eiiahdeii-iiieijws Een wespennest, een kunstwerk i Rozen zoncIer cIoornen r Schaakvereniging De Zwarte Pion Ned. Rode Kruis luam Concert met Karel Bogerd en Bert EIbertsen Zendingsmiddag 14 oktober in Oud-Beijerland Abstracten van Thea van Soelen in Bezoekerscentrum de Grevelingen Zaterdag IZB-jubileumavond SCHAKELKLUB Vereniging van Orgelvrienden 3e Blad VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1995 No. 6439 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. CEi'TOOaO TELEFOOmiOEK Hoe kan ik voorkómen dat mijn bedrijf' niet, of fout in de nieuwe telefoongids wordt opgenomen, gelijk nu collega's in Delft, Groningen, Nieuwegein, Noord hollands Noorderkwartier, Utrecht, het Westland, Zeist en Zoetermeer al over kwam? In Robe en Gouden Gids staan onze vermeldingen er altijd goed in. Hoe kan de PTT dan zélf in de fout gaan? Antwoord: De honderden fouten in de nieuwe telefoonboeken die nu worden verzorgd door TelcMedia Nederland, wijzen er op, dat de redactie zich bij de voorbereidingen niet voldoende op de beschikbare gegevens georiënteerd heeft en zij op onvolledige lijsten is afgegaan die bij het informatienummer (06-8008) van de telefoondienst voorhanden waren. Daarop kwam een aantal mutaties en ex tra vermeldingen blijkbaar (nog) niet voor. Men heeft echter nagelaten de ge gevens te controleren aan de hand van enkele bestaande goede handboeken of van het zeer nauwkeurige Handelsregis ter van de Kamer van Koophandel. Zelfs heeft men de vorige telefoongidsen, waarin vele klagers van nu nog wel vol ledig - en precies volgens hun wensen - vermeld stonden, er niet eens naast ge legd toen men de definitieve tekst gereed maakte, want dan had de redactie nog tal van missers kunnen voorkómen! Klagen helpt niet. TeleMedia stelt zelf, dat op een paar honderdduizend vermeldingen altijd wel een klein aantal fouten kan voor komen, doch dat er geen sprake kan zijn van een herdruk als het aantal klachten onder de 2^2% blijft. „Sommige tele foonabonnees hebben hun inschrijfbiljet- ten zélf onvolledig ingevuld", zo werd meegedeeld aan advocaten die aanvullin gen eisten. Er zijn echter ook abonnees die de fouten in de drukproef op een ont vangen korrektieformulier duidelijk heb ben verbeterd en dat omgaand retour neerden, maar ervoeren dat er niet naar de aangebrachte korrekties en vergeten extra vermeldingen gekeken is! Volgens de jurisprudentie mag een uitgever evt. gemaakte fouten in een volgende uitgave herstellen. De manager van de 'Helpdesk Gidsen' bood een aantal klagers daarom een gratis 'Prominente Ven-nclding' (met grotere letter) aan in de editie voor 1996, maar daarmee worden alle personen en al die ondernemingen waarvan de naam en het nieuwe nummer nu ontbreken, één jaar lang niet geholpen. Zij missen or ders van de mogelijke klanten die in het zakenregister naar zo'n bedrijf zoeken. Wij raden u daarom aan vandaag nog op gave te doen van de verlangde vermel dingen met adres en postcode per per soon resp. firmanaam, en voor uw bedrijf tevens onder welk rubriekhoofden dat in het branche-register moet worden opge nomen, en uw vcrianglijstje aangetekend te posten aan; Directie TelcMedia Ne derland, Deltlandlaan 15, 1062 EA Am sterdam. Vraag gelijk om de leverings voorwaarden, want die wijken hier en daar af van hetgeen ons Burgeriijk Wet boek heeft bepaald en anders krijgt u die pas na ondertekening