Een rustige begroting wMjAS LITIE MobilD 1 De juf en de meester 1 traden in het huwelijk 50 jaar Wegenwacht SGP raadsfrakties schrijven Staatssecretaris Blokfluitensemble neemt deel aan internat muziekfestival (01870) 88777 Rally Formula Garage Knöps B.V. Domcantorij concerteert in Dirksland Ramoco b.v. Bijeenkomst verzorgende beroepen De Welle heeft nieuwe voorzitter OLIEBOLLENAKTIE Nieuwe cursus E.H.B.O. 68e Jaargang VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1995 No. 6437 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 „Een rustige begroting in een rustige tijd". Zo kenschetste minister-president W. Kok de begroting voor 1996. Dat klinkt door in de Troonrede. Het siert de regering dat zij na een jaar niet uitbundig op de borst slaat, maar erkent dat in de achterliggende decennnia veel positiefs is bereikt en dat we daarvoor dankbaar mogen zijn. Tegelijkertijd wordt daar mee het CDA min of meer de mond ge snoerd. Het beleid in die decennia werd immers voor een groot deel bepaald door die partij. Als dat dan ook nog met suc ces wordt voortgezet, is het moeilijk oppositie voeren. Zoals altijd al het geval was: oppositie voeren in Nederland is moeilijk, de bandbreedte is smal. Uit heel de begroting blijkt overduidelijk dat Nederland een open economie heeft. Het land is zeer afhankelijk van de we reldeconomie, of om dichter bij huis te blijven die van Europa. Wat dat betreft wordt tussen de regels nog eens onder streept dat Europa in de zin van de Ver enigde Staten van Europa al een heel eind op weg is. Echt nieuws behelsde de Troonrede niet. De laatste weken kwamen de belangrijk ste nota's al in de openbaarheid. En het mestbeleid, en de herijking van het bui tenlands beleid en de aanpak van de drugsproblematiek bevatten politieke brandstof. Die is in ieder geval nu niet op prinsjesdag ontvlamd. Het moet gezegd, de door minister Zalm voorgestane begrotingsdiscipline is het afgelopen jaar redelijk uitgevoerd. Nu is het wat dat betreft ook goed oefenen in een periode van hoogconjunctuur. De problemen komen pas als de inkomsten tegenvallen. Dan moet er navenant ge snoeid worden. In dat geval zal de strijd om politieke doelen te verwezenlijken heel wat moeilijker worden. Nu was er voor alle drie de coalitiepartijen wat. Er zal sprake zijn van lastenverlichting, maar dan zo dat de laagstbetaalden en het midden- en kleinbedrijf er het meest van profiteren. Het financieringstekort wordt teruggedrongen en het is mogelijk meer banen te scheppen. Zo te zien kun nen in ieder geval de PvdA en de VVD wijzen op 'winst'. D'66 zal er blij mee zijn, maar typische stokpaardjes van die partij worden zelfs niet genoemd. De staatrechterlijke vernieuwingen worden kennelijk in alle stilte voorgekookt, of niet. Dat het financieringstekort wordt terug gedrongen is prachtig. De staat heeft in komsten en uitgaven. Onder die uitgaven behoort de rente en aflossing op de staatsschuld. Nog steeds wordt er te wei nig 'verdiend' om dat bedrag te finan- Kom op zaterdag 23 september naar de Gemeentedag in Middeiharnis en maak van dichtbij kennis met de Wegenwacht. Op deze dag zal er een wegenwachtauto met een wegenwachter, de heer Saarloos, aanwezig zijn aan wie u alles kunt vra gen wat betreft de hulpveriening. Bovendien staat er een heuse praatpaal en wordt er een aktie-videofilm ver toond. VVV/ANWB Overflakkee staat er met medewerkers om u te woord te staan en heeft een speciale aanbieding, nl.: u kunt nu lid worden van de Wegenwacht tegen gereduceerde prijs, 15 maanden lidmaat