Prachtig boek over de Familie Verolme Brandweerwagen als trouwauto 50 jaar Rode Kruis afdeling Ouddorp Jeugdschaken in Ouddorp 1995/1996 Predikbeurten GS Zeeland vaag over oveiiiangskosten Goeree-Overflakkee Gemeentezondag met start wintenverk Programma Cursus Geestelijke Vorming Dierenopvang Goeree-Overflakkee Regionale vergadering Vrouwenbond Ger. Gem. Heleen Buth-Villerius schreef 5e boek Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1995 Resultaat van vijfjaar speurwerk door Marcel Verolme: Voordat hij dit jaar zijn boek 'Ver leden en heden van de Familie Ver olme' tijdens een familiebijeen komst kon aanbieden aan zijn grootmoeder mevrouw J. Verolme- van der Veer te Middelharnis, heeft Marcel Verolme uit Zoeter- meer heel wat werk verzet. Hij besteedde meer dan 4000 uren aan onderzoek en schrijven, iiij reisde naar archieven en bibliothcicen en legde daar bij ruim 15.000 km per auto en een dikke 2000 km per trein af. Er werden voor het boek 500 fotokopieën gemaakt en 250 uittreksels van persoonskaarten bij ver schillende archiefinstellingen en biblio theken besteld. De correspondentie aan de Verolmes en hun verwanten in Nederland en daarbui ten omvatte bijna 900 brieven aan meer dan 200 adressen. Het resultaat van zijn speurwerk naar de geschiedenis van de familie is een prach tig boekwerk geworden, dat 346 pagina's telt en waarin veel algemene informatie staat, die ook voor anderen dan de fami lie Verolme interessant is. Veel meer dan een stamboom 'Verleden en heden van de Familie Ver olme' is veel meer dan een stamboom. Het is een mooi voorbeeld van een fami liegeschiedenis tegen de achtergrond van de tijd waarin de verschillende generaties leefden en leven. In het boek wordt onder meer aandacht besteed aan algemene onderwerpen als tijdsaanduiding, kleding, geld en handel. We vinden afbeeldingen van de huizen waarin de Verolme-stamvaders in Som- melsdijk hebben gewoond, foto's van mensen en plaatsen. De inhoud van 'Verleden en heden van de Familie Verolme' is zeer gevarieerd en wordt afgewisseld met aardige verha len tussendoor, intermezzo's. De Verolmes van vandaag worden met evenveel aandacht beschreven als de Verolmes van eeuwen her, hetgeen het boek extra leesbaar maakt voor iedereen die belangstelling heeft voor zijn leefom geving. Reeds als dertienjarige raakte Marcel Verolme geïnteresseerd in verhalen over zijn verre voorouders. In 1989 begon hij zelf opnieuw met het uitzoeken van de familie Verolme, toen hij ontdekte dat er nog meer over de Verolmes te vinden was dan men had aangenomen bij een eerder uitgevoerd stambtwmonderzock. Geleidelijk ontstond de gedachte om een boek over de familiegeschiedenis te gaan schrijven. Daarbij wilde ik graag de recente generaties helemaal in kaart brengen, wat zeker geen geringe opgave was", aldus Marcel. „Ook hoopte ik dat mijn lang gekoester de wens nog eens in vervulling zou gaan, namelijk het vinden van een nog oudere generatie van de familie dan er al bekend was". Genealogisch werk De voorbereidingen voor het familiebcxïk raakten in een stroomversnelling in 1992 toen Marcel aan alle Verolmes die hij in het telefoonboek vinden kon een verzoek om gegevens stuurde, waarop door iets meer dan de helft spontaan werd gerea geerd. Marcel had inmiddels ook ontdekt dat er Verolmes in Amerika woonden en ook met hen zocht hij kontakt. In 1993 ging hij drie weken naar Ame rika en Canada en hij kwam terug met veel gegevens over de overzeese tak van de familie Verolme. 