van de overeen komst bij de bevestiging daarvan onder ogen! iCHllOOTJEi' NUttd i'CHaOOTHOOP Toen wij de huisbaas wegens de huur verhoging lieten zien wat wij zelf aan zijn huis hadden opgeknapt, werd ons gelijk de huur opgezegd. De hardboard plafonds, schrootjesbetimmering en kunststof deuren zouden te brandgevaar lijk zijn. Wat kunnen we daar nog aan doen? Antwoord: Ook de brandweer kan u uit leggen dat dit doe-het-zelf materiaal het huis in korte tijd in een helse vuurzee kan veranderen. En uit de zelf getimmer de houten slaapkamertjes op zolder kan dan geen van uw kinderen meer ontsnap pen! Nu u deze woning toch in de oor spronkelijke staat moet herstellen, kunt u de eigenaar aanbieden het huis binnen korte tijd met gipsplaten en andere on brandbare materialen te zullen restaure ren. In dat geval kan de eigenaar u wel als huurders laten blijven. Kortgeleden publiceerden we een foto van een wespennest zoals een abonnee uit Ouddorp dat in z'n schuur aangetroffen had. Het presenteerde zich als een prachtig kunstwerkje, maar met alleen het exterieur bleek ons de helft nog niet te zijn aangezegd. Dhr. P. van Kempen uit Middelharnis, gewezen ambtenaar bouw- en woningtoe zicht, bracht twee foto's ter redaktie, al ca. twintig jaar geleden geknipt toen het dak van de Prinses Ireneschool te Middelharnis werd gerepareerd. Timmerman Wielhouwer trof toen een - verlaten - wespennest aan. Voorzichtig werd een deel van het uit houtpulp gebouwde omhulsel weggehaald en ziedaar wat een vernuftig interieur zichtbaar werd, etages opgebouwd uit honingraten. Anders dan bijen dat doen, die vullen de honingraten met honing, vullen de wespen de raten met eitjes. De larven die daar uit tevoorschijn komen worden niet met honing, maar met levend materiaal gevoed. Het is daarom dat wespen soms vlie gen vangen! Niet de larven-, maar wel de wespen leven van zoetigheid die ze uit bloemen peuren of uit vruchten knagen. We geven graag een plaatsje aan de 'interieuropnames' van het wespennest. - POES' OE lEi' LEZEN Hoe leer ik poesen de bak te gebruiken in plaats van buurmans tuin? Ik kan ze er toch niet aan d'r nekvel uit terugsleu- ren? Antwoord: Nee, maar u kunt die jonge poesjes wel binnenshuis houden tot ze aan de kattebak gewend zijn. Pas als ze van 't eigen erf terugkomen om binnens huis op de bak te gaan, kunt u ze wat meer vrijheid gaan geven. i'TOTTERTHEiinPlE Waar vind ik de hulpverlening tegen het stotteren? Antwoord: De Ned. Vereniging voor Stottertherapie vindt u bij Foniatrie p/a Dijkzicht, Dr. Mole water 40, 3015 GD Rotterdam, tel. (010) 463 35 16 of (015) nu 261 53 94. Daar kunt u terecht voor in stotterend gespecialiseerde logopedisten, psychologen en andere deskundigen en het is bij u in de buurt. Ik heet Illy. Niemand weet wat dat bete kent. Weet u het soms? Antwoord: Illy komt van lUand, een Friese naam, afgeleid van eland zegt de één, of een samenstelling van adel en land, zegt de andere geleerde. MEEMOE NUMMERS' Tijdens onze vakantie keken we (onbe wust) naar kentekenplaten van de auto's. Bij de Nederlandse kun je bij tendering zeggen uit welk jaar de bewuste auto is, maar wat is er nu te herkennen aan een Belgisch, een Frans, een Duits, een Lu xemburgs en een Engelse nummerplaat? En waarom hebben de Franse kenteken- borden verschillende kleuren? Antwoord: De Duitse Bondsrepubliek kent het systeem van een registratie