EIIIVIIDEII-mEUWS Boer en markt; denken en doen Hobo- en harpconcert bij De Welle Zuiveringsschap laat heffing opnieuw gelijk Een kwart eeuw Haringvlietsluizen Orgelconcert 'Hollandse koraalkunst' Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw Plantkunde Gasten gevraagd Bazar/rommelmarkt Veranderend Waterland: 3e Blad VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1995 No. 6437 Landbouwpraatje Boeren en tuinders moeten er aan wennen: marktgericht denlten gaat nog wel, maar marktgericht han delen vraagt veel meer. Als de op- brengstprijzen dalen wordt op het boerenerf de stormbal gehesen. Helaas blijven de echte - ook pijn lijke - oplossingen uit. Tuinders zijn er altijd prat op gegaan dat zij weinig of geen marktbescherming hebben gekend. Of er nu groenten dan wel bloemen werden geteeld, de tuinders verkochten ze op de markt en verdienden hun inkomen met hard werken. In de tuinbouw heette het dat de ondernemers zelf hun broek ophielden en de overheid (zowel de Haagse als de Brusselse) op afstand zetten. Het heeft de tuinders geen windeieren gelegd. Integendeel: de tuin bouw was het paradepaardje van agra risch ondernemerschap. Het kan verkeren. De Nederlandse tuin bouw dreigt het slachtoffer te worden van zijneigen succes. Het gebruik van kennis, organisatie en durf heeft geleid tot een produktie-explosie die de markt niet langer meer kan dragen. Daarbij komt dat andere landen het Nederlandse voorbeeld zijn gevolgd en ook de 'tuin- bouwsmaak' te pakken hebben. Europa is een smeltkroes van elkaar verdringen de tomatentelers, bloemkwekers, fruitte lers en wat al niet meer. De concurrentie wordt met de dag harder; dat blijkt ook uit de aldoor dalende opbrengstprijzen. Tuinders die honderdduizenden guldens hebben geïnvesteerd in moderne kassen, installaties en transport- en opslagmidde- len komen in het nauw. Nederlandse tuinders moeten vaak nog extra rekenin gen betalen omdat de ruimte (grond) be perkt is en het milieu (kwaliteit van wa ter en bodem) steeds meer onder druk staat. Tuinders zitten klem en worden ontevreden. Zij gaan op zoek naar zonde bokken en reageren vaak af op overheid, organisaties en veilingen. Zij vinden dat buitenlandse concurrenten bevoordeeld worden met gigantische subsidies uit de Brusselse (lees Europese Unie) kas. Maar de echte problematiek komt nau welijks aan bod: de markt is verzadigd en verdringing op zo'n markt is alleen mogelijk met betere kwaliteit, betere af stemming op consumentenbehoefte en misschien ook met water minder produk- tie. Zelfs de tuinbouw die zijn broek altijd zelf heeft opgehouden laat steken op de markt vallen en zoekt boosdoeners waar ze niet zijn. Melkweg De koeienboeren in Nederland mogen de laatste tien jaren niet klagen. Ondanks de eertijds verfoeide produktiequotering (de superheffing!) hebben melkveehouders gouden tijden gekend. Bovendien bood het gemeenschappelijk zuivelbeleid in Europa bescherming via garantieprijzen voor boter en melkpoeder en via uitvoer- subsidies (zogenaamde exportrestituties). Maar ook in de melkveehouderij is de wind gedraaid: de Brusselse beleidsma kers trekken hun beschermende handen terug, de markt is overspoeld door melk en zuivelprodukten en concurrenten elders in Europa zuivelen er ook driftig op los. Dat alles leidt ertoe dat de boeren de melkprijs zien dalen en dat de spoe ling dus dunner wordt. Voorlopig is er in de melkveestal nog geen paniek, maar toch... kijken melkveehouders bezorgd. Het is merkwaardig dat de koeienboeren op zoek gaan naar zondebokken of boos doeners. Wederom richten ze hun pijlen op de politici in Den Haag of in Brussel, op de belangenbehartigende organisaties en op de zuivelcoöperaties of zuivelin dustrie. Tot nu toe is de melkprijs in de benen gehouden omdat de Nederlandse melkplas voor ruim