1993 was een goed Verolme-jaar, want Marcel vond na jaren zoeken, terwijl hij de hoop eigenlijk al had opgegeven, toch nog de oudere generatie van rond 1550. „In de herfst van 1993 begon ik met het feitelijke schrijven van het Verolme- boek. Het streven naar volledigheid en naar een fraaie - maar betaalbare - uitgave vormden daarbij een grote uitdaging. In februari 1995 was het manuscript van het boek gereed voor de drukker", blikt Marcel Verolme terug. Nu het boek klaar is en zijn weg naar de leden van de Verolme-familie gevonden heeft gaat Marcel met evenveel toewij ding door met algemeen genealogisch werk. Samen met bestuurslid Wim Visser is hij bezig om voor de Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Ovcrflakkee een auto matiseringsprogramma samen te stellen, teneinde de gegevens waarover het Ge nealogisch Centrum beschikt adekwaat te kunnen verwerken. Voor dat doel heeft Marcel Verolme menig ritje naar G(x;rec-Overtlakkee over. In zijn algemeenheid wordt dankbaar gebruik gemaakt van de ervaring die Marcel met zoeken in archieven heeft opgedaan en er wordt vaak een beroep op zijn genealogische kennis gedaan. Tijdens de {jemcentedag op 23 septem ber kan het boek over de familie Ver olme worden ingezien bij de informa tiestand van de Stichting Genealogisch Centrum in het gemeentehuis van Middelharni.s. OOLTGENSPLAAT - Op zondag 24 september 1995 gaat bij de Ge reformeerde kerk te Ooitgensplaat het winterwerk beginnen. Deze bij zondere zondag staat in het Kerk blad aangegeven als 'Gemeente zondag'. Het is de bedcxling van de kcrkeraad om als gemeente wat meer met elkaar bezig te zijn. De voorbereidingscommissie heeft voor deze dag een programma sa mengesteld onder het thema: 'Waarom zou ik naar de kerk gaan' Zondagmorgen om 9.30 uur is er een kerkdienst met als voorganger de plaat- .selijke predikant drs. A. C. Feij. In deze dienst en de preek komen een aantal stel lingen en vragen aan de orde die later op de dag worden besproken. Na de dienst is er koffie in 'De Mag neet', naast de kerk. Vervolgens is er de bespreking van de preek, om 12.30 uur een broodmaaltijd en om 13.15 uur een spel met en voor de jeugd. De jeugdclubs starten op zaterdag 23 september met een s'pelmiddag. Wat er dan precies gaat gebeuren is nog een ver rassing. Het is de bedoeling dat men met deze twee dagen het gemeente-zijn wil bena drukken. Aan de dienst op zondag werkt ook het Jcugdkoor 'Jehosua' mee. ledereen is hartelijk welkom. 1945 1995 Dam- en Schaakvereniging 'Ontspan ning' te Ouddorp geeft ai drie jaar schaak- Icsscn voor de jeugd. Ook dit jaar zal dc_ vereniging weer jeugdschaaklessen gaan verzorgen. De lessen worden afgesloten met een examen waarbij een officieel di ploma van de Koninklijke Nederland.se Schaakbond (KNSB) behaald kan wor den. Naast de schaaklessen zullen de jeugdigen tegen elkaar schaken om zo- d(x;ndc de geleerde theorie in praktijk te brengen. Leerlingen vanaf gnxip 7 van de basis- •school, maar natuurlijk ook de ouderen, die zich de kunst van het schaken mees ter willen maken zijn van harte welkom. Ook de leerlingen van vorig jaar zijn natuurlijk weer van harte welkom voor de vervolglessen en -diploma's. De lessen worden elke maandag vanat half zeven tot half acht gegeven in het achterzaaltje van 'De Bonte Kck;' aan de Broekweg 5. Op maandag 25 september a.s. zullen de lessen gaan beginnen. Het lesgeld inclusief het lesmateriaal zal ook dit jaar weer 30,- per jaar bedragen. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij Willem-Jan Tanis, tel. (0187) 491617 of kunnen gelijk langskomen op maan dag 25 september a.s. HERKINGEN - Als er vorige week vrijdag middag, toen Hcrkingcns brandweerVv'agen zich zo mooi versierd richting Diiksland spoedde-, als de chauffeur toen ergens in 't polderland een rookpluim had ontwaard, dan zou het brand- weerbloed misschien tóch gekropen zijn waar 't niet gaan kan en was de wagen misschien tóch op dat onheil afgcsneld. In Diikslands gemeentehuis had de ambtenaar van de Burgerlijke Stand dan tevergeefs uitge zien naar het bruidspaar dat'ie in de Echt zou verbinden. Immers bevond zich dat aan boord van de glim mend gepoetste brandweerwagen, met mooie boeketten gedecoreerd. Voor brandwacht Leo Markus geen mooier bruidsauto dan deze om z'n bruid