naar Gau (gewest): de grootste plaatsen wor den aangeduid door één letter, kleinere met twee en de kleinste door drie letters. Zo staat de A voor Augsburg, de B voor Berlijn, D voor Düsseldorf, DA voor Darmstadt, DAH voor Dachau, DIL voor Dillenburg, DO voor Dortmund, DON voor Donauwörth en DU voor Duisburg. Omdat de H naar Hannover ging, kreeg de Hanzestadt Hamburg HH. Onze zui derburen krijgen bij aanschaffing van een motorvoertuig een persoonlijk num mer, zoals wij dat in ons land van 1 maart 1906 tot 1951 met provincieletters van A (Groningen) t/m de P (Limburg) kenden. De nummerplaten met dat eigen nummer moeten de Belgen dus steeds op elke volgende auto overbrengen. In Lu xemburg heeft uitsluitend de letter A be tekenis, want die is voorbehouden aan rij- en voertuigen van de staat. In Frank rijk waren vroeger alleen zwarte num merborden met witte letters in gebruik voor de auto's en motoren. De registratie vindt plaats per departement: zo staan de voorste cijfers 33 voor Bordeaux en kunt u de (echte) Parijzenaars herkennen aan het getal 75. De rode borden met witte cijfers zijn tijdelijke nummers met een geldigheidsduur van één jaar. Tegen woordig zien we ook aan de voorzijde witte en achterop gele nummerplaten omdat er uit veiligheidsoverwegingen een omschakeling op gang is gekomen naar reflecterende verf, waardoor de slecht verlicht rijdende, of geheel onver licht stilstaande voertuigen beter zicht baar zijn voor het overige verkeer en ook gelijk duidelijk is of men met de voor- of achterzijde te maken heeft. Groot-Brit- tannië heeft al eerder deze reflecterende nummerborden veiplicht gesteld, zodat u daarom aan de voorzijde altijd witte en achterop steeds de gele ondergrond ziet van de zwarte nummers. Daar geeft de eerste letter het jaar van uitgifte aan. Zo staat de K voor het seizoen 1992-'93. De overige letters en cijfers zijn vrij wille keurig toegewezen, maar een enkele maal wel opzettelijk gekozen. MIDDELHARNIS Uitslagen huishoudelijke competitie (25 september 1995) Groep 1: I. Lagendijk - M. H. R. v. d. Waal .V2 - Vi W. L Peeman - J. du PreeVi - V2 In een Catalaanse opening won Peeman met wit een pion van Du Pree. Deze pion gaf hij spoedig daarna weer terug voor een combinatie, die echter niet uitge voerd kon worden. Beide partijen hiel den elkaar daarna in evenwicht. Groep 2: W. Markwat - Ant. VisserV2 - Vi J. van Genderen - J. L. MinnaarO - I J. Boeter - H. Taaie1 - O Visser hanteerde met zwart tegen Mark wat de Oud-Indische verdediging. Wit gaf een stuk voor drie pionnen, maar kon de partij niet uitmaken, met remise als resultaat. Groep 3: A. Vroegindeweij - A. DouwO - 1 P. Lesuis - H. K. Smit1 - O M. Bom - L. Struik.V2 - V2 F. Meiaard - R. Wolters1 - O A. A. Kaneshir - L. Stolk1 - O L. Neleman - C. van der Does1 - O C. Groenendijk - J. Noordijk1 - O In deze groep moesten de twee hekke- sluiters Groenendijk en Noordijk tegen elkaar. Het werd een Vier Paardenspel, waarbij Noordijk met zwart een pionnen- opmars op de koningsvleugel inzette. Dat kostte hem echter twee pionnen, ter wijl de aanval niet doorsloeg. Wit kon het daarna makkelijk afmaken en won. Terug aan het Grevelingenstrand bij de grote parkeerplaats. Op de strekdam staan weer twee aal scholvers met hun vlerken te wap peren. De vorige keer hebben we ons afgevraagd of ze zo hun vleu gels drogen of afstand houden van elkaar. Deze