de helft zijn weg vond via'de kaasbak. Maar elders in Europa kunnen ze ook kaas maken. Ook in de veehouderij zal men de markt- signalen moeten opvangen en vertalen. Waar de markt vol zit kan de aanbieder zijn positie alleen maar handhaven en versterken via kwaliteit van de bovenste plank. Zwartepieten zoeken helpt niet; afgeven op anderen zet geen zoden aan de dijk. Melkveehouders zullen op de markt hun mannetje moeten staan. Met beschermende veelal kunstmatige instru menten is geen eer te behalen. De tuinders en melkveehouders tonen steeds duidelijker dat marktgericht den ken nog niet altijd hetzelfde is als markt gericht handelen. Het laatste zal een must zijn voor de boeren en tuinders, zeker in de komende jaren als onderne mers zelfstandig hun marktweg moeten zoeken. g. Schouwing Morgenavond D.V. 23 september, hoopt organist Paul Kieviet rond het thema 'Hollandse koraalkunst' een concert te geven op het prachtige orgel in de Her vormde Kerk te Sommelsdijk. Het programma vermeldt koraalmuziek van Klaas Bolt (Variaties over Psalm 43), Jan Pieterszoon Sweelinck (Psalm 116), Cor Kee ('Psalmen voor Orgel') en Jacob Bijster (Variaties over 'lek wil mij gaen vertroosten'). Een uitvoerige toelichting op de uit te voeren composities stond in het 'Eilan- den-Nieuws' van vrijdag jl. U bent van harte welkom om te komen genieten van deze hoogstaande koraal muziek van eigen bodem! Het concert begint om 20.00 uur. Afdeling Goeree-Overflakkee Maak kennis met de KMTP en wordt abonnee op de Groei Bloei, een zeer leesbaar blad met informatie over (toe passingen van) planten, bomen, groen ten, tuin-evenementen, noviteiten, enzo voorts. U wordt daarmee ook lid van een groep tuinliefhebbers die eilandelijk al lerlei groene evenementen organiseren. Ook ontvangt u driemaandelijks de Kleur Kleur, waarin aankondigingen en verslagen (uw eigen artikelen!) van evenementen zijn opgenomen; ons club blad. De evenementenkalender vanaf oktober: 5 oktober: Uitslag fotowedstrijd 1994/1995. 7 oktober: Plantenruilen mét groene markt. 10 oktober: Filmavond: in de Dorpstienden te Oud- dorp, aanvang 19.30 uur. Demonstratie- films over vijveraanleg en onderhoud. 31 oktober: Uitslag van de tuinkeuring 1995; voor de mooiste of beste tuin van Ouddorp en Goedereede, wordt weer 'De Tuin van Goeree-Trofee' uitgereikt. Gepland voor dit najaar: - Kruidenavond met Kok en Schoonheidsspecialiste. - Avond over kleinfruit, snoei en verzorging. Verdere informatie: C. Appel, telefoon (01878) 1105. Op zaterdag 30 september 1995 organi seert de Gereformeerde Kerk te Stellen- dam een grote rommelmarkt en bazar rond de kerk op de Kerkhoflaan 2-4 te Stellendam. De rommelmarkt begint om09.00 uur en de overige aktiviteiten om 10.00 uur. Er is een verkoop van handwerken, van diverse goederen, boeken en platen. Te vens zijn er diverse behendigheidsspelen en is er een stand voor enveloppetrek- ken. Voor de kinderen is er een speciale kin derhoek ingericht, waar men o.m. kan knutselen, schminken, zelf pannekoekcn- bakken, grabbelen, sjoelen, stoepkrijten en 'schaap'scheren. Het rad van avontuur draait voor schitte rende prijzen en er is overheerlijke ge bakken vis, patat, broodjes, koffie, thee en limonade te koop. Rond 19.30 uur is de trekking van de lo terij, waarna eventueel nog een ameri- kaanse verkoop zal plaatsvinden. U bent van harte welkom. De Kulturele Kring De Welle organiseert op 6 oktober aanstaande weer een concert. Twee zeer bekende kunstenaars komen in Middel- harnis musiceren: de harpiste Manja Smits en de hoboïste Pauline Oostenrijk. Hoewel nog zeer jong zijn zij het stadium 'veelbelo vend' al gepasseerd en we kunnen rustig stellen dat zij op wereldniveau zijn aangeland. Een overzicht van beider loopbaan toont dat aan. Manja Smits studeerde in Maastricht en