schap voor de prijs van 12 maanden. Dit en nog veel meer kunt u vinden op de Gemeentedag van 10.00 tot 16.00 uur in het Gemeentehuis van Middelhamis. De SGP raadsfrakties uit de onderschei dene gemeenteraden op Goeree-Over- flakkee hebben zich in een schrijven aan de Staatssecretaris van Binnenlandse Za ken, mevr. v. d. Vondervoort uitgespro ken over de voorkeur die in SGP-kring leeft m.b.t. de op handen zijnde bestuur lijke herindeling. Die voorkeur geldt een blijvende inde ling bij een ongewijzigde Provincie Zuid-Holland in geval er geen provincie Rotterdam zal worden gevormd. Is dat wél het geval dan verkiezen de SGP- frakties indeling van ons eiland bij Zee land, vnl. 'vanuit sociaal-geografisch perspektief'. In het schrijven benadrukken de SGP- vertegenwoordigers hun voorwaarde dat de herindelingsoperatie budgettair neu traal zal verlopen. De brief laat de Staatssecretaris weten dat de SGP een groot deel van de bevol king vertegenwoordigt en zij wordt bij het uitvoeren van haar verantwoordelijke taak Gods zegen toegewenst. eieren. Er moet dus geleend worden om het financieringstekort op te vangen. Daar moet dan wel bij bedacht worden dat het gaat om een begrote schuld van 418 miljard gulden, zélfs meer dan in dit jaar. Wat dat betreft is er dus nog wel de gelijk zorg. Opmerkelijk is het meermalen in de Troonrede geuite beroep op participatie. De burger moet aktief meedoen. Daar voor wordt het beleid voor een deel dich ter bij de burger gebracht. De gemeenten krijgen meer taken. De gemeentelijke politiek zal dus in de toekomst belangrij ker worden. In dat kader past de gemeen telijke herindeling in grotere gemeenten en het instellen van stadsprovincies. Maar voor participatie is meer nodig dan een goed bestuurssysteem. De burger zelf moet gemotiveerd zijn. Hoe je het ook wend of keert, dat betekent dat de interesse in de politiek weer gewekt moet worden. Daar mankeert het mo menteel aan, nu levensbeschouwelijke uitgangspunten en daarvan afgeleide maatschappelijke inzichten steeds meer op elkaar gaan lijken. Er is trouwens nog een kanttekening bij die oproep te plaat sen. Eerst is het individualiseringsproces als een orkaan door ons land gegaan. Dat ging gepaard met afname van burgerzin of solidariteit. Nu wordt daar juist een beroep op gedaan. Daar wringt een be hoorlijke schoen. Niet voor niets hebben de christelijke frakties daar deze week op gewezen. Dat alles heeft te maken met de immate riële kant van de samenleving. Daarover is niet zoveel te horen in de Troonrede. Een analyse van wat er nu echt aan de hand is in ons dichtbevolkte land ont breekt. Dan is het aandragen van een aantal maatregelen wel goed, maar de oorzaak wordt er niet mee aangepakt. Het is jammer dat dit kabinet zich wat dat betreft uiterst pragmatisch presen teert. Zakelijkheid voert de boventoon. De bassen van ongenoegen, van uitzicht loosheid, van zich onveilig voelen, wor den wel gehoord, maar worden niet be schreven, laat staan dat er fundamenteel oplossir.g.:n worden geboden. Binnen de Partij van de Arbeid is dat wellicht ook genoteerd. Het vorige week gepresenteerde rapport Kalma wijst ih die richting. Ook de christelijke partijen geven signalen af, de kleine het sterkst. Zij hebben gelijk. Want hoe dankbaar we ook men zijn voor wat nu gepresenteerd kon worden, ten diepste wordt niet gere fereerd aan het feit dat ons volk God in toenemende mate verlaat. Tegengewor pen kan worden dat dat ook van dit kabi net niet verwacht kan worden. Dat mag in onze denkaders zo zijn, maar