vertegenwoordigers van de familie Carbo zwaaien ons uit. We gaan hun natte element ver laten en pogen nog wat penne- vruchten te vinden op het droge. Guldenkruid De zoektocht gaat kuierend over een zanderig terrein naar de struweelrand. Overal hebben zich kleine, rode bloemp jes gevestigd. We moeten steeds van looprichting veranderen om er niet teveel plat te trappen. Ze zijn veel te dicht bij elkaar gekropen. Kom, laten we er even mee kennis maken. Wel door de knieën om dit natuurverschijnsel goed te kunnen bekijken. Vijf tere kroonblaadjes zijn er te tellen. Met elkaar zijn die niet groter dan een dubbeltje. Een nietig plantje dus, dat hier aan de oever van het Meer, laag bij de grond wil leven. Volgens het Boek groeien ze van tien centimeter tot wel een halve meter. Maar dat weten zij niet en zijn dan ook dik tevreden met een klein decimetertje. Het waait hier nogal eens flink en dan kun je ook als plant maar het beste een lage plaats innemen. Ze draagt een mooie naam: Centaurium minus. Hoe komt ze eraan? Er was in de oudheid ene Centaur Chiron. Op een voor hem onfortuinlijke dag wordt hij aangevallen en gebeten door een veel koppige, gifspuwende waterslang. Grote schrik alom. Snel op zoek naar een ge neesmiddel. De centaur duikt de groene natuur in en speurt naar heilzame krui den. Komt thuis met een plantje dat grote heelkracht blijkt te bezitten. En het pluk je gewas krijgt de naam van de vinder; Centaurium. Nu staan de latijnse aandui dingen centum en aurum voor honderd dukaten. Zeg maar honderd gulden. Want een ieder is van mening dat zo'n kostbaar medicijn dat bedrag dubbel en dwars waard is. Eigenlijk nog meer. Veel meer! We maken er duizend dukaten van. En zo ontmoeten we nu hier het Duizendguldenkruid. Rozenstraat Alzo mijmerend komen we bij de bos rand. Draaien mee met de eerste struiken en dan worden we welkom geheten door witte, roomkleurige bloemen. Niet zo maar twee, maar honderden pralen en lokken aan een heg van enkele tientallen meters. We plaatsen er in gedachten een straatbordje bij. Het opschrift luidt: Ro zenstraat. Nu is Roza een grote familie. De vraag is bij welke staan we aan de deur? Woont hier Hondsroos of zuster Duinroos? Om dat nu zeker te weten zouden we haar, die struik, een hand moeten geven. Een stevige hand. Direkt kontakt levert soms heldere informatie op. Maar zulks kan pijnlijk zijn. Immers, er zijn 'geen rozen zonder doornen'. Duinroos heeft min of meer rechte prik kers die venijnig kunnen steken. Honds roos is uitgerust met sikkelvormige wapens welke nogal verwonden als je langs de stengel wrijft. Dat doen we dus niet. Wel gaan we er nu even lekker bij zitten. Gewoon plat op 'tg... in het gras met dat dure kruid ertussen. Nog een an der bloempje pronkt met haar schoon heid. Het gele Kleine Streepkruid con trasteert zo fraai met het rod,e dukaten- kruid en de wit-roze tint van Rozen straat. Geluiden zijn er bijna niet. Af en toe de schreeuw van een meeuw boven het zachte geritsel van de bladertooi als het westenwindje een ogenblik ingehou den blaast. Een ontspannend moment bij de geuren en kleuren van Vrouwe Flora in dit nu zo sereen stukje vaderland. Rozespons Kijk daar, die kromme stekels van de Hondsroos. Stekels ja. Ons Rozenboek beweert, en dat nog wel in een gekleurd kadertje» dat rozen geen doornen hebben, maar stekels. Wat is het verschil? Een doom is een vervormde