Arnhem, o.a. bij Teresa Rieu en Vera Badings. Nadat zij cum laude voor haar eindexamen was geslaagd zette zij haar stu dies voort in Moskou aan het Tchaikovski Conservato rium, een plaats waar alleen de zeer getalenteerden een kans krijgen. Manja werd in augustus 1991 uitgeno digd als soliste op te treden op het internationaal harp- festival in Fukui in Japan. In dat jaar maakte zij ook haar succesvol debuut in het Amsterdamse Concertge bouw. In oktober 1993 werd aan Manja Smits de Nederiandse Muziekprijs uitgereikt, de hoogste staatsonderschei- ding op het gebied van de klassieke muziek. Manja Smits is hoofdvakdocente aan het Arnhemse Conservatorium. Zij werkte mee aan vele radio-opna men en CD's. Recentelijk verscheen haar eerste solo-CD. Pauline Oostenrijk studeerde hobo aan het Sweelinck Conser-vatorium te Amsterdam bij o.a. Koen van Slogteren. Daarnaast studeerde zij ook piano en ze rondde deze hoofdvakstudie af bij de bekende pianist Willem Brons. Op zeer jonge leeftijd was zij reeds eerste hoboïste bij het World Symphony Orchestra in Amerika. Sinds enige jaren is zij solo-hoboïste van het Residentie orkest, en zij combineert dit met lesgeven: namelijk als hoofdvakdocent aan het Swee-linck Conservatorium. Op diverse concoursen won zij eerste prijzen, o.a. in de natio nale finale van het Eurovisie Concours 'Young Musician of the Year', en het internationale Femand Gillet hoboconcours in Baltimore. Pauline ontving de Sweelinck prijs en de Philip Morris Finest Selection 1993. Haar debuut in de Carnegie Hall te New York vond plaats in 1992. In vele landen van Europa en Amerika, alsmede in Taiwan trad Pauline op, als soliste, maar ook met pianist (Ivo Janssen) en als lid van het Giotto Ensemble. Zij werkte mee aan radioprodukties en maakte reeds vele solo- CD's. Het programma van 6 oktober bestaat uit werken van o.a. Kalli- woda, Heinz HoUiger en Gabriel Fauré. Het is zeker geen alle daags programma, en misschien wat modern, maar dat komt omdat de wat klassieker componisten niet schreven voor de combinatie hobo en harp. Toch is de te spelen muziek zeer sfeervol en boeiend. De combinatie van de wat schelle hobo met de zachte klanken van de harp is werkelijk zeer geslaagd en klinkt prachtig. Zoals een krant eens recenseerde: een concert van déze kunste naars van topniveau is werkelijk een muzikale belevenis. Het concert vindt plaats in Het Prieel van De Staver in Middel- hamis, en vangt aan om kwart over acht. De zaal is open vanaf half acht. De toegangsprijs bedraagt 20,-. Je houdt al haast vier eeuwen de wacht voor het Gemeentehuis van Ooltgensplaat, maar dat gaat ook een leeuw, al is'ie nóg zó'n harde, niet in de kouwe kleren zitten. Eeuwen heeft het geduurd voor er een vent langs kwam die een rokertje aanbood en sindsdien zit en blijft dat stevig tussen de kaken. Technische School Middelharnis De Technische School in Middelharnis is in het bezit van een restaurant waar velen in de afgelopen jaren reeds hebben gege ten. Dat restaurant behoort bij de afde ling Consumptieve Techniek waar jon gens en meisjes worden opgeleid voor brood- en banketbakker, kok en kelner/ serveerster. Om de leeriingen in staat te'stellen vol doende ervaring op te doen, is het restau rant elke dinsdag toegankelijk voor iedereen, die voordelig lekker wil eten. Iets voor u? De spelregels: Elke dinsdag: aanvang tussen 17.00 en 17.30 uur; einde om ca. 19.30 uur. Plaats: restaurant van de Technische School, ingang oude plein aan de Secr. Nijghstraat te Middelharnis. Prijs: 13,50 voor een vier gangen menu incl. koffie. Drankjes voor eigen reke ning. Menu: Elke week is er een standaard menu, dat bij reservering telefonisch kan worden opgevraagd. Er kan niet a la carte worden gegeten. Reservering: Telefonisch onder nummer (0187) 485444 op schooldagen