bijbels is het niet. Daarin wordt opgeroepen te re geren bij de gratie Gods. Die eis ligt er of we willen of niet. Daarom is het broodnodig gehoor te ge ven aan wat de koningin aan het slot van haar rede zei. Zij vertrouwt erop dat velen het parlement wijsheid toewensen en om zegen voor hen bidden. Het zou een verzaking van onze roeping zijn als we dat nalieten. Muziekschool Goeree-Overflakkee Op uitnodiging van de Culturele Raad Goes neemt het blokfluitensemble 'Ti- biarum Cantus' van de Muziekschool Goeree-Overflakkee op 23 september deel aan het bekende Internationaal Ka mermuziekfestival in Goes. Dit festival wordt voor de zesde keer ge houden en georganiseerd op drie lokaties in het centrum van de stad. Ruim 30 koren en ensembles staan garant voor een gevarieerd aanbod van kamermuziek uit Nederland en België. De belangstelling voor het festival is groot, zowel van de kant van het publiek als van de deelnemers. Dit jaar heeft de organisatie tien ensembles op de wacht lijst moeten zetten. Het Internationaal Kamermuziekfestival vindt elke twee jaar plaats. Blokfluitdocente EUy Bakker vindt het een buitenkansje dat het ensemble 'Ti- biarum Cantus' aan dit festival mee kan doen. Het festival in deze vorm is uniek in Nederland en heeft veel kwaliteit. „Er spelen ook blokfluitensembles van ande re muziekscholen. Het is goed dat we die kunnen beluisteren. Van zo'n festival leer je veel. Voor ons heeft het naast een educatief element natuurlijk ook een ont spannend element". De leden van 'Tibiarum Cantus' zijn Alike van Dieren, Machteld Kieviet, Marieke Koppelaar, Jantien van der Wende, Annemarie Hoekman, Elize Blonk en Els de Kam. Zij presenteren zich in het museum in Goes van 11.30 tot 12.00 uur met 16e en 17e eeuwse en moderne fluitmiiziek. verkrijgbaar in diverse kwaliteiten Elveden Squize; Ruit 379,- XJm 27%- Original Country Wax Lord 199,95 Raf al voor 99,95 vm-j^ t'f^'eet COMBI Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: (bureau Middelhamis) NIEUW TELEFOONNUMMER' Na de omnummering van de PTT is de politie (dag en nacht) bereikbaar via de volgende nummers: Telefoon (0187)488777 Telefax (0187)488790 GEMEENTE OOSTFLAKKEE Visstroperij In de nacht van 19 op 20 september wer den twee vissers betrapt toen zij aan het stropen waren. De twee vissers werden bekeurd terzake het vissen met een staand net met een lengte van ongeveer 1500 meter. GEMEENTE GOEDEREEDE Ongeval met auto Op 20 september raakte de bestuurster van een personenauto op de Eendrachts- dijk te Stellendam in de berm, waarna de auto twee bomen schampte en daarna over de kop sloeg. De bestuurster werd overgebracht naar het ziekenhuis, dat zij na het hechten van een hoofdwond weer kon verlaten. Poging diefstal zadels In de nacht van 19 op 20 september werd te Ouddorp uit een schuur aan de Oude- landseweg te Ouddorp een zadel en ander paardetuig gestolen. Door de da- der(s) is de buit op de vluchtroute achter gelaten. Vermoedelijk zijn de dader(s) gestoord. GEMEENTE MIDDELHARNIS Verlaten plaats ongeval Op 20 september werd door een inwoner van Nieuwe Tonge aangifte gedaan van het aanrijden van zijn personenauto. De veroorzaker heeft zich niet bij de bena deelde of de politie gemeld. Winkeldieven gepakt Op 20 september werden twee personen te Middelhamis aangehouden, die in vier winkels goederen hadden weggenomen zonder te betalen. De daders maakten gebruik van een tas, die zodanig was voorbereid dat het alarm in de winkels niet zou afgaan. De ver dachten zijn ingesloten voor een nader onderzoek. Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22 Dat deden die middag Hanneke Meyer uit Ouddorp, juf op de Prins Maurits en Niels Maijers, onderwijzer op de Kon. Beatrix, hij is geboortig van Sprang Capelle. Een prachtige dag is het geweest en reken maar dat het jonge paar veel geluk is toegewenst. Ze gaan wonen in Sommelsdijk. -•--•--•-••-- Zaterdag 30 september a.s. hoopt de be kende Domcantorij uit Utrecht o.l.v. Remco de Graas en met medewerking van de organist Jan Jansen, een concert te verzorgen in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Op het programma staat Duitse kerkmu ziek met werken van o.a. Schütz en Dist- Ier. De organist zal enkele fraaie orgel- soli ten gehore brengen. Het concert begint om 20.00 uur. De toegangsprijs is 10,00; scholieren, CJP en 65+: 7,50. De organisatie is in handen van de Stich ting Kerkconcerten 'Goeree-Overflak kee', die dit concert van harte bij u aan beveelt. RENAULT-dealer DIRKSLAND OPBRENGST KOLLEKTE De jaarlijkse kollekte voor het KWF voor de kankerbestrijding heeft dit jaar in het dorp Dirksland de prachtige op brengst van 7.565,30 bereikt. Hartelijk dank aan ieder, gevers en kollektanten, die daaraan hebben meegeholpen. MIDDELHARNIS - Woensdagavond 27 september a.s. zal er D.V. in het Vereni gingsgebouw van de Ger. Gemeente aan de Chr. de Vrieslaan te Middelhamis een bijeenkomst worden gehouden voor werk(st)ers in de verzorgende beroepen. Door onverwachte verhindering van de heer G. van Brenk uit Zeist zal drs. I. A. Kole uit Berkenwoude zijn lezing hou den over New Age. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en andere belangstellenden voor dit onder werp zijn hartelijk welkom. Na 7 jaar als voorzitter van de Kulturele Kring 'De Welle' gefun geerd te hebben, heeft de heer Arie Gravendeel te Sommelsdijk het voorzitterschap neergelegd. Deze funktie is overgedragen aan be stuurslid de heer Hans van der Wulp te Sommelsdijk. De heer Gravendeel heeft jarenlang het gezicht van 'De Welle' bepaald. Door zijn grote enthousiasme is het mogelijk geweest om prominenten op muziekge bied, zoals Theo Olof, Daniël Wayen- berg, Louis van Dijk, Jaap van Zweden en EUy Ameling met begeleider Rudolf Jansen naar Middelhamis te halen. Ook op het gebied van de beeldende kunst heeft hij, samen met kunstenaar Hans Dolieslager uit Goedereede, zijn sporen verdiend. Door hun beider toedoen zijn er in samenwerking met de gemeente Middelhamis diverse exposities in het gemeentehuis georganiseerd. Grote kun stenaars zoals Karel Appel, Peter Schenk, Ton Frenken, Peter van Drumpt en architect Ashok Bhalotra hebben hun werken tentoongesteld. Afgelopen zomer heeft 'Kijk op de Delta' 4 veel bezoekers getrokken. Het bestuur van 'De Welle' is hem veel dank verschuldigd. Daarbij zijn wij blij, dat zijn kennis en inbreng binnen 'De Welle' zal blijven, daar hij besloten heeft als bestuurslid aan te blijven, zodat de exposities geconti nueerd kunnen worden. Heel gelukkig zijn we dat de heer Hans van der Wulp de nieuwe voorzitter is geworden. Sinds twee jaar is hij bestuurslid en die tijd heeft hij ook niet stilgezeten. Vooral op muzikaal gebied heeft hij al goed werk gedaan, getuige de goedbezochte concerten van het Brabants Kamerorkest te Ouddorp en het concert met het Stads Knapenkoor Elburg te Sommelsdijk. Reeds nu willen we uw aandacht vesti gen op een zeer uniek concert op 22 maart 1996. Het is de heer Van der Wulp gelukt de zeer bekende pianist Wibi Soerjadi te contracteren. Dit concert mag u niet missen! Noteer deze datum alvast in uw agenda. De Kulturele Kring 'De Welle' gaat met de nieuwe voorzit ter de toekomst m^t optimisme tegemoet. OUDDORP De Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp houdt zaterdag 23 september een oliebol- lenaktie. Wij komen bij u langs vanaf 9.00 uur. Tevens verkopen wij oliebollen op het parkeerterrein van de Dorpstienden. Hoe te handelen met twee gewonden bij opknapbeurt? OOLTGENSPLAAT - De E.H.B.O.