stengel of blad. Doornen bevinden zich dan ook altijd op een plek van de stengel waar eigenlijk een blad of scheut had moeten zitten. Een stekel is een vergroeiing van de op perhuid aan de scheut of bottel. Krijgt Hondsroos dezer dagen nog meer bezoek? Zal ze moeten afwachten. Af en toe kom er een galwesp langs om haar eitjes op stengel en bladeren kwijt te raken. Die vinden dat niet prettig en trek ken dan ook een lelijk gezicht in de vorm van vergroeiingen. Dat zijn de gallen waarin de larven, in een gespreid bedje, tot ontwikkeling komen. In het verleden werden aan die gallen magische en medicinale krachten toe-' gekend. Ze werden zelfs hondsrozespon- zen genoemd. Rond het woord sponzen hangt een lief lijke, zachtaardige en vrije sfeer. Op een keer ging vader met zo'n spons onder zijn kussen ter bedsteede. Maar toen de volgende morgen de wekker afliep, werd hij niet wakker. Eerst moest die rust-aan- brenger worden verwijderd. Bij kinderen werden die gallen ook aangewend als kalmerend middel. Zulke koters sliepen als een roos. Blauwtjes Nu gaan we ons paadje weer verkorten. Dan ligt de bloemenstraat er weer verla ten bij. Maar niet voor lange tijd. Aan stonds gaan de kroon- en kelkbladeren verbleken en nemen de bottels de wen kende kleurfunktie over. Dat wordt dan weer vrij winkelen voor langstrekkende vogels. Nog maar net op pad krijgen we zowaar gezelschap mee. Vier kleine vlindertjes dartelen voor ons uit. Het zijn twee stel letjes uit de groep van de Blauwtjes. Alleen de mannetjes dragen dat blauwe pakje. De vrouwtjes zijn in het bruin-wit gestoken. Zig-zag dartelen de tere wezentjes over de hier laaghurkende struiken. Ze bren gen ons helemaal tot aan het tegelpad bij het groentunneltje. Dan zijn ze opeens weg. Nergens meer te ontwaren. Die grote open vlakte trekt hen niet aan. Ook veel te gevaarlijk. Daar zijn ze een mak kelijke prooi voor gretige snavels. Ze voelen zich veel rustiger in de veilige be schutting van hun rozen zonder doornen. IM—^-i—i— J. V. P. STRIJEN - In de Grote of Lambertus- kerk te Strijen wordt op zaterdag 7 okto ber een concert gegeven door een tweetal jonge musici. Het betreft de bariton Ka- rel Bogerd en de organist Bert EIbertsen. Het concertprogramma bevat naast een aantal klassieke werken vooral geliefde psalmen en geestelijke liederen. Verder voorziet het programma in orgel improvisaties en samenzang. Karel Bogerd is in enkele jaren uitge groeid tot een veelgevraagd en geliefd concertzanger, eerder dit jaar presenteer de hij zijn veertigste geluidsdrager in de jaarbeurs te Utrecht. Bert EIbertsen, vooral bekend om zijn bijzondere improvisatietalent, studeerde af aan het Utrechts Conservatorium. Hij is als hoofdorganist verbonden aan de Nieuwe Kerk te Ermelo en vaste begelei der van de Verenigde Veluwse Koren. Verder heeft hij een tweetal succesvolle improvisatie CD's op zijn naam staan. Het concert op zaterdag 7 oktober in de Grote- of Lambertuskerk te Strijen be gint om 20.00 uur, kerk open 19.30 uur. Toegang 10,00; t/m 12 jaar 5,00. De plaatselijke zendingscommissie van de Hervormde Kerk organiseert zater dagmiddag 14 oktober 1995 haar jaar lijkse zendingsmiddag. Plaats van samenkomst is het Kerkelijk Centrum 'Maranatha' en zal beginnen om 14.30 uur. Als sprekers zijn uitgenodigd: Ds. J. G. Blom uit Melissant en ds. D. J. Budding uit Waarder. De opening zal worden verzorgd