tussen 8.00 en 17.00 uur tot uiterlijk maandag 12.00 uur voorafgaand aan de gewenste dinerdatum. Vermeld altijd uw naam, aantal tasten en telefoonnummer. DORDRECHT - Het tarief van de verontreinigingsheffing gaat vol gend jaar voor de tweede achter eenvolgende keer niet omhoog. Dat voorstel doet het dagelijks bestuur van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden in de begro ting voor 1996. Als de Verenigde Vergadering (het algemeen be stuur) daarmee donderdag 26 oktober instemt, blijft het tarief het komende jaar 88,32 gulden per vervuilingseenheid. De totale be groting van het zuiveringsschap voor volgend jaar sluit op een be drag van ruim 140 miljoen gulden. Na 1996 moet wel weer rekening worden gehouden met tariefsverhogingen, van 2,5 tot 3 procent per jaar. Dat percentage is overigens lager dan vorig jaar nog werd verwacht. Dit is onder meer het gevolg van krapper opgestelde begrotin gen voor de komende jaren en het stre ven naar meer doelmatigheid, kostenbe heersing en hogere produktiviteit in de vernieuwde ambtelijke organisatie van het zuiveringsschap. Samenwerking Heel belangrijk is dat het water in de sloot door een goede kwaliteit zelf zoveel mogelijk vuil kan afbreken. Daarom zoekt Hollandse Eilanden en Waarden nog nadrukkelijker dan in het verleden samenwerking met andere over heden en organisaties bij het werken aan schoner water. Dat heeft reeds geleid tot een serie van maatregelen om de inrich ting en het beheer van sloten te verbete ren, het 'integraal waterbeheer'. Voor een belangrijk deel liggen die Op 2 november dit jaar is het pre cies vijfentwintig jaar geleden dat de uitwateringssluizen in de Ha- ringvlietkering officieel werden ge sloten. De afsluiting van de zee arm Haringvliet was daarmee een feit. Het ministerie van Verkeer en Water staat, Rijkswaterstaat direktie Zuid-Hol land, blikt hier tijdens een aantal jubi leum bijeenkomsten op terug. Ook wordt er een doorkijkje naar de toekomst gege ven: aktuele zaken krijgen veel aandacht. Bij de dienstkring Haringvliet in Stellen- dam zal op donderdag 28 september de minister van Verkeer en Waterstaat, me vrouw A. Jorritsma-Lebbink een toe spraak houden. Ook de hoofdingenieur- direkteur van Rijkwaterstaat Zuid-Hol land, ir. H. Prins zal spreken. Tevens gaat de film 'Veranderend Wa terland' in première en zal de tentoon stelling worden geopend. Op dinsdag 7 november zal het symposi um 'Kwart Eeuw Haringvlietsluizen - gevolgen en vervolg' in schouwburg de Kunstmin in Dordrecht worden gehouden. Historie Tussen 1970 en heden ligt een kwart eeuw, waarin het complex van dam, uit wateringssluizen en schutsluis geleide lijk is opgenomen in het vertrouwde beeld van de Nederlandse kustlijn. Inmiddels heeft de waterkering in het Haringvliet een generatie lang bijgedra gen tot de zekerheid dat een ramp als in 1953 menselijkerwijs gesproken niet meer kan plaatsvinden. Dit gevoel van veiligheid bij een aanzienlijk deel van de Nederlandse bevolking heeft tot op de dag van vandaag een grote, niet te calcu leren waarde. Reden waarom de herdenking van een kwart eeuw Haringvlietsluizen een weer klank mag hebben van de feestelijke stemming die eertijds rond de oplevering van het complex bestond. Gevolgen Het watersysteem waarin de Haringvliet- kering een plaats kreeg is geen dode materie. De benedenloop van de rivieren Rijn en Maas heeft van oudsher tal van funkties en is verweven met diverse na- tuuriijke processen en menselijke aktivi teiten. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de radicale afsluiting van het oude maatregelen vast in het Integraal Water beheersplan Zuid-Holland Zuid. In dit plan hebben het zuiveringsschap en de zes waterschappen in zuidelijk Zuid-Hol land afgesproken hoe zij samen werken aan goed water in sloten, singels en plas sen. Tot de eeuwwisseling wordt hier voor 20 miljoen gulden uitgetrokken. Ongewenste lozingen Het zuiveringsschap besteedt de komen de jaren veel aandacht aan de verdere sanering van ongewenste lozingen in de land- en tuinbouw. Niet alleen in de glas tuinbouw, ook in de vollcgrondsteelt, de akkerbouw en de veehouderij moet de uitstroom van bestrijdingsmiddelen en meststoffen in het oppervlaktewater wor den teruggedrongen. Onderzoek, voor lichting en een goed uitvoerbaar vergun ningenbeleid (vaak gekoppeld aan sane ringsplicht) zijn de middelen die hier voor worden ingezet. Zuiveren rioolwater Het bouwen of vernieuwen van afvalwa terzuiveringsinrichtingen (awzi') om rioolwater schoon te maken is een van de middelen die het zuiveringsschap inzet voor een betere waterkwaliteit. Dit blijft een in het oog springende aktiviteit. Met dynamisch estuarium vergaande gevol gen heeft gehad voor de natuur en het menselijk gebruik van het Haringvliet, Hollandsch Diep en Biesbosch. Sommi ge gevolgen worden algemeen als zeer positief ervaren. Te denken valt aan de bruikbaarheid van het nieuwe zoetwater bekken voor de bestrijding van verzil- ting, de drinkwatervoorziening en de extra mogelijkheden om het waterpeil op de grote rivieren te reguleren. Anderzijds heeft de plotselinge verande ring van een estuarium - met zijn gelei delijke overgangen tussen zout en zoet, diep en ondiep, zand en slib, turbulent en nagenoeg stilstaand water - in een groot zoet meer met een nagenoeg constant waterpeil, een enorme ecologische schok teweeg gebracht. Vervolg Rijkswaterstaat is in de afgelopen kwart eeuw getuige geweest van gevolgen die bepaald niet positief te noemen zijn. Zo kreeg men onder meer te kampen met een ontoelaatbare oeverafslag terwijl de waterbodem een bezinkput werd voor verontreinigende stoffen uit het water van Rijn en Maas. Er deden (en doen) zich echter ook nieuwe kansen voor de natuur voor. Rijkswaterstaat probeert daarop in te spelen, hier en daar te sturen en te stimu leren. Het verlies van de dynamiek in het systeem blijft echter voelbaar en dit heeft geleid tot ideevorming over mogelijkhe den om althans een deel van de getijde werking weer toe te laten. Dit alles maakt dat de herdenking van een kwart eeuw Haringvlietsluizen niet louter een agendarische zaak is rond een uitsluitend historisch feit. De vraag hoe de maatschappij kan en zou moeten omgaan met de watersystemen in de benedenloop van onze grote rivieren is dagelijks aktueel. Zaterdag 30 september Open Dag Zaterdag 30 september wordt er van 10.00 tot 16.00 uur Open Dag gehouden bij de dienstkring Haringvliet te Stellen- dam, lokatie Haringvlietsluizen. De Open Dag is voor iedereen toegankelijk. Naast,een bezoek aan de Haringvlietslui zen zijn er alleriei aktiviteiten georgani seerd, zoals een jubileumtentoonstelling, maar ook alleriei aktiviteiten voor kinde ren zoals paardrijden, springkussen en parachutespringen. de irvesteringen op dit gebied is alleen al in 1996 zo'n 65 miljoen gulden ge moeid. Het meerjarenplan noemt een groot aan tal projekten die tot en met 2000 verder worden voorbereid of uitgevoerd. Het gaat om nieuwbouw, vervanging, reno vatie of uitbreiding van de awzi's, o.a. van Goedereede en Dirksland. Dam- en Schaakver. Dirksland Uitslagen van 18 september 1995 Afdeling Al: D. Keuvelaar - M. van 't GeloofO - 2 J. Stolk - G. SmitsI - 1 K. de Munck - C. van Prooyenafg. Afdeling BI: K. de Jong - J. Knops1 - 1 A. van Rossum - M. PoortvlietO - 2 A. Los - H. de Munck1 - 1 Afdeling 2: W. Nieuwland - C. v. d. Kroon2 - O J. Vijfhuizen - J. v. d. Groef2 - O Joh. Wolfert - W. Stolk2 - O Schaken: W. Knops - E. Bartelds1 - O W. de Vos - D. WolfertO - 1 A. van Leeuwen - J. C. de JongO - 1 Zin in een shaggie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9