Inga Forchel uit Aken naar het ge meentehuis te voeren alwaar die twee voor 't le ven aaneen werden gesmeed. Leo is er dus met twee getrouwd, met de brand weer en met Inga. Een mooier jubileumgeschenk had de afd. Ouddorp zich niet kunnen wensen. Op de zaterdag 16 septem ber jl. gehouden vrijwilligersdag in de 'Jan van Schaffelaer' kazerne te Ermelo, werden tevens de Natio nale Rode Kruis wedstrijden ge houden, waarvoor de ploegen per provincie waren geselekteerd. De afd. Ouddorp werd in mei reeds gese lekteerd om Zuid-Holland te vertegen woordigen. De deelnemende ploegen kregen 6 ver schillende ongevals-situaties uit te wer ken met let.sel, en meerdere slachtoffers. Toen de uitslag bekend gemaakt werd, en het bleek dat de afd. Ouddorp als tweede geëindigd was, kon men dit nau welijks geloven. Aan het eind van de bekendmaking, werd mw. E. Groenendijk-Meijer, als groeps-commandant van de afd. Oud dorp op het podium gevraagd, en werd haar voor het front van 6500 a 7000 vrij willigers meegedeeld, dat zij als beste commandant van de gehele dag uit de bus gekomen was. Door H.K. Hoogheid prin.ses Margriet werd haar de door H.K. Hoogheid Kon. Beatrix beschikbaar gestelde zilveren legpenning uitgereikt. Een resultaat waar zowel de deelnemers als instruktcurs en afdeling trots op mo gen zijn. Proficiat. De wedstrijdploeg. Mevr. Groenendijk, de beste conmmndanl van de wedstrijddag. De uitslag was: 1Wcsterskwartier, Groningen1279 2. Ouddorp, Zuid-Holland1267 3. Valkenswaard, Noord-Brabant....l229 23 oktober 1995: Dr. R. Fernhout uit Alphen a/d Rijn over 'De Islam, een gevaar?' 20 november 1995: Drs. E. F. Vergunst uit Ridderkerk over 'Leven als christen in een geseculari- .seerde wereld' 15 januari 1996: Ds. L. W. Ch. Ruijgrok uit Middelharnis over 'Verzegeling met de Heilige Geest' 12 februari 1996: Ds. J. Wcsterink uit Bunschoten over 'De dienst der engelen' 18 maart 1996: Dr. Ir. J. van der Graaf uit Huizen over 'De toekams van de Gereformeerde Ge zindte'. Kerkhistorische lezing: 17 april 1996: Ds. A. Beens uit Urk over 'Dr. H. F. Kohihrugge'. De cursusavonden worden gehouden in het Hervormd Verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelharnis. De kerkhistorische lezing vindt plaats in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Aanvang 19.45 uur. De kosten voor de cursusavonden bedra gen in totaal 15,- te voldoen op bank nummer 34.20.77.139 t.n.v. Cursus Geestelijke Vorming, p/a Kati M uldcr. Azaleastraat 19, 3245 CB Sommel.sdijk Zondag 24 september 1995 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur Eerw. heer G. W. Nijhof, Urk. Eben- Haëzer: 9.30 uur Eerw. heer G. W. Nijhof en 18.30 uur ds. R. Veldman. Donderdag 28 september: Dorps kerk: 19.30 uur ds. R. Veldman en ds. J. G. van Loon, ingebruikneming or gel - Oer. Gem. 9.30 en 18.30 uur lecsdicnst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Kroeze en 18.30 uur ds. L. J. Lip pen - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. W. Tanis en 18.30 uur ds. D. B(x;rs. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. A. Vos en 18.30 uur ds. M. A. van den Berg, Gr(X)t-Ammers. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. J. W. Verboom, Bixlcgra- ven en 18.00 uur ds. W. van Vrees wijk, Hei- en Boeicop, opwning win terwerk - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. C. Koster en 17.(X) uur ds. 1. J. Bijls- ma. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.(X) uur ds. J. G. Blom, v.m. voor bereiding Heilis Avondmaal - Ger. Gem. 1().(X) en 18.(X) uur leesdien.st - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. P. Boomsma, Apeldoorn - Ger. Gem. in Ned. lO.tXien 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam en 17.00 uur ds. M. J. Paul, opening winterwerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.(X) uur leesdien.st. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Schaap - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdien.st. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den T(X)m, opening win terwerk en 18.(X) uur ds. G. Mulder - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. W. Westland - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. drs. A. C. A. Went-van der Vring - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur Krijn van Winkelhof (Jeugd dienst). MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok en 18.00 uur ds. W. Westland, Opening winter werk: Preekbespreking 15-h - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. Roos - Ger. Gem. 9.30 uur (H.A.) en 18.(X) uur ds. J. de Pater - Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. Kattenbcrg en 17.(K) uur ds. C. Romkes - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. A. v. d. Scheeren 16.45 uur ds. J. B.dc Rijke. Tel. (01875) 1887 VERMIST te Middelharnis: Witte ka ter, zonder staart. Heeft een grijs vlekje op de kop. VERMIST te Middelharnis: Wit- zwart-oranje gevlekte poes. De poes heeft een hangbuik en is doof. Draagt een zwart bandje met een masjncet. VERMIST te Ooitgensplaat: Gecas treerde kater. Beige-geel, groene ogen, heeft een bandje om. DIRKSLAND D.V. maandag 25 september belegt de Bond van Vrouwenvereniging der Gere formeerde Gemeenten een regionale ver gadering in het kerkgebouw aan de Gel- derscdijk. Ds. C. Hogchem uit Borssele hoopt een referaat te houden over 'Tryfena en Try- fosa'. De leiding van deze avond berust bij ds. J. Beens uit Scherpcnis.se. leder is hartelijk welkom. Aanvang half 8. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.(X) uur ds. A. Belder, v.m. ope ning winterwerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.(X) uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Muilwijk, Monster, opening winterwerk en 18.(X) uur kand. drs. A. A. Teeuw, Ridderkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. D. Burger, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur drs. G. J. Smink en 18.00 uur ds. J. Wilschut. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. T. J. Korten, Klaaswaal en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur drs. J. Moolenaar en 18.00 uur drs. A. C. Feij. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur drs. P. Buitelaar, Rotterdam en 18.00 uur kand. G. van Wijk, Ridder kerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. A. C. Feij en 18.00 uur dhr. J. van Lambalgen (gemeentezondag). LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. A. v. d. Pol, Dinteloord. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Niet omdat ze in rustiger vaarwater is gekomen, ze heeft immers haar drukke gezin, haar man thuis en haar werk bui tenshuis-, maar omdat de inspiratie is op geborreld heeft Heleen Buth-Villerius uit Dirksland, moeder van een bezig vijftal, weer een kinderboek geschreven, haar 5e, 'Rik en de rammeldoos' heet het boekje dat het meest geschikt is voor kinderen van 4 tot 7 jaar, uitgegeven door uitgeverij Den Hertog, 76 bladzij den dik en geïllustreerd met mooie teke ningen. Boeken uit het fonds van Den Hertog hebben een educatieve waarde, zo ook 'Rik en de rammeldoos', een verhaal afgeleid uit een vergelijkbare gebeurtenis in de omgeving van de schrijfster. De rammeldoos is een doos met oude sleutels waarvan er één past op de schuurdeur van de man die Riks nieuwe fiets meenam omdat die fiets z'n auto had beschadigd. 't Is trouwens allemaal goed gekomen, al heeft het ventje Rik eerst wel een heel slechte verjaardag beleefd... Extra kerkdienst Geref. Gem. OOLTGENSPLAAT - dinsdagavond 7.30 uur ds. C. de Jongste, Alblasser- dam. Frictiekosten niet in volle omgang bekend bij Zeeuwse statenleden (giro van de Rabobank 346124). Of con tant op de cursusavond. De kosten voor 1 cursusavond zijn 5,- tc betalen op de betreffende cursus avond. Afgelopen maandag besprak de Zeeuwse Statencommissie Alge meen Bestuur het voorstel van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken om Goeree-Overflakkee te doen overgaan naar de provincie Zeeland. Uit de discussie bleek dat de omvang van de kosten die over gang van Goeree-Overflakkee naar Zeeland met zich meebrengt nog niet geheel is doorgedrongen tot de leden van Provinciale Staten van Zeeland. Kosten nog onvoldoende onderkend In de discussie van de statencommissie Algemeen Bestuur stonden de financiële gevolgen van een mogelijke overgang van GcKïree-Overflakkee weliswaar cen traal, maar de financiële konsckwenties kwamen toch niet echt uit de verf. Met name de frictiekosten - de kosten die voortvloeien uit de administratieve reorganisatie - kwamen aan de orde. In de commissie werd onderkend dat er frictiekosten zijn, maar men had geen zicht op de omvang ervan. Andere kosten, zoals betaling voor over gaan van privaatrechtelijke en publiek rechtelijke eigendommen, de kosten van overkomst van personeel en desintegra- tiekosten kwamen in het geheel niet aan de orde. De SGP-fraktie was getemperd ent housiast over overkomst van Goeree- Overflakkee. Het idee was wel aardig, maar niet tot elke nrijs. was de teneur in de SCiP-fraktie. Nu 'ja' zeggen is in feite ook later 'ja' zeggen met alle daaraan verbonden konsekwenties. Voor de SGP speelde nog een ander belang een rol: Overgang van Goeree- Overflakkee doet het aantal stemmen in Zuid-Holland dalen en zal een da ling van het aantal statenleden in Zuid-Holland tot gevolg hebben. Dat kan ook invloed hebben op het aantal SGP-zegels in de Eerste Kamer! Is geld van later zorg? Groen Links verklaarde zich in principe voor overkomst van Goeree-Overflak kee, maar vond dat er te weinig argu menten waren. De fraktie zag alleen geo grafische overwegingen voor Zeeland pleiten, géén sociale en maakte een voor behoud met betrekking tot de kosten. Het CDA wil Goeree-Overflakkee naar Zeeland laten komen als de bevolking het wil en; kosten neutraal! D'66 stelde zich op het standpunt dat Goeree-Overflakkee dezelfde struktuur heeft als de Zeeuwse eilanden en veron derstelde dat wellicht quitte wordt ge speeld wat betreft de kosten. Delta Anders verklaarde zich voor over komst van Goeree-Overflakkee en vond geld een zorg voor later. De PvdA ging er mee akkoord in princi pe te besluiten vóór overkomst van Goe ree-Overflakkee en vroeg de verdere pro cedure inzichtelijk te maken. Ook de VVD was akkoord met over komst en meende dat er ook sociale bin dingen zijn tussen Goeree-Overflakkee en Zeeland. Geen betere argumenten dan staatssecretaris Gedeputeerde De Kok (PvdA) wees de commissie op de argumenten van Gede puteerde Staten om te besluiten tot mede werking aan provinciale herindeling van Goeree-Overflakkee. Eerste argument voor toevoeging van Goeree-Overflakkee aan Zeeland is vol gens de staats.secrctaris en Gedeputeerde Staten van Zeeland de geringe afstand tussen Goeree-Overflakkee en Zeeland. Ten tweede wordt een grotere bcstuuriij- kc invloed van het gebied in Zeeland verwacht, omdat Goeree-Ovcrflakkee een relatief groter deel van de bevolking van Zeeland gaat uitmaken dan nu in Zuid-Holland het geval is. Een derde argument betreft sociaal-geo grafische overwegingen. In de vierde plaats wordt aangevoerd dat door toekomstige bestuurlijke ontwikke- Imgcn Goeree-OverOakkee geïsoleerd van Zuid-Holland zou komen te liggen. Ten vijfde wordt gesproken van het over eenkomende karakter van Goeree-Ovcr flakkee en Zeeland. Meer steekhoudende argumenten wer den van de zijde van het College van Gedeputeerde Staten niet aangevoerd. De heer De Kok zegde toe de commis sieleden een overzicht van de frictie kosten te zullen toesturen. Over de an dere kosten - die volgens de provincie Zuid-Holland 20 miljoen bedragen - repte de gedeputeerde niet.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2