door de plaatselijke predikant ds. L. Groenen- berg. De kollekte is bestemd voor het werk van de GZB en IZB. In de pauze is er een boekentafel aanwezig. Tevens is er deze middag kinderoppas aanwezig. afd. Middelharnis, Sommelsdijk en Stad a/h Haringvliet Veel donoren (397) stonden jl. maandag 25 september bloed af op de bloedafna- me-avond van het Ned. Rode Kruis. Een goede opkomst maar toch 10% minder dan in maart 1995. Veel donoren reageerden dus niet op hun oproep. Voor de volgende afname-avond van 11 maart 1996 vraagt de afdeling Middelharnis dan ook aan alle donoren bloed af te staan. Laten we met z'n allen proberen in Ne derland zelfvoorzienend te blijven voor bloed en bloedprodukten. Wij rekenen op u op 11 maart 1996. Vanaf donderdag 28 september tot en met dinsdag 31 oktober exposeert Thea van Soelen in Bezoekerscentrum de Gre velingen nabij Ouddorp. Zoals de meeste kunstenaars begon Thea van Soelen met herkenbaar werk. Na verioop van tijd kreeg zij steeds meer de behoefte om abstract te schilderen. De tentoongestelde werken geven hier een goede indruk van. Doordat er geen on derwerp is, kan het werk spontaan ont staan. Dit geeft volgens Thea de meeste spanning en verrassing. Ze probeert ook altijd licht te brengen in de vrij donkere schilderijen, zodat er een spannende con trastwerking ontstaat. In Bezoekerscentrum de Grevelingen is tevens een permanente expositie over het verleden, heden en de toekomst van het Grevelingenmeer te zien. De openings tijden zijn: dagelijks van 12.00 tot 17.00 uur. 's Maandags gesloten. U vindt het bezoekerscentrum bij de aan zet naar de Brouwersdam nabij Ouddorp. De toegang is gratis. Ter gelegenheid van het 60-jarig jubi leum van de IZB wordt morgenavond, zaterdag, in de Herv. kerk te Sommels dijk een jubileumavond gehouden, aan vang half acht. Medewerking verlenen: Ds. G. Mulder, opening; Sietse van Wij- gerden, orgel; Mauritskoor o.l.v. Mar v.d. Veer; M. J. Tekelenburg, Evangelist te Delft; ds. W. Westland, sluiting. STELLENDAM Op zaterdag 30 september hoopt de Scha- kelklub weer met haar nieuwe seizoen te beginnen. Alle jeugd van 12 tot en met 15 jaar wordt uitgenodigd om 17.00 uur aanwezig te zijn in de Schuur. We willen gezamenlijk eten en drinken, zingen en praten over een bijbels onderwerp. We hopen met zijn allen naar het strand te gaan. We zullen daar wel zien wat we doen. We hopen dat jullie allemaal ko men. Tot ziens in de Schuur. Volgende week vrijdagavond 6 oktober hoopt de V.V.O. haar Jaarvergadering te houden. Na in het kort de huishoudelijke zaken te hebben behandeld, is er de rest van de avond tijd voor een Orgelbe-spe- ling (in de Hervormde Kerk te Goe- dereede) en een interessante Muziekquiz met geluidsfragmenten. De V.V.O. is een bloeiende, aktieve ver eniging met 64 leden, die wordt gevormd door zowel organisten als niet-organis- ten. Erg fijn is het dat vooral veel jonge mensen enthousiast meedoen. Wilt u/jij eens kennismaken met de V.V.O.? Bezoek dan onze jaarvergade ring. We hopen om half acht te beginnen in Hervormd Verenigingsgebouw 'De Ark' te Goedereede. Het bestuur -^•2. s, -* ™-i ^#T«.^v- V, »-*•' m t^ tfif- -'■^ De bottels van de Hondsroos zijn rijk aan vitamine C. Werden en worden dan ook wel eens geplukt om er jam van te maken. Maar meestal zijn de vogels de mens al voor geweest.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9