarin deze tot stand zal komen, per I januari 1997, onzeker is. Daarmee is de noodzaak om te streven naar een provinciale herindeling van Goeree-Overflakkee per genoemde datum komen te vervallen. Eerst zal er duidelijkheid moeten be staan over zowel de totstandkoming als over de vorm van dit nieuwe bestuur. Daarna zal er aan de politieke partijen op Goeree-Overflakkee opnieuw gevraagd moeten worden om zich dan uit te spre ken over de bestuurlijke positie van Goeree-0 verflakkee. Onverkort blijft gehandhaafd dat een en ander budgettair neutraal zal moeten verlopen inklusief de friktiekosten waar over tot op heden nog steeds geen enkele duidelijkheid bestaat. Wij vinden het onjuist om de thans inge zette procedure tot provinciale herinde ling van Goeree-Overflakkee onvermin derd voort te zetten, en verzoeken u deze te stoppen tot voldoende duidelijkheid is verkregen." Een afschrift van deze brief aan de staatssecretaris hebben de WD-frakties verstuurd aan de leden van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland en de Tweede Kamer. Overigens kan iedereen zijn ofhaar mening over herindeling van Goeree- Overflakkee bij Zeeland tot eind oktober aan de staatssecretaris kenbaar maken. Op grond van de wet ARHI (Algemene Regels Herindeling) is de staatssecretaris verplicht een ieder in de gelegenheid te stellen te reageren op de voorgenomen overgang van Goeree-Overtlakkee naar Zeeland. Het voorontwerp van wet waarin over gang naar Zeeland wordt geregeld, ligt ter inzage op de gemeentehuizen van de vier gemeenten. Daar kan men ook het adres van de staatssecretaris te weten komen: mevrouw A. G. M. van de Von- dervoort. Postbus 20011, 2500 EA Den Haag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1