- vereniging 'Ooltgensplaat' stelt de inwoners een indringende vraag: „Weet u hoe te handelen bij een slagaderlijke bloeding, of ander ongeval? Het bestuur brengt met deze vraag een denkbeeldige gebeurtenis onder de aan dacht van de bevolking onder de kop: 'Twee gewonden bij opknapbeurt'. Tijdens het behangen van de woonkamer vielen gistermiddag bij de familie A 2 gewonden. Het 3-jarig dochtertje van de familie zag in een onbewaakt ogenblik kans er met de behangersschaar vandoor te gaan. Ze kwam hiermee ten val, waar bij de schaar precies in haar slagader terecht kwam. De moeder van het kind wilde te hulp snellen en liep daarbij de trap waarop haar echtgenoot stond te be hangen omver. De man kwam hierbij zo ongelukkig terecht dat hij zijn been brak. Beide slachtoffers zijn opgenomen in het ziekenhuis. Wat nu? Onder dit verhaal wordt direkt de vraag gesteld: „Weet u hoe te handelen bij een slagaderlijke bloeding, of ander onge val?" Onmiddellijk volgt op deze vraag de me dedeling, dat de E.H.B.O.-vereniging 'Ooltgensplaat' ook dit seizoen weer een E.H.B.O.-cursus organiseert, waarvan de oefenavonden worden gehouden op maandag van 19.30 tot 21.30 uur in het Verenigingsgebouw "t Centrum' aan de Van Weelstraat, no. 10 te Ooltgensplaat. Bij voldoende deelname is de eerste avond op 9 oktober a.s. Voor opgave en verdere inlichtingen kunt u terecht bij mevrouw Anne Schil- peroort, telefoon 1251 Leverbaar in verschillende kleuren GEERLAAN RIDDERKERK (01804)30574 BENEDEN ZANDPAD 3 iWIDDELHARNIS (01870)89065 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE czi c=i c=i en c=3 en en 1=3 c^ OUDDonP-We3lslraat35 - Telefoon (01878) 1613/Fax 3734 RENESSl: - Prinishop - Hogezoom 172 - Teleloon (01116) 2400 SOMMELSDIJK Weslkrakeelslraal 8 - Telefoon (01870) 86841 Hier wordl nog gauw een bloempje Kindertjes horen en zien wel'es wat natuurlijk, al zullen ze van die akelige nota 'leefvormen' van staatssecretaris Schmitz (nog) niet echt wakker hebben gelegen, maar twee groepen van de Kon. Beatrixschool in Ouddorp en de Prins Maurits te Dirksland, basisscholen voor bijzonder basison derwijs, hebben woensdagmiddag van nabij ge zien hoe mooi en goed het is als twee jonge men sen - heel traditioneel - met elkaar in het huwe lijk treden. aan het bruidsboeket toegevoegd. De Ouddorpse en de Dirkslandse schooljeugd waren fees telijk gekleed en met mooie bogen bij het Goereese ge meentehuis toen het bruidspaar daar arriveerde. Ze woon den de huwelijksvoltrekking bij waar de meester en juf elkaar trouw beloofden en in de Echt werden verbonden, en de jeugd werd ook genood op de kerkelijke huwelijks bevestiging, door ds. F. Hoek, in de Herv. kerk van Goe- dereede. Aanschouwelijk onderwijs in optima forma. Vervolgens was de jeugd nog te gast op de kinderreceptie in het restaurant Grevelingendam waar ze het bruidspaar een cadeau aanboden. ►--•-■•••••- i'r-»-r»- '.",•--•."-•• -•■ -•;;•-•••--•-•;,•." >■••.-•..•.-••. ,•--••••• ;*;-,•:•*"»;-*-••;'.'*:''* >--•